WAALS Meubel-Campagne Meubel-Campagne Meubel-Campagne WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HAARLEMMERSTR. 130-136 Eiken Dressoir met spiegelopzet, alleen gedurende IQ TC deze campagne IO«/0 Eiken Dressoir met zeer royale spiegel opzet, sierlijk f\r\ "ne meubel Eiken Dressoir met ovale in facet «r» "ie geslepen spiegel fcO./ü Salongarnituur 2 Crapeauds met 4 Stoelen, bekleedingstof in c CA verschil!, kleuren 0-0U Huiskamergarnituur, 2 Fauteuils en 4 Stoelen, moderne vorm bekl. iq t n met sterk leerdoek Iv.^rU HUISKAMERGARNITUUR, 2- Fauteuils en .4 Stoelen, geriefelijk mcfel, bekleed mei erko en moquette. fcO.UU BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht iD den morgen van 3 Febr. 1932, medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut te De Bildt-: Hoogste barometerst. 779.6 te Blacksod. Laagste barometerst.: 749.8 te Andan.es. Verwachting tot den avond van 4 Febr.: Zwakke tot matige wellicht tijdelijk toer nemende Noordelijke tot Noord-Westeli ke 1 wind, meest zwaai bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ra tuur. De afnemende kern van het gebied van hoogen druk, die boven Ierland lag, ligt nog daar ter plaatse. Intussohen breidde zich in de richting van IJsland een nieuwe drukstijging ujt, die voor het oogenblik nog aanhoudt, doch die wel spoedig zal tot staan komen door de nadering van de diepe depressie op den Oceaan, die door een uitgebreid stc'rmgebied omringd is. Tegelijk is in het Noord-Oosten van het gebied onder snelle drukdalingen een nieuwe depressie ingedrongen die wel den weg der vorigen over de Botnische Golf en Finland zal volgen. Van deze barometer veranderingen is in den toestand van het weer in onze omgeving geen dadelijken sterken invloed te verwachten. In het Noorden van Scandinavië en in Finland is de' vorst nog streng, doch verder is met uitzondering van een gebied in Zuid- Frankrijk en in het Zuid-Westen van Enge land de temperatuur nog steeds boven de normale. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half dria 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a.: Van Woensdagnamiddag 5.16 uur tot Donderdagmorgen 7.11 uur. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 4 Februari voorm. 12.55 uur en ham. 1.20 uur. EEN ENTHOUSIASTE LANDSTORMAVOND. De groote Stadszaal eivol. De Bijz. Vryw. Landstorm en de Burger wacht van Leiden en Omgeving heeft gis terenavond in de Gehoorzaal een geest- driftige bijeenkomst gehouden. De zaal was overvol van belangstellenden. Voor dezen avond waren een zeer uit gebreid eere-comité en een uitvoerend co mité gevormd. Aanwezig waren o.m. mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiclen; mr. P. E. Briët, lid van.de Eerste Kamer; verschillende burgemeesters uit omliggende gemeenten; mr. Pijnacker Hordijk, oud-voorzitter van de Burger wacht te Leiden; 0. Wildenberg, Land- sbormoommissie Zuid-Holland West; mr. F. J. J. Trapman, voorzitter van de Burger wacht te Leidén; jhr. C. J. v. Adrichem Boogaert, luitenant-kolonel, oud-comman dant van het Landstormcorps Zuid-Holland West; J. A. Haitsma Muiier, garnizoens commandant van Leiden; dr. J. C. Erin- gaard, commandant van de afdeeling Zuid- Holland van het vrijwilligers landtsorm- corps motordienst; jhr. D. de Brauw, com mandant van het vierde regiment infante rie; J. P. Boots, commandant van net landsfcormcorps Zuid-Holland West; ds. Nauta, legerpredikant. Voorts wanen aan wezig de wethouders T. Goslinga en A. Ro- myn en Kapelaan Bangert. Welkom. Ds. Thomas verwelkomde al de autoritei ten, de medewerkenden, alle aanwezigen. „Vredes-instdtuten" noemt spr. de Bijz. Vrijw. Landstorm. In het vaandel voeren zij de leus „Als bet moet", maar het liefste is t ons als het niet moet. De rust zal nooit door ons worden verstoord; als die rustverstoring komt, komt zij van den an deren kant. Als 't moet, hebben de Lahd- sfcormers hun arm en hart gereed om 't wettig gezag te steunen. Mogen nog velen, die sympathiek tegen over den Landstorm staan, zich daarbij aansluiten, opdat daardoor opgevoerd wor de de kracht dezer vredesinstituten bij uit nemendheid. Leve de Vrijw. Landstorm, leve de Burgerwacht. Telegram aan de Koningin. Onder daverend applaus werd besloten het volgend telegram aan de Koningin te penden: „De Landstormers en de Burger-wachters van Leiden en omstreken met honderden belangstellenden van hooger en lager rang uit het Leger en de burgerij bijeen in twee volle Stadsgehoorzalen, opnieuw bezield voor hun heilige roeping, om te staan voor het ongerept behoud van Vorstenhuis en Vaderland), betuigen Uwé Majesteit hou en trouw". Thomas, Karree". „De Oude Jagersband" speelde eenige pittige marschen als „ouverture" op de toespraak van den heer mr. J. B. B o- m a n s, oud-lid van de Tweede Kamer, !id van Gedep. Staten van Noord-Holland, te Haarlem. De grootste krankzinnigheid. De heer Bomans begon met een verkla ring af te leggen: Ik ben Katholiek, en, hoewel ik geen opdracht heb, durf ik ver klaren zonder tegenspraak te ontmoeten, dat de 2 y2 millioen Katholieken van Ne derland trouw zijn aan Oranje! (Algemeene instemming). De spreker verhaalde daarna een aardig 'geval van een krankzinnige, die zelfbewust verklaarde: „wij zijn niet gek, maar die buiten het hek staan". Dat was in 1913. In 1914 sloeg de oorlog los over de wereld: millioen dooden, de bloeiende jeugd neergeworpen. O, krankzinnige wereld. De vrede van Versailles werd gemaakt, e&n vrede van krankzinnigheid, immers ingege ven door •grootheidswaanzin. De krankzin nigheid is zoo groot gemaakt ook in muziek, literatuur en schilderkunst dat niemand er nog uit kan komen. De groot ste krankzinnigheid heeft de mensch be gaan door te trachten God te vermoorden in het Staatsbestel. Spr. verhaalde van de bandieten-moor den m China en herinnerde aan de revoiu- tiepoging in 1918. Helaas zijn de socialisten hier niet vertegenwoordigd door hun eigen dwaasheid en tweeslachtigheid. Wanneer er een communistische revolutie losbarst, staan niet wij maar de socialisten het eerst tegen den muur. Dat is bewezen in Beieren en Hongarije door Bela' Kun. Hier vreezen zij zulke gebeurtenissen niet omdat de Landstorm en de Burgerwacht er zijn. Ter- wille van de arbeiders smeekte spr.: hand haaf uw invloed. Het groote gevaar van dezen crisis-tijd is, dat d§ wanhoop kan komen in de ge lederen der werkloozen. Want juist de laatste loodjes in den strijd tegen de ma laise wegen het zwaarst. Toch moeten wij in 't oog blijven hou den: we kunnen van armoede sterven en toch zalig worden. Het ergste is, dat de wereld het gezag van God niet meer er kent; men bazelt maar wat over de hoog ste princapes. God heeft ons niet losgela ten, maar wij hebben God losgelaten. Honderdduizenden vertrappen het brood van de genade G-ods om te grijpen naar lier schijnschoone onkruid, de klaproos der sociaal-democratie. Er is echter een troost door de wereld gegaan. Een eeuw lang heeft de wetenschap een verkeerde weg begaan, en gemeend dat de mensch gescha pen was zonder Schepper. Nog wetenschap pelijker onderzoek heeft echter de nood zakelijkheid van een Schepper aangetoond. Er komt in breede massa's weer een drang naar het Eeuwige. Laat u met verlokken, zeide spr., door de schijnschoonheid van de wereld, maar richt uw geheele leven op dat ééne oogenblik van den overgang tu3- schen leven en dood. Dat het bevrijdende woord moge klinken, wat God e«ns gesproken heeft over de chaos: „Het worde licht". Dat het licht moge worden m aeze sombere wereld, hé- sloot spr., de woorden van den Psalmist aanhalend: „s Heer en geluid rolt over de wateren. De God van Majesteit laat Zijn donderstem hooren". (Daverend applaus). De tamboers en pijpers van het korps Mariniers te Rotterdam speelde vervolgens een taptoe, wal bij het publiek veel belang stelling trok. De tamboer-majoor B. Witie- veen werd met een toespraakje van den voorzitter, met een bloemkrans en met een geweldig lawaai aan applaus gehudigd. Iedere revolutie sterft aan zichzelf. De heer dr. Ph. J. Idenburg, lid van den gemeenteraad van Wassenaar, hield de tweede redevoering, die een uitvoerige crisisbeschouwing hield. Hoezeer wij m ons voelen het verlangen naar een betere 'toekomst, naar een maat schappij, welke ontdaan zal zijn van de ge breken der tegenwoordige, tegen elke po ging tot aantasting van het wettig gezag, zeggen wij alleen met beslistheid: neen. Wij weten maar al te goed, dat het t noodlot is van iedere revolutie, dat zij de idea-len, waarvoor zij werd begonnen, in hun tegendeel verkeert. Voor het bewijs van deze stelling behoefde spr. niet ver in de geschiedenis terug te grijpen. Wij we ten allen maar al te goed, wat er van warm gekoesterde idealen in het moderne Rus land is overgebleven. Naarmate het gevaar, dat dreigt, groo- ber wordt, sluiten wij ons hechter aaneen, omdat wij weten, dat wij eraan geboden zijn, met banden, in een historie vau eeuwen gelegd, omdat wij weten, dat Ne derland op Oranje nooit vergeefs ver trouwt! Door den heer Albert Vogel werd daar na op heerlijke wijze gedeclameerd het „Wilhelmus" en „Scheepspraet" van Huy- gens. Onder groot enthousiasme werd medege deeld, dat den adjudant van de Koningin telephonisch dank had betuigd namens H. M. voor het gezonden telegram. Vallende scheidingsmuren. Na opgewekte muziek van „De Oude Ja gersband" hield mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer een vlotte causerie over Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Johannes Albertus, z. v. J. M. Verkuijlen en H. v. Dijk. Overleden: S. van der Born-Serdijn, vr. 55 j. W. Rijnsburger, wedn., 74 j. het ontstaan van den Bijz. Vrijw. Land storm, na de November-„revolutie" in 1918. Spr. vroeg zich af of Leiden, in verhouding tot zijn bevolking, zijn plicht wel doet. Het heeft spr. wel een beetje teleurgesteld. Er zijn veel scheidingsmuren in ons volk, zeide spr., muren die natuurlijk zijn, maar in één ding zijn alle goedwillénden één: zij willen bouwen aan den opbouw van de in stituten van den Bijz. Vrijw* Landstorm en van de Burgerwacht. Wij hópen nooit, besloot spr., dat het daadwerkelijk noodig zal zijn, maar ala men revolutie wil maken, zullen wij paraat zijn. (Applaus). De-heer Albert Vogel declameerde ver volgens een lofzang op de Nederlandsohe Vlag, waarop gezamenlijk het „Wien Neer- lands Bloed" werd gezongen met begelei ding van „De Oude Jagersband". Aan ,.De Oude Jagersband" werd een bloemkrans overhandigd. Luitenant Bordewijk sprak nog een op wekkend woord, daarbij de Landstorm ver gelijkend met de boomen op berghellingen, die de dorpen voor lawines behoeden. Ds. Thomas sprak een dankwoord aan alle medewerkenden. Met het „Wilhelmus" en een „Oranje Boven" werd de zeer goed Dames Missie Tooneelclub „St. Ursula." Men verzoekt ons mede te deelen, dat er morgen, Donderdagavond 8.15 uur een clubavond voor de leden van „St. Ursula" in den Volksbond wordt houden, waarop aller opkomst gewenscht is en belangrijke mcdedeelingen wórden gedaan. Wij verwijzen naar een annonce in dit nummer, waarin de heer B. A. Devilé aan kondigt, dat hij een tweetal voorstellingen van zijn poppenspel zal geven op a.s. Zater dag in de Stadsgehoorzaal. De heer mr. A. C. F. A. de Bruine Groe- neveldt, adjunct inspecteur van Financiën in Ned. Indië, is met verlof hier ter stede teruggekeerd. UIT DE OMGEVING Van landarbeider tot burgemeester. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Vooys, is benoemd tot Burgemeester van Oude Tonge. De heer Vooys is geboren te Katwijk aan den Rijn en was tot ongeveer 18 jarige leef tijd landarbeider. Daarna werd hij boter- verkooper en liep met een handwagen zijn c.iënten af. Kort daarna werd hij benoemd tot gemeentebode en op 1 Januari 1910 werd hij door Burgemeester de Ridder benoemd tot Inspecteur van Politie. Na eenige jaren volgde zijn benoeming tot Commissaris van Po.itie te Alphen aan den Rijn. Na eenige jaren aldaar in functie te zijn geweest volg- ontslag en kwam de heer Vooys op wacht geld, later op pensioen. Thans is de heer Vooys 'benoemd tot Burgemeester van Oude Tonge. Hij is thans te Voorschoten woonachtig. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Candidaatsexamen wis- en natuurkun de letter L. de heeren C. O. Bierman (den Haag) en mej. A. D. S. Ado-lfs (V oorschoten); candidaatsexamen Ind. recht en heer A. A. Veenstra (den Haag). LAATSTE BERICHTEN DIEFSTAL IN EEN STATION. De inhoud van de brandkast aan hét Staatsspoorstation te 's-Gravenhage gestolen. In het Staatsspoorstation te 's-Graven hage is in den nacht van Zondag op Maan dag door een insluiper, die met de situa tie op de hoogte moet zijn geweest, de in- hoüd van de brandkast in het plaatskaar tenbureau gestolen. Het ontvreemde be drag is 2135.22, zoodat de inbreker wel een goeden slag blijkt te hebben geslagen. Tevens wordt een geldkistje vermist, waar in een deel van het genoemd bedrag was geborgen. De stationschef heeft Maandagochtend dadelijk aangifte van dezen diefstal ge daan, doch in het belang van het onder zoek werd de publicatie tot heden achter wege gelaten. Het vermoeden bestaat dat een spoor wegarbeider, die thans voortvluchtig is, hét misdrijf heeft gepleegd. De politie is inmiddels op zoek naar den voortvluchtigen spoorwegarbeider. DE STEUN AAN NOODLIJDENDE BOEREN EN TUINDERS. In zake de steun aan noodlijdende boe ren en tuinders, door het goedkoop be schikbaar stellen v,an kunstmest kunnen wij nog het volgènde mededeelen: Met nadruk wijst het Nationaal Crisis- Comité er op, dat deze verstrek king uitsluitend dient te geschieden in ge vallen, waarin de grondgebruiker buiten staat is deze uitgave zelf to bekostigen. Ten eenenmale onjuist zoude het zijn indien bijv. leden eener Coöperatie de reeds ge dane bestellingen zouden annuleeren in dé verwachting dat iedereen van deze verstrekking gebruik zouden kunnen ma ken. Dit zou later blijken een ernstige mis rekening te zijn geweest, daar de beschik bare geldmiddelen van het N. C. C. daar toe ten eenenmale onvoldoende .zijn. Ten slotte worden allen, die met de uit voering van dezen maatregel zijn belast, verzocht te luisteren naar de radiorede, welke op Zondagavond 7 Februari van 8.158.30 (Hilversum A.V.R.O.) vanwege het Nationaal Crisis-Comité zal worden gehou den en waarin zooveel mógelijk de inmid dels bij het Comité schriftelijk ingezonden vragen zullen worden beantwoord. TELEGRAMMEN HEVIGE AARDBEVING OP CUBA. Groote verwoestingen; vermoedelijk vele dooden. HAVANNA 3 Febr. (V.D.) De Zuidkust en het Westen van Cuba is geteisterd door een hevige aardbeving. Vooral de stad San tiago de Cuba is ernstig getroffen en tai- rijko gebouwen zijn er vernield. Het aan tal dooden zou zeer groot zijn, doch kan op het oogenblik nog niet worden ge schat. Panieknacht te Santiago de Cuba. NEW YORK 3 Febr. (V.D.) Uit de be richten over de aardbeving op Cuba en speciaal te Santiago de Cuba blijkt, dat de bevolking een vreeselijken naoht heeft doorgebracht en dat zy ten prooi was aan een hevige paniek. De aardbeving duurde 30 seconden. Voor zoover de huizen met geheel zijn ingestort zijn zij zwaar bescha digd. Omtrent het aantal slachtoffers is nog steeds niets definitiefs bekend, zoodat men niet weet of het bericht, dat van twee duizend dooden spreekt, juist is. Op ver scheidene plaatsen tegelijk brak na de aardschok brand uit, waardoor de alge meene verwarring nog vergroot werd. Vliegtuigen hebben zich naar de plaats van de ramp begeven om hulp te vérleenen. De politie heeft buitengewone maatregelen genomen om plunderingen te voorkomen. Vele dooden en gewonden. LONDEN 3 Febr. (V.D.) De gevolgen van de aardbeving op Cuba sohijnen nog veel oatastrophaler te zijn dan men aanvanke lijk dacht. Volgens hier ontvangen berich ten zouden bij de aardbeving niet minder dan tweeduizend menschen om het leven zijn gekomen, zoodat men van een ontzet tende ramp kan spreken. De stad Santia go de Cuba is voor het grootste deel t-q- taal vernield. NEW YORK, 3 Febr. (V.D.). Volgens de laatste berichten uit Santiago de Cuba schat men het aantal dooden aldaar op ongeveer 200, terwijl ongeveer 2000 perso nen bij de catastrophe werdeü gewond. Volgens aanvullende berichten uit Ha vanna zijn behalve verschillende kerken, regeeringsgebouwen in de electrische cen trale te Santiago de Cuba ook een zieken huis en een hotel alsmede tallooze huizen vernield. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. DE TOESTAND TE SJANGHAI. Mislukte aanval der Japanners op Sjapei. SJANGHAI 3 Febr. (V.D.) Nadat het Dinsdagavond te Sjanghai vrij rustig was geweest, wat men in verband houdt met de vèrschillende buitenlandsche pogingen om het conflict bij te leggen, begonnen de Japanners laat in den avond met artille rie- en machinegeweren een nieuw offen sief tegen het' zoo goed als geheel ver woeste Sjapei. Aanvankelijk deelden de Japanners mede, dat de Chmeezen een ver pletterende nederlaag hadden geleden en in Noordelijke richting uit hun stellingen waren verdreven. Naderhand bleek, dat de Chmeesche troepen m werkelijkheid feilen tegenstand hadden geboden, zoodat de Ja- pansche aanval als mislukt kon worden be schouwd. De toestand hedenmorgen. SJANGHAI 3 Febr. (V.D.) Het Japan- sche Marine-hoofdkwartier publiceerde hedenmorgen te 10.45 uur (plaatselijke tijd) oen verklaring over den aanval van heden nacht. waarin beweerd wordt dat de Ohi- neezen de vijandelijkheden hebben ge opend door een aanval op het Noorder station, ton Noorden van $le internationale nederzetting. Nieuwe hevige gevechten. SJANGHAI 3 Febr. (V.D.) Hedenmor gen te 11.45 uur (plaatselijke tijd) waren de gevechten te Sjanghai weer in vollen gang. De Japanners hebben nieuwe afdae- lingen marinesoldaten in het vuur ge bracht tegen de Chineesche verdediging, van Sjapei. Verscheidene granaten vallen in de internationale nederzetting. De Ja panners hebben hun zwaar geschut naar Hoenkioe overgebracht en bestrijken met hun vuur de Chineesche stellingen uit twee verschillende punten. In het hoofdpostkantoor in de internatio nale nederzetting is tengevolge van het in slaan van granaten brand uitgebroken. Te gen den middag (4 uur A mat. tijd) hadden de Chineezen hun stellingen nog niet ver laten en was de toestand nog onveranderd. Naar verluidt zou de positie der Japanners echter gevaarlijk zijn. Op de Jangt-se wer den wederom schoten gewisseld tusschen den Japanschen torpedojager „Nire" en de Woesoeng-forten. De Japanners bezetten Charbin. TOKIO, 3 Febr. (V.D.). De Japansche troepen, die te Charbin zijn binnengerukt, hebben daar onmiddellijk alle regeerings gebouwen en het radio-station bezcL De toestand in de stad is gespannen, doch ernstige botsingen hebben niet plaats gehad. Toch een misverstand? SJANGHAI, 3 Febr. (Eigch telegram). Sjia-kwan, de wijk in Nanking waarin de Europeesche hotels zich bevinden, is gis teren geheel ontruimd. De buitenlandsche consuls hebben hun best gcdiyan hun land- genooten bijeen te bfengen voor een eveiv tueele totale ontruiming. Do schietpartijen te Nanking zouden inderdaad op een mis verstand berusten. Hedenmorgen arriveerden 9 Amerikaan- sche torpedojagers voor Sjanghai, waar nu ongeveer 3000 man Amerikaansche troe pen liggen. Het Britsohc contingent be draagt 3500 man. Morgen worden onge veer 3000 Fransche soldaten verwacht. De verwachtingen voor den vrede zijn heden gestegen door de beslissing van den Volkenbondsraad van gisteren en de aan gekondigde gemeenschappelijke actie. DE VOORSTELLEN TOT INSTELLING EENER NEUTRALE ZONE. China acht de voorstellen bevredigend. NANKING, 3 Febr. (V. D.). Het Chinee sche Departement van Buitenlandsche Za ken acht de voorwaarden van do Engelsch- Amorikaansche nota o.a." inhoud'end het in stellen van een neutrale .zone, bevredigend en is bereid op deze basis de vijandelijkhe den te staken en onderhandelingen met Japan te openen over het bijleggen van het conflict. Het Chineesche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft te Tokio geprotes teerd tegen het bombardement van Nan king op Dinsdagmorgen. De 'Japansche consul-generaal te Nan king heeft bij de Chineesche regeering zijn beklag er over ingediend, dat een menigte Chineezen 'n Japansche auto heetf aange houden en vernield. DE WINTERWEDSTRIJDEN TE LAKE PLACIA. LAKE PLACIA, 3 Febr. (Reuter). De voorbereidingen voor de Olympische win terspelen zijn nagenoeg beëindigd. Het ijs- station is feestelijk versierd en de treinen brogen de eerste toeschouwers uit New York. De Amerikanen zijn zeker overtuigd, dat zij de overwinning zullen behalen; zij- verwachten eerste prijzen bij bobsleigh - wedstrijden, terwijl zij hun man Kaspar Oimen bij het ski-springen een goede kans geven tegen de gevreesde Noren en Zwit- MARKTBERICHTEN WOERDEN, 3 Febr. Kaas. Aanvoer 82 partijen kaas. met rijksmerk le kwal. 29 32, idem 2e kwal. 2537. AMSTERDAM, 3 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 332 vette kalveren, le kwal. 64—72 cent, 2e kwal. 5862 cent. 3e kwal. 4856 cent per kg. levend gewicht. 56 nuchtere kalveren 6 11 per stuk; 750 varkens: vleeachvarkens, wegende van 90—110 kg. 3536 cent, een enkele hooger, zware 3435 cent en vette 3234 cent per kg. slaehtgewicht. W lÖbELN U'i' K KK I NU KN i A MS TE KD AM, (Niet officieel). Berlijn 58.781/2 Londen 8.593^ New York --2.48.65 Parijs 9.773/8 Brussel 84 611/2 Zwitserland 48.431 Milaan 12.571/2 Madrid 19.80 Oslo 46.621 /2 Kopenhagen 47.20 Stockholm 47.20 Weenen 34.50nom. Praag 7.36 Boedapest Prolongatie 2 1/4 pet.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3