OPHEFFING JEZUÏETENORDE IN SPANJE. HET HUIS DER VERSPIEDERS MAANDAG 25 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De present der republiek Alcala Zamora heeft Zaterdag het decreet tot opheffing van^le Jezuietenorde onderteekend. Bij een vervolging der Katholieke Kerk zijn het herhaaldelijk de Jezuieten op wie de aanvallen het eerst of het scherpst worden gericht. Nu ook in Spanje, het land, waar de vijanden der Kerk een tijdelijke overwin ning vieren; een overwinning, ten koste niet alleen van de godsdienstige belan gen, maar ook van andere cultureels goe deren van het volk. De Jezuieten als orde uit Spanje ge bannen Natuurlijk moest voor deze aanslag op de Kerk een reden worden gezocht en gevonden. De president der republiek beroept zich op art. 26 van de nieuwe Spaansohe •grondwet. Volgens het bedoelde wetsartikel, zoö- als dat is opgenomen in de Gaceta (Staatscourant), „worden alle religieuze Orden opgeheven, die volgens hare sta tuten behalve de drie kanonieke geloften nog een bijzondere gelofte van gehoor zaamheid opleggen aan een andere over heid dan de wettelijke autoriteit van den 'Staat. Hare goederen worden genationaliseerd en benut voor weldadige doeleinden of voor het onderwijs". Onder dit art. 26 vallen volgens presi dent Alzana de Jezuieten. En daarbij heeft hij dan klaarblijkelijk het oog op de vierde gelofte, die de z.g. „professen" der Jezuietenorde afleggen en welke verplicht tot bijzondere gehoor zaamheid aan den Paus, als deze een op dracht geeft in dienst van het heil der zielen. Om in het licht te stellen, dat deze gelofte een louter geestelijke en geenszins politieke verplichting oplegt, hebben de provinciale oversten der Je zuieten van Leon en Toledo namens de provincialen der Jezuietenorde in Spanje een adres gericht aan den ministerraad, vergezeld van een rapport van de meest bekende juristen, waarin als conclusie is neergelegd, dat het vierde lid van artikel 26 van de Spaansche grondwet niet op de Sociëteit van Jezus toepasselijk is. In dit adres wordt de aand. -ht der regeering gevraagd voor een juridisch rapport, dat op 14 December den Jezuie ten werd aangeboden door de cortesle- den, juristen van naam. Deze rechtsge leerden waren geraadpleegd door de Pa ters Provincialen van de Sociëteit van Jesus over de vraag of deze Orde juri disch valt onder de term van art. 20 van de Grondwet der Republiek. Bedoelde Spaansohe rechtsgeleerden be- toogen, dat de z.g. vierde gelofte alleen en uitsluitend Ijetreft de bijzondere ge hoorzaamheid aan den Paus in geeste lijke zaken, speciaal het verrichten van arbeid in de Missies, waar dan ook, en dus niet in strijd kan worden geacht met het bedoelde artikel van de grond wet. De leden van de Sociëteit van Jezus leggen allen de drie geloften af van ar moede, zuiverheid en gehoorzaamheid aan hunne oversten; een aantal van hen (volgens verstrekte cijfers nog niet het tiende gedeelte) dóen nog een bijzondere gelofte, overeenkomstig de formule van den H. Ignatius van Loyola, zooals die goedgekeurd is door Paulus III in de bulle „Regimini militantis ecclesiae" van 27 September 1540 en door Julius III in de bulle „Exposcit debitum" van 21 Juli 1550. Degenen, die deze vierde gelofte afleg gen nadat zij reeds een groot aantal jaren in de orde hebben doorgebracht zijn de „professen". In zijn Kerkgeschiedenis zegt prof. Nolet over de inrichting der Jezuieten orde: „Wie lid wil worden van de Sociëteit heeft een noviciaat te maken van twee jaren, waarin hij de „exercitia spiritua- lia" van den stichter voluit doormaakt in een retraite van een maand. Daarna legt hij de geloften af, en is scholastiek. Als zoodanig heeft hij zich voornamelijk met de studie bezig te houden; hij repe teert zijn humaniora, studeert drie jaar wijsbegeerte, wordt dan naar een college gezonden, om zich aan de opvoeding te wijden, of studeert een of ander vak; daarna volgt een vierjarige cursus in de theologie, en na beëindiging daarvan ont vangt hij de H. Wijdingen. Een nieuw jaar noviciaat komt vervolgens den ijver in het geestelijk leven, die misschien door de studie geleden had, opnieuw ontvlammen, en dan beslist do overheid, wat voor geloften hij zal afleggen, enkel voudige of plechtige en of hij zich nog door een vierde gelofte heel bijzonder aan den Paus zal binden in betrekking tot het missiewerk. Wie voor de vier plechtige geloften wordt aangewezen, verbindt zich tevens nog heel bijzonder, wat betreft de armoede in de Orde en het streven naar kerkelijke waardigheden, tegenover welke de Sociëteit in het alge meen afwijzend staat". De geestelijke strekking van de z.g. vierde gelofte is zonneklaar. En alleen verblindheid door politieke hartstocht of godsdienst-haat kan er een staatkundig gevaar in ontdekken. Een verblindheid of haat, die niet wil zien en erkennen de ontzaglijke verdien sten, die de Jezuieten hebben voor het cultureele leven van Spanje en zijn ko loniën GEMENGDE BERICHTEN UIT DE RADIO-WERELD ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Door den trein gegrepen en gedood. Zaterdagavond is op den onbewaakten overweg te Duivendrecht, een onbekende man door een uit Amsterdam komende trejn gegrepen en gedood. Het ongeval ge schiedde te kwart voor negen. Nader wordt gemeld, dat men op en kele honderden meters afstand het rij wiel van het slachtoffer heeft gevonden. Dit was ongeveer 600 meter door den trein meegesleurd. De machinist heeft" van de aanrijding niets bemerkt en reed door. Het slachtoffer, wiens identiteit niet kon wor den vastgesteld, is ongeveer 30 jaar oud. Chauffeur ernstig gewond. Op den onbewaakten overweg op den Lageweg tusschen Schagen en Schager- brug is Zaterdagmorgen een melkauto van de kaasfabriek .,Dc Loet" te Schagen te gen de locomotief gereden van de tram, die om 7 uur van Schagen naar Warmen- huizen vertrekt. De auto werd verbrijzeld en de chauf feur werd meer dood dan levend tn een nabij zijnde woning binnengedragen. De locomotief werd eenigszins geha vend en de trein kwam met 15 minuten ver- traving te Alkmaar aan. Naar wij vernemen, is de ohauffeur, Duinker genaamd, er vrij goed afgeko men. Twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. Ten gevolge van den dichten mist zijn Vrijdag tusschen Avenhorn en De Hulk twee vrachtauto's legen elkander gebotst. De een werd bestuurd door den heer Hoog land uit Alkmaar en de andere, waarin drie personen waren gezeten, door den heer J. Klein uit Zwaagdijk. Deze laatste is naar bet ziekenhuis gebracht met een hersenschudding, een paar gebroken rib ben en een gebroken been. Zijn begeleiders bekwamen verwondingen door glasscher ven. Den heer Hoogland werden een paar tanden uiteslagen en hij klaagt over in wendige pijn. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. Verdronken. Vrijdagavond is het 6-jarig zoontje van B. uit de Kerkstraat te Voorburg, die bij een paar zandbakken in. de haven met een vriendje aun het spelen was te water ge raakt. Het vriendje liep hard naar huis toe waarop zijn moeder de vader van den dren keling waarschuwde. Deze sprong gekleed te' water. Het tukte- tvem het Idnd boven water te brengen, doch het bleek roeds te zijn overleden. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Twintig kinderen met moeite gered. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is door nog niet' opgehelderde oorzaak brand uitgebroken in de schoenmakerswerkplaats van den heer Bontebal. Kleine Kattenbur gerstraat 87, te Amsterdam. De brand nam spoedig een vrij ernstig karakter aan en zette de geheele werk plaats in een felle vuurgloed. Voor de be woners der drie boven gelegen etages was de toestand zeer eritiek. De werkplaats was n.l. slechts door een dun houten schot gescheiden van het trapportaal. Op de drie bovenetages sliepen behalve de volwassenen niet minder dan een twin tigtal kinderen, die in nachtgewaad moes ten probeeren uit het brandende huis te pntsnappf-n. Dit was echter zeer gevaar lijk door het bovengenoemde houten schot, vlat reeds doorschroeide en veel rook doorliet. Eenige bewoners vluchtten met wat kin ;leren over een platje aan den achter- Programma's voor Dinsdag 26 Januari. Hilversum. 1875 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pianoconcert. Egb. Veen. 11.00 Kniples. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Trio Winkels. 2.00 Pauze. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 4.00 Russisch Orkest van Serge Sedoff. 4.30 Kinderuurtje. 5.30 Kovacs Lajos. en zijn orkest. B. v. d. Bosch-Schmidt, sopraan. 7.00 Lezing door Anna KLaassen: Trans vaal. 7.25 Gramofoonplaten. 7.30 Engelsehe les. 8.00 Orkestconcert o.l.v. N. Treep. 8.25 „In het plantsoen", schets van Koos Koen en Hi'debrandt. 9.30 Aansl. met „Scala". Den Haag. John. Reed en part-ner-pianosyncop. J. Bledsoe, zanger. 10.00 Persberichten. 10.15—11.00 Vervolg concert. De Cavel- li's,accordeon. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. Uitsl. K.R.O.-uitzendingen. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert. Trio. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor dè vrouw. 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonplaten. 5.00 Concert door het ensemble. 6.45 Engelsehe les. 7.10 Lezing. 7.45 Verbondkwartiertje. 8.00 Orkestconcert o.l.v. Joh. Gerritsen. T. Boerse, piano. W. d'A'blaing, bespreking. 9.00 Persberichten. II.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Ooncertorgelbespeling. I.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.50 Concert. Trocadero orkest. 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek van Liszt. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Dansmuziek. Kwintet en pianosynco- pations. 8.50 Causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Ouderwetsche liedjes door een r»- vue-koor en -orkest. II.40—12.20 Dansmuziek. Jack Harris band. „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 8.05. 12.50, 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Rosati's orkest. Muziek, ge- wijl aan Boulogne-sur-mer. Langenberg, 473 M. 6.257.20, 11.55 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 42.0 Orkestconcert. 7.20 Concert. Norag-orkest o.l.v. Prof. Krasselt. Ie Symphonic, Haydn. 8.00 Engelsch concert door het klein-or- kest. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. Hotel Palace. 2.20 Omroeporkest. M. Barrit, causerie. 7.20 Familie Hansen. 7.35 Orkestconcert. 8.25 ..De Nachtegaal", hoorspel. 9.10 Vocaal concert door Dagny MUer. 9.5510.20 Septet Esdur, Saint Saëns. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. Arrigo Serato, viool. Z e e s e n, 1635 M. 3.504.50 Orkestconcert. 7.35 Populair concert. 8.30 Concert door het Syrupkonie-orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 3 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.2010.20 Orkestconcert. 8,2 M. kant van het huis. De inmiddels versche nen brandweer greep krachtdadig in en richtte allereerst een straal water op het schot, wat tea gevolge had, dat het vuur op deze plaats eenigszins luwde, zoodat de nog in het huis aanwezige bewoners langs de trap en de voordeur het perceel konden verladen. Men beleefde met dit al les spannende momenten. Het was dan ook maar net op tijd, dat de bowoners nog konden ontsnappen. De reddingsploeg heeft op do bovenvei'- diepingen een nauwkeurig onderzoek in gesteld om te zien of er in een der bed den misschien nog een kind was achter- ge'olove. docii allen hadden veilig het huis verlaten. De oorzaak is onopgehelderd gebleven, mede doordat de eigenaar van de werk plaats in Hilversum woont en dus niet bij de brand aanwezig was. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veertien koeien en een paard in de vlammen omgekomen. Alen meldt uit Alarum aan "het „N. v. h. N.'' d.d. 23 Januari; Gisteravond om elf uur brak brand uit in de boerderij, in eigendom toebehooren- de aan den heer E. Idsing te Niebert en in huur bewoond door den heer W. Dijk, staande in het West. Half gekleed kwa men man, vrpu wen 9 kinderen er uit. Ongeveer 14 stuks rundvee en het paard verbrandden. Het geloei van angst en pijn was vreeselijk om aan te hooren. Een vijftal pinken, twee varkens en de kippen werden nog gered. De hut staat nog gedeeltelijk en de stookhut is niet in brand geweest. Gelukkig was er zoo goed als geen wind. En bovendien was deze nog gun stig. De brandspuit kon weinig doen, door dat ze defect geraakte. Ook is er zeer weinig water in de buurt. Het vastgoed is verzekerd in de Onder linge Brandverzekering voor de gemeen ten Leek en Marum en het vee en het los se goed in de Nederlanden. De oorzaak van den brand is niet be kend. BOERDERIJ-BRAND TE AMSWEER. Gistermiddag te ongeveer half één ont stond brand in de twee jaar geleden ge bouwde boerderij van den heer B. Staal te Amsweer onder Delfzijl. Eenig vee kon worden gered, doch het huis, en de inboe del, zoomede een zeer groote hoeveelheid stroo, hooi en vla6 werden oen prooi der vlammen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat kinderen met lucifers hebben ge speeld. De schade welke ongeveer 15.000 gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. WINKEL UITGEBRAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners brak Zondagavond omstreeks kwart voor neccn le Zaandam brand uit in de kruide nierswinkel van den heer A. J. van Veen, gelegen aan de Zuiddijk 103. Aanvankelijk ontwikkelde zich in den kelder een dikke rookmassa. Met twee stralen door de voor- en achterzijde van het perceel werd het vuur bestreden. Toen plotseling de vlam men door het dak van het huis sloegen liet de ondercommandant van de brand weer, met zeven stralen water geven, waardoor men al heel spoedig de situatie meester was. Dc winkel brandde geheel uit, terwijl de magazijnvoorraad verloren ging. Verzekering dekt de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 9) Christopher Benhara snoof behaaglijk met zijn wijde neusgaten. Ha, de geur als ze zengen. Heerlijk Ik ben alleen om het genot daarvan be reid om er zelf heen te gaan. Laten wc dankbaar zijn, dominee, dat er een hel is. Inderdaad, sir, laten we er dankbaar voor zijn. Denk eens aan alle dieven die daar in den loop der tijden glorierijk in zwarte rook opgegaan. Schei uit, sirschei uit, Goffin. De gedachte maakt me veel te opgewonden. En de oude Blister heeft me opwinding ver boden. Laat zc u dan gelukkig stemmen, sir. Maar ik hoor wielen in de oprijlaan. Een groen geschilderd rijtuigje was de oprijlaan opgereden en had voor het huis stilgehouden. Jack Bumpstead kwam aan- geloopen. Een jonge dame met een bleek gezicht en een kort wipneusje gooide den stalknecht de teugels toe. Ze had groote, een beetje-starende blau we oogen en een besliste, heerschzuchtige manier van optreden. Een stijf mutsje be dekte haar glad-gekamd rossig haar. Is Squire Christopher thuis? En Afas- ter asper Hoe is het met hem Ja, ik heb er alles van gehoord.... Dank je, Jack. Dominee Goffin is met den ouden heer in de eiken kamer. Zoo; ik dacht al. dat ik rook uit den schoorsteen zag komen. De jonge dame ging op haar bruuske en kordate manier de eiken kamer binnen. Ze was een zonderling mengsel van kwezel achtige vroomheid en wereldschhoid. De dominee stond stijfjes op en maakte een vormelijke buiging. Squire Christopher Benham wees met den steel van zijn pijp naar zijn beenen die op de voetschabel wa ren uitgestrekt. Je moet me niet kwalijk nemen. Kan ze niet bewegen. Overigens, jonge dame, je wordt te dik. Mr. Goffin, bent u het eens met mijn oom? Ik meng men ooit in een geschil tus schen familieleden, miss Benham. Dat is een mooie manier om u er af te maken. Zoo, dus Jasper is op het oor logspad geweest? Vier paarden? Hè? Ge lukkig dat Devil Dick teruggekomen is. Ik heb gehoord dat de menschen op Stone- hanger zich Jasper hebben aangetrokken. Durell of Darell of Barell of zoo iets. Wie zijn het? Precies haar moeder. Dat mondje gaat als een watermolentje. Wat vraag je het mij, meisje, weet ik het soms? Vraag het de dominee, die weet alles van iedereen. Het is zijn vak. Mr. Goffin grijnsde en zijn door de ta bak bruin geworden tanden kwamen te zien. Durel heeten ze, miss Benham. Het zijn vreemde lui. De man is een boe kenwurm, een kamergeleerde deist, ency clopedist, atheïst, revolutionnair, weet ik het. Verder weet ik ook ifiet veel van ze. Trouwens niemand. Die Durell heeft overal duidelijk laten weten, dat hij niet op- con versatie gesteld is. Air. Goffin nam snuif en nieste terwijl hij zijn kwaadaardige neus naar het vuur toedraaide. Het was het meisje dat Jasper op den weg vond en hem binnenbracht. Het meisjeDonder en weerlicht, daarvan heeft die kwajongen ons niets verteld. Kit Benham lachte onbedaarlijk. Was daar een meisje? O, die boef! Ik weet er niets van Als je er meer van we ten wilt moet je Jasper maar zelf er naar vragen, voor den duivel Rose Benham zette haar meest-puri- teinsche gezicht. Oom Christopher, wanneer zult u toch eens leeren wat netter in uw manier van spreken te zijn Wat? Het is gewoon schandalig op uw leeftijd. Donder en weerlicht, miag ik in mijn eigen huis niet net zoo hard te keer gaan als ik wil? Trouwens, wat wil? Dominee Goffin zit er zelf bijl En als mijn taal voor zóó een man goed genoeg is, heb jij zeker niets aan te merken, versta je 1 Ga maar eens naar Jasper toe. Hij ligt in bed. Goed. Dominee Goffin en de oude landedel man zaten elkaar aan te kijken, toen ze de kamer was uitgegaan en Squire Kil barstte uit: Als die aap van een meid geen duï zend pond per jaar van haar zelf had, ik laat me hangen, voor dit en dat, als ik niet Stil, sir, ze is de dochter van uw broer. Als je het goed beschouwt is ze dat niet. Die kattekop is alleen maar de doch ter van zijn vrouw met haar katteklauwen. Ze hebben dien armen Nat den dood aan gedaan met hun schijnheilig gekwezel en hun opgetrokken neuzen, nou weet je het! Rose Benham was de brecde trappen opgegaan en deed onderweg allerlei ver schillende ontdekkingen, zooals stof op de trapleuning en een spinneweb in een van de hoeken. Jasper sliep in een groot eiken ledikant met vier stijlen en groene gordijnen toen zijn nicht aankopte. Hij ontwaakte uit de duistere diepte van een droom en hoorde de welbekende metalen stem van Rose roepen: Kan ik binnenkomen, Jasper? Ze waren als kinderen samen opge groeid, maar zooiets als valsche kiesch- heid zou Rose toch niet uit de slaapkamer van haar neef hebben gehouden. Ze kwam doodbedaard de kamer binnen, zonder ook maar een spoor van een blos op haar bleekc wangen, in haar blauwe oogen on verholen nieuwsgierigheid. Ze was drie jaar ouder dan Jasper en behandelde hem nog als een kleine jongen. Dat is me een mooie geschiedenis Gewond tc worden terwijl je van plan bent Zondag vrijwilligers af te rich ten Ofschoon ik vind dat het niets .dan een stelletje waggelende eenden is. En de oude Blister Doddington is bij je geweest? Ik hoop dat hij nuclfter was. Ben je er wel zeker van dat hij je arm behoorlijk heeft gezet? Haar bleek-blauwe oogen en haar ros sig haar schenen erg goed bij haar zelf bewuste persoontje te passen. Rose Benham wist drommels goed wat ze van het leven verwachtte en ze was er van overtuigd dat het leven het niet zou wagen haar ver wachtingen te beschamen. Zc trok een rie ten armstoel uit een hoek en ging naast het bed zitten, den heelen tijd al maar door pratend Ze was een van die vrouwen die de wereld onder een zondvloe van woor- en poeen te bedelven. Wel, wat een avontuur! En wat is dat wel voor een gevoel om door een jonge da me van den weg opgeraapt te worden? Ja, ja, ik weet er alles van Ze lachte haar harden, onsympathioken lach. Kijk me maar niet aan met een on schuldig gezicht alsof zooiets eiken dag passeert. Jullie mannen doen alsof zoo iets heel gewoon is 1 Terwijl ik dood- nieuwsgierig ben om er alles van te hoo ren Je begrijpt toch zeker wel dat je nichtje Rose er recht op heeft alles te weten In de wijze waarop zc een hand uitstrek te en de peluw gladstreek lag hot onbe wuste gebaar van zich-eigenaar-voelen. Jasper was voor haar niet heeleinaal do neef waarmee ze als een soort kameraad omging: hij was de man met wien ze be- sloten had te trouwen. (Wo.di x »lgi>.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9