OPRUIMING i BUITENLAND DINSDAG 19 JANUARI 1932 l>E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F VAN HET VATIC A AN GERUCHTEN OVER EEN A.S. CONSISTORIE. Zooals steeds in den herfst en tegen het voorjaar duiken er te Rome geruchten op over een op handen zijnde consistorie en dit thans des te meer, daar er sedert Jum 1930 in het geheel geen consistorie is ge houden en een aantal belangrijke kardina- laten vacant is. Hoewel natuurlijk niemand iets zekers dienaangaande weet, zoo verluidt toch, Öat tusschen 15 en 18 Februari a.s. een con sistorie zal plaats vinden, wat hier echter slecht a titre d'in formation gemeld wordt. Als deze datum juist is dan zal de offi- cieele aankondiging spoedig moeten vol gen, overeenkomstig de tradities van den H. Stoel volgens welke ongeveer dertig da gen tevoren een consistorie wordt aange kondigd. Deze normen zijn echter zeer vaak niet nagekomen en vooral Paus Pius XI maakt eerst zeer laat zijn besluit om een consis torie te doen plaats vinden bekend. Natuurlijk worden ook candidaten voor het Romeinsche purper genoemd, onder wie ook mgr. Pizzardo. DUITSCHLAND PLEIDOOI VAN DR. GRONER VOOR RIJKSEENHEID. Duitschlands taak op de a.s. conferentie. Ter herdenking van den 61sten verjaar dag der stichting van het Duitsche rijk heeft de rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Gröner gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat het Duitsch volk thans strijdt voor zijn wedergeboorte als groote natie. Hierbij gaat het in hoofdzaak om cultureele en moreele waarden. Een dergelijke wederge boorte is echter slechts mogelijk, wanneer het volk waardeering toont voor het cultu reele bezit, dat het in zijn verleden ver worven heeft. Spr. herinnerde in dit verband aan den 18den Januar, 187li toen het Duitsche rijk werd gesticht en aan de groote figuren van dien tijd, Bismarck en Wilhelm I. Welk een verschil echter tusschen toen en nuIn de zelfde Spiegelzaal van Versailles,., aldus minister Gröner, is ons in 1919 het ver drag opgedrongen, welks politiek en econo misch onrecht en onverstand de oorzaak zijn, niet slechts van onzen ongeëvenaar- den noodtoestand, doch van de crisis in de geheele wereld. Het tweede Versailles heeft echter den band, die het Duitsche volk vereenigt, niet kunnen verscheuren. Waar de eenheid van het rijk op het spel stond, aldus spreker, bestonden er geen partijen. Zoo moet het ook blijven. Weg daarom met den feilen partijsstrijd. die ons volksleven dreigt te vernietigen. Het moet mogelijk zijn, een volksgemeenschap te vormen, die ook de politieke groepen om vat, welke thans als verbitterde vijanden tegenover elkander staan. Deze eenheid heeft reeds thans veel meer voortgang ge maakt dan men van partijstandpunt ge zien, erkennen wil. De vrijheid en de ge lijkgerechtigdheid van het Duitsche volk moet het doel dier eenheid zijn. Het is even onjuist, ging Gröner voort, de grondwet van Weimar te verwerpen als in haar een star en onveranderlijk idool te zien. Men moet er niet zoozeer naar stre ven, zekere grondwetsbepalingen te wijzi- gene als wel de uitvoering aan te passen aan de levende behoeften van den staat. Duitschland zal zich naar de conferen ties van Lausanne en Genève begeven om zijn goed recht op vrijheid en gelijkge rechtigdheid te veroveren. Iedere Duit- scher dient den rijkskanselier en de overige vertegenwoordigers van het Duitsch volk in dien zwaren strijd te steunen. SPANJE OPNIEUW ANARCHISTISCHE ONLUSTEN. Weer kerken in brand gstoken. In de stad Valencia qn in drie dorpen in dezelfde provincie hebben anarchisten en communisten gepoogd den algemeenen staking te proclameeren. Het uitbreken van de staking kon echter nog tijdig door de politie worden voorkomen. Het is den revolutionnairen echter toch nog gelukt verscheidene kerken in brand te steken, bommen te werpen en belangrijke mate rieels schade aan te richten. Alleen door het onmiddellijke ingrijpen van de brand weer en de hulpvaardigheid der bevolking is men er in geslaagd de kerken van ver nietiging te redden. Te Sagunto is het eveneens tot anarchistische uitbarstingen gekomen waarbij 50 bewapene werkeloozen een dubbelpost van de guardia civil over vielen en neersloegen, terwijl andere revo lutionnairen de telegraaf- en telefoonlijnen doorsneden en weer andere revolutionnai ren poogden een bomaanslag te plegen op de kazerne der Guardia Civil. De anar chisten deelden vlugschriften uit, waarin wordt opgeroepen om de guardia civil te ontwapenen, de kerken te bestormen, alle geestelijken en monniken te vermoorden etc. Ook uit de streek rond Bilbao komen berichten over onlusten, ón het dorp San- turce ie de kerk in brand gestoken. ITALIË MUSSOLINI NAAR DE HERSTEL CONFERENTIE? Volgens de „Daily Herald" zal Mussolini aan de conferentie deelnemen, indien Mac Donald eveneens aanwezig is. Hij acht deze conferentie gewichtiger dan de ontwapeningsconferentie, aangezien een oplossing van het herstel-probleem den weg tot de ontwapening opent. OOSTENRIJK PERZIE ONDER DE SNEEUW. Vele menschen van kou gestorven. De ontzaglijke hoeveelheid sneeuw, die de jongste dagen in Perzië gevallen is, heeft gemaakt, dat tal van verbindingen verbroken zijn. Uit alle deelen van het land komen berichten, dat er menschen van koude gestorven zijn. Het telegraaf- en telefoonverkeer is vol komen in de war, aangezien vele draden onder den sneeuwlast bezweken zijn. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken Tewfik Boesjdi Bey, die mot een aantal deskundigen op weg is naar Te heran ten einde daar te onderhandelen over de ordening der Perzisch-Turksche grenskwesties, kwam Zaterdagavond in de Kaspische Zeehaven Palevi aan, maar kon niet verder komen dan Kasvin, daar de weg van Kazvin naar Teheran door sneeuw versperd is. AARDSCHOKKEN IN UDINE. In Carina (provincie Udine) en ver schillende omliggende plaatsen zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag aardschok ken, die ongeveer 3 seconden duurden, waargenomen. De bevolking snelde in pani- schen schrik de huizen uit. In enkele dor pen werden huize.n beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. VREES VOOR EPIOEMIEëN IN HET MISSISSIPPI-GEBIED. Men vreest voor het uitbreken van epi demieën in de overstroomde Mississippi- gebieden; de medische autoriteiten en het Roode Kruis houden zich, ernstig met deze mogelijkheid bezig, ofschoon er tot dusver geen menschenlevens te betreuren zijn. Te Greenwood zijn 12.000 inwoners volkomen door het water geïsoleerd, terwijl te Belon- zi 3000 menschen hun woningen hebben ver laten. RAZZIA OP DE „BREMEN". Speurtocht naar den 2-jarigen William, Stadsterreinen moeten worden verkocht. De stad Kopenhagen is in moeilijkheden geraakt en ziet ziob genoodzaakt, niet slechts het bestaande crediet bij de Natio nale Bank ter hoogte van 10 millioen kro nen met 20 millioen te verhoogen, doch ook over te gaan tot het verkoopen van de in het bezit der stad zijnde terreinen, waar van de waarde bijna 90 millioen kronen bedraagt. Bovendien heeft de stad de tot dusver bestaande verlaging van de inkom stenbelasting met 10 pet. opgeheven en zullen de tarieven van tram, electriciteit en gas aanzienlijk worden verhoogd. «Tel," KOSTBARE VONDSTEN. In voorhistorisch graf. In de nabijheid van Oaxaca in Mexico is een graftombe ontdekt, die een ware schatkamer van voorhistorische voorwer pen bleek te zijn. Klaarblijkelijk zijn hier tien krijgers van de Mixtegan, die ver- moedelijk gevallen zijn in den strijd tegen de Zapoteoans, begraven. Onder de gevonden voorwerpen bevin den zich zuiver gouden kronen, parels zoo groot als duiveneieren, jade halssnoeren, gouden ringen en vazen, edelgesteenten en een eenig gouden masker, dat het kostbaar ste wordt gea'cht dat ooit gevonden is. 00K SARRASANI'S „LADY" GESTORVEN. Stalknecht op vrije voeten. De brand bij Sarrasani heeft een tweede slachtoffer geëischt. „Lady", die hevigè brandwonden had opgeloopen, is evenals de olifant „Prinses" overleden en zal ook aan het Koloniaal Museum ten geschenke worden gegeven. Het kadaver van „Prinses"' is, na het onderzoek door de studenten van de Koloniale Hoogesohool, naar een fa briek te Merxem overgebracht, waar het geslacht is. Het vleesch wordt in een auto clave bij een temperatuur van 2500 gr. tot een brei verwerkt, die als kippenvoer of mest wordt gebruikt. Het geraamte zal waarschijnlijk een plaats innemen in de collectie van de Koloniale Hoogeschool te Antwerpen. De stalknecht, die einde der vorige week was aangehouden, is weer vrijgelaten, daar onomstootelijk is gebleken, dat hij uitsluitend ouderdak in het circus had ge zocht. Het onderzoek zal dezer dagen ge sloten worden en vermoedelijk zal als oor zaak van den brand kortsluiting worden aangenomen. Tandathletiek. In Munchen vierde een arbeider zijn verjaardag en had een vriend uitgenoo- digd. Het gezelschap geraakte dank en kele borrels in vroolijke stemming en de aanwezigen besloten allerlei krachttoeren te vertoonen. Ten slotte begon men allerhande voor werpen met- de tanden omhoog te hef fen. De jarige wilde zich door niemand de loef af laten steken en beproefde daarom zijn heele kracht op een wel wat zonderling voorwerp. Hij wilde n.l. het ijzeren ledikant aan een der knoppen om hoog heffen. Maar toen hij den mond open deed om dezen knop met de tanden te omvatten ging de kaak uit het lid en de ongelukkige krachtmensch kon niet voor uit of terug. Hij had den knop in den mond en kon hem er niet meer uit krijgen. Zijn kameraden wisten niets beters te doen dan hem 12 maal om het ledikant te dragen, om op deze manier de knop los te schroeven. Toen kon men den jarige, die zooveel pech had, met den knop in den mond per auto naar een dokter brengen, die hem van den onaangenamen indrin ger, waarin hij bijna gestikt was, verloste. LEIDEN GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Doodelijk ongeval. De omstreeks 50-jarige arbeider D. Ver plank te Nijmegen, die bezig was met het lossen van kolen uit een spoorwagon in een schip, dat lag in de haven van Nijmegen, werd tijdens dit werk aan het hoofd ge wond en viel in het ruim. Hij was op slag dood. Het lijk is naar het St. Canisius-zie- kenhuis overgebracht. Beide beenen afgereden. De 5-jarige M. uit de Korte Hillestraat te Rotterdam is gistermiddag in die straat onder een rangeertrein geraakt. Beide beenen zijn afgereden. Het ventje is iD zorgwekkenden toestand naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Voet afgekneld. Gistermiddag geraakte te Delfzijl de schipper W. Perdon uit Appingedam, toen hij een staaldraad wilde vastzetten om zijn schip bij een uit de haven komende sleep te voegen, in het draad bekneld, met het gevolg, dat hem een zijner voeten werd af geknepen. De man werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Gronigen overge bracht. Twist tusschen havenarbeiders. Gistermiddag heeft te Rotterdam aan boord van een lichterschip, dat in de Schiehaven lag een ruzie plaats gehad tus schen twee havenarbeiders, die verschil van meening hadden gekregen over de vraag, welke organisatie de beste was, de Centrale Bond of de Federatie. De twist liep zoo hoog, dat de 65-jarige H. T. més greep en daarmede zijn collega, tien 33-jarigen A. S. 't Lam uit de Jagerstraat een tweetal steken in buik en arm toe bracht. De getroffene moest in het zieken huis aan den Coolsingel worden verbonden. De dader werd door de politie aangehou den. Hij legde een bekentenis af. BRAND IN „DE REGENBOOG" TE TILBURG. GEVAAR VOOR ONTPLOFFING DER BENZINETANKS. Gistermiddag omstreeks half vier is brand ontstaan in de chemische afdeeling van de stoomververij en chemische was- scherij „De Regenboog" aan den Breda- schen weg te Tilburg. Deze afdeeling is gevestigd in een alleenstaande gebouw, dat op 13 meter afstand van de fabriek is gelegen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand heeft men een in het ge bouw aanwezige installatie tot het ver wekken van stoom in werking gesteld, waardoor de stoom kon ontsnappen en zoodoende belangrijk kon bijdragen tot het dooven van de vlammen. De brandweer, die spoedig aanwezig was, heeft, toen be kend werd, dat zich in den kelder van het brandende gebouw twee tanks met benzine bevonden, order gegeven alle deuren en ramen te sluiten, waardoor men het vuur hoopte te verstikken. Een arbeider gewond. Nader wordt gemeld, dat de brand is veroorzaakt door een vonk, welke is ont staan door de wrijving van borstels van een der reinigingsmachines en een stuk te bewerken stof, dat men benzine was door drenkt. De lap goed vloog toen onmiddel lijk in brand, waardoor de man, die het stuk in bewerking had, de arbeider J. de Jonge, brandwonden aan gelaat en han den opliep. Deze is daarop naar buiten gesneld, evenals de andere in het ge bouw aanwezige arbeiders. Zeer toevallig stonden op dat moment de chef en de hoofdopzichter tegenover het gebouw, die het groote gevaar zagen. Zij lieten onmid dellijk de luiken sluiten en zetten het stoombluschapparaat in werking. Daarna werd de brandweer gealarmeerd, die spoe dig met groot materiaal ter plaatse ver scheen. Het gebouw, dat uit een gelijkvloersohe ruimte bestaat, is geheel van beton op getrokken en beslaat een oppervlakte van 20 bij 12 M. In den kelder bevonden zich drie groote benzinetanks. Deze werden door de brandweer onmiddellijk afgeslo ten en onder water gezet. In het branden de gebouw zelf bevinden zich slechts en kele machines en een werkbank, alsmede een hoeveelheid met benzine doordrenkte goederen, o.m. een partij kleeden en kar petten. Op het moment, dat de brand uit brak, konden de enkele arbeiders, die in deze afdeeling werken de reiniging ge schiedt grootendeels machinaal zich ge makkelijk in veiligheid stellen. De brandweer machteloos. De brandweer kon aanvankelijk weinig of niets uitrichten. Na geruimen tijd is men er toe overgegaan om op de vloer van het gebouw een laag water te zetten, om deze af te koelen en het ontploffingsgevaar van de tanks te verminderen. Hiertoe heeft men een paar luiken moeten openen, waar door er even een vlam naar buiten sloeg. Overigens zag men van buiten af geen vuur. De vlammen woedden zeer hevig in de fabrieksruimte, waartegen water zoo goed als niets hielp. De reinigingsmaehines bevatten eveneens kleine benzinetanks, die kleine ontploffingen hebben veroor zaakt. De omgeving van het gebouw wa« afgezet voor het gevaar van ontploffing Om half zes woedde het vuur nog hevig, hoewel men meende, dat het gevaar voor ontploffing van de zich onder den grond be vindende tanks toen was geweken. De brand weer liet 't gebouw rustig uitbranden, daar zij niet beschikte over een schuimblusch- apparaat van voldoende oapaciteit om een dergelijke benzinebrand te blusschen. Vermeld kan nog worden, dat alle voor de ververij en wasscherij binnengekomen goederen in deze chemische afdeeling een voorbewerking ondergaan. Toen de brand uitbrak was het grootste deel van de stof fen reeds bewerkt en naar de eigenlijke fabriek. De brand gebluscht. Te half acht verminderde het vuur aanzienlijk en bleek, dat de in de fa brieksruimte aanwezige benzine en de hiermede doordrenkte stoffen waren uit gebrand, zoodat alle gevaar voor de tanks, die tezamen 160Ö liter benzine be vatten, was geweken. De brandweer is het gebouw toen binnengedrongen en heeft de brandende resten gebluscht. Nadat de ruimte voldoende was afgekoeld is de brandweer tegen acht uur ingerukt. Bij dezen brand is gebleken, dat de hechte constructie van het gebouw, alsmede de beveiligingsinstallatie, afdoende waren tot de beperking ervan. De chemische af- ling is geheel uitgebrand. De schade is vrij aanzienlijk en staat nog niet vast. Zij wordt door verzekering gedekt. BELANGRIJKE DOCUMENTEN TE WEENEN ONTDEKT. Socialistisch opmarsch-plan? Naar vernomen wordt, heeft men in de wijk Ottakring te Weenen, behalve wape nen en munitie, in een ijzeren kistje ook tal rijke documenten gevonden met een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt plan voor een gewapend optrekken der sociaal democratische partijgroepen in geval de bin nenlandsche politieke toestand zulks mocht vereischen. De papieren bevatten bevelen voor de be- zettting van openbare gebouwen, arrestatie van politieke tegenstanders, een aanvals- methode voor de stormafdeelingen, het op werpen van barricaden, de organisatie van een dictatorialen veiligheidsdienst enz. In een personderhoud heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Winkler, ver klaard, zich op het oogenblik bezig te hou den met de uitwerking van een wetsont werp, waardoor de staat, als eenige drager der machtsmiddelen, bevrijd zal worden van alle andere invloeden. De bondsregeering zal de actie tot binnenlandsche ontwape ning strikt onpartijdig uitvoeren. BRITSCH-INDIE OE VERZETSACTIE TEGEN ENGELAND. Ongehoorzaamheidscampagne te Lahore begonnen. Met het postvatten vóór de buitenland- sche kleedingwinkels is gisteren te Lahore de burgerlijke ongehoorzaamheid begon nen. Veertien vrijwilligers, waaronder twee plaatselijke Congresleiders, zijn in hechte nis genomen. Eenige winkeliers vielen de posters aan en mishandelden hen. Verzoekschrift tot vrijlating van Gandhi. Zeshonderd religieuze leiders in de Ver- eenigde Staten, o.w. twee bisschoppen en een rabbijn, hebben MacDonald een tele gram gezonden, waarin zij hem verzoeken Gandhi vrij te laten en door samenwerking te pogen het Indische probleem op te los sen. CHINA KRACHTIGER VERZET TEGEN JAPAN? Verbreking der Chineesch—Japansche betrekkingen? Volgens een officieel Russisch bericht uit Sjanghai verluidt, dat de Chineesche regee ring waarschijnlijk Maandag of Dinsdag het afreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Japan en China officieel bekend zal maken. De Chineesche regeering zou de Vereenigde Staten verzoeken haar belan gen in Japan waar te nemen. Een bevestiging van dit bericht uit ande re bronnen is nog niet ontvangen. Tsjang Kai-Sjek, de afgetreden president der Nanking-re geering heeft, naar uit Sjanghai wordt geseind, in onderhandelin gen met de Kwomintangleiding verklaard, dat hij bereid is, een functie in het kabinet- Soen-fo te aanvaarden, mits men hem uitge breide volmachten geeft en hem vrijheid van handelen waarborgt, zoowel in het bin nenland als tegenover het buitenland. Hij staat op het standpunt, dat slechts door strenge maatregelen de orde en rust in Chi na kan worden hersteld. Tsjang Kai-Sjek wil, indien men op zijn voorwaarden ingaat, premier en minister van Oorlog worden, be- vens opperbevelhebber der Chineesche strijdkraohten. BUITENL. BERICHTEN. De uitreis van de „Bremen", die op 22 Januari te Bremershaven moet aankomen, is volgens de Berlijnsche „Nachausgabe" door een opwindend incident te New York eenige uren vertraagd. Men zocht aan boord van dit groote passagiersschip naar een tweejarig kind, dat naar Duitschland ontvoerd zou worden. Met de hulp van 17 rechercheurs slaagde men er op bet laatste oogenblik in het kind te vinden en aan de moeder terug te geven. De razzia aan boord van de „Bremen" verwekte groot op zien. Protesten van den kapitein tegen het optreden der politie mochten niet baten. De moeder van het kind, de te New York wonende mevrouw Sohirmer, miste Zater dagmorgen haar kind. Zij was eenige dagen tevoren van haar man gescheiden, die het tweejarig zoontje William uit het h^iis wil de verwijderen. Toen de man gearresteerd werd, verdacht van .de ontvoering, vond men in zijn zak de kwitantie voor een biljet van de Bremen, die over eenige minuten zou vertrekken. In allerijl werden de moe der en 17 rechercheurs naar de haven ge bracht, waar men aankwam juist op het oogenblik, dat de trossen werden losgesme- ten. De politie slaagde er echter toch nog in aan boord te komen en ondanks de pro testen van den kapitein, het schip te door zoeken. Eerst na 2% uur ontdekte men een jonge vrouw, die het gezochte kind bij zich had. Zij vertelde van den vader opdracht ontvangen te hebben den kleine naar zijn oom te Maagdenburg te brengen, waar hij opgevoed zou worden. Eerst nadat de klei ne met zijn moeder en de 17 rechercheurs waren vertrokken, kon de Bremen de reis aanvaarden. HET OPROER VAN JEDWABN0. Massa-proces tegen dorpsbevolking. Onder groote belangstelling is gisteren voor de schepenrechtbank te Neidenburg in Oost-Pruisen het proces begonnen tegen een honderdtal mannen en vrouwen uit aet nabij de Poolsche grens gelegen dorp Jedwabno. Zooals langs de geheele grens heerscht ook hier bij de Duitsche bevolking een groote verbittering tegen de Polen, wat o.a. ten gevolge had, dat eenige weken geleden twee Polen, die volgens de bevolking Pool sche agitatie hadden gevoerd, werden mis handeld en gewond. In verband hiermede werden op 9 Jan. twee mannen gearresteerd. Daarbij ont stond een volksverzameling, die een drei gende houding tegen de justitieele ambte naren aannam, zoodat de gendarmerie erbij te pas moest komen. Bovendien mengde een Poolsch jachtgezelschap zich in den twist, waarop een zeer ernstig gevecht ont stond, waarin een groot deel der bevolking deelnam en dat leidde tot het huidige „op- roer"-proces. De belangstelling voor het proces was zoo groot, dat velen die tot bijwoning er van naar Neidenburg waren gekomen, in de rechtzaal geen plaats konden vinden. Er zijn ongeveer dertig getuigen gedag vaard. Ook de pers is talrijk vertegenwoor digd. Reeds bij den aanvang van het proces ontstond een incident tusschen O. M. en de verdediging, aangezien de ambtenaar van het O. M. een assessor uit Jedwabno wilde afwijzen. De verdediger merkte hier tegen op, dat i.. de omgeving van Jedwabno iedereen partij heeft gekozen voor of tegen de oe- klaagden, zoodat men dan geen enkelen assessor zou moeten toelaten. Nadat echter geconstateerd was, dat de betrokken assessor een verklaring van bet gemeente-bestuur van Jedwabno had oa- derteekend, waarin het vertrouwen in de beklaagden wordt uitgesproken, besloot de voorzitter, den betrokkene niet als assessor tot de rechtbank toe te laten. FINANCIEELE ZORGEN VAN KOPENHAGEN.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5