MANDSJOERIJE EEN JAPANSCH INDIË? UIT DE OMGEVING VRIJDAG 15 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Japan zal inhalen wat China eeuwen lang verzuimde. Het voorbeeld van Êuropa nagevolgd. Als men de gebeurtenissen der laatste maanden hier in het Oosten nader bekijkt, valt de groote analogie op, die bestaat tusschen het nu in verval verkeerende Britsch-Indische imperium en het Mands- joerijsoh-Mongoolsch koloniale rijk, dat be zig is te ontstaan. De verovering van Mandsjoerije door Japan is wat vele dé tails betreft een haast nauwkeurige herta ling der gebeurtenissen, die zich voor rond honderd jaar in Indië hebben afgespeeld. Japan heeft eerst de westelijke ideeën op de gebieden van wetenschap, handel en techniek overgenomen. En thans imiteert het ook de methoden, die gejeid hebben tot de stichting der groote Europeesche koloniale rijken. Japan heeft de kunst af gekeken van Engeland en Frankrijk en bedient zich in Mandsjoerije van dezelfde middelen, die geleid hebben tot de onder werping van Indië en Cochin-Ohina. Eevst uitzending van kooplieden afzonderlijk, dan het verwerven van concessie's op han delsterrein, die in het verloop der tijden bescherming door eigen troepen noodig maken, uitbreiding van gebied op legale en illegale wijze, strafexpeditie's met uit eindelijke annexatie van het geheele ge bied, onder voorwendsel der aanwezigheid van roovers en bandieten, die handelswe gen en rivieren onveilig maken. In Indië noemde men zulke bandieten „tugs". En precies zooals tegenwoordig in China en overal m Mandsjoerije, zoo werd ook vroe ger in Indië het bandietenbedrijf gemak kelijk gemaakt door het gemis aan een sterke regeering en door oneenigheid in eigen land. Engeland breidde zijn macht van Surat aldoor meer uit naar het Noor den en het Oosten. Japan heeft sedert 1891, sedert den tijd van de Japansoh-Ohinee- sche oorlog met een zelfde doelbewustheid op het Aziatisch continent gewerkt. Wij beleven tegenwoordig dus niets an ders dan de herhaling van een filmband, die een beetje geretoucheerd niets anders voorstelt dan een stuk wereldgeschiedenis. Terwijl de levenscurve der Europeesthe ko loniale mogendheden een daling te zien geeft, ontstaat in het Oosten een rijk van ongetemde levensmoed en ondernemings lust. Zijn volk heeft zich in korten tijd ont wikkeld tot een wereldmacht van beteexe- nis, het heeft industrieën uit den grond ge stampt en wil er nu afzetgebieden voor hebben. Het moederland is te klein, de gebieden, die door de blanken worden ge regeerd, zijn omgeven van hooge tolmu ren, de landverhuizing wordt aldoor moei lijker. Wat bleef Japan tenslotte te doen over dan zelf een afzetgebied te schep pen? De verleiding moet in dit geval al heel sterk zijn geweest. Want Mandsjoerije bezit niet alleen het voordeel van germ- gen afstand van het moederland, maar het is rijk aan al die grondstoffen als olie, ko len, erts, die Japan zelf niet heeft. Als wij de positie van Japan in het verre Oost-en beschouwen, dan komt men tot het volgende resultaat: De Europeesche en Amerikaansohe koloniale regeeringen heb ben sedert jaren aan Japansche landver huizing alle mogelijke moeilijkheden in den weg gelegd. De Philipijnen, Fransch Co- ohin-Ohina, Singapore, Nederlandsch Indië, allen bemoeilijken zij de vestiging van Ja panners. Australië, dat nog geweldige ge bieden bezit in de tropische streken, wier- kiimaat voor de blanken schadelijk is, maar door Aziaten kan worden verdragen, beett zijn deuren gesloten voor iedereen, maar toch in de eerste plaats voor de Japansche landverhuizers. Iedereen, die den toestand in het Oosten kent, weet dat Japan reeds sedert jaren een uitweg zoekt. Geen enkele Staat toonde zich bereid aan een oplos sing mede te werken, niemand wilde den Japanners een stuk gebied afstaan, waar in hun ondernemingslust zich zou hebben kunnen uitleven. Allen verhieven met vijan dige weigering de hand, zoodra zich de eerste teekenen van een Japansche immi gratie vertoonden. Reeds jaren geleden heeft de Amerikaansche economische poli ticus Warren Thompson het voorstel ge daan, dat de mogenkeden samen aan Ja pan eenige eilanden in de Zuidzee zouden afstaan, om een oorlog te voorkomen. Zijn voorstellen bleven onverhoord, niemand bekommerde zich 0111 den toestand in Ja pan, die aldoor scherper vorm aannam. Nu heeft dat land het voorbeeld van de groote mogendheden nagevolgd en is begonnen met geweld een koloniaal rijk te stichten. Waarheen ook onze sympathieën mogen gaan, wij mogen toch nooit om al de kleine details de groote lijnen over het hoofd zien, het voortdurende worden en groeien, het zijn en het vergaan! Zooals in het ie ven van eiken mensch komt ook in het le ven dezer mogendheden op- en neergang duidelijk te voorschijn. Op welken levenstrap staan de beide naties in het Verre Oosten, die tegenwoor dig vijandelijk tegenover elkander staan? China doet ons denken aan een machtigen boom, die eens de trots van zijn eigenaar was. Nu is de stam half vergaan, vele- lak ken zijn afgebroken. Misschien schiet op een goeden dag een nieuwe levenskrachti ge tak uit de wortels op, maar thans laat het zich alleen maar aanzien, dat iedere stormwind dezen boom kan doen va'len. Japan daarentegen is jong, is in volle ont wikkeling. Zijn volk bezit misschien niet de wijsheid van een man, maar het heeft het enthousiasme van de jeugd en het kent zijn doel, dat het trots allerlei afleidende incidenten niet uit het oog verliest. In een telegram, dat generaal Ma kort geleden naar Nanking en aan de Interna tionale Pers zond, zegt hij: „De Japanners zijn verblind door hun militaire grootheid en macht en meenen zioh nu alle moge lijke vrijheden te mogen veroorloven, en de verplichtingen, die zij op zich hebben go- nomen, te verwaarloozen. Japan heefb zijn buurman op militair gebied overvleugeld, maar gelooft het soms, dat het zoo maar zonder meer China kan veroveren? China met zijn geschiedenis van meer dan vier duizend jaren en met een bevolking die een veelvoud vaoi die der Japanners is? Men kan het begrijpen, dat generaal Ma niet al te stevig in de wereldgeschiedenis thuis is, want voor hij op het voetstuk van Chineeschen nationalen held kwam te staan, was hij, zooals zoo menig andere generaal, in China bandieten-aanvoerder, wiens troepen in verloop van den tijd op genomen werden in de regulaire Chinee- sche armee. Wat is er van die vierduizend jaren oude geschiedenis in den staat over gebleven? Niets dan de ergste corrupt ie en een verderfelijk nepotisme, een heer- soliappij van bloedzuigers, die den armen landman tot bloedens pijnigden. Is het niet een overweldigend bewijs van de vroege-e wanorde, dat Japan in Mandsjoerije de be lastingen met rond de helft kan verminde ren? Het is voor ons absoluut niet een verrassend feit dat kleine volken gebieden met een enorm veel grootere bevolking kunnen beheerschen. Holland en Engelaud zijn daarvan sprekende voorbeelden. Zoo staat het ook tusschen China en Ja pan. Als niet alle voorteekenen bedriegen, heeft Japan door de bezetting van Mands joerije een nieuwen steen gelegd in het fun dament van zijn koloniaal rijk en wel naar het voorbeeld van Europa. Of in verloop van tijd geheel China aan Japan ten offer zal vallen ,1® moeilijk te zeggen, misschien gaat het hier als vroeger m Indië, dat de bevolking van zekere gebieden den vroe- geien vijand ter hulpe roept tegen de ver bondenen van eertijds. Als men geloof kan hechten aan de jongste berichten, dan is dit in Mandsjoerije reeds voorgekomen. Hebben de vorsten en heersck§rs in Indië niet hetzelfde gedaan? Japansch goud en zilver zouden daarenboven medehelpen weerspannigen ten val te brengen. Wie wil Japan bij zijn opgang kanderen, wie wil het verbieden een koloniaal rijk te stichten? Geen mensoh denkt er in ernst meer aan. Bovendien geven de Japanscne vertegenwoordigers aldoor weer opnieuw de verzekering, dat in Mandsjoerije de po litiek van de open deur zal worden gehand haafd. Mandsjoerije is nog een der weinige onontwikkelde landen der wereld. Als net maar eenmaal een groote bevolking heelt en ontgonnen is, dan zal zijn beteekems voor de wereldeconomie openbaar worden. Het reeds dikwijls boven geciteerde voor beeld van Indië bewijst, welke enorme af zetgebieden men kan scheppen door het stichten van rust en orde en door het aan leggen van goeue verkeerswegen. Japan zal in korten tijd inhalen wat China in eeuwen verzuimde en daardoor misschien de ineengestorte wereld-economie weer op vasten basis terugbrengen. WALTER BOSSJIARD. RESTANT SOLIDE WOLLEN DAMES KOUSEN, alleen teige en grijs, qq van 1.27 voerygl WOLLEN DAMESKOUSEN, tijne mooie kwaliteiten, van 1.95 en j"Q hooger, voorv-0 DAMES KOUSEN, PRIMA ZIJDEN FLOR, alleen zwarten rtQ grijs, nu MACCO DAMESKOUSEN, alleen IQ lichte kleuren, nuIw FIL d ECOSSE en ZIJDEN FLOR DAMESKOUSEN vaji 1.45, 1.35 aq en hooger, nut-ö DAMESKOUSEN WOL MET £Q ZIJDE, Laddervrij, nu 00 Haarl.straat h. Donkersteeg 2-4-( ALKEMADE. DE NOOD IN VELE GEZINNEN. Geldinzameling langs de huizen. In de week van 1723 Januari e.k. zal door de leden van het plaatselijk crisis comité een geldinzameling worden gehou den langs de huizen der ingezetenen. Dat de nood in vele gezinnen, tengevolge van de slechte uitkomsten in de bedrijven hoog is gestegen behoeft hier niet nader te wor den betoogd. Wanneer we slechts om ons zien, clan blijkt telkens weer, dat hulp in vele gezinnen dringend geboden is. Het is dan ook dat het crisis-comité langs dezen weg een ernstig beroep doet op de milJ- dadigheidszin der ingezetenen. Vooral tot degenen, die weinig van den crisis te lijden hebben en die met aard- sche goederen zijn gezegend, bestaat thans gelegenheid hun dankbaarheid jegens God te bewijzen voor den rijken zegen van Hem ontvangen. Laat een ieder naar vermogen bijdragen en stelt het comité door uwe ga ven in staat waar noodig hulp te bieden. Ook giften in natura zijn van harte wel kom. Niemandz al worden overgeslagen, zoodat ook het penningske van de arnie weduwe niet zal worden versmaad. LEIMUIDEN. BRUTALE INBREKERS AAN 'T WERK. Door een dakraam binnengeklommen. Ongenoode gasten hebben zich toegang versohaft tot de woning van de Wed. Vlas man aan het Tolhuis alhier. De inbrekers zijn door een dakraam de woning binnen gedrongen, zij zijn toen de trap af naar Je keuken gegaan. Aangezien de bewoners door gestommel wakker werden, kozen de indringers het hazenpad. Voorts hebben inbrekers zich toegang versohaft tot de woning van den heer A. van Velzen, kantoorhouder bij de posre- rijen alhier. Hier zijn zij zeer brutaal op getreden; uit een pantalon werd op de slaapkamer een portemonnaie ontvreemd met een inhoud van ongeveer veertien gul den. De heer van Velzen had van een en ander niets gemerkt voor den ochtend. Een autobus naar Bilderdam. Burge meester en Wethouders dezer gemeente hebben aan de firma Maarse en Kroon vergunning verleend tot liet hebben een communale autobusdienst in deze ge moente. Op marktdagen zal de firma een dienst laten rijden Bilderdam— Lemniiden v.v. Voor de landbouwers aan het Tolhuis en langs de Drecht een ware uitkomst. De werkverschaffing. Een tienral weikloozen is thans bezig met. de verbete ring van den Woudeschen dijk. Het paar- denspoor zal uit dezen weg gebroken wor den. Naar wij vernemen zijn thans reeds ongeveer een 45 personen bij de gemeente lijke werkverschaffing te werk gesteld. NOOTDORP. Kath. Kring. Genoemde vereeniging gaf deze week twee Missie-filmavonden, door pater Van Oijen in het R. K. Ver enigingsgebouw. Voor deze avonden is weinig belangstelling getoond. De eerste avond werd geopend door den pastoor, en de tweede avond door den kapelaan, waarna door den pater een korte inlei ding werd gegeven over het missieleven in China. De film gaf een duidelijk in zicht en een aardig kijkje in het verre China. Onder het draaien der film gaf de pater zeer leerzame en enthousiaste uiteenzettingen. Tusschen de vierde en vijfde acte werd een kwartier pauze ge houden. Na afloop van dit stuk werd een aardige tcekenfilm to zien gegeven, ge titeld: „De groote onbekende". Aan het einde van deze avonden werd door den pater een collecte gehouden, waaraan met milde hand werd gegeven. Dinsdag middag werden de schoolkinderen ver rast met de vertooning van deze film. Uitvoering. A.s. Zondag en Dinsdag zullen door de Missienaaikring tooneel- uitvoeringen worden gegeven. Opgevoerd zal worden: „De kapel in het bosch", een stuk dat alle voorgaande stukken over treft. Ook zal een aardig blijspel worden opgevoerd. Nootdorps Missievrienden, loont deze avonden uw belangstelling en komt naar do dames zien welke zooveel moeite offeren voor de missie, opdat hun werk nie.t vruchteloos is. SASSENHEIM. „De Verloren Zoon". In het IC. S. A.- gebouw is Woensdagavond bovengenoemd tooneelspel opgevoerd door hel gezelschap J. v. Houten te Hillegom. We kunnen nu niet vinden, dat er tevredenheid kan zijn over de opkomst. De heer van Houten is voornemens het tooneel te gaan verlaten, na een langdurige loopbaan als tooneelisi. Vooral in Hillegom was hij een bekende figuur, en wij kunnen begrijpen, dat v. Houten waardig van do planken wil ver dwijnen. Het mag voor hem een voldoening zijn in het schrijven van „De Verloren Zoon" geslaagd te zijn, temeer daar de opvoering geschiedt door gezinsleden. Wij zullen ons niet wagen aan een technische beoordec- lin, omdat anderen dit reeds voor ons de den, maar wel willen wij verklaren, dat het spel ons, en het aanwezige publiek heeft getroffen; bewijze het dankbaar ap plaus na ieder bedrijf. Wij hopen van harte dat met dit stuk nog veel succes wordt geoogst. LISSE. Hanze. Gisteravond hield de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. De opkomst was gering. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en verwelkomde den Geest. Adviseur, Kapelaan Schotten. Daarna werden de ingekomen stukken en mededeelingen behandeld. Het Bondsinsigne zal thans kosten do somma van f 0.25. De voorzitter hoopt dat allen nu eens een insigne zouden dragen. De aandacht werd gevestigd op den Radio cursus welke gegeven zol worden door den heer v. Neerven, daar deze cursus van zeer groot belang is voor den handel. De kosten zijn niet hoog en de cursus zal bestaan uit 13 lessen te beginnen op 2 Februari a.s. Een schrijven was binnengekomen van den heer J. v. d. Vaal, waarin hij bedankt op advies van den dokter, als penningmeester dezer Vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat dit jaar een lid door den dood is ontvallen, terwijl voorts een lid bedankte. Belangrijke vergaderingen zijn gehouden. Dc autotocht voor ouden van dagen en de St. Nicolaas-reclame met medewerking on zer zusler-organisatie zijn uitstekend ge slaagd. De Hanze-Kandelsavondschool gaat op goeden voet door. Laten wij hopen, al dus de voorzitter, dat de geest van dezen tijd onze vereeniging niet binnentreedt. Weest propagandist voor uw eigen zaak. Een voor allen, allen voor een. Uit het jaarverslag van den penningmees ter blijkt, dat naast inkomsten van f 704.55, een uitgave viel te boeken van f 752.76, na- deelig saldo van f 48.21. Tot verificateurs werden benoemd de heeren v. Zeist, Groe- newegen en S'ootbeek. Uit het jaarverslag van „Santos" ont- leenen wij het volgende: Ontevreden mogen wij over het afgeloopen jaar niet zijn, doch de sympathie laat wel eens wat te wenschen over. De gehouden bloemdag bracht op f 193.60, welk bedrag inmiddels aan het fonds is afgedragen. Dit jaarverslag sloot niet een krachtig propagandistisch woord. Vervolgens werd het verslag van den Cen trale Raad uitgebracht. Alle verslagen wer den met een woord van dank door den voor zitter onclerfreekend. Aan de orde is daarna Bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren J. v. d. Voort en B. Theissen. Laatst genoemde stelde zich herkiesbaar. Op voor stel van den heer H. v. d. Eerden werd aan vulling der vacature opgeschoven tot de eerstvolgende vergadering. De heer B. Theisen werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Voorts werd de beerootine behandeld, we.'ke de leden allen thuis hebben ontvan gen. Verschillende posten betreffende uit gaven, waartegen geageerd werd, werden door voorzitter duideliik uiteengezet. Ge zien den ernstieen toestand, werd besloten het 20-jarig beslaan op 12 Maart a.s. alleen kerkelijk te vieren. Gekomen aan de rondvraag, vestigde de heer van Stiin er de aandacht op. dat van de kansel afgelezen is.dat alleen door geor- ganv-cerden m?g geleverd worden aan ker ken en gesticht. F? nr. zegt, dat deze bepa ling niet nageleefd wordt. De voorzitter zegt nogmaals toe. dat hiermede rekening gehouden zal worden. De heer Wesseüng vindt het winterprogram van de Hanze zeer zuiuig, ver,yp °l-en bij andere vereenigingen. De Geest. Adviseur dankte den voorzitter vnor de woorden tot hem gericht. Hierna sluiting. Volksbond. - Gisteravond gaf dc R. K. A olksbond eeu ontwikkelingsavond. De voorz. betreurde de geringe opkomst. Wij hebben ook gekend ellende van oorlogs- gekend winst van oorlogsellende, maar wij hebben ook gekend elloden van oorlogs winst, Toen de geheele wereld in rouw ver keerde steeg ons nationaal vermogen mei •2 milliard, liians is al die oorlogswinst ver loren en is alleen de woekergeest overge bleven. Grooter was het verlies aan zede lijke kracht. M ei is de gulden veilig gesteld, maar niet de goede zeden. Kapitalistische begeerten deden de wereldoorlog ontstaan. Diezelfde begeerte heelt het raderwerk van ons economisch leven vernield en de verwarring van het Bolsjewisme en wereld revolutie veroorzaakt. Nu is er ontevreden heid en opstandigheid gekomen. Nu i.s ai- moede en ellende ons deel geworden. Doch dit alles is niet het ergste; het ergste wat ons treffen kon is de verderfelijke geest van pessimisme. Wij kunnen weer opstaan, weer opnieuw den strijd voeren voor een nieuwe toe komst, maar dau moeten wij terugkeeren tot het vertrouwen in onze beginselen. Er is geen reden voor onchristelijk wantrou wen, er is geen reden tot wanhoop, üus katholiek vereenigingsleven is nog sterk n we mogen constateeren, dat dit met de dag sterker wordt, hetgeen op heb oogenblik het eenige lichtpunt is. Duizenden mannen en vrouwen scharen zioh trouw achter de vanen van ons Ver bond. Onze gedachten gaan weer eens te rug naar de geweldige betooging m Utrecht op 6 Sept. j.l. Het komt er nu op aan, een voorbeeld te geven, van moed, zelvertruu- wen en geloof. Gelukkig bezitten wij nog een schab van instellingen voor het welzijn des volks. Wat na harden strijd werd ver kregen, moet behouden blijven. De storm der revolutie loeit over de wereld. Ook ons land is medegesleurd, hetgeen zioh vooral ontplooit onder de jongero generatie. Zorg er thans voor, dat gij allen op de bres staat voor gezag, orde, recht en wet. De ware christen moet zioh zelf lecren kennen door naastenliefde. Wij, Katholie ken, hebben aan de verdwaalde wereld wat te zeggen. Hebben wij niet de prachtige Encycliek Quadragesimo Anno'? Welnu, .dat zij ons program voor wereldhervor- ming. Herstel van de christelijke geest, om daardoor duizenden terug te voeren tot de Kath. Kerk. Een moeilijke doch ver heven taak voor onze standsorganisatie. Aan de redding en het geluk van ons volk willen wij werken, opdat onze heerlijke be ginselen hen weer allen bezielen; hun ver lossing uit het Proletariaat zullen wij met alle kracht nastreven. Een dankbaar applaus had de voorzitter voor zijn openingsrede in ontvangst te ne men. Vervolgens hield de Geest, Adviseur een causerie over de onfeilbaarheid Van den Paus. Op deze causerie volgden ver schillende vragen, welke door den G. A. beantwoord jverden. Do voorz. dankte Kap. Scholten voor zijn aangename causerie en sloot de vergadering met den chr. groet. Rt JNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer neemt steeds toe doch de prijzen blijven statio nair. De navolgende prijzen worden be taald. Per 100: Brillant Star 0.700.90, Mon Tresor 2.302.80. Proserpine 0.70 1.10. Salvator Rose 1.902.10. Per dozijn, uitgesneden: Prins van Oos tenrijk 18—26 cent. Vermilion Brillant 14 17 cent. Generaal de Wet 3941 cent. Duce de Berlin 711 cent. William Cop land 3742 cent. La Reine 2025 Ctent. Rose La Reine 30—33 cent, La Reine Max 3540 cent. King of the Yellow 2227 ct. Gele Prins 3136 cent. Fred. Moore 2126 cent. Thomas Moore 1619 cent. Ibis 40— 47 cent. Hyancinthcn 4.50—5.60. Narcissen 1.40—1.60 per 100. R0EL0FARENDSVEEN. Feestavond Voetbalclub. De volgende week Dinsdag en Woensdag geeft de R. K. S. V. „D.O.S." te 7 uur precies een groote feestuitvoering in Hotel „de Vier Heems kinderen", ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Het programma ziet er keurig uit, en tusschen de bedrijven zal men vergast worden op een fijn strijkje. Het is welis waar geen beste tijd voor uitvoeringen, doch juist in dezen tijd heeft menigeen behoefte aan een klein beetje ontspanning en gezelligheid, om al zijn narigheid en zorgen eens te vergeten. Komt daarom al len naar deze gezellige avonden en helpt het „D.O.S."-bostuur haar vijfjarig bestaan onvergetelijk maken. RIJNZATERWOUDE. i Weinig werklcosheid. Het aantal I werlcloozen in deze gemeente blijft nog steeds laag. Nog slechts zes personen zijn i bij de gemeentelijke werkverschaffing te I werk gesteld. j Dienstplicht. Voor de lichting 1933 zijn i in deze gemeente vier personen ingeschre ven. Als een merkwaardigheid moet ver- meld worden, dat drie er van reoht hebben i op vrijstelling wegens broederdienst. VOORSCHOTEN. De bevolking. Bevolking op 1 Januari 1931 m. 2729. vr. 2761, totaal 5190. Vermeer- dering door geboorte m. 62, vr. 60, totaal 122; door vestiging m. 243, vr. 282, totaal 525. Geheele vermeerdering m. 305, vr. 342. tot. 647. Vermindering door Bterfte m. 17, vr. 31, totaal 43; door vertrek m. 284. vr. 287, totaal 571. Geheele vermindering m. 301, vr. 318, totaal 619.. Blijft een totaal vermeerde- I ring van m. 4, vr. 24, totaal 28. Bevolking j op 31 December 1931 m. 2733, vr. 2785. totaal 1 5518. I Gevonden. Een handschoen (wol). Een damesrijwiel. Verloren. Een glacé handschoen. Een portemonnaie. Geboren: Petrus Cornelis, z. v. P. F. van Vliet en C. J. Visser. Johannes Si mon, v. J. W. Zwetsloot, en M. J. Jansen. Dieuwke, d. v. A. van Akker en A. O'bma. Overleden: C. Heems, geb. Schoonc- I vcl.lt, 68 j. 0. M. Nap, 22 j. Ingekomen: A. W. Dubbeldam en gezin, Leidscheweg 142. van Valkenburg. Mej. Th. van Zwam, Leidscheweg 92, van Driebergen. Mej. C. E. van Ek, Rijndijk i 64, van Leiden. Mej. M. van Berkel, Veur- j scheweg 3, van Delft. Mej. L. C. van den Hoek. Leidscheweg 174. van Deventer. I Vertrokken: M. G. Remijn, naar Amsterdam. Mei. M. de Wit, naar Oegst- geest. Mej. E. Wendel, naar Leiden. VOORHOUT 25-jarig bestaan „Onderling Ziekenfonds"- Gisteravond vierde het R.K. Onderlinge Zie kenfonds „Plicht en Recht" zijn 25-jarig be staan. Bij het binnentreden der zaal in het café ..Boerhave" bespeurde men direct, dal er iels bijzonders aan de hand was, gezien de rijk voorziene tafels. Te ongeveer 7 uur opent de voorz. deze feestelijke bijeenkomst met een voor deze ge legenheid passend welkomstwoord en wenscht de ongeveer 150 personen een gezelligen avond Door den secretaris werd in dichtvorm een keurig verslag uitgebracht over deze 25 jaren, en hij mocht door 'n heerlijk applaus der aan wezigen zijn moeite hiervoor beloond zien. Als no. 1 van het programma stond vermeld: ge zamenlijke maaltijd, bestaande uit brood met vleesch en koffie. Dat de tafel alle eer werd aangedaan laat zich begrijpen. Vervolgens werd door een der leden in dichtvorm geschetst de verdiensten van den voorz., den heer W. v. d. Burg, welke 25 jaren de voorzitters-hamer hanteerde. Hem werd voor zijn vele werk voor de vereeniging een prachtige leuningstoel aangeboden, welke in dank werd aanvaard. .Ook aan drie oprich ters der vereeniging n.l. C. Does, Jac. v. Schoo- ten en G. Witteman werd een blijvend aanden ken aangeboden, bestaande in een sigarenkoker niet inscriptie. Het officieele gedeelte afge werkt zijnde, traden voor het voetlicht de heeren v. Oyen en Mank, die door hun humor de gezellige stemming er in wisten te houden. Wij kunnen deze heeren dan ook voor elk ge zelschap aanbevolen. Het muzikale gedeelte, n.l. Jazzband, onder leiding van W. der Kin deren was in goede handen. Het was den gc- heelen avond een rechtgezellig feest.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11