23ste Jaargang ZATERDAG 16 JANUARI 1932 No. 7102 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ST.-GLEMENSRETRAITENHIIIS 3)e Ccidic^öoii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentie:» 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huw verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Een ruime opvatting van het Christendom I In het „Handelsblad" houdt ds. A. G. H. vaoi Hoogenhuyze, Herv. predikant te Am sterdam, bekend door zekere anti-Katholie ke neigingen en strevingen, ©en pleid-ooi voor „een groot nationaal protestantsch eenheidsfront". Dat eenheidsfront zal een positief en negatief doel moeten hebben. Zijn doel zal zijn: „Het bevorderen van de chr. beginselen in den meest ruimen zin". Hoe ruim dat bevorderen zal moeten zijn, lezen we bij de uiteenzetting van het negatieve doel: Zoo krachtig mogelijk te gengaan van „het ultramontanisme, dat een vreemden Kerkvorst in staat stelt zijn wil aan ons volk op te leggen". Wij kunnen hier vragen: Uit welke fei ten blijkt, dat de Paus in Nederland in staat wordt gesteld zijn wil op te leggen „aan ons volk", ook dus aan het niet-Ka- tholieke deel van ons volk? En verder: Welke feiten kannen er worden aangehaald, waaruit blijkt, dat de Paus aan het Katholieke deel van ons volk zijn wil oplegt, terwijl deze wil in strijd is met „de chr. beginselen in den meest rui men zin". Op deze vragen zal de anti-papistisohe dominé het antwoord moeten schuldig blijven. Z ij n ruime opvatting van het Christen dom schijnt ons inderdaad wel erg beperkt en bekrompen! V Een meer bescheiden levenswijze. In de eerste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en omstreken in het nieuwe jaar heeft de voorzitter, de heer R. W. H. Hofstede Crull, de gebruikelijke nieuwjaarsrede ge houden, waarin hij van de gewoonte af week, om, groep na groep, den economi- sohen toestand van handel en industrie in het ressort der Kamer te bespreken. Spr. volstond met te zeggen, dat, wat de indus trie aangaat, er onder de grootere instel lingen in het district ook geen enkele is, die het voor den wind gaat. Het tegendeel is bij allen het geval. Ook de groot-handel gaat hand over hand in zijn omzetten terug en de winkelstand in het algemeen heeft het niet beter. 'Slechts hier en diaar be wijst een enkele grootere zaak, dat er nog wel koopkrachtig publiek" is. Over het al gemeen zijn de handelsresultaten ovex 1931 evenzeer achteruitgeloopen, als dat met de inkomsten van de groote meerder heid der ingezetenen het geval is. Spr. stelde de vraag: wat staat ons nu te doen? Natuurlijk dat, wat de logica ons voorschrijft, n.l. over alle liniën, waar dat nog redelijk mogelijk is er zijn groepen, waar niets meer afkan het levenspeil terug te brengen. Minder nemen en een meer bescheiden levenswijze voeren. Dat is een noodzakelijk heid om verandering ten goede te kunnen krijgen. Vermindering van levensvreugde behoeft dit niet te beteekenen. Aldus de voorzitter van de Arnhemsche Kamer. Het levenspeil terug brengen, een meer bescheiden levenswijze voeren dat is ze ker een eisoh des tijds. En ook is 't volkomen waar, dat dit niet vermindering van levensvreugde behoeft te beteekenen. Een zekere mate van welstand is voor de levensvreugde een min of meer noodza kelijke voorwaarde en die mate is af hankelijk van persoonlijke omstandigheden. Maar 't is een feit, dat er van veler le venspeil nog heel wat af kan, zonder dat er aan de voor hun levensvreugde ge- wensohte voorwaarden wordt geraakt! En 't is ook waar, dat een zekere levens versobering minder afleiding en meer rust, minder uitgaan en meer thuis-zijn, minder beslommeringen, waardoor minder zorg veler levensvreugde zal verinnigen! Maar bij het terugbrengen van het levenspeil houde men zijn aandacht geves tigd op twee belangrijke omstandigheden. Ten eerst op het feit, dat er zooals boven gezegd groepen zijn, waar niets meer af kan. Het aanheffen en doorvoeren van een leuze als „iedereen moet minder, van den hoogste tot den laagste" is daar om onredelijk, onchristelijk. Er zijn groe pen, wier levenspeil niet lager kan, niet in physieken en zéker niet in moreelen zin. En, vervolgens, verlieze men toch vooral niet uit het oog, dat voor velen het terug brengen van het levenspeil niet vermin dering van uitgaven, maar alleen ver andering mag beteekenen. Sparen is ook in dezen tijd een heel goed ding. Maar, als het sparen „oppotten" wordt, dan is het vóóral in dezen tijd heel onmaat schappelijk; het verschil tusschen sparen en „oppotten" zal ieder bij eenig nadenken wel duidelijk zijn. Eigen levensversobe ring, om daardoor voor anderen levensver betering te bereiken dat is een sociale, een obristelijke verandering in den aard der uitgaven, welke men doet dét is een, in alle opzichten, christelijke levensverso- bering. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gisteren hebben de Provinciale Staten van Zuid Holland de behandelig van de begrooting voorgezet. De heer Jansen Manenschijn (a.r.) becijferde dat men over enkele jaren, als de toestand niet ongunstiger wordt, voor den gewonen dienst moet komen met een belastingverhooging van vier op centen. De heer Trouw (lib.) vroeg, hoe het stond met het onderzoek van de vraag of, en, zoo ja, hoe tot centralisatie van het dijksbeheer ten aanzien van het eiland IJsselmonde moet worden overgegaan. Spreker sloot zich aan bij den aandrang van den heer Ter Laan inzake bebossching van duinen. Met betrekking tot de tram gewaagde spr. van het onrecht dat Flakkee wordt De heer van der Hout (Lib.) diende een door leden van verschillende partijen mede-onderteekende motie in, waarin de Staten, kennis dragende van de opzeging van de overeenkomst voor het exploiteeren van een autobusdienst LoosduinenDen Haag. Gedeputeerde Staten uitnoodigen, met stuk LoosduinenDen Haag overleg te plegen, opdat, zoo mogelijk, verkregen worde, dat de W. S. M. financieel krachtig genoeg blijft om aan de vervoersbehoefte van het Westland voldoende tegemoet te komen. De heer de Kok (R.K.) wees op het be lang van dentuinbouw voor de provincie en betoogde o.m., dat Gedeputeerden er óp aan moeten dringen, dat het rijk maat regelen neme ten gunste van dezen be drijfstak. Als de bevolking geen grenswijziging of annexatie van de gemeente wenscht, moet men volgens haar meening handelen en de oplosing zoeken in samenwerking van ge meenten en niet in het doen verdwijnen van een gemeente. De heer IJ zerman (S.D.) bepleitte zorg voor de kinderen van werkloozen. De heer de Kante i (Lib.) merkte op, dat het niet op den weg ligt der provincie, zich de bebossching van de duinen a- te trekken, omdat zij grootendeels eigen ra zijn van staat of gemeente. De heer van der Meulen (Lib.) zei- de, dat het geen goede methode is om een batig saldo van eon zeker dienstjaar als douceur toe te wijzen aan een bepaald vol gend jaar. Men moet ieder jaar zellstandig ramen, wat noodig is, en de dekking aan wijzen. De heer W e r F o r (V.D.) zou het eerste willen besparen op subsidies voor monu mentenzorg. Eerst daarna kan ter sprake komen de vraag, of aan de loonen getornd mag worden. Wat het vraagstuk van duinbebossching betreft, bedenke men, dat men door be bossching vaak natuurschoon wegneemt en voorts, dat -zij duur is, vooral, als er ont eigening voor noodig is. En als Gedepu teerden gaan zorgen voor de tertiaire we gen doen zij voor de werkverschaffing ge noeg. De heer Schokking (C.H.) betoogde dat in de verkiezingen geen reden gevon den kon worden voor verandering van de samenstelling van Gedeputeerden. Het bedrijfsleven der Zu 1-Hollandsche platte landsbevolking vertoont een zoodanige in zinking, dat men er op uit moet zijn, de lasten niet slechts niet 'te verhoogen, maar te verlagen. Hebben Ged. gelegenheid om mee te oordeelen in de kwestie van stilleging van de tram op Goeree-Overflakkee Spreker vroeg dit in verband met den steun, door de provincie aan het trambedrijf verleend. De heer Spronkers (S.D.) wees op den noodtoestand van vele tuinders in Zuid-Holand. Spreker noemde in dit ver band IJsselmonde en gewaagde ook van de kweekers in de omgeving van Boskoop. Hier ligt een taak voor de provincie. Spr. besprak voorts ook de tramkwestie Goe ree-Overflakkee. De heer De Visser (C.P.) diende een motie in waarin wordt gevraagd voor land arbeiders, kleine- en middelboeren, kwee kers en tuinders beschikbaarstelling van rentelooze voorschotten, of wekelijksche crisis-uitkeering, en werd voorgesteld een blanco-crediet beschikbaar te stellen. In een andere motie werd gevraagd, geen haven-, brug en sluisgelden van de schippers te heffen, Deze moties werden voldoende onder steund om in debat gebracht te kunnen worden De vergadering werd vervolgens te kwart voor zes, verdaagd tot Dinsdag elf HET NATIONAAL MARIA-CONGRES. Naar wij vernemen, heeft het Doorluchtig Episcopaat van Nederland goed gevonden, dat het Nationaal Maria-Congres, dat, zoo- als men weet, dit jaar in Nijmegen zal wor den gehouden, zal plaats hebben op 13, 14 en 15 Augustus, d.i. op Zaterdag, Zondag en Het hoofdbestuur van het Nijmeegsch Congres is met de voorbereiding van dit Congres en van al hetgeen daarmee verbon den is, druk bezig en ondervindt van alle zijden levendige belangstelling. Zeer spoedig zullen wij nadere mededee lingen kunnen doen omtrent de samenstel ling van het eere-comité en de sub-comité's omtrent de luisterrijke kerkelijke plechtig heden, die met het Congres gepaard zullen gaan, de tentoonstelling van Maria-kunst, de opvoering van een Mariaspel enz. De voorbereidingen, die worden getroffen en de belangstelling, die daarbij van alle zijden wordt betoond, wijzen er op, dat het Nijmeegsche Maria-Congres voor zijn voor ganger in 1912 te Maastricht niet zal be hoeven onder te doen. DE RIJKSMIDDELEN. In December. In December hebben de rijksmiddelen, voor wat de gewone bronnen betreft, f 43.184.500 opgebracht, of f 633.600 meer dan verleden jaar. In het heele jaar 1931 was de opbrengst f 452.799.700, of 51.753.444 minder dan in 1930 en f 17.096.537 minder dan de raming. ONGEHUWDE MAN, NIET KOST WINNER. Blijkens een antwoord aan den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, staat de Re geering op het standpunt: „Naar de meening van de Regeering bestaat er echter geen enkele reden, om een ongehuwden man, niet-kostwinner, ter zate van het innemen van eene vaca ture te laten voorgaan bij eene vrouwe lijke werkkracht". Wij heben gisteren onze instemming met dat standpunt betuigd. De „Maasbode" is echter een andere mee ning toegedaan en schrijft bij het boven staande citaat: „Wij vinden dit standpunt wat erg sim pel. De niet-kostwinner in kwestie kan n.l. wel de noodige aspiratie hebben om zoo gauw mogelijk kostwinner te worden van een eigen huishoudentje. Hij verdient daarom in 't algemeen naar onze meening voor een vacature eerder in aanmerking te komen dan een niet-kost- winnende vrouwelijke werkkracht". WERKVERSCHAFFING. De moeielijkheden bij de werkverschaf fing in Friesland en Groningen hebben den Minister van Binnenlandsche Zaken aan leiding gegeven tot het volgend schrijven: Schrijven van den Minister. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft .den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeeling gedaan van de mishandelingen en bedreigingen waaraan bij de jongste moeilijkheden bij de werkverschaffingen haar personeel heeft blootgestaan. De Minister heeft daarin aanleiding ge vonden de Ned. Heidemaatschappij het vol gende te schrijven: „Het optreden van de tewerkgestelden bij de werkverschaffing betreur ik in hooge mate, te meer, nu eenige employé's van uw maatschappij mishandeld zijn. Ik hoop, dat de mishandelingen niet zoo ernstig zijn ge weest, dat de betrokkenen er blijvend let sel van zullen ondervinden. U wilt zeker wel de goedheid hebben aan hen mede te deelen, dat ik met hen medeleef. U kimt u er van verzekerd houden, dat mijnerzijds krachtig zal worden opgetre den tegen hen, die trachten den goeden gang van zaken bij de werkverschaffing te verstoren. Uw personeel kan bij de uitoefe ning van zijn moeilijke taak ten volle op mijn steun en die van de inspecties voor de werkverschaffing rekenen. Ik machtig u dit schrijven ter kennis te brengen van uw personeel in den buiten dienst". In Brabant en Limburg. Naar het „Hsgz." verneemt, zijn bij de Regeering plannen in voorbereiding tot het uitvoeren van werken in de provincie Noord-Brabant in Rijks werkverschaffing. Deze werken zullen bestaan in de nor maliseering van de rivier de Aa en het in cultuur brengen van een groot complex gronden in de omgeving van Valkenswaard, de zg. Groote Heide, waarvan wij den aan koop door het Rijk Zaterdag j.l. reeds be richtten. Op deze werken zullen ongeveer 1200 werkloozen arbeid kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling, uitsluitend werkloozen uit onze provincie daarop te werk te stellen. Het overleg over deze plannen is nog niet afgeloopen; de definitieve beslissiug zal echter binnen korten tijd vallen. De „Volkskrant" verneemt, dat de commissie van beheer voor de ontwatering van de gronden in westelijk Noord-Limburg zich met een schrijven heeft gewend tot den Limburgschen R. K. Werkliedenbond, voor het instellen van een commissie (ver trouwenscommissie). De leden van deze commissie zullen worden aangewezen door de bij de bovengenoemde werkverschaffing tewerkgestelden. Door den Limburgschen R. K. Werklie den bond zal binnen enkele dagen een al- gemeene vergadering worden belegd tot het aanwijzen der commissieleden. De ongeregeldheden bij de Friesche werkverschaffing.— Een Amsterdamsche advo caat aangehouden. Op verzoek van verschillende familiele den van de veertien gearresteerden in het Huis van Bewaring te Leeuwarden, in ar rest gesteld in verband met de arbeidscon flicten bij de werkverschaffing in Fries land, had een Amsterdamsoh advocaat zich Woensdag naar Jubbega begeven om met de familieleden van de gearresteerden overleg te plegen, inzake de verdediging. Omstreeks half tien in den avond werd hij, naar 't persbureau „Vaz Dias" meldt, gearresteerd en per luxe-auto naar Hee- ronveen gebracht. In Heerenveen werd hij grondig gefouilleerd, waarbij niets bijzon ders werd gevonden. De arrestatie stond in verband met een door den burgemeester uitgevaardigd bevel, waarbij aan niet-ingo- zetenen wordt verboden zich met stakers of hun familieleden in verbinding te stel len. Ook in Heerenveen werd den advocaat het verblijf ontzegd, in verband waarmee bij later in dèn avond is vervoerd naar de gemeente Akkrum, daar dit de eerste ge meente is, waar hij zich vrijelijk mocht be wegen. Naar wij vernemen heeft de advocaat reeds de noodige stappen gedaan om te protesteeren tegen de ondervonden behan deling. TE NOORDWIJKERHOUT. 2730 Jan. Meisjes 36 Febr. a.s. Recruten 1013 Febr. Patronaatsjongens 1316 Febr. Jonge Mannen 1720 Febr. Geh. Dames Mid. 21—24 Febr. Jonge Middenst. 24—27 Febr. Geh. Vrouwen 28 Febr.2 Mrt. Hm. Midd.st. 5—3 Mrt. Geh. en ongeji. mann. 2023 Mrt. Hrn. gegoeden st. j 26—29 Mrt. St. Joz.gez. en andere Jonge Mannen 1922 April Jonge Dames 2326 April Geh. Mannen 2629 April Geh. Vrouwen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Juridische critiek op het verbanning®- besluit der Jesuieten in Spanje. (Buiten). tenl. 3e blad). Financieel schandaal in Amerika. (Bui- blad). BINNENLAND. Tusschen Wateringen en Rijswijk is gis teravond een auto met zes jongens te wa ter gereden Drie hunner verdronken. De auto was gestolen. (Gem. Ber. 3de BI.) Verschillende boerderijbranden en een brand te Rotterdam. (Gem. Ber. 3de BI.). Het Nationaal Maria-Congres. (lste BI). De Rijksmiddelen in December (1ste BI. Verdere behandeling van de begrooting van Zuid-Holland, (lste Blad). De moord te Gorinchen voor de Recht bank. Rechtz,, 3de Blad). EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA OVER HET LAND VAN DE CONFERENTIES Bladz 5 EEN BESCHOUWING OVER FRANKRIJK EN HET ONT WAPENINGSPROBLEEM Bladz. 9. HET GEVAL-K0RS. Interpellatie in de Beligsche Kamer. De Brusselsche redacteur eeint aan de „Msbd.", dat ook de Frontafgevaardigde Romsee heeft besloten de Belgische regee ring te interpelleeren over de verboden vredesmeeting te Leuven en hetgeen zich daaromheen heeft afgespeeld. De „Standaard" constateert, dat, indien de Veiligheidsdienst inderdaad heeft ge handeld in opdracht van de regeering, deze laatste zich daardoor in het gedrang heeft gebracht. BOUW VAN NIEUWE'SCHOLEN. Een adres aan de regeering. B. en W. van Bloemendaal doen het vol gende voorstel aan den Raad: B. en W. van Bloemendaal, van meening dat de L. O. -wet 1920 de mogelijkheid openlaat voor een zoodanige uitbreiding van het aantal scholen, dat de kosten van stichting en exploitati dier scholen een goed beheer der gemeente-financiën onmo gelijk maken; in aanmerking nemende de moeilijke omstandigheden, waarin de ge meenten zich thans bevinden, stellen den raad voor hen uit te noodigen den minister van Onderwijs, K. en W. te verzoeken te bevorderen, dat de L. O.-wet 1920 in dien zin 'worde gewijzigd, dat voorlpopig voor den tijd van drie jaar de bouw van nieuwe scholen voor L. O. worde stopgezet. „DE R. K. MIDDENSTANDER". Gemeld wordt: De R. K. Middenstander, officieel orgaan van den Ned. R. K. Midden standsbond. naast het weekblad „De Mid denstandskrant", eveneens uitgaande van deze organisatie is met ingang van den nieuwen jaargang een veertiendaagsch pe riodiek geworden. Het blad verschijnt thans in brochurevorm met 16 bladzijden per nummer. In het eerste nummer opent dr. J. van Beurden O.Pr. een serie artikelen onder den titel: „Leidende gedachten uit „Qua- dragesimo Anno". De eerste verschijning handelt over den eigendom. Mr. F. Bach schreef een artikel: „Nieuwe tijd, nieuwe strijd" en wekt op tot positie ven maatschappelijken hervormingsarbeid juist in dezen tijd. Hans Sohnabel geeft in het tijdschrift „Anti-malaise middelen" aan en heeft het dézen keer over verlichtingstechniek. Tenslotte wordt in extenso het antwoord van de Nederlandsche Middenstandsbon den gepubliceerd op het verweer van mr. Trip betreffende zijn bekende Geneefsche uitlating over de kleinhandelsprijzen. Van Schijndels Schuhfabrieken te Goch. Aan de „N.R.Ct." wordt uit Duitsch- land geschreven, dat Van Schijndels Schuhfabriken te' Goch, die door het fail lissement der Nederlandsche moedermaat schappij in moeilijkheden was geraakt, den crediteuren in een gerechtelijk accoord 30 pCt. van de vorderingen aanbiedt. Dat is volgens de Duitsche wet inzake het ge rechtelijk accoord het laagste percentage, dat kan worden aangeboden. De bij het uitbreken van de moeilijkhe den in November stopgezette fabriek ie Goch is intusschen voor een deel weer in bedrijf gesteld. De firma zal zich voortaan uitsluitend tot de fabricage bepalen; de handelsfirma's worden gelikwideerd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1