IJS f IJS Z3ste Jaargang WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 No. 7117 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN i DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE BINNENLAND e £ekióehe(Bou/fcatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarfn betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL Dit nummer bestaat uit drie bladen WAT DE JESUIETËN VOOR SPANJE HEBBEN GEDAAN. De Jesuieten-orde telde in Spanje vijf provincies: AncLalusië, Castilië, Arragon, Leon en Toledo, üp het oogenblik dat bet verbannings'decreet werd ondprteekead had de orde in Spanje 77 huizen. Boven dien waren er 643 Spaansche JesuAeten m Zuid-Amerika en andere missielanden werkzaam. Men kan zich eenig denkbeeld vormen van het werk, dat de Sociëteit van Jezus voor Spanje heeft verricht, als men weet, hoeveel wetenschappelijke instituten en in richtingen van onderwijs door de Jesuieten werden gesticht. Zij bestuurden 23 lagere scholen. In de groote steden hadden zij 21 mid- d.elbare soholen. De Jesuieten hadden twee laboratoria voor Paidometrie, die onder leiding ston den van den beroemden psycholoog Dr. Fernando Palmes. Verder werden door de Jesuieten opgericht en in stand gehouden drie handelshoogescholen met ieder onge veer 700 studenten en een afzonderlijke in richting voor handelswetenschappen waar 300 studenten kosteloos onderricht ontvin- Onder do inrichtingen voor Hooger On derwijs geniet vooral de Technische Hoo- geschool van Areneros een groote ver maardheid. Behalve de gewone colleges worden hier des avonds nog cursussen ge geven waaraan door meer dan 500 am bachtslieden werd deelgenomen. Ook het Scheikundig instituut te Sar- ria bij Ba-rcelona, onder-leiding van twee eminente geleerden dr. Vittoria S.J. en dr. Sasz S.J. is beroemd om zijn speciale onderzoekingen op het gebied van de or ganische scheikunde; deze inrichting kan de toets der critiek met de beste rijksin stellingen uit Europa en Amerika glansrijk doorstaan. Aan dit instituut is ook ver bonden het Biologisch laboratorium van dr. Pujiola S.J., die een specialiteit is op het gebied van embryologisch onderzoek. De meest bekende onderwijsinrichting is het Handelsinstituut van Deusto met 300 studenten. Geen sterrekundige kan- de publicaties missen van het astronomisch obsèrvatroium te Tortosa, dat in 1904 door Pater Oirera S.J. werd gesticht. Te.Gartajo bij Granada hadden de Jesuieten een eigen observato rium voor Seismologie (om aardbevingen te registreeren). Behalve de drie colleges voor Godgeleerdheid en wijsbegeerte uit sluitend voor de leden van hunne orde, gaven de Jesuieten onderwijs aan bet Pauselijk Seminarie te Comilla-s waar 350 leerlingen studeerden en ook nog aan 6 Klein-Seminaries. In de huizen der Jesuieten trof men bibliotheken aan waarin meer dan 50.000 boeken stonden. Het Sociologisch Instituut te Madrid geeft een eigen tijdschrift uit en organi seert studieclubs voor sociologie enaan verwante vakken. De groote apostel der landarbeiders en spoorwegambtenaren pater Me var es S.J. stichtte meerdere honderden van zulke studieclubs. Pater Salvaverri S.J. was de grond legger van het instituut voor Vacantie- kolonies der arbeiders. De zeemanshuizen in Malaga en ande re havensteden staan allen onder leiding der Jesuiten. Duizenden zieken werden in de hospi talen der Jesuiten gratis verpleegd. Het is absoluut onmogelijk om ook maar bij benadering te schatten wat de Jesuieten voor Spanje hebben tot stand gebracht. Een vluchtige blik in iedere Spaansche bibliotheek zal duidelijk de- monstreeren den omvang van den weten- schappelijken arbeid der Spaansche Je suieten. In 1924 alleen hebben zij 680 werken uitgegeven van opvoedkundigen aard. Het welbekende katholieke dagblad „El Debate" is niet een Jesuitenkrant zooals beweerd werd, maar wel hebben enkele bekende Paters Jesuiten hun ge regelde medewerking verleend. En, ondanks dat alles, zijn de Jesuieten door de Spaansche regeeririg als misda digers behandeld! De geschiedenis zal een volkomen-juist oordeel hierover kunnen vellen. Maar wij kunnen toch op den dag van vandaag wel met zekerheid constateeren, dat er een tergende onrechtvaardigheid ten opzichte van de Jesuieten is bedreven. Maarprotesteeren daartegen dan niet de goed-willende, de trouwe Katholie ken in Spanje? Die zijn er toch ook nog wel! Ongetwijfeld zijn die er, God-dank! En hun aantal zal grooter zijn, dan men VOORZITTER HENDERSON HOUDT DE OPENINGSREDE. De vóór-geschiedenis* gereleveerd. De opening. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van 64 staten is gistermiddag om half vijf (Zw.) Tijd) in het Batiment Electoral, waarin anders de jaarlijksche plenaire zit tingen van den volkenbond worden gehou den, de wereldontwapeningsconferentie geopend. De voorzitter Arthur Henderson opende met een tweetal forsche tikken de confe rentie en sprak een openingsrede uit, welke door de radio werd rondgezonden. Een terugblik. De raad va-n den volkenbond besloot in Januari 1931, overeenkomstig den wensch, geuit door de assembléé van September 1930, dat deze conferentie in de maand Fe bruari van dit jaar zou aanvangen. Het is thans een moment van historische beteekenis, aldus Henderson. Alvorens tot mijn voornaamste onderwerp over te gaan, gevoel ik mij gedrongen melding te ma-ken van de tragische omstandigheid, dat deze conferentie, wier doel het i-s verdere maatregelen te beramen voor het behoud van den vrede, haar werkzaamheden moet aanvangen op een tijdstip, waarop zulk een hoogst ernstige toestand bestaat in het Verre Oosten. De noodzaak gebiedt, dat alle ondertee kenaars van het statuut van den volken bond en van het pact Briand-Kellogg, zich tot plicht zullen stellen, de strikte eerbie diging te verzekeren van dezen dubbelen waarborg tegen daden van oorlog en ge weld. Eenig feit in de wereld geschiedenis. In de wereldgeschiedenis vertegenwoor digt deze conferentie een eenig feit. Niet allen de staten-leden van den bond heb ben hunne afgevaardigden gezonden, maar ook eenige niet-leden zijn vertegenwoor digd. Woordvoerders van 17 honderd mil- lioen zielen zijn hier bijeen. Er is geen le vend wezen, hetzij in de groote industrie centra, in de woestijnen van Afrika, in de wildernis van het Oosten, of te midden van het ijs der Poolstreken, dat hier niet iemand heeft om in zijn naam te spreken. Het is dan ook overbodig uit te weiden over het representatieve karakter dezer conferentie de belangrijkste internatio nale bijeenkomst sinds het einde van den wereldoorlog. Ik kan volstaan met de me- deeeling, dat ongeveer 60 regeeringen hier zijn vertegenwoordigd. Nog nooit tevoren hebben wij een zoo machtig en indruk wekkend aantal minsters vereenigd ge zien, als thans zijn afgevaardigd naar deze conferentie. .Omvang der taak. Daar geen officieele agenda is gepubli ceerd is het in de eerste plaats van be lang, dat wij den omvang onzer taak begrij pen. Welke is dan die taak? Naar mijn mee ning kan zij in drie punten worden samen gevat: a-. tot gezamenlijke overeenstemming te geraken omtrent een vast omschreven pro gramma van practische voorstellen, ten einde spoedig een belangrijke en beper king van alle nationale bewapeningen te verzekeren; b. vast te stellen,, dat geen andere be wapeningen onderhouden mogen worden, buiten die, welke zijn toegestaan volgens de bepalingen, wlke dit verdrag, krachtens hetwelk alle hier vertegenwoordigde vol keren zich verplichten, algemeens ontwa pening als hun gemeenschappelijk eind doel te beschouwen vermoedt uit de klaarblijkelijke feiten van hun onmacht onmacht, die een gevolg is van gemis aan organisatie! Maar den protesteerenden Katholieken wordt het verprotesteeren belet! Een bericht uit Barcelona meldt: De gouverneur van Gatalonië heeft alle betoogingen en vergaderingen die ten doel hebben om te protesteeren tegen de ontbinding van de orde der Jesuieten verboden. Zóó wordt er in Spanje momenteel ge terroriseerd de mogelijkheid te overwegen van de geregelde bijeenroeping, met redelijke kor te tusschenpoozen, van gelijksoortige con ferenties, teneinde een gestadigen voort- g naar ons einddoel te verzekeren zon der af te wijken van ons streven reeds nu een zoo groot mogelijk resultaat te berei ken. De opstelling van een dergelijk verdrag sluit in zich de geheele oplossing van het probleem van oorlog en vrede. Het is overbodig, de ontstellende kos ten van verschillenden aard in herinnering te brengen, welke de wereldoorlog ons heeft nagelaten. Het is eveneens overbo dig, te trachten u een beschrijving te ge ven van de ontzettende ramp, welke een „volgende oorlog" voor de wereld zou be- teekenen. Ik ben er van overtuigd, dat in deze groote zaal ieder gedelegeerde vurig hoopt en bidt, dat de menschheid ge spaard moge blijven voor een onheil, waar van het onmogeliik is zich de verschrik- kineen te verbeelden. De aandacht der gansche wereld richt zich op ons voor de verwezenlijking van een definitieven vooruitgang opden weg naar algemeene ontwapening. Het vredeswerk van den Volkenbond. De volkenbond, op wiens initaitief wij hier te zamen zijn, heeft sinds zijn oprich ting voortdurend gewerkt voor de organi satie van den vrede. De raad benoemde gedeurende het eer ste jaar van zijn bestaan de permanente raadgevende commissie voor militaire vloot- en luchtvaartkwesties, een lichaam, samengesteld uit technische deskundigen, aangewezen door de landen, die in den raad vertegenwoordigd waren. De eerste volkenbondsvergadering zag echter reeds in, dat ontwapening meer be- teekende dan een technische kwestie en dat het voor de practische oplossing er van noodzakelijk was, bovendien een aan tal politieke, sociale en economische pro blemen onder het oog te zien. Dienovereenkomstig besloot zij de basis van het onderzoek te verbreeden en be noemde tot dit doel een tijdelijke gemeng de commissie, samengesteld uit erkende autoriteiten op het gebied der aangelegen heden, welke in studie dienden te worden genomen. Deze commissie werkte geduren de vier jaren en bleef voortbestaan tot de a-ssemblée van 1924. Gedurende haar besprekingen werd het meerendeel der problemen behandeld, waarmede wij langzamerhand zoo ver trouwd zijn geraakt. Vele dezer problemen bewogen zich, zooals te verwachten was, om het noodzakelijkerwijze na 3 ver band tusschen ontwapening en veiligheid. Men begon het in sommige kringen als een axioma te beschouwen, dat ontwape ning 'gelijken tred moet houden met de ontwikkeling der veiligheid en dat haar verwezenlijking van die veiligheid afhan kelijk was. Hiertegenover stonden degenen, die meenden, dat de veiligheid der volke ren niet verzekerd zou zijn, voordat zij ont wapend hadden. Zij drongen er van hun kant sterk op aan, het probleem van de andere zijde aan te vatten. Hier was we der het begin van den vicieusen cirkel. Na veel moeilijkheden deed de Assem- blée in 1924 een forsche poging in de rich ting van den vrede h.l. het bekende proto col van Genève, waarin o.a. het beginsel van de verplichte arbitrage voor alle ge schillen werd aangenomen. Het bleek echter reeds in het begin van 1925, dat 't protocol, dat door de vorige assemblée was aangenomen en geteekend door 14 Staten, niet algemeen zou worden aanvaard. Dienovereenkomstig werd het protocol terzijde geschoven terwille van die gedeeltelijke toepassing van het regionale systeem, welke spoedig zou worden be lichaamd in de verdragen van Looarno, welke werden bekrachtigd op 1 December 1925. Toen de betrekkingen tusschen de vol ken aldus waren verbeterd, werd de voor bereidende ontwapeningscommissie in 1925 ingesteld. De huidige bijeenkomst is te beschouwen als het resultaat van het werk dezer com missie. Het door haar samengesteld ontwerp verdrag voor de beperking en vermindering der bewapeningen was gereed in Decem ber 1930. Het geeft derhalcve de resulaten i weer van vijf jaren van voorbereiding en onderhandeling. Het is bestemd, een lei draad te vormen, volgens welke de beper king en vermindering der bewapeningen kan worden tot stand gebracht. Het geeft zekere werkwijzen aan, maar bevat geen cijfers en het zal de taak zijn van deze con ferentie den practischen omvang van het verdrag te bepalen. Ontwapening en financieele crisis. Ten slotte behandelde spr. het verband tusschen ontwapening en financieele crisis. Het is moeilijk een algemeen geldende waardeaanduiding voor de bewapeningen van de verschillende landen te vinden. Ik veroorloof mij echter u een cijfer te noe- mn, dat is vastgesteld door de bevoegde afdeelingen van het secretariaat en dat het gemiddelde vertegenwoordigt van de militaire uitgaven van 61 landen geduren de de laatste 4 of 5 jaren. Dit totale cijfer wijst aan het enorme bedrag van 4 duizend millieon dollar per jaar. Het zal echter niet noodig zijn, de parlementen en belastingbetalers der ver schillende landen te herinneren aan de sommen, die zij onderscheidelijk hebben bij te dragen voor bewapeningsdoeleinden en aan het deel van het nationale inko men, dat bestemd is voor betaling van vroegere oorlogskosten en de toebereidse len voor toekomstige oorlogen. Kunnen wij twijfelen aan de gevoelens, waarmede een defintieve vooruitgang zou richting van algemeene ontwapening zou worden ontvangen, welke onmiddellijk ver lichting zou brengen van den zwaren druk der financieele lasten en de oplossing zou bevorderen van de ernstige financieele moeilijkbeden, waaronder de wereid thans gaat gebukt? De wereld eischt ontwapening. De we reld heeft dringend behoefte aan ontwape ning. Het is in onze macht het stramien der komende geschiedenis te helpen ma ken. Achter alle technische verwikkelin gen betreffende omvang der legers, kaliber der kanonnen, tonnage, categorieën en dergelijke bevindt zich het welzijn der menschheid en de toekomst onzer bescha ving. Ik weiger zelfs de mogelijkheid van mis lukking te overwegen. Want in dat geval kan niemand instaan voor de fataje gevol gen. Eén ding is zeker: de wereld zou we derom terugvallen tot don gevaarlijken wedloop tusschen de zich snel uitbreidende bewapeningen. Dit is het onverbiddelijk alternatief voor succes. Laten wij onze taak aanvaarden in de stellige overtuiging, dat het aan ons is, door het werk, dat wij zullen verrichten, de besluiten, die wij zullen nemen, de mate van overeenstemming, die wij zullen be reiken, de volkeren binnen te leiden in het beloofde land. HET GEVAL-K0RS IN DE BELGISCHE KAMER. Interpellaties niet doorgegaan. De correspondent van het „Vad." "te Brussel meldt: Voor de interpellatie over de terugwij zing aan de Néderlandsoh-Belgische grens van den Nederlandsohen geestelijke, prof. Kors, uit Nijmegen, en de verbieding der vredesbetoogingen te Kortrijk en te Leu ven, waren Dinsdagmiddag veel studenten uit Leuven naar de Kamer gekomen. Zij vulden een deel der publieke en gereser veerde tribunes. Er werd een paar uur lang gedebatteerd over de niet-toepassing van de achturen-wet, maar de interpellaties over de verboden vredesbetoogingen kwa men niet aan de beurt. De katholieke in- terpellanten waren trouwens afwezig. De Vlaamsch-nationale interpellant mr. Rom- cee en de minister van justitie waren er wel, maar de president verklaarde, dat de interpellaties om onvoorziene redenen niet konden doorgaan. Nog vóór een der aanwezige Kamerleden een vraag had kunnen stellen, was de ver gadering opgeheven. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De groote ontwapeningsconferentie gis termiddag te Genève door Henderson ge opend. (Ie pagina). Krachtige interventie der mogendheden in het conflict tusschen China en Japan. Buitenl. 2e blad). De „Osservatore Romano" over de Spaansche Jezuieten. (Buitenl. 2e blad). Een hevige aardbeving op Cuba. (Tele grammen). BINNENLAND. Op 1 Mei treedt de wettelijke winkel sluiting in werking. (1ste blad). Hulp aan kleine boeren en tuinders. (lste blad). Bij een roofoverval op het postkantoor te Stadskanaal werd een bedrag van 1000 buit gemaakt. (Gem. Ber. 2de blad). Nog een arrestatie in verband met den roofoverval te Helmond. (Gem. Ber. 2de blad). Een reddingsboot door explosie in de lucht gevlogen. (Gem. Ber. 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De landenwedstrijd R. K. Nederland— R. K. Duitschland op 29 Mei te Arnhem. (2de blad). De bobslee „Deutschland II" bij de Olymp. winterspelen eveneens verongelukt. (2de blad). De loting voor den Daviscup. (2de blad). WINKELSLUITINGSWET. INWERKING TREDING OP 1 MEI A.S. Gistarenoohtend vermeldden wij een be richt van het „Handelsblad", dat de in wer- kingtreding van de Winkelsluitingswet, welke op 1 Maart a.s. was vastgesteld, nog eenigen tijd. zou worden opgeschort. Thans vernemen wij nader, dat de wet definitief in werking zal tredon op 1 Mei a.s. DE CONTINGENTEERING VAN VLEESCH. De desbetreffende Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit van 30 Januari no. 7 zijn eenige wijzigingen en aanvullingen ge bracht in de bekende besluiten van 23 Ja nuari betreffende den invoer van buiten- Landsch vleesch. Artikel 10 van voornoemde besluiten wordt gelezen als volgt: 1. Door of vanwege onzen minister kun nen bijzondere vergunningen worden ver strekt, indien en zoolang mocht blijken, dat de invoer van de in dit besluit genoemde goederen uit eenig land gedurende den in artikel l genoemden termijn minder zou bedragen dan de volgens dat artikel voor dat land bepaalde hoeveelheid. 2. Door of vanwege Onzen Minister kun nen, in afwijking van het bepaalde in arti kel 1 en het derde lid van artikel 2, bij zondere vergunningen worden verstrekt: a. voor den invoer van de in dit besluit bedoelde goederen, die bij het in werking treden van dit besluit reeds ten recht- streekschen invoer naar Nederland zijn verzonden; b. indien door bijzondere omstandighe den de nauwkeurige boepassing van het be paalde in artikel 1 en in het derde lid van artikel 2 op overwegende practische be zwaren zou stuiten. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag na dien der dagteekening ma de Nederlandsche Staatscouraht, waarin het is geplaatst (dw.z. op heden. Red.). Sluit geen contracten voor de levering van IJS. BINNENKORT BEZORGEN WIJ U IJS, TEGEN AANMERKELIJK LAGEREN PRIJS. N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, IJmuiden - Telef. 73 N.V, Ijsfabriek voor de Vischhandelwereen., IJmuiden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1