RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK AGENDA r ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 INSTELLING VAN EEN ECONOMMISCHEN RAAD. EEN ADVISEERENDE TAAK. Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een Economischen Raad. De taak welke aan dezen Raad is toe gedacht, zal in do eerste plaats een advi- seerendo moeten zijn. De Raad zal, als centraal adviseerend college, desgevraagd of uit eigen beweging, aan de regeering voorlichting moeten kunnen geven over onderwerpen van economischen aard in den ruimsten zin. Zijn adviezen zullen het geheele terrein van economische werk zaamheid der regeering moeten bestrijken, ongeacht dus of die werkzaamheid uitslui tend het economisch departement dan we! ten deele of in hoofdzaak een der andere departementen betreft. Het tweede Tid van dit artikel geeft den Economischen Raad nog een andere bevoegdheid, n.l. dezg om, indien, hij het gewenseht acht de regeering van zijn mee ning over een bepaald onderwerp te-doen blijken, zich daartoe, met voorbijgaan van de departementshoofden, rechtstreeks te wenden tot den Raad van ministers. Het derde lid van art. 2, voorschrijven de, dat de Raad verder die werkzaamheden verricht, welke hem bij of krachtens de wet worden opgedragen, heeft voor het oogenblik nog geen practische beteekenis. Evenwel schijnt het zeer wel denkbaar, dat in de toekomst van het voorschrift ge bruik zal worden gemaakt. De Raad zal uit ten minste 10 en ten hoogste 15 leden moeten bestaan, te benoe men door de Kroon op voordracht van het hoofd van bet departement, dat in het bij zonder de economische belangen heeft tof behartigen. Naar het oordeel van den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die deze memorie van Toelichting heeft onderteekend. zal de Raad het karakter moeten dragen van een college van des kundigen, van personen, 'die, onafhankelijk van de wenschen van bepaalde belangen groepen, objectief hun meening weten te geven en in staat zijn zich daarbij., zoo noodip mot terzijdestelling van het be lang, dat hun bijzondere kennis heeft, naar het algemeen economisch belang te rich ten. In den Raad zullen vooreerst zitting moeten hebben enkele algemeen onderleg de economen van erkende bekwaamheid. Daarnevens een aantal vooraanstaande deskundigen uit de voornaamste takken van bedrijf, waaruit bet Nederlandsch be drijfsleven wordt gevormd. Voor wat deze laatste betreft, valt te donken aan des kundigen uit den handel, de industrie, den landbouw, de scheepvaart en het bankwe zen het- zal aanbeveling verdienen daar naast nog een afzonderlijk deskundige uit den middenstand een plaats in te ruimen Het tweede lid van het artikel bepaalt dat de voorzitter en plaatevervaneendc voorzitter jaarliiks opnieuw door do Kroon worden aangewezen. Volgens artikel 4 zullen de leden van den Raad om de vier jaar aftreden en aan stonds weder benoembaar zijn. Van den aanvang af heeft de gedachte voorgezeten, dat met instelling van een Economischen Raad als centraal advisee rend College niet zou kunnen worden vol staan. doch dat daarbij diende te worden ingeschakeld het instituut van vaste com missies van advies, aan welke, hoewel for meel tot den Raad behoorende, een zelf standige taak zou worden toeeekend. In de bepalingen van artikel B heeft deze ge dachte belichaming gevonden. Het is echter niet noodzakelijk voor alle groenen van onderwerpen van economi schen aard vaste commissies in te stellen. De Niiverheidsraad en de Middenstands- raad zijn n.l. sedert geruimen tijd ieder op een goed afgebakend terrein op uitne mende wijze ten behoeve van de Regee- rine werkzaam en eveneens heeft de Com missie voor de Herziening van Handels verdragen bii voortdurintr der Regeering gewichtige diensten bewezen. Deze com missie vervult een afgeronde taak. die den Raad of een andere vaste commisie of col lege van advies zal kunnen worden over genomen. FNCFLSCHE RECHTEN OP GROENTEN, FRUIT EN SNIJBLOEMEN. IN HET LAGERHUIS AANGENOMEN. Het Britsche Lagerhuis heeft gisteren middag het voorloopig artikel, waarbij landbouwproducten met honderd procent van de aangegeven waarde worden belast, bekrachtigd. Minister Gilmoren zeide, dat hem uit verscheidene deelen van het land berich ten bereikt hadden, volgens welke land bouwers en vooral tuinders de gelegenheid te baat genomen had en om zich op de pro ductie van soorten toe te leggen, die voor December vrijwel uit het buitenland kwa men. Spr. verwachtte in het voorjaar een flinke opleving in den land- en tuinbouw, maar dan moest deze ook afdoende tegen het goekoope buitenlandsche product be schermd worden. Grenfell bestreed het voorstel namens de oppositie, omdat er ten hoogste een kunstmatige productie door zou ontstaan, die het na een paar jaar toch tegen het in- •niiddels gerationaliseerd buitenlandsch product zou afleggen. Het eerste gevolg zou natuurlijk 'n stijging zijn in den prijs van aardappelen die onder de categorie van eerste levensbehoeften vielen. Sir John Gilmoren ontkende dat dit het geval zou zijn want door het thans goed werkende bemarktingssysteem kan de En- gclscbe boer tegen denzelfden prijs leveren als de buitenlander, die zijn vrachten moest in rekening brengen. Het artikel is ten slotte aangenomen, na nog enkele opmer kingen, met 203 tegen 31 stemmen. NIEUWE CONTINGEN- TEERINGSBESLUITEN. SCHOENEN, WOLLEN STOFFEN, CONFECTIE-ARTIKELEN EN TRICOTAGE. De Staatscourant van gisteren, No. 25, bevat een viertal Koninklijke Besluiten, waarbij de contingenteering van een aantal arikelcn wordt vastgesteld. Het eerste dier besluiten bepaalt, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari j.l. tot en met 1 April aa. verboden.is de invoer uit ieder land van: a. schoenen, laarzen en pan toffels, geheel of voor het grootste deel van leder, voor zoover deze meer bedraagt dan 50 ten honderd van het gemiddelde aantal pareu dier goederen, dat uit dat land per due maanden in de jaren 1028, 1929 en 1930 is ingevoerd; b. schoenen, laarzen en pantoffels, niet geheel of voor het grootste deel van leder, caoutchouc, gomelastiek of rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten hon derd van het gemiddelde aantal paren dier goederen, dat uit dat land per drie maan den in de jaren 1928, 1929 en 1930 is inge voerd b. schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder, caout- ohouc, gomelastiek of rubber, voor zoover deze meer bedraat dan 100 ten honderd van het gemiddelde aantal paren dier goe deren, dat uit dat land per drie maanden in do jaren 1928, 1929 en 1930 is ingevoerd; Het tweede besluit verbiedt gedurende het tijdvak van 1 Februari j.l. tot en met 1 Mei aa. den invoer uit ieder land van bovenkleeding en onderklee- d i n g, gebreid of uit tricotstof vervaar digd, zonder rubber (geen kousen of sok ken), voor zoover deze meer bedraagt den 60 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, be rekend naar de waarde dier gpederen. Iiot derde besluit verbiedt gedurende het tijdvak van 1 Februari j.l. tot en met 1 Mei as. den invoer uit ieder land van manufacturen, stoffen en weef sels van wol of van half wol, voor zoover doze meer bedraagt dan 62.5 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929, en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, berekend naar de waarde dier goederen. Het vierde besluit houdt in, dat gedu rende het tijdvak van 1 Februari j.l. tot en met 1 Mei a.s. de invoer uit ieder land is verboden van: a. boven k' leeding voor man nen en jongens, vrouwen, meis jes en kleine kinderen, geen ge breide en tricotgoederen en niet vervaar digd van weefsels met caoutchouc (gome lastiek of rubber) en dergelijke, voor zoo ver deze meer bedraagt aan 50 ten hon derd van hetyeen gemiddeld per due maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, berekend naar de waarde dier goederen; b. bovenkleeduig voor mannen en jon gens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, vervaardigd van weefsels mot caoutchouc, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, be rekend naar de waarde dier goederen. Deze vier besluiten treden in werking met ingang van den dag na dien der dag- teekenmg van de Staatscrt., waarin ze zijn geplaatst, dus met ingang van heden, 6 Februari. GESUBSIDIEERDE INSTELLING ALS CONCURRENT. De Proeftuin te Aalsmeer biedt rozenstruiken aan voor éénvier- de van den prijs. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Rappard, heeft den minister van Bia- nenlandsche Zaken en Landbouw ge vraagd Is het den minister bekend, dat in „De Nieuwe Courant, nieuws- en advertentie blad voor West-Friesland", van 13 Januari j.l. een advertentie voorkwam, waarin wer den aangeboden rozenstruiken, voor perk gesnoeid, 20 stuks 1.25, 50 stuks 2.50 en 100 stuks 4.50 (gewone prijs circa 20 per 100 stuks) en dat deze aanbieding is uit gegaan van den Proeftuin te Aalsmeer, die door Rijk, provincie en gemeente wordt ge subsidieerd Is de minister niet van meening, dat een gesubsidieerde proeftuin het gebied, van den-particulieren handel volstrekt niet mag betreden en zioh moet onthouden van zulk een moordende concurrentie? Is de minister bereid te bevorderen, dat aan dezen wantoestand ten spoedigste een einde komt? GEEN LOTERIJ VOOR HET CRISIS-COMITÉ. Van zeer bevoegde zijde wordt ons me degedeeld, dat de publicaties omtrent een loterij voor het Nationaal Crisis-Comité voorbarig was en op onjuiste medeeelingen steunde. Slechts is door enkele personen dit denk beeld overwogen, doch inmiddels is ge bleken, dat hieraan om verschillende rede nen geen uitvoering kan worden gegeven, zoodat de bedoelde loterij geen doorgang zal hebben. COMMUNISTISCHE ACTIE OP HET PLATTELAND. Waarschuwing van Haarlem's Bisschop tegen het Ned. Boeren-comité. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, schrijft in „Sint Bavo": „Van verschillende zijden maakt men Ons opmerkzaam op de actie, die onder de boeren en tuinders in Ons Bisdom, voor al in de provincie Noord-Holland, gevoerd wordt door het zoogenaamde Nederland- sche Boereneomité. Dit Comité dient zich aan als neutraal, doch is in wezen niets anders dan een vooruitgeschoven post van de Communistische Partij Holland (C. P. H.), die, ZDoals men weet, in de nauwste verbinding staat met Moskou. Het maand blad dat door dit Comité verspreid wordt, namelijk „Ons Landbouwblad", het zooge naamde groene blaadje, ie van denzelfden geest doortrokken. De Zeereerw. Pastoore der plattelands gemeenten in Ons Bisdom gelieven zoo spoedig mogelijk van den kansel mede te deelen, dat in betrekking tot socialistische en communistische bonden en bladen voor boeren en tuinders dezelfde bepalingen gelden als in betrekking tot gelijksoortige bonden en bladen voor arbeiders: welke bepalingen afgedrukt staan in het Direc torium voor 1932, op biz. 8S tot 91". RIJKE ZAKENLIEDEN BESCHULDIGD. Durft de politie er zich niet in mengen? Sinds geruimen tijd voert de heer R. Hej'ne, oud hoofd van den Rijksaccoun tantsdienst te Almelo en gedurende 16 jaar lid van het Ned. Instituut van accountants een strijd om de rechterlijke autoriteiten te bewegen een vervolging in te stellen tegen eenige zeer invloedrijke en als rijk te boek staande Hollandsohe zaken lieden. Het zijn de beheerende vennooten, le den van den Raad van advies en accoun tant van de Commanditaire Vennootschap Wm. H. Muller en Co., gevestigd te Den Haag. Te weten Dr. A. G. Kröller, koopman wonende te Wassenaar, Msvrouw H. Kröl ler, geboren Miiller, openbare koopvrouw, wonende te Wassenaar, Salomon van Deventer, koopman wopende te Wasse naar (beheerende vennooten), Willem Wes terman, oud hoofddirecteur van de Rot- terdamsche Bankvereeniging, wonende te Den Haag, Mr. Dr. J. P. van Tienhoven, oud-directeur van de Rotterdamsche Bank vereeniging thans gedelegeerd commissa ris van de Hollandsche Bank voor Zuid- Amerika, waarschijnlijk wonende te Am sterdam, (leden van den Raad van Ad vies), H. Burgmans Czn. wonende te Hil versum (accountant) en de heeren J. Th. van Douwe, wonende te Den Haag, J. Bregman te Rotterdam en W. Burgmans te Rotterdam (vennooten van het accoun tantskantoor te Rotterdam. Deze namen zi.u vergeschrevén uit de aanklacht bij den officier van Justitie in Den Haag door den heer Heyne ingesteld op 27 Nov. 1931. De geschiedenis komt in grondtrekken hierop neer, dat de heeren Kröller c.s. valsche prospectussen bij de uitgifte van een paar maal 10 millioen preferente aan- deelon, zouden hebben rondgezonden. En dat zij schuldig4 zouden staan aan het publiceeren van valsche balansen en andere bedriegelijke handelingen, welke het ons te ver zou voeren hier te vermel den. maar die allen gaan over millioenen bedragen,' waarbij anderen natuurlijk dan de slachtoffers werden. En wat den accountant betreft, die zou door het teekenen van de winst- en verlies rekeningen zijn bevoegdheid en plicht als accountant te buiten zijn gegaan. Over dit laatste is er een vonnis van den Raad van Tucht van het Nederlandsch Instituut van Accountants waarbij de beer H. Burgmans wordt veroordeeld wegens zijn grof verzuim in de vervulling van zijn plicht als accountant en geschorst voor den tijd van zes maanden met opneming van het vonnis (dat 59 punten bevat) in het orgaan van het Instituut. In het Overijselsch Dagbl. dat deze zaak nog eens naar voren brengt, wijst Dr. A. er op, dat er steeds groote ongerustheid komt over het feit, dat niettegenstaande alle publiciteit en zelfs het ter sprake brengen der zaak in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Justitie nalaat aan het verzoek of de aanklacht van den heer Heyne gevolg te geven. De leden der Tweede Kamer, welke in het voorloopig verslag aan het woord wa ren. wenschten zich, en terecht, van een oordeel te onthouden, maar het kwam hun gewenseht voor, dat zelfs de schijn wordt vermeden, dat in eenigszins ingewikkelde zaken het openbaar ministerie zich liever niet mengt. Het antwoord van den minister van Justitie was langs de hoofdzaak heen en dit geeft weer reden tot verwondering over het feit, dat de kamerleden het er maar bij hebben gelaten. Want er is hier een zeer gewichtig iets in het spel. De vraag nl. of de Nederland- sche justitie ook de allermachtigste men- schen aandurft, wanneer-zij aanleiding tot verdenking van zeer ernstige feiten heb ben gegeven. Volgens den heer Heyne, in een vier den open brief, begint men zich zelfs in het buitenland met de zaak te bemoeien. Hij geeft een citaat uit de Dortmundter Generaal Anzeiger van 1 November jl. En dit citaat is nu eigenlijk de aanlei ding dat wij onze lezers met de zaak be zig houden. Want het Duitsch blad brengt een indirecte beschuldiging uit tegen de sociaal democratische en tegen de groote pers van ons land. Die inderdaad over dingen van minder gewicht wel eens meer rumoer maakt, vooral ook de socialistische. Er wordt geinsinueerd, dat een zoon van den socialistische leider Jan Oudogeest en een zoon van een bestuurslid van den Jour nalistenkring en een van een redacteur der N. R. Crt. door den heer Kröller in dienst zijn genomen. En dat o.a. hierdoor het zwijgen der groote pers en van de socialistische is te verklaren. Het komt ons voor, dat het een open baar belang is, zeker in deze tijden van communistische en ook nationaal demo cratische woelingen en dreigementen, dat het volle licht opga over deze zaak. Er is indertijd in de pers een bericht verspreid, dat de justitie wel heeft onder zocht, maar dat op gronden aan het alge meen belang ontleend er van afgezien werd den beschuldiger, den heer Heyne, ter verantwoording te roepen. Uit zulk een mededeeling trekt hefc pu bliek zijn conclusies. En dit nu is zeker in strijd met het al gemeen belang. Want het hoogste goed van een volk is een onpartijdige en volkomen moedige rechtspraak, die ook hoogge plaatste personen op rechtvaardige wijze bejegent. Ofwel de heer Heyne lastert, ofwel de aantijgingen zijn geheel of gedeeltelijk waar. Het is een algemeen belang dat de on zekerheid welke hieromtrent bestaat bij een groot deel van vooral het Hollandseh lezend publiek worde opgeheven. En ook dat de pers de beschuldiging, dat zij de dingen in een doofpot stopt, omdat het zulke groote heeren betreft, ontzenuw©. „Geld." Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besl. is aan R. G. Rijkens eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Velsen. Notariaat. Bij K. B. 'is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats Rotterdam, mr. P. M. J. Roggen- kamp, candidaat-notaris te Rotterdam. MOORD EN BER00VING VAN DEN HEER ESCHAUZIER VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Indruk van den tweeden dag. Op den tweeden dag van de behandeling der moordzaak Eschauzier (Vrijdag) zijn we wat de hoofdzaken betreft aldii3 een re dacteur van het „Vad." niet veel wijzer geworden. De rechtbank heeft zioh voornamelijk beziggehouden met de poging tot oplich ting. gepleegd op 15 April 1931, waarvan K. verdacht wordt. Het bewijsmateriaal is, zoo al niet over stelpend, hierbij toch van belangrijk groo- ter waarde dan ten aanzien van den pri mair ten laste gelegden moord. De vraag, welke echter alom gesteld wordt: de strafmaat, is heden niet veel verder tot een oplossing gekomen. Nog steeds lijkt ons een veroordeeling wegens moord uitgesloten, en het zal voorts nog de vraag zijn, wat de rechtbank aanneemt: zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend, of uitsluitend dood door schuld, op welk laatste feit slechts een geringe maximum straf is gesteld. De derde dag. Tegen verdachte K. 16 jaar ge- eischt. Het maximum, dat geëischt kan worden. De officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank hield heden zijn requisitoir. Het primair ten laste gelegde tegen ver dachte Konings, n.l. moord, moet de offi cier laten vallen, aangezien er aanwijzin gen bestaat, welke de op zich zelf dwaze voorstelling van zaken, alsof de heer Eschauzier naar het huis is gelokt, teneinde hem een accept te doen teekenen, niet on mogelijk maken. Er blijft dan evenwel nog over: vrijheidsberooving den dood tenge volge hebbende en diefstal daarna ge pleegd; bovendien is er dan sprake van poging tot afpersing. In verband met bo vengenoemde feiten eischte de officier van justitie tegen de eersten verdachte^ Ko nings de maximum-straf, welke hij in de gegeven omstandigheden eischen kon, n.l. 12 jaar gevangenisstraf, met een verhooging wegens bijkomende omstandigheden met een derde, zoodat dus in totaal tegen ver dachte K. gevorderd werd een gevangenis straf van 16 jaar. Tegen den verdachte Peuders eischte de officier 4 jaar gevangenisstraf wegens vrij heidsberooving en heling. Z0ETERW0UDE. DE GRAAL. Dat hadden we een kwart eeuw eerder moeten hebben! Het eerste enthousiasme is losgeslagen; de Graal heeft gisteravond door een schit terende uitvoering laten zien hoe mooi. de idealen worden bereikt en zoo de harten gewonnen van velen, die nog terughoudend waren gebleven. Een groot aantal Graalleden uit Leiden, waartusschen onze eigen Graalwachters zioh reeds op hun gemak voelen, vele ca detten, alles onder de leiding van de Wal kure van Leiden, mej. Spronk, Vrouwe van Nazareth, maakten in de groote patronaats zaal een bonte wemeling en spoedig was deze aangegroeid tot een volle bezetting van deze. Onder de aanwezigen waren de Deken, de Pastoor van de kerk der H. Kruisverhef fing, Kapelaan Brans en Pater Rynja O.S.C. Deken Jansen zette vanaf het hooge po dium de graalgroet in en deze werd even forsch beantwoord. Zijneerw. nam nu het LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiu»- Bibliotbeek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Zaterdag. „De Zeven Sleutels van Bald- pate", Schouwburg,' 8 uur. Zondag. Tooneeluitvoering Ver. R. K. Di lettanten, gebouw „Concordia" te 8 uur. Zondag, R. K. Vereenigmg van Handels reizigers, Feestavond Foyer Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Maandag. Mij. tot bevordering van Woordkunst. Voordrachtavond, Den Burcht, 8.15 uur. Maandag. „De Goede Fee" door het Rot- terd. Hofstédtooneel, Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag, Leidsche Kunstkring voor Allen, Stadsgehoorzaal. 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transport arbeiders, „St. Bonifacius", Bonds gebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren; Kors, Muyzert, Poortman en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. flu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7Febr. waargeno men door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. woord om zijne dankbaarheid te betuigen tot allen, die gekomen waren op zijn drin gende uitnoodiging. Ik stel uwe aanwezig heid zeer op prijs. Velen staan tegenover de Graal het is nog nieuw afkeerig, daarom moeten wij U spoedig overtuigen van het hooge doel wat de Graal wil. Niet naar genoegen en pretjes is het stre ven, maar excelsior, steeds hooger op zal' de Graal de meisjes voeren, niet naar de laagte, waar de lichamelijke natuur ons dragen wil maar naar een geestelijke ont wikkeling, leeren over hoogere dingen te spreken en zorgen op de hoogte te blijven met de dingen van onzen tijd. Het is heer lijk, niet alleen, maar met elkaar naar hoo- gere idealen te streven. Toen ik in Leiden voor het eerst de Graal zag opereden heeft het mij getroffen welk een bezieling of er telkens in die groepen bestond en als de Bisschop deze beweging zoozeer steunt is het onzen plicht ook mee to werken. Daarom moeten alle meisjes in de Maria-Congregatie en allen zooveel mo gelijk in de Graal om Gode waardig te le ven en een kroon te verdienen in de eeuwig heid. Daar zijn echter nog vooroordeelen als, onze ouders hebben zich ook nooit bemoeid met dergelijke zaken en dat zijn toch ook goede menschen. Maar hebben onze ouders dan ook niet de middelen aangevat om het geloof voor ons te bewaren, waarvoor wij nu nog zoo dankbaar moeten zijn. Ons deugdzaam te gedragen en het leven van onze ouders zoo aangenaam mogelijk te maken, dat moeten wij vooral in de Graal beter leeren. Zijneerw. besluit zijn herderlijk woord met den vurigen wensch uit te spreken, dat alle meisjes aan de Graal zullen komen om zich eenmaal meer glorie te verschaffen in den hemel. Toen begon de afwerking en daar werd op het mooie tooneel. nu in moderne opvat ting aangekleed, het Graalprogram uitge sproken. Eerst men kon het in de zaal bemerken stond men nog vreemd tegen over deze nieuwe richting, maar aanstonds werd het stil, het spreekkoor pakte de men- schen en eerst nadat het scherm langzaam was dichtgegaan,*daverde de zaal en allen spraken over die nieuwe schoonheid van ge loofbelijdenis en gebed. ,En de reidansen, met de mooie costumee- ring en belichting waren een groot sucdes. De marionetten, van onze Graalwachters, hebben als eerste optreden alweer laten zien dat het kan en dat er ook in- deze nieuwe richting we1 succes te behalen is. De volkszang had enorm succes, dat is nu spreken tot het volk en dat houdt een echte opruiming van de banale liedjes. Dat had den we reeds een kwart eeuw vroeger moe ten hebben, want het eenige middel tegen het banale lied is, er een goed volkswijze dat „pakt" voor in de plaats stellen. Voor de pauze kwam mei. Soronk aan het woord, om een propagandistisch woord te spreken. In dezen tijd van moeilijken strijd van fel opkomen tegen go'oof en godsdienst is er een beweging gekomen van jonge meis jes. met het doel zich te stellen tegen de socialistische en communistische jeugdbe weging, die vooral in Rusland zulke groote vormen heeft gekregen. Yier en een half mil'ioen daar te samen, willen geen God, geen ouders en geen gezag. In Nederland staat daar nu een bewe ging van 4000 vurigen en enthousiasten voor de verdediging van een goede, godsdiensti ge wereldbeschouwing, om de meisjes te weren uit het mer-sleeende, lokkende leven naar een hooger ideaal. Wie helpt onze meisjes die als vragen de kinderen met opencespalkte oogen ons aankijken door de moeilijkheden van onzen tijd? De huismoeders zien nu in de Graal niet meer de dans en pret en spel, maar begrij pen dat het kruis alleen tot zaligheid kan brengen. Er wordt gezegd een aanklacht: de Graal is zoo uiterlijk. Maar moeten wij dan ons mooie geloof niet naar buiten dragen. Zoo sprak de Walkure en weerlegde alle bezwaren en het zou ons te ver voeren, die vele verdedigingen, aanmoedigingen en be geesterende idealen te herhalen en het is

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2