RESTANTEN PAANAKKER Co. DE LOONSVERLAGING IN DE BOLLENSTREEK. van ALLE TEGEN SPOTPRIJZEN ALLEEN gevestigd MAARSMANSSTEEG 3 DONDERDAG 28 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. F Vele Kweekers in momenteele onmogelijk heid méér te betalen. Aan reser veering heeft wel wat gehaperd. I MimimiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiHii: w.iiimiiiiiiiiMiniiiiniminnniimiiiiiitnnniniiH'B De rijke Bollenstreek zit in zak en asch. Na jaar op jaar van gouden voorspoed, is de wind gekeerd. Alles loopt in zaken te gen: sluiting van vele landen voor onze bloemen en bollen, geweldige daling der prijzen en daarbij nog de onzekerheid, hoe Pond en Kroon zich gédragen zullen. De bloemisten loopen met het hart in hun schoenen. En waar 't de baas s echt gaat, krijgt ook de knecht zijn deel in do tegen spoed. Het collectief contract van de Bol lenstreek loopt dit jaar op 29 Februari af. Een nieuw contract moet wordeij gesloten op een zóó ongunstig moment, dat men het niet slechter had kunnen kiezen. Zooals men weet, zijn de patroons met een voor stel gekomen, wat met recht een wanhoops daad mag heeten: een loonsverlaging van ongeveer 30 deze enotme ver'aging mo- tiveerend door te wijzen op een bijna hope- loozen gang van zaken. Is 't in de Bollenstreek zoo slecht als voorgegeven wordt? Waar is al die weelde gebleven? Is er geen gaatje in de duisternis? Werd dit voorstel tot loonsverlaging als ernst bedoeld? Ziedaar een reeks van vragen, waarop wij graag antwoord hadden, waarom wij ons gewend hebben tot den heer P. War merdam, wethouder der gemeente Lisse en directeur van de Veiling H.B.' G„ een per soon, wien niemand ervan verdenkt, dat hij de patroons zal vóór- en de arbeiders zal tégen-spreken, of omgekeerd. De heer Warmerdam ontving ons op het bureau der veiling en kwam al dadelijk met de heugelijke tijding, dat de verkoop van g'adiolen boven verwachting gaatDat was een klein lichtstraaltje, dat tusschen de wolken doorg'inte, want overigens zoo verklaarde wethouder Warmerdam, en wij zullen hem hier verder aan het woord laten is 't in de Bloembollenstreek droevig ge- ste'd. Uit die droeve om stand i?h eden is het voorstel tot loonsver'aging geboren, wat, zooals begrijneliik is, h" de werknemersbon den op groot verzet stuit. Het loon, dat de laatste jaren in de Bol lenstreek werd uit-betaa'd, was goed. Bij de laatste actie der arbeidersbonden ten tijde van het afsluiten van het nu opgezegde con tract, drongen de bestuurders zelfs niet aan op loonsverhooging. bang als zii waren voor een groote toevloed van werkkrachten uit andere deelen des 'ands. Zii zochten en ver kregen een ouderdomspensioen. (Kindertoe slag bestond reeds). De bijdragen voor dit pensioenfonds .zoóden de patroons afstaan volgens een bepaald percentage van het ge drag, dat zij aan loon uitkeerden, zoowel voor vast als los personee1. Dit pensioen fonds had ook de. sympathie der patroons. Thans is er echter verzet gerezen tegen deze bepaling. Meerdere patroons ontvingen dit jaar de quitmtie over het vo'le loonbe drag, terwijl zij heel s'echt in contanten za ten. Bovend'en zagen verschillende pa troons, die slechts jongere arbeiders in dienst hadden, het nut van bijdragen niet in. omdat er alle kans bestand, dat hun ar beiders a's zij later bij niet-georgani- seerde patroons in dienst kwamen van deze bijdragen niet zouden profiteeren. Anderen waren er weer, die ze'f te kort hadden voor eigen gezin, en er dus niets voor voelden geld te geven voor deze so ciale maatregel. De stemming was dus anti-ouderdoms pensioen. De Kath. Patroonsbond heeft ech ter 1 pensioensbijdrage vastgehouden (vorig contract 2%). Wat het eigenlijke loon aangaat, was men evenmin vrijgevig gestemd. Intusschen zou 't maar het beste zijn. de sociale vrede te teekenen. een tusschen-loon uit te keeren. en eerst eens af te kijken hoe de buitenlandsche handel zich afteekent. De momentee'e toestand is zoo slecht, dat er bedrijven zïin, die zelfs een loon van f 18.niet zullen kunnen dragen. Men kan van den bollenhandel echter weinig on-aan. Daarom zou'het onbil'ijk zijn de arbeiders thans aan een loon van f 18 te binden hoewel het nieuwe contract toch maar voor één jaar zal worden geslo ten. De hyaciuthen-handel van het vorig jaar geeft van die onzekerheid wel een sterk voorbeeld. Hoewel de orders in 't buiten land geboekt waren en de stand van het ge was bekend was, dachten in Juni vorig iaar de vakmenschen toch, dat het met de Hva- cinthen buitengewoon s'echt zou gaan. De afloop was echter een meevaller en logen straft het pessimisme: geen artikel werd zoo schoon „weggelikt" als de hyacinthen en tegen onloopende prijzen. Hieruit blijkt wel. hoe de bollenhandel onderhevig is aan allerlei oncontroleerbare invloeden. Een feit is het echter, dat op 't o o g e n- b 1 i k de Narcissen- en Tulnenkwee- kers een loon van f 1820 onmogelijk kun nen betalen. Bij een loon van f 20.kan men voor tulpen de onkosten per R.R. stelen op f 5.— de verkoopprijs van de bollen (300 per R.R.) bedraagt echter f 3f 4.50. Met de Narcissen is het nog benauwen der. Daarom, adviseerde onze geachte voor lichter laten1 zoowel werkgevers als werk nemers een afwachtende houding aannemen, totdat men weet, of de bloemen dezen win ter door het pub'iek grif gekocht worden, wat natuurlijk van het allergrootste belang is voor het plaatsen van nieuwe orders bij de buitenlandsche winkeliers. De toestand blijft evenwel zeer onzeker, vooral ook met het oog op de valuta-daling. Vele kweekers komen in dezen benarden tijd noodgedwongen met harde maatregelen. Tientallen vaste arbeiders worden „los" ge maakt. Als deze maatregel verder door werkt, zal het collectief contract maar voor weinige voormannen in ieder bedrijf van waarde zijn. De Hoofdbesturen der arbei dersbonden zijn daar bang voor; zij zu'Ien komen met de eisch. dat de losse arbeiders niet onder contract-loon zullen mogen wer ken. Denkt u, dat een loon van f 18.— een be hoorlijk gezinsloon is? vroegen wij. De wethouder antwoordde, dat de gezin nen er met f 18.onmogelijk kunnen ko men, tenzij de woninghuren en andere hui selijke onkosten in prijs dalen. Met de hu ren van de 132 gemeentewoningen (f 5—f 6 per week)'is het een moeilijk geval; de ge meente is gebonden aan het Rijk. De loonen waren hier steeds goed: gemid deld f 26, plus vrij groenten telen (geraamd op f 1.per week), kindertoeslag en ouder domspensioen. De bloemisten zijn ook op 't oogenblik wel genegen een hoog loon te be talen, mits du bedrijven tv maar kunnen dragen. Het gepingel over het loon bij on- onderhandelingen behoorde tot het ver'e- den; de onderhandelingen stonden steeds op hoog peil, omdat de b'oemistcn van wie zoo velen uit arbeiderskringen zijn op gekomen overtuigd waren dat een be hoorlijk loon liefde voor het vak kweekt. Een laag loon zou ook te zeer hebben af gestoken bij de wee'de door de patroons ten toon gespreid in villa's, auto's en an dere luxuositeiten. Onder de drang der banken zal thans ook bij de patroons wel versobering intreden, al blijkt het moeilijk de tering naar de nering te zetten. Wat de houding der banken betreft: het zou goed gezien zijn van de banken, als zij de duimschroeven niet al te zwaar aanzet ten. Dit zou, ook voor hen, verstrekkende gevo'gen kunnen hebben. Door de welvaart, welke eenige jaren heeft aangehouden, zijn de winsten niet al tijd goed besteed. Fabelachtiee prijzen werden geeeven voor nieuwigheden, vooral on gebied van Narcissen, Triumph- en Mende'tulpen. wel ke thans nog maar een schijntje waard zijn. Veel zaken zijn plotseling zoo hoog on- gegroeid, dat hun reserve en gevolgelijk hun weerstandsvermogen, niet groot ge noeg b'ijkt om aan een débacle in het be drijf het hoofd te kunnen bieden. Er is heel veel gebouwd en gekocht op credieten. Het ware te wenschen geweest, dat het in den goeden tijd tot de patroons beter was doorgedrongen, dat deze welstand niet bestendigd zou blijven, en zij meer aan dacht hadden besteed aan reserveering wat zeker mede ten goede zou zijn gekomen aan de arbeiders. De Patroons zouden dan niet verplicht zijn geweest met zulk een ongunstig contract-voorstel te komen, om dat gebrek aan reserve hen thans hiertoe noodzaakt. Van den anderen kant: wi'len de bedrij ven blijven bestaan, dan moeten zij hun kraam in stand houden, koste wat het kost. In verschillende bedrijven wordt al een wel goedkooper, maar veel minder intensieve bewerking toegenast. Wanneer deze min der goede bewerking de oorzaak wordt van een minder goed gewas, zou de streek zich j weer spoediger kunnen herstel'en. Het blijft echter niet te ontkennen, dat J de bollenkweekerij een groote behoefte heeft aan een goede arbeidsregeling. De bollen vereischen een dagelijksche, deskun dige verzorging. De belangen van het vak zouden daarom ten zeerste gediend zijn, als spoedig een nieuw-contract werd gesloten, bijvoorbee'd op een loon van f 20—f 22. On- derbreking van den arbeid in de zomer maanden bes'oot onze zegsman zijn be toog zou van verstrekkende gevoleen ziin. De patroons zullen wat water bij den wijn moeten doen, maar de arbeiders mogen ook niet eischen, wat onmogelijk is. Niemand kan g?ven, wat hij niet heeft! Wii betuigen wethouder Warmerdam on zen besten dank voor deze duidelijke uit eenzetting van de oogenb'ikkelijken toe stand in de Bollenstreek, Moge de handel er we'dra weer opfleuren, in 't belang van patroon en arbeider iiiiiiiiiiiniii UêtsSuitend onze be kende qualiteiten 1ÏT GEDURENDE de OPRUIMING is ons MAGAZIJN van 12 toi l>/2 uur GESLOTEN I 1111 IJ 1111111111111 i 111111111 i 11 i I M1111111 i 11i i 1111111111111111111J11111111 llllllllllillllllllllifl BUITENLAND SPANJE DE UITZETTING DER JEZUÏETEN. Protest der Basken. Te Loyola, de geboorteplaats van Sint Ignatius, verzamelde zich Maandag een ontzaglijke menigte voor het noviciaats gebouw der Jezuieten en begon met luide stem voor de bannelingen te bidden. Hier- Da begaf zich de menigte in optocht naar het nabijgelegen dorp Aspcitia, waar de gemeenteraad in vergadering bijeen was. Eenige Baskiscbe leiders overhandigden den burgemeester namens de voor het ge meentehuis verzamelde menigte een voor den minister van binnenlandsche zaken bestemd schrijven, waarin met kracht ge protesteerd werd tegen de ontbinding der sociëteit, „wier roemrijke stichter een zoon is van deze stad". De vurige godsdienstijver der Baskeu en hun legendarische eerbied voor hun groote voorouders openbaarde zich wederom ten volle bij deze indrukwekkende bstoogmg. Ook te Madrid werd een manifestatie voor de Jezuieten gehouden. Katholieke Universiteitsstudenten trokken in groo- ten getale door de straten der Spaansche hoofdstad met een banier, voorzien van het opschrift: „Lan leve de Jezuïeten!" Zij werden door studenten van andere richting aangevallen waarop een hevige kloppartij volgde. Niemand werd evenwel verwond. Naar „El Mat:' meldt, heeft de publica tie van het ontbindingsdecreet ook in Ca- taloqië een geweldige opschudding ver wekt. Een ontzaglijke menschenmassa defi leerde Zondag en Maandag voor de Je- zuietenhuizen te Barcelona, om tegen het decreet te pfotesteeren. Onder de protes- teerende menigte bevonden zich ook tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit Calalonië's hoofdstad. Tallooze protesttelegrammen werden naar Madrid verzonden. Uit alle deelen van Catalonië ontvingen de Jezuieten be wijzen van deelneftiing en aanhankelijk heid. Tal van groote katholieke organisa ties zonden .tevens een telegram* aan den H. Vader, om Hem opnieuw de algeheele onderwerping van alle Katholieken van Spanje aan Zijn leiding te betuigen. Protest van het „A. B. C." De Jezuieten hebben door middel van de bladen nauwelijks eenig protest tegen het oni bindingsdecreet kunnen doen hoo- ren. daar het leidende Katholieke dag blad „El Debate", dat steeds de rechten der Kerk met zooveel kracht verdedigde, en ook de voornaamste Katholieke bladen in de Baskische provincies, zooals bekend, voor onbepaalden tijd zijn verboden. Alleen het Katholieke blad „A. B. C." kon zijn stem nog laten hoor en tot een waardig protest. De beruchte wet ter verdediging van de republiek, zoo schrijft het blad, oefent haar dwang op ons uit: wij leveren geen commentaar op het decreet maar beper ken er ons slee'.is toe, te protesteeren als Katholiek orgaan en als verdedigers van de rechten der Kerk. Het decreet is klaar blijkelijk slechts een gevolg van het be treffende grondwetartikelwij hadden echter gehoopt, dat er een zekere tijd zou verloopen tusschen de goedkeuring van het artikel en de toepassing ervan. Door dit uitstel ware het nog mogelijk geweest, in een kalme atmosfeer te wijzen op de te genstelling, die er bestaat tusschen arti kel 26 en de vrijheid van geweten en van eeredienst en het eigendomsrecht dat de grondwet zelf erkent Wij betreuren het, zoo besluit het blad, dat het decreet het vereenigingsrecht ont zegt aan de meest Spaansche van alle congregaties, aan haar, die het innigst aan Spanje verwant is door haar stichting, haar geschiedenis en alle uitmuntende diensten, die zij aan de Spaansch-Ameri- kaansche cultuur en beschaving bewezen heeft. Anderzijds publiceert het radicaal re- publikeinsche jeugdverbond een manifest, waarin het zijn voldoening te kennen geeft over de onderteekening van het ontbin dingsdecreet. Om uiting te geven aan zijn vreugde over de uitvaardiging van het decreet heeft het bestuur van het verbond besloten, het clubgebouw te Madrid met vlaggen te versieren. De orde teekent verzet aan. Tegen het dezer dagen uitgevaardigde ontbindingsdecreet voor de Jezuïetenorde is bij het Hooggerechtshof verzet aange teekend. Minister Albornoz over het ontbindings decreet. Het Spaansche blad „Luz" 'publiceert een verklaring van den minister van jus titie, Albornoz, inzake de ontbinding dor Jezuïetenorde in Spanje, waarin het vol gende gezegd wordt: Het lag niet in de bedoeling van de iegeering te handelen tegen de godsdien- stie beginselen van de Sociëteit van Jezus. Zij is alleen opgetreden tegen haar politie- ken en socialen invloed, die in strijd is met den geest van de instellingen van het land. Wat de goederen der orde betreft men weet. aldus minister Albornoz, dat dezen voor het meerendeel niet op haar naam staan. De goederen der Jezuïetenorde zul len waarschijnlijk in twee categories kun nen worden ingedeeld: een categorie, waarvan het eigendomsrecht juridisch moeilijk zal zijn vast te stellen en een andere categorie, waartoe de goederen behooren, waarvan algemeen bekend is, dat zij eigendom zijn van de sociëteit, ook al staan zij op naam van anderen. Volgens een mededeeling van den on derstaatssecretaris van binnenlandsche za ken, Carlos Espla, heeft de Jesuietenorde in Spanje in zes en twintig provincies, Oud-Castilie, waarvan Madrid de hoofd stad is, daarbij niet inbegrepen, drie en dertig huizen, negentien colleges en drie noviciaten. BRITSCH-INDIE INDIE'S VERZET. Gewelddadigheden te Bombay. Te Bombay hebben gisteren wederom ernstige onlusten pla-ats gevonden. Een politieposthuis werd vernield, auto's ia brand gestoken, verblijven van inlandsche politie aangevallen en in brand gestoken, terwijl ook een auto, waarin Europeanen waren gezeten werd aangevallen. Twee BriLsche inspecteurs van politie werden door steenen getroffen. De politie wist de menigte «Je zijstraten in te drijven, doch de opgewonden menschen keerden weer te rug. Naar verluidt zou de effectenbeurs van Bombay bedreigd worden door intrekking van de regeeringsvergunning, tenzij de veelvuldige hartals in verband met de be weging van burgerlijke ongehoorzaamheid, ophouden. Het bestuur van de beurs is in vergadering bijeengeroepen. Hartal van een week. Vijf-en-twintig bandelsvereenigingen, waaronder de kamer van koophandel, de metaal-, goud- en zilverbeurs, de vereeni- gingen van graanhandelaren, goud- en zil verhandelaars, evenals de makelaars in katoen, hebben besloten om met ingang van morgen voor den duur van een week een hartal (rouw) in acht te nemen, om al dus .te protesteeren tegen bet voortzetten van de werkzaamheden der Rondetafel conferentie zonder de medewerking van Gandhi en tegen den wensch van het land. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. Samengaan tusschen de V. S. en Engeland? Reuter verneemt van betrouwbare zijde, lat de Amerikaansche regeering blijkbaar pogingen in het werk stelt om met de En- .gelsohe regeering tot een overeenkomst te geraken voor het ondernemen van ««n gemeenschappelijke diplomatieke actie in het Verre Oosten. Tot dusver zijn beide re geeringen afzonderlijk opgetreden. De Amerikaansche regeering, aldus seint Reuter verder, gelooft echter, dat Engeland te Sjanghai, evenals de Ver- eenigde Staten een zóó groot belang heeft, dat het daar Amerika zijn medewerking niet kan weigeren, in tegenstelling met de Mandsjoerijscbe kwestie, waarbij En geland in mindere mate betrokken is. Het doel van de gemeenschappelijke di plomatieke actie van beide landen zou zijn, China af te houden van een onbezon nen stap, welke door Japan met een blok kade zou worden beantwoord. Blijkbaar in verband met het onderne men van een diplomatieke actie in het Verre Oosten, te zamen met Engeland, is de Amerikaansche torpedojager Boric" gisteren van Manilla naar Sjanghai ver trokken, om zich te voegen bij den tor pedojager „Truxton", die tot nog toe het eenige Amerikaansche oorlogsschip te Sjanghai was. Japansch ultimatum aanvaard. De Japansche consul overhandigde gis teravond om 8 uur aan den Chineeschen burgemeester van Sjanghai een ultimatum, •uiterlijk Donderdag antwoord vorderend op de Japansche eischen van 18 Jan. De autoriteiten van de Chineesche stad van Sjanghai besloten voor het Japansche ultimatum te zwichten. Zoodra het ultima tum werd ontvangen gaven de autoritei ten het bureau voor de openbare veilig heid last, over te gaan tot het opheffen van de anti-Japansche genootschappen te Sjanghai. De gedachtenwisseling te Genève. Het Chineesch-Japansch conflict is sinds Dinsdag het onderwerp van bijna ononderbroken geheime besprekingen te Genève. Men schijnt van plan te zijn, in een der eerst volgende openbare zittingen van den raad een verklaring te doen afleggen, waarin nogmaals wordt vastgesteld, dat Japan vasthoudt aan de politiek der open deur, dat het, trouw aan het negen-mo- gendheden-verdrag, de teritoriale souverei- niteit van China zal eerbiedigen en geen veroveringen nastreeft. Met de formuleering van een verklaring in dien geest houdt zich de radactie-com missie thans bezig. AMERIKA DE OPSTAND IN SALVADOR ONDERDRUKT. Na bloedige gevechten. De militaire junta te San Salvador, al dus meldt Reuter, heeft den communisti- scheo opstand op onbarmhartige wijze on derdrukt. Alle dorpen en steden zijn na veel bloedvergieten door de provinciale autoriteiten hernomen. Tien communisten, die in de kazerne te Sonsanata werden ge vonden werden standrechtelijk gefusil leerd. President Martinez deelde een vertegen woordiger van „United Press" mede. dat het totaal aantal gedoode en gewonde communisten 500 bedraagt. BUITENL. BERICHTEN. NA HET OPROER VAN DARTMOOR. Nog geen rust onder de gevangenen. Een gevangenisbeambte heeft aan de „Evening Standard" het een en ander ver teld over den toestand in de gevangenis van. Dartmoor nadat de gevangenen Zondag naar hun cellen terug waren gedreven. Men kan zich, zoo vertelde hij geen voorstelling vormen van den toestand. Het schuim is hier geconcentreerd. Er zijn. twee blokken gebouwen, door veroordeelden bewoond. Elk blok heeft vijf verdiepingen met cel'en. Twee dagen lang leek het alsof iedere veroord-eelde op de deur van zijn cel aan het bonzen en op den vloer aan het trappen was. Maandagavond werd vernomen, dat er een vastberaden poging zóu worden gedaan om van buiten af met geweld in de gevan genis te komen. De 20 politiemannen uit Plymouth, die. dienst hadden in de gevangenis, werden daarop met geladen revolvers bewapend. Het heette dat er honderd beruchte misda digers uit Londen naar Princetown waren gekomen en door een stelsel van signalen plannen hadden gemaakt voor een massa- ontsnapping. Wij zagen zoo vertelde de beambte veroordeelden van het eene blok naar het andere seinen, met hun ar men tusschen <e tralies doorgestoken van een raampje aan den achterkant der ce'len. In het heldere maanlicht zagen wij wuiven de armen en seinen met de zakdoeken. Gedurende den nacht hoorden wij het schorre* gefluister der veroordeelden, die met elkaar praatten. Zij deden het zoo han dig, dat we niemand konden vinden om naar de strafcellen te brengen. Zij hielden de hand voor den mond en het gefluister scheen van overal elders uit de ce'len te ko men. Het ging om een massa-ontsnapping Dinsdagmiddag. Den geheelen Dinsdag was er een gegrom e.n gemopper der gevan genen. Ongeveer twaalf hunner zijn naar de strafafdeeling overgebracht; zij behooren tot de ongunstigste elementen. Zelf had de zegsman van „Evening Standard", nadat de muiters teruggedreven waren tien sla gersmessen in de cellen verborgen gevon den. Eén sleutel is nog niet terecht. Men vreest, dat een der Veroordeelden hem ver stopt heeft. Zooa.s gemeld zijn er in verband met een nieuwen aanval van buitenaf ook uitgebrei de militaire maatregelen genomen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5