23ste Jaargang MAANDAG 1 FEBRUARI 1932 No. 7115 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND BINNENLAND S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een bede. Te 's-Gravenhage is Zaterdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een openbare vergadering gehouden door de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de in verband met de opening van de ontwapeningsconferentie. Na het openingswoord van den voor zitter j'hr. mr. dr. H. A. van Karnebeek hebben zes sprekers op de beteekenis van de ontwapeningsconferentie gewezen, de heeren dr. H. Colijn, prof. dr. J. Cra mer, mr. C. Goseling, mr. J. Limburg, dr. J. Sohokking, dr. F. M. Wibaut. De eerste spreker, dr. H. Colijn, voor zitter der Anti-Revolutionaire fractie van de Tweede Kamer, heeft in eenige scher pe trekken geteekend, wat er afhangt van het al dan niet slagen der Confe rentie. Wij geven hier verslag zijner rede. Dr. H. Colijn stelde de vraag, of de ■uitslag der conferentie van invloed zal zijn op den economischen toestand. De uitgaven voor bewapening hebben aan bijna alle volken een zwaren last te dra gen gegeven. Op 1 milliard pond sterling worden de jaarlijksohe bewapeningsuit gaven der wereld becijferd. Een vermin dering van die lasten zal met een zucht van verlichting worden "begroet. Maar het belangrijkste economische element is de mogelijkheid, dat een gunstige uitkomst der conferentie een heiilzamen invloed zou kunnen oefenen op den tegenwoordj- gen economischen toestand der wereld. Een verbetering in de politieke verhou dingen zal ook aan de economische ten goede komen. Daarbij hangt de economi sche crisis ten nauwste samen met de bijzondere crisis, die Duitschland teis tert en waarvan de kern is de aan Duitschland opgelegde betalingsverplich ting. Het Duitsche probleem is in be langrijke mate oorzaak van de finan- cieele verlamming, die de wereld trof, aldus' de uitspraak der commissie, die een opzettelijk onderzoek heeft ingesteld daarnaar. De resultaten der conferentie te Genève nu kunnen de hefboom zijn. die de openbare meening in Amerika in beweging brengt met betrekking tot een wegneming van de moeilijkheden, door de tegenwoordige betalingsverplichtingen van Europeesche landen jegens Amerika ver oorzaakt. Wordt Duitschland van zijn 'betalingsverplichting ontheven, dan blij ven de verplichtingen der andere desbe treffende landen tegenover Amerika be staan. Zonder een doeltreffende regeling van het internationale schuldenprobleem zul len de financieele en economische span ningen tusschen de landen toenemen. Een totstandkoming van zulk een regeling hangt van Amerika af. En de vraag wel ke houding Amerika zal aannemen, staat in nauw verband met het resultaat der ontwapeningsconferentie. Het Amerikaan- sche volk en de Amerikaansöhe regee ring zullen, naar men vertrouwen mag. uit kloeke daden van Europa op ontwa- peninigsge-bied even kloeke gevoligtrekkin- gen maken op het gebied eener oplos sing van de sc/huldenregeling. Ons werelddeel staat voor de keuze, óf de Amerikaansche bereidwilligheid te ■winnen en een practisohe regeling tot stand te brengen met als gevolg een ge leidelijken terugkeer tot het oude wel vaartspeil, óf den toestand nog te zien verergeren, met een belangrijke verlen ging van den duur der wereldcrisis. Wij geven aan onze delegatie naar Genève onze beste wenschen mede, maar bidden haar tevens toe, dat God haar hart en hoofd en lichaamskrachten moge schra gen, opdat, zij ons land waardig verte genwoordigen en tot goede resultaten der conferentie moge bijdragen. Ziehier, wat de conferentie te Genève beteekent!. .Wij bidden, dat God onze delegatie R. K. STATEN-CENTRALE „LEIDEN". Zaterdagmiddag is in „den Burcht" te Leiden de algemeene vergadering gehou den van de R. K. Staten-Centrale „Lei den". De voorzitter, de heer H. Bader (Sas- senheim), memoreerde in zijn openings woord het verlies dat de R. K. Staats partij heeft geleden door het overlijden van mgr. Nolens, wiens nagedachtenis ook bij de leden van de R. K. Staten- centrale „Leiden" in eerbiedige en dank bare herinnering zal blijven. Verder her dacht spr. het overleden bestuurslid, den heer H. Boskamp, uit Katwijk, die ge toond heeft zijn medeleven met de orga nisatie, op den juisfen tijd wist te spre ken en te handelen, en aan wien door allen, die hem hebben gekend, met waar deering zal worden gedacht. Na lezing der notulen bracht de se cretaris-penningmeester, de heer G. Bul ten (Voorhout), jaarverslag en rekening en verantwoording uit. Het korte jaar verslag was zakelijk maar prettig ge steld. De financiën gaven aan inkomsten 545.40, aan uitgaven 541.26, batig saldo 14.14 (het saldo van het vorig jaar was 282.29). De heeren v. d. Eer den, Heemskerk en v. d. Werf, aange wezen om de boeken en bescheiden te controleeren, constateerden alles in orde. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Reglementair moest 't geheele be stuur aftreden. Er waren zeven zittende bestuursleden en twee „vacatures" door het overlijden van den heer Boskamp en het bedanken van den heer Stadhouder. Gekozen werden de zeven zittenden en de heeren Heemskerk (Leiden) en Meyer (Noordwijk). Daar echter uit één gemeen te niet meer dan twee personen in het bestuur mogen zitting hebben, werd in de plaats van den heer Heemskerk aan gewezen de heer Schouten (Zoeterwoude). De volledige uitslag der stemming was: CL G. J. Alkemade (Noordwijk) 98 stem men, H. Bader (Sassenheim) 84, mr. E. J. H. M. Bolsius (Leiden) 88, H A. Boek raad (Leiden) 98, G. Bulten (Voorhout) 74, J. Kortekaas (Lisse) 101, C. Paarde- kooper (Oegstgeest) 98, A. Meyer (Noord wijk) 60, P. Heemskerk (Leiden) 58, J. Schouten (Zoeterwoude) 37, F. C. v. Lier- op (Hillegom) 33, A. C. Paardekooper (Zoeterwoude) 26, G. Mathot (Hillegom) 22, H. v. Delft (Warmond) 16, C. Bos kamp (Katwijk) 13. Aan de orde kwam nu het volgende voorstel van Zoeterwoude: De vergadering van den R. K. Sta- ten-Kieskring „Leiden" verzoekt het bestuur lo. de activiteit van de Federatie van Provinciale Kieskringen op te wekken 2o. te bevorderen: a. dat het reglement der Federatie wordt herzien of een concept-regle ment wordt ontworpen, waarbij re kening wordt gehouden met de door het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij in 1926 en in November 1930 gezonden circulaire betreffende de veelzijdige samenstelling voor de Provinciale Staten b. dat bedoelde wijziging of concept daarna in de Provinciale Kieskrin gen zal worden behandeld en ten slotte in de Federatie wordt tvastge steld c. dat door de Federatie regelen worden vastgesteld betreffende de verkiezing voor de candidaten voor Provinciale Staten, welke in de re glementen der Kieskringen moeten worden opgenomen. De afgev. van Zoeterwoude de heer v. Mil. lichtte het voorstel duidelijk toe. Hij legde er den nadruk op, dat de bedoe ling is, om reglementair eenige zekerheid te verkrijgen voor een veelzijdige samen stelling van de Katholieke afvaardiging in de Staten; de manier waarop is bij zaak. De voorzitter wees er op, dat feitelijk in onze afvaardiging de veelzij digheid verwezenlijkt is; wat de heer v. Mil niet ontkende, maar de feitelijke toe stand, aldus spr., geeft geen waarborg voor de toekomst. Het bestuurslid de heer Paardekqpper gaf als zijn meening, dat op electoraal gebied de centralisatie veel bezwaren meerbrengt, zooals de practijk aantoont. Nog anderen voerden over dit onder werp het woord, waarna ten slotte een motie-Leiden in den geest van het voor- etel-Zoeterwoude zonder hoofdelijke stem ming werd aangenopien, welke motie het bestuur van de R. K. Staten-Oentrale „Leiden" uitnoodigt, om stappen te doen, teneinde te komen tot een federatie van R. K. Staten-Kieskringen in de provincie Zuid-Holland. Lisse ha-d een voorstel ingediend, lui dende De R. K. Kiesvereeniging Lisse, stelt voor, bij de samenstelling der gros lijst voor de Provinciale Staten, de stemming daarvoor in de Kiesvereeni ging niet in 3, doch in 1 stemming af te werken, en zooveel noodig daarvoor het Reglement te wijzigen. De voorzitter deelde mede, dat volgend jaar een reglementswijziging aan de orde zal worden gesteld; dan moet over deze kwestie worden beslist. Wat den inhoud van het voorstel aan gaat merkte spr. op, dat men, toen er 1 keer werd gestemd, aangedxongetf heeft, op een andere stern-methode; nu wil men weer terug. Vanuit de vergadering en vanaf de be stuurstafel werd vrij algemeen erkend, dat de zuiverste wijze van stemmen is de tot nu toe gevolgde; maar zoo merkte de heer v. d. Eerden (Lisse) en anderen op de methode is omslachtig en duur. De heer Heemskerk (Leiden) gaf het denkbeeld in overweging om twee keer te stemmen: eerst voor de vaste zetels en daarna voor de plaatsvervangers, welk denkbeeld bij meerderen instemming vond. Het bestuur zal het gesprokene en be pleite nu in overweging nemen voor zijn voorstellen inzake reglementsherziening. Noordwijkerhout had het volgend voor stel ingediend: De Centrale R. K. Kiesvereeniging Noordwijkerhout, stelt voor, artikel 3 van het Reglement der Staben- oentrale te wijzigen in dien zin, dat het in overeenstemming wordt ge bracht met het Reglement der R. K. Kamercentrale, hetwelk de mogelijk heid opent, dat in een gemeente meerdere R. K. Kiesvereenigingen worden opgericht, welke onder een Gemeentecentrale staan, zooals nu reeds oogluikend wordt toegestaan, en wat reglementair behoort te wor den vastgelegd. Bovengenoemde kies vereeniging stelt tevens voor, artikel 15 te wijzigen in dien zin, dat de stemmingen voor candidaten voor de Provinciale Staten worder vereen voudigd, door deze in een of hoog stens, tweemaal te doen afloopen. Met dezen wensch, door den heer Lan ge veld (Noordwijkerhout) toegelicht, zal het bestuur eveneens rekening houden, als het reglement aan de orde komt. Bij de rondvraag dringt de heer v. d. Voet (Voorhout) aan op vluggere, toezen ding van de agenda, waarop de secr., de heer Bulten, antwoordt, dat deze reeds op 1 Dec. is verzonden, doch Voorhout daarover niet heeft vergaderd. De heer v. Mil (Zoeterwoude) wijst er op, dat vergeten is de contributie voor dit jaar vast te stellen. Terloops wordt deze bepaald op 3 oent per lid. als vorig jaar. Deze spreker evenals de heer Lombert wijzen er op dat de financieele toestand der Centrale daardoor niet noodlijdend is, omdat er bij de jongste verkiezing zoo weinig is gedaan. De penningmeester zegt, dat er een paar jaar geleden vol gens besluit der vergadering in één jaar in het geheel geen contributie is ge- ind, waardoor een achterstand was ge komen. De heer Heemskerk (Leiden) vraagt, of 't waar is, dat in Noordwijkerhout twee Katholieke Raadsleden geen lid zijn der R. K. Kiesver., wat de heer Langeveld (Noordwijkerhout) bevestigt en verklaart. Verder stellen nog enkele leden eenige vragen, die naar genoegen worden be antwoordt, waarna de voorzitter, na dank voor de gevoerde discussie, de bijeenkomst sluit. IN DE MEUBELMAKERS- EN BEHANGERSBEDRIJVEN. De onderhandelingen. De Commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de meubel makers-, stoffeerders- en aanverwante be- I drijven heeft aan de besturen der drie sa menwerkende vakorganisaties van meubel makers enz., wijzigingen in de Collectieve Arbeidsovereenkomst voorgesteld. In het vakorgaan van den Alg. Ned. Meubelma- kersbond wordt het volgende hierover me degedeeld. Wat de werkgevers wenschen, komt neer op een loonsverlaging van 10 tot 14 pet. voor de meubelmakers en behangers en van 14 tot 21 pet. voor de behangers-naaisters. De aanspraken op 6 dagen vacantie blij ven bestaan. Een wijziging .van art. 16 (ziektegeld) beteekent, dat de werkgevers de premie- vrije ziektegeld-verzekering willen terzijde stellen en de helft van deze premie willen doen betalen door de gezellen. Voorts wen schen zij een contract voor een half jaar en beperking van het stakingsrecht, geduren de den tijd dat de C. A. O. functionneert-. De voorstellen worden nu in conferenties met de werkgevers besproken. IN HET BAKKERSBEDRIJF. De onderhandelingen. Voor de vijf grootste steden zijn, zooals gemeld, behalve voor-confcrenties over de opzegging der collectieve overeenkomst, be sprekingen gevoerd over voorstellen tot wijziging. Zij betreffen o.a. loonsverlaging van 15 procentgeen vastgestelde loonen voor jeugdige personen beneden 20 jaar of kor ter dan 2 jaar bij 't vak en verlenging ven den arbeidsduur in feestweken met 3 uren. Partijen zijn niet tot overeenstemming gekomen. Men vreest voor een contractloo- ze periode. ELECTRICITEITS-V00RZIENING VAN GOUDA EN OMGEVING. Centrale levering door Rotterdam? Reeds sedert eenigen tijd is de gemeente Gouda doende haar electriciteitsbedrijf uit te breiden. Binnenkort zouden zelfs groot- sohe plannen worden verwezenlijkt. Nu heb ben Ged. Staten het gemeentebest uur ver zocht, teneinde een onnoodig groote uitga ve te vermijden, het daarheen te leiden, dat met het Electriciteitsbedrijf te Rotterdam, dat over voldoende capaciteiten beschikt, om de Gouwestad en de 15 omliggende ge meenten van stroom te voorzien, een rege ling te treffen. Naar de mogelijkheid daarvan wordt thans een grondig onderzoek ingesteld. In verband hiermede zijn alle onderhan delingen omtrent onteigening en aankoop van verschillende perceelen stop gezet, ter wijl ook het nemen van een beslissing over den aankoop van de turbine, over de leve rantie waarvan zooveel te doen is geweest, is opgeschort. Deze toch zou, indien 'Rotter dam inderdaad ook Gouda en haar rand gemeenten zal gaan bedienen, niet behoe ven te worden aangeschaft. De tulpen-prijs. moge zegenen, a'-'uü de heer Colijn. Wl, hebben een foto in de courant Moge inderdaad veler gebed Gods gehad, waarop tulpen voor één cent per zegen afsmeeken over de beraadslagin- stuk werden aangeboden. Daardoor kan VOORNAAMSTE NIEUW& BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie komt mor gen bijeen. (Buiteenl. Ie blad). De verhouding tusschen China en Ja pan ten uiterste gespannen. Een bericht omtrent een formeele oorlogsverklaring bleek voorbarig. Amerika en Engeland doen bemiddelingspogingen (Buitenl. Ie blad). De K. L. M. demonstreert met de „Ek ster" voor den Belgischen koning. (Lucht vaart). BINNENLAND. Bij een cafébrand te Den Haag kwamen hedennacht drie personen om het leven. (lste blad). De slachtoffers van de gasverstikking te Tilburg overleden. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJD. Ajax voor de achtste maal afdeelings- kampioen. (Sportblad). Lugdunum verliest haar kans op het kam pioenschap door een nederlaag tegen L.F.C. (Sportblad). J. Verschoor (Swift) Kampioen van Zuid- Holland op home-trainers. (Sportblad). ZESTIENDE R00MSCHE STUDENTENDAG. De zestiende Roomsche Studentendag, georganiseerd door de Unie van R. K. Studenten Vereenigingen in Nederland. die Zaterdagmiddag te Utrecht een aan vang heeft genomen, is gewijd aan het onderwerp „De academicus in de volks gemeenschap", welk onderwerp als van ouds door een student-spreker en een af gestudeerde wordt ingeleid, maar boven dien en dit is nieuw besproken wordt in een viertal sectievergaderingen voor medici, economen en ingenieurs, ju risten en docenten. Nadat des morgens als een luchtig voorspel, dat de plaats van de academie in onze sport-gemeen- schappen moest demonstreeren, op de terreinen van „Hercules", aan den Am- 8terdamschen Straatweg, interacademiale voetbalwedstrijden hadden plaats gevon den, werden de deelnemers aan dezen R. S. D. Zaterdagmiddag te drie uur door de ontvangende vereeniging aan het Utrechtsehe station afgehaald, waar zich een keurige stoet van pl.m. 150 man op stelde, met vlaggen en muziek, die zioh van 't Stationsplein naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op de Mariaplaats begaf. Na de aankomst aan het Gebouw van K. en W. zongen de studenten op de Mariaplaats, geschaard rond de verschil lende vaandels hunne vfreenigings-liede- ren en het Unielied. N^dat allen in de zaal hadden plaats genomen nam do openingsvorgadering een aanvang. Bij de binnenkomst van gen, die te Genève door de vertegenwoor digers der verschillende naties zullen worden gevoerd. Voor het welslagen van dat zoo hoogst belangrijke werk móet worden gebeden misverstand ontstaan. Een Darwintulp, Lste soort, kost bij inkoop op de veiling al 1% oent; een bloemenkoopmaji, die toch al weinig verdient in dezen tijd, zal ze -lus niet voor.... 1 cent kunnen verkoopen! Be doeld waren op de foto derde soort tulpen. BEëEDIGING VAN OFFICIEREN. Zaterdagmiddag legden in de Morschpoortkazerne te Leiden een twintigtal reserve-luitenants de eed op het vaandei af.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1