Z. H. PIUS XI, TIEN JAREN PAUS Een krachtige figuur. Het is vandaag tien jaren geleden dat Achille Ratti tot Paus gekozen werd. Paus Pius XI is dus vandaag tien jaren Paus en wel niemand zal ontkennen, dat hij in die tien jaren gebleken is te zijn een figuur van groote beteekemis. Tien jaren regeert hii nu de Kerk en en ofschoon Z. H. Pius XI reeds op jaren is, volgende maand wordt hij 75 jaren, mo gen wij hopen dat hij nog vele jaren de Kerk zal kunnen besturen. Want deze Paus is een krachtige figuur, hij draagt de last züner jaren met opgewektheid. Ondanks ziin ouderdom is hij nog een krachtig ge bouwd man, breed geschouderd, wat meer dan middelmatig groot. Achter scherp ge slepen brilleglazen staren twee doordrin gende maar toch goede oogen. Het gezicht maakt een strengen indruk door de daarin gegroefde liinen en er ligt een wilskrachti ge trek om 's-Pausen mond. Maar zijn gang is nog vlug, zijn bewegingen zijn nog vrij snel, ziin stem is welluidend en vol. De Paus maakt zeker nog den indruk van een krachtig man, ondanks het feit dat nij al bijna vijf en zeventig is. En de Paus heeft een leven van stage studie achter den rug. hij schreef een heele rij boeken, was leider van ontzaglijke bibliotheken, ver vulde gewichtige kerkelijke posten en start nu ai tien jaren aan het hoofd van de ont- i zaglijkste gemeenschap, welke de wereld kent. Tien jaren is hij Paus nu en de heele Katholieke wereld hoopt, dat Pius XI- nog lange jaren de Kerk moge blijven besturen Zieleherder. Z. H. Pius XI vóór tien jaren tot Paus gekozen. paus geközen den naam Pius aannam, groote voorgangers voor oogen gestaan. Er zijn werkelijk groote pausen geweest van dien naam. Men denke aan de negen de, de zevende, de zesde van dien naam, die ook met hem dit gemeen hadden, dat zij in zoo uiterst moeilijke tijd over de Kerk regeerden. Pius VI beklom den pauselijken troon m 1775, in een zeer moeilijk en gevaarvol tijdperk. De revolutionaire storm woedde alom en barstte weldra los op verschrik kelijke wijze. De Paus werd op bevel van het Directorium uit Rome naar Frankrijk overgebracht. Men wilde den laatsten paus, want natuurlijk zou hij de laatste zijn, naar Parijs voeren, maar de grijsaard, die zoo edel, geduldig en moedig was, bezweek te Valence. Zijn opvolger, ondanks alle revolutionair geweld had hij toch een opvolger, was Pius VII, die Napoleons geweld moest weer staan, die onrechtvaardige gevangenschap verduurde en aan wiens pausschap vele groote gebeurtenissen verbonden waren. En dan Pius IX, een der Pause", die het langst geregeerd hebben, wiens regeering zich ook kenmerkte door de onrust der tijden, een paus, die tot de meest gehate en door de revolutionairen vervolgde be hoorde, de paus, wien men -ijn r+aten ont roofde, die de gevangene werd in het Va- ticaan. ,0 ja, aan hem vooral ook '.al Achille Ratti gedacht hebben, toen hij tien jaren Kerkelijke Staten niet meer geschied was Deze Paus zou de vrede met Italië herstel len. Hij treft ook tegenover zich een krach tige en doelbewuste tegenstander. Immers in het zelfde jaar, waarin d. nieuwe paus was gekozen, maakte Musso lini zich bezig van de macht in Rome. Het bewind van dezen dictator is Italië zeker in verschillende opzichten ten zegen geweest, maar men'\yeet, dat onze Paus zich reeds vele malen met kracht heeft moeten verzet ten als Mussolini's streven de rechten dei I De Paus bij de opening van het nieuwe Vaticaansche telefoonstation. geleden zich den naam Pius koos, hij onder wiens pontificaat de Romeinsche Quaestie eindelijk opgelost zou worden. Wel niemand zad ontkennen, dat ook deze Pius in bijzonder bewogen tijden de Kerk bestuurt. En dat deze paus in deze tijden de vrede met Italië hersteld hèeft, zal zeker in de kerkgeschiedenis als een der meest markante feiten van zijn pon tificaat blijven gelden. Niet alsof Pius XI minder standvastig verdediger van de rechten der Kerk ge weest ware dan zijn voorgangers, due hem in de Vaticaansche gevangenschap voor gingen, maar doelbewust 'Iieeft hij dade lijk gestreefd naar een verzoening waar voor de tijden rijp waren. Als Ratti kar dinaal-aartsbisschop van Milaan geworden is, dan is zijn eerste daad een moedige verheerlijking van het souvereine pausdom en zijn beteekenis ook "voor Italië: „Dank zij het Pausdom is Rome werkelijk de hoofdstad der wereld", verklaart hij. Maar bij zijn zijn verkiezing beslist hij dadelijk zonder aarzelen, dat hij den zegen Urbi ei Orbi zal uitspreken van de buiten loggia van den St. Pieter, wat na den roof der i Paus Pius XI bij het nieuwe draadlooze beelduitzendings-apparaat. Kerk knotten wilde, wijl hij de rechten van den fascistischen staat telkens weer te veel wil uitzetten. Bewogen tijden. Neen kalm en weinig bewogen zijn de wateren niet waarover deze Paus Petrus' scheepje sturen moet, met vele van zijn voorgangers, die ook den naam Pius droe gen heeft de huidige regeerende paus ge meen, dat wilde revolutionaire stormen de wereld beroeren tijdens zijn pausschap. En het is heusch niet uitgesloten, dat dit nog erger worden zal, het is zeker dat de Paus juist daarover veel leed en zorg heeft. Zoo gaarne zou hij de wereld redden, maar hij weet, dat daarvoor veel nood-ig zal zijn. Toen de tegenwoordige paus, na den oorlog als visitator in Polen verbleef wilde hij zoo gaarne naar het ongelukkige Rus land gaan, dat erger dan welk land ook leed aan de revolutionaire verdwazing. Hij wenschte er heen te gaan. „Ik geloof," schrijft hij aan paus Bene- dictus XV, „dat er voor de redding van dat onmetelijke land méér noodig is dan gebe den, Christenbloed, priesterbloed". I En Benedictus antwoordde: Maakt u ge- 1 reed! Achille Ratti wachtte nog slechts op een visum om zich naar Rusland te begeven, maar de loop, dien de gebeurtenissen na men, de aanval dien de Bolsjewisten op Polen waagden hebben hem wel gelegen heid gegeven, zijn onverschrokkenheid te toonen, maar van een'werken in Rusland om daarmede te helpen dat land voor Chris tus te redden is niets kunnen komen. Maar als we ons herinneren wat deze Paus toen schreef: „er is meer noodig voor de redding van dit onmetelijke land dan gebeden, Christenbloed, priesterbloed," dan %agen we ons af of dit allicht ook niet geldt voor de redding van Europa en de verdere wereld, dat er voor de afwering der gevaren van revolutie en goddeloosheid, die de wereid bedreigen meer noodig za! zijn, dan waar we nu nog mee meenen te kunnen volstaan. Wel in bewogen tijden is deze paus aan het hoofd der Kerk gesteld. Men zou kun nen meenen, dat in zulke daadrijke tijden engenlijk een geleerde, want dat was Pius XI houdt zijn eerste radio-rede. zorg. Reeds in Augustus 1932 getuigt d? paus, dat de voornaamste plicht van zijn herderambt is te zorgen voor goede pries ters. Bij het internationaal Eucharistisch Con gres te Rome predikt de paus den terugkeer van de maatschappij tot Christus en als het Anno Santo 1925 dat met zoo grooten luis ter gevierd werd en waarin zoovele heilig verklaringen vielen afloopt, dan sluit de de Paus het met in te stellen het feest van Christus Koningschap. Zijn encycliek Rerum Ecclesia, van Fe bruari 1926, legt de grondslag voor de mo derne missiebeweging naar de groote ge dachte van Benedictus XV een inheemsch apostolaat en wij weten hoe door dezen Paus reeds Chineezen en negers tot bis schoppen gewijd zijn. En men kan herinneren aan wat er ge werkt is reeds om te komen tot de hereeni- ging der Oostersche Kerken met Rome. Men behoeft niet in bijzonderheden te zoeken, men behoeft niet de talrijke ency clieken van deze Paus zich alle te herinne ren om te kunnen zeggen dat nu na een regeering van tien jaren, Pius XI een Paus bleek, die in deze bijzondere tijden op zeer bijzondere wijze zijn verheven ambt ver vult. Hij is de Paus der meest verscheiden Apostolische werkzaamheden, de Paus van Christus koningschap, der Eucharistische devotie, der Missiebeweging, der Hereeni- ging der Oostersche Kerken, de Paus van de verzoening met Italië. Met Leo XIII mag men hem ook noemen den Paus van de sociale rechtvaardigheid en den socialen vrede die in zijn Encycliek Quadragesima Anno Leo's leer omtrent de rechten en plichten van kopitanl en arbe.d nog eens bevestigd en uitgebreid heeft. Dat Pius XI ook een geleerde paus is hebben we reeds gezegd, met een ruimen bli'k die belang stelt ook in de nieuwste technische uitvindingen en vervolmakingen welke hem zelfs buitengewoon interesse ren. In de Vaticaansche stad is de laatste ja ren dan ook heel wat gemoderniseerd. De ze Paus is allerminst de man om aan het oude vast te houden, alleen wijl het oud is. Verschillende foto's van deze pagina kunnen dit bewijzen. Zij pijn van de ge beurtenissen ten Vaticane' van de laatste jaren, de Paus de nieuwe electrises Cei.- trale openend, de Paus in het nieuwe Va ticaansche telefoonstation, de Paus een ra diorede houdend. Het is zeker interessant zoo aan deze toepassing van ingenieuse uitvindingen herinnerd te worden en te weten dat on^e Paus, die de oude waarheid verdedigt en de Kerk met groote liefde bestuurt, de nieuwe middelen en vormen niet versmaadt, inte gendeel. m Vredespaus. Maar de schoonste herinnering geeft ans de foto van tien jaren geleden, Pius XI, op den eersten dag van zijn Pausschap, toen hij zich zijn naam koos. „Onder het Pontificaat van Pius IX werd ik in de Katholieke Kerk opgenomen en ..et- te ik mijn eerste schreden op mijn priester lijke loopbaan; Pius X riep mij naar Rome. Pius is een naam van vrede. Ik wil al mijn krachten in dienst stellen van het vredes werk, waaraan mijn voorganger, Benedic tus XV zich geheel gewijd heeft. Ik iciec den naam: Pius XI." Dan na een korte pauze: „Ik wil er ,.og een woord aan toevoegen; ik betuig voor de leden van het H. College, dat ik alle rechten der Kerk en alle privilegiën van den H. Stoel zal beschermen en verdedi gen... bovendien wil ik, dat mijn eerste ze gen, als onderpand van vrede door de men- schen zoo vurig verbeid, niet alleen aan Rome en Italië, maar aan de geheele kerk en de geheele we.eld verleend wordt. Ik zal hem vanaf het balkon der St. Pieters kerk geven." Meer dan ooit wordt de vrede vurig ver beid. Moge het Pius XI gegeven zijn, dat de wereld leert luisteren naar hem, meer dan in de vervlogen tien jaren het geval ge weest is, opdat hij bovenal de Paus van den vrede kan zijn. E.W. ("Nadruk verboden) Honderdduizenden op het groote plein voor den Sint Pieter, wachtende op zegen. i Pausen l Z. H. de Paus op het balcon van den Sint Pieter. en men rekent daar eigenlijk wel op, om dat deze Paus zoo'n krachtige gezonde na tuur bezit, omdat hij heel zijn leven door j tetgen vermoeienissen zoo uitnemend be-1 stand bleek. Tien jaren Is hij nu Paus en men herinnert zich hoe andere Pausen hem voorafgingen, die soms zeer lange jaren de last van het Pausschap te dragen vermoch ten. Niet zijn onmiddelijke voorganger, Be nedictus XV, ook niet Pius X, zij hebben niet bijzonder lang geregeerd, maar wel de pausen daarvoor, een Leo XIII, een Pius IX, die beide hun zilveren feest als Paus gevierd hebben. Piussen. Trouwens ook andere Piussen nog zijn' bekend om hun lange regeering, Plus VII J die ruim 23 jaren, Pius VI, die 24 jaren regeerde. Maar er zijn ook Piussen geweest, die het maar heel kort maakten, Pius VIII be leefde het pausschap slechts twintig maan den, Plus III stierf al na een regeering van 26 dagen Natuurlijk hebben Achille Ratti, toen hij tien jaren geleden, 6 Februari 1922, tot Achille Ratti, een geleerde en bibliothecaris van grooten naam, moeilijk de eerst aange wezene geacht kon worden om de strijden de Kerk te besturen. Doch Fontenelle ge tuigde terecht van Pius XI: ..Bij hem deed de geleerde nooit schade aan den priester." En zoo kon deze paus ook zulk een goed opperpriester zich betoonen. Want Pius XI moge geleerde zijn en uit nemend diplomaat. men mag hem om veel uit zijn 'vroeger leven prijzen, zelfs dat hij een moedig en volhardend bergklimmer was, waarvoor behalve physiek uithou dingsvermogen ook karakter en groote wilskracht noodig is. vóór alles geldt toch dat Pius XI van groote zielenijver gloeit. Wii geven geen levens^serhiedenis hier van den Paus. geen geschiedenis ook der eerste tien jaren van zijn pausschap, maar vluchtige herinnering reeds doet dit ons voor de oogen stralen, dat deze Paus vooral terugwinnen wil de ongeloovigen en afge- dwaalden en de heidenen wil bckeeren. Neen, ook deze paus is niet blind voor de sociale nooden, die ook om dit te bereiken gelenigd moeten worden, maar hij denkt toch allereerst aan de directe priesterlijke De Paus bij den ingang van de Vaticaansche bibliotheek. 2. H. Paus Pius XI opent de nieuwe elec- trische centrale van de Vaticaanstad.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5