UIT DE PERS KERKNIEUWS HET HUIS DER VERSPIEDERS VRIJDAG 15 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 ONMAATSCHAPPELIJKE DAAD. De (A.-R.) Rotterdammer schrijft: „Sommige roomsch katholieke blad en, ook de „Morgen", welke er zeer dicht bij zit, publiceeren een pijnlijk geval uit Hel mond. Deze Brabantsche industrieplaats, men kan het uit de persberichten weten, wordt zwaar door de crisis getroffen. Ook de beste en meest energieke fabrikanten, zooals die van „Vlisco" lijden er onder. Dat is treurig, doch als de ondernemer doet, wat hij kan, mag niemand hèm de werk loosheid verwijten. Maar nu komt er een ander, heel ern stig en pijnlijk geval bij. Alleen uit gemak en winzucht gooit een firma de fabrieks- poort dicht en stuurt ze tweehonderd ar beiders op straat. 't Geval zit, eenvoudig gesteld, zóó in elkaar. De draadnagelfabriek van de Gebrs. van Thiel wordt in een syndicaat opgenomen. Het is een zeer moderne fa briek en de hoofdleiding van het syndi caat besloot, dat aan de Helmondsche fir ma de vervaardiging van een flink kwan tum draadnagels wordt opgedragen. Zóó groot, dat de fabriek het geheele jaar vol op werk zou hebben. Syndicaatvorming, vooral met sterke buitenlandscbe financieele machten, is ge vaarlijk, omdat productie-regeling er dan zoo gemakkelijk toe leidt, dat hier de arbeiders ontslagen worden. Doch niet steeds kan dit voorkomen worden. Het kan noodgedwongen gaan. Dit vreesde men thans ook in Helmond, doch achteraf bleek, dat dit syndicaat de werkgelegenheid in ons land niet zou ver minderen. En toch wordt nu de fabriek gesloten. Hoe komt dat dan Wel, de firma Van Thiel bood het haar toegewezen kwantum te koop aan in Duitsohland en ging met een firma déar afzonderlijk onderhandelen. De Duitsohers, tuk op werk, boden een belangrijke schade vergoeding aan en de overeenkomst kwam tot stand. Het werk wordt in Duitschland gedaan, de Helmondsche firma heeft last noch risico en krijgt toch een zeer behoor lijke uitkeering gedurende vijf jaar. Maar, de arbeiders worden moedwillig en on barmhartig werkloos gemaakt, en de ge meente Helmond, toch al zoo bezwaard, moet nu nog weer voor twee honderd ge zinnen zorgen. Ongetwijfeld is dit een zeer onmaat schappelijke daad. Welke ook in normale tijden te veroordeelen zou zijn, doch thans in dubbele mate. Dit is nu in zeer bijzon dere en ongunstige zin mammondienst en „kapitalisme". Dit is algemeen en arbeidersbelang op offeren aan ongebreidelde winzucht. Het is geen wonder, dat over zoo harde daad allerwege de staf gebroken wordt". MGR. L. SCHRIJNEN. Naar wij vernemen is de toestand van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, vooruitgaande. LETTEREN EN KUNST EXPOSITIE VAN SCHILDERIJEN VAN H. M. DE KONINGIN. Zooals reeds eerder werd gemeld, wordt met ingang van Zaterdag a.s. (de ope ning is bepaald op 3 uur n.m. in de Ko ninklijke Kunstzaal Kleykamp) een aan tal werken schilderijen, crayon- en pastelteekeningen van H. M. de Ko ningin geëxposeerd. De opbrengst van deze tentoonstelling komt geheel ten goede aan de noodlijdende kunstschilders. Naar wij vernemen, zullen deze schil derijen enz., na afloop van de tentoon stelling bij Kleykamp, vermoedelijk ook nog elders in den lande tentoongesteld worden. Wij hoorden in dit verband noemen: Amsterdam, Groningen en Arn hem. Gistermorgen is de verzameling, in to taal 87 stuks, overgebracht van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, naar de Kunstzaal Kleykamp. Wij zagen hierbij o.a. een fraaie crayon teekening van een duinlandschap, welke het eigendom is van H- M. de Koningin- Moeder. Deze teekening is gesigneerd: W. 1921. Voorte zagen wij olieverfschilde rijen, o.a. uit Noorwegen en Zweden. Het meerendeel der kleinere stukken is niet gesigneerd. „Vad." GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Autobus omgevallen nabij I Jsselstein. De autobus van den dienst GoudaIJs selstein v.v., die Woensdagmorgen half 10 uit IJselstein vertrok, is op den Kampendijk even voorbij de wijkplaats omgeslagen en rechts van den weg in de sloot terecht ge komen, die daar ongeveer 1 1/2 Metr breed is. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de leerling-chauffeur, die den wagen be stuurde, een portier heeft willen sluiten en op dat oogenblik het beheer over zijn stuur heeft verloren. Toen de wagen omviel had hij een betrekkelijk geringe vaart. In den autobus bevonden zich een 8-tal personen. Den leerling-chauffeur werden de peezen der linkerhand doorgesneden, een inzitten de vrouw brak een pols, terwijl ook nog een meisje werd gewond. Zij begaven zich on middellijk naar Dr. de Morrée, die hen heeft verbonden. Op medisch advies moest de bestuurder der auto naar de Rijksklinie ken te Utrecht worden overgebracht. Het ongeval in de nabijheid van de stad trok gedurende de morgen- en middaguren veel bekijks. In den namiddag is met behulp van een kraanwagen de autobus uit het water ge licht. De auto, die niet zwaar beschadigd bleek, o.a. waren enkele ruiten gebroken, kon, eenmaal op den weg zijnde, op eigen kracht naar de garage rijden. Rij maar door, Juf! Gistermiddag zou 'n rangeerlocomotief de Rosestraat te Rotterdam, bij de Rose- poortstraat oversteken. De locomotief reed langzaam en de stoombel werkte. Bovendien liepen'twee rangeerders, één met een handbei en één met een roode vlag, voor de machine uit. Desondanks is een auto met de locomotief in botsing ge komen. De auto kwam uit de richting van Hil- lesluiser zat een dame in, die de locomo tief te laat heeft opgemerkt. Toen zij de machine zag, remde zij, met het gevolg, dat het auto-tje een heel klein model luxe wagen precies op de rails bleef staan, vlak voor de machine. De buffers drongen in den zijwand van VREESELIJK ONGELUK OP EEN SPOORBRUG. DRIE LANDMETERS DOODGEREDEN. Een vierde gelukkig ontkomen. Gistermiddag omstreeks vijf uur had op den spoorbrug over den Ouden Maas tusschen Dordrecht en Zwijndrecht een ernstig ongeluk plaats, dat aan drie jonge menschen het leven kostte. Omstreeks dien tijd begaven zich vier jeugdige landmeters van hun werkzaam heden te Zwijndrecht huiswaarts naar hun tijdelijke verblijfplaats te Dordrecht. Zij hadden in de polders in de omgeving van Zwijndrecht opmetingen verricht voor den bouw van den nieuwen brug over de Oude Maas en kozen bij het naar huis gaan den kortsten weg, na melijk niet met de pont, zooals gebrui kelijk is', doch over den spoorbrug. Van deze brug wordt door velen, die te Zwijn drecht werken gebruik gemaakt, doch gevaarlijk is het altijd omdat hst spoor wegverkeer daar ter plaatse buitenge woon druk is. Zij, die dan ook geregeld daarvan gebruik maken, betrachten bij den overtocht steeds de grootst moge lijke voorzichtigheid. Het drukke ver keer is drie der landmeters noodlottig geworden. Toen zij omstreeks halverwege de brug waren, zagen zij uit de richting Dor drecht een trein op zich aankomen, die omstreeks 16.57 uur uit Dordrecht ver trokken was. Deze kwam recht op de mannen aan, waarop zij op het andere spoor gingen loopen. De trein was toen nog geen vijftig meter van hun af. Een van hen, de 24-jarige H. Zeylemakers uit Leeuwarden liep achteraan en keek bij het oversteken toevallig om, waarop hij tot zijn groote ontsteltenis- bemerkte, dat ook van de andere zijde een trein na derde. Het was die, welke om 17.01 uur vanuit Rotterdam te Dordreovt moet aan komen. Door vlug terug te springen kon hij zich nog juist in veiligheid brengen. De drie anderen, die door het geraas den achter hen aankomenden trein niet konden hooren, werden gegrepen en op slag gedood. De overlevende waarschuwde den brug wachter en de politie, die spoedig ter plaatse waren, evenals den Directeur van den Geneeskundigen Dienst. Ook het parket uit Dordrecht arriveerde en nam de situatie in oogensohouw. De lij ken werden per brancard naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn A. Albers uit De venter, 24 jaar oud, assistent-landmeter, P. Stroosnijder uit Vlissingen, 20 jaar oud, eveneens assistent-landmeter en G. Hagendijk uit Capelle a. d. IJssel, 21 jaar oud en helper. de auto en het wagentje werd opgetild en een eind dwars voortgeschoven, hangend op het stootblok van de locomotief. Deze werd haastig op achteruit gezet en de twee vehikels kwamen vrij van elkaar. Natuurlijk had 't gebeurde veel belang stelling getrokken. Een opgeschoten jon gen riep voor de grap tegen de verschrikte bestuurster, die nog steeds achter het stuurwiel zat: Rij maar door, juf Dit maakte de dame in de auto zóó kwaad, dat zij opeens gas gaf en tot ver bazing van alle omstanders stoof het deer lijk gehavende auto'tje er op eens vandoor. In het proces-verbaal van de aanrijding, ontbreken dan ook nog naam en adres van de automobiliste. UIT DE RADIO-WERELD Programma's vcor Zaterdag 16 Januari. Huizen, 298 M. Alleen KRO.-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonconcert. 10.00 Concert door KRO.-Trio. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO-Sextet. 2.00 Gramofoonplaten. 4.00 Esperanto-onderricht. 7.10 Voor de katholieke vrouw. 7.45 Sportvoordracht. 8.0011.00 Concert door het KRO.-Salon orkest Tholen en van Lier. 9.15 Vaz-Dias. 1112.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Alleen VARA-uitzendingen. 6.457.00 en daarna weder te 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Het Drukker-Trio. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lorenzo-accordeon. Louis Davids- voordracht. 12.00 Vara-Septet o. 1. v. Is. Eyl. 2.15 Inst. voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 Het Haagsche Toonkunstenaarsorkest, o. 1. v. H. Zeldenrust en solisten. 3.00 Voordracht 3.20 Voortzetting concert. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Voortz. Concert. 4.50 Muziekvoordracht. 5.30 Allerlei uit het N.V.V. 5.45 Concert van Volksliederen door „De Wielewaal". 6.00 Uitz. door de A. J. C. 6.15 Voortzetting Volksliederenconcert. 6.30 Literaire voordracht door A. M. de Jong. 7.00 Friesche uitzending. 8.00 Teun de Klepperman. 8.15 Vara-orkest. 8.45 Aansluiting met Theater Carré te Am sterdam, Revue „Lachpillen" van A. Haagman 9.45 Concert door Vara-Orkest. 10.30 Vaz-Dias. 10.45 Voortzetting concert door Vara-orkest 11.15 Harry Botschuyver, humorist. Joh. Jong, vleugel. 11.4512.Gramofoonplaten. DOOR GAS BEDWELMD. Vrouw overleden. In 'n woning in de De Clercqstraat te Apeldoorn is gisteren een 51-jarige vrouw, die zich in de badkamer bevond, bewuste loos gera-akt. De brandweer is te hulp ge roepen maar kon niets doen. De Genees kundige Dienst heeft getracht de levens geesten op te wekken, maar zonder resul taat. De vrouw is overleden. PAARD OP HOL. De voerman van den wagen geslingerd. Toen gisterenmidag de boerenarbeider C. met zijn met. 2 jaarden bespannen dis selwagen in de Kerklaan te Blaricum reed, sloeg plotseling een der paarden op hol met het gevolg, dat de wagen tegen een lantaarnpaal opvloog. De voerman werd van den wagen geslingerd en bleef bewus teloos liggen. In zorgwekkenden toestand is de ongelukkige, met ernstige wonden aan het hoofd, naar het St. Jans-Zieken- huis te Laren overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De Duitsche dienstbode bij de familie B., aan den Amstelveensche weg te Nieu- wer-Amstel, die Woensdagmiddag door het in aanraking komen met 'n petroleum kachel in brand geraakte en zwaar gewond naar het Lutersch Ziekenhuis te Amster dam werd overgebracht, is nog denzelfden avond aan haar bekomen wonden overle den. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. I.20 Concert door The Commodore Grand Orkest. 2.55 Rugby-wedstrijd „Wales-Engeland". 4.35 Concert door The Northern Studio Or kest. 5.05 Concert op Bioscoop-orgel door Regi nald Joort. 7.10 Voordracht. 7.50 Vroolijke avond. Revue etc. 8.35 Gramofoonpl. 10.00 Het Militair Orkest en solisten. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest van The May Fair Hotel. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Concert door het Orkest van Restaurant „Wivel". 1.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Namiddagconcert door Otto Fes- sel en zijn Instrumentaal Ensemble. 7.2011.20 Uitz. van Ouderwetsche Dans muziek. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 1.20 Gramofoonplaten. 12.251.50 Middagconcert. 1.55 Gramofoonplaten. 4.205.20 Koorconcert. 7.20 Vroolijke avond. Tot 12.20 dansmuziek. B r u s s e 1 508 M. en 338 M. 508 M. 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep-orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep-orkest. 338 M. 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep-orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 idem. 8.20 Operette „Das Dreimadlerhaus" van Franz Schubert-Berthé. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Opera-concert m. m. v. Joseph Schmidt tenor e.a. Tot 11.50 Dansmuziek door Marek Weber en zijn orkest. Otto Kermbach en Orkest. Rome, 441 M. 8.20 Opera-avond. EEN BRUTAAL AUTOBESTUURDER*. Marechaussee bijna omver gereden. Woensdagavond zag de wachtmeester der marechaussee v. E., van do brigade Roosendaal, dienst doende bij de Bel gische grens, onder Nispen, een vracht auto voor zich uit rijden, komende van de grens in de richting EssühenNispen, zonder achterlicht. De wachtmeester, die per rijwiel was', zette de auto na en toen hij deze nabij Nispen had ingehaald, sommeerde hij te stoppen. De chauffeur, zekere v. T. uit Roosendaal, stoorde zich echter niet aan de sommatie en reed door. In Nispen had de wachtmeester de auto weer ingehaald en plaatste zich met zijn rijwiel in het midden van den weg, waarna hij tot stoppen aanmaande. Doch de automobilist hield zijn gangetje er in en de wachtmeester zag zich ge noodzaakt opzij to springen om niet te worden overreden, waarbij hij zijn rijwiel moest aohterlaten, dat overreden en ver nield werd. Toen evenwel de auto een draai wilde nemen naar een zijweg, de Bergsche Baan, reed hij tegen een tele foonpaal, welke daardoor afknapte en waarvan de telefoonleidingen mede on klaar geraakten. De auto was nu toch tot staan gekomen en de wacntaieester zorgde voor de noodige bekeuringen. „Msb." TE BED OVERVALLEN. Te Wateringen werd een inwoner op zijn bed overvallen door twee gebroeders, die reeds geruimen tijd in onmin met hem le ven. Het slachtoffer werd zwaar mishan deld en bloedend verwond. Tegen de beide daders is proves-verbaal opgemaakt. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. (Na-druk verboden.) Jasper Benham was met een sprong uit bed. De knal van een pistoolschot had de stilte van den nacht verscheurd. Het maanlicht da# in de kamer scheen deed de vensters in het draairaam schijnen als platen zilver gevat in luijsten van git en teekende zilveren figuren op den vloer. Master JasperMaster Jasper! Het was een klagelijke kreet die van onder het venster kwam, de stem van een man, die zeer bevreesd scheen. Master Jasper; er zijn paardendie ven op het erf Hij opende het tralievenster en het maanlicht scheen op een breedgeschouder de figuur. Wat is er aan de hand, Jack? Jack Bumpstead, de stalknecht, drukte zich tegen den muur. Meneerze hebben in de stal in gebroken. Ik en Jim Burgess zijn direct uit bed gesprongen om te zien wat er was. We konden onze pistolen niet richten in 't donkerMaar ze zijn er nog. Wat? Die brutale boeven. Hier, neem de donderbus, Jac - Master Jasper, ik durf niet.... Wel kerel, je bent nog te laf om voor vogelverschrikker te gebruiken. De gestalte verdween van het venster en uit de door de maan verlichte kamer kwam het geluid van een vluggen jongen man die met vervaarlijke snelheid in de kleeren schoot. Hij greep wat voor de hand lag: een hemd met jabot, de roode jas van een luitenant van de vrijwilligers, die over een stoel hing, een rijbroek en een paar leeren pantoffels. Een harstvan ger hing aan den bedstijl en in een hoek van de kamer stond de donderbus. Jasper Benham stormde de trappen af met het ontstuimig rumoer van een jongen de ver stoppertje speelt. Hij trok de grendels weg van de zware poortdeur en haalde den sluitboom uit de holten. Jack Bumpstead wachtte in de portiek achter hem aan slierde en fladderde iets in den tocht. Hij had zich blijkbaar met heldhaftige snelheid eenigszins gekleed maar nu waren zijn tanden toch duchtig aan het klapperen. Hier, pak den sluitboom, Jack het is een goede knuppel. Hoeveel zijn er? Wel 'n st.uk of twaalf, meneer. Klets! Waar is Jim? Ik kan het U niet zeggen, meneer, schen de bakkerij en de steenen schuur. De dekens weggekropenAls je niet vechten kunt, Jack, schreeuw dan, maak spektakel, doe wat. Vooruit Ze gingen in de richting van het terras, langs de taxishaag en kwamen zoo in den met steenen geplaveiden doorgang tus schen de bakerij en de steenen schur. De doorgang lag heelemaal in het donker en Jasper had er geen idee van dat een man zat te loeren tot de geel-roode straal van het kruit dat op de vuurpan van een pi stool ontplofte, hem tegen de muur terug deed tuimelen. Het schot miste en het ge bonk van zware schoenen over de steenen bewees dat de schutter zijn heil had ge zocht in een overhaaste vlucht. Er klonk geschreeuw op het stalplein en het stam pen van paarden. Een zware grove stem gaf vloekend bevelen. Jack Bumpstead had zich plat op den grond laten vallen. Hij trok zijn meester bij den enkel. Pas toch op dat U niet doodgescho- tei wordt, Sir. Mischien zijn ze wel van de bende van Dan Stunt. Laat me los, beroerde kerel Ze zijn voor God^pn den duivel niet bang, Sir. Het is maar beter dat ze de paarden meenemen. Laat me los, Jack, of Hij maakte zich vrij uit den greep van den knecht en rende naar het stalplein waar hij juist op tijd kwam om te zien hoe een kluwen van opeengedrongen paarden- lichamen zich een weg baande door de in rijpoort. Eén kerel was juist bezig zich op den rug van een paard te slingeren; een andere, een magere, kaarsrechte figuur, zat er reeds op, een pistool opgeheven in zijn hand. Jasper legde de donderbus aan. Hij richtte hoog met het oog op de paarden en de vuurspuwende mond van het wapen boorde een vlammende streep in den nacht. De rook bleef een oogenblik hangen maar trok snel in slierten weg. De poort was nu leeg of de hand van een toovenaar er alles uit weggevaagd had en in plaats van het donkere kluwen van mannen en paarden, werd nu een stuk maanverlichte weg, omlijst door de twee zware steenen pijlers, zichtbaar. Jasper rende naar de poort en schreeuw de onder het loopen tegeu Jack: Breng een lantaarn; breng een lan taarn Er was niets te zien op den weg buiten- de poort; geen donker ding, dat wrong en kronkelde met de klompen lood uit Jas per's donderbus brandend in z'n binnenste Alleen een donkere vlek, die zich snel voortbewoog was er op den witten weg dwars door het park. Jasper keek er één moment naar met opeengeklemde kaken en liep daarna te rug naar het erf. Hij was in een vreeselijk humeur en zelfs de slip van Jack's hemd, die in tragische blankheid in het maan licht fladderde, kon hem geen glimlach ontwringen. Een tonderdoos lag op de vensterrichel vlak bij den haak waaraan hot koord van de groote stallantaarn was vastgemaakt. De stalknecht tastte naar de doos en pro beerde licht te maken, maar zijn handen beefden zóó, dat hij vaker met den vuur steen langs zijn knokkels streek dan langs het staal. Schei uit, vent. Geef mij het ding maar Van het eind van de stal kwam het hin niken van een paard en het stampen van hoeven op den steenen vloer. Wel verdraaid; ze hebben Devil Dick achtergelaten Beslist, Master Jasper, beslist Dat. is nog een geluk bij een ongeluk! Jack Bumpstead was er ten slotte in ge slaagd een zwavelstok aan het branden te krijgen. Benham had de groote lantaarn laten zakken en die hing nu vlak bij hen te slingeren. De knecht stak de kaars aan en de zwakke gele stralen deden vier ledi ge ruimten, belegd met fijngclrapt stroo, zichtbaar worden. Benham's gezicht was verwrongen van woede. Vervloekte schooiers! Twee rijtuig- paarden en Peggy en Brown Bob naar de maanMaar Devil Dick, het beste paard van stal, hebben ze waarachtig .laten staanHij ging op het dier toe en de lip pen van het paard knabbelden vol liefdo langs zijn hand. Jack, steek de andere lantaarn ook aan. Hol naar huis en haal een koppel pi stolen. Ze liggen in eiken kist op mijn ka mer. Loop voor den duivelIk zal Dick in dien tijd wel zadelen. Sir? Sta daar niet als een gek te kijken dacht je soms dat ik die heeren er maar kalmpjes van door zou laten gaan met on ze dieren? Ik wil wel eens zien hoe dal zaakje afloopt. Nog geen tien minuten later steigerde Devil Dick de poort uit. Do man, die hij op zijn rug droeg scheen haastig toilet ge maakt te hebben: hij had geen hoed op en tusschen den onderkant van zijn rijbroek en doe bovenzijde van zijn leeren pantof fels was er een belangrijke gaping! Maar een pistool in elk van de zijzakken van zijn roode officiersjas ontbrak niet. En hij zag er ook niet uit alsof hij bang was ze af te vuren. Krachtige, bijna vierkante kaken, blauwe, heldere oogen en een ferme mond toonden een jongen man, die niet bevreesd was om met het lot een robbertje te vech ten, als het moest. Jasper Benham was al tijd een flinke, drieste knaap geweest, een aardigo schelm en een goedhartige kwa jongen, die onder menig pak ransel en on telbare opwekkende plukhaar-partijtjes tot een forschen, zongebruindon kerel die wist wat hij wilde, was opgegroeid. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9