HET LEIDSCHE CRISIS-COMITE STADSNIEUWS VRIJDAG 29 JANUARI Ï932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET GROOTE WERK GAAT BEGINNEN Een goede organisatie van toegewijde arbeidskrachten „Ziezoo, onze geboorte-acte is er. Vot laan heeten wij officieel „het Natio naal Crisis Comité", aid. Leiden". Het was op een bijeenkomst, welke wij dezer dagen mochten hebben met de stu wende krachten van het Leidsche Cruis Comité, dat de 2e secretaris van dit comité, de heer v. Aggelen, deze woordèn sprak. Wethouder Rornijn, die als voorzitter van het comité aanwezig was, kwam er mee binnen: de officieele erkenning van het Hoofdoomitè in den Haag, aan welke er kenning eenige formaliteiten vastzaten, waaraan was voldaan. Van nu af kan een aanvang worden ge maakt met het mooie, doch moeilijke werk, van nu af kan het Leidsche crisis comité zijn werkzaamheid naar buiten beginnen. Binnenshuis is er reeds een formidabele activiteit ontplooid, is er georganiseerd, geregeld, voorbereid, want een organisatie stapt maar niet als de oud-Grieksche godin Minerva geharnast en in vol ornaat uit het brein van Jupiter te voorschijn. Medewerking is er, gelukkig, vrijwilligers stelden hun tijd en krachten spontaan ter beschikking, maar een leger, hoe enthou siast ook, dat niet geordend opereert, richt niets uit. Waar de „stille armen" gevonden worden. Allereerst heeft men een groote denk beeldige lijn getrokken tusschen degenen, die voor steun in aanmerking komen, en hen ingedeeld in A-gevallen en B-gevallen. Groep A zijn degenen,.die tengevolge van crisis-verschijnseien in moeilijkheden verkeeren en in wier nood door een instel ling van weldadigheid of door een orga nisatie niet of niet voldoende kan women voorzien. Hier wordt aanvullende en ophef fende steun verleend, leder geval wordt afzonderlijk beoordeeld en er wordt gege ven naar omstandigheden. Onder deze groep zal men veel 6tilie-armen aantreffen, kleine zelfstandigen, die in hun nood geen hulp kunnen vinden bij werkloosheidsjcas- Ben. Giften worden hier verstrekt in geld en m natura al naar de ïndividueeie be hoefte, welke beoordeeld wordt door den •huisbezoeiier of huishezoekster. i)e geluen, benoodigd voor dezen steun, moeten gevonden worden in de giften en gaven der burgerij. Reeds kwamen enkele duizenden guldens binnen, doch het is nog zoo weinig. De huisbezoekers zouden tiet u kunnen ver teilen, hoeveel er geledon wordt in stilte onder deze „A-gevallen". Hier zijn de menschen, die „den weg met weten''; die met gewend zijn, aan te klop pen bij instellingen van liefdadigheid; die de hand niet kunnen ophouden voor een aalmoes. Helpt hen, die slechts in uitersten nood en dan nog aarze.end vragen! Ook giften ui natura kunnen hier helpen en in dit verband moet even met waardee ring gewag worden gemaakt van hetgeen eenige groote firma's hier te Leiden reeds deden. Zoo heeft os. de melkhandel v. d. Stoel 250 liter melk ter beschikking ge steld, de firma Museator 100 pondspakken havermout, de brandstoffenhandej „Ons Belang' 10 ton eierkolen en 10 ton anthra- ciet, enz., enz. Behalve door giften in geld en in natura wordt ook vaak geholpen door goeden raad of door den menschen den weg te banen naar die instellingen, welke verdere hulp kunnen verleenen. De Woensdagsche collecte. Hoezeer de bovengenoemde incidenteele giften en gaven ook op prijs worden ge steld* meent het Comité toch, dat het een vastere financipele basis onder de voeten moet hebben. Het moet weten, over welk bedrag het ongeveer te beschikken heeft. Vandaar dat ip samenwerking met verschil lende Leidsche vrouwenbonden een weko- lijksche collecte is georganiseerd, de z.g. Woensdagscollecte, welke a s. Woénsdag voor het eerst langs de huizon zal wordén gehouden. Nadere mededeeiin- gen hieromtrent zullen nog volgen. Het ligt in de bedoeling, dat ieder, wjen dit moge lijk is, een kleine vaste bijdrage wekelijks voor dit doel reserveert. Daarnaast worden natuurlijk toezeggingen van vaste maande- lijksche bijdragen ten zeerste op prijs ge steld en dankbaar aanvaard. De B-gevallen. Groep B vormen do werkloozen, die van hun organisaties of van gemeentewege wel ondersteuning gèmetên, maar bij wie door langdurige werkloosheid achterstand is ontstaan in kleeding schoeisel, be-dde- goed enz. Aan hen worden geen giften in geld doch uitsluitend in natuna verstrekt. Voor deze werkloozen zijn de vast-toe- gezegde, de wekelijks opgehaalde of anders zins door de burgerij geschonken bijdragen niet bestemd. De gaven in natura worden hier bekostigd uit de som van 7000 wel ke het Nationaal Comité met behulp van de regeenng üeeft toegezegd en uit de ƒ7000, welke deze week de Raad heeft ge voteerd. Voor deze B-gevallen is dus voor het gc- heele jaar 1932 slechts de betrekkelijk ge ringe som van 14.000 weggelegd. Wethou der ltomijn rekende ons voor, dat dit be drag bij aanvankelijke ruwe schatting zou neerkomen op 10.per jaar en per ge zin, een totaal ontoereikend bedrag. Het behoeft geen betoog, dat men hier de gevallen met uiterste nauwkeurigheid zal moeten schiften, wil men zóó helpen, dat de menschen er iets aan hebben en dat de hulp komt déar, waar deze het noo- digste is. De organisatie. Wij hebben er reeds op gewezen, dat er heel wat moest worden georganiseerd, voordat de zaak aan het rollen kon wor den .gebracht. Een klein overzicht van de organisatie van bet Leidsche Crisis Comité zal dit dui delijk maken. Vooreerst is er een Dagelijksch Bestuur en 'n Uitvoerend Comi- t In dit Uitvoerend Comité hebben zit ting het Dagel. Bestuur plus één of twee vertegenwoordigers der diverse subcom missies. Het getal dezer subcommissies is respectabel. Er is een speciale collecte-commis- s i e, welke de regeling der financiën op zich heeft genomen en tot taak heeft de organisatie van de geldelijke giften. Daarnaast staat een commissie voor de giften in natura, welke besprekingen houdt met de Leidsche win keliers en de natura-giften in ontvangst neenjt. Door middel van de uitgifte vau bons, waarop tegen vastgestelde prijzen waren kunnen worden gehaald, wordt er naar gestreefd zoo veel mogelijk den Leid- schen handel in de steunverleening te be trekken. Verder is er een aparte commissie voor de ondersteunde werkloo zen, dus voor de B-govallen, bestaande uit den wetkouuer van sociale zaken en ver tegenwoordigers van werkgevers- en wftrs- nemers-organisaties. Voor de A-gevallen zorgt een commis sie van vrijwillig huisbezoek, gevormd door n 40 50 dames en heeren, die allen hun sporen op het terrein der liefdadigheid hebben verdiend. Dit huis bezoek is een moeilijk, doch uitermate klo nend werk, dat veel ervaring en veel tact vereisckt. Door deze huisbezoekers moet het contact tot stand worden gebracht tas- schen het comité en de steunbehoeftigen. Een speciale groep van deze huisbezoekers onderzoekt de B-gevallen, want, zooals reeds gezegd, iedere aanvraag wordt indi vidueel bekeken en beoordeeld. De ver strekking van steun geschiedt voor de A- gevailen uitsluitend door bemiddeling van tien huisbezoeker. Ten slotte is er nog een comité voor ontwikkeling en ontspan ning van de werkloozen. Daar het Crisiscomité op het standpunt staat, dat eerst het noodige moet geschieden, zijn de plannen voor dit minder noodzakelijke onderdeel nog niet tot rijpheid gebracht. Stille Rijn no. 3. De administratie van dit alles res sorteert onder het secretariaat, dat bestaat uit 5 k 6 toegewijde vrijwillige ar beidskrachten. Woensdag voor een week werd met de werkzaamheden van dit se cretariaat een aanvang gemaakt en thans zijn reeds een goede 800 aanvragen gere gistreerd en in kaart gebracht. Vandaag (Vrijdag) kon een aanvang worden ge maakt met de eerste verstrekking van bons aan een groote groep van deze reeks gere gistreerde aanvragen. Zooals bekend is dit secretariaat geves tigd in pérceel Stille Rijn 3, het vroegere schoolgebouw. Vanaf Maandag a.e. zal het secretariaat voor steunaanvragen alleen geopend zijn op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 9—12 uur. De overige dagen moeten gereserveerd blijven voor admi nistratie! werk. Degenen, wien een gang naar het secre tariaat zwaar valt, hebben gelegenheid om zich schriftelijk aan te melden. Voor de „stille armen" wordt op zeer discrete wijze gezorgd. Hierbij willen wij er nog even op wijden, dat hij, die zijn geldelijke bijdrage speciaal wil bestemmen voor de leniging van den nood dezer stille armen, dit er bij vermeiden kan, bijv. door bij storting op het gironummer 188690 er bij te schrijven „Voor de stille armen". Geen te groote verwachtingen. Om teleurstelling te voorkomen en no.j- delooze aanvragen, zij medegedeeld, dat bij alle medewerking tooh een grondige selec tie zal moeten worden toegepast en dat niet in elk geval zal kunnen worden gehol pen. Gebukt gaan onder schulden bijv. is voor zeer velen uiterst pijnlijk, doch geld- leeningjen voor dit doel zullen niet kunnen worden' verstrekt. Wel zal natuurlijk gaar ne de helpende hand worden toegestokon aan hen, dio zich zelf zooveel mogelijk willen belpen. Nog een enkele opmerking wenscht bot Crisis Comité hieraan toe te voegen en wel, dat het Comité wil werken naast de bes-taande instellingen en organisaties van weldadigheid en niet wil treden op hun terrein. Samenwerking wordt natuurlijk rp hoogen prijs gesteld en wordt ook met waardeering ondervonden. „En zet u er dan vooral nog bij, dat wij hartelijk dankbaar zijn aan al diegenen, die zoo bereidwillig en offervaardig hun krachten aan den arbeid van het Comité schenken." „Van harte gaarne, meneer v. Aggelen, als u zichzelf daar ook onder wilt rang schikken". 3 OCTOBER-VEREEN1GING DE JAARVERGADERING. Ih café-restaürant „In den Vergulden Turk" hield de 3 Octobervereeniging gis teravond haar jaarlijksohe algemeene ledenvergadering. De opkomst was maar matig. De vergadering werd door Hen voorzit ter, den heer W. van der Laan, geopend met een korten terugblik over het afge- loópen jaar, vooral ovèr den da& van 3 October, die zoo schitterend slaagde, roe- moreerend daarbij de groole medewer king van velen. HET JAARVERSLAG. Hierna werd door den secretaris 4 het jaarlijksch uitgebreid en welverzorgd ver slag van het wel en wee der vereemgnig uitgebracht. 'Wij ontleenen er hot volgende aan. Na een welverdieqd woord van hulde aan de nagedachtenis! van het overleden bestuurslid, den heer H. Schots en deu mede-oprichter der veteeniging, den heer W. A. van Lith, vervolgt de secretaris. De Vereeniging heeft heiaas ook nog een ander verlies te betreuren, zij het dan niet van droeven aard als doorgaand. in een der laatste Bestuursvergaderin gen heeft de heer R.' Levie mededeeling gedaan, dat hij wegens vèrgevorderdeu leeltijd gemeend heeft qntslag als Bestuurs lid te moeten nemen. Van bestuuis/.ijde aangewende pogingen om op het besluit terug te komen mochteq niet slagen, zoodat de neer Levie na dezé vergadering heeft opgehouden bestuurslid' te zijn. Sedert 1913, dus 19 ,jaar lang, heeft de heer Levie zijn beste klachten aan de Ver eeniging gegeven', en' al moge zijn werk niet steeds zoo naar buiten zichtbaar zijn zijn geweest, tooh heeft hij mede-gearbeid tot keil der 3 UctoBer-Vereeniging. in ver schalende sub-commissies heeft 'hij goed werk verricht, en meuegeholpen steeds net beste tot stand te brengen. Het bestuur ziet hem noode vertrekken; het Bestuur wist wat het aan den heer Levie had en hij was aexer in het bestuur ader vriend. Heer Levie, namens het be stuur zij U dank gebraoüt voor het goede werk dat Gij in het beiang der 3 Uctober- Vereeniging ert daarmede ook in het belang onzer stad hebt gedaan; moge het Uige geven zijn nog tal van jaren in de beste gezondheid gétuige te zijn van een grooten bloei aer 3 Uctober- Vereeniging. Het ledental vermindert De teruggang in -het ledental schreed ook dit jaar voort. ik voor mij zie die achteruitgang niet in de eerste plaats als een teéken van de on gunstige tijden, want de regelmatige terug gang is reeds aangevangen vóór dat de woorden crisis, malaise en dergelijke ge hoord werden. Het wil mij voorkomen, dat een zeer groot deel der Leidenaren, die toch inderdaad lid behoorden te zijn, enkel en alieen geen lid zijn tengevolge van zekere mate van lauwheid. Persoonlijk is het mij herhaalde malen opgevallen, dat Leidenaren die geen lid waren, dit tvel wiluen worden,wanneer men ze vroeg of wanneer ze op het lidmaatsohap attent werden gemaakt. Vrij algemeen heerscht de opvatting, dat men alleen lid.móet zijn om 's avonds op het gereserveerde terrein toegang te hebben, doch dat standpunt is toch onjuist. Lid der 3 October-vereeniging moest ïe^er Leidenaar zijn, niet op grond als hiervoien genoemd, doch louter en al leen, om het doel der Vereeniging, de ner- innering levendig te houden aan Leiden» Ontzet, te sleunen. Een krachtige 3 October-Vereeniging is een Leidsch belang en de Vereeniging zal alleen krachtig kunnen blijven wanneer zij gedragen wordt door den mateneeien steun van een zeer groot deel der stadge- nooten. Ook tal van neringdoenden mogen zich wéJ eens meerder rekenschap geven van het belang, dat zij bij een viering van den 3 Uctoberdag hebben, en met klem doe ik nogmaals een beroep op U allen, om mede te helpen de gestadige teruggang van het ledental te doen stuiten. Moge het komende jaar daarvan het re sultaat toönenl Aan gebrek aan medewerking heeft het ook het afgeloopen jaar weder niet ontbro ken. De Vereeniging geniet -veler sj'mpa- tihie, zelfs van heinde en verre. Moeilijkheden bij optocht en muziek. Vanzelf sprekend hoe zóu het anders kunnen? ervaart het Bestuur toch ook wel eens een ander geluid, en dit afgeloo pen jaar heeft zelfs wel ten opzichte van den Optocht lastige gevallen gebracht. U allen zal bekend zijn de tegenwerking vau jeugdige Indische zijde ondervonden ten aanzien van den Optocht „Oost en West Vergaderingen zijn belegd, kolommen vol geschreven, alles om te trachten aau te toonen, dat er achter dezen Optocht mogelijk wel „politiek" schuilde. Het igt uit den aard der zaak niet in mijn bedoe ling hierover in dit y er slag uit-te weiden. Ik mag er echter wel op wijzen, dat zoo- als veelal gaat de protesten en geschrif ten juist het tegenovergestelde resultaat hebben gehad dan waarschijnlijk ware be doeld; juist door al die handelingen is er voor den Optocht een groote reclame ge maakt, en is bevorderd, dat de belangstel ling voor den Optocht, die zich den feest dag illustreerde door een groot aantal In dische personen uit andere plaatsen, groo- ter was dan ooit. Nimmer tevoren is bet bezoek aan Leiden zoo groot geweest n.s i bij dezen optocht „Oost en West". Bewijze i daarvan dat de verschillende vervuergeio 1 genheJen een aantal personen aanvoérde 1 van G6679. Doch niet alleen van die zijde ontbrak medewerking. Het is U uit mijn vorige verslagen wel bekend, dat de muziekver- zorging in den Optocht de laatste jaren veel moeilijkheden hebben gebracht, en de medewerking alleen te bekomen was met groote sojinmen gelds. AIjmeehde het bestuur na den terug keer \an het Muziekgezelschap „De Post", die sohriftelijk de uitgebrachte beschuldi gingen introk dat alles nu weer in goede harmonie kon verloopen, dit jaar bleek, dat het bestuur van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen oen rondschrijven aan de bij den Bond aange sloten vereenigingen liet uitgaan, waarin werd geadviseerd niet aan den taptoe me dewerking te verleenen tenzij tegen be taling, terwijl verder de inhoud van dat rondschrijven ook aan onjuiste voorstelling van zaken voet gaf. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging kan nu eenmaal niet accoord gaan met zulk een onsympathieke daad, aohter de scher men verricht, en het Bestuur van den Bond moest het oor eens richten naar andere plaatselijke muziekvereenigingen schering meerentieels belanglooze medewerking van ptaattselijke muziekvereenigingen schering en inslag is, en waar openlijke, eerlijke samenwerking bestaat. Zij hier met nadruk vermeld, dat van de Muziekvereeniging „T. D", de R.K. Mu- ziekvereeniging „Rerosi", de Ohr. Mu ziekvereeniging en de Politie Muziekver eeniging de meest welwillende medewer king ook dit jaar weder is ondervond 3n, ondanks het rondschrijven van bedoelden Bond. Wat de modewerking van de Pers be treft, zij alle lof geuit. Dit jaar heeft echter voor het eerst het dagblad „Het Haagsche Volk" gemeend ook een verslag van de feestviering te moe ten geven. Het Bestuur der 3 October-Ver eeniging kent gaarne aan ieder en zeker niet in het minst aan de Pers het recht toe om critiek te oelenen, doch een ieder, die het „Verslag"? in dat blad zal hebben ge lezen, moet toch wel paf hebben gestaan over de minderwaardige en incorrecte wij ze, waarop de ertegenwoordiger van dat dagblad, die het verslag der feestviering opstelde, in zijn taak is tekort geschoten. Van een vertegenwoordiger van de Pers mag toch zekeilijk worden verwacht, een objectieve voorlichting van het publiek; een dermate partijdig en schunnig verslag als door dien verslaggever opgesteld, zal bij ieder fatsoenlijk mensoh afschuw moe ten wekken. Na den loop van het vereenigingsleven in korte trekken gememoreerd te hebben, komt de secretaris tot het feestplan, de vele daaraan voorafgegane werkzaamheden en tenslotte de feest\iering zelve. Do feestviering en de voorbereiding. Na de leden van het eere-comité ver meld te hebben brengt de secretaris na mens bestuur en veroeniging dank voor de bereidwil.igheid, waarmede zij hun naam aan den Optocht Oost en West hebben wil len verbinden. Ik houd mij er van overtuigd, aldus ver volgt de heer Spaargaren, aan het blijk van waardeering van geen dier heeren te kort te doen, indien' ik hier een afzonder.ijk woord van groote erkentelijkheid richt tot het Eere-Lid, den heer C. Poortman, Oud- Resident van Djambi, te Rijswijk (Z.-H.). De heer Poortman heeft voor de Ver eeniging een zeer bijzonder werk verricht; dagen lang heeft hij zijn tijd beschikbaar gesteld in dienst voor het welslagen van den Optocht; persoonlijk heeft hij bijna alle daarvoor in aanmerking komende Directies van Maatschappijen bezocht en hun mede werking gevraagd, en waren de tijden niet zoo bitter slecht geweest, we konden er van overtuigd zijn geweest, dat de heer Poort man voor onzen Optocht hadde gedaan ge kregen, wat geen enkel ander persoon zoude hebben kunnen bereiken. Het enthousiasme waarmede Z.Ed.Gestr. zijn vrijwi.lig aange boden werk verrichtte, verdient meer dan lof en het verrichte werk kan door de 3 October-Vereeniging niet hoogelijk genoeg gewaardeerd worden. Zij hem hier hulde en dank gebracht en moge het succes, dat de Optocht is geworden, voor hem in 't bijzon der een genoegdoening zijn voor al de moei te, die hij zich heeft getroost. Hulde, drie werf dank en hulde In aanmerking nemende de zeer ongunsti ge toestanden, niet in 't minst bij de ver bindingen met Indië, zij hier verder dank baar gememoreerd de steun, die van zeer verschi lende zijde is ontvangen. Het zoude mij te ver voeren, indien ik hier alle namen zoude moeten me den van allen, die op eenigerlei wijze medewerking en steun heb ben verleend. Spr. noemt dan o.m. de sympathieke me dewerking van den Ondernemers Raad voor Nederl. Indië, van de Directie der R'otterdamsche Lloyd, van de heeren Tiele- man en Dros. van de Bataafsche Petroleum Mij., van het Bureau voor Thee-Propaganda te Amsterdam, van de Directie van den Hortus Botanicus, van de firma Polak van Deventer te 'sHage, van de firma J. M. J. van Wielik te Den Haag en verder van hen, die door persoonlijke deelname tot het wel slagen hebben bijgedragen, als het Deven ter Landbouw Corps „Nji Sri". Dank wordt ook gebracht aan den Minis ter van Koloniën, die op voorstel van den Luitenant^Kolone'. Commandant der Kolo niale Reserve toestemming voor de verte genwoordiging van het Muziek-Geze'schap en manschappen van het wapen verleende, als ook aan den Minister van Defensie, die wederom vergunning gaf, dat over het paardenmateriaal te Leiden mocht worden beschikt. Een .bijzonder woord van lof komt dit keer ook toe aan de wijze, waarop de dames en heeren. de jongens en meisjes uit Leiden zelf aan den optocht hebben deelgenomen Hierna jiasseert het geheele feestver'oop nogmaals de revue, te beginnen met de ont vangst der Koloniale Reserve op 2 October de taptoe enz. In het over het jaar 1930 uitgebracht jaarverslag is uitvoerig uiteengezet, hoe noodzakelijk het is, dat maatregelen ge troffen werden, waardoor de teruggang van de inkomsten, veroorzaakt door verminde ring van het ledenaantal wordt opgevangen door verhooging van ontvangsten; dit is evenals het vorige jaar ge'ukt door een lut tel gedrag van 10 ct. entree tot het Schut tersveld te heffen; hierdoor betalen zij, die geen leden onzer vereeniging zijn, al- hans iets bij in de gemaakte kosten. Het zoogenaamd dubbeltjes-terrein werd vanaf 2 uur *8 middags tot 11 uur 's avonds door 49000 betalende bezoekers bezocht. De kostbare optocht gaf reden alle uit gaven tot het hoogst noodzake'ijke te be perken. Uit zuinigheidsoverwegingen was dan ook besloten het Schuttersveld dit keer niet door bemaling droog te houden, noch een regen verzekering af te sluiten. Geluk kig was het weer de feesten gunstig en ver keerde het veld tijdens de geheele feestvie ring en den tijd, daaraan voorafgaande, in uitstekenden toestand; nauwelijks echter was 3 October voorbij of het uitgestrekte land geleek meer op een modderbassin dan op een feestterrein. Het Schuttersveld in duister. Toch heeft het Schuttersveld het Bestuur heel wat hoofdbrekens en groote zorg be rokkend en wel in hoofdzaak door zeer be zwarende voorschriften en bepalingen der gemeentelijke E'ectriciteitsfabrieken. Het zou hier te ver voeren en het is daarvoor hier evenmin de plaats over de ondervon den moeilijkheden in den breede uit te wei den. In het kort komen ze op het volgende neer: de ambtenaren der E'ectriciteitsfa brieken zijn evenals die van de Brandweer belast met het toezicht op de inrichting der kermisvermakelijkheden voor zoover het de veiligheid betreft; deze maatregel is toe te juichten, maar zoodra men deze maatregel alleen hier ter stede tot in baar uiterste consequentie tracht toe tc passen, ontstaan moeilijkheden, die tot conflicten moeten lei den. In dergelijke omstandigheden wil het mij voorkomen, dat een soepele toepassing van voorschriften niet alleen noodzakelijk maar ook zeer gewenscht is, en een maatregel, zooals in den avond van 2 October, wanneer iedere tenthouder zijn laatste werkzaamhe den heeft te verrichten, is toegepast, n.l. het eenvoudig afsluiten van den stroom, waardoor het geheele veld in het donker kwam te zitten, te betreuren valt. Had niet verwacht moge zijn, dat eerst even het be stuur der 3 Octoberver. wa-re gekend. Door de plotselinge duisternis ontstond haast minstens een even gevaarlijke toestand a-ls door de terecht of te onrecht door mij niet te beoordeelen aangesloten lei dingen. Dat de geforceerde duisternis inderdaad gevaar opleverde, werd bevestigd door te lefonische dringende verzoeken tot mij ge richt, o.m. van politie-zijde op het Schut tersveld. Vanzelf sprekend moesten die ver zoeken verwezen worden naar den Commis saris van Politie. De duisternis werd eerst opgeheven, nadat de Voorzitter der Com missie van de Lichtfabrieken met het con flict in kennis was gesteld, en de Directie dér Sted. fa-brieken op de hoogte was ge bracht. Dat dergelijke moeilijkheden op het aller laatst worden geschapen, valt te betreuren en zijn zeer onaangenaam voor het Bestuur, dat de laatste dagen toch reeds de handen méér dan vol heeft. Het Bestuur vertrouwt evenwel, dat der gelijke onaangenaamheden voor den vervol- ge zullen worden ondervangen, en het ver trouwt ook, dat de desbetreffende ambte naren ook de overtuiging met zich zullen willen meedragen, dat voor één dag feest het onmogelijk is uitgebreide moeilijke en bezwarende maatrege'en tot in de puntjes na te leven en door te voeren. De toegangswegen tot het Schuttersveld aan den Rijnsburgersingel hebben niet vol daan, toen in de avonduren de groote stroom kwam opzetten. Toch is behoudens een dóórbraak de leiding geb'even bij de daarmede belaste personen; zij hebben daarbij buitengewone sympathieke hulp ge had van den diensthebbenden Inspecteur van Politie en zijn staf van agenten. Op voorbeeldige wijze regelden zij tezamen een zoo ordelijk mogelijk verloop. Daags na de feestelijkheden heeft het Bestuur gemeend, den agenten te mogen be'oonen door aan elk hunner een kleine attentie aante bieden, waarvoor door den Commissaris van Politie een dankbetuiging bij het Bestuur mocht in komen. Dat deze toegangs-aangelegenheid de volle aandacht van het Bestuur zal hebben, be hoef ik U hier niet nader te releveeren. In het verslag van den optocht wordt al lereerst hulde gebracht aan do Optocht- Commissie, doch daarnaast voor de belang rijke medewerking van den ontwerper van den optocht, den heer D. van Driest. Zonder eenige stoornis heeft de optocht de volgens het programma vastgesteld route afge'egd. De pauze enz. is weer gehouden in de Oegstgeesterlaan, nadat ook dit jaar weer een rondgang was gemaakt over het Ziekenhuisterrein. Dat de spoorwegover gang weer een hinderlijk obstakel is geble ken, spreekt zoo van zelf, dat ik daar thans niet meer bij behoef stil te staan. Dat de optocht „Oost West" - belang stelling heeft getrokken, blijkt uit de navol gende gegevens: Het vervoer per spoor en trams geeft aan: Nederl. Spoorwegen 23606 ingezamel de plaatskaarten; id. Station Heerens. 870; Haagsche Tram Mij. 53'5 (buiten Stadsver keer); N. Z. H. Tram 36888; Totaal 66679. Waar men dan ook passeerde was het mud-vol. Yes, we have no bananas! Om den goeden toon bij de opsomming van den Optocht niet te verbreken, ver meldde ik bij den wagen van de „West" niet 'iet voorval, dat zich met de bananen tij- Ie panze in de Oegstgeester aan afspeelde. Bedoelde wagen was kwistig versierd met West-Indische bananen, die in bruikleen waren aangeboden door de firma H. Kukler

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9