HET HUIS DER VERSPIEDERS ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1? Kluchtspel. Er was eens een con ferentie, welke de Ontwapeningsconferen tie heette. Het was een eigenaardige conferentie, want het doel van deze „Ontwapenings''- conferentie was geen .ontwapening, maar hoogstens bewapenings-beperking. De naam was maar voor de leus. Optimisten meenden, dat de regeerin gen daar zouden afspreken, dat de bewa peningen der landen niet hooger opge voerd zouden women dan dat reeds ge beurd was. Daar een regeering met alles rekening moet houden, hadden de bewindslieden er alvast voor gezorgd, dat de diverse lan den hun bewapening hadden opgevoerd zoo hoog als zij maar eenigszins konden betalen, sommigen zelfs nog verder dan zij konden betalen. Iedereen zag in, dat het leger van zijn buurman te groot was, waardoor een alge meen verlangen ontstond naar bewape ningsvermindering, een verlangen, dat werkelijk zeer groot was, daar ieder land behalve van zich zelf de ontwapening wenschte van alle overige landen van de wereld. De rest van de wereld nu is zeer groot. Ontwapenings-petitionnementen, onder schoone speeches aangeboden, werden dan ook met tranen van ontroering in ont vangst genomen. Toen de conferentie bijeen- kwam, was de stemming onder de gedelegeerden uitermate vredelievend. Uit pure liefde voor den vrede vroeg men zich af, of het niet veel beter was als men maar niet bijeen gekomen was. In ieder geval zorgde ieder land tact vol voor een vriendelijke attentie bij de openingszitting. Nederland schonk een fraaie voorzitters hamer; Japan een mooi album vol kieken van Chineesche steden, welke het op dat oogenblik aan het bombardeeren was; Oluna bood. een interessante verzameling protesten en smeekbeden om Volkenbonds hulp aa-D, welke alle zonder resultaat waren gebleven. Amerika ^vertelde een mop, n.l. dat z'n vloot in de Stille Zuidzee toeval lig manoeuvres ging maken, natuurlijk niet in vetband met het Chineesoh-Japansohe conflict, om welke aardigheid hartelijk ge lachen werd. Engeland leverde een voorzitter, die een openingsrede uitsprak, waarin hij probeer de de landen tot elkander te brengen, leder was het erover eens, dat deze aar digheid met te pas kwam. Bovendien amu seerde Itusland de heeren met een ruig beerije, dat nijdig gromde, zoodra iemand Japan" zei, ol „Charbin". Een leuke conf eren tie, niet waar. Jammer genoeg is het geen grap, maar werkelijkheid. Japan. Het conflict tusschen China en Japan beheersckt momenteel volkomeD' de politieke situatie. De Volkenbondsraad zit er mee verlegen. De Ontwapeningscon ferentie meesmuilt, dat zij wel op een on geschikt oogenblik bijeen komt. Het Her- stelvTaagstuk raakt er door op den achter grond. Het Britsch-Indië-probleem met Gandhi en al zijn donkere broeders is to taal verduisterd. Kortom de aandacht van heel de wereld concentreert zich op Japan en Jioe het de geheele rest van de wereld brutaliseert. Dat spelletje van den gladden Japannner duurt na al maanden. In September van het vorige jaar begon reeds de Japansche opmarsch in Mandsjoe- rije en de eerste stad, welke bezet werd, was Moekden. „Hé, hé, roept de Volken bondsraad, niet vechten jongens, jullie moeten de normale betrekkingen herstel len!" Jawel, morgen brengen; Japan gaat door. China boycot Japansche goederen. In October komt de Volkenbondsraad in vervroegde zitting bijeen en na de hulp vari Amerika verkregen te hebben, eischt de Baad op 22 October, dat Mandsjoerije door Japan ontruimd zal zijn voor 16 November. Japan draaft verder en bezet de eene stad na de ander. Wat zal de Raad nu doen? Hij za-1 een enquête-commissie benoemen, om eens te kijken1 hoe het er naar toe gaat. Dat was in November en eerst deze week (Februari) is de commissie eindelijk ver trokken. In Januari was dé bezetting van Mandsjoerije zoo goed als voltooid, en nu gaat Japan over tot het b&chieten van Sjanghai en Nanking. Sjanghai is „de" internationale neder zetting in China en nu werden de groote mogendheden ernstig nerveus. Geëiscnt werd nu, dat beide partijen onmiddellijk met de vijandelijkheden zouden ophoudeu. Ohina wilde wel, maar Japan lapt^, zooals steeds, ook thans weer de eischen der mo gendheden aan zijn laars. Niet alleen gaat Japan rustig door met bombardeeren waarbij het in de laatsr.e dagen niet zoo voorspoedig is, daar de te genstand der Ohineezen krachtiger is, dan verwacht werd maar het weigert bo vendien formeel om -de .troepenzending te staken en wenscht evenmin een inpienging van de mogendheden te dulden in do Mandsjoerijsche kwestie. Binnenkort zal de „onafhankelijkheid" van Mandsjoerije wel plechtig afgekondigd worden. Zullen de mogendheden wij praten maar niet eens meer van den Volkenbondsraad, want het zijn practisch toch alleen maar Ame rika, Engeland, Frankrijk en Italië bet brutale optreden van Japan nog langer dulden? Wie A. zegt, moet ook B. zeggen. Het is een hoog spel, dat Japan speeit. Zal er een wereldoorlog uitbarsten in het Oosten? Rusland. Wanneer er een oorlog mocht losbreken in het Oosten, zal Moskou trachten zijn slag te slaan. Thans is het groote bolsjewieken-rijk nog rustig; het werkt vport aan zijn vijf jaren-plannen. Het eerste vijf-jarenplan loopt ben einde en reeds maakt men zich gereed voor een tweede vijf-jaren-plan. Het ontwerp-Molotoff stelt vóór 1937 drie doeleinden ter verwezenlijking voor: 1. Verbreeding van de grondstoffenbasis. Bij de doorvoering van het vijfjarenplan moet een industrie geschapen zijn, welke in staat is alle beschikbare grondstoffen te verwerken. Daar in hét tweede plan de goederenproductie verveelvoudigd wordt, heeft men ook nieuwe bronnen van grond stoffen dringend noodig. 2. Verhooging der productie. Bij de vol einding van het eerste plan moet Rusland het productievermogen van een gemiddeld Europeesch industrieland verworven heb ben. In 1937 moet hot m staat zijn onge veer anderhalf maal zooveel te producee- ren als het grootste industriegebied ter wereld, de Vereenigde Staten. 3. Verbetering van den levensstandaard der bevolking. Het tweede plan zal met meer door honger en lijden verwezenlijkt behoeven te worden. Het stelt het verbruik van boter, vleesoh, groente, melk en téx- tielwaren reeds voor het jaar 1935 op het vier- vijfvoudige van de tegenwoordige consumptie per persoon vast. En bovendien zullen de gemeenten door nieuwen woning bouw den bestaanden woningnood geheel opgeheven moeten hebben. Dit plan vormt natuurlijk een geheel, waarbij het eerste punt voorwaarde voor het succes van het tweede en derde is, schrijft de „Msb.". Daarom is speciaal de basis der grondstoffenvoorziening onder het oog gezien, en men heeft daarbij de volle aandacht gewijd aan het gebied ten Oosten en ten Noorden van den Oeral, een gebied driemaal zoo groot als geheel Euro pa zonder Rusland en voor het grootste gedeelte nog nooit in exploitatie genomen. Zelfs als men aanneemt, dat het eerste plan in hoofdzaak een militair karakter droeg, n.l. een geweldige versterking van Rusland's offensieve en defensieve midde len, voelt men in dit tweede plan een' on loochenbaar en overwegend pogen om de volkswelvaart op ©en hooger peil te bren gen. Het Russische telegraafagentschap wijst hier trouwens zelf op. Nu „de wortels van het kapitalisme in de dorpen uitgegraven zijnwaardoor „een volledige vernietiging van het klassensysteem" mogelijk is gewor den, zullen nu „de voltooiing van de reor ganisatie der geheele economie en de schepping van de modernste technische basis voor alle takken van het productie leven den welstand van de arbeiders- en boerenmassa's verhoogen tot een verdrie voudigde verbruiksnorm per hoofd der be volking". Dit alles in ongetwijfeld toekomstmuziek en het verleden heeft geleerd, dat de aan vankelijke ontwerpen nooit een definitief krakter dragen en zelfs elk jaar, niet al- le-en wat de cijfers, maar ook wat de be ginselen betreft, aan wijziging onderhevig zijn. Doch Europa weet, wat het te wach ten staat. Want ©en dêrgelijk plan kan slechts doorgevoerd worden, als Europa zich aan een nieuwe dumping prijsgeeft en bovendien bereid is steeds nieuwe cre-die- ten in het Russische danaïdenvat te wer pen. SPORT VOETBAl UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. Morgen kan in de eerste klasse E. de voorloopige beslissing inzake het kam pioenschap dezer afdeeling vallen. Indien nl. T. Y. B. B. van II.'B. C. weet fe win nen, zijn de Haarlemmers niet meer van de eerste plaats te verdringen. Hoogstens kunnen H. B. C. of D. H. L. dan met de Haarlemmers gelijk komen. Hoewel IT. B. C. zich ongetwijfeld tot het einde toe zal geven gelooven we T. Y. B. B. toch wel in staat tot een gelijk spel. Ook dan zijn de Boys zoo goed als zeker van het kampioenschap. D. H. L. zal den strijd met de as. kam pioenen nog wel volhouden en op eigen grond winnen van Donk. S. J. C. geven we in Rotterdam tegen Spartaan niet veel kans, evenmin als D. E. M. in Loosduinen tegen G. D. A. Ook in 3e tweede klasse O vindt de strijd tusschen de twee leiders der afdee ling plaats. Wilhelmus moet daarvoor naar Schiedam, waar Excelsior ongetwijfeld voor een warme ontvangst zal zorgen en de punten wel thuis zal houden. Dan is ook hier vrijwel uitgemaakt dat Excelsior kampioen wordt. Graaf Floris krijgt bezoek van Lenig en Snel en 't lijkt ons niet onmogelijk, dat de Grafelijken thans een puntje weteen binnen te halen. Het laatste werk van den Haagschen kunstschilder An- toon v. Welie; Architect Jari Stuyt, de bouwer van dèïi nieuwen vleugel van het bis schoppelijk museum te Haar lem, welk schilderstuk be stemd is, om in genoemd mu seum te worden geplaatst. Is dit het geval, dan bestaat de kans, dat de afstand "tussohen Graaf Flpris en Leiden weer grooter wordt, want de Leid- sche rood zwarten moeten op bezoek bij Lissè. Op eigen terrein werd maar juist een gelijk spel behaald, zoodat het nu een strijd van dubbele spanning wordt. Leiden heeft evenwel nog veel te verliezen, Lisse is safe en dus zullen de bezoekers er goed aan deen zich geheel t© geven. Temeer noodig is dit wijl Blauw Zwart slechts één wedstrijd t© winnen om met Leiden gelijk te komen. Of de Wassenaarsche club daar morgen in zal slagen hangt geheel van Teijlingen af, dat ongetwijfeld zijn spor- ticven plicht zal doen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Sitt. Boys-Valkenburg'; V. V. H.—Kerk- rade; CaesarChèvremont; R. K. V. V. L. Volhhrding; R. K. O. N. S.Marsana; KimbiiaHelios. Eerste klasse B. Gennep—Venlo; Kolping-^-Mulo; Bra- bantiaD. E. V.; UnionVenl. Boys. Eerste klasse C. N. E. 0.Zwolle; DenekampAchilles. Eerste klasse D. E. M. M.V. V. Z.; Limvio—De Meer; SantpoortS. D. O.; WilskrachtV. I. C. Eerste klasse E. D. H. L.-D. O. N. K.; H. B. C.—T. Y. B. B.; SpartaanS. J. C.; G. D. A.D. E. M. Tweedo klasse O. Graaf FlorisLenig en Snel; Lisse Leiden; Blauw ZwartTeijlingen; Excel siorWilhelmus. R. K. FEDERATIE. R. K. S. V. „Leiden". Morgen zal ons eerste elftal de oude ri valen „Lisse" in eigen home ontmoeten. De eerste kamp in dit seizoen leverde een gelijk spel op. Wat zal thans de uitslag zijn? Al zijn wij nu niet zoo bijzonder erg pessimistisch, tooh zouden wij de Rood Zwarten op het hart wi'den binden: Pakt nu eens van meet af aan flink aan, wie weeten volgt het pracht voorbeeld van de reserves van de vorige week. Lei- denaars, de reis wordt gemaakt pèr Brock- way-busvertrek vanaf de Papengracht om 12.30 uur. De junioren spelen om 1 uur op eigen terrein tegen D. O. S. Zorgt, dat de pun tjes hier blijven Rood-Zwartjes. Daar ons ledental in de laatste weken met een tiental is vooruitgegaan, heeft de elftalcommissie besloten morgen een zeer bijzondere trainingswedstrijd uit te schrijven. Ons derde elftal zal deze nieuwe lingen eens laten zien hoe het ook „volle dig" kan uitkomen. Onze voorzitter zal ter verwelkoming der nieuwe leden aanwezig zijn, terwijl voor een goeden leider wordt gezorgd. Alle aangeschrevenen dus op tijd aan wezig op het sportpark „Maaldrift, tram halte Remise. R. K. Sportvereeniging Teijlingen. Teijlingen I speelt a.s. Zondag haar laat- sten uitwedstrijd tegen Blauw Zwart I te Wassenaar. Het moge voor Teijlingen niet baten of zij wint of verliest, toch heeft het elftal de eer voor de club hoog te houden, zoodat wij toch zeker op oen overwinning mogen rekenen? Aanvang van den wed strijd om 2.30 uur. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf het K. S. A.-gebouw. Teijlingen II speelt tegen S. J. O. ITI op het Sportpark te Noordwijk. Dit betee- lcent voor dit elftal aanpakken, als het een goed resultaat wil bereiken! Vertrek per fiets vanaf K. S. A. om 1.30 uur. Teijlingen III heeft een thuiswedstrijd tegen S. M. C. III. De wedstrijd vangt om 12.30 uur aan. De Junioren gaan naar Noordwijk. Voor een nieuwe nederlaag? Of zullen zij het bolwerken? Wij zullen zien! Vertrek per fiets om 12 uur vanaf de K. S. A.! A.s. Zondagavond om 7.30 uur- verwach ten wij alle leden, donateurs met dame op den achtsten feestavond. Het belooft een gezellige feestavond te worden met het duo Mank en v. Oyen en het muziekgezel schap Vénta. In de enkele tussohenpoozen zal do'afdeeling Athletiek voor het eerst enkele demonstraties te zien geven. Wij zijn er van overtuigd, dat dit zeker bij het publiek in den smaak zal vallen, te meer daar deze sport voor Sassenheim vreemd is. Wij vertrouwen er op, dat vele ouders eens een kijkje komen nemen en. niet minder de jongeren, daar dan velen zich zullen opgeven voor de mooie athle- tieksport. Na afloop gezellig samenzijn. De prijzen der plaatsen kunnon voor niemand een beletsel zijn, daar deze uiterst laag zijn. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging Meerburg Zoeterwoude (H.-R.). Na do mooie overwinning van Zondag jl, komt Meerburg II morgen op eigen ter rein 'om half drie tegen D. O. S. II uit Roelofarendsveen. Zal het morgen weer een overwinning worden? Een moeilijk te beantwoorden vraag. Immers morgen komt het tweede voor de eerste maal in dit seizoen tegen de D. 0«- S.-reserven en op de tweede plaats zijn de prestaties van D. O. S. II van dien aard, dat dit elftal zeker tot een der sterkste in die afdeeling moet worden aangemerkt. Komt Meerburgers, Zondag is gebleken dat door samenspel en ausdauer iets kan bereikt worden. Toont dit mor gen nog eens. Meerburg III speelt om half één aan den Groenendijk tegen V. V. B. IV. Ge zien het goede Resultaat van Zondag te gen V. V. B. III, mogen wc dus redelijker wijze morgen eens een overwinning van hei derde verwachten. Jongens, het is hard noodig 't Is de cenigsto kans om van de onderste plaats to komen. Voor zoover noodig vortrek om 12 uur per fiets van Patronaat. Het eerste junioren-elftal moet om één uur den strijd aanbinden tegen de S. M. C.-junioren in Warmond. Dit is de derde Zondag in successie dat Meerburg in Warmond speelt. Junioren, volgt het voorbeeld van Meerburg II van Zondag 1.1. op. Een overwinning is in het geheel niet uitgesloten. Gezamenlijk vertrek om kwart vóór twaalf per fiets van het Patronaat. De junioren worden er ten overvloede nogmaals op gewezen de juniorenkaarten mee te nemen, daar hier morgen speciaal op gelet zal worden. De aandacht wordt erop gevestigd,' dat Maandagavond een clubavond gehouden wordt in het Patronaat. Aanvang 8 uur. Begonnen zal worden met een aardige film, waarna de avond gezellig onder elkaar zal worden doorgebracht. Alle FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 2°)t Nance plantte haar zaailingen een voor een terwijl zij neerknielde op een ouden zak, haar hoofd gebogen over de donkere aarde. Salve DomineAls Jeremia In jam merklachten op den grond gebogen? Nance keek verschrikt op. Het was een vreemde stem, niet die van haar vader; het was de stem die zij dien nacht gehoord had in haar vaders kamer. XI Nance keek over haar schouder terwijl ze geknield bleef liggen. Een man was om den hoek van het huis te voorschijn geko men en liep in haar richting langs Let steenen pad. Het was een rijzige man, in het zwart gekleed, met ongunstige, donker weerglan- zende oogen en een arroganten mond. Ook in de manier waarop hij het hoofd i*echt>- op hield was iets aanmatigends. Anthony Durell draaide zich om en scheen een oogenblik verlegen. Bent u het, Chevalier.... De Rohtan kon nooit laten zich aan te stellen als er een knappe vrouw in de buurt was. Hij maakt voor Nance een van zijn zwierige Fransch-Iersche buigingen, na dat hij met een breeden zwaai den hoed had. afgenomen en sloeg de haxken tegen elkaar. De Rothan had de ruwe, verweer de huid en de boosaardige, donker-blauuo oogen van den man van Ierschen afkomst. Maar zijn raffinement was Fran3ch, even als zijn geslepenheid en zijn lust om te in trigeeren. Mr. Durell, wilt u een armen balling aan uw dochter voorstellen? Nance was opgestaan. Haar handen za ten vol aarde en door het bukken had zij een warmen blos op het gezienr, De zwie rige manieren van den vreemdeling sche nen wel wat misplaatst. Ze dacht dat de man haar voor den gek hield. Durell klapte zijn boek hard dicht en moest noodgedwongen beleefd zijn. Nance, dit is Chevalier de Rothan, een oude vriend van mij. Ik heb hem in Frankrijk jarenlang gekend. De Rothan lachte, de oogen onafgebro ken op Nance gericht. Miss Durell, uw vader doet alsof ik een oude man ben. Maar dat is niet zoo. Ik kan hollen en springen als een man van twintig. Er zijn mannen die heelemaal de con trole over hun ijdelheid verliezer als ze in gezelschap van vrouwen komen O ik do Rc-han behoorde tot hen. Hij was als een pauw die deftig en verwau vl met zijn vee- ren pronkt tot hij alle aandacht voor zicn- a'Ven heeft. Ofschoon ik een ba'Mnz ben, hebben de Engelsche vrouwen mij Frankijk doen vergeten. Hoe komt het toch dat de Engel sche vrouwen zoo'n prachtige teint heb ben? Rozen ën melk, rozen en melk! Nance zei niets. De stem van den man depd een warnet va"n gissingen in haai hoofd opkomen. Als hij een oude vriend van haar vader was, waarom had zij dan nooit van hem gehoord En waarom dan die nachtelijke geheimzinnigheid, dat obscure bezoek? Het drong tot haar door dat zoowel haar vader als de Rothan haar onafgebroken aankeken. Ze moest wat zeggen, wilde ze niet den indruk maken van een linksch, verlegen kind. Ik ben blij met een ouden vriend van mijn vader kennis te maken. Miss Durell, wilt u mij ook al oud ma ken? Ik denk niet dat u zoo heel jong bent! Hij lachte en maakte een buiging: Mam selle, ik hield uw "ader altijd voor de verstandigste man, dien ik ken. Maar om zulk een dochter te hebben wijst op genia liteit Nance glimlachte gedwongen, er was niets zonnigs in haar lach. Ze veronder stelde dat dit Fransche manieren' waren, maar ze vond ze dwaas, ze gaven haar een gevoel van onpasselijkheid. Ik geloof niet dat vader ooit over u gesproken heeft tegen mij. Het ontging haar niet dat de man Du rell met de oogen wenkte. Deze laatste kwam dan ook tusschen- beide. Nance, de Chevalier blijft thee bij ons drinken. Ja vader. Ze begreep den wenk en was blij dat z.e kon heengaan. Er was een atmosfeer van raadselachtigheid om dien man, die haar niet aanstond. De Rothan volgde haar met de oogen. Werkelijk, sir, ze is charmant.en zoo onschuldig. Durell scheen niet erg in zijn schik met die belangstelling. U zoudt mij een ge noegen doen hier uw galante manieren ach terwege te laten, vriend. Ik ben buitengewoon oprecht. Ik be wijs hulde aan de schoonheid Durell keek naar de vensters van het huis, liep het terras over en daalde "het stoepje af. De Rothan. volgde hem en keek een beetje ironisch achter Durell's rug. Is de jonge Squire nog hier geweest? Vanmorgen nog. Om zes uur nota- bene Jeugd is vurig! Ik heb anders zijn vuur bekoeld Ik heb hem de deur gewezen. In den meest leterli'ken zin. En Nance weet het. Wat weet ze? Dat die jonge Benham een losbandige en zedelooze bedrieger is. Hebt u haar dat verteld Zeker, ik vond het niet noodig de vriendschap verder aan te moedigen. De Rothan keek half somber, half ge amuseerd. Wel, u hebt mij uw nieuws meege deeld zonder terughouding. Dat wil ik van mijn kant ook doen. Villeneuve is uit Tou lon uiteezeild. Wat? En legt Nelson in de luren. Er kwam een plotselinge vreugde op Du rell's gezicht. Man, is het waar? Zoo waar als nieuws kon zijn. Maar luister verder. Hij is op Spaansche sche pen gestooten en heeft Orde's eskader uit elkaar gejaagd. Hij is nu in volle zee. Heel Engeland breekt het angstzweet uit. Ze weten niet wat hij in zijn schild voert. Maar Nelson? Luister. Die zou nu geld waard zijn in Engeland. Villeneuve naar West-Indië. Maar dat is diep geheim. Denk er alsje blieft om. Hij is in volle zeè.... en ver dwijnt. Speelt blindemannetje mot de En- gelschen. Plotseling duikt hij in WesGln- dië op. Groote plunderingen. Nelson wordt er heen gelokt. Villeneuve als de weerlicht terug, breekt bij Brest door dc blokkade- vloot, krijgt daar nog Fransche verster king en zeilt het Kanaal in met een macht van bijna veertig linieschepen. Do zeeweg is in onze handen. Napoleon smijt zijn gre nadiers over het Kanaal. En daarna de zondvloed Durell bleef stilstaan en staarde over de zee met een uitdrukking van verrukking. En wij zullen helpen de vrijheid bren gen .De Bothan lachte hoonend achter de rug van den dweeper. We zullen ze het beste plaat®je aan wijzen. Dut huis en die heuvel van u, Du rell, zullen het eerste bevrijd worden! Er komen daar loopgraven en batterijen. De keizer-zelf zal op uw terras staan, sir en al de schitterende veldhccren van zijn staf. Ik zal de licht-gehielcle Mercurius zijn. Ik weet waar het vee en do koren te vinden zijn. Ik weet de kruitmolcns, de beste drinkwaterbronnen, alle wegen en paden en sluipweggetjes. Ik zal bij de cavalerie zijn. Allemachtig, al die ongeoefende kin kels in hun roodo jassen! Wat zullen wij er op in bakken (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13