23ste Jaargang No. 7113 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VKUDAG 29 JANUARI 1932 Coulant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een duidelijke erkenning van socialistische zijde. De lezer vergeve 't ons, als wij hier een paar zinnen laten afdrukken, die wij reeds zoo herhaaldelijk hebben neergeschreven: Katholicisme en Socialisme zijn met el kaar in strijd. Een katholiek kan niet tegelijkertijd so cialist zijn. Deze stelling is meerma'en voorgehouden door Paus en Bisschoppen, en in onze,cou rant hebben wij ve% malen de waarheid, de logische vanzelfsprekendheid ervan aange toond. Van de zijde der S.D.A.P. wordt telkens weer opnieuw gezegd, dat het wèl kan, dat een katholiek wèl tegelijkertijd socia.ist kan zijn, als onze kerkelijke overheid er zich maar niet zoo halsstarrig tegen zou verzetten. Onzerzijds wordt hiertegenover gesteld, dat de kerkelijke overheid niet anders kan oordeelen en handelen, dan zij tot nu toe geoordeeld en gehande.d heeft; eenvoudig omdat Katholicisme en Socialisme in zich zelf met elkaar in tegenspraak zijn. Dit laatste nu wordt m het socialistisch dagb.ad „Vooruit" van gisteravond door dengene. die daarin „oproerige krabbels" schrijft, den heer A. B. Kleèrekooper, e r- k e n d, gezegd in slechts enkele woorden, maar overduidelijk, glashelder! 't Geschiedt ongewild en onbedoeld, maar f e i t e 1 ij k is het zoo. Genoemde schrijver constateert, dat er ten onrechte van verschillende zaken een „socialistisch beginsel" wordt gemaakt en vervolgt dan: Indien men ten aanzien van deze en al zulke zaken dan in elk geval een so- sialistisch beginsel wil erkennen, dan kan het slechts dit zijn, dat het opstel len van aigemeene grondbeginselen' voor het persoonlijke leven in s t r ij d is met een socialistische beschouwings wijze. Algemeens en onveranderlijke normen van deze natuur kent het so cialisme juist niet. Het beschouwt die veeleer als wisselende voorstel.ingen van den geest, waaromtrent ons niets duurzaams is „geopenbaard". Hij, die „algemeene grondbeginselen" er kent voor het persoonlijke leven, handelt in strijd met een socialistische levensbeschou wing, kan m.a.w. geen socialist zijn. Hij, die „algemeene en onveranderlijke normen, van deze natuur" als richtsnoer van zijn le vensgedrag aanvaardt, neemt beginselen aan, die het socialisme niet kent, die hij dus, wanneer hij als socialist wil optreden, thuis moet laten. En nu behoeven wij toch niet te gaan ver klaren, dat een katholiek „algemeene grond beginselen" „algemeene en onverander lijke normen van deze natuur', erkent en aanvaardt voor zijn handelen op het terrein van het leven, het „persoonlijke" leven, het sociaal en politieke leven. Zonneklaar is het door A. B. K. gezegd, dat katholiek en socialist niet kan samen gaan BURGEMEESTER J. B. V. M. J. VAN DE MORTEL. Benoemd tot adj.-inspecteur voor de werkverschaffing. De minister van Staat, minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft, met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot adjunct-inspecteur voor de werkver schaffing, de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester der gemeente N o o r d w ij k. Het ressort van deze inspectie wordt ge vormd door de gemeenten, welke liggen iu Zuid-Holland boven de spoorlijn Den Haag —Goudagrens provincie Utrecht en in Noord-Holland beueden de spoorlijn Haar lem—Amsterdam. Ook het Gooi behoort tot dit ressort. UIT HET HOUTBEDRIJF. Voorstellen der werkgevers. De besturen der verschillende organisa ties van houtbewerkers en -verwerkers hebben te Zaandam geconfereerd met de vertegenwoordigers van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf, zulks in verband met de op 15 Februari a.s. afioo- pende coLleetie-ve arbeidsovereenkomst. In deze conferentie hebben de werkgevers de voorstellen, om te geraken tot een nieuwe collectieve arberusovereenkomst medege deeld. Deze voorstellen zullen sohriftelijk aan de vakvereenigingen worden bevestigd, waardoor de organisaties in de gelegen heid zijn, nader overleg in haar bestuurs- instanties en in de vergaderingen der leden te plegen. Naar wij vernemen, komt het verlangen der werkgevers neer op vijf procent loons verlaging. PLAN TOT STEUN AAN DE ZUIVELBEREIDERS. Heffing van een accijns? Naar de „Tel." verneemt, is bij de com- missie-Lovink en bij de landbouworganisa ties een plan in studie tot het verleenen van steun aan de zuivelbereiders. Dit p an beoogt de heffing van een accijns op alle boter, margarine en andere spijsvetben die hier te iande geconsumeerd worden. De op brengst van dezen accijns zou gestort moe ten worden in een kas, waaruit een toeslag zou worden betaald op alle industrieel ver werkte melk. Deze toeslag zou ongeveer twee cent per kilogram melk moeten beloo- pen. Mosselen naar Frankrijk. De afgevaardigde Hesse heeft bij de Fransche kamer, een wetsvoorstel ingediend tot verhooging van het invoerrecht op mos- se'en. Hij stelt voor een algemeen invoerrecht te heffen van 200 francs per 100 K.G. en een minimumtarief van 50 francs voor partij tjes, welke tot dusver vrij waren. Het Kamerlid Goseling arbiter. Zoöals wij reeds meldden, had de con ferentie, die de Rijksbemiddelaar, prof. mr Aalberse, dezer dagen gehad heeft met tie partijen, m zake bet dreigend conflict bij de N.V. Zwanenbergs Fabrieken te Oss, tot resultaat, dat het punt, waarover geen overeenstemming kan worden bereikt, n 1. het in de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst vast te stellen uurloon, onder worpen zal worden aan arbitrage, waarvoor als arbiter is aangezocht het Tweede Kar- merlid mr. C. M. J. F. Goseling, die dit verzoek heeft ingewilligd. Journalist mishandeld. Na afloop van de veigadering van do afd. Amsterdam 6 der S.D.A.P. in bet Jeugdhuis-Uost aan den Polderweg, heeft zich een onverkwikkelijk incident afge speeld. Eenige linksche soc.-dem., blijkbaar opgewonden door het feit, dat tegen tuin verwachting in hun motie tegen de partij leiding met overweldigende meerderheid was verworpen, vielen op een der „Volk"- redacteuren aan, wierpen hem tegen den grond en bewerkten hem tot bloedens U e met de vuisten. Eenige andere linkscoe soc.-dem. hadden zich intusschen bezig ge houden met het uiten van scheldwoorden. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Rechtsgeleerdheid mej. E. Boetje, (Den Haag); econ. doct.-examen Indologie de heer J. Th. F. Hemsing (Den Haag); doct.-examen Rechten de heer J. A. Polak (Den Haag); arts-examen geneeskunde eerste gedeel te mej. Z. S. G. Casimir (Den Haag) en de heeren C. Bergmeijer (Den Haag) en B. Hoogvliet (Rotterdam). fBevorderd tot arts de heeren: J. G. A. van Weel (Voorburg), H. Gerretsen ('s-Gra- venpolder), en M. Lietaert Peerbolte (Den Haag). Idem tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Bedrijfsorgani satie. van anti-revolutionnair standpunt beschouwd", de heer C. Beekenkamp, ge boren te Benthuizen. Idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over Allergische huidreacties bij niet-allergische personen" de heer J. J. Brutel de la Rivière, geboren te Assen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Voor den tuinbouw ter plaatse meenen we een lichtpunt in de verte te mogen zien. Er is groote kans, dat het gemeentebestuur m ernstige over weging wil nemen de tuinbouwbedrijven te steunen door een toeslag op de arbeiJs- loonen in deze bedrijven toe te staan. Het is ook bier dat wre spoedig, helpt, dubbel helpt. Gehoopt wordt, dat ook de auto riteiten er zoo over denken. De commissie tot behartiging van de belangen der tuin ders had in dezen geest besprekingen mot het gemeentebestuur. Waar er op heden nog zeer weinig gedaan wordt, zulks uit on macht der tuinders, zal zulks aan de gron den ten goede komen, de aibeiders heb ben werk en verdiensten en de bedrijven zijn in gang. RIJNSBURG. Tuinbouw. De slechte boestand in han del en prijzen van de versehilleriae kool soorten blijft voortduren. Nimmer waren deze artikelen zoo guedkoop. Roode kool in de beste kwaliteit brengt van 3.10 lot hoogstens 3.00 op. Gele kool staan nog lager en gaat voor *2.6U tot ƒ3.20. Alhoe wel uien iets dalen in prijs, is deze tocb nog bevredigend, van ƒ6.30 bot J 6.80 eer 100 K.G. Ook met waschpeen gaat het nog redelijk, van ƒ3.tot 4.50 per 100 K.G. Groene en Boerenkool is bijna onverkoop baar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandag nam. te 7 uur. Agenda 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den Raad den heer B. Spreij. 2. Voorstel van B. en W. in zake be perking van uitgaven ten aanzien van subsidies. 3. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van crediet voor de be strating van de Gaslaan en voor het ver plaatsen van een zinker der waterleiding en tot aanvaarding van een bijdrage van 10.000.van het Rijk in verband met het scheppen van gelegenheid dot ondog- ging van het verkeer tijdens de vernieu wing van de Hofbrug. '4. Voorstel van B. en W. in zake de aanwijzing als takken van dienst van de Water- en Lichtbedrijven en tot vaststel ling van de beheersverordening en de verordening op de Commissie van Bij stand voor die bedrijven. 5. Adres van verschillende kappers tot vaststelling van een verordening tot ver vroeging van het sluitingsuur op Zater dagavond voor barbiers- en kapperszaken met advies van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sclie aanbesteding van het rooien en den afstand in eigendom van een aantal boo- men welke door ziekte zijn aangetast. 7. Voorstel van B. en W. in zake ver huur van het perceel Hooftstraat 256. 8. Voorstel van B. en W in zake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de JongkindtConinckstraat aan de heeren A. Hoogendoorn en M. de Grauw alhier q.q. 9. Voorstel van B. en W. in zake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Hofzichtstraat aan den heer J. Lammers te 's-Gravenhage. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Van Boetzelaerstraat aan den heer W. van Beijeren q.q. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eervol ontslag aan Mej. G. Duijvetter als vakonderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school voor uitgebreid Lager onderwijs aan den Oudshoornscheweg en tot benoeming van mej. P. G. Ie Poole als zoodanig. 12. Benoeming van een wethouder in de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer J. van Leeuwen. 13. Benoeming van een hoofd der O. L. school Raadhuisstraat. Voorgedragen worden de heeren: 1. A. van Driel, hoofd der O. L. school No. I te Zwammerdara. 2. C. Woelders, hoofd der 3e O. L. School te I.ekkerkerk; 3. J. F. Draad, hoofd der O. L. School te Overberg (gem. Amerongen). Gelden voor het crisis comité. De Di recteur van het P. T. en T. kantoor maakt bekend, dat te Aarlanderveen, Langeraar, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noorden, Ouds hoorn, Tér Aar, Woubrugge en Zevenho ven aan de kantoren der Posterijen de ge legenheid opengesteld is om kosteloos gel den te storten ten behoeve van het Natio naal Crisis-comité. Ook aan het bestel lend personeel te dier plaatse is opgedra gen ter zake de meest mogelijke hulp te verleenen, door het tegen regu in ont vangst nemen van gelden voor dit doel. Togen een muur opgefietst Gister avond is de manufacturier H., ten gevolge van de mist op den Woubrugschen weg met zijn rijwiel tegen een muur gereden. Hf kwam te vallen en verwondde zich vrij ernstig aan het hoofd, zoodat hij zich on der dokter's behandeling moest stellen. Ook het rijwiel werd beschadigd. Geboren Margje, dochter van Tou- nis Zekveld en Nee.'tje de Haan Johan na, dochter van Martinus N. de Heij en Cornelia de Jong Jacobus, zoon van Dirk Knor en Lijsje van Tilburg Klaas, zoon vn Dirk Knor en Lijsje vn Til burg Maria, dochter van Dirk van Eijk en Geertruida W. Alphenaar Hille- brand, zoon van Willem Dirkzwager en Babje Verkade Cornelia Hillegonda Hendrika, dochter van Adam Stigter en Hendrika van Varik Dorothea Maria, dochter van Leonardus G. Kempers en Wijnanda J. Vermeulen Hendrika Jo hanna, dochter van Johannes Koren en Elizabeth Janszen Hendrik Cornelis, zoon van Jacobus D. J. Waardenburg en Henriette C. van Cappelle. Overleden Elizabeth Slappende! weduwe van Dirk Boer oud 87 jaar Cor nelis Gerardinus Bakker, oud 6 maanden Machiel van Rijn, echtgenoot van Cla- sina Straver, oud 73 jaar. Getrouwd: Jacobus van Velde, oud 24 jaar en Marie Sijpestein oud 19 jaar. Gevestigd: H. P. J. Schouten van Lith Grietje A. Anemaet van Utrecht Kinderen Blankers van Breda Chris tina J. Amersfoort van 's-Gravenhage J. P. van der Berg en gezin van Utrecht A. Buijs en gezin van Rotterdam Lijsje Nehmelman van Leiden Martha Jaschinsky van Duitschland Vertrokken: Jantien Loos naar Gouda Cornelia R. Ras naar Amsterdam Grietje Kamping naar Woerden Arend Kamping naar Emmen Jerina K. Castelein naar Voorburg P. A. Tanis naar Nieuwerkerk (Z.) Agatha Maas naar Rietveld B. A. J. Romer naar Deutschland A. W. Peters naar Nijme gen Hendrika Boekhout naar Zwammer- dam S. Postma naar Barradeel. AARLANDERVEEN. Veilingvereeniging. De Aarlander- veensche Eierenveil.ing heeft haar alge meene jaarvergadering gehouden onüer presidium van den heer J. Noteboom. Na opening en notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, brengt de heer P. Kempen zijn verslag uit over de werk zaamheden in 't afgeloopen jaar. De crisis tijden heeft men ook ondervonden op onze veiling. Het verslag bracht uit een omzet van 268.936 stuks. De gemiddelde prijs be droeg 4.45 per 100 stuks. De hoogste aan voer wa9 1I8C0 stuks en laagste aanvoer 725. De hoogste prijs was 8.30 en laagste 2.60 per 100 stuks. Van eendeneieren was de hoogste prijs 6.20 en laaste 3.00 per 100 stuks. Ontvangsten van eieren waren ƒ12101.31. Zuivel tel6.00. Groenten ƒ70.73. Diver sen 288.90. De totaoi-inkomsten bedroegen 13683,27 met een totale uitgaaf van 13675.91, al- zoo een batig saldo van 7.36. Bij deze uitgave is een vergoeding aan 't bestuur van 40.— niet genoemd. Hier over werd gediscussieerd en besloten wordt dit bedrag over eenige weken uit te keeren. Door den heer H. Broekhuizen wordt aan de vergadering bekend ge maakt, dat boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. In een bestuursvacature wordt dan gekozen de heer C. Roos. De peri(»dicB: aftredende bestuursleden wor den herkozen. Na de pauze worden de fi- naciën besproken, wat langen tijd in beslag nam. Allereerst wordt gesproken over contri butie-verhooging, die thans bedraagt ƒ1.50 per jaar. Het bestuur is van m.eening, dat men niet meer kan veilen tegen 5 pet., als de eierenprijzen zoo laag zijn als thans. Daarom stelt het contributie-verhooging voor. De vergadering spreekt zich uit voor verhooging van veilingskosten. Een voor stel, om niet procentsgewijze te veilen, maar legen kosten van 20 cent per 100 stuks wordt aangenomen. Over het loon van den ophaler wordt be sloten, dit zoo te laten. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Protesten in de Spaansche pers tegen de verdrijving der Jezüieten. (Buitenl. 2de blad). Sjanghai door de Japanners bezet. (Buitenl. 2de blad). Het wrak van den verongelukten duik boot gevonden? (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNEtftAND. Politic-inspecteur te Haarlem door workloozen aangevallen. (Gem. Ber. 3de blad). De spoorwegaanslagen. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Een uiteenzetting van het werk van het Leidsch Crisis-Comité. (3de blad). Een stadsfilm van Leiden. (1ste blad). De jaarvergadering der 3 October-Ver- eeniging. (3de blad). Bij de rondvraag worden nog eenige za ken besproken o.o. ook over de levering van het ochtendvoer der vereeniging. Het bestuur deelt mede, dat dit niet meer verhandeld wordt, daar de bezorger niet zoo erg actief zijn cliënten bediendt. Het bestuur stelt voor in deze niet meer zaken te doen, daar er genoeg leden van de ver eeniging ochtendvoer verkoopen. Dit wordt aangenomen. Hierna sluit de voor zitter de vergadering. LEIDERDORP (H. R.) Vastenavond. Met 1 Februari zal de R. K. Dansclub T.O.P. haar vastenavondbal geven in het Patronaat Hooge Kandijk Zoe- terwoude met medewerking van een eerste klas band. Het geheel staat onder de lei ding van den Balletmeester Van Wijk. Te vens worden hierbij de ouders der leden be- •eefd uitgenoodigd, dit feest mee te vieren. Het belooft een gezellige avond te worden. Z0ETERW0UDE (H.-R.) Uitvoering pluimvee-vereeniging. Woensdagavond gaf de pluimvee vereeni-» ging een jaarlijksche feestavond in bet café „Ik leer nog" met medewerking van de toonoelvereeniging „Liefde voor Tooneel'. Nadat het aanvangsuur ruim was over schreden, sprak de voorzitter der Pluim- veevereeniging, de héfer der Hertog, een woord van welkom en wenschte alleen een genoeglijken avond. Hij dankte mej. Pij- nacker voor het beschikbaar stellen der zaal ,en de tooneelvereeniging „Liefde voor Tooneel" welke zich bereid verklaard had dezen avond een uitvoering te geven van „Hei lied van Moeder", tooneelspel met zang in drie bedrijven, door Ant. Reule. Eenige clementie moest worden ge vraagd, omdat een der speelsters wegens ziekte verhinderd was, welke rol nu door een invalster moest worden vervuld,, wel ke zich echter keurig van haar taak heeft gekweten Nadat aan eiken bezoekers een geurige kop koffie met gebak wa8 gepresenteerd, was het d^ beurt aan de tooneelvereeni ging „L. V. T." met het stuk „Het lied van Moeder". Hel voorspel was een keurige inleiding, waarbij vooral de kleine Henri, wiens taak hiermede was vervuld, onverbeterlijk speelde. De volgende drie bedrijven werden ook zeer goed gespeeld de weinige rollen wa ren in zeer goede handen. Een dankbaar applaus was wel het bewijs dat de presta ties van „L. V T." door allen worden ge waardeerd. In de pauze werd door den voorzitter een collecte ten bate van bet Zoeterwoudsche crisis-comité aangekon digd en met een pittig woordje aanbevo len, met het resultaat, dat de opbrengst 16.32 1/2 bedroeg. Door het verstrekken van eenige bon nen waren de bezoekers door hel bestuur in de gelegenheid gesteld zichzelf te trac- teeren, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tot slot volgden eenige voordrachten, waarmede de avond werd besloten. Voor de leden dor Pluimveevereeniging was het een ware feestavond en voor „L. V. T." een succes. Woensdagavond wordt dezelfde uitvoering door „L. V. T." gege ven, waarvan nog nadere aankondiging zal worden gedaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1