OPRUIMING HET HUIS DER VERSPIEDERS MAANDAG 18 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT -y£RDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. Zaterdagavond is in de Vijzelstraat te Amsterdam, op den hoek van de Kerk straat, een tot nog toe onbekend gebleven man, van ongeveer 40-jarigen leeftijd, door een luxe-auto aangereden en gedood. Het lijk is naaT het Binnengasthuis overge bracht. Ernstige botsing. Zaterdagavond omstreeks halftien is voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam een ernstige botsing voorgevallen tusschen een vrachtauto en tramwagen van lijn 14. De vrachtauto reed in de richting Spui, de tramwagen in de richting Rozengracht. Het vóorbalcon van de tram werd geheel ingedeukt. Eenige voorbijgangers werden door de glasscherven getroffen, terwijl óók de chauffeur van den vrachtwagen verwon dingen opliep. Twee voorbijgangers en de chauffeur moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De voorbijgangers kon den echter, nadat zij de eerste hulp hadden ontvangen, huiswaarts keeren. NaaSt den chauffeur van de nvrachtwagen had nog een persoon gezeten, die dermate onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat hij wegens dronkenschap werd opge bracht. Tiet vermoeden bestaat, dat ook de chauffeur niet vrij was van spiritualiën en dat hieraan het ongeluk moet worden toegeschreven. ERNSTIGE BRAND IN AXEL. 28 stuks vee omgekomen. Gisternacht te ongeveer half twee is brand ontstaan in de groote schuur vau den landbouwer J. H. te Axel. De bewoners werden door de buren gewaarschuwd, maar het was toen reeds te laat om het vuur te blusschen. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse, doc-h kon niet voorko men, dat het geheel een prooi der vlam men werd. Er zijn 28 dieren verbrand, waaronder zes paarden en acht koeien. De verzekering dekt de schade, die ongeveer 25.000.bedraagt. De oorzaak van den brand is onbekend. LIEFDESDRAMA. Poging tot moord en zelfmoord. Gisteren ontmoette de schipper G. J., wonende op Doornenburg te Huissen (bij Arnhem) zijn vroegere verloofde M. B., dienstbode te Arnhem, en probeerde ziju vroegere relatie met haar te herstellen. Toen dit niet gelukte loste hij drie schoten uit een revolver op haar. Een kogel trof een der wangen en een ander een hand. Daarna richtte de aanvaller het wapen op zich zelf en schoot zich door heb hoofcl. Het lijk van den dader is overgebracht naar het lijkenhuisje. De dienstbode, aan wie door dokter Bosnians geneeskundige hulp werd verleend, werd na voorloopig verbonden te zijn naar het St. Elisabetsziekenhuis te Arnhem vervoerd. Haar toestand is rede lijk. NIEUW DRAMA TE ECHT? Waar is Hub. Verkoijen? Naar wij vorige week reeds vermeldden, wordt te Hingen bij Echt sinds Vrijdag 8 Januari Hubertus Andreas Verkoijen ver mist. De jongeman had dien avond om ze ven uur de ouderlijke woning verlaten en is sindsdien niet daarin teruggekeerd. Na acht dagen heeft men, ondanks de ijverige nasporingen van de politie, nog steeds geen enkel spoor van den vermiste kunnen ontdekken, zoo schrijft „De Mor gen". Bestond aanvankelijk het vermoeden, dat de wildste geruchten de ronde doen. broer woont van zijn moeder, zou bevin den, nadere telefonische mededeelingen van deze zijde en van de Belgische politie wezen echter uit, dat hij niet in België ge weest is. Begrijpelijkerwijze maakt na het drama te Putbroek deze raadselachtige verdwij ning op de bewoners grooten indruk, zoo- dat de winldste geruchten de ronde doen. Allerlei gissingen worden er gedaan, doch niemand durft zich positief uitspreken. Van de zijde der ouders vernam de N. R. Crt. het volgende: De vermiste is de oudste van een gezin van negen kinderen en werd in Februari 19 jaar. Hij heeft, zooals beweerd werd, zich nog nooit aan stroopen bezondigd, 's Avonds ging hij dikwijls naar bekenden, doch was steeds om 1 uur thuis. Toen hij op den bewusten avond van zijn verdwij ning uitging, was hij gekleed in zijn gewone daagsohe puk en heeft zieli in de richting van den Rijksweg begeven, waar hij door Hubert Broen omstreeks hudf acht op de Schilberg het laatst gezien is. De vermiste had nog „goeden avond, Hubert", gezegd. HET VERGAAN VAN DE STANFRIES IV. Zaterdagmorgen te ruim negen uur is de salonboot Zwolle van de firma Verschure en Co. te Amsterdam voor de tweede maal in die week uit de hoofdstad vertrokken met bestemming naar de plek op de Zui derzee, waar de vorige week de Sanfries IV van de Scheepvaart Mij. Holland-Friesland is vergaan, bij welke ramp de vier opvaren den om het leven zijn gekomen. De plaats, waar het wrak van de Stan- fries IV ligt, werd te ongeveer 3 uur 40 bereikt. Helaas viel van de bergingsvaartuigen der firma Van der Tak niets te bekennen, weshalve de schipper van de Zwolle order kreeg, koers te zetten naar Stavoren, welk plaatsje te ongeveer half vier bereikt werd. Enkele uren later het weer was innrd- dels nog slechter geworden, terwijl een ste vige wind opstak doken aan den ingang der haven de snel naderbij komende lichten op van drie vaartuigen, welke, naar spoedig bleek, de bergnigsvaartuigen Phyllis Hud son en Meermin, alsmede een bok waren van de firma Van der Tak. Medegedeeld werd, dab dien dag niet met den bergings- arbeid was voortgegaan. Bij gunstig weer zullen Zondag of anders Maandag nog vier Sabels onder het wrak worden aangebracht, waarmede in elk geval een -dag gemoeid zou zijn. Met het eigenlijke lichten van de Stanfries IV, waarvoor een tweede bok van Verschure uit Amsterdam gerequireerd zal worden, zal vermoedelijk niet eerder dan Dinsdag worden begonnen. Op school doodgebleven. Een 18-jarige leerling van de schilders school te Genaringen, is in de school plot seling doodgebleven. Oneerlijke postbode. Sedert eenigen tijd werden op het post kantoor te Dordrecht brieven vermist met geldswaarde. Toen het gewone onderzoek naar de vermiste stukken steeds geen re sultaat opleverde, kreeg de directeur arg waan en waarschuwde de politie. In den af- geloopen Pacht werd aangehouden zekere C. B. te Dordrecht, een brievenbesteller, j die aanvankelijk ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Na eenigen tijd gaf bij echter toe de verduisteringen te hebben gepleegd. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Mevr. Sylvia weer te Zaandam. Zaterdag is mevrouw Sylvia die haar reputatie in ons land heeft verworven door haar optreden in de bekende schatgraverij nabij het Gemeentehuis weer tc Zaandam teruggekeerd. Zij is vergezeld van haar zoon een oud-officier van het Duitsche le ger en een zoon van een professor die ook in het „vak" schijnt te zijn. Bij hun bezoek aan de begraafplaats, waar ook vroeger op gravingen hebben plaats gehad, is weer met de wichelroede gewerkt met het gevolg dat mevrouw Sylvia opnieuw tot de over tuiging is gekomen, dat de schat daar ver borgen ligt. De helderziende heeft de wensch geuit weder met het opgravings- werk te beginnen en heeft voor dat doel een bezoek gebracht bij burgemeester Ter Laan. RECHTZAKEN ONTDUIKING VAN DE DRANKWET. Belangrijke kwestie voor vergun ninghouders. Bedekte pacht overeenkomsten? Voor de - Civiele Kamer van het Haagsch Gerechtshof is gepleit in een zaak, die van verstrekkende Diteckcnis is voor tal van vergunninghouders. F.en veigunningho idor-hu seigenaar de.'d ':jn zaak over aan zekcien De li, dit aan eerstgenoemde »-t>n huishuur had ".e be talen van 70 gulden per week krachtens huurcontract. De bepaling was echter gesteld, dat, wanneer de vergnning tij dens den huurtermijn verviel, de huurder het contract kon ontbinden, dan wel de huur tegen een nader vast te stellen prijs kon voortzetten. Het contract was voor 10 jaren gesloten, maar na ander half jaar kon de huurder het niet meer bolwerken en werd het contract ontbon den. Tevens was er een zetkasteleins- contract. Bij de Haagsche rechtbank stelde, na de ontbinding van het contract, de heer De R. een vordering in tegen den ver gunninghouder. Hij stelde, dat de huur overeenkomst was een schijno vereen komst die in werkelijkheid tevens een pacht overeenkomst inhield, welke ingevolge de Drankwet verboden is en eischte zijn pachttermijnen terug, n.l. voor iedere week 30 gulden, omdat de huur van het perceel slechts 40 gulden was. De rechtbank besliste, dat de huur overeenkomst met het zetkasteleinscon- tract één geheel vormde, beide ten doel hebbende, een verboden vergunnings- pachting in het leven te roepen. Zij ver klaarde beide contracten krachteloos en wees den eiseher zijn vordering toe. De verhuurder ging hiervan in hoogcr be roep. Mr. H. J. Rinkpleitte voor den oorspronkelijken gedaagde, dus den ver gunninghouder, mr. Ph. de Vries voor den oorspronkelijken eiseher, den huur der. Mr. Rink Betoogde, dat het hier een UIT DE RADIO-WERELD Programma van Dinsdag 19 Januari. Huizen, 298 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzending. (10.30—11.30 HEEJO. 5.15en6.15 HIRO.) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.30—11.30 HIRO. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-Trio. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 KRO-Kunst-Ensemblé. 6.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 5.15—6.15 HIRO. 6.45 Engelsche les 7.10 Praatje over Chemie. 7.45 Verbondskwartiertjc. 8.0011.00 KRO-Orkest. A. v. Wicke- voort Crommeün, sopraan; Fr. Boshart, piano. c.a. 9.15 Vas Dias. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. C. Schouten, piano; J. de Vink, zang; E. Veen, pianobegel. 11.00 Knipcursus. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Omroeporkest. H. Didama, zang; E. Veen, pianobegel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Cello-soli door R. Lanes. Piano: E. Veen. 4.30 Kinder-Koorzang. 5.00 Gramofoonplaten. 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn Band. Bob Scholte, zang. 7.00 Kamermuziek. Mevr. Lysen, harp; Jean De vert, alt-viool; Joh. Fcltkamp, fluit. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 „La Vita Nuova" van Wolf-Ferrari. Uetr. Sted. Ork., Koqs „Sursum Corda", Mevr. Vroeman, M. Kloos, zane. Uit de Stadsgehoorzaal te Leiden. 9.15 Orgelspel door Pierre Palla. 9.45 Guitaar-recital door Sainz la Maza. 10.00 Vaz Dias. 10.15—11.30 Omroeporkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert door F. O'Henry. I.20 Orkestconcert. 2.25 Voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Zang door S. Wyss en Fr. Phillips. 7*10 Fransche lezing. 7.40 Cabaret-programma. S.50 Lezing. 9.40 Kamermuziek. Strijkkwartet. P. Jo nes, tenor. 10.5512.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Zangavond der chansonnier», Langenberg, 473 M. 6.257.20 Orkestconcert. 10.40 en 11.55 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestconcert. A. Menn (piano). 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestooncert. 8.20 Derde acte van „Die Walküre" r&r Rich. Wagner. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Orkestconoert. 2.204.20 Orkestconcert, 7.20 Orkestconcert. 8.00 Radio-Tooneel. 8.40 Fluit-soli. 9.1012.20 Feestavond der Deensche looneelspelers. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. S.20 Italiaansohe muziek. Brussel, 508.5 en 338,2 M. 509.3 meter: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. 338.2 meter: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M. 5.50 Gymnastiek, gevolgd door Gramo foonplaten. 1.202.20 Concert. 3.50 Concert. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. 9.40 Berichten. Daarna tot 11.20 Dans muziek. volkomen geoorloofde overeenkomst be treft tussohen een vergunninghouder en een zetkastelein, welke laatste eenvoudig in dienst trad van den eerste. Willens en wetens heeft de kastelein het bedrag van 70 gulden betaald en bovendien heeft hij na beëindiging van het contract ver klaard alle rechten met betrekking tot dit contract prijs te geven. Dat deze af stand von rechten hem zou zijn afge dwongen, ontkende pleiter. Ook zijn be- weerd recht op terugvordering werd dus prijsgegeven. Reeds hiermede behoort de gevoerde actie te vervallen. De vergun ninghouder woonde in het pand, waar de vergunning werd uitgeoefend en de be doeling kan niet geweest zijn, een on geoorloofde overdracht der> vergunning. De kwitanties der leveranciers stonden op naam van Do R., omdat die opkwam voor de factuurbedragen, maar de gelci- debiljetten stonden op naam van den vergunninghouder. Pleiter bood getuigen- bewijs aan. Wordt deze actie toegewe zen, dan zal er een stroom van terugvor deringen-plaats hebben, omdat de hier bestaan hebbende verhouding gebruike lijk is. De President: Wanneer er gestolen ie kan en niet zeggen, dat ditrn gebruike lijk is en het daarom maar ongestraft moet blijven. Het Hof zal het contract niet toelaatbaar verklaren omdat er an ders zooveel van dergelijke vorderingen komen. Mr. de Vries zette als zijn meening, uiteen, dat, om de bepalingen der Drank wet te omzeilen, de 3o gulden, die de vergunning moest opbrengen, maar bij de huur gerekend werden. Dit blijkt wel overduidelijk uit de bepaling, dat als de vergunning tusschentijds verviel, een an dere, dus een lagere huurprijs zou wor den bepaald. Hiermede is de pachtover eenkomst ten voeten uit getcekend. De verklaring van De R., dat hij afstand van rechten, het contract betreffende, doet, is hier van geen waarde, omdat de actie niet gebaseerd is op het contract, maar op de wet. Zelfs wanneer de R. bepaald had, afstand te doen van het terugvorderingsrecht, dan zou dat appel lant tooh niet kunnen baten. Men kan geen afstand doen van rechten indien een ongeoorloofd contract in 't geding is. PI. trok hier een parallel met de con tracten, die indertijd gesloten werden om de huurcommi8siewet te ontduiken en beriep zich op prof. Meyers, die zegt, dat ook een zoodanige afstand van rechten in strijd moet geacht worden met de wet. Dat het kasteleinscontra^t hier geen arbeidscontract was, blijkt reeds uit het feit, dat alle lasten van de exploitatie ten laste van den huurder kwamen. Het Hof bepaaled het arrest op 18 Februari. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 3) Hij bewoog zich; wilde zich op zijn elle boog omdraaien en viel weer achterover met een wilde kreet van pijn. Wel verduiveld, wat is dat? Wat heb ben ze in Godsnaam met mijn arm uitge voerd? kreunde hij. Plotseling ontdekte hij het meisje dat de lantaarn vasthield: He?IkNeemt u me niet kwalijk Er kwam een glans in zijn oogen alsof zijn pijn bij tooverslag verdwenen was en hij lag in stomme verbazing naar het meisjesgezicht te kijken. Het was alsof ze beide gefascineerd waren door elkanders blik. Benham poogde zijn lippen tc bevochti gen en deed een poging om te spreken: Ik moet een opstopper tegen mijn hoofd hebben gehad Natuurlijkik ben er! De schurk schoot op me van achter een boom. Waar is Dick Ziet U ook ergens een paard? Ze tuurde den weg naar beide zijden af "iclitte daarop haar oogen weer op Het waren prachtige, bijna plechtige oogen, groot en donker, als de oogen van een vrouw uit Zuidelijker landstreek. Ik zie nergens een paard. Zijn de Franschen geland?.... De Franschen? Zelfs zóó weinig verheven is het niet eensIk zat achter paardendieven aan en een van die kerels schoot op me van ach ter dien taxisboom. Ik ben Benham van Rush Heath. Haar mooie oogen keken hem medelij dend aan. Uw arm is er slecht aan toe. Neen, niet bewegenIk ben Nance Durell en dit is de weg naar Stonehanger. Een vreemde manier van kennisma ken, mis DurellDe kogel van dien kerel moet mijn arm gebroken hebben. Ik hoorde paarden galoppeeren en het geluid van een pistoolschot. Ik zat op vader te wachten, weet U. En David is niet wakker te krijgendie is stokdoof. Woont u hier? Ja, op Stonehanger; wist U dat niet? Jasper keek een beetje verlegen van wege zijn onwetendheid. Het scheen niet beleefd. Maar daar was uitkomst. Och, het is de val. Ik ben een beetje versuft. Het zal me benieuwen of ik over eind kan komen. Ze zette de lantaarn op den grond en ze keken elkaar ernstig aan. Ik weet het ook niet. En dan uw arm. Hij heeft gebloed. Ja? Hij is leelijk gewond. Ik ban hier toch niet op den weg blij ven liggen vindt u ook niet? Neen, dat gaat niet. Ik moet overeind komenen zien dat ik huis komhoe dan ook. Ze keek naar hem en overdacht wat het beste was om te doen. Wacht, ik weet het. Uw arm moet aan uw lichaam vastgebonden worden. Ik- heb mijn arm ook eens gebroken. Ik zal een doek gaan halen. Ze nam de lantaarn op en verdween door de poort, terwijl lichtstralen om haar don kere figuur zweefden. Jasper Benham's hoofd was weer voldoende helder om zijn eigenaar een verbaasde nieuwsgierigheid te veroorlooven. Wie waren die Durell's en hoe waren zij op Stoneganger House geko men en hoe kwam het dat hij hun naam nooit gehoord had Nanee Durell, Nance Durell Hij herhaalde den naam in zichzelf ter wijl hij daar in de schaduw van den taxis boom lag, alsof dit geprevel hem realiseer de dat hij niet in zijn bed in Rush Heath lag te droomen. Neen, de harde grond waarop hij lag was wel drommels echt, de taxis boven hem eveneens en vooral de pijn in zijn arm was verduiveld echt. En het meisje dat zich had voorgesteld als Nance Durell Hij betrapte zich er op dat hij on geduldig op haar terugkomst wachtte en naar het gebladerte van de heesters tuur de om te zien of het schijnsel van haar lan taarn er nog niet in speelde. Daar was ze weereen roode doek in de hand. Ik heb er naar moeten zoeken, anders was ik niet zoolang weggebleven. Zc zette haar lantaarn weer neer en knielde naast hem, geheel verdiept in haar werk- Plotselinc drong het tot Benham door dat zij altijd een vrij en eenzaam leven moest hebben geleid. Ze s.'heen ten minste gewoon om op zichzelf aangewezen te zijn en om op eigen initiatief in te grij pen met het frissche zelfvertrouwen van een meisje dat niet gebonden was door de conventies van maatschappelijke kringetjes. Denkt u dat u overeind kunt zitten Natuurlijk. Wacht, ik zal u helpen. Houdt uw gebroken arm met uw vrije hand vast. Zij ging achter hem staan en legde haar hander onder zijn schouders. Zoo dan. Hij zat overeind. Haar handen hielden hem nog vast en zijn gezicht lag tegen haar borst. Kunt u het hebben? O zeker. Probeer de armen te kruisen. Foeiwel verduiveldneemt u me niet kwalijk.... het is niets. Ik weet wel wat een pijn dat doet. De warme klank van synipthie in haar stem deed een gevoel van vreemde ontroe ring door hem heengaan. Hij klemde zijn tanden opeen terwijl zij den gebroken arm met de roode doek opbond. En toch was het alsof er een zweem van een aangenaam gevoel in zijn pijn was. Wat. een zachte handen hebt u. Werkelijk? Ziezoo. Is het zoo beter? Schitterend. Nu zal ik u even ophelpen. Al is een man nog zoo moedig, hij kan toch niet boven de zwakheden van het vleesch uitstijgenToen Jasper Benham op zijn voeten gescharreld was, werd hij door een aanval van zwakte overweldigd. Hij duizenlde en tastte met zijn vreije hand in dc ijle ruimte. Ik weetwat er met me? ik.... Ze begreep wat er aan haperde eu was practisch in haar medelijden. U voelt u erg zwak? Haar handen ondersteunden hem. Houdt uw hoofd naar beneden.... één oogenblik maar. Hij voelde den greep van haar sterke jonge handen en het was alsof die aanra king hem electriseerde. Het gaat al beter. Weet u het zeker? Ja. Ze tilde dc lantaarn op en haar om hoog houdend, keek ze Benham met onge veinsde bezorgdheid aan. U kunt vannacht niet naar Rush Heath terug. Ik vrees ook van niet, U moet maar bij ons binnenkomen. Ik zal zien dat ik David op een of andere ma nier wakker krijg. Zoo gauw het licht is kan hij naar Aush Heath gaan en zeggen dat ze een rijtuig sturen. U bent heel hartelijk voor mij. Ze vormde wel heel hartelijke tegenstel ling met alle andere vrouwen en meisjes die hij kende. Er .was in haar kordaat op treden zooveel bekoorlijkheid dat het hem een prikkelende, aangename sensatie gaf. Ze wekte rijn ridderlijke eerbied; ze was een van die vrouwen die dat vermogen te wekken met een woord of een blik. Met een buiging herhaalde hijU bent inderdaad heel hartelijk voor mij. Hartelijk? Wat zou men anders kun nen doen? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9