DINSDAG 2 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN *a! volgen. De eerst© steenlegging werd dan ook niet door den Burgemeester verricht. In 1905 wordt naar aanleiding van het rapport van de raadscommissie besloten tot verbouw van het Raadhuis en verbouw van de primitieve woongelegenheid van den bur gemeester-secretaris, volgens het plan van den architect L. v. d. Laan. Aannemer werd de heer M. Wilsenburg voor f 4317. In de raadsvergadering van 6 Juni 1929 vestigde de heer Los de aandacht op den desolaten toestand waarin het wachtlokaal verkeert en op de primitieve wijze waarop de kleeren moeten worden opgeborgen van de raadsleden, weshalve hij verzocht aan Burgemeester en Wethouders plannen tot verbetfriDg in te dienen. In de daarop volgende raadsvergadering van 24 October 1929 waarin de begrooting voor den dienst 1930 behandeld wordt, komt in bespreking de wenschelijkheid van het al dan niet aanbrengen van verbeteringen aan het raadhuis. De voorzitter, burgemeester Wap, merkt ten aanzien van den betrokken begrootings- post op, dat deze is ingesteld, omdat het noodzakelijk is, dat eenige veranderingen in het raadhuis worden aangebracht, aan gezien het gebouw zooals het thans gebruikt wordt voor den openbaren dienst te klein is. De bedoeling van Burgemeester en Wet houders is', om zich deskundig door een ar chitect te doen voorlichten en daarna de plannen aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Nadat in den breede is ge discussieerd verleent de Raad tenslotte met algemeene stemmen een blanco crediet aan Burgemeester en Wethouders. Als gevolg daarvan konden B. en W. in de raadsvergadering van 7 April 1930 met een voorstel komen om aan de heeren Bik en Breedeveld, architecten te Leiden, op dracht te verstrekken tot het maken van bestek en begrooting volgens een door B. en W. na verschillende wijzigingen aangeko men concept plan, waarvan de kosten wer den begroot op f 20.000 Dit ontwerp wordt dan met 8 tegen 3 stemmen, de heeren Los, de Graaf en Star- renburg aangenomen. In de vergadering van 14 Mei 1930 deelen B. en W. den Raad mede, dat bij de uit voering van voornoemd plan de kosten blij ken te worden begroot op f 27.000.wes halve zij van den Raad wenschen te verne men of het plan toch moet uitgevoerd wor den, waarop de 'RJ&ad in een vergadering van 15 Juni 1930 beslist, dat dit plan niet uitgevoerd moet worden. Er wordt een com missie benoemd bestaande uit de heeren A. v. Bennekom, J. de Graaf, J. O. Stadhouder, E. J. Los en Jac. v. Leeuwen die ter bestu deering krijgt twee plannen n.l. het door B. en W. ter tafel gebracht en een plan van den heer E. J. Los. In de vergadering van 22 September komt dan in behandeling een nieuw plan, ontworpen door de commissie, die mede deelt dat geen der beide andere plannen hare goedkeuring kon wegdragen. B. en W. deelen mede, dat zij, alhoewel het voorge stelde plan geen ideale oplossing biedt, zich hiermede kunnen vereenigen en stellen voor tot de uitvoering daarvan te besluiten en om een blanco crediet te verleenen om de uitgaven te bekostigen. Dit voorstel wordt dan aangenomen met alleen de stem van den heer Starrenburg tegen, terwijl in de vergadering van 23 September 1930, met al gemeene stemmen behoudens van den heer G. v. Leeuwen wordt besloten de aanbeste ding te doen plaats hebben uitsluitend on der Zoeterwoudsche aannemers. In de ver gadering van 5 Februari 1931 wordt dan eindelijk de uitvoering van het plan opge dragen aan den laagsten inschrijver, zijnde de Erven A. Paardekooper aannemers al-, hier, voor de som van f 19.47.3 Dit was een kort overzicht van de recht en gemeentehuizen vanaf het jaar 1795. Thans bracht de Burgemeester nog een woord van hulde aan de architecten de hee ren Bik en Breedeveld, te Leiden, die een fraai -nieuw gedeelte hebben weten daar te 6tellen en het oude op doelmatige wijze hebben verbouwd en onder wier bekwame leiding de bouw uitmuntend geslaagd mag heeten. Een woord van hulde ook aan de aanne mers de Erven A. Paarkooper alhier, die niets onbeproefd hebben gelaten om het geheel keurig af te werken en daarmede hun goede naam als aannemers hebben hooggehouden. Mijne Heeren, wij betrekken dan heden, al is het niet op' geheel officieele wijze, het thans geheel gereed zijnde, nieuwe en ver bouwde raadhuis. De oude behuizing kon zelfs aan de matigst gestelde eischen niet meer voldoen. Het moet ons op dit oogen- blik tot voldoening stemmen, dat met de betrekking van dit gebouw een lang ge voelde behoefte is vervuld. Mijne Heeren, ik wensch het gemeentebe stuur met de ingebruikneming van dit nieuw en verbouwde raadhuis geluk en ver trouw, dat het in belangrijke mate moge bijdragen tot bevordering der taak van het gemeentebestuur en dat onder Gods zegen op ruime wijze mogen bevorderd worden de ontwikkeling en bloei der gemeente Zoeter- woude. Na deze rede die om de nauwkeurig his torische bijzonderheden zeer belangwek kend was, Doodigde de Burgemeester de heeren uit tot het bezichtigen van het ge bouw. Daartoe werd het gezelschap rondgeleid door den heer secretaris. „Marmer uit een potje". Van het oude Raadhuis is alleen de raad zaal in den ouden vorm gebleven. Evenwel is deze zaal niet meer te herkennen. De oude wanden waren van „marmer uit een potje" en deze zijn nu van mooie bekleeding voorzien, waardoor een hooge lambrizeering en gobelin-achtige wandversiering is ge ïmiteerd, Het schilderwerk en de kleuren van de wanden maken de raadzaal zeer be- hagelijk en een rustige sfeer heeft de naak te en koude stemming van den ouden toe stand vervangen. Een gedeelte is nu door een balustrade afgescheiden tot publieke tribune. Door uitbreken van de oude secretarie en aanbouw van een nieuwbouw ie naast het hoofdgebouw een nieuwe ingang gebouwd, tegen den Westenwind beschermd door een portiek met forsch gemetseld booggewelf. Door deze ingang komt men in de entree, waarnaast links de bode-kamer ligt die een uitkijk venster heeft op het voorplein en waarin de telefooncentrale is geplaatst, met welker bediening de bode ook is belast. Rechts gaa/t men vanuit de entrêe naar het oentrale punt van den bouw, een zeer groote hall, die vooral een goeden indruk maakt door de in zeer strenge lijnen en zware kleuren gehouden vloer en wandbe- kleeding. Deze tegelwerken, waarvan de wandtegels met zware voegen een zeer ka rakteristiek degelijk geheel maken, krijgen hunne belichting door de warme glas in lood kleuren waarmede vooral bij helder weder een betooverende stemming ligt in deze hall. Hierop komen de burgemeester en secretaris-kamer, de secretaris, ontvan gerskamer, raadszaal en publieke tribune uit Alle deze afdeelingsvertrekken hebben een goede verlichting. De secretarie is een groote zaal, waarin de gemeente nog groei en kan, voorzien van een groote kluis vol gens de nieuwste eischen, ruim en practisch ingericht. In den tijd waarin de kluis reeds is gebruikt, voldoet deze dan ook goed. De secretarie is ook door een deur verbonden met de werkkamer van den secretaris welke kamer ook toegankelijk is vanuit de hall. In de hall zijn ook loketten geplaatst zoo dat men niet meer zooals vroeger de secre tarie behoeft binnen te stappen en het wer ken van de ambtenaren niet gestoord wordt door bezoek. Naast de achter-ingang liggen de ruime vestiaire en toiletten. Langs den trap, ook op de hall geplaatst, komt men boven op een condor waarop de deuren van de wethouderskamer en publie ke werken uitkomen. Deze wethouderska mer en opzichterskamer zijn genomen van het gedeelte dat in 1905 bij de vergrooting tot de secretariswoning was bestemd. Achter het gebouw ligt het dienstgebouw. Voorop het brandspuithuis en daarachter rijwielbergplaats, kolenbergplaats enz. Toen het gezelschap weder na de rond gang in de raadzaal was gekomen, werden ververschingen aangeboden, waarbij door verschillende heeren het woord gevoerd werd. Nog verschillende toespraken. De heer E. J. Los opende de rij der spre kers met een beschouwing over de wijzi ging van de administratie en het beheer van de gemeente. De historische beschou wing van den Burgem. over de Bataafsche Republiek tot heden op den voet volgend, constateert spr. vooral door de werking der sociale wetgeving een wijziging die verkla ren dat bij den gewijzigden dienst meer ruimte is noodzakelijk geworden. Spr. uit zijne tevredenheid voor de goede oplossing van het raadhuisvraagstuk dat zonder over dreven luxe is uitgevoerd. De heer O. Bik dankt het gemeentebe stuur voor de opdracht, den secretaris voor zijne medewerking bij de oplossing van de moeilijkheden en uit zijne tevredenheid voor de goede uitvoering van het werk door de aannemers. De heer J. de Graaf, die ook evenals de heer E. J. Los een ernstige beschouwing geeft van den ernst der tijden, komt bij de verwachtingen der toekomst met den wensch dat nu onze Burgemeester weder door» H. M. de Koningin is herbenoemd de samenwerking in de volgende zittings jaren van den Raad goed moge zijn. De secretaris der gemeente spreekt zijn groote waardeering uit over de totstandko ming van dit dienstgebouw. Ook namens de ambtenaren kan spr. aan het gemeente bestuur de volle medewerking van het corps verzekeren. Wethouder Noordman ziet ©veneens de omstandigheden waaronder dezen bouw is totstand gekomen. In ernst en om de nood zakelijkheid is gehandeld en spr. kan dan ook niet anders dan het gemeentebestuur gelukwenschen. De aannemers danken voor de waardèe- rende woorden en de heer J. de Groot sluit de rij der sprekers met de wensch dat spoe dig betere tijden moge aanbreken. Hiermede was deze bijeenkomst beëin digd. Volledigheidshalve moeten wij vermelden, dat de lood- en zinkwerken, sanitair en elec- trische installatie uitgevoerd werd door de Firma J. A. Elderhorst en Zonen. Het schil derwerk, glas en behangwerk werd uitge voerd door den heer H. van Wilsum. Gisteravond 7 uur kwam de raad der ge meente Alphen aan den Rijn in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester dr. H. Lovink. Afwezig de heer ten Gate Brouwer, die later ter vergadering komt. De vergadering wordt geopend met ge bed. Allereerst wordt overgegaan tot punt 1 der agenda. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den Raad den heer B. Spreij. Na onderzoek der geloofsbrieven die in orde worden bevonden, wordt de heer Spreij de vergadering binnengeleid, waar na deze wordt geïnstalleerd en de ver- eischte eeden aflegt. Hierna wijdt de voorz. eenige hartelijke woorden van waardeering aan de nage dachtenis van den op 7 Januari overleden wethouder, den heer J. van Leeuwen, wel ke staande werden aanhoord. Vervolgens gaf de voorz. der traditie go- trouw in deze eerste vergadering van hot nieuwe jaar een overzicht over het afge- loopen jaar, daarbij den nadruk leggend op de moeilijkheden, die 1932 ook deze ge meente zal geven en van allen de grootste krachten zal Vragen. Als oudste raadslid antwoordde de heer Ruting op deze rede, tevens daarbij memo- reerend het overlijden van wethouder J. van Leeuwen. Na een opmerking van den heer Boeren worden de notulen onveranderd goedge keurd. Medegedeeld wordt dat Ged. Staten hun beslissing betreffende de bedrijfsbegrootin- gen 1932 en de gemeentebegrooting voor 1932 hebben verdaagd. Beantwoording van vragen. Naar aanleiding van de vraag van den heer van Kleei inzake doorloopende open stelling van het bureau van den Burgel ij ken Stand, deelen B. en W. mede, dat over moeilijkheden betreffende het sluiten tij dens de middaguren nimmer klachten zijn ingekomen. B. en W. vinden geen aanleiding om tot doorloopende openstelling over te gaan. Bovendien zal ook zoo noodig binnen de gesloten uren worden geholpen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Boeren omtrent verlaging der vermakelijkheidsbelasting voor werkeloozeu bij voetbalwedstrijden deelen B. en W. mede, dat de verordening geen enkele re den tot vrijstelling inhoudt. Bovendien zijn wedstrijden beneden een toegangsprijs van 15 ct. vrij van belasting. Hetzelfde lid heeft in de vorige raads vergadering klachten geuit over storing van de waterlevering m den Kerstnacht. In verband hiermede deeien B. en W. thans mede, dat na onderzoek gebleken is, dat deze storing haar oorzaak vond in een ver zuim van den machinist, wien een schrifte lijke berisping is gegeven. Een derde opmerking van den heer Boe ren in een der vorige vergaderingen betrof de gewensohte verbetering van het trot toir voor het St. Josephgestioht. B. en W. deelen mede, dat de aanleg van dit trottoir is geschied op goedkeuringsvoorwaarden van Ged. Staten. Wijziging dezer vergunning is aange vraagd waartegen de hoofdingenieur ier Rijkswaterstaat bezwaar maakte. B. en W. meenen daarom nog geen verbetering le moeten voorstellen inaar te wachten tot de verbetering van de Hofbrug. 2. Voorstel van B. en W. in zake be perking van uitgaven ten aanzien van subsidies. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van crediet voor de be strating van de Gaslaan en voor het ver plaatsen van een zinker der waterleiding en tot aanvaarding van een bijdrage van 10.000.van het Rijk in verband met liet scheppen van gelegenheid tot omleg ging van het verkeer tijdens de vernieu wing van de Hofbrug. De heer den Ouden acht het niet billijk, dat dergelijke zaken maar steeds door de gemeente moeten worden betaald. De voorz. antwoordt hierop, dat het hem wel juist voorkomt, dat de gemeente dit betaalt. Ook wethouder Herngreen geeft hierop nog een toelichting. Hierna aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. in zake de aanwijzing als takken van dienst van de Water- en Liohtbedrijven en tot vaststel ling van de beheersverordening en de verordening op de Oommissie van Bij stand voor die bedrijven. Aangenomen. Een baardige kwestie. 5. Adres van verschillende kappers tot vaststelling van een verordening tot ver vroeging van het sluitingsuur op Zater dagavond voor barbiers- en kapperszaken met advies van B. en W., aan dit adres geen gevolg te geven. De heer den Uyl meent, dat aan dit ver zoek der kappers gereedelijk ban worden voldaan, waarom spr. voorstelt aan het verzoek te voldoen. Ook de heer Koren stelt dit voor, daar nu alle kappers erom vragen. De heer Ruting verklaart zioh vóór het voorstel van B. en W., in verband met den zomertijd, welke dan voor het platteland, moeilijkheden zou veroorzaken. De heer Boeren meent, dat de kappers hun wensch kunnen bereiken buiten de ge meenteraad oin. Voor de uitzondering voor de kappers zaken moet bovendien toch een reden zijn geweest. Spr. sluit zich daarom aan bij het voorstel van B. en W. De heer v. d. Donk ziet erin een moge lijkheid tot ontduiking van winkelsluiting en sluit zich aan bij het voorstel van den heer den Uyl. De heer den Uyl bestrijdt nog de mee- ning van den heer Boeren, die hierop re pliceert met te zeggen, dat spr. niet er aan wil medewerken, dat aan een groep van personen bij gemeenteverordening ontno men wordt, wat hen bij rijksregeling is toe gekend. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 7 stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche aanbesteding van het rooien en den afstand in eigendom van een aantal hoo rnen welke door ziekte zijn aangetast. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. in zake ver huur van het perceel Hooftstraat 256. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. in- zake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de JongkindtConinckstraat aan de heeren A. Hoogendoorn en M. de Grauw alhier q.q. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. in zake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Hofzichtstraat aan den heer J. Lammers te 's-Gravenhage. Den heer B. Spreij is het opgevallen, dat er den laatsten tijd met den prijs van den grond gemarchandeerd wordt, wat spr. ontraadt. De voorz. antwoordt, dat ook bij B. en W. dit bezwaar is gerezen, maar door om standigheden zijn B. en W. er dezen keer voor gezwicht. Hierna aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Van Boetzelaerstraat aan den heer W. van Beijeren q.q. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eervol ontslag aan Mej. G. Duijvetter als vakonderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan den Oudshoornscheweg en tot benoeming van mej. P. G. le Poole als zoodanig. De heer van Kleef acht opzegging „met den dag" ongewenscht en zou dit verandeïd willen zien in „met een maand". De voorz. heeft hiertegen geen bezwaar, maar wil hierover eerst eens inform.ee- ren. De heer Boeren sluit zich aan bij den heer van Kleef. Deze wijziging zal eerst met het hoofd der school werden besproken. Hierna aangenomen. De wethouderskeuze. 12. Benoeming van een wethouder in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Leeuwen. De heer Boeren, deze zaak beschouwend los van de personen, zegt niet de minste illusie te hebben proselieten te maken, maar te zullen spreken in het belang der gemeente. Spr. heeft over deze zaak reeds meermalen gesproken, en daarbij gezegd, dat hij het niet eens was met de verklaring oa. van den heer Sprey, dat men bij de samenstelling van het bestuur niet moet letten op de politieke gezindheid van den voorzitter. Als spr. dan straks den heer Spreij xiet zitten op de wethouderszetel, dan vertegen woordigt één partij in het Dagelijksch Bestuur voor 66 2/3 pet. de bevolking, een partij, die nog geen 30 pet. der bevolking uitmaakt. Spr. zet ddt standpunt nader uiteen en komt tot de conclusie, dat dit steunt op een standpunt van macht, wat niet is m het belang der gemeente, opr. herinnert aan den. tijd dat een gemeente als Alphen een liberale burgemeester had. Nu houdt men rekening met de groepeering der be volking en nu dit is bereikt, eischt dat ook een herinnering daaraan. Houdt de raad daaraan vast, dan zag spr. liever den vroe- geren toestand. Spr. had daarom gaarne gezien een sa- menspreking der fractie om de e.v. voor waarden tot deelneming aan het Dage- lijksch Bestuur te bespreken. Dan alleen komt er een vertrouwenssfeer, nu zien wij maar steed® weer alleen de partijen. De heer van Kleef herinnert aan de ver andering bij de keuze der raadsleden door de evenredige vertegenwoordiging. Dit is niet doorgevoerd kunnen worden bij de keuze der wethouders. Toch is daardoor het vertrouwen der burgers in den Raad toegenomen. Spr. meent, dat bij doorvoering van dit systeem ook het vertrouwen van den Raad in het Dagelijksch Bestuur zou toenemen. De Linkerzijde beschikt over 30 pet. van de raadszetels en heeft dus ook recht op een wethouderszetel. Ook spr. wensoht overleg, alvorens tot benoeming over te gaan, waarvan spr. een voorstel maakt. De heer den Uyl ziet in deze keuze we- j derom een machtskwestie, wat spr. niet gewenscht acht. Spr. hoopt, als eenmaal eens de andere zijde in de meerderheid zal komen te verkeeren, zij niet zal meten met de maat, waarmede zij nu gemeten wordt. De heer Ruting zegt, dat, waar de heer van Leeuwen weer voor 4 jaar gekozen was iemand- van diens richting wederom moet worden gekozen. Geen overleg toegestaan. Het voorstel van den heer van Kleef om de vergadering te schorsen tot het ple gen van overleg wordt verworpen met 9 te gen 7 stemmen. Hierna wordt tot wethouder in de va cature-J. van Leeuwen met 9 van de 16 stemmen gekozen de heer W. J. Spreij. DE NIEUWE WETHOUDER DE HEER W. J. SPREIJ. Op den heer van Kleef werden 4, op den heer Boeren 3 stemmen uitgebra-cht. De heer Spreij nam aanstonds zijn be noeming aan. 13. Benoeming van een hoofd der O. L. school Raadhuisstraat. Voorgedragen worden de heeren: 1. A. van Driel, hoofd der O. L. school No. I te Zwammerdam. 2. O. Woelders, hoofd der 3e O. L. School te Lekkerkerk; 3. J. F. Draad, hoofd der O. L. School (e Overberg (gem. Amerongen). Benoemd wordt met 13 van de 16 stem men de heer A. van Driel. Bij de rondvraag vestigt de heer ten Oate Brouwer de aandacht op het overdag branden van straatlantaarns. Tevens vraagt spr. of in verband met de tijdsom standigheden de tijd is gekomen de sala rissen van al het gemeentepersoneel te herzien. De voorz. antwoordt hierop, dat het on derzoek hierna reeds bij de behandeling der begrooting is toegezegd. De heer van den Donk stelt eenige vra gen betreffende voorziening bestrating en verlichting te Aarlanderveen. De heer Cocx verzocht antwoord op zijn vragen betreffende de vuilnisophaaldienst te Alphen aan den Rijn, wat de voorz. voor de volgende vergadering toezegt. De heer deD Uyl vraagt of het juist is, dat de Burgemeester bij een staking in de werkverschaffing tot de mensolien zou heb ben gezegd: „Als je je tot den Raad. wendt, dan lig je er uit". De voorz. ontkent dit en geeft een na dere uiteenzetting van zijn besprekingen en zijn handelingen daaromtrent. i Hierna sluiting der vergadering. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 209. Opnieuw werd ingestapt. De verkeersagent, twee ka bouters en de professor zouden de reis naar de maan maken. Van den koning kreeg Keesie een brief voor den vorst op de maan. „Je zult er wel voor zorgen", vroeg de koning. „Daar kunt ge verzekerd van zijn, meneer de- koning", antwoordde het verkeersagent je. Een man, man, een woord svoord". 210. De tocht naar de maan begon, onder luid hoera van de kabouters en gejuich van de lui die in het vliegtuig zaten. Ook den koning zagen ze nog. Hij had waar lijk zijn kroon afgenomen en zwaaide er mede. „Tot weer ziens", riep de koning. „Zeg uwes maar van yes", zeide Keesie, als een echte straatjongen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8