UIT DE RIJNSTREEK Financiën en Economie VRAGENBUS FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 20 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 sidie der Burgerwacht 50.in mindering te brengen ten bate van de Vrijw. Land storm. De heer Guyt ondersteunt dit voor stel, doch n<t de mededeeling van den voor zitter, dat het de bedoeling van B. en W. is voorloopig geen nieuwen subsidies boe te staan, wordt de post bestendigd. Een voorstel van den heer H Parlevliet om bij het P. H. Kanaal een drinkfontein te plaatsen voor de schippers, wordt, na bestrijding door den voorzitter, niet aan genomen. Aan het Havenkantoor zal voor de schippers gratis water beschikbaar zijn. Bij hoofdstuk VIII, volguo. 278 jaar wedde onderwijzers, brengt de heer Gujt de Centrale 7do leerjaarschool ter sprake en noemt het 7de leerjaar een algeheele te leurstelling. De aanbesteding dezer school is ook mis-geloopen. Spr. pleit voor het Nij verheidsonderwijs. De voorzitter wijst op enkele dingen, waaruit blijkt, hoe de ge meenten aan de Onderwijswet gebonden zijn. Noemt als een mooi voorbeeld, hoe door ver&obillende scholen in enkele jaren 9000.teruggestort is. Steunregeling ja dan neen? Bij volgno. 3-18: Werkverschaffing, volgt een eindeloos debat over de vraag of niet een steunregeling moet worden in het le ven geroepen. Voor een in te stellen steun regeling wordt door de heeren v. d. Bent en Guyt gepleit. De heer v. Tongeren wijst er op, dat er voor een dergelijke uitgaaf een dekkingspost moet zijn. Of de heeren daar dan een begrooting voor hebben. De voorzitter zegt, dat deze vraag pas van daag bij B. en W. is ingekomen, dus on voorbereid is. De werkloosheid is iets groo- ter dan in 1931, doch de werkverschaffing voorziet in veel. Daarbij hebben wij, in te genstelling met 1931, 'n crisis-comité. Ver schillende heeren voeren over dit punt het woord, doch in hoofdzaak is men van mee ning, dat een dergelijke zaak, vooraleer in bespreking te kunnen worden gebracht, goed voorbereid moet zijn. Voor allerlei moeilijkheden en soms ook misbruiken komt men. De heer v. d. Zwan noemde b.v. het geval, dat hij een toekomstige huis vrouw er op wees, dat haar aanstaande man toch geen werk had waarop het, schijnbaar gewone, antwoord volgde: „nu, dan moet de gemeente daar maar voor zorgen". De heer v. d. Bent zegt geen voldoende werkobjecten in het ggzicht te hebben om de werkverschaffing te laten functionee- ren zooals dat gewenscht is. Een voorstel van den heer Guyt om alle valide arbeiders, maar vooral de meest be- hoeftigen, in de werkverschaffing, om den andere week, op te nemen, bleek voor aan neming niet geschikt, omreden bleek, dat men daardoor groepsgenooten te kort zou doen. Dr. Lodder sprak nogmaals voor aan houding dezer kwestie, waartoe dan werd besloten. Na aanneming van de begrootingen der diverse bedrijven, gas, electriciteit, water, grondbedrijf, vleeschkeuringsdienst en schoolartsendienst, wordt de gemeentebe- grooting z. h. st. aangenomen met de vol gende eindcijfers: gewone dienst in in komsten en uitgaven 645.507.43, Kapitaal- dienst ink. 551.675.uitgaven 500.200. Heb was inbussohen middernacht toen de voorzitter de vergadering met gebed sloot. Het ernstig SPOORWEGONGELUK op de lijn ParijsAmiens nabij Saint Just heeft vele slachtoffers geëischt. De ruine der wagens. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE PARATYPHUS-EPLDEMIE. De ambtenaar van het O.M. in hooger beroep. De ambtenaar van het openbaar ministe rie bij het kantongerecht alhier, heeft tegen het vonnis van den kantonrechter alhier dd. 15 dezer, waarbij de slager J. W. we gens overtreding der vleeschkeuringswet werd veroordeeld tot resp. een geldboete van f 30.subs. 10 d. hechtenis en f 60. eubs. 20 d. en in de zaak betreffende de Pa- ratypkus-epidemie werd vrijgesproken, hoo ger beroep aangeteekend. Vlet gezonken. Van een onbekende fir ma is gisteren in de Kromme-Aar een vlet met hout gezonken. De opvarenden wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Koperen feest van de Harmonie „Leo XIII" Voor een stampvolle zaal gaf gisteravond de R. K. Harmonievereeniging „Leo XIII'' in de St. Josephzaal een feestuitvoeriag bij gelegenheid van haar 12 K-ja-rig bestaan. De voorzitter der vereeniging, de heer W. v. d. Louw, sprak bij den aanvang een kort openingswoord, waarin hij de talrijke aan wezigen op dezen avond welkom heette. Jnzonder riep hij heb welkom boe aan den zeer eer w. Deken, als beschermheer 'der vereeniging en den Directeur, den heer J. v. d. Kaay, die steeds met veel ambitie de repetities had geleid. Als blijk van waar deering bood spreker dsn Directeur hierop een nieuwe dirigeerstok aan. Na dit openingswoord door den voor zitter, werd als inzet van de afwikkeling van het muzikale programma door de Har monie het „Aan U, o Koning der Eeuwen" ten gehoore gebracht. Daarna werd met de vertolking van de overige nummers aange vangen en met recht mag hiervan worden gezegd, dat „Leo XIII" onder de bekwa me leiding van hare directeur, den heer J. v. d. Kaay, uitstekende vorderingen heeft gemaakt. De muziek van onze Harmonie mag er thans zijn en met- aandacht hebben de aanwezigen de verschillende ten gehoo re gebrachte nummers beluisterd. Met eenige marschen, met als slot de „Inno Pon- tificio" (Paus-marsch) besloot de Harmonie haar inderdaad keurig uitgevoerd pro gramma. Jammer, dat er nog steeds tijdens een uitvoering personen worden gevonden, die geen voldoende stilte weten te bewaren. Do Deken was dan ook ongetwijfeld de tolk van het overgroot© deel der aanwe zigen, toen deze een beroep deed, tijdens de uitvoering het stilzwijgen te bewaren. Tegelijk maakte spr. van de gelegenheid gebruik om onze Harmonie bij gelegenheid van haar 12%-jarig bestaan in welgeko zen bewoordingen hartelijk geluk te wen- schen. Ondanks vele tegenslagen wist Leo XIII, mede dank hare wakkeren di recteur, het vereenigingsleven gezond te houden. Spr. besluit met de leden der Har monie tot trouw op te wekken aan de ver eeniging en dat nog velen haar gelederen zullen versterken. Tijdens de pauze werd den heer M. Kleijn, die vanaf de oprichting der Harmo nie zijn trouwe medewerking als lid der vereeniging had verleend, als blijk van waardeering door den voorzitter een rook stel overhandigd. Het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd door het bekende gezelschap „d© Laat" uit Tilburg, dat alhier vorig jaar met zijn humoristisch repertoir zulk een uitbundig succes verwierf en ook thans voor „Leo XIII" ongetwijfeld weer' aanlei ding zal zijn geweest om deze voordracht kunstenaars te engageeren. Het bestuur van „Leo" heeft weer juist gezien. Ernst en luim wisselde bij het gezelschap in snel tempo af en uit het voortdurend applaus der aanwezigen bleek wel, dat het optreden dezer humoristen op hooge prijs werd ge steld en aldus een door allen gewaarde af wisseling bracht op dezen jubileum-avond van onze kranige Harmonie „Leo XII welke wij gaarne een spoedig weerzien toe roepen. Jammer genoeg, dat een der leden van het gezelschap, de heer August de Laat, door omstandigheden plotseling be richt van verhindering had gezonden. AARLANDERVEEN. Pluimveevereeniging „Eendracht". Maandagavond hield de Pluimvee- en Ko nijnenfokkers vereeniging „Eendacht" al hier haar algemeene jaarvergadering in de zaal van de-n heer N. Delfos. Deze verga dering stond onder presidium van den heer Jac. v. d. Lijn, die nadat de presentie lijst door 27 leden was onderteekend, de vergadering opende. De secretaris, de heer C. Roos, las de notulen der laatste verga dering, welke zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Vervolgens brengt de secre taris ook een tot in de puntjes keurig ver zorgd jaarverslag uit over de werkzaaio- heden in 't afgeloopen jaar. De secretaris I wordt hiervoor met luid applaus en met een dankwoord van den voorzitter beloond. I Volgens het uitgebracht jaarverslag heeft de in December 1931 gehouden tentoonstel- i ling een batig saldo opgeleverd van 19.30. Als volgend punt der agenda brengt de i penningmeester verslag uit over de ink. en uitgaven. Het eindsaldo 1930 bedroeg 1 46.22, de inkomsten 1931 waren ƒ33.75 en de uitgaven 31.36, alzoo een totaal batig sa-ldo van 48.61 plus batig saldo bo vengenoemd der tentoonstelling. Hierna is aan de orde verkiezing voor zitter. De heer Jac. v. d. Lijn werd herko zen. Ook is reglementair aftredend de se cretaris, de heer C. Roos. Deze wordt met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens wordt gepauzeerd. Onder de pauze gratis verloting. Voor al de aanwe zige leden is een prijs beschikbaar gesteid, welke onder geanimeerde stemming wor den uitgeloot. Na de pauze wordt besproken een le zing te laten houden en ook tafel-keuring. Een lezing zal gehouden worden ongeveer half Februari, en en tafel-keuring begin Maart. De keurmeesters, de heeren Blok en Mandemaker, zullen dezen avond leer zaam maken. Bij de rondvraag komen nog verschil lende zaken ter tafel, waarvan enkele pun ten worden aangehouden tot de volgende vergadering, o.a. ook om dit jaar weder om een tentoonstelling te houden. Hierna sluit de voorzitter op een laat geworden tijdstip de vergadering. Uitvoering. Op Donderdagavond a.s. wordt alhier in de zaal*van den heer W. v. d. Berg een uitvoering gegeven ten bate van de armen in deze parochie. De tooneel- club „Vriendenkring' zorgt voor het humo ristisch deel van het program, terwijl de muziekvereemging „D. S. S." voor dezen avond zich niet onbetoond zal laten. Toont u dus ook alle uw liefdadigheid! Z0ETERW0UDE (H. R.). Volksbond. Gisterenavond hield de R. K. Volksbond, afdeeling Zoeterwoude Leiderdorp, de jaarvergadering in het pa tronaatsgebouw. De voorzitter, de heer I. J. Klaver, open de de vergadering met een woord van wel kom en sprak de Jbeste wenschen uit voor den bond en voor de ledeD met hunne ge zinnen in het pas begonnen jaar 1932. Door den secretaris, den heer F. Zand bergen, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Medege deeld werd, dat door Burgemeester en Wet houders van Zoeterwoude afwijzend is be schikt op een verzoek, om trekkende leden eener werkloozenkas ook bij de gemeente lijke werkververschaffing te werk te stel len. Ook was ingekomen een verzoek van het steun-comité om een bijdrage. In verband met den slechten toestand der kas werd besloten om den goeden wil te toonen en een bijdrage te verleenen van f 2.50. Ook werd medegedeeld, dat op Maandag 25 Januari a.s. de heer v. d. Ak ker, centraal-voorzitter. zal komen om te spreken over het Diocesane Ziekenfonds. De voorzitter spoorde de leden aan van dezen leerzamen avond gebruik te maken en verzocht tevens, dat ieder lid enkele be langstellenden zou medebrengen. Hierna las de secretaris een goed ver zorgd jaarverslag, en memoreerde daarin het 15-jarig bestaan der afdeeling en de verdere activiteit over het afgeloopen jaar. De penningmeester, de heer L. v. Noort-, gaf het finantieel vei'slag; saldo in kas vo rig jaar f 41.42, inkomsten f 411.40 is totaal 452.82, uitgaven f 433.84 alzoo een saldo in kas van f 18.98. ,.Hulp in Nood" gaf aan in komsten f 42.40 en aan uitgaven f 15.84, al zoo een 6aldo van f 26.56. De voorzitter dankte den penningmees ter voor zijn gehouden beheer en verzocht den heeren L. v. d. Eng en Jac. Rombouts do boeken en bescheiden van den penning meester na te zien. Bij de behandeling der begrooting. welke sloot met een totaalbedrag van f 335.was het de post subsidie tooneelvereeniging, welke eenige bespreking uitlokte, waarvan het resultaat zal zijn, dat „Liefde voor Too- neel", als onderaf deeling van den Volks bond zal worden ontbonden. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heeren I. J. Klaver, P. Zandbergen en F. Zandber gen, bij acclamatie herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van A. van Mil. Als voorzitter wordt met algemeene stemmen herkozen de heer Klaver. Met een woord van dank en met een aan sporing om volgende week Maandag ter vergadering te komen, werd deze vergade ring door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Pluimveevereeniging. De pluimveever eeniging „Ik leer nog" bezorgde aan hare leden 'n genotvollen en leerzamen avond in het café „Ik leer nog", met de vertooning van de film: Pluim veevoederfabrieken van P. Sluis. De ervaringen van deze fabrieken, welke zich uitstrekken over een ruim 100-jarig tijdperk, zijn zeer groot, de talrijke kippen houders hebben gezien en van deze film kunnen leeren hoe zij hebben te handelen om da kippenhouderij op een loonend peil te brengen. De voorzitter, de heer den Hertog, was de tolk van alle aanwezigen en dankte de vertegenwoordigers van de firma Sluis voor dezen aangenamen en leerzamen avond. ZOETERWOUDE. Geboren: Carolina Catharina d. v. P. J. Vlasveld en A. H. van der Kwastel. Cornelis Johannes z. van C. Turk en M. J. v. Velzen. Cornelis z. van F. den Hertog en J. Verboom. Cornelis z. van A. Varkevisser en J. v. Tilburg. Helena Clasina Johanna d. van P. L. Hooymans en C. C. Knijnenburg. Cornelia Johanna Maria d. van J. Janson en P. M. van Nie- kerk. Wilhelmus Nicolaas z. van Chr. J. v. d. Werf en M. Loomans. Alberdina d. van F. v. Dijk en J. M. Noppen. Adrianus Franciscus z. van A. Berk en F. Rekelhof. Johannes Wilhelmus z. van W. v. d. Drift en A. A. van der Ploeg. Michael Aloysius z. van M. Albers en J. P. Looije- stein. Ondertr o u w d: Marinus Francis- cus Bijnsdorp 25 j. van Pijnacker en Ma ria Catharina Overdevest 23 j. Overleden: Frans Johan Bakkers 2 jaren. Cornelis de Jeu 17 j. ZEVENHOVEN. Rectificatie. In het Maandag 18 dezer staat foutief Zondag^ 29 a.s. Dit moet zijn Zondag 24 a.s., uitvoering van de Maria-Congregatie. Dienstplicht. Voor de dienstplicht lich ting 1933 zijn 6 personen ingeschreven, 3 personen hebben vrijstelling gevraagd we gens broederdienst en 1 wegens opleiding tot den geestelijken staat. Bobby was alleen thuis, met de radio en de electrische koker. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. r7ï N.V. Hillens Sigaren- en Tabaksfabriek. Aan het verslag d©r directie van A. Hil- len's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft over het afgeloopen boekjaar wordt het volgende ontleend: 't Is duidelijk, dat de slechte tijdsomstandigheden en de daar mede gepaard gaande verminderde koop kracht van het publiek voor de ontwikke ling van het bedrijf niet gunstig sijn ge weest, zoodat over het afgeloopen jaar geen winst kon worden gemaakt. In het vorig© jaarverslag werd reeds ver meld, dat een verschuiving van den ver koop naar de goedkoopere prijsklassen was waar te nemen. Deze verschuiving is ge durende het afgeloopen jaar nog scherper aan het licht gekomen. Tegenover dit nadeel staat, dat de ver wachting ten opzichte van een geleidelijke toeneming van den afzet is verwezenlijkt. Ook gedurende de tweede helft 1931 ver toont de verkoop een stijgend© lijn. Door deze ontwikkeling van den afzet en de nog verder doorgezette bezuigingen blijft de directie ten opzichte ran de toe komst van het bedrijf 1 1S7. Daarna volgde de professor cn het verkeerragentje, die het prinsesje op een haastig gemaakte brancard droe gen. En terwijl hij het prinsesje zoo droeg, dacht Kccsie hoe het toch wel raar kon loopen in de wereld. Wat had hij al een avonturen beleefd. „Enfin', dacht hij, „men kan nooit weten hoe een stuiver rollen kan". 188. Niet lang na hun vertrek kwamen ze aan de stad der kabouters. Al spoedig was het in de stad bekend, dat een optocht op komst was en daar ook de kabouters nieuwsgierig waren, liepen ze dra te hoop oni alles te zien. Er was heel wat vreugde toen men zag, dat de liii behouden waren teruggekomen. De eene riep „Hoera", de andei'e „welkom thuis". Men schreeuwde door elkaar, zoodat men zijn eigen woorden niet kon verstaan. Vraag: Van iemand, die 4 jaar bij de gemeente gewerkt heeft en na een ongeluk ontslag heeft gekregen. Antwoord: Wend u tot den burge meester. Vraag: Is het Rijk verplicht aan alle werkloozen van alle dorpen steun uit te koeren of worden er uitzonderingen ge maakt Antwoord: Het Rijk keert geen steun üit. Het Rijk subsidieert slechts instellin gen, die zich met werkloozensteun belasten, zooals werkloozenkassen van vakbonden en gemeentelijke instellingen. Waar geen werk loozenkas is of waar de gemeente de rijks regeling niet heeft aanvaard, wordt geen rijkssubsidie verleend. Vraag: P. J. L. inzake een schuld aan de Coöp. Boerenleenbank wegens aankoop van een schip. Antwoord: De bank heeft o.i. terecht u de uitbetaling der rente geweigerd. U zult het door u opgenomen bedrag moeten terug betalen, voorzoover in uw macht is. Zoo- dra de schuld geheel za-1 zijn aangezuiverd, o.a. door de opbrengst van het verhuurde schip, hebt u recht op teruggave van het schip. Borgen dienen niet, om u van uw schuld te ontheffen. Wanneer de borgen uw schuld aan de bank mochten hebben be taald, hebben zij dezelfde vordering tegen u als de bank had. V ra a g: Tot hoe groot is een legaatje bij testament vrij van successie. Hoeveel suc cessierecht moet er betaald worden tus- schen broers en zusters bijv. van f 1000 tot en met f 15.000. Antwoord: Een legaatje beneden d© f 100 is in ieder geval vrij van successie; betreft het broers of zusters, die evens wet telijke erfgenamen zijn, dan is een legaat tot f 300 vrij. Bij vererving tusschen broers en zusters bedragen de successie-rechten van f 1000—f 15000 ongeveer van 1317 pet. Vraag: Is het waar dat de steunrege lingen welke de laatste tijd in vele platte lands gemeenteraden, in overeenstemming met het verlangen van den Minister wor den aangenomen, alleen en uitsluitend be stemd zijn voor de land- en t-uinbouwarbei- ders, en kunnen daarvan bijvoorbeeld ook de bouwvakarbeiders profiteeren, voor wel ke laatste er toch in de meeste plattelands gemeenten niet eens gelegenheid is zich te organiseeren. Antwoord: De bedoelde steunregelin gen betreffen alleen de voorwaarden voor rijkssubsidie. Het rijk verleent alleen sub sidie voor die werkloozen, welke het als crisis-werkloozen beschouwt. Daartoe be- hooren de bouwvakarbeiders nog niet. De gemeenten zijn evenwel vrij om deze werk loozen uit eigen kas te steunen. V raag: Heeft de Gemeente Leiden met de verstrekking der Radio-distributie den plicht om de aangesloten stations en dus de Radio-Vereenigingen te steunen? Indien ja, is er dan al in dien geest een besluit genomen? Antwoord: De gemeente is niet ver plicht de Omroepvereenigingen, wier pro gramma's zij distribueert, te steunen en doet dat ook feitelijk niet. Een dergelijke verplichting bestaat ook niet voor den be zitter van een ontvangtoestel. Of men zich evenwel niet moreel verplicht behoort te ge voelen, lid te zijn van de Omroepvereeni- ging, wier overtuiging men deelt, is een an dere vraag. De gemeente is van meening, dat er alle reden is dat ook de aangeslote nen bij het gemeentelijk radio-distributie- dienst lid zijn van een der Omroeporganisa ties. Van een vrijwillige bijdrage van ge meenteweg" is tot nu toe geen sprake. Uitgesproken: G. van Nobelen, te Sassenheim. Our. mr. F. J. J. Trapman, te Leiden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10