Een Meisjesgezicht HET HUIS DER VERSPIEDERS donderdag 28 januari 1932 jj£ leidsche courant derde blad pag. 9 GEMENGDE BERICHTEN ongelukken. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Hevige botsing van twee auto's. Gisternacht zijn te Delft, vermoedelijk ten gevolge van den mist, op den Oostsin- gel twee luxe auto's met groote snelheid tegen elkaar gereden. Een inzittende dame werd verwond en is door de politie naar het gasthuis vervoerd. Zij kon, na verbon den te zijn, heengaan. De politie heeft bei de auto's in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Oude man aangereden. Gistermiddag is de 70-jarige L. te Ier- seke, tijdens een wandeling, van achteren aangereden door een motorrijwiel met be stuurder en duo-passagier. Waarschijnlijk heeft den man, die hardhoorend is, de sig nalen niet gehoord, terwijl de bestuurder niet meer kon uitwijken. In ernstigen toe stand werd de oude man naar zijn woning overgebracht. Ook de motorrijder J. uit lerseke, kreeg verschillende verwondin gen. De duorijder kwam met den schrik vrij. VAN ACHT METER HOOGTE GEVALLEN. Het slachtoffer overleden. Gisteren is de arbeider J. Noordzij, uit de Breestraat te Pernis van een in het dok liggend stoomschip van een hoogte van acht meter gevallen. De man kreeg een bekkenfractuur en een hersenschudding. Hij is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. BEROERING IN KAPPERSWERELD Schadevergoedingseisch van ƒ4500 ingesteld. Het comité tot steun in zake het geschil in den Nederlandschen Kappersbond, deelt het volgende mee: Eenigen tijd geleden zijn oneenigheden gerezen in de kapperswereld naar aanlei ding van geconstateerde financieele onre gelmatigheden in een afdeeling van den Nederlandschen Kappersbond. Het Haag- sche Aideelmgsbestuur had door een on partijdige accountant een rapport doen opmaken, ten gevolge waarvan het ernsti ge critiek op het hoofdbestuur heeft uit geoefend. Het gevolg, daarvanis gewe^s^, dat eenige leden van dit afdeelirxgsbestuur door het hoofdbestuur geroyeerd werden, naar aanleiding waarvan zich wederom, een groot aantal leden van de Haagsche afdeeling heeft afgescheiden van den bond, nadat aan hun eisch tot intrekking van het royement geen gevolg werd gegeven. Hiermede is deze kwestie echter niet uit. Tegen de zes geroyeerde bestuursleden is thans door de leden van het hoofdbe stuur van den Kappersbond een civiele vordering ingesteld wegens bele'edigmg, waarbij van deze zes 'collega's e>en schade vergoeding van niet minder dan 4500 wordt geëisoht. De vordering is gebaseerd op bet feit, dat onder redactie van de ge daagden een blad is uitgegeven „Het Klei ne Kappersblad", in welk blad zinsneden voorkomen, welke beleedigend worden geacht. De vordering is aanhangig gemaakt bij de Haagsche rechtbank. De gedaagden hebben zich gewend 'tot mr. Tj. Mobach om hun belangen in deze procedure te oe- hartigeu. Er heeft zich een comité van kap pers gevormd om de gedaagden in hun proces tegen de ingestelde vordering' te steunen. DE DIEFSTAL VAN ƒ60.000.— De verloofde van Kok op vrije voeten! Mejuffrouw B., die in verband met de zaak De Haas en Kok de diefstal van 60.0.00 ten nadeele derNed. Landbouw- bank te Amsterdam in voorloopige bewa ring vertoefde als verdacht van heling, is gisteren op verzoek van haar verdediger, mr. H. Bruyn, op last van de Amsterdam- sche Rechtbank, op vrije voeten gesteld. IJmuider trawler aangevaren. De stoomtreiler IJmuiden 89, Irene, die Dinsdag ter treilvisscherij uitvoer, is gister morgen' met belangrijke schade aan den voorsteven in de visschershaven te IJmui den teruggekeerd. De schipper van den treiler rapporteerde bij aankomst, dat zijn schip Dinsdagavond ter hoogte van het lichtschip Haaks tijdens dikken mist was aangevaren door het Zweedsche s.s. Sigrid Matthiessen. Of het Zweedsche schip schade heeft ópgeloopen, is niet bekend, aangezien het zonder signalen te geven zijn reis heeft voortgezet. Procuratiehouder aangehouden. Dezer dagen is een procuratiehouder van de Ververij Broekhoven, firma C. J. Wouters te Tilburg, als verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van een bedrag van circa 15.000, in het buiten land aangehouden. De procuratiehouder was sedert eenige dagen voortvluchtig en heeft, naar gebleken is, zich gedurende d/izen tijd in België opgehouden. Tevens is een te Tilburg woonachtige Duitscher aangehouden. Deze was bij dezelfde firma als verfmeester werkzaam en moet den procuratiehouder bij diens, malversaties geholpen hebben. Beiden zijn op transport naar Breda gesteld. „Tel." Een huis besmeurd. Gisternacht hebben onbekend gebleven personen de woning van B. aan de Hvn- cinths'traat te Rotterdam met zwarte lak- verf besmeurd. De ruiten waren zorgvuldig zwart geverfd en op het deurruitje was een kruis geschilderd. Bovendien was op do straatdeur geverfd„Dood aan het Fas cisme". B. is aangesloten bij een Nederland- sche Fascistische organisatie. Als tegen maatregel heeft B. een paar fascistische geschriften op zijn ramen geplakt. De po litie stelt een onderzoek in. SPORT VOETBAL T DIOC. HAARL; VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-competitie. De uitslagen van Zondag 1.1. luiden: Afdeeling A. Leiden IR. W. D. 1 0—3; Lisse ID. O. S.I 3-1. Afdeeling B. S. N. A. ILisse II 31. Afdeeling C. V. V. L. II—S. M. C. II 4—0. Het programma voor Zondag 31 Januari a.s. luidt: Afdeeling A. Teijliugen I—Lisse I (G. E. Bakker). Afdeeling B. V. V. B. IAlphensche Boys I (C. v. d. Zijden); V. V. L. I—S. N. A. I (A. Knecht) UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 29 Jan. Huizen, 298 M. Algemeen programma verzorgd door den K. R. O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 K. R. O.-Kwintet. I.45 Gramofoonplaten. 3.00 Schubert-programma. 4.00—6.00 Orkestconcert. 6.44 K. R. O.-Kunst Ensemble. 7.10 Lezing over den Islam in Indie. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 K. R. O.-Orkest, S. Both-Haas (so praan). c.a. 9.15 Vaz Dias. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 Gymnastiek. 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door W. v. Cappellen. 10.30 Concert V. A. R. A.-Septet en Gra mofoonplaten. 12.002.00 Omroeporkest en Gramofoon platen. 2.00 Schooluitzending. 2.30—4.00 Trio-concert en Gramofoonpl. 4.00 Piano-recital door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Concert V. A. R. A.-Orkcst en Gra mofoonplaten. 6.45 Causerie over Kapitalisme. 7.15 Vervolg Concert. 8.00 Causerie door Mej. Dr. Bruining. 8.30 Concert. Hanna Beekhuis (piano), Hans Gruys (zang). 9.00 Cursus door Dr. Groeneveld. .930 Vervolg concert. 10.00 Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing over Kathedralen en Ab dijen in Engeland. 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelspel door W. S. Vale. I.50 Gramofoonplaten. 2.45 Schooluitz. 4.05 Gramofoonplaten. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Liszt-concert. M. Reeve (piano). 8.20 Oi'kestconcert. 9.55 „The Taming of the Shrew". Too- neelspel van' William Shakespeare. II.2512.20 Dansmuziek. Parijs, 1725 m. 8.05, 12.50 en 1.25 Gfaniófoonplaten. 9.05 Concert. 9.50 Vervolg concert. Afgew. door Gra mofoonplaten. Afdeeling C. R. W. D. II—Meerburg II (A. Waaier); S. M. C. II-V. V. L. II (H. v. Velen). Aanvang der wedstrijden 1 uur. Boeten: opgelegd aan S. J. C. en O. V. V. ieder 1.wegens niet inzenden wed strijdformulier of bericht van niet door gaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vereenigingen, die met 2 elftallen aan de juniorencompetitie deelnemen, vóór den 2Gen van iedere maand de elftalopgave moeten insturen van het eerste junioren elftal. Een opgave van het twoede elftal is aleszins overbodig en wordt dan ook re glementair niet vereischt. Daar de wedstrijden van den D. H. V. B weer om 2.30 uur beginnen, kunnen de ju- njorenwedstrijden als regel om 1 uur aan vangen. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.257.20 Orkestconcert. 11.2012.10 Gx*amofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert. O. v. Krupka (alt). 7.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten. 10.2011.20 Café-Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. E. Riegels (zang). 7.20 Piano-recital door Hans Almdal. 7.40-^9.20 Radio Tooneel. 9.3510.25 Orkestconcert. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 „Das Dreimaderlhaus". Operette iu 3 bedrijven van Schubert-Berté. Z e e s e n, 1635 M. 4.505.50 Concert. 7.35 Orkestconcert m. m. v. solisten. Brussel 508.5 en 33S,2 M. 50S.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en Solisten. 9.20 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en Solisten. DE GEHEIME ZENDER TE ROTTERDAM. Van don eigenaar van den „geheimen radiozender" te Rotterdam, die zich den lciatsten tijd zoo nu en dan iri den aether laat hooren, ontvingen wij een schrijven over dezen zender. Inderdaad, schrijft hij, is de zender momenteel nog geheim, om dat hij een soortgelijk resultaat heeft als een gewone radiozender en men dus licht geneigd is heni als zoodanig te beschou wen met alle aankleve van dien. Inder daad echter vervolgt de schrijver is deze uitzending geen normale radiotrilling meer. Maar zulks te bewijzen zonder het constructiegeheim prijs tc geven, gaat zeer moeilijk en dus heb ik alles in het werk gesteld om onbekend te blijven tij dens de allereerste experimenten. Hoe deze zendvinding ontstaan is, kan uit het volgende blijken: Ik had mij de vraag gesteld: „Waarom dringt een ultra-kortegolf als bijv. de 16 M door tot o.a. in Indië en waarom ge beurt dat bij een korte oifiroepgolf niet?" Hoe zich de 16 meter golf gedraagt, daaromtrent bestaan theorieën welke haar doordringingsvermogen en verder gedrag „verklaren". Maar waarom andere gol ven zich niet zoo gedragen, daar is geen afdoende verklaring tot dusver voor ge vonden. Wat kan nu de oorzaak zijn, dat „toe- R00DE DUIVELS—ZWALUWEN. De Zwaluwenploeg samengesteld. Na afloop van den oefenwedstrijd tus- schen de Nederlaudsche B-ploeg en een elftal, samengesteld uit Westelijke 2de Iclassers, werd het Zwaluwen-elftal samen gesteld, dat op Dinsdag 9 Februari a.s. le gen de Roode Duivels te Brussel zal uit komen. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Odijk (De Hollandiaan). Achterhoede: Lelieveld (V. U. C.) en Diepenbeek (Ajax) Middenlinie: Strijbos (Ajax), De Boer (Blauw Wit) en Pelikaan (Longa). Voorhoede: Mijnders (D. F. C.), Van den Broek (P. S. V.), üphorst (H. B. S.), Vente (Neptunus), Simons (N. A. C.). Reserves: Veenendaal (Naaldwijk), Van Zeijl (P. S. V.), Graumans (N. A. C.), Vol kers (Ajax). vallig" zoo'n 16 meter golf die eigenschap pen vertoont? En indien ik die oorzaak bevroed, kan ik dan die niet „kunstma tig" aanbrengen bij de korte oraroepgol- ven? Deze vraagstelling heeft geleid tot het nemen van proeven op een golflengte van 270 meter, daar ik hier de gunstigste om standigheden vond voor mijn doel zonder genpodzaakt te zijn een in het oog loopend antenne-systeem te maken. De praetiscbe proeven hebben aan de oorspronkelijke gedachte voorshands deze wending gegeven, dat met geringe ener gie een groote hoorkring werd verkregen: in ieder geval een belangrijk grootere kring als normaal met deze energie tot stand komt. Teneinde moeilijkheden met de Neder landsche wetgeving te ontgaan, heb ik het voornemen opgevat vergunning voor deze proeven aan te vragen, waarbij dan de golf afstemming op 298 meter gebracht zou móeten worden, waartegen dan geen be zwaar meer zou bestaan, daar dan de ap paratuur voor die golf af stemming gemaakt kan worden. Eventueel zou ik een en ander ook in dezen vorm kunnen gieten, dat ik een ex- perimenteele Zaterdag-avond-om roepver- eeniging zou oprichten met het doel Za terdagsnachts te experimenteeren en amusementsmuziek uit te zenden met uit sluiting van alles wat na-ar reclame zweemt. De rapporten van de genomen proeven komen daarop neer, dat ik met de paar Watt energie in tallooze plaatsen beter geboord werd dan het station van den heer Idzerda met zijn 400 k500 Watt. De plaat- sen, die luidsprekermuziek berichten op 3-lamptoestellen. zijn o.a. Haarlem, Abcou de, Utrecht. Leerdam, Brielle en dichterbij gelegen plaatsen als Delft, Den Haag, Lei den, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Waddinxveen, enz. Deze voorloopige proeven hebben der halve reeds bewezen, dat er met zeer weinig energie veel te bereiken is en dat mijn hypothese zich in de practijk bc- waarheidt, zij het voorloopig althans in een eenigszins arid ere richting dan oor spronkelijk de opzet was. Het is echter geenszins uitgesloten, dat bij voortgezette proeven zal blijken, dat de uitgezonden energie zich bovendien ook toch nog voortplant op de wijze als met do ultra- kortegolven het geval is. Daartoe moet echter eerst de mogelijkheid tot rustig experimenteeren bestaan. De schrijver besluit met de mecledeeling dat de voorloopige proeven hebben plaats gehad onder zeer ongunstige omstandig heden met een apparatuur dat thans wel een zeer improvisorisch karakter heeft. Ilij noemt zijn vinding, die wellicht pers pectieven voor de toekomst opent, het ei van Columbus en de eigenaar van den zender, die als correspondentieadres op geeft p.a. W. Burckliardt, p.a. Café Tivoli Rosestraat 396, Rotterdam, hoopt binnen kort in staat te zijn rustig te kunnen ex perimenteeren. Het Belgisch elftal is als volgt tamen- gestekl Woestadt (Berohem Sport), dool; Herre- mans (Daring) en Joacim (Berchem), ach ter; Ingelchem (Daring), Stinen (Borchcm) en Van Brandt (Berchem), midden; C-roc- kaert (Liera), Noeth (Meohelen), Secretin (Montenge), De Keyzer (Liersohe) en Van Campenhout (Mechelen), voor, Van Belgische zijde vestigt men er ons nog de aandacht op, dat deze wedstrijd geen officieel karakter draagt. verliest ook bjj guur on schraal weer nimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds mot oen weinig ,,Zij"-Crême in te wrijven. feuilleton. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 12) Ze gaf hem een veelbeteekenenden blik toen hij zijn paard omwendde. De Cheva lier ontwaakte uit een bestudeerd ge- droom. Mr. Benham, als u geen bezwaar hebt rijd ik een eindweegs met u mee. Het zal me aangenaam zijn, klonk het stroef. Ik wil mij het genot van uw gezelschap niet ontzeggen. Ze waren nog niet verder gereden dan tot de kerk van Battle, grijs monument temidden van groen gras en hooge olmen, toen de Rothan zijn metgezel veelbeteeke- nend aanzag. Mr. Benham, u bent toqli maar een geluksvogel. Een allerliefste jonge dame, dat nichtje van u. Ik bied u mijn geluk- wenschen aan. Sir? ^..v'nc^ n?e voorbarig? Wij Fran- schen zijn luchtiger in die dingen, openhar tiger. In Frankrijk, mr. Benham.... Ik begrijp niet wat u bedoelt, Cheva lier. MiLar men beste jonge man Hij haalde de schouders op en glimlach te superieur. De dorpen van Sussex be- kooren mij buitengewoon. Die heerlijke roode tinten, die prachtige kleurnuances. Ze leven in het landschap. Ik ben nooit moede om overal rond te kijken en uw dor pen te bezoeken en te bewonderen. Jasper gromde, wat niet bepaald be leefd was. Een eind verder namen ze afscheid do Rothan was bijzonder vriendelijk. Dat was geen gering ding, als men de vriendelijk heid van den Chevalier mocht ondervin den Dat was een evenement in den sleur van het dagelijksch leven van den gelukki gen man die er mede begenadigd werd. Mr. Benham. Uw toegewijde vriend! Au revoir, au revoir. Er was een vreemde schittering in zijn oogen. Jasper was onaangenaam verrast zooals hij het geweest zou zijn door do pijnlijke aanraking met de degenpunt van een geslepen vijand. Zoodra hij alleen was scheen de Rothan buitengewoon geamuseerd. Wat een we reld van gekken is het toch. Ze slikken mij daar zooals de visch Jonas heet doorge slikt. „Och Chevalier, lieve Chevalier Hoe die kaaskoppen achter een titel aan- loopen Er was evenveel Iersch bloed in zijn aderen als Fransch, Inderdaad, zijn betovergrootvader wat? een snoeverige, op geblazen schurk geweest en van Ierland naar Frankrijk overgesto ken om zijn kwiek verstand in het nieuwe vaderland te gebruiken. De me-nschen in Sussex kenden hem als de Chevalier de Rothan, aristocraat en „emigré", vurig partijganger van de Bourbons en drager van de witte kokarde. Hij had het Steenen Huis tusschen de dorpen Westfield en Sedlescombe betrokken en zijn heele le venswijze wees er op dat hij geld had. O, gentlemen, placht hij te zegen, ik was er beter aan toe dan velen van mijn vrienden. Ik heb niet alleen mijn hoofd gered, maar ook mijn tafelzilver en mijn juweelen. Het beteekent in Engelsche kringen wat om geld te hebben. Maar ik ben arm. Ik probeer zooveel stand op to houden als ik kan. En de Rothan was populair. Hij kon vroolijk, bijzonder en vemuftig-geestig zijn. Hij reed hier en daar en overal heen, papte met iedereen aan, was eigenlijk een man, dien men had moeten wantrouwen en werd toch niet gewantrouwd. Ziju Fransch- Iersehe gewiekstheid hielp hem er door. Als hij wilde sprak hij vlekkeloos En gelsch maar hij gaf er de voorkeur aan om door accent en opzettelijk verkeerd woord gebruik iets opmerkelijks en aarclig aan zijn spreken te geven. Een beetje aanstel lerij kon geen kwaad. Ook zijn gewoonte om altijd zwart te dragen was een onder deel van zijn streven om de aandaeht te trekken en eveneens zijn gepassioneerde toewijding aan de Royalistische zaak. Eens had men hem zelfs in tranen gezienEn hij was bereid iedereen aan te vliegen die een goed woord voor Napoleon had. Toen de oorlog aanbrak en in het. bijzonder toen de angst voor een Fransche invasie het land aangreep, had men de Fransche bal lingen gedwongen op een zekeren af stand van de kust te blijven. Maar de Che valier de Rothan had zich brutaal op vier mijlen van de zee geïnstalleerd en nie mand had het hem verhinderd. Hij stond op buitengewoon goeden voet met de hee- ren die 's Konings rok droegen, dineerde met hen, logeerde bij hen, schold met hen op Bonaparte en mocht de kampementen en barakkenkampen in- en uitrijden zoo vaak hij maar wilde 1 Het Steenen Huis stond in een een zame vallei, waar een rivier zich bevond door eikenbosschen en kleine stukken wei land. Een laan voerde van een zijweg af naar het huis. Het was een stevig gebouw in Jacobean-stijl, met een tuin waar een steenen muur omheen liep en een groote poort. Twee taxisboomen, geschoren in hot model van pauwen flankeerden het toegangpad. De Rothan woonde hier met drie Fransche bedienden. Hij hield er twee paarden op na en deed veel aan de verzor ging van zijn tuin. Hij gaf altijd hoog op van den groot-en tuin en de oranjerie die hij in Frankrijk bezat. Toen hij dien Zondag thuis kwam, bond hij zijn paard vast op het stalplein en ging het huis door de achterdeur bin nen. GastonGaston! Een korte, vierkante man versceen in de gang. Hij had een grimmig gezicht met een platten neur en zwart verband over zijn eene oog. Als hij nog een roode doek- om zijn hoofd gewonden had en een gordel met pistolen om. zou hij een prachttype van een boekanier zijn geweest. Monsieur? Ik zal vannacht niet heel vast sla pen, Gaston. Zorg dat je klaar bent, als ik je mocht noodig hebben. Uitstekend, monsieur. Goed. Tk wil direct dineeren. Nadat hij zijn middagmaal geruikt had. liep de Rothan langs de Jaeobean-trappen naar boven en ging door een lange gang naar een kamer in den Zuidelijken vleugel van hot huis. Hot was een groote kamer met een ongelijken, eikenhouten vloer en groote balken en schoorstutten zichtbaar in de wanden. Er waren planken met boe kon, een leeslamp en schrijfbenoodigdhe- den op een eiken tafel en een zwjirte houten stoel met een rood fluweelen kus sen er op. De Rothan sloot de deur en liep naar de stookplaats waar de gemetselde vuurhaard vooruitstak als een groote oven. Hij trok zijn jas uit en legde dio op oen stoel, stroopte zijn rechtermouw op, bukte en stak zijn arm in den haard. Hij trok een steen los. logde hem op den haard, veeg de het roet van zijn handen en groep op nieuw naar binnen. Deze keer haalde hij er een ijzeren kistje uit. Hij opende het en er kwam een bundel paiperen tc voor schijn. Hier, in cijferschrift had hij de resulta ten van zijn populariteit voor zich, van zijn zwerftochten van dorp naar dorp. Do Chevalier interesseerde zich voor land bouw en veeteelt Hier waren alle boer derijen in den streek van Provensey en Hastings op staten gebracht, met een ruwe schatting van hun inventaris en het koren dat in de -schuren in voorrond was. Hier waren kaarten, tot in details uitge werkt, waarop iedere weg en ieder laantje en alle punten die van militaire beteeke- nis konden zijn, voorkwamen Het, aantal troepen in elke stad gelegerd, was aange geven evenals het aanwezige geschuit in de forten en batterijen langs de kust. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9