LOSSE NUMMERS HEEREN-BAAI NED OOST-INDIE KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING DONDERDAG 28 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G IN HET BLOEMENPARADIJS VAN BOSKOOP. VAN LUCRATIEF BIJNA BANKROET. Een correspondent van het „N. Wiener Journal" is naar Boskoop geweest en heeft er gepraat met den heer J. H, Hartlieb, den penningmeester van de jaarlijkschb bloemententoonstelling in Rotterdam en een der bekende rozen kweekers die gere geld aan het Hof levert. Valgens „Het Vad." was hij aller minst vroolijk gestemd en zei, dat als de tijden niet spoedig beter worden, het be drijf nog niet op het laatste oogenblik voor- de deur' dicht valt, op gang komt, de Nedcrlandsche bloem'enkweekerij binnen twee jaren zal zijn ingekrompen tot.( slechts een klein deel van haar huidige beteeke- nis. We vechten zoo goed we kunnen tegen de crisis, de prijzen zijn laag en de kwali teit der bloemen de beste. In Nederland merkt men de verminderde koopkracht misschien nog wat minder dan in het bui tenland. Hier zijn altijd nog genoeg men- chen, die ook in de slechtste tijden hun ka mers nog met uitgelezen rozen en azalea's, hun vrienden voor elk diner een mooi ge schikten mand toezenden en bij elk ge schenk van welken aard ook er een van bloemen doen. Door de draconische tol- maatregelen van Engeland en Frankrijk is echter de uitvoer van onze bloemen tot een minimum beperkt en reusachtige cul turen moeten uitvallen als niet een uit weg .gevonden wordt welke den economi- scheu nood van onze tuinders makkelijker te dragen maa.kt en hun den eerstkomen- den stillen tijd nog doet overleven. Terwijl hij. aldus de correspondent, mij deze treurige omstandisheden uiteenzet en hun catcstrophale gevolgen voor de toekomst der bloemkweekerij die in Ne land haar zwaarteount heeft aantoont dwalen wij door de sprookjesachtige mooie tuinen, welke midden in den winter zo- mersche weelde en warmte voorspiegelen. Azalea's in alle kleurschaWeeringen, hoofd- zakeliik donkerrood, schitteren tusschen orchideëen en zwaarkleurige Chrycanthen, tulpen en hooggPSteVle rozen. Rood is de lievelingskleur der Nederlanders, tenmin ste in dit seizoen hoewel slechts weinis veranderingen op den smaak invloed heb ben in den loon der jaren. Ook hierin is men zeer conservatief in dit arbeidzame land. aan hetwelk men het eigenlijk het minste van alle West-Europeesche landen merkt- dat een nieuwe aera der zakelijkheid en nuchtere beschouwing van natuur en kun°t onzen tijd heeft gegrépen. In Frankrijk geeft men de voorkeur aan de matte minder „uiteesnroken" kleur, de teere nuances. In Dnitschland is men het minste kieskeurig. Men schikt zich rrtar het- voorschrift der natuur en haar hofle veranciers uit Nederland, houdt van roo- de, gele en witte rozen met gelijke geest- JK BLIJF ZE ROOKEN U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker-Ik blijf ze rooken AJIeen om de kwaliteit I" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per Va pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft U wolken van genot. drift en schenk naarmate van de noodver ordening verschoond gebleven middelen de goedkoopste azalea's, die maar te krijgen zijn. Op honderd roode exemplaren van deze k-asproducten wordt in Hollahd maar j een witte verkocht; in Duitsohland is het juist andersom. Van alle bloemen van welken vorm of kleur ook, zijn de rozen nog steeds en overal de geliefste. De koningin der bloe men verheugt zich overal in de gelijke waardeering en als bijv. de Koningin van Nederland een hoffei^t geeft, domineert in de grandiose arrangementen de roos evengoed als bij een groote receptie in Buckingham Palace. Koningin Wilhelmina heeft kort geleden het parool voor het geheole land uitgege ven door de meeste feestelijkheden aan het hof af te zeggen, weeens de moeili'ke economische omstandisheden, waarin Ne derland op het oosenblik verkeert. Als de spaarzaamheid zelfs in déze societykrin- gen gaat heerschen, hoe bitter moeten dé bloemkweekers het dan bij bun beste klan ten, de kleine luvden, ondervinden, die ook hun best doen van weinig zooveel mogelijk te maken, en inplaats van een dozijn tul- oen er maar een half dozijn te bestellen. De cavaliers, die nergens zonder een im poneerenden bouquet rozen heengingen, worden steeds kleiner in aantal en in be talingscapaciteit en met hen sterven de kostbare bloemencultures uit. Ook rozen willen hun maecenassen hebben, precies zooals kunstwerken maar zplden in hun schoonste volkomenheid ontstaan als de hand van den kunstenaar niet door een beschermer bevrijd is van den strijd om het droge brood. Alles wat de bloemkweekers verdiend ha-dden, belegden zij in hun tuinen en wat vroeger de meest lucratieve belegving 'eek. is op het oogenblik een bijna ban kroete zaak geworden. Weliswaar worden nog steeds duizenden rozen en orchieëen oer vlievtuig overal heen verzonden en 'endt Hartlieb zijn arrangementen naar Parijs. Londen. Berlijn en.Weenen, maar het cros der kooners heeft zich terugge trokken. Naar Enceland plleen al worden een half millioen tulpenbollen minder ver zonden en ontelbare seringenliefhebbers wachten tot de peurende bloemen in den tuin der natuur bloeien en de kostbare verzorging in de kas kunnen ontberen. Cy clamen. camelia's en steekpalmen met ds helroode bessen waren ditmaal de bevoor- -echte Kerstmis- en Nieuwjaarsbloemen. Orchideëen en rozen waren te duur. hoe wel ze de helft eoedkooper zijn dan in het- voric jaar. Er dreigt gevaar voor de we reldbekende Hollandsche bloemenwonde ren. Met hen zou een historisch hoofd stuk uit de Nederlandsohe kroniek tot een Ereuric slot komen. Misschien nadert nog ter elfder ure een deus ex machina in den vorm van 'n verstandig handelsverdrag, dat voor de Boskoonsche bloemenpracht en dm van haar omgeving weer den weg in alle windstreken zou kunnen openen. zijn op de Kantoor-uren aan ons Bureau verkrijgbaar ad t 0.05 ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDê", Heerenstraat hoek Zoeterw. Singel. Sigarenmagazijn Fa. SOMERWIL Hoogewoerd hoek Watersteeg. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG" Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. de Withstraat 42. KIOSK PRfNSESSEKADE De Harmonie „St. Cecilia" zet daarop wederom den avond in met een vroolijk nummer, terwijl zij den verderen avond evenals, j.l. Zondag wet schitterende mu ziek opluisterde. De tooneelclub „St. Genesius" verscheen hierna voor het voetlicht Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Burgemeester van Heideheuvel". Het stuk werd door „St. Genesius" op zeer goede wijze gespeeld en de rollen waren in goede handen. Dat het stuk wel in den smaak viel, bewees de vroolijkheid en het lachen der aanwezi gen en het applaus, hetwelk den spelers telkens ten deel viel. Gedurende den avond werd nog het woord gevoerd door burgemeester Keyzer en den heer Blokland, die hartelijke woor den spraken en den Volksbonds feliciteer den met dit lustrum en den Bond grooten groei en bloei toewensebten. Op het einde der avonden dankte de voorz. allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen dezer feesten, niet in het minst tooneelclub en harmonie, terwijl hij de jioop uitsprak, dat met Gods hulp en met al'er medwerking de R.-K. Volks bond een tijdperk van nog grooteren bloei zou tegemoet gaan. Hiermede waren deze feestelijkheden ten einde; we kunnen zeggen, dat alles een schitterend verloop had en de R.-K. Volks bond met groote voldoening op een en ander kan terugzien. LEIMUIDEN. „Sursum Corda". Door omstandighe den k*n de aaneekondicde uitvoering van de R.K. gemengde Zangvereeniging „Sur sum Corda" niet op Woensdag 3 Februari, doch wel op Donderdag 4 Februari plaats hebben. DE VERGANE DUIKBOOT NOG NIET GEVONDEN. DE BEMANNING WORDT VERLOREN GEACHT. Verscheidene schepen helpen zoeken.^ Nog steeds heerscht er onzekerheid omtrent het lot van de zes officieren en acht en veertig manschappen, die zich aan boord bevinden van de Britsohe duikboot M 2. Het eerste, eenigszins bemoedigende bericht werd door United Press uit Port land ontvangen en later door de Admira liteit te Londen bevestigd. Dit bericht luidde, dat een voorwerp, naar men hoop'e de gezonken duikboot, werd aangetroffen op 17 vadem (ca. dertig meter) diepte op 5 K.M. ten Westen van Portland Bill. Deze plaats ligt aan het uiterste Zuidelijke punt van het eiland Portland, aan de Zuidkust van Engeland. De bevestiging van dit be richt door de Admiraliteit, was zeer voor zichtig gesteld. Men deelde mede, dat het bedoelde voorwerp op een zandigen bodem lag en dat diegenen, die het bericht had den verzonden van meening waren, dat zij de duikboot hadden gevonden. Uit het be richt was echter niet op te maken, of de bemanning nog in leven was. Om 1 uur gisterochtend beve-stigdep de marine-autoriteiten aan United Press, dat zij het als een voldongen feit beschouwden, dat de M 2 op een zandbodem op ca. 30 meter lag en dat deze betrekkelijk geringe diepte de kans deed stijgen, dat men de zes officieren en aebt-en-veertig manschap pen levend in veiligheid zal kunnen bren gen. Er bevonden zich ter plaatse van het duikboot-depotschip, zes mijnenvegers en twee lichters, die den geheelen nacht heb ben doorgewerkt. De admiraliteit had evenwel medege deeld, niet te gelooven, dat het mogelijk zou zijn vóór het aanbreken van den dag contact met de overlevenden te verkrij gen, indien het voorwerp in kwestie de M 2 is. Men kon een duiker pas bij daglicht naar beneden zenden. Gedurende den geheelen nacht hebben torpedojagers met groote zoeklichtnn de zee ter hoogte van Portland op een groo ten afstand tevergeefs afgezocht. Gistermorgen werd gemeld, dat de ua- sporiugen door den mist werden bemoei lijkt. Alle werktuigen, benoodigd voor het lichten van de boot, werden in gereedheid gebracht. De bevolking van Portland verkeert in zenuwachtige spanning. Zoodra het bekend werd, dat een voorwerp op den bodem was aangetroffen, op 5 K.M. afstand van Port land Bill, begaven duizenden zich naar Shefil Beach, aan de West Bay, die bezaaid is met wrakken van vergane schepen en vanwaar men hoopte iets van het reddings werk te kunnen zien. Velen hadden zich van verrekijkers voorzien, doch het eeni- ge wat werd waargenomen, waren de zoeklichten der marine-vaartuigen, die zich op de vermoedelijke plaats van het ongeluk hadden verzameld. Met den bouw van de M-klasse der duik- booten werd in 1918 begonnen op grond van het oorlogsprogram van 1916. De kiel van de M 2 werd in October 1918 gelegd op de werf van Vickers en in 1920 werd zij voltooid. Dé boot was oorspronkelijk uitge rust met een 12 inch kanon, dat later werd vervangen en is voorzien van een kraan, daar zij ook gebruikt werd voor het ver voer van een vliegtuig De waterverplaat- •ing is 1450 ton aan de oppervlakte en 1950 ton onder water. De afmetingen zij 296 24 >j X 15% voet en de duikboot is van een dubbele kiel voorzien. De aandrijving ge schiedt door motoren van totaal 1200 P.K. Een tragische boodschap. De Britsohe admiraliteit heeft aan de echtgenooten van de leden der bemanning van de gezonken duikboot M 2 het volgen de telegram gezonden: „Wij moeten u tot onzen spijt mededee- len, dat uw echtgenoot vermist wordt en wij vreezen, dat hij bij het vergaan van de duikboot M 2, in de omgeving van Port land, om het leven is gekomeq". Gedurende den geheelen dag werd geen enkel geruststellend beriokt ontvangen, hoewel van alle beschikbare hulpmiddelen gebruik werd gemaakt, om de duikboot op te sporen. Om 5.45 gistermiddag publiceer de de admiraliteit het officieele berient, dat de plaats, waar de M 2 is gezonken, nog steeds niet ken worden vastgesteld. Vreemde duik-manoeuvre. De admiraliteit tracht verbinding te krijgen met kapitein Howard van het kust vaartuig „Tynesider". Deze heeft nameajk aan een havenbeambte te Portland mede gedeeld, dat hij gistermorgen een onder zeeboot op eigenaardige wijze had zien onderduiken namelijk met dec achtersteven het eerst naar beneden. Deze wijze van duiken moet het gevolg zijn van een defect, daar pp een dergelijke wijze nooit wordt gedoken. Weinig bemoedigend is ook de omstandigheid, dat geen onderwater signalen van de M 2 zijn gehoord'. Met het toestel uitgezonden signalen kunnen op 18 K.M. afstand worden gehoord, dook geen enkele post heeft iets opgevangen. Er De- staat dan odk nauwelijks eenige hoop, dat de leden der bemanning nog levend zullen worden aangetroffen. Onder de opvarenden van de M 2 be vindt zich de matroos eerste klasse, Mor ris, die tot de geredden behoorde van de „Poseidon'-, die verleden jaar Juni in de Chineesche wateren is vergaan. Ook ka pitein Leath.es, die het bevel over de M 2 voerde, heeft al angstige oogenblikken in een onderzeeboot doorgebracht. Enkele ja ren geleden is hij namelijk twintig uur op gesloten geweest in een duikboot, die niet meer naar boven kon komen. De kapitein zou juist gisteren zijn verjaardag hebben gevierd. QUEUE VOOR DE GEVANGENIS. Het opperste gerechtshof in Litauen heeft een vonnis geveld, dat tot gevolg zal hebben, dat de gêkeele meerderjarige bevolking van het gehucht Naujamiesta de gevangenis zal indraaien. Het proces ging om de Vraag, of het bosch bij Naujqmiesta staatseigendom dan wel gemeenschappe lijk bezit der dorpsbewoners was. Sedert tientallen jaren plachten de bewoners van het gehucht op grond van dit vermeende recht hout in hun bosck te gaan sprokke len. Reeds het tsaristische Rusland tracht te er een eind aan te maken en de repu bliek Litauen probeerde hetzelfde. Sindsdien zijn de bewoners van Nauja miesta al duizenden malen wegens het sprokkelen van hout bekeurd en tot boete veroordeeld, die echter nimmer door hen werd betaald, waarbij zij zich steevast op hun overgeërfde rechten benepen. Hun grootvader en overgrootvaders hadden al hout in het bosch gesprokkeld en zij, be nevens hun kinderen en kleinkinderen zou den niet anders doen. Zoo kwam het, dat er na verloop van jaren niet één Naujamies- taner ol Naujamiestaansche was, die niet een paar onbetaalde geluboeten tot zijn of haar last had. Al déze boeten moeten nu na de uitspraak van het Hooggerechts hof betaald worden en daar niémand van zina is af te schuiven, zullen allen de ge vangenis in moeten. Hier doet zich echter èen groote moei lijkheid voor. Het primitieve cachot van Naujamie-sta is op een dergelijk massa be zoek volstrekt niet berekend. Hoogsteus kunnen er acht booswichten tegelijkertijd in plaats vinden. Men heeft het uu zóó ge schikt, dat telkens acht dorpsbewoners nun straf uitzitten, om dan subiet door acht andere boetbezwaarde medeburgers te wor den afgelost. Naar verluidt heeft deze re geling tot gevolg gehad, dat'er thans dag en nacht een lange queue voor het gevan genisje staat te wachten, daar ieder zoo gauw mogelijk aan de beurt wenscht te zijn, ten einde maar ten spoedigste weer aan het hout-sprokkelen te kunnen gaan. Per zeilboot over den At.antischen Oceaan. Volgens een bericht uit Lissabon is gis teren een Duitsche zeeman met een zeilboot van de Portugeesche kust vertrokken, die den atlantischen oceaan op zijn eentje wil oversteken. Voorloopig wordt langs de kust van het Iberische schiereiland en van Z.-Afrika ge varen tot de Canarische eilanden. Werk voor een mil.ioen Duitsche werk- loozen? Rijksdagpresident Löbe heeft in een dezer dagen gehouden vergadering meegedeeld, dat er plannen bestaan, om een millioen werkloozen groote openbare werken te doen verrichten. Naar wij vernemen, zal Löbe morgen met rijkskanselier dr. Brüning een conferentie over deze aangelegenheid heb ben. DE OVERSTROOMINGEN IN DJAMBI. Bandjirs en Loeboek Landai en Moeara Boengoe. Aneta seint uit Buitenzorg: De gezaghebber van Moeara Tebo seint, dat in den nacht van 21 op 22 Januari te Loeboek Landai, gelegen aan de Teborivier, een zware bandjir heeft plaats gehad, waar door veel groot, klein en pluimvee, bene- padi verloren ging. Een huis werd meege sleurd. In den nacht van 22 op 23 Januari had te Moeara Boengoe een zware bandjir plaats; waardoor een waterstand werd be reikt welke sinds menschenheugenis niet is voorgekomen, namelijk 200 c.M. hooger dan de normale hoogwaterstand. Groote schade is aangericht. De omvang wordt nog opge nomen. Tot nog toe is bekend dat een per soon verdronken is door het omslaan van een prahoe. De bevolking kon tijdig naar een hooger terrein worden gebracht. KRUISHEER EN-MI SS IE OP JAVA. Naar de „Msbd." verneemt, is de missie van de Kruisheeren op Java verheven tot apostolische praefectuur en zal zij voortaan heeten Apostolische praefectuur van Ban doeng. Het deel van Java, met welks zielzorg de Kruisheeren sinds einde 1926 zijn be last en dat zij oevrnamen van de Jezuieten, omvat do residentie Midden en Oost- reanger, Krawang, Cheribon en Indrama- joe. In het voorjaar van 1927 vingen de nieuwe missionarisen er hun werkzaamhe den aan. To Bandoeng, waar het aantal Katho lieken sterk bleef toenemen, einde 1929 be droeg het 7834, gingen zij al spoedig over tot den bouw van een tweede parochie kerk, de kerk van het H. Kruis, welke op Kebon Djamboe volgens ontwerp van de heeren Cuypers en Termont verrees en op 13 November 1929 door Mgr. van Vels.en, den apostolisch vicaris van Batavia, kon worden ingewijd. Ook in Tjihami stichtten zij een paro chie. terwijl in Tasikmataja nu ongeveer een jaar een noodkerkje in gebruik is ge nomen. Op onderwijsgebied hebben de Kruis heeren zich in Bandoéng vooral voor het jongensonderwijs voor de meisjes zorg den de Zusters Ursulinen al uitstekend verdienstelijk gemaakt door den bouw van enkele scholen, welke voor een deel onder bestuur staan van de Broeders van Ouden bosch. Als bewijs van hun we.rk op sociaal ter rein mogen we memoreeren de stichting in 1930 van een bondsgebouw. II LEIDSCHENDAM. Feestavonden. Dinsdag en Woensdag werden de feestelijkheden bij gelegenheid der viering van het 20-jarig bestaan van den R.-K. Volksbond voortgezet en werden in het Patronaat een 2-tal feestavonden gegeven voor leden, donateurs en genoo- digden. De voorz. opent den avond met den chr groet en heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder nog kap. Dunselman en burg. Iveijzer, enz. Hij memoreert het triduum, gegeven door'den geest. adv. en hij ver trouwt, dat allen de gesproken woorden goed zullen ter harte nemen en ook ten uitvoer zullen brengen. Hij spoort allen aan trouwe Katholieken te zijn en te blij ven dan moet alles goed gaan. Hij brengt nogmaals hulde aan den geest. adv. en biedt hem een prachtig groote foto van het bestuur aan. Hij vermeldt nog de in gekomen gelukwenschen eDZ. en hoopt steeds op aller medewr' ing en op een groote samenwerking met de diverse or ganisaties te kunnen rekenen om zoo- loende groote dingen voor de goede zaak ie kunnen tot sftind brengen. Hij wenscht ten slotte allen een pleizierigen avond. Muziekuitvoering „Symphonie". De muziekvereenignig „Symphonie" alhier zal op Maandag 8 Februari haar 2de winteruit- voering geven in de zaal van den heer J. Sneeboer. Medewerking verleent de heer Louis Contran, de populaire humorist-con ferencier, ook in de Radiowereld welbe kend. Pianobegeleiding door den heer J. Lam- maest. Na afwerking van 't programma een gezellig bal. Naar wij vernemen zullen de R.-K. Zangver. „Sursum Corda" en de Muziek- ver. „Symphonie" dezen zomer aan een muziekconcours deelnemen. R0EL0FARENDSVEEN. Tooneelclub. Dinsdagavond gaf de tooneelclub St. Pancratius alhier haar jaarlijksche uitvoering voor oud-leden, be- 8 uudsleden van „St. Pancratius", schapen houders en donateurs. Na een kort ope* nigswoord van den directeur der Gezellen, den weleerw. heer ,N. Bijl, die de aanwe zigen een recht genoeglijken avond toe- wenschte werd als eerste stuk opgevoerd een dramatische schets in een bedrijf Boeping" van den bekenden schrijver G. Nielen. Dit stukje, rijk aan inhoud, werd zeer goed vertolkt en oogstte een warm applaus. Als de clou van den avond werd opgevoerd een drama in 4 bedrijven „Anar chist", een Hollandsche bewerking even eens van G. Nielen. Dit stuk gaf ons een beeld van het hedendaagsche leven, waar velen er zoo op uit zijn om olies omver te werpen en den godsdienst uit de wereld te verbannenhet laat ons zien hoever iemand komen kan, die zijn godsdienst vaarwel zegt. Er werd zeer mooi spel te zien gegeven. De tooneelisten, zonder uit zondering, speelden met gevoel en warm te. Na ieder bedrijf werd luid geapplaudis seerd en het dankwoord door kap. Bijl tot de. tooneelclub gericht, was dan ook wel verdiend. Rest ons nog een woord van dank te brengen aan de vioolclub, die de pauzen met vroolijke muziek aanvulde. Vrijdag a.s. zal nogmaals dit stuk wor den opgevoerd. Er zijn nog enkele kaarten ten aan de zaal verkrijgbaar. Een gang I naar de Pancratiuszaal verdient alle aan- I beveling

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6