UIT DE OMGEVING DONDERDAG 14 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BUITENL. BERICHTEN. DE BRAND BIJ SARRASANI. Een Duitsch relaas over het onheil. Omtrent den ernstigen brand in het Cir cus Sarrasani, verneemt de „B. Z, am Mit- tag" uit Antwerpen nog de volgende bij zonderheden: Het groote uit hout opgetrokken wjn- tercircus is door een reeks kleine gebouw tjes omgeven.' In een van deze huisjes, waarin de gar derobe voor het geheele personeel is opge borgen, is de brand, die weldra op de an dere gebouwtjes oversloeg, uitgebroken. Sarrasani had bij het tot stand brengen van voorstellingen in Antwerpen groote moeilijkheden ontmoet en de bevolking scheen hem niet goed gezind te zijn. Gis teren had hij, aldus de „B. Z.", zelfs een briefkaart ontvangen, waarin hij met ver nietiging van zijn circusstad bedreigd werd, indien hij niet gauw opbrak. Pas twee uur na het brandalarm kwam de brandweer opdagen. Klaarblijkelijk had men eerst den burgemeester om toestem ming verzocht, De brandweer werd bij de bluschpogin- gen geassisteerd door militairen, die de geheele circusstad omsingelden. De hoofd commandant was zelf aanwezig en gaf lei ding aan de werkzaamheden. In de stallen der olifanten zorgden Sar rasani en zijn zoon voor de bevrijding der dieren. Verschillende wagens met roofdieren kwamen in groot gevaar, doch de temmers wisten de beesten tot kalmte te brengen. Een geluk mag het heeten, dat men erin geslaagd is het circusgebouw, dat onge veer 50 meter van de brandplaats verwij derd is, voor het vuur te vrijwaren. Al is Sarrasani ook verzekerd, toch is de ramp van vérstrekkende beteekenis voor het personeel, daar de voorstellingen on mogelijk kunnen worden voortgezet. De arme olifanten. De Antwerpsche correspondent van de „Msb." schrijft: De brand bij Sarrasani, welke eerst laat op den dag in Antwerpen bekend is ge worden, werd na den middag natuurlijk het onderwerp van alle gesprekken. Alge meen was men van oordeel, dat de ramp nog gelukkig is afgeloopen, want waren de kooien der wilde dieren aangetast, dan... en dan hoort men, het spreekt van zelf, alle mogelijke gruwelijke fantasieën. Zeker een oogenblik dreigde het vuur naar de wagens der leeuwen over te slaan, de verf vatte reeds vlam en de beesten brulden geweldig. Maar dank zij het koel bloedig optreden van het personeel en de brandweer van Berchem werd voorkomen dat Antwerpen een jachtplaats zou wor den van de gevaarlijkste wilde dieren. De burgemeester van Berchem had trou wens ook eerst gezorgd voor bescherming tegen een dusdanige bedreiging. Hij deed een beroep op de militairen, die weldra met scherp afkwamen. Gelukkig moesten zij niet van hun wapens gebruik maken. Het schijnt dat een der soldaten op een vluchtenden olifant heeft geschoten. Allen, die getuigen waren van de ramp, zijn het er over eens dat de blusschers bui tengewoon werk verricht hebben. Het per soneel zelf heeft een voorbeeldige koel bloedigheid aan den dag gelegd. Dat bleek vooral, toen de brand van de garderobe naar de olifantenstallen over sloeg. Terwijl het zeildoek vlamde spron gen de mannen met den temmer aan het hoofd, in den vuurpoel om de 22 beesten los te maken. Dit ging niet zoo gemakke lijk; de olifanten-zijn namelijk met sterke kettingen aan twee pooten vastgemaakt. Na een ontzettende krachtinspanning, ter wijl stukken brandend zeildoek en hout op de redders en dieren vielen, slaagde men er toch in de logge beesten uit dezen ha-chelijken toestand te bevrijden. Gelijk gemeld, waren eenige zoo razend van de pijn, dat zij in het water der ves tinggrachten liepen. Een, namelijk „Prin ses" stortte van 10 meter hoogte in de oude vesting. Met talrijke manschappen waren de heeren Stosch en Sarrasani den geheelen. morgen bezig, om het dier uit het diepe water te halen. Toen het beest boven kwam, was het nog maar een wrak. Geheel het zware lijf was één bloedige brandwonde. De heer Stosch weende als een kind bij het aanschouwen van hetgeen van dit prachtige dier geworden was. He laas, de helft van zijn grooten olifanten- stal is op bijna even erge wijze verbrand. Elk der olifanten heeft een waarde van 200.000 frank. Waarschijnlijk zullen de beesten nog wel „op te knappen" zijn; al thans de veeartsenkundige dienst van het circus en de directie van den Antwerp- schen dierentuin, die den geheelen dag de arme beesten in behandeling hadden, ho pen nog op redding, maar de vraag is of de dieren nog wel dezelfde diensten zullen kunnen prestoeren. De schade is, gelijk gemeld, vooral groot in de afgebrande garderobe. Daar is het één groote ruïne. Zooals wij reeds seinden, lagen in deze tent duizenden costumes van groote waarde. In het circus zijn twee mu ziekkorpsen; ieder lid heeft drie unifor men ter waarde van 1700 frank elk. Zoo is het ook met de stalknechten. De Japa- neesche en Chineesche dansers en acroba ten hebben zeer kostbare kleedingstukken verloren. Kobbe bijvoorbeeld verloor een kimono, waaraan vijf jaar gewerkt werd. Er zijn tal van costumes in de vlammen opgegaan, welke waarlijk familiestukken waren, zoo o.a. van de Hongaarsche en Italiaansche paardrijders en -rijdsters. Van de zadels ontkwam alleen het zadel van Don Pedro, keizer van Mexico, aan de ramp, wijl Sarrasani het in zijn eigen wa gen bewaarde. In den namiddag, toen men een beter overzicht kon krijgen van de vernieling, schatte men de schade op on geveer millioen frankdaarin is niet be grepen de schade aan de dieren. Het was een troosteloos gezicht dezen middag in het grijze regenweer de artisten te zien ronddolen op de half verbrande balken van de kleedkamer, waar zij kwa men zoeken om nog iets terug te vinden van hun schitterende kleeding, doch niets vonden dan wat halfverbrande lappen. Klooster-boerderij afgebrand. In de boerderij van het Alexianonkloos- ter te Krefeld is gistermiddag brand uit gebroken. De zolder is over een lengte van 25 meter en een breedte van vijf meter in gestort. Het vee kon worden gered. Na verscheidene uren slaagde de brand weer er eerst in het vuur te bedwingen. Aardschok in Engeland. Een zeer korte maar vrij hevige aard schok werd gisterochtend vroeg waarge nomen in een rayon van 20 mijl Zuidelijk van het graafschap Carnavon. Wervelstorm. Uit Birmingham (Alabama) wordt ge meld: De grens van Alabama en Missis sippi is gisteravond door een hevigen wer velstorm geteisterd. Tot dusver zijn er elf dooden en hon derdvijftig gewonden. De materieele scha de is enorm, het verlies aan vee zeer groot. HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL. De Brusselsohe correspondent van de „Msb." meldt: Te Marche-les-Ecoussines is Dinsdag nacht in de dorpskerk het tabernakel met geweld van het altaar gerukt en door die ven medegenomen. Toen de pastoor en de koster dit geconstateerd hadden zijn zij onmiddellijk vergezeld door tal van geloo- vigen, in de omgeving op zoek gegaan. Op tien minuten van de kerk vonden zij het opengebroken tabernakel naast een sloot in het veld liggen. Twee kostbare oibories waren er uit verdwenen, doch de heilige tjosties hadden de dieven langs den weg in de modder geworpen, waar zij er op getrapt hadden. Men begrijpt de ontsteltenis welke zich van de aanwezigen meester maakte, toen deze ontdekking werd gedaan. De pastoor heeft, terwijl de geloovigen in den modder waren neergeknield, de hei lige hosties opgeraapt en deze naar de kerk gebracht. In het dorp heeft deze diefstal een ge weldige en pijnlijke verslagenheid gewekt: den geheelen dag door werd in alle katho lieke gezinnen gebeden. Onmiddellijk werd besloten een grootsohe plechtigheid van eerherstel te houden. De gendarmerie heeft aanstonds een on derzoek geopend; een politiehond werd in de kerk gebracht en op de plaats waar de hosties en het tabernakel werden gevon den, vandaar is het dier, den weg besnuf felend, in rechte lijn gegaan naar het sta tion van Manage. Verondersteld wordt, dat de dieven hier een oohtendtrein heb ben genomen. Het onderzoek wordt zoo vlug en scherp mogelijk voortgezet. Een „Stormplan" der Communistische Vrijdenkers. Vanaf 15 Januari tot 31 Januari zal de Bond van Proletarische Vrijdenkers uit Ber- lijn-Brandenburg een „Stormweek" houden voor „Socialistische cultureele Actie". In alle arbeiders huisgezinnen zal een bezoek ge bracht worden om hen te overreden, dat zij het lidmaatschap moeten opzeggen van het kerkgenootschap, waartoe zij tot dan toe behoorden. Bovendien worden lijsten ter on- derteekening voorgelegd, waarin geëischt wordt: afschaffing van godsdienstonder richt, in beslagname van de Bisschoppelijke paleizen en onteigening der kerkelijke goe deren, afschaffing van paragraaf 166 (gods lastering) en 278 (abortus provocatus) uit 't Wetboek van Strafrecht. In dit programma toonen de Vrijdenkers zich in hun ware gedaante. PIERRE LHANDE WEER THUIS. De bekende Pater Pierre Lhande S.J., die een studiereis van meerdere maanden door de binnenlanden van het eiland Madagas kar gemaakt heeft, deelde bij zijn terugkeer in Frankrijk aan een der correspondenten een en ander mede van de indrukken, die hij in de groote Fransche kolonie heeft ge kregen. „Van de 3.800.000 bewoners van het eiland zijn er reeds meer dan 1.000.000 over gegaan tot de Katholieke Kerk; als de voorteekenen niet bedreigen, zal binnen een eeuw de geheele bevolking van het eiland Katholiek zijn, uitgenomen een kleine Pro- testantsche minderheid. Maar wat nog tot meer vreugde strekt is de groei, de godsvrucht en do edelmoedigheid van deze nieuw-bekeerden, die hun geloof beleven als de christenen in de eerste eeuwen der Kerk. P. Lhande prees den heldenmoed van de missionarissen in Madagascar die zich niet laten afschrikken door het ongezonde kli maat van het land, de epidemieën die er vaak heerschen en de koortsen die zooveel slachtoffers maken. Als er iemand ontmoedigd is bij het aan schouwen van zoo heel veel Katholieken in Europa die niet volgens de beginselen van hun geloof durven leven, dan moet hij naar Madagascar gaan: daar zal hij aanschou wen dat de oude stam van het Katholicisme nog altijd nieuwe en krachtige loten kan voortbrengen. Ik ontmoette op het eiland drie missionarissen die daar tienmaal meer zielen voor het geloof hadden gewonnen dan zij ooit in Europa hadden durven ho pen". LISSE. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden- bond. Dinsdagavond heeft de R. K. Bond van Handels-, Kantoor- on Winkelbedien den alhier een feestvergadering gehouden, welke door de meeste leden met hun heeren en dames bezocht werd, o.a. waren ook aan wezig de Voorzitter en eenige afgevaardig den van de zustervereeniging uit Hil'egom. In zijn openingswoord wees de Voorzitter erop, van hoe groot belang het is dat alle bedienden, ook in onze gemeente, Katho liek georganiseerd zijn en hij spoorde de le den aan ook actief aan het verenigingsle ven deel te nemen, vooral ook met het oog op de niet bijster zonnige toekomst. Ver volgens was het den Voorzitter een groot genoegen om den nieuwen Adviseur te mo gen installeeren; alleen vond spr. het jam mer dat dit in een feestvergadering moest geschieden, maar hij hoopte dat de gelegen heid zich zou voordoen om te kunnen too nen, dat de vereeniging ook nog iets anders kan dan feestvieren. De Adviseur verkreeg daarna het woord om een korte propaganda-rede uit te spre ken en de nieuwe leden te installeeren. Spreker zette in een kort woord uiteen, wat we onder organisatie moeten verstaan en hoe de ontwikkeling van den sociqlen toestand der arbeidende klassen in den loop der laatste eeuwen had plaatsgegrepen. Het liberalisme kon geen oplossing brengen van de moeilijkheden, waarmede het grootste deel der menschheid te kampen had. Even min het socialisme dat wel een stap in de goede richting was maar dat door ontken ning van het recht van den mensch op per soonlijk eigendom en door het buibenbe- schouwing laten van God en godsdienst bij het oplossen der moelijkheden, toch nog op den verkeerden weg was, want het maakt de stoffelijke belangen tot doel. terwijl ze slechts middel zijn tot een hooger doel, wat na dit leven verwezenlijkt moet worden. Al leen het solidarisme kan de oplossing ge ven en het is de taak van de. individuen om de individualiseering der Maatschappij te doen verdwijnen en die te vervangen door een organische inrichting. Zijneerw. zette daarna uiteen wat de standsorganisatie en de vakbonden moeten doen om tenslotte tot de conclusie te ko men dat het de plicht is van eenieder om zich katholiek te organiseeren. In enkele korte woorden wees spreker nog op het lid maatschap van de dames om de vele geva ren welke haar op kantoren bedreigen. Vervolgens installeerde de Adviseur 12 nieuwe leden en spoorde hen aan om de vergaderingen trouw te bezoeken en zich steeds 'n vurig en actief lid te toonen. De Voorzitter dankte den Adviseur voor z'n rede en sprak de hoop uit, dat de leden zullen begrepen hebben van hoe groot be lang het voor hen is, om katholiek georga- EEN niseerd te zijn en dat ze zich volgens den wensch van den adviseur ook geheel aan hun taak als lid zouden geven. Na ronddienen van de koffie had de Voorzitter nog eenige mededeelingen over contributie en steun verleening en geluk- wensch aan den oud-voorzitter, den heer Straathoff met diens 12-1/2 jarig lidmaat schap van den bond. Verder een zeer goed geslaagde feestavond met een 3-tal lach- filmpjes, verloting, sjoelbakwedstrijd en dans. 0EGSTGEEST. Zwemvereoniging „Poelmeer". Het jaarverslag van de Ver. „Poelmeer" werd ons toegezonden waaraan het volgende is ontleed: Het verslag is keurig gesteld en ze«r overzichtelijk. Het ademt een opgewekten toon. Hulde wordt gebracht aan Burgemeester en Wethouders voor de steeds betoonde be langstelling. Verder wordt hulde gebracht aan de controle-oommissie en personeel. Het aantal leden bedroeg 411, 5 donateurs en één eerelid. Over 1931 respectievelijk 425, 6 en 1 De toestand der inrichting is zorg wekkend en door ht bestuur zullen ingrij pende veranderingen worden voorgesteld. De obligatieleening is nog groot f 730; aan de sohenkers der uitgelote obligatiën wordt dank gebracht. De dienstregeling zal eenigszins worden gewijzigd en de afzonder lijke uren voor dames en heeren nu worden veranderd. De polo-afdeeling heeft niet aan de ver wachtingen van het bestuur voldaan. Di ploma's voor geoefend zwemmer werden uit gereikt aan 26 dames en 44 heeren. De inrichting is geopend geweest van 1 Mei tot 25 Sept. Het aantal baden was als volgt: Dames 3671, Heeron 4185, Mili tairen 297, Volksbaden 678, totaal 8831 ba den Het financieel overzicht is te uitvoerig om hier weer te geven. Volstaan we met er op tet wijzen dat dit zeer breedvoerig en overzichtelijk te samengesteld. Inkomsten en uitgaven geven een bedrag aan van f 1853.35. De begrooting 1932 f 2100.50. Zang- en Tooneeivereeniging. Gaarne voldoen we aan het verzoek om in deze ru briek een kort aanmoedigend woord te schrijven voor de zang- en tooneeluitvoe- Op as. Zondag zal in „St Willibrord" de damestooneelsectie der Maria-Congregatie onder leiding van Mevr. Spitzen-Gubbi op voeren het toonee^pel „Mina-Lina" van Germanus, terwijl de zangsectie onder lei ding van den heer Th. de Hey eenige Duit- sche en Hollandsche liederen zalt en ge- hoore brengen. Hef is ons bekend dat aan de instudee ring van „Mina-Lina" een bijzonderen zorg is besteed en geen moeite is ontzien opdat toch de opvoering in alle opzichten zal sla gen. De instudeering der liederen is even eens een langdurige geweest, zoodat ook ten opzichte van de zang succes verzekerd is. Wij durven dan ieder (en we hopen dat het er velen zullen zijn) die zioh een wer kelijk genoeglijken avond wil verschaffen, aanraden, zich spoedig van een plaatsbe wijs te voorzien. Tevens schraagt men daarmede het doel van de tooneel- en zangsectie der Maria- Congregatie. SASSENHEIM. Bevolking. In 1931 werden geboren 86 m„ 63 vr., totaal 149, en vestigden zich 186 m„ 209 vr. totaal 395, totale vermeerdering 272 m„ 272 vr., totaal 544. In 1931 zijn over leden 17 m„. 18 vr., totaal 35; en vertrok ken 143 m„ 167 vr„ totaal 310. Totale ver mindering 160 m., 185 vr., totaal 345. Ver meerdering 112 m. en 87 vr., totaal 199. Be volking op 1 Jan. 1931: 2587 m. en 2673 vr. Totaal 5260. Bevolking op 31 December 19312699 m. en 2760 vr. totaal 5459. Aantal gesloten huwelijken 29. Liefdadigheidsuitvoering. Gelijk wij reeds eerder meldden, zal op 20 Jan. ©en liefdadigheidsuitvoering plaats hebben, waarvan de baten ten goede-komen aan de commissie van „Hulp in Nood" en voor de onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, n.l. de kraamverzorging. Deze uitvoering zal worden verzorgd door een Dubbel Mannen- kwartet uit Den Haag, door de R. K. Mu ziekvereniging ,.St. Ambrosius" en door het duo Berg en Homan, dat geheel be langeloos zich disponibel heeft gesteld. Gevonden voorwerpen. Een deksel van melkbus, een geel kindertaschje met inhoud, een handschoen, een mantelceintuur, een be- lastingmerk in etui, een bruine dameshand schoen. Verloren voorwerpen. Een gouden ze gelring met bruine steen, een bruin lederen (kunst)mantelriem, een vulpen merk „Con dor", een zwarte vulpen, een antieke han ger. Geboren: Johanna Diverera Maria, d. r. J. J. Wesseling en J. L. v. CasBel. Ja cobus Corneiis Hendnkus, z. v. M. Th. r. d. Hoorn en M. H. Langelaan. Hermanus, z. v. G. Natzijl en*A. Stam. Willem, t. v. W. Verver en J. Hus. Cornelia Johannes, z. v. M. de Jong en M. Roos. Ondertrouwd: W. Noordermeer en M. A. Meeuwissen. Gehuwd: M. J. Zwetsloot en G. M. v. d. Veen. Overleden: W. van der Pijl, m„ 66 jaar. ST0MPWIJK. Geboren Theodorus Adrianus, loon van R. C. v. d. Helm en J. M. de Bruin Hendrikus Johannes, zoon van A. J. v. d. Maarrl eh A. H. M. van Heiningen Ja- coba Johanna Hendrika Antonia, dochter van P. J. can Beuningen en H. Akkerman» Mattheus Wilhelmus Arnoldus, zoon van O. G. Mooijman en E. J. Ammerlaan Mart'nus Wilhelmus, zoon van J. J. van Veen en A. M. Starrenburg Marinus, z. van W. C. van 't Veer en A. v. d. Zaan Willempje, dochter van G.' Schuiteman en P. Harhuis Adriana Scholastica, doch ter van A, Boer en C. M. v. d. Kerkhof. Ondertrouwd: H. P. J. Bornhelm en M. S. van Rijn L. J. Heijdra en S. Kamps A. P. van Rijn en M. J. Vie- veen W. H. de Sonaville en T. J. M. J. Lomans. Getrouwd: C. J. van Sohijndel en T. M. v. d. Helm. Overleden: G. H. Meijer 64 jaar. TER-AAR. „Gemeentebelang", De Vereeniging Gemeentebelang hield dezer dagen haar le den-jaarvergadering in het café van Acker te Aarden. De voorzitter, de heer C. Kroon, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden en constateerde dat de op komst naar omstandigheden goed genoemd mag worden. De secretaris, do heer C. de Bruijn, leest de notulen van de vorige vergadering, wel ke zonder op- of aanmerkingen worden ge arresteerd. Het Jaarverslag, voorgedragen door den secretaris, gaf ons een duidelijk overzicht van al wat het afgeloopen jaar is omgegaan in de vereeniging. Het ledental is met 7 teruggeloopen. Voorts stond spr. stil bij het overlijden van een trouw lid, den heer R. Schreuder. ,De penningmeester kwam te berde met het financieele gedeelte. De inkomsten zijn f 79.96, de,uitgaven f 61.33, een batig saldo van f 18.63. De oontrole-comraissie, bestaande uit de heeren Val en Verzaal, rapporteerde dat de boeken en bescheiden in accuraten vorm zijn. De voorzitter dankt den secretaris en pen ningmeester voor hun beide uitgebrachte keurige verslagen. Enkele leden opperden bezwaren tegen de beknopte boekhouding, daar sommige posten geblokkeerd stonden. Hierin zal ver andering worden gebracht, aldus de voor zitter. Volgende punt van de agenda: „Bespre king yrije aanleg van één kraan in de bin nenleiding voor waterbehoeften, met leiding vanaf den metorput tot de plaats van af- tapping'. Er werden vele klachten geuit tegen de huidige regeling, want vooraleer men water heeft, zijn er groote onkosten aan verbon den. Waarom geeft de gemeente niet een kraan. Met de electriciteit kreeg eenieder toch ook gratis 2 lichtpunten? De heer Kroon merkt op, dat het elcc- trisch en waterleiding bedrijf niet hetzelfde zijn. Na een langrdurige bespreking werd be sloten een schrijven te richten aan de Ge meenteraad om vergoeding van 5 Meter binnenleiding. Het aftredend bestuurslid L. P. Uijttc- waal werd bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag betreurt de heer Kroon de slechte toestand van den weg loopendo vanaf Aardam naar Langeraar. Kan hier geen verbetering aangebracht worden? Dit za| onderzocht worden. De spreekuren van den Burgemeester vonden de leden zoo weinig. Er zal dan ook een schrijven worden gezonden naar den Burgemeester om meer spreekuren. Na nog eenige bespreking, sluiting der vergadering. VOORSCHOTEN. Politie. Tot agent van Politie is be noemd de heer Deegenaar Jr. uit Leider dorp. VEUR. Geboren Geertruida Johanna Fran- cina, dochter van C. den Elzen en O. J. v. d. Kraan - Alida Jacoba Catharina, d. van G. P. C. van Veen en M. B. G. W. Va- lentiD Maria Johanna Frederica, doch ter van A. Schrama en Mi P. de Jong Marinus Mat ja, dochter van H. H. Gerrit sen en W. E. H. Joosten. Getrouwd: H M. Verwers en W. Jongencel. Overleden: J. T. Heijne 88 jaar J. C. M. van Oosten, 1 jaar. DE AVONTUREN VAN 177. Het eerste werk was nu de prinses uit het web van de spin te verlossen, waarin ze nog gebonden lag. Doch dat ging niet van een leien dakje, want het web was als ijzer zoo sterk en nog door nijptang of moker door te krij gen. „We moeten er wat anders op vinden", merkte de professor op. 178. „Laat mij dat zaakje eens onderzoeken", zeide de professor en bekeek met zijn vergrootglas de draden. Hij trok een heel gewichtig gezicht en zeide: We moeten ■en vuur aanleggen en zoo het web verbranden. Dat is het eenigste middel".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7