23ste Jaargang VRIJDAG 22 JANUARI 1932 No. 719*' DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten boogBte 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Eenheid en persoonlijkheid. De afgevaardigden van een partij in de vertegenwoordigende' lichamen moe ten een eenheid vormen: de partij-een heid, met een minder prettig klinkend woord ook partij-discipline genoemd. Die partij-eenheid is voor elke partij een goed ding,' en zij vormt ook een voor waarde voor het goed besturen van land, provincie of gemeente m i t e daarin de persoonlijke zelfstandigheid en het per soonlijk verantwoordelijkheidsbesef niet verloren gaan. 't Is nuttig en noodzakelijk, dat de leden van een politieke fractie, de Katho lieke fractie b.v. in een gemeenteraad, met elkander de zaken bespreken en be handelen, opdat zóó, zoo mogelijk, een eenheid in optreden naar buiten worde gevormd. Zoo mogelijkDe mogelijkheid moet er blijven, dat een lid of een min derheid in de fractie, ondanks ernstig streven om tot eenheid van inzicht met de anderen te komen, overtuigd blijft van de juistheid van zijn eigen opvatting en meent daaraan in het belang der ge meenschap te moeten vasthouden. Partij-eenheid, of als men wel: partij discipline, is nuttig en noodzakelijk ook en niet het minstvoor onze Katholieke afvaardigingen in de vertegenwoordigende lichamen, maar ten slotte mag daardoor de eigen persoonlijkheid van -de afzon derlijke leden niet als 't ware verdwijnen. En zoo kunnen wij begrijpen een ver zuchting, die gisteravond de politieke hoofdredacteur van het „Vaderland" slaakte, in een artikel, waarin hij con stateert, hoe de twee afgetreden soc.- dem. wethouders, te R'dam, hun eigen, na lang beraad en ernstige overweging gevormde, opvatting over wat plicht hun gebood te doen in het algemeen be lang, weer loslaten na een van uit de partij op hen uitoefenende pressie. Hij verzucht: Waar is de heerlijke tijd gebleven, dat Schaepman en Kolkman de Leer plichtwet redden, die als stormram bedoeld was door de geheele overige Rechterzijde tegen een liberaal mi nisterie, dat Treub en Drucker te genover hun geheele partij tegen standers van Staats pensioneering ble ven, dat de Geer als eenige Ohriste- lijk-Historische stemde vóór de mo- tie-Borgesius-Limburg voor het Al gemeen Kiesrecht, dat Thomson als eenling van Links stemde tegen het Enquêtevoorstel in de decoratiezaak! Wij herhalen: eenheid is ook in een afvaardiging van de R. K. Staatspartij een kostbaar goed; maar een eenheid, die de vrije persoonlijkheid doodt, wen- schen w ij in onze partij niet. DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNEN AFGEWEND. Overeenstemming inzake pensioenbeslag. In de heden te Heerlen gehouden ver gadering van de contactcommissie voor het Mijnbedrijf is het dreigende conflict in de Mijnindustrie bijgelegd. De particulie re mijnen zullen inzake de pensioenen den zelfden bijslag geven als de Staatsmijnen. NU DE REGEERING KAN CONTINGENTEEREN. Verzoeken voor 200 artikelen. Naar de „Tel." verneemt, hebben na de aanneming van het contingenteeringswetje de regeering voor circa twee honderd arti kelen verzoeken tot beperking van den in voer bereikt. INVOERRECHTEN OP TOMATEN IN ENGELAND. De Engelsohe minister van Landbouw publiceert een nieuw decreet, waarbij op grond van de wet in zake de tuinbouw producten het volgende invoerrecht op to maten wordt ingesteld: 2 pence per En- gelsch pond gedurende het tijdvak 1 Juni— 31 Juli en een penny per pond van 1 Augus tus tot en met 31 October. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN. ONS BEZOEK BIJ KLEYKAMP. We ontmoeten er een gedis tingeerd Haagsch publiek met diplomatieke gereser veerdheid, en een geaffec teerde dame. (Van onzen eigen redacteur). ,En waar zijn nou die schilderijen, welke de* Koningin gemaakt heeft De vraag klonk in de stemmige stilte van de koninklijke kunstzalen Kleykamp tegenover het Vredespaleis waar een gedistingeerd Haagsch publiek met diplo matieke gereserveerdheid het schilder werk onzer Koningin bezichtigde, als een harde vloek in een ochtendstille kerk. Zij stond midden in de zaal. of liever in de combinatie van drie ineenloopende za len, de geaffecteerde dame van zekeren leeftijd en zij vestigde de algemeene ironi sche aandacht op haar appelronde per soonlijkheid. Aan alle wanden hingen de teekeningen en de olieverf schilderijen in een veelheid, welke bewondering moet af dwingen voor deze vacantie-liefhebberij van onz9 Vorstin. Veel schetsen zijn er bij van het Loo en omgeving, maar ook van Meijendel en üddel en natuurlijk het meest van de prachtige oorden in het buitenland, waar de Koningin haar vacanties heeft doorge bracht. Van het Rhóne-dal zijn twee dezelfde schilderijen, één groot en één klein, welke goed geslaagd zijn en een juiste impressie weergeven van de grootsche natuur. Ver der gezichten uit Noorwegen met het zware en donkere der sombere bergwe reld er in liggend en een aardig schetsje uit Oberstdorf in Zuid-Beieren. Ook uit de Vogezen, uit den Elzas en uit Oostenriik moet de Koningin heerlijke indrukken heb ben meegenomen naar huis, indrukken van de majesteit der Dolomieten, wier ruwe rotscontouren zij vastlegde met. potlood en wat witte verf. Alles bijeen, grootere schilderijen, klei ne penkrassen, potloodschetsen en studies in olieverf, zijn er bijna 90 inzendingen. Een respectabele arbeid. Merkwaardig zoowel om de kwaliteiten, welke er uit spreken, maar op de eerste plaats, omdat het hier het liefhebberij- werk betreft van onze Koningin. De waardeering van het artistiek ge halte van het schilderwerk loapt natuur lijk sterk uiteen. Het is hier en daar wer kelijk goed gecomponeerd en met juist be grip van de verhoudingen opgezet werk elders frappeert de lichtwerking en het kleurenspel. De opvatting van het schilde ren is modern, men moet het op een ze keren afstand bezien. Dat is bij modern schilderwerk heel gewoon, want in een paar zalen op de tweede verdieping is een tentoonstelling van schilderwerk van Francois Nicot ondergebracht, een Fransch- man, die veel heeft rondgezworven in Marokko en vandaar schetsen heeft mee gebracht vol klaterend zonnelicht en felle kleuren. Van dichtbij bezien zijn het klod ders verf, vingerdik op het doek gestreken, doch op een paar meter afstand is het of je de tropische zon voelt branden op de moskeeën. Onze Koningin is zuiniger met de verf geweest, maar zij heeft blijkbaar gewerkt met dezelfde nerveuze haast, breede vegen penseelend, opdat de compositie zou gauw mogelijk zou zijn opgezet. Is het mooi, wat onze Koningin schil dert? Ach, wat doet het er toe? Zij dient zich niet aan als kunstenareszij is een kunst lievende vrouw die het schoone in de na tuur ziet- en het probeert vast te leggen. De een brengt prullerige souvenirs mee naar huis, de andere heeft zijn koffer vol met kleurige aanzichtkaartenonze Ko ningin heeft haar eigen impressies, haar eigen visie meegebracht. Wie het niet mooi vindt, moet het zelf maar eens probeeren en dan zijn werk ver gelijken met dat van de Koningin. Het doel, dat onze Landsvrouwe beoog de met deze expositie wordt ongetwijfeld bereikt en dat is zooals bekend iets bij te dragen tot leniging van den nood onzer kunstenaars. De meest onpractische van alle begena digde menschenkinderen hebben het meest van de verminderde koopkracht van het nubliek te lijden en zij zijn in geen bond, die over een klinkende werkloosheidskas beschikt. Trouwens werkloos zijn zij niet, want hoe feller de honger nijpt, des te beter zijn vaak de kunstproducten. Om hen te helpen exposeert de Konin gin met de producten van haar kunstzin, maakt zij vrienden van den bedriegelijken mammon. Zaterdag j.l. is de tentoonstelling ge opend en op Donderdag werd het bedrag aan ingekomen entree-eelden reeds ge schat op rond f 3.000 'Volgende week ver schijnt een geïllustreerde catalogus, welke verkocht zal worden voor ƒ1. Do schilderijen ziin niet. te koop; de Ko ningin heeft ze te lief. De tentoonstelling te Den Haag blijft nog twee weken geopend. Daarna wordt geëxposeerd in Amsterdam en_ Rotterdam. De koninklijke expositie is een dank baar object voor buitenlandsche persfoto grafen om „interessante" foto's te maken. Wij ontmoetten er een Eugelschen foto- "raaf die een na-maak Volendammer in de arm had genomen en als maar kieken maakte, met den Volendammer er op in vesnannen aandacht tusschen het deftiver nubliek met face k main en bibberende lorgnet. Wie weet wat voor aandoenlijke kieken met dierbare bijschriften wij eerstdaags te aanschouwen krijgen in de buitenland sche geïllustreerde pers. „Hi-hi-hi", hinnêkte de appelronde dame. bij het zien van den Volendammer. Het was een onmogelijk mensch, be paald gênant, maar gelijk had ze. HET GEVAL-KORS IN DE BELGISCHE KAMER. Interpellatie niet vóór 2 Februari. De correspondent van de „Msb." te Brus sel seint: Heden, Donderdag, bij de vaststelling van de orde der Kamerwerkzaamheden voor de volgende week, hebben de Katho- li eeegfaku lieke afgevaardigden Poullet en Rubbens, gesteund door Van Cauwelaert, alsook het Vlaamsch nationale Kamerlid Romsee, erop aangedrongen, dat de interpellatie over de terugwijzing van prof. Kors aan de Ne- derlandsch-Belgisohe grens Dinsdag aan de orde zou komen. De Minister van Justitie, Cocq, verklaarde, dat de Regeering den voorgestelden datum aanvaardde. Maar de socialisten riepen, dat de kwestie van de overtreding van de acht-uren-wet door som mige industrieelen en het vraagstuk der werkeloosheid belangrijker zijn dan al het andere. Ten slotte werd men het er over eens Dinsdag a.s. de interpellatie over de radiocensuur en radiopolitiek der Regeo- ring voort te zetten, zoodat de interpella tie over het geval-Kors zeker niet vóór 2 Februari zal kunnen plaats hebben. In goed. ingelichte politieke kringen acht men het waarschijnlijk, indien zulks oog niet ia geschied, dat het Kabinet-Renkin aan de Nederlandsche Regeering zijn spijt zal uitdrukken over het gebeurde met prof. Kors. Onder meer zal worden medegedeeld, dat ten gevolge .an de wijze, waarop de vredesvergadering te Leuven door de Vlaamsch-nationalistische pers werd aan gekondigd, de Belgische veiligheidsdienst in den waan werd ge-bracht, dat de vreem de sprekers de bedoeling hadden over de dienstweigering wegens gewetensbezwaar te handelen. Dit zou dan ook haar vergis sing moeten verklaren. IN HET HEERENKLEEDINGBEDRIJF. De collectieve arbeidsovereenkomst. Namens de hoofdbesturen der samen werkende bonden in de- kleedmgsindustrie wordt ons geschreven: Tusschen de besturen der twee werkge versorganisaties in het heerenkleedings- bedrijf en de vertegenwoordigers der vak bonden in de kleedingindustrie is een be spreking gehouden over het opnieuw af sluiten van de twee collectieve arbeids overeenkomsten, die 15 Februari a.s. ein digen. De voorstellen van de werkgeversbon den komen hierop neer, dat kleermakers, die voor maatzaken werken, verplicht zul len worden, ook in Lagere loon-series werk te aanvaarden; dat de uur- en stuk-loonen met 10 pot. worden verlaagd, en een oom- missie zal uitmaken, welke werkzaamheden, die thans extra worden betaald, moeten vervallen, terwijl deze commissie ook moet nagaan, met welk bedrag de vergoeding voor fournituren kan worden verminderd, in verband met de prijsdaling. De vertegenwoordigers van de werkne mersbonden hebben reeds in de conferen tie van 11 dezer de voorstellen der werk gevers soherp bestreden en afgewezen. In een dezer dagen gehouden vergade ring bleek er tusschen de dagelijksche be sturen der vakbonden volkomen eenstem migheid te bestaan over het onaanneme lijke van de voorstellen. In de daarvoor bevoegde instanties zullen de voorstellen deze week door de vakbonden worden be handeld. en Maandag a.s. zullen de hoofd besturen bijeenkomen, om hun definitief standpunt te bepalen. VOOR DEN VREDE. De petitie-actie van den R. K. Vredesbond. Hoe langer hoe meer nadert de aller gewichtigste Ontwapeningsconferentie te Genève. Het mag verblijdend worden ge noemd, dat er allerwegen actie wordt ge voerd door vele riohtingen in de verschil lende Landen om invloed uit te oefënen op een gunstig verloop van deze conferentie. De Katholieken in Nederland nemen on der leiding van den R. K. Vredesbond kra-chtig deel aan deze beweging. De peti tionnementsactie van den R. K. Vredes bond is thans in vollen gang en loopt ge lukkig naar wensch. Zooals men weet, wordt zij gevoerd met de krachtige mede werking van de R. K. centrale organisa ties in ons land. Door middel dezer vereeni- gingen worden in alle plaatsen des lands de lijsten ter teekening aangeboden, waar op de bekende motie voorkomt betreffende de Ontwapeningsconferentie. Er zijn thans aan het actie- en concen tratie-bureau van den R. K. Vredesbond in Den Haag vele lijsten volteekend bin nengekomen. Verwacht mag worden, dat de vereenigingen in de dagen die nog resten haar bijzonderen ijver zullen ontplooien, en wij hopen, dat alle Katholieken, die hierom worden gevraagd, spontaan hun hand teekening zullen plaatsen. Ook buiten de organisaties om zal men in de gelegenheid zijn of worden gesteld, de lijsten te teekenen. In de hoofdstad des lands b.v. heeft de plaatselijke actie we ten te bereiken, dat men o.m. kan teeke nen bij alle afdeelingen van de R. K. Pro- pagandaclub. In Rotterdam bestaat gele genheid. bij den heer M. van Stapele, Korte Hoogstraat 33b. In Maastricht liggen de lijsten ter teekening bij den heer J. C. Smits, Brusselscheweg 111 c. Leidende en vooraanstaande personen in de verschillende andere plaatsen kunnen schriftelijk lijsten aanvragen bij het actie- en conoentratiebureau van den R. K. Vre desbond, gebouw „Amicitia", Den Hadg. Ze worden dan onmiddellijk toegezonden. Steunt nu allen den R. K. Vresdesbond bij deze bijzondere actie. Ieder is thans persoonlijk in de gelegenheid zijn stem uit te brengen tegen den wreeden en onzinni- gen oorlog. Pax! Het Perscomité der Internationale Actie van den R.K. Vredesbond. LOONREGELING DER HAVENARBEIDERS. De arbeiders weigeren de 7 pCt. loons verlaging. Door de scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid is aan de besturen van den centra- len bond van transportarbeiders, don Ne- derlanclsohen Bond van Christelijke fa- brieks- en transportarbeiders en den Ned. R. K. bond van transportarbeiders „Sint Bonifacius" op 12 December j.l. de vraag gesteld, of zij bereid waren tot het aan gaan eener nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst op verlaagde loonen. Nadat de besturen van hun leden de opdracht hadden gekregen door onderhan delingen een acceptabele positie te vor- schaffen, zijn besprekingen over de eisohen der ondernemers gevoerd. Het resultaat der besprekingen was, dat de beide werkgevers-organisaties bereid waren een nieuw contract voor den duur van 3 maanden, ingaand^ 25 Januari 1932, aan te gaan met toepassing van een ver laging der loonen, tarieven enz. van 7 pOt. Daarnaast werden nog eenige wijzigingen in de overige arbeidsvoorwaarden ver langd. De organisatiebe8turen hebben dit re sultaat aan hun leden voorgelegd, en, re kening houdende met de huidige verhou dingen, aanvaarding er van aanbevolen. De groote meerderheid van de gezamen lijke bonden bleek echter niet bereid de voorstellen aan te nemen. De door de werk gevers verlangde verlaging van 7 pCt. werd algemeen te hoog geacht, terwijl de con tractuur van 3 maanden met de moge lijkheid van nieuwe aanvallen op het loon na dezen termijn te weinig zekerheid voor de toekomst bood. Daarbij was van grooten invloed het toch al zeer lage inkomen van de groote meerderheid der havenarbeiders en de reeds door de werkgevers toegepaste be langrijke verlagingen en andere verslech teringen. De besturen hebben thans aan de beide Soheepvaartvereeniging medegedeeld, dat zij op de verlangde voorwaarden geen over eenkomst kunnen aangaan, en da.t het naar hun oordeel gewenscht is, de thans ont stane situatie met de besturen der beide Scheepvaartvereenigingen medegedeeld. Zij roepen de havenarbeiders op zich ver der te blijven scharen achter de besluiten der samenwerkende bonden. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie van Lausanne voor onbe- paalden tijd uitgesteld. (Buitenl., 4e blad). Ernstige onlusten in Noord-Spanje. De Jezuïeten maken zich gereed om het land te verlaten. (Buitenl., 4e blad). De bandietenterreur In China. (Buitenl. 4de blad). BINNENLAND. Het dreigend conflict in de mijnen Is afgewend. (1ste blad). Verzoeken aan de regeering om contin- genteeringen. (1ste blad). Onderhandelingen over de loonen In het havenbedrijf en in de kleedingindustrie. (lste blad). In het kamp te Waalsdorp is een adj^ onderofficier met doorschoten schedel dood gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). Het ongeval met den Parijschen trein. (Gem. Ber., 3de blad). De diefstal van ƒ60.000 bij de Landbouw- bank te Amsterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Ongeregeldheden bij de Militaire Admi nistratie te Breda. (Gem. Ber., 3de blad, en Laatste Berichten). ONZE ROMEINSCHE COR RESPONDENT SCHIJFT OVER DE KENTERING IN HET FASCISME Bladz. 5 FELIX RUTTEN OVER ZIJN REIZEN NAAR HET H. LAND Bladz. 2 EEN BEZOEK AAN DE TEN TOONSTELLING VAN DE SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN Bladz. 1 R. K. MIDDENSTANDSBOND. De collectieve verzekeringen. Het Bureau van den R. K. Midden- stadsbond in het Bisdom Haarlem ver zocht ons opname van het volgende: In het nummer van Maandag 18 Januari van „De Leidsche Courant" kwam een in gezonden stukje voor, onderteekend A. B., naar aanleiding van de rede, gehouden door den ambtenaar van ons bureau, den heer J. Mol, op de vergadering van de R. K. Middenstands-Voreeniging te Leiden op 13 Januari j.l. Do heer A. B. had met verwondering kennis genomen van het verslag dezer rede. Speciaal had de heer A. B. zioh verwon derd over datgene, wat de heer Mol in zijn rede had medegedeeld over de collectieve verzekeringen van den R. K. Middenstands bond. De verwondering van den heer A. B. be wijst slechts, dat hij buitengewoon slecht op de hoogte is van het leven en streven der Katholieke Middenstands-organisatie. Ware hij daarmee ook slechts oppervlak kig bekend, dan zou hij in deze rede geen reden tot verwondering gevonden hebben. De Katholieke Middenstands-organisatie bezit al jaren lang haar collectievq verze keringen, omdat zij heeft ingezien, dat de handeldrijvende- en industrieels midden stand bij de plaats, die hij in dezen tijd inneemt in het maatschappelijk stelsel dit middel om zijn positie te versterken niet mag verwaarloozen. De al of niet wenschelijkheid dezer col lectieve verzekeringen is in de organisa tie vroeger een voorwerp van discussie geweest. Maar steeds was het gevolg dezer dis cussies, dat de organisatie zich met meor kracht, en met altijd Btijgend succes, toe legde op de bevordering harer instellin gen en collectieve verzekeringen. Het optreden der R. K. Middenstands organisatie ten dezen is door theorie en practijk als om strijd bevestigd. Het ligt niet in onze bedoeling om met den heer A. B. in polemiek te treden over de collectieve verzekeringen van den N. R. K. M. Zulks zou geen zin hebben, als de heer A. B. niet tot onze organisatie be hoort. En het zou mogelijk nog minder zin hebben, als de heer A. B. wel deel uit maakt van onze organisatie. Het is niet de eerste maal, dat het col lectief verzekeringsstreven der Katholie ke Middenstandsorganisatie in het open-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1