Wat te doen me- de werkloozen? UIT DE OMGEVING me' HET HUIS DER VERSPIEDERS DINSDAG 19 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 door LLOY Een interview met den oud- Minister-President van En geland. Het pijnlijkste sociale gevolg, dat ver oorzaakt wordt door de huidige wereldde pressie in handel en in industrie is het al door verbazingwekkend aangroeiend getal der werkloozen in alle beschaafde landen. De groote moeilijkheid, het bijna onoplos bare probleem is, dat er voor tallooze werklieden in welke industriegebieden der wereld dan ook geen werk meer is te vinden. In Groot Brittannië waren in den herfst van 1931 millioenen werkloozen en nu nog meer. In Duitschland zijn er een vijf mil- lioen. En ook in de andere landen groeit hun aantal nog steeds. In ieder land dreunt het marcheeren der werkloozen als een sombere echo dooi de straten. Op alle landen drukt zwaar de vraag, wat men met hen zal beginnen? De publieko opinie wordt voortdurend door dit vraagstuk verontrust. De huma niteit, de naastenliefde, verbieden ons hen te laten verhongeren. Maar reeds uit het oogpunt van gemeenschapsgevoel is dit absoluut verwerpelijk. Want een tot wan hoop gedreven man is een uiterst gevaar lijk burger, vooral als hij nog zorgen moet voor vrouw en kinderen. En een geheel leger van zulke wanhopigen zou het land in een chaos veranderen. Wanneer er een poging moet worden ge waagd om tot een beslissing te komen wat er met de werkloozen moet gebeuren, dan gaan onze blikken op de eerste plaats uit naar de maatregelen die reeds zijn ge nomen. In de meeste landen pogen Rijk en ge meenten het probleem eeniger mate op te lossen door werkverruiming en door wer ken in het algemeen belang te doen uit voeren, maar in geen enkel land zijn daar meer dan tien procent der werkloo zen bij betrokken. Misschien vormt Italië een uitzondering. Mussolini ontwikkelt een wonderbaarlijke energie in het vinden van nuttig werk. In de meeste landen zijn de werkloozen aange wezen op de liefdadigheid, die hier en daar wordt bijgestaan en aangevuld door de openbare kassen. Alleen in Engeland en Duitschland bestaat een soort van na tionaal systeem om de werkloozen van al- geheelen ondergang te redden. Het experiment, dat Engeland heeft ge maakt, verdient ten volle belangstelling opdat het met de bedoeling.-werd opge richt: te doen en te voorkomen. Er bestaan vele misvattingen over de bedoelingen van dien opzet. Er zijn sensationeele rapporten verschenen over algeheele demoralisatie der werklooze^ die steun trekken. Welis waar zijn er vele gevallen, die voor misluk king van het experiment bewijs schijnen to leveren, maar het is toch absoluut niet waar, dat iedereen in Engeland, die te lui is om te werken zich „bij den steun" kan vervoegen. Het systeem van werkliedenonderareu- «ing uit de openbare kassen werd inge voerd, toen ik kanselier van de Schatkist was als onderdeel van een groot verzeKe ringsplan. Vóór 1911 waren de werkbozen geheel aangewezen op de geringe hulpe van de Armenwet, die werd aangevuld door particuliere liefdadigheid. Er waren wel eenige organisaties, die hun leden in geval van ziekte of werkloosheid wat uitkeerden, maar het bleef lap-werk. En het overgroote deel der arbeiders stond er buit-en. In 1909 kwam de verplichte Staatsverzekering. De basis vormden de contributies der arbei ders, aangevuld door middelen van den Staat. In die jaren bedroegen" de contri buties der arbeiders ongeveer 136 millioen per jaar; daardoor werden zij gevrijwaard om aan te kloppen bij de liefdadigheid, wat altijd tergend is voor een arbeider, die zich zelf respecteert. De heerschende omstandigheden na den wereld-oorlog oefenden een fnuikenden in vloed uit op dit verzekeringswezen, vooral toen de werkloosheid altijd grooter werd. 5 GEORGE. Heb begon al bij de demobilisatie. De vroe gere soiuaten probeerden in hun oude po sities terug te komen; dit lukte veelal niet en de jacht naar betrekkingen werd schrik wekkend. Er dreigde gevaar voor inflatie. Engeland keerde toen tot den gouden standaard terug, die den uitvoerhandel be nadeelde. De werkloosheid werd toen chro nisch; de personen die al jaren lang werk loos waren en bij hun uitkeeriixgen de gren zen hadden overschreden van het bygedra- gene, moesten door den Staat worden ge holpen. De sommen der uitkeeringen ste gen tot in het hybridische. Maar toch heeft niemand het recht van demoralisatie door deze uitkeeringen te spreken; zij waren noodzakelijk. Er komen weliswaar vergissingen en on regelmatigheden voor, maar die betreflen toch. op zijn hoogst tien percent der geval len; ten minste negentig percent zijn arbei ders van goeden wil, die geen werk kunnen vinden. Men kan trouwens op den duur niet van de „steun'' leven; het bewijs daarvoor werd geleverd in de mijnstreken. De Prins van Wales constateerde dit. En er werd een eenmalige uitkeenng gedaan voor schoeisel en kleeren. De objectie, dat de „steun" politieke bijbedoelingen heeft, gaat niet op. De administratie onder toezicüt der regeering is strikt onpartijdig en heb is zeker, dat de officieele steun veel minder vatbaar is voor corruptie dan de particu liere, die - beheerd wordt door zichzelf sa- larieerende ambtenaren, aan wier strijkstok dikwijls veel blijft hangen. Het beste bewijs dat regeeringssteun goed werkt, is het feit, dat orde en rust niet werden verstoord gedurende de tien jaren dat het aantal werkloozen groeide van een millioen tot een millioen 800.000. Het aantal misdadigers nam niet toe en het communisme kreeg geen kans. De ondervinding, opgedaan bij ons ver- ze kerings-systeem, is dus goed. En het zou ook goed zijn als de andere landen wat meer profiteerden van deze ondervinding Intusschen hebben wij wel gemerkt in En geland, dat net heel gemakkelijk is de uit keeringen te verhoogen, maar Jat het schier onmogelijk is ze te verlagen, wil men niet een nationale crisis doen ont staan. Het beste is en blijft den menschen werk te geven, en daarom ben ik voor werkver ruiming op zoo groot mogelijke schaal. Vier jaren geleden heb ik aan de Staats lieden van mijn land voorgesteld om een fonds te stichten van een billioen dollar, om daaruit enorme publieke* werken (we gen, bruggen, havens, enz.) te bekostigen. Een miuitieus plan werd door een comm.s- sie van deskundigen opgesteld, waarvan ^k voorzitter was. Een jaar later werd mij op gedragen een rapport samen te stellen, hoe zulk eeu enorm werk ter oplossing van het werkloozen-probleem te beginnen. De beste experts hielpen mij, maar na achttien maanden was de wereld-depressie zoo toe genomen, dat er weer andere plannen ont worpen moesten worden. Er werden drasti sche maatregelen genomen om de zich reeds in staat van ontwikkeling bevinden de werken snel ten einde te brengen en vooral werd aandacht besteed aan liet overbrengen van gezinnen ter vestiging op het platteland. Vooral door werkverruiming dus kan do toestand beter worden; handel en indus trie zouden er groot nut uit trekken; méér dan verhooging van invoerrechten zou schen ken en schenkt. Uitvoering van groote wer ken zou nieuwe waarden scheppen voor mijn land, dat lijdt onder zijn schuldenlasten, oorlogsschulden en hoog opgeschroefde be lastingen. Het wordt tijd dat iedereen tot 't inzicht komt dat het volk meer gebaat is bij gezondheid en productief werk dan bij luiheid, steun en gebedel. Eon gezond land moet zijn natuurlijke bronnen van welvaart weten te gebrui ken; het wijze gebruik ervan staat gelijk met de handhaving van een goede doe' matige politiek. Want de beste weg om uc. werklooze hulp te geven, is en blijft... hun werk te geven. HILLEG0M. Apologetische Conferentie. Woensdag avond houdt Kap. Bosch in de St. Joseph- kerk zijn laatste conferentie in dit seizoen. Wegens het noodweer op Driekoningen avond was toen de belangstelling vanzelf sprekend slechts matig, doch wij vertrou wen, dat Woensdagavond de kerk te klein zal zijn. Kindervoeding. Heden begint weder het St. Vinoentius-lieidewerk oer kinder voeding bij de Eerw. Zusters van Huize St. Joseph. Gaarne wekken wij (voor zooverre nog noodig) op, gaven in natura of anders zins voor het arme kind beschikbaar te stellen; er is zoo veel noodig! Lichtmisère. Zaterdag- en Zondag avond liet de electrische straatverlichting weer veel te wenschen over: hier en daar brandde zelfs niet één lantaarn. Bij de hoeken der straten en wegen, aan de wa terzijde was het gevaarlijk. Wij begrijpen niet, ais er lederen avond betaalde con trole i^, dat zoo iets kan plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Geboren: Leendert, z. v. J. Vaande- ring en L. den Dekker. Cornelis Hendrik, z. v. G. Beker en K. W. Geytenbeek. Tine d. v. B. Biersteker en A. Annes. Johannes Franciscus, z. v. G. A. Lommerse en J. M. A. v. d. Knaap. Jan Hendrik, z. v. D. M. lvnibbe en P. Hoogvliet. Hubert Marie Joseph, z. v. J. Xijsse en J. H. Hart. Ger- rit, z. v. L. C'. Baas <?n J. van der Luit. Angela Mathi'da, d. v. B. Wagenaar en A. C. Boone. Wilhelmina Helena, d. v. J. J. de Rijk en A. den Ouden. Rijndert, z. v. A. Clay en L. Kreeft. Huiberdina Petro- nella. d. v. A. M. ""luffman en P. Persoon. Hendrika Leijntje, d. v. B. Bakker en A. L. Vermeulen. Cornelis, z. v. J. Kagchel- land en G. van Leeuwen. Petrus z. v. P. Homan en C. J. P. de Hey. Grietje, d. v. C. van der Wal en J. Kars. Maria, d. v. C. B. van Staveren en G. K. Laan. Wil helmus Johannes, z. v. B. Bogers en C. Riet veld. Getrouwd: J. A. Venne, 29 jaar en A. E. Hoogkamer, 24 jaar. Overleden: Jacobus Abraham Ca- landt, 79 jaar, wedr. van E. J. Snijder. Angela Mathilda, 1 dag, dochter van B. Wagenaer en A. C. Boone. Maria van Dreunen. 72 jaar, weda van J. Overdorp. Levenloos geboren: kind van J. B. van Kampen en Th. v. d. Zwan. Vertrokken: Pieter Franzen, van Sloterweg naar Amsterdam, Akerpolder, Langeweg 181. Geertrui M. de Lange, van Cruquisdijk 63 naar Haarlem, Vergierde- weg 135. Gijsbertus .vaon Leeuwen, van Kruisweg 333 naar Boskoop, Julianastraat 22. Gerritje Bruijnes, van Xieuwemecr- dijk 157 naar Rijnzaterwoude, Woudsclien- dijk 17. Pieterneila van Beek, van Kruis weg 1073 naar Ginneken Ulvenhout, The- resiagesticht. Eertze Braaksma met ge zin van Kastanjelaan 14, naar Amsterdam, Meeuwenïaan 311 I Adriaan W. Burghout van Sloterweg 1196 naar Amersfoort, Leus- derweg 336. Margaret li a M. Krielen, van Kruisweg 1049, naar Heemstede, Heerenweg 135. Hermina C. Verkuyl, van Nieuwen- meerdij'c 82, naar Aalsmeer, Ophelialaan 91. Jacob Lansing, van Dennen'aan 50, naar Amsterdam^, Lijnijaangrachl .55. Johanna W. Benner. van Eikenaan 32 naar Amster dam, Hoofdweg 417 I. Petrcnella Arends, van Hoofdweg 1018 naar Bennbroek, Schoollaan 78. Zegerus Th. Nelemans, van Hoofdweg 152, naar Amsterdam, Pot gieterstraat 21 III. G rgel zonder glas en Water gorgel droog - UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Woensdag 20 Januari. Huizen, 298 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Bijbellezen. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Dameszangkoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Orgelconcert. A. Geest, scpraan. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert, (tenor-viool-fluit-piano). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voorlezen. 3.00 Concert. Hollandsch harpkwartet. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouw praat je. 7.00 Lezing: De reformatieperiode. 7.45 Persberichten. 8.00 „Die Schöpfung'', oratorium van Haydn. Oratoriumver. Harderwijk. Jo Vin cent, sopraan; J. v. Kempen, tenor; W. Ra vel li, bas. In de pauze gramofoonplaten en persberichten. Daarna tot 11.30 Gramofoon platen. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-uitz. 10.00 VPLO. 11.00—11.30 en 6.30—7.00 RVU. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpla en 10.00 Morgenwijding. 10.15 Trio Arte (viool-cello-piano). M. Erfmann, voordracht; P. Hiemstra, toe spraak. 11.00 Lezing over huisinrichting. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Concert. VARA-septet en gramo foonplaten. I.45 Pauze. 2.15 Kookles. 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 Voor de kinderen. 4.45 Vraagbeantwoording. 5.30 Concert door het septet o.l.v. Is. Eyl 6.30 Lezing door L. J. Jordaan. 7.00 Concert door het orkest o.l.v. Hugo de Groot. R. Brosser, cello. 7.45 „Raubcvhauptmann Cocosch", hoor spel door het Groot Volkstooneel. 9.00 Concert door het orkest (vervolg). 9.45 Hoorspel (Wakker en tropenduit). 10.00 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Louis Contran, humorist. II.1512.00 Gramofoon. N00RDWIJKERH0UT. Bons steunverleening. De aandaeht wordt erop gevestigd dat de bons, welke van gemeentewege aan werkloozen worden verstrekt den eersten werkdag van iedere maand ter gemeente-secretarie kunnen worden ingeleverd. Daarbij moet worden overgelegd een nota vermeldende de aan tallen der in te leveren bonnen en wel een van die verstrekt tot en met 2 Januari 1932 en een van die verstrekt na genoemden datum. Crisis-comité. Dezer dagen hield het alhier opgerichte crisis-comité zijn eer He werkvergadering in het gemeentehuis. De Burgemeester deelde als voorzitter, na al len hartelijk welkom geheeceli te hebben, mede, de eerste resultaten van heb rond gaan der leden in de gemeente. Door en kele personen wa-s meens een gift geschun- ken, door anderen een wekehjksche. Het totale bedrag waarover het comité weke lijks te beschikken heelt bedraagt ƒ250.—, uit gerekend over 16 weken dus tot 1 Mei a.s., terwijl ook nog eenige giften in natu ra waren toegezegd. Zoo stelde de N.V. Centrale Bakkerij 250 brooden beschik baar, terwijl ook nog eenige winkeliers gel den in natura beschikbaar stelden. Beslo ten werd aan te sluiten bij het Nationaal Crisiscomité. Van de inkomsten van het plaatselijk crisiscomité wordt 10 procent afgestaan aan het Nationaal crisis-comité. Uit het oogpunt van saamhoorigheid werd tot aansluiting besloten. Er werd een werk comité samengesteld. Dc heeren burge meester A. A. C. M. van Iersel, J. A. M. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert. 1.05 Gramofoonplaten. I.50 Het Griller strijkkwartet. 2.45 Voor scholen. 3.50 Concert. Stedelijk orkest van Bour nemouth o.l.v. Dan Godfrey. L. GodowsRi, viool. 5.05 Cinema-orgelbespeling." .5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen. 7.10, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 Concert. B.B.C. symphonie-orkest o.l.v. A. Boult. Wagnerprogramma. II.05 Dansmuziek. Roy Fox en zijn band. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 9.05 Gramofoonplaten. 9.50 Kamermuziek (Gramofoon). L a n g e n b e r g, 473 M. 6.257.20 Orkestconcert. 11.2012.20 Gramofoonplaten. 12.25 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Oude instrumenten. 7.208.15 Orkestconcert. 8.05 „Clowns Geburtstag", hoorspel/van Jaretzki. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Opera-concert of Studio-uitzending. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert o.l.v. Em. Ree- sen. 4.204.50 Gramofoonmuziek. 7.208.20 Orkest van de Kon. Lijfgarde. 9.0510.05 Vervolg concert. 10.0511.50 Dansmuziek. Brussel 508 en 338 M. 509 M.12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Concert. 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 338 M.: 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestcomert. Z e e s e n, 1635 M. 1.20 Gramofoonplaten. 3.504.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. 9.35 Populair orkestconcert. Daarna dansmuziek. Pijnenburg, gemeente-secretaris, ,J. H. Pennings, P. J. Warmerdam, P. A. Warmer dam en C. Bouwmeester hebben hierin zit ting en zullen de loopende werkzaamheden verrichten en zich hoofdzakelijk met 'Je verdeeling van steun belasten, terwijl de overgeblevenen van het oomité meer spe ciaal belast zullen zijn met het inzamelen van giften en het geven van advies. Wij willen hopen dat het comité door ruime toevloeiing van giften in staat gesteld zal worden aan alle vragen te kunnen vol doen. Jubileum. De heer H. Bouwmeester, koster der N.-H. kerk alhier, herdacht Zon dag den dag, waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd tot koster en voorzanger bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Hem werd een stoffelijk blijk van belangstelling aan geboden en tal van personen waren op c'e receptie aanwezig om den jubilaris te oom- plimenteeren. Als bijzonderheid zij vermel-l, dat Bouwmeester 5 predikanten heeft ge diend. STOMPWIJK. Tentoonstelling. Zondag had in het zaaltje der St. Joseph Gezellen de tentoon stelling plaats gehad van de prijzen van de loting, welke ten bate voor het jeugd werk gehouden wordt. Er waren tevens eenige aardige attracties aanwezig, met het doel wat geld bij elkaar te krijgen voor het oprichten van een naaikrans. De naam der pop, naar welke de bezoekers mochten raden, was Paula. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 4) Alles aan het grijze, oude huis scheen van steen. De hof en de paden waren be legd met ruwe steenen uit de steengroeve; de hal en de gangen bevloerd met tegels. Even nadat hij binnengekomen was, lag Jasper Benham op een lange, breest rust bank onder het venster in een kamer, die wel een vertrek uit een oud klooster had kunnen zijn. De wanden en het gewelfde plafond waren van steen en de plaats van den haard was een groote, gapende nis met gebeelhouwde pilaren aan beide kan ten. Nance Durell was de kamer uitgegaan om David wakker te maken, den knecht, die in een vertrekje bij den stal liep. Jas per ging achterover liggen met zijn hoofd op het ronde kussen en keek om zich heen alsof hij droomde. Wie waren die Durell's en hoe waren zij op Stonehanger terecht gekomen, het grau- p huis, waarover al dertig jaar werd ge- s «hen als een huis der verschrikking Y Benham was noch bijgeloovig, noch iemand van romantische fantasie en ook voor geen kleintje vervaard, maar deze trieste ka mer met de wijde gaping van den vuur haard gaf hem tpch een vaag gevoel van iets mysterieus en huiverinu'wek'-ends. Hij hoorde voetstappen in de gang. Nance kwam de kamer weer binnen met haar arin vol hout, haar donkere oogen lachten, de sprankelende moedwillige lach van bloeiende gezondheid en uitbundige jeugd. Het is me gelukt David wakker to krijgen. Hij moet 's nachts altijd zijn raam open laten want er is maar cén manier om hem wakker te krijgen. Steentjes naar binnen te gooien? Ik kon zoo gauw alleen maar den stalemmer vinden!Ik ben bang, dat ik hem David op zijn hoofd gegooid heb. Ze legde haar hout neer, knielde en schudde in de hoop grijze asch op het haardrooster. Haar adem wekte de asch weer tot gloed en 't rijshout dat ze er op gooide begon te knetteren en aan te vlam men. Benham kon zich niet verzadigen aan het kijken naar haar terwijl ze bezig was het vuur aan te maken. De weerschijn van het brandende hout tooverde glanzen op haar zwart haar. Vindt u het niet een gezellig werk om vuur aan te maken O ja, ik vind het ook zco prettig; het is zoo heerlijk om warm te worden. Bonham begon het heele avontuur onge looflijk prettig te vinden. Wel drong het zoo nu en dan tot hem door, dat hij er met zijn bloole beenen en de gansche wonderlijke combinatie van zijn costuum niet bepaald uitzag om dc'gast van een onbekende jonge dame tc zijn. Maar ora een of andere onnatuurlijke reden, scheen dat er niet op aan te komen. Het meisje had al de vreemde incidenten van dezen nacht opge nomen met dezelfde van-zelfsprekendheid waarmee ze afgewaaide appelen uit het gras zou hebben opgenomen Daar is David. Er kwamen geluiden uit een of ande ren afgelegen hoek van het huis. Nance verdween even om spoedig weer terug tc komen met een keteltje vol melk, een kom en wat brood en kaas op een bord. Ik zal even wat melk voor u warm maken. U geeft u veel te veel moeite voor mij. Ik moet toch opblijven. Vader komt waarschijnlijk vannacht terug. Hij zou met de laatste postkoets komen en van Battle af loopen. Jasper had grooten lust om naar aller lei te vragen, maar zijn gevoel van kiesch- heid wist hem dien lust te doen bedwin gen. Even later bracht zij hem de kom melk en zei met oogen vol toegewijde be langstelling: Als u dat op hebt, moet u een poosje gaan slapen. Ik moet bij het vuur blijven zitten en opletten. Of Mr. Durell komt? Het is een hee le wandeling van Battle. Ja, ik moet wel opblijven, want Da vid hoort niets. Een bruikbaar man in sommige om standigheden Doet uw arm nog erge pijn? Niet van beteekenis. Ze haajde uit een hoek van de kamer een groote reisdeken en. legde die over hem. Den leegen melkkop nam ze weer mee. Ik zal de lantaarn uitdoen. Het vuur geeft licht genoeg. Ze zette een armstoel voor den haard en stapelde een paar eiken blokken op het vuur. Benham lag stil naar haar te kijken. Zo w-as in den stoel gaan zitten en het schijnsel uit den haard straalde op haar gezicht en op haaf zwarte japon. Ze scheen haar kracht om wakker tb blijven toch te hebben overschat; nauwe lijks was ze gezeten of ze viel in slaap, haar hoofd rustend tegen den achter kant van den stoel, haar geicht naar het venster gekeerd. Jasper Benham kon niet slapen. De pijn in zijn gebroken arm, maar vooral een ge voel van onrust hield hem wakker. Ook het ongewone gezelschap van het slapen de meisje was niet geschikt hem te kalmee- renhet was een beeld van lokkende lieflijkheid. Hij begon zich koortsig en zenuwachtig klaar-wakker tc voelen, niet in staat om de gedachten en gissingen die door zijn brein dwarrelden, meester tc blijven. Hij ging over dc geschiedenis van Stonehan ger nadenken, zooals een zoek mcnsch de patronen van het behangsel telt. Was het waar, dat Inchbold hier vijftig jaar gele den zijn vrouw vermoord had Was het waar, dat twee mannen elkaar in een duel gedood hadden in deze zelfde kamer waar hij nu lag? Wat was er waar van de spookgeschiedenissen die van dit huis wj?rdpn verteld? Was do vrees gerecht vaardigd die de laatste bewoners er uit gedreven had en het huis twintig jaar had doen leegstaan? Nance Durell, die daar voor het vuur zat te slapen, scheen wel een levende tegenspraak van al die ver schrikkelijke geschiedenissen. Zoo rustig als haar adem ging, was zij wei een toon beeld van onbekommerden vrede. Maar Benham bleef rusteloos. Hot flak kerende houtvuur in de gewelfde kamer, gaf een somber, fantastisch spel van schaduwen. Er was een suizelende stilte van den lentenacht om het huis, waarin een scherp-luisterond oor een mengeling van vreemde geluiden zou kunnen mec- nen te hooren. Dan weer viel een blok in den haard om en deed een'regen van von ken opspatten. Of een windvlaag deed de vensters rammelen. Met een schok draaide Benham eens klaps zijn hoofd om. Hij had iets gehoord, hij meende althans dat de hoeven van paarden op de steenen van het erf klonken. Hij vroeg zich af of hij Nance Durell niet mo«s,t wekken. Benham draaide zijn hoofd weer naai' het- vuur. Hij had niet gezien dat er bui ten een sluipende figuur aan het venster stond. Een gezicht drukte zich tegen het raam-. Het bleef daar een paar seconden en verdween waarop weer in den nacht (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9