RECHTZAKEN STADSNIEUWS AGENDA ivooi Zwarte Sajet Ml pi VRIJDAG 29 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD -PAG. BODEGRAVEN. DE SCHIETWEDSTRIJDEN VAN „WILHELM TELL". Stand op Donderdagavond. Buks. Korps Schiet v eree n,Piet Cron jé, Ermelo 2*22; De Oude Rijn, Ouderijn 219; Kra.ingsche Schiet ver. 218; Juliana, Wasse naar 218; Generaal v. Heutz, Ermelo 214; V.S.V., Voorschoten 210; Immer Vaardig, Hoek van Holland 209; Burgerwacht, Loos- duinen 206; Willem Teil, Alblasserdam 199. Ee re-Korps: Juliana, Wassenaar 138; Schietciub Loosd. Burgerwacht 136; Immer Vaardig Hoek van Hdlan.d 135. Vrije Baan: Rikkers. Ermelo 90; J. F. v. Bekkum, Oudenrijn 90; J. Arends, Rhe- nen 90; J. Sohuurbuis, Ede 90; T. V. Rfcst, Loosduinen 90; C, v. d. Kurk, Monster 90; Adr. A. Saers, Rotterdam 90; Bar. Taets v. Amerongen 90; W. K. Zonneveld, Rotter dam 90; A Landa Hoek van Holland 90; A. Mondria, Ermelo 90; Joh. Vermeer, Loos- duinen 89; J. Hoo^endoorn, Loosduinen 89; J. J. Kool, Rotterdam 89. Personeel Baan: J. F. v. Bekkum 50; T. C. v. Rest, Loosduinen 48; Rikkers, Erinlo 4S: N. C. Teeuwen, Oudenrijn 48; Th. v. d. Lugt, Loosduincn 47; G, Vilthuis, Ede, 47; C. v. d. Kruk, Monster 46; A. Mon dria, Erme'.o 46; J. Arends, Rhenen 46; C. v. Tol, Wassenaar 4G; J. Broomberg, Erme lo 45; Zandscbulp, Ede 45; B. Adriaans, (Rotterdam 45; A. v. Rossum, Rotterdam 45; Joh. Vermeer Loosduinen 45. J u b i 1 e u m-b aan: Rikkers, Ermelo 50; v. Rest, Loosduinen 49; L. Adriaans, Rotterdam 49; A. Landa, Hoek van Holland 48; W. K. Zonnevel^, Rotterdam 48; W. Rijnbende, Rotterdam 48. Vaste Baan: 'frikkers. Ermelo 146; J. J. Kool, Rotterdam 144; W. Valkenbujg, Wassenaar 143; J. F. v. Bekkum, Oudenrijn 143; T. C. v. Rest, Loosduinen 142; C. Berkouwer, Maassluis 142. D a g p r ij s Buks: C. v. d. Kruk, Mon ster 90. K.S.O. Geweren. Korps Schietvereen.: Prins Alexander, Rotterdam 291; Piet Cronjé, Ermelo 289; Kraljngsche Schietvereen. 286 Juliana, Wassenaar 283; Immer Vaardig, Hoek van Holland 281; V.S.V., Voorschoten 275. Ee re-Korps: Prins Alexander, Rot terdam 178; Kralingsche Schietvereen. 173; „Piet Cronje" 171 Korps Burgerwachten enz. B.V. L., Vlaardingen 286; Burgerwacht I Bos koop 284; B.V.L. Alblasserdam 283; B.V.L. I Gouda 278; Burgerwacht II Boskoop 275; B.V.L. Oude water 272; B.V.L. Zwammer- dam 268. Kampioen-Baan: M. C. Overduin, Voorschoten 116. V r ij e Baan: T. F. Oskam, Waarder 108; A. C. Mijs, Alphen 108; J. Alewijn, Rot terdam 108; A. Bruijnes, Alnhen 108; J. M. Brooking, Jaarsv'ed 108; M. Valkenburg, Wassenaar 108; A. Veelenturf, Bodegraven 108; H. Gi'.bel, Bodegraven 108; Adr. A. vSaers. 'frotterdam 108; J. Hoogendoorn, Bodegraven 103; P. Borghouts, Rotterdam 108; E. van Waveren, Bodegraven 108; C. A. Servaes, Rotterdam 108; J. Noomen Sr., Botterdam 108; A. Kroon, Alphen aan den Bijn 108; H. Schoo, Bodegraven 107; A. M. Vink, Bodegraven 107. Personeele Baan: A. den Harder, Rotterdam 60; Jac, Brokking, Jaarsveld 59; L. Adriaans, Rotterdam 59; D. Noomen, Rotterdam 59; A. Koopmans, 'frotterdam 59; J: Leerdam, Hoek van Holland 59; M. Dol- laard. Rotterdam 59; A. A. Saers. Rotter dam 59; J. Alewijn, Rotterdam 59; T. E. Oskam, Waarder 58; A. Vee'enturf. Bode graven 58; Rikkers. Erme'o 58; W Tilburg, Boskoop 58; A. Mondria. Ermelo 58. J u b i I e u m-b aan: A C. Mijs. Alnhen aan den Rijn 60; W. Valkenburg, Wasse naar 60; H. Göbel. Bndeeraven 59; M. Dol* ftird, Rotterdam 59; T. Noomen. Rotterdam 59: A. Veelenturf. Bodegraven 59: D a g n r ij 8 K.S.O.J. M. Brokking, Jaarsveld. half vier en Donderdagsavonds to half half acht, vanaf Bolwerkstraat bij de Hoo- ge woerd. Op 7 Februari 1932 zullen aan den 30 km.-wandeltocht der All Correct Tippe laars te Amsterdam deelnemen 13 leden der L. W. S. V. SPORT VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het programma voor morgen luidt: Eerste klasse. A. R. C. 1Quick B. 1; Fides Pacta I— L. R. C. 1; S. C. O. 1—Terleede 1. Tweede klasse. L. R. C. 2—-D. V. E. 2. Derde klasse A. Quick B. 3Pegasus; Rijnsb. Boys 3 Fides Pacta 3; Terleede 3L. R. C. 3. Derde klasse B. S. L. F. 2Ons Clubje 2; L. R. C. 4 F. Pacta 2 (L. M. C.-terrein). Junioren. Pegasus—L. R. C.; Ons ClubjeF. Pacta De wedstrijden vangen allen te 3.15 uur aan. WANDELSPORT Leidsche Wandelsport Vereeniging. De L. W. S. V. heeft in de jl. gehouden ledenvergadering d.d. 27 Jan. 1932 beslo ten, vanaf 1 April werkloozen, die aan haren wandeltocht op 14 Mei a.s. wenachea deel te nemen, op vertoon van werkloozon- kaart, tegen den prijs van 0.50 te laten meewandelcn. Verder is voor iederen trainingstocht een leider(ster) aangewezen, zoodat Za terdag 30 Januari wanneer de L. W. S. V. haar trainingstocht over 21 km. zal hou den, als leider fungeert de heer J. Zwart. De trainingsmarschen zullen voorloopig gehouden worden Zaterdagsmiddags te DAMMEN De competitie. Gisteren vond in Den Haag de competi tiewedstrijd plaats tusschen de Chr. Leid sche Damvereeniging en R. D. G. C. L. D. verscheen met 9 spelers waaronder een m- aller. De uitslag was als volgt: C. L. D.R. D. G. J. Kleer—P. v. d. Berg afgebr. N.N.J. Gundman 20 P. v. d. Stel—M. G. Kriegen 02 M. Üptendrees—R. van Grevels 20 G. v. Zwieten Sr.J. van Dijken 02 G. v. Zwieten Jr.—K. Veerman 1—1 T. D. v. d. Bosch—J. Bruin 11 C. Meinema—F. Jansen (regl.) 0—2 J. Laven—M, Leclerk 20 A, G. de JeuW. T. Adolf 2—0 Uitslag 108 BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. II de Krans I voor de comp. L. B. B 2e klasse luidt: B. Montfoort (de Kr.) 114 38 17 3.00 C. Vendriks (D.O.S.) 125 38 12 3.28 J. Zaalberg 95 38 14 2.50 H. Rietbergen 125 38 17 3.28 J. Ouwerkerek 60 28 9 2.14 J Chrispijn 125 28 19 4.46 N.N. res 10G 48 11 2.20 C. P. Fasel 125 48 14 2.60 D. O. S. 2 en de Krans 0 punten. 16 3.12 8 1.64 100 33 11 3.C3 75 32 13 2.33 De uitslag van den wedstrijd S. D. O. IllP. van Cleef lib voor de comp. L. B. B. 3e kl. luidt: L. A. v. Iterson (P.v.Cl.) 100 N.N. (S.D.O.) 51 H. de Roo 100 C. v. d. Burg J. de Roo 86 43- 9 2.00 N. N. 100 43 8 2.32 T. de Roo 96 62 7 1.54 W. v. d. Kaaij 100 62 9 1.61 S. D. O. 1 en P. v. Cleef 1 punt. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. IIde Kroon 11 voor de comp. L. B. B. 4e klasse luidt C. v. Rijs (de Kr.) 75 30 8 2.50 J. Janson, Luto) 52 29 5 1.82 C. de Haas 66 42 6 1.57 J. Contant 75 42 6 1.83 C. v. d. Niet res. 75 33 9 2.27 N.N. 45 32 5 1.40 N.N. 69 46 7 1.50 N.N. 75 46 8 1.63 L. U. T. O. 1 en d e Kroon 1 punt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De 21-jarige landbouwer J. van der B., uit K a t w ij k, heeft op 12 December j.l. in een café aan de Voorstraat aldaar, ge weld gepleegd. Toen de politie tusschenbei- de kwam, verzette hij ziob tegen zijn over brenging, doo-r o.a. de voeten voor die van de agenten le zetten. De verbalisant kwam verklaren, dat v. d. B. beschonken is ge weest en met stoelen wierp. Overigens had de politie met hem geen last. Het O.M. vond-hierin aanleiding een geldboete van 40 te eischen. Verdaohto zeide thans werkloos te zijn, en veel berouw te hebben over hetgeen hij gedaan had. Hij verzocht een voorwaardelijke straf. De politierechter gaf hem zijn zin en veroordeelde hem tot 14 dagen gevange nisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Op 18 December kregen eemge ingezete nen van Zeg waart bezoek van zekeren A. VV. aldaar, die zeide le komen om aard appelen in te zamelen als Kerstgave voor de plaatselijke werkloozen. Eenige perso nen voldeden aan zijn verzoek en zoo kreeg hij dien dag 3 H.L. aardappelen, die hij evenwel zelf behield. Wegens oplichting en verduistering had W. zich heden te verantwoorden. Hij zei de de aardappelen niet voor d e werkloo zen te hebben gevraagd, doch voor één werklooze, en dat was hij zelf. Getuigen verklaarden evenwel het tegendeel. Het O.M. wees bet rapport, dat W. schetst als onbetrouwbaar, leugenachtig en brutaal, en eischte tegen hem wegens ver duistering van de ontvangen aardappelen drie maanden gevangenisstraf. De politie rechter wees dienovereenkomstig vönnis. Verdaohte gaat in hooger beroep. Eenigen tijd geleden is te Zegwaart tusschen twee groepjes wielrijders, die elkander wilden passeeren, een vechtpartij ontstaan, waarbij zekere K. uit Pijnacker door den 18-jarigen G. S. H. met oen mos is gestoken en ernstig in den rug en aan het hoofd verwond. Wegens mishandeling stond H. terecht. Het rapport van Pro Ju- ventute luidde niet onverdeeld 'gunst ïg voor verdachte. Het O.M. eischte twee maanden gevan genisstraf. Op verzoek van den verdediger, mr. Bevers uit Delft, legde de politierech ter de straf voorwaardelijk op. „BOUWKUNST". De Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst te Leiden hield gisteravond de jaarvergadering, welke, zooals steeds, een gezellig karakter had. De voorzitter, de heer A. J, Verhoog, voor het laatst de voorzittershamer hantee- rend wierp bij den aanvang van dit nieuwe jaar een terugblik op den levens weg der vere-eniging. Op deze 36ste jaar vergadering constateert spr. dat de ver eeniging van „zuigeling", zooals zij bij de stichting genoemd werd, opgegroeid is tot een vrouw, een vrouw van gevorderden leeftijd, die ons uit haar leven wat te iee- ren heeft. „Bouwkunstheeft moeilijke tij den doorgemaakt. Van de tegenwoordige malaise heeft de vereeniging nog geen last, maar de belangstelling blijkt wel eens min der goed. Maar dat kan niet aan het be stuur verweten worden, dat steeds voor interessante lezingen zorg draagt. Ruim twintig jaren heeft spr. de verga dering mogen leiden. Hij me-ejit echter, dat thans de tijd gekomen is, deze functie aan een jongere over te dragen. Dit is spr.'s laatste speech als voorzit ter. Moge de vereeniging groeien en bloeien en moge zij aan velen ontwikkeling blijven schenken. De heer F. A. Wempe las daarna de uit stekend verzorgde notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. De eeie-voorzilter, de heer Jan «Je Quack, hield vervolgens een voordracht over „Toekomstkunst'. Up geestige wijze besohreef spr., hoe de menschen in het jaar 2500 onzen tijd zullen beoordeelen. Uit een boek, in dat toekomstig jaar verschenen, las hij verschillende passages voor, waarin kostelijk.de draak werd gestoken met onze hedendaagsclie kunstopvattingen. De heer De Quack is geen bewonderaar van de ultra-moderne kunst. Door dit fantasie-boek van zijn „hersen- lampje" te berde te brengen, schiep hij zioii een eenige gelegenheid af te geven op net eenvormige in de bouwkunst iets wat pleitte voor het groot „navolgingsvermo gen" in de 19e eeuw en op het onnatuur lijke en vreemde in de anuere kunsten. De conclusie van den fantasie-schrijver was: er is geen kunst in den zin die de menschen er soms aan geven. Indien ge zakelijkheid voorsbaat, praat dan niet over kunst. Behoort het werk van een men?ch uitsluitend te worden voortgebracht dour zijn lichamelijke en verstandelijke vermo gens, of spreekt daarin mede dat geheim zinnige, wat de ziel heet? Als dit laatsie ons bewust is, dan is er kunst, nu en in de toekomst. De voorzitter betuigde zijn besten dank aan den heer De Quack voor de belangwek kende lezing, met welke lof de vergadering instemde. Tot lid werd toegelaten de firma M. Ziegelaar en Zoon. Tol donateur had zien opgegeven de heer B. Zuurdeeg. De secretaris bracht nu het jaarverslag uit. Naar tijdsomstandigheden gerekend is de toestand der vereenigmg lang niet slecht. Uok werd een overzicht gegeven van bet verhandelde in de vergaderingen, en herinnerd aan de viering van het 35- jarig bestaan en aan de excursie naar de Zuiderzeewerken. Een hartelijk woord wijdde spr. aan het werk van den thans scheidenden voorzitter. Tusschen hem en spr. was nooit een dissonant geweest. Er was maar een voorzitter van „Bouwkunst' die het zoo lang was en het zoo bij uitstek goed deed. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn vei slag; een versiag zóó maken, dat men het beleefde nogmaals geniet, is een groote kunst. Uok dankte spr. voor de woorden tot hem gericht. De heer Jan de Quack had gezocht naar een blijk van waarueering voor de grouie gaven van den heer V erhoog als voorzitter en had een oorkonde samengesteld en ge- calligrapheerd, waarbij de heer J. A. Ver hoog om zijn groote verdiensten tot eerend werd benoemd. De heer De Quack hoopte, dat dit document een waardig en langdurig getuigenis moge zijn van „Bouwkunst" je gens zijn voorzitter. (Applaus). De scheldende voorzitter was dankbaar, dat hij zoovele jaren de vereeniging heeft mogen besturen. Spr. dankte God, dat hij hem de bekwaamheid daartoe had gegeven. Voorzitter zijn is gemakkelijk, als de secre taris zoo uitstekend is. Spr. dankte vo^r de lof hem gebracht en de instemming, die de leden daarmede hebben betuigd. De secretaris voegde hieraan nog oen aardig woordje boe. De penningmeester gaf vervolgens reke ning en verantwoording. De ontvangsten bedroegen 653.33, de uitgaven 625-44, batig saldo 27.89. Bang saldo 1929 bedroeg 28.42, zoodat het totaal saldo ƒ56.31 bedraagt. Namens de kasnazieners bracht de heer W. F. de Rooy verslag uit. De boekhouding was accuraat en eenvoudig. De vereeniging heeft in den heer Libot een heel goede penningmeester; een betere is niet moge lijk. Wegens periodiek aftreden van don heer J. Rozemond werd tot bestuurslid ge kozen de heer U. Kiljan, die met bijna ai- gemeene stemmen tevens tot voorzitter "werd benoemd. Na verkoop van plaatwerken volgde sluiting dezer gemoedelijke en prettige vergadering. Handelsregister K. v. K. W ij i g i n g. 652. Gebr. Schouten, Lei den, Boominarkt 8. Fruithandel, üverl. Venn.: J. Schouten, Leiden, d.d. 23 Jan. 1932. Nieuwe inschrijvi n g: 5907. J Miedema (v.h. J. J. Jansen). Leiden, Haven 34. Koloniale waren. E.: J. Miedema, Lei den. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., ia verhinderd morgen spreekuur te houden. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. G. Uverduin Jzn. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek voor het spoelen, haspelen, opmaken en verpakken van wollen garens (sajetten) in het per ceel Us- en Paardenlaan No. 41; b. de N.V. Stoom- Zeep- Eau de Cologne- en Parfu- menën fabriek v.h. Sanders en Co. en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een zeepfabriek in de perceelen Levendaa,! Nis. 3040; c. A. E. van der Voet en recht verkrijgenden, tot het oprichten vau «en smederij in het perceel Moschweg No. 21; d. de firma Joh. Schut en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Nieuwe Rijn no. 78; e. de N.V, Stoomfabriek van verduurzaamde levens middelen „de Ster" v.-h Wouterlood P.Jzn. en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een fabriek van verduurzaamde levetu- mjddelen in de perceelen Levendaal Nis- 170 t.-m. 174. LEIDEN. Oinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiue» Bibliotheek, geopend a avond» vei» 7.30—8.3U uur. Zaterdag, Dioc, Vereen, van R.-K. Bij». Onderwijzers, afd. Leiden en Om streken, Hotel „Den 'Burcht", 6 uur. Zondag. „Tropenadel", Leidsche Schouw» burg, 8 uur. De avond-, nachtr eo Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. idea. Breikatoen 191 pi per volle ons-knot 2 per 50 grams-knot RECLAME-FILM VAN LEIDEN Gemeentelijke Aankondigingen Het was gisternamiddag een gonoege- lijke raadszitting. De raadszaal was voor deze gelegenheid nu eens niet het Nuts- zaaltje, uiaar het Luxor Theater, waar om 5 nur de burgemeester en vele gemeente raadsleden, met hunne dames, alsmede ver scheidene gemeente-ambtenaren en de pers waren uit-genoodigd ter bezichtiging van de reclame-film onzer goede stad Leiden. Zooals men zich zal herinneren, werd in de raadszitting van 17 Maart 1930 besloten lot het doen vervaardigen van een derge lijke film teneinde meer bekendheid te ge ven aan Leiden als woon- en industriestad. Mei de leiding van de voorbereidende werkzaamheden werd de wethouder van onderwijs mr. Tepe belast. Deze hield op 4 Juni een conferentie met de heeren prof. mr. D. v. Blom, voorzitter van do Vereeniging „Üud-Leiden", Kuen tjes, consul van den A.N.W.B., Neijsingh, gemeente-architect en v. Ginkel, voorzitter van „Vreemdelingenverkeer". In deze conferentie werd een schema op gesteld, dat echter niet voor de volle hon derd procent is doorgevoerd. Mis semen komt dat later nog? Up een mouien dag in het voorjaar 1931 werd in gezelschap van een filra-operaieur van de Urion-fabriek een rondvaart ge maakt door de Leidsche grachten in een niet al te luxueus gemeente-bootje en wer den de schilderachtige Leidsche grachten en singels met hun karakteristiek schoon vastgelegd op de rolprent. „En, om de film nog interessanter te maken" aldus vertelde wethouder Tepe in zijn inleidend woord bij bet vertoonen van de film „mag ik nu wel vertellen, dat tie film-commissie onder een der Leidsche bruggen bijna verongelukt was. Slechts door de stuurmanskunst van den heer Ba- rentsen kwamen wij er goed af". Ter verduidelijking van de moeilijkhe den, waarmede men bij de vervaardiging van een dergelijke film heeft te kampen, legde wethouder Tepe verder uit, hoe men bij deze film van tweeërlei standpunt kan uitgaan. Men kon den nadruk leggen op het rhylhuie van de beelden en er voor wa- keif, dat beweging en rust gelijkelijk wor den verdeeld. Men kon echter ook bij een plaatsen ,wat stelselmatig bijeen hoo-t., waarbij net rhythme noodzakelijkerwijs verloren moet gaan. Tot het systematische werd besloten en zoo vinden wij op de rol prent in groepen bijeen gebracht: het Leid sche verkeer, hoofdzakelijk op den Sta tionsweg en Princessekade (in den titel weidsoh aangeduid als „slagaders van het verkeer"!); verder Wetenschap, Kunst en Historische Monumenten (zooals de nog bestaande Leidsche poorten, een alleraar digst pittoresk hofje, de Lakenhal ênz.); Grachten en Bruggen (o.a. Rapenburg en Vliet, met prachtige doorkijkjes onder do bruggen); de Buitensingels, Plantsoenen en Parken. In het tweede gedeelte zien wij verder Industrie en Handel, vrij poover- tjes weergegeven o.m. een kijkje op de Lichtfabrieken en een amusanten blik op de bedrijvigheid van de Veemarkt. Waar is de kaasmarkt gebleven? De moderne wo ningbouw is tamelijk goed vertegenwoor digd; en het zijn natuurlijk de buitenwijken, welke een aantrekkelijk beeld geven van Leiden als woonstad. Het begrip „Leiden" moet men trouwens niet te eng nemen, want bij „grooter Leiden" behooren ook de zeebadplaatsen Katwijk en Noordw-jk, behoort ook de Watersport aan de Kaag, waarvan een nogal uitvoerig en leven-hg beeld wordt opgehangen. Verder is de Leidsche Hout niet vergeten en wordt de karakteristieke Leidsche vroolijkheid ge schetst in di verfilming van de feestelijk heden op 3 October. Als apotheose volgt tot slot het standbeeld van v. d. Werf en een overzicht over de Leidsche daken net de kerktorens in het verschiet. Dat is Leiden in filmbeeld. Het zijn slechts korte schetsen, en aan volledigheid valt natuurlijk niet te den ken. Sommige gedeelten zijn zeer goed ge slaagd, zooals bijv. het verkeer, dat den ui- druk wekt van groote levendigheid, de grachten en de drukte op de veemarkt. Andere gedeelten komen minder tot nun reoht en wel juist enkele gedeelten, waar van men een groote verwachting zou koesteren, zooals de Leidsche Singels, Een groote verdienste van de film is, dat zij met vervelend is, waartoe een-dergelijk gegeven alle aanleiding geeft, al kan aan den anderen kant ook niet gezegd worden, dat zij uitmunt door een overmaat van geestigheid. De film is beknopt, zakelijk en vlot en geeft, zooals de burgemeester in een geestig slotwoordje opmerkte, een juisten indruk van onze mooie, levendige en vroolijke stad. Na afloop van de reclamefilm werd nog een klankfilm gedraaid van de 3-October feesten, opgenomen door Polygoon. Het moet ons van het hart, dat deze film den indruk maakte, met meer vaardigheid te zijn opgenomen dan de Leidsche recla me-film. Tulschen haakjes, had van de Leidsche stadsgeruchten ook geen klankfilm kunnen worden gemaakt? Het geschreeuw op de markt, het gebolder der wagens en vracht auto's over de keien, hot sirenengeloei cn- zer fabrieken, zou dat alles geen roerende Leidsche symphonic hebben opgeleverd? Doch laten wij tevreden zijn met de stomme film. Wethouder Tepe bracht dank en ver diende dank aan al zijn medewerkers; l|e- halve aan de genoemde heeren van de oom missie, ook aan hoofdinspecteur Eskeus, aan de heeren v. d. Lelie en v. Staveron, de laatste voorzitter van het Centraal Keuringsbureau te den Haag, en ten slotte aan den directeur van het Luxor Theater, die behalve voor de beschikbaarstelling van de zaal ook voor bijpassende begelei dende muziek had gezorgd. De burgemees ter bracht ten slotte dank aan wethouder Tepe, die bij alle werkzaamheden de 'ei- dende figuur was geweest. De aanwezigen stemden hier volkomen mee in door Jen hartelijk applaus. DE BIBLIOTHEEK VAN HET VATICAAN. De medewerking der Nederlandsche bibliotheken ingeroepen. De bibliotheek der Universiteit te Lei» den deelt ons het volgende mede: Aanvankelijk werd het aantal boekdee- len, dat bij de instorting in de Vaticaan- sche Bibliotheek verloren gegaan zou zijn geschat op eenige duizenden. Uit een schrijven ontvangen van den bibliothecaris van het Vaticaan verneem ife dat naarmate het opruimingswerk vor dert het a-antal der onherstelbare boek doelen geregeld vermindert. Thans is hét aantal reeds gedaald beneden de 800. Voor de overige in den ramp meegesleepte boek- deelen is het weder in ordo brengen een kwestie van herbinden en opknappen. In de consultatie-zalen waar het onheil plaats had, was ook een afdeeling gewijd aan Nederland en Nederlandsche geschie denis. Deze heeft gelukkig niet geleden. Wel is de serie Catalogi van Nederland sche bibliotheken in de puinhoopen te recht gekomen. Maar ook van deze komen nog de meeste deelen weder terecht. Van hetgeen ten slotte van deze Cata- logie uiocht blijven ontbreken, is mij een opgave toegezegd. De Nederlandsche bi bliothecarissen zullen ongetwijfeld bereid gevonden worden zooveel hun dat moge lijk is, de verliezen te herstellen. Veiling bibliotheek mr. Menno Rijke. Bij de firma Burgersdijk en Niermans (Templum Balomonis) te Leiden zal van 15 tct 18 Februari a.s. de veiling plaata hebben van een gedeelte der bibliotheke van mr. Menno Rijke, kantonrechter te s Gravcnhage. Een gedeelte van deze bibliotheek ging naar de Leidsche Universiteitsbibliotheek. De ovei deze veiling verschenen catalo gus, waai bij ook eenige andere inzendingen zijn ingelascht, bestaat uit 1980 nummers. De eerste luitenant A. Groen van de school voor reserve-officeren der infante rie, die een rechtskundigen cursus aan de gem. universieit te Amsterdam volgt, is overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie, al hier. Bij Kon. Besl. zijn opnieuw aangewezen als lid, vanwege Nederland, van het Per manente Hof van Arbitrage mr. B. C. J. Loder oud-madsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-voorzitter van het Permanente Hof van Internationanle Jus titie, en prof. jhr. W. J. M. van Eijsinga, lid van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteir te Leiden. De dirigeerend-paardenarts met den rang van majoor A. Kuipers, die is over geplaatst van Leiden naar Amersfoort, is o^"etreden als directeur vau de hoefsmid- school.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2