nieuw NATUREL REEPEN «Groot Model" WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G TRAGISCHE OVERBLIJFSELEN VAN DE M. 2 Een muts en kraag opgevlscht. De Britsche minister van Marine heeft gisteren iri het Lagerhuis medegedeeld, dat. bij de nasporingen naar de gezonken onderzeeboot M. 2 de muts van den stuur man is opgeviBcht, evenals de kraag van een matrozenpak. DE BANKEN TE NEW-YORK STAKEN DEN GOUDUITVOER. Particuliere bankinstellingen te New- York hebben besloten den verderen goud export naar Europa te weigeren. De Fede ral Reserve-bank doet niet mede aan deze stap. MACDONALD WORDT GEOPEREERD. Aan het linkeroog. De Britsche premier MacDonald moet aan het linkroog geopereerd worden. De doktoren ineenen, dat operatief ingrijpen direct noodig is. De toestand van het oog is niet het gevolg van een verzwakking van den algemeenen gezondheidstoestand welke overigens bevredigend is. MacDo- nald's vertek naar Genève zal door de operatie vertraagd worden. De oogziekte, waaraan MaoDonald lijdt, is, naar nader gmeld wordt, groene staar. De operatie is wel moeilijk, doch wordt niet gevaarlijk geacht. Waarschijnlijk zal MacDonald een tiental dagen in de kliniek moeten blijven. GEMENGDE BERICHTEN ROOFOVERVAL IN HET POSTKANTOOR TE STADSKANAAL. DE DADERS GEVLUCHT. Een vaag signalement. I Gisteravond te ongeveer zeven uur vond in het postkantoor te Stadskanaal een bru tale roofoverval plaats. Op dat tijdstip verschenen twee goed ge- kleede personen voor het loket en vroeg een van hen een biljet van 1000.te wil len wisselen. Toen de postbeambte het geld bijna had uitgeteld, greep hij het bil- j jet en het wisselgeld en loste üdt een re- i volver een sohot. Dit trof echter den be- i ambte gelukkig niet en de kogel drong in I het plafond.. De tweede persoon drong daarop door een deur het kantoor bómen. De waarnemend directeur die het schot j gehoord had, kou nog bijtijds de kluisdeur I dioht gooien, greep een stoel en gooide I daarmede naar den indringer. I Beiden namen hierop de vlucht. Onder- i weg hadden zij het ongeluk het biljet van J 1000,te verliezen. De politie die orimid- I clellijS van het gebeurde'm kennis gesteld j werd, stelde onmiddellijk een uitgebreid j onderzoek in de omgeving in doch kon bot" j nog toe geen spoor van de daders vinden, i De beambte en de waarnemend-directeur konden slechts een vaag signalement ge ven. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Bij het voetbalspel gedood. Gisteravond waren eenige jongens op den Jagerswijk te Sappemeer aan het voet ballen. Plotseling stak de 7-jarige J. Gor- lach den weg over, met het noodlottig ge volg, dat hij door een autobus werd gegre pen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Ernstig ongeluk te Amersfoort. Gistermiddag is de 17-jarige mej. v. Ginkel in de Beekensteinsche laan te Amersfoort, doordat iemand achterop haar fiets sprong, haar stuur kwijt geraakt, met het gevolg dat zij tegen een groentekar aanreed en op den grond werd geslingerd. Met een ernstige hersenschudding ïb zij per ziekenauto naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" overgebracht. Arm afgekneld. Te Nieuw Weerdingen heeft, vermoede lijk doordat de chauffeur verblind werd door het felle licht van een rijwiellantaarn, de vrachtauto van den heer v. K. de 22- jarige mej. S. aangereden. Het meisje werd de linkerarm afgereden. In ernstigen toestand is zij naar het Academisch zie kenhuis te Groningen vervoerd. D00DELIJK MIJNONGELUK. Maandagmiddag is in de Oranje Nassau- mijnen IV de 21-jarige ongehuwde mijnwer ker A. W. uit Heerlerheide onder afvallend gesteente geraakt en gedood. Aan de gevolgen overleden. Van H., die eenigen tijd geleden door het op hoi slaan van een paard bij de export-slagerij te Boxtel overreden werd, is thans aan de gevolgen overleden. SJANHAI, DE MILLIOENENSTAD. CHINA VOOR DE CHINEEZEN? Het New-York van het Verre Oosten. Wolkenkrabbers aan de Chineesche Zee. De feite lijke hoofdstad van China. De vijfde grootste havenstad der wereld. Tot nog toe werd de oorlog in het Oosten steeds vermeden: maar door de bezetting van Sjanghai zal zij wel licht tot uitbarsting komen. Van on zen bijzonderen correspondent, een ingenieur die jaren lang in China werkzaam was vernamen wij de vol gende bijzonderheden over Sjanghai de invalspoort van het onmetelijke Chineesche Rijk. De westerscbe zakenman die een steun punt in het Verre Oosten zoekt, moet heel systematisch te werk gaan. Hij zoekt een centraal punt uit vanwaar hij een zoo groot mogelijk terrein kan be werken. Aan de Oostkust is dat Sjanghai, de meest natuurlijke toegangspoort naar Ohi- na en tegelijkertijd de eenige haven die dicht 'bij het Japansche eilandenrijk ligt. Het achterland van deze havenstad is het Jangtse-Kiang-dal dat ongeveer de helft van China beslaat en waar meer dan 200 millioen menschen wonen. Ook voor de scheepvaart is Sjanghai van beteekenis: want in een land als China waar slechts weinig spoorwegen zijn is het van groot belang wanneer men ongeveer 1000 K.M. de groote rivieren kan opvaren. Bovendien is Sjanghai een knooppunt van spoorwegen met een zeer druk goede renvervoer en overlaad-station. Daar komt nog bij dat Sjanghai een bloeiende industrie heeft en tal van mo derne fabrieken. Dus voor den zakenman is Sjanghai de aangewezen stad: daaraan is het ook toe te schrijven, dat Sjanghai betrekkelijk in korten tijd de grootste Aziatische haven en de vijfde grootste ha venstad der wereld geworden is, waar ieder jaar ongeveer 35 millioen ton ver scheept wordt. Engeland neemt daarvan 34 pet. vöor haar rekening, Japan 28 pet., de Chineezen 15 en de Amerikanen 12 pet. Uit deze cij fers blijkt duidelijk hoe gewichtig het voor Engeland en Amerika is dat de Japaneezen geen heer en meester worden van deze stad Sjanghai dankt zijn opkomst aan do blanken: enkele tientalion van jaren gele den woonden er in Sjanghai, dat ongeveer 800 jaar geleden gesticht werd, slechts enkele tienduizenden menschen en nu op het oogenblik ruim twee millioen. In de Internationale wijk wonen 30.000 vreemdelingen en 800.000 Chineezen. In de Fransche concessie wareii 8000 vreemde lingen naast 300.000 Chineezen. In totaal wonen er in Sjanghai 38.000 vreemdelingen, waarvan zeker de helft Ja- paneezen. Daarbij komen ongeveer 7000 Engelschen en 1000 Indiërs, 3000 Ruesen, 2000 Amerikanen en 1500 Portugeezen. Men ziet dus in Sjanghai betrekkelijk nog wei nig blanken. Het is buitengewoon leerzaam de inner lijke ontwikkeling van Sjanghai na te gaan. De stad werd met geweld voor de vreemdelingen opengesteld. De Europee- sche kooplieden die er zich vestigden wer den rijk en met de intocht in China scheen ook de. poort voor de rijkdom der Euro peanen geopend te zijn. Daar de Europeanen met de Chineesche firma's in het binnenland geen zaken kon den doen daar zij vaak bedrogen werden en bij de Chineesche rechtbanken hun rechten niet konden doen gelden, namen zij hun toevlucht tot handelsagenten, Com pradore, die een aanzienlijke borgtocht moesten stellen en die er voor zorgden dat wederzijdsch de handelsartikelen werden geleverd, en betaald. Ook de Compradore word schatrijk en hij bemerkte al heel spoedig, dat de Euro peanen van hem veel meer afhankelijk wa ren dan hij zelf dacht. Toen werden de rollen omgekeerd en de Europeesche fir ma's zijn op het oogenblik feitelijk niets anders dan agenten van den Compradore. De wolkenkrabbers en de banken, hotels en theaters die de Europeanen gebouwd hebben staan op grond die de rijk gewor den Compradore gekocht heeft. In de internationale wijk staan groote Chineesche banken van Chineesche eige naars. Chineesche winkels van Chineesche firma's, Chineesche verzekeringsmaat schappijen en Chineesche scheepvaart- agenturen, kantoren van Chineesche reede- rijen. China is te groot om door een handje vol Europeanen geregoering te worden. Men kan'een bres in het land slaan, maar het geweldige volk slokt de vreemdelingen op en zij verdwijnen in den gelen millioe- nen-9troom. Uit de zonen der kleine boe ren en koelies zijn boodschappenjongens en boekhouders gegroeid. De zonen van don Mandarijn werden kooplui, en districts ambtenaar: stuk voor stuk; werden de Europeanen, de vreemdelingen, terugge drongen en moesten zij hun bevoorrechte positie prijsgeven. Op het oogenblik woTdt er voor de 200 millioen menschen in het achterland van Sjanghai niet meer geimporteerd dan voor de 8 millioen menschen die in Australië wonen. Dat zal spoedig wel veranderen. Wie zal daarvan profiteeren? De Europeanen? De Japaneezen? Of de Chineezen zelf REDDINGBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Gistermiddag wa« de machinist van dor Kooy te De Cocksdorp bezig in het huisje, waar de reddingboot „Eierland" is opge borgen, de motoren na te zien. Op een ge geven oogenblik scheen zich veel gas in de boot verzameld te hebben, daar de mo toren niet op de gewone wijze werkten. Plotseling ontplofte het gas, de redding boot sprong uit elkaar, terwijl het huisje, dat gedeeltelijk van hout was opgetrokken vrijwel geheel vermeld werd. De ontplof fing wa-s hoorbaar in het dorp zelf, dat op ongeveer 5 K.M. afstand is gelegen. Een begin van brand ontstond, doch deze was spoedig gedoofd, terwijl van der K. de te genwoordigheid van geest had de benziae- kraan dicht te draaien. Van der K. kreeg wonder boven wonder slechts eenige licnte verwondingen 'in het gelaat, terwijl zijn haar geschroeid was. De materieele schade is daar boot erl huisje vrijwel geheel vernield werden I aanzienlijk. DE VERGIFTIGING TE RAALTE. Het onderzoek naar de oorzaak. Omtrent het vergiftigingsgeval te Raal- te kunnen wij nog mededeelen, dat het re sultaat van het onderzoek door het Cen- traal Laboratorium te Utrecht nog niet bekend is. Dr. Bekenkamp uit Groningen, inspec teur der Volksgezondheid, stelde gisteren ter plaatse een onderzoek in. Op last van den officier van justitie zullen de lijken der beide kinderen naar Zutfen worden over gebracht, alwaar de sectie zal plaats vin den, ten einde omtrent de doodsoorzaak nadere gegevens te verkrijgen. De toestand van de moeder en het ze venjarig meisje geeft geen reden meer tot bezorgdheid. POGING TOT OPLICHTING. Maandagmorgen vroeg kwamen 3 land bouwers, tevens handelaren in bouwma teriaal, uit Someren, vader en zoon V., alsmede de knecht, het kantoor van deur waarder van Moorsel aan het. Stationsplein te Helmond binnen stappen, volgens hun verklaring om een daar uitstaande vorde ring, groot ongeveer 280.te voldoen. Toen de beide kwitanties werden aangege ven, zeiden de heeren: „Dank u wel" en wilden, zonder het verschuldigde bedrag te betalen, de terugreis aanvaarden. De deur waarder dwong hen, onder bedreiging met een revolver, op zijn kantoor te blijven. Nadat de politie was gehaald, werden zij naar het politiebureau overgebracht. Hier moesten zij eerst hun schuld betalen. Bij verhoor bekenden zij, afgesproken te hebben, de kwitanties zonder betaling te bemachtigen. ttPir k Gorgel ook op straat natuurlijk droog - met 25, 45 cn 65 ets. DE ROOFOVERVAL TE HELMOND. Nog een arrestatie. Zooals reeds gemeld vond de commissaris van politie te Helmond na het verhoor van de gebrs. v. L. aanleiding, een verzoek tot aanhouding uit te vaardigen van B., markt koopman te Tilburg, bij wien de gebroeders Zaterdagavond aan huis werden aangetrof fen. Deze man heeft een bedrag van onge veer 1000.in bewaring genomen, of schoon hij zeer waarschijnlijk wist, dat het geld van een roofoverval afkomstig was. Hij is naar Helmond overgebracht, waar hij onmiddellijk werd verhoord. Een be drag van 388.88 werd op hem gevonden en in beslag genomen. B. ontkende hardnekkig doch de bewijzen tegen hem zijn overtui gend. In verband met de verder opspo ring van het bedrag wordt nog een getuige uit Tilburg gehoord. Brand in het St. Joris-College te Eindhoven Gistermorgen te half acht is in het St. Joris-college te Eindhoven brand uitge broken. Het physisch kabinet en de werk kamer van den amanuensis brandden uit. Voorts zijn de plafonds van een paar leera- renkamers doorgebrand. Dank zij het ge luiddempend zeegras dat zich tusschen de plafonds bevindt, kon het vuur geen voort gang maken. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. Verzekering dekt de schade. „Msb." Agent bij vechtpartij gewond Bij de arrestatie van een 24-jarige ven ter, die met twee andere personen op den Nieuwendijk te Amsterdam de openbare orde verstoorde en zich niet op last van een agent wilde verwijderen, ondervond deze agent verzet, waardoor hij genoodzaakt werd zijn sabel te trekken. Onder het vech ten raakte de agent zijn sabel kwijt. Een der omstanders raapte de sabel op en sloeg den agent daarmede op het hoofd, waar door een ernstige wonde ontstond. Nadat de agent zijn arrestant aan het bureau had gebracht, heeft hij zich laten verbinden. Ontrouw penningmeester gearresteerd. Eenige weken geleden verdween te Kerk- rade J. B., bestuurslid van de Communisti- sohe Federatie van Bouwvakarbeiders, met 376 gulden, die bestemd waren voor uitkee- ri'ng aan werkloozen. B. is Zondag in Eind hoven aangehouden en Maandag ter be schikking gesteld van den commissaris van politie te Kerkrade. Hij had het geld uit gegeven in België en had nog 40 cent-en in zijn bezit. B. heeft een volledige beken tenis afgelegd en is heden naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. N.V. Hollandsch-Zwitseesche Chocoladefabriek. VRAAGT ZE SPORT VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. NEDERLAND—R. K. DUITSCHLAND. 29 Mei te Arnhem. De landenwedstrijd R. K. Nederland R. K. Duitschland zal Zondag 29 Mei op het Vitesse-terrein te Arnhem worden gespeeld. Na voorafgaand overleg, aldus de Sport- Illustratie, met den kring Arnhem van den R. K. Voetbalbond in het aartsdio- cees is door het Federatiebestuur bepaald dat de jaarlijksohe internationale voetbal wedstrijd tusschen het elftal van Deut sche Jugendkraft en onze R. K. F. gespeeld zal worden te Arnhem. Als datum is be paald Zondag 29 Mei, waarmede ook de D. J. K. zich heeft vereenigd. Van de gemeente Arnhem is gehuurd het terrein, dat bespeeld wordt door Vi tesse te Arnhem, het bekende terrein Monnikenhuize, dat zich door goede ac commodatie en gunstige ligging ongetwij feld schitterend voor zulk een wedstrijd leent. Het comité te Arnhem zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om dezen landen wedstrijd tot een ongekend succes voor onze katholieke voetbalbeweging te ma ken. En het rekent daarbij zeer zeker ook op de volle medewerking van de kringen in het Oosten des lands: Oost-Gelderland, Nijmegen, Salland en Twente. Ook van verder afgelegen plaatsen zul len ongetwijfeld velen op 29 Mei naar Arnhem willen opgaan om den steeds aan belangstelling winnenden wedstrijd den ken wij nog.eens aan het succes van de ontmoeting vorig jaar te Wuppertal bij te wonen. En nu vier maanden voor den wedstrijd reeds bekend is waar en op welken da tum gespeeld zal worden, is er tijd te over om te overwegen wat in verschillende dee- len van het land gedaan kan worden om ook in ons land dezen wedstrijd eens door overweldigend bezoek beter te doen sla gen dan vorige wedstrijden. Zou het niet mogelijk zijn, nu de Ne- derlandsche Spoorwegen tegen zeer gere duceerde tarieven extra-treinen voor voet balwedstrijden inleggen, dat van de rioh- tingen Hengelo, MaastrichtRoermond Venlo, BredaTilburgDen Bosch en Am sterdamRotterdamen Den Haag Utrecht dien dag extra-treinen onze jon gens naar Arnhem brengen? In ieder ge val zal het goed zijn, dat de verschillende kring- en districtbesturen deze aangele genheid eens bespreken. In Limburg zou wellicht het bondsbestuur deze zaak kun nen regelen, omdat hier de extra-trein door geheel Limburg zou kunnen loopen. Laten wij de afspraak maken, dat wij dit jaar eens allen alles zullen doen om het èueces van deze en toekomstige inter landwedstrijden van onze katholieke voet- ba Ibeweging te doen slagen. De 'elftalcommissie der Federatie is inmiddels reeds in actie gekomen en in de maand April zal Eindhoven het voorloo pt Federatie-elftal aan het werk kunnen NEDERLAND—BELGIE. In verband met de nog steeds binnen komende aanvragen om toegangsbewijzen voor de op 14 Februari a.s. te spelen In terlandwedstrijd NederlandBelgië heeft het bestuur van den K. N. V. B. besloten de tijdelijke open- en Marathontribune te laten opstellen, waarvoor de prijs per plaats 4.bedraagt. Alle andere rangen zijn uitverkocht. Leidsche Politie Sportvereeniging. De tegen gistermiddag vastgestelde wedstrijd tusschen de Leidsche en Delft- sche politie kon wegens verhindering van de Delftenaren niet doorgaan. In de plaats daarvan speelde de Leid sche Politie tegen een Leidsch Bakkers- elftal. De politiemannen wonnen met 51, nadat de rust met 2—0 was ingegaan. ATHLETIEK R. K. Athletiekvereen. „De Bataven". Ten overvloede worden „de Bataven" er aan herinnerd, dat 'iet hedenavond om 8 uur clubavond is in den R. K. Volks bond, Steenschuur, om 8 uur. Inleidend woord van den welcerw. adviseur H. J. Bangert en verder vele attracties. Iedere Bataaf is natuurlijk aanwezig. Ladoumèguo geschorst. De Fransche Athletiekbond heeft be sloten den Franschen hardlooper Ladou- mègue te schorsen, in verband met de overtreding der amateurbepalingen. De club, waarvan Ladoumègue lid is, werd uit het bondsverband verwijderd, ter wijl de club uit Havre, die mede schuldig was, voor bijna het geheele jaar is ge schorst. LAWN-TENNIS DE LOTING VOOR DEN DAVISCUP. Nederland speelt In de tweede ronde tegen Polen. Gisteren vond onder groote belangstel ling te Parijs de loting plaats voor de wedstrijden om den Daviscup van dit jaar Ook ditmaal waren weer velen in het Elysee bijeengekomen, waar President Doumer de loting verrichtte in bijzijn van de verschillende diplomatieke vertegen woordigers der deelnemende landen. De heer Dwight F. Davis, de stiohter van heb tournooi, was eveneens onder de belang stellenden. Hij gaf den wensch te kennen ook bij de Challengeround, welke in Juli van dit jaar te Parijs wordt gespeeld, aan wezig te willen zijn. De loting was voor Nederland nogal on gunstig. Ons land lootte in de eerste ron de vrij. In de tweede ronde speelt Neder land tegen Polen, waarbij de mogelijkheid groot is, dat dezè ontmoeting een overwin ning zal opleveren voor Holland. Dooh de derde ronde zal Nederland zeker niet overleven, daar ons land dan uitkomt te gen Engeland, die in de tweede ronde wel geen moeite zal hebben om Roemenië to verslaan. Naar men weet hadden 22 landen inge schreven voor de Europeesche zone. In de bovenste helft hadden Engeland, Roeme nië, Polen, Nederland en Ierland het ge luk vrij te loten voor de eerste ronde, in de onderste helft waren Spanje, Denemar ken, Joegoslavië, Japan en Griekenland hiervan vrij. Voor de eerste ronde spelen tegen elkaar HongarijeFinland, DuitschlandBritsch- Indië, OostenrijkTsjecho Slowakije, Mo nacoNoorwegen, BelgiëZwitserland en ItaliëEgypte. ïn de Noord-Amerikaansche zone spelen de Vereenigde Staten en Canada tegen elkaar. De winnaar hiervan ontmoet Mexico in de tweede ronde, terwijl in deze ronde voorts nog Australië tegen Cuba uitkomt. In de Zuid-Amerikaansohe zone spelen Brazilië en Chili tegen elkaar, de winnaar van deze ontmoeting komt in de tweede ronde uit tegen Paraguay. SCHAKEN. De competitie van den Nederlandschen Schaakbond. De afgebroken partij uit den wedstrijd L. S. G. IDisc. Disc. Ill is door den ar biter remise verklaard. De stand is der halve dezelfde gebleven, als reeds vroe ger is vermeld. De eerstvolgende wed strijd wordt alhier a.s. Dinsdag 9 Februari gespeeld tusschen L. S. G. I en de Resid. Sch.cl. I. Wel een belangrijke ontmoeting, want beide tientallen zijn nog ongeslagen. Het tweede tiental speelt een week later, dus op Dinsdag 16 Februari eveneens al hier tegen het tweede tiental der Haag- sohe Arb. Schaakclub. De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Hier valt een belangrijke beslissing to vermelden. De partij van het eerste bord uit den wedstrijd LeiderdorpL. S. G. II III is gespeeld, afgebroken, daarna door scheidsrechters beslist en gewonnen ver klaard voor Leiderdorp, zoodat de eind uitslag een gelijk spel (55) is geworden. De stand in deze groep luidt nu als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. Tot. Voorschoten 3 3 20 -10 8 L.S.G. ÏI-III 2 1 1 13 - 7 3 Zoeterwoude 2 1 1 11.5- 8.5 2 I. Nos II (Bosk.) 3 1 2 9 -21 2 Leiderdorp 2 11 9.5-10.5 1 Philidor 2 2 7 -13 0 De eerstvolgende wedstrijden zijn: Dinsdag 8 Febr. speelt Zoeterwoude to Voorschoten, op Maandag 22 Febr. speelt L. S. G. II-III in café Neuf tegen Philidor, op Donderdag 25 Febr. speelt Zoeterwou de te Leiderdorp. Ook de uitgestelde wed strijd Inter Nos IIPhilidor wordt in deze maand te Leiden gespeeld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6