DONDERDAG 14 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET WASSENDE WATER heeft in de omgeving van Lobith groote uitgestrektheden overstroomd, de weg van Lobith over Elten staat geheel blank. In de omgeving van ROOSENDAAL wordt de „Enge Beek" genormaliseerd. Het wegnemen der tallooze bochten zal de ontwatering ten goede komen. Een gedeelte is reeds genormaliseerd. STADSNIEUWS Gemengd Koor „Sursum Corda". BIJ HET ZILVEREN JUBILEUM. 10 Jan. 1907 werd er een gemengd zang koortje opgericht, bestaande uit 38 leden, onder den naam van „Sursum Corda", wat door Mej. We ijs gedirigeerd zou worden. ANTH. VAN DER HORST. Beeds na één jaar was dit koortje flink uitgegroeid en kwam nu onder leiding van den heer Henri Berkeljon. Voorzitter was Dr. Peerenboom. Aan deze beide mannen heeft de vereeniging veel te danken ge had. Tijd nooh moeite werden gespaard, als het 't belang van Sursum Corda gold. In de eerste jaren kwamen de baten der twee jaarlijksche concerten ten voordeele van liefdadigheidsinstellingen, maar later ging dit niet meer door hooge onkosten der uitvoeringen. Na enkele jaren bedankte de heer Ber keljon wegens vertrek naar Indië, in zijn plaats kwam Louis Robert. Alles ging naar wensch; 't koortje groeide tot koor; de" muzikale prestaties gingen steeds omhoog tot in 1914 de groote oorlog alles uit zijn verband rukte. Enkele moeilijke jaren volgden, vooral door achteruitgang in het aantal leden en doordat de gehoorzaal niet ter beschikking stond.. Langzamer hand herstelde de situatie zich en er kwam zelfs een tijdperk van grooten bloei. Een zwaren slag leed „Sursum Corda" door het verlies van Dr. Peerenboom, die bij het spoorwegongeluk van tVeesp in 1918 om het leven kwam. Gelukkig bleek dat de heer Vergouwen med. student, een uitstekend plaatsvervan ger, die na 4 jaar, wegens vertrek uit Lei den, vervangen is door den heer Mizeé, die na 6 jaar weer opgevolgd is door Mr. v. d. Tas. Deze legde zijn functie na 2 jaar weer neer en tot op heden is de heer de Kemp de ijverige voorzitter. Intusschen was de heer Louis Robert als dirigent vervangen door Hubert Cuy- pers, een zeer bekend componist en koor dirigent, die 9 jaren de dirigeerstok over „Sursum Corda" heeft gezwaaid. Dat de muzikale prestaties van het koor op hoog peil stonden, blijkt wel uit het feit, dat het in 1924 in de Pieterskerk ter herdenking van het 350-jarig bestaan der Leidsohe Universiteit, welke plechtigheid bijgewoond werd door H. M. de Koningin, «enige liederen capella heeft gezongen. De heer Anton v. d. Horst, die Hubert Cuypers opvolgde, heeft nu de leiding in handen, een bekwaam musicus, die zich reeds bekendheid heeft verworven op de jaarlijksche Pieterskerkconcerten als knap organist, en als begeleider van de soliste Mevr. Noordewier. Nu na 25 jaar hoopt deze vereeniging op 19 Januari een jubileumconcert te geven, waar uitgevoerd zullen worden „La Vita Nuova" van Wolf-Terrari en „Te Deum" van Bruckner. Over eerstgenoemd werk hebben we de ze week reeds een en ander medegedeeld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering door den voorzitter, werd op zijn voorstel een com missie benoemd tot onderzoek der geloofs brieven der oieuw of opnieuw gekozen le den. De nieuwgekozenen waren de heeren Wernink Jr. en Parlevliet. De commissie adviseerde bij monde van haar voorzitter, den heer P. Boot Sr., tot toelating waarop de herkozen leden door den heer ten Cate Brouwer werden geluk- gewenscht met hun herbenoeming en de nieuwe leden met een toepasselijk woord door den voorzitter werden geinstalleerd. Hierna hield de voorzitter zijn Nieuw jaarsrede, waarvan we gisteren reeds een en ander mededeelden. Namens de Kamer sprak de heer v. d. Steen een hartelijk woord van dank voor de uitgesproken wenschen en voor het hel dere overzicht over het afgeloopen jaar. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vai Verkiezingen. Hierna hadden de verkiezingen plaats. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer D. ten Cate Brouwer uit Alphen aan den Rijn, tot ondervoorzitter, resp. van het Groot- en Kleinbedrijf de heeren P. Boot Sr. en G. J. M. J. Molkenboer. Tot leden der Commissies werden be noemd a. Commissie voor Vervoer, Post- en Telegrafie: de heeren W. van der Laan, L. C. Jonge^burger, H. van Zonneveld, C. G. J. Alkemade Sr., N. C. F. van Ginkel (allen aftredend) en de heeren P. A. Wee- nink Jr., en J. van der Steen. b. Commissie voor het Handelsregister de heeren J. van der Steen, P. J. van der Zanden, J. J. M. Meijers, F. Schmal, C. G. J. Alkemade Sr. en B. J. Dijkdrent (allen aftredend). c). Commissie voor Handelsbelangen: de heeren J. van der Steen, P. J. van der Zanden, H. M. Simonis, D. Raaphorst Sr. en B. J. Dijkdrent (allen aftredend). d.) Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs: de heeren J. Heringa, H. M. Simonis, J. F. X. Sanders (allen aftre dend) en P. A. Wernink Jr. e.) Commissie voor het Verslag: de hee ren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Molkenboer, Br. Dr. P. G. Knibbe (allen aftredend) en J. F. X. Sanders. f.) Commissie van Financiën: de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Molkenboer en mr. dr. P. G. Knibbe (allen aftredend). g.) Commissie inzake Uitbreidingsplan nen gemeente Leiden: de heeren J. F. X. Sanders, N. C. F. van Ginkel, G. J. M. J. Molkenboer (allen aftredend) en P. A. de Gooijer. Ingekomen stukken. Na de pauze kwamen de mededeelingen en ingekomen stukken aan de orde. Op het verzoek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Noordwijk, was een verzoek ingekomen om een medaille voor de vollegrondstentoonstelling Flora park 1932. Hierop wordt goedgunstig be schikt door een gouden medaille ter be schikking te stellen. Verder was ingekomen van het hoofd bestuur der P. T. T. een verzoek om op merkingen te maken over het voornemen om het streeknet de Bloembollenstreek in vier afzonderlijke netten te splitsen. De heeren Molkenboer en Knibbe wor den voor de Kamer afgevaardigd op de bin nen enkele dagen te houden conferentie. Van het gemeentebestuur van Leiden was ingekomen een schrijven omtrent de regeling betreffende de uitvoering der Noodhinderwet. Voorgesteld wordt de meest uitgebreide hulp te doen verleenen bij het opmaken en indienen van stukken door een daar toe bekwaam technisch ambtenaar 1.25 per uur, beneyens de kosten van de be stukken. De medewerking der Kamer hiervoor werd door het gemeente bestuur gevraagd. De voorz. zegt, dat het bureau deze medewerking gaarne verleent, waarop de heer Heringa opmerkt, dat dit voorstel toch geheel in strijd is met de meening der Kamer, in een vorige vergadering ge uit. Toen toch werd gezegd, dat het onbil lijk is van de gemeente de kosten van deze Noodhinderwet te verhalen op betrokke nen. Die kosten moeten gehaald worden uit de verkregen assurantie-penningen. De voorz. merkt, naar aanleiding hier van op, dat door aanneming van de Nood hinderwet de gemeente vrij is gesteld. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Van den heer B. F. Krantz is bericht in gekomen, dat het hem tot zijn spijt niet mogelijk is zitting te nemen in de Kamer van Koophandel. Aan de Ned. Kamer van Koophandel te Milaan wordt een subsidie van 10. verleend. Als datum voor de verkiezing van een lid der Kamer (vacature B. F. Krantz) wordt vastgesteld Dinsdag 23 Februari. Hypotheken op bouwwerken. Hierna komt aan de orde het reeds ge publiceerde concept-adres inzake hypo theken op bouwwerken aan de ministers van Arbeid en Financiën. De heer Heringa vraagt of men door een dergelijke poging wel den goeden weg op gaat en de crisis verminderen zal. De voorz. was deze meening niet toege daan, terwijl de heer v. d. Steen erop wees, dat de Bond van Huis- en Grondeige naren reeds eenigen tijd in die richting werkzaam zijn. Na verdediging van het adres door den heer de Gooyer wordt besloten het adres te verzenden. Adres inzake Tolunies, Vervolgens kwam aan de orde een con cept-adres aan den Ministerraad inzake Tolunies. De heer Van Ginkel merkte naar aanlei ding hiervan op, dat dit adres te omvang rijk en belangrijk is om zoo maar zonder meer aan te nemen. Bovendien aoht hij het meer gewenscht deze zaak te doen aanpakken door de gezamenlijke Kamers van Koophandel. De voorz. zet uiteen, dat een Tolunie in den vollen zin des woords veel te veel tijd van voorbereiding zou eiscben, alvorens er resultaten verkregen zijn. Daarom is men tot een gedeeltelijke Tolunie gekomen, zoo als in dit concept-adres vervat. Het adres te brengen in de Vereeni ging van Kamers brengt ook moeilijkhe den mee. Krijgt het daar geen meerder heid. dan moet men er zich bij neerleggen en dat zou jammer zijn. Echter wil spr. dit adres gaarne nog eens in een aparte vergadering behandelen, waarin altijd nog een besluit kan worden genomen. Aldus wordt besloten. In het concept-adres wordt om. gezegd: Nu ook Engeland, op voorbeeld der andere landen, het vrijhandelsbeginsel heeft losgelaten en tot een uiterst strenge protectie van eigen producten is overge- gaane, staat het te vreezen, dat ieder land nog meer dan voorheen de overproductie uit andere landen zal weren en dat, inzon derheid wat Nederland betreft, de depres sie nog zeer in omvang en ernst zal toe nemen, terwijl deze, wanneer niet alle tee kenen bedriegen, van zeer langen duur zal blijken te zijn. Getracht wordt door afweermaatregelen nog te redden wat te redden valt. Ver hooging van invoerrechten, contingentee- ring en andere middelen welke aangewend of overwogen worden, zullen evenwel den grooten teruggang in slechts zeer beperkte mate kunnen temperen en zijn bovendien al zeer weinig geschikt den duur der crisis te bekorten en onze export te verhoogen. De door andere landen getroffen en te treffen maatregelen dreigen vooral Neder land, dat voor zijn industrie land- en tuin bouw zoozeer op in- en uitvoer is aange wezen, voor een belangrijk deel ter onder gang te voeren, omdat deze maatregelen voor een groot deel voorloopig van blijven- den aard. zullen blijken te zijn. In het zooveel mogelijk herwinnen van den vrijhandel ligt echter, naar de mee ning der Kamer, de mogelijkheid om de welvaart weer te doen terugkeeren. Be reiking van dit doel dient daarom met alle kracht te worden nagestreefd. Het snelwerkend en meest doeltreffende middel, om deze groote wederzijdsche na- deelen uit den weg te ruimen, is de vor ming van Tolunies, omdat deze tot strek king hebben den vicieusen cirkel te door breken en de oplossing te zoeken niet in het elkander toebrengen van nadeel, maar in het elkander geven van voordee- len. De Kamer stelt zich een dergelijke Tol unie voor als volgt: Tusschen de verdragsluitende Staten wordt overeengekomen om voor de goede ren, welke in de andere verdragsluitende Staat zelf worden voortgebracht geen in voerrechten te heffen. Voor alle afldere goederen, welke derhalve het karakter van doorvoergoederen hebben, blijven de ge wone tarieven van kracht. De tariefmuren tusschen de beide landen vervallen prao- tisch derhalve alleen voor die artikelen, bij welke het land als producent groot be lang heeft en blijven voorts ongerept be staan. Dat de goederen door het andere land zijn voortgebracht zal moeten blijken uit certificaten van oorsprong, waarbij in elk land een door beide landen gezamenlijk te benoemen commissie in twijfelgevallen zal hebben te beslissen of de goederen al dan niet als van inlandschen oorsprong moe ten worden beschouwd en zal hebben te adviseeren omtrent de meest doeltreffen de wijze om den oorsprong der goederen te kunnen vaststellen. Voor alle bij invoer belaste goederen niet vergezeld van een dergelijk certifi caat van oorsprong, moeten derhalve de normale invoerrechten worden betaald. Het gevaar dat de handel den invoer zoo veel mogelijk langs de laagste tariefmuren zal geleiden, wordt derhalve voorkomen. De voordeelen aan een dergelijke Tol unie verbonden zijn niet gering. Deze mogen hier in het kort worden aangegeven. lo. behoudt elk land zijn teigen tarief systeem en wordt ook de hoogte van het tarief niet gewijzigd, 2o. is eventueele wijziging van de han delspolitiek niet noodig, 3o. komt een verdeeling der douanequota zelfs niet aan de orde, 4o. levert ook de kwestie der accijnzen geen moeilijkheden op, daar deze kunnen blijven zooals zij zijn, 5o. wordt blocvorming voorkomen, door dat elk land met elk ander land een der gelijke Tolunie wan aangaan en niet in het minst verplicht is om als twee landen reeds geünieerd zijn, met elk dier twee landen de Tolunie te sluiten, 6o. zal verscherping der internationale tegenstellingen eensdeels nagenoeg geheel worden voorkomen en anderdeels bij door werking van het stelsel, in hooge mate wor den weggenomen, 7o. worden alle voordeelen verkregen die aan Tolunies, geldend voor alle artike len, verbonden zijn, Het Bureau aoht het van groot belang, dat vooral bij doorwerking van het stelsel, door dergelijke Tolunies de alge-meene situatie in de verbonden landen zeer zal verbeteren, waardoor de afzet van de be trokken goederen op de binnenlandsche markt zeer bevorderd zal worden. Zeer veel industrieën zullen juist de voordeelen verbonden aan een opleving van de eigen markt en die van de geünieerde landen, in tal van gevallen veel meer gebaat zijn, dan benadeeld door de verscherpte onderlinge concurrentie. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland zich met versohul- digden eerbied tot Uw Hoog College het verzoek te richten, te willen nagaan of het sluiten van dergelijke Tolunies mogelijk en wenschelijk geacht moet worden. Adres inzake ventverboden. Besloten wordt aan de burgemeesters in het district Leiden te verzenden het adres inzake ventverboden, hetwelk wij eenige weken geleden reeds hebben gepubliceerd. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagde de heer J. Reijnders erover, dat de groote Haven- brug meermalen vóór het vertrekken der Haarlemmermeertreinen geruimen tijd ge sloten is voor het voetgangersverkeer, waardoor dikwijls de trein gemist wordt. Spr. vraagt, of daar geen verbetering in te brengen is door de brug eenigen tijd voor het vertrekken der treinen voor het scheep vaartverkeer gesloten te houden. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een ouder vrouw onder een auto gedood. Te Murmerwoude is de zeventigjarige weduwe C. de Jong, die plotseling den weg overstak, door een auto overreden en ge dood. Een meisje overreden en gedood. Gisteravond is de 22jarige mej. Van Beek, wonende in de Javastraat te Arn hem, bij het oversteken van de Spykerlaan aldaar tegen een vrachtauto, die juist die laan inreed, aanloopen en onder het achterwiel geraakt. Zij werd in gevaarvol len toestand in de nabijzijnde apotheek op genomen en vervolgens naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar zij na eeni gen tijd is overleden. Bij het oversteken van de straat had een paraplu haar het uitzicht belemmerd. Jongetjie door een auto gedood. Op den Charloiscbe Lagedijk te Rotter dam heeft Dinsdag een ernstig ongeluk plaats gehad, dat een 5-jarig jongetje, P. M. B., die daar woont, het leven heeft ge kost. Dit jongetje stond bij een schutting toen een autobus moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting, komen den vrachtauto. De bus kwam daarbij vlak langs de schutting te rijden, ten gevolge waarvan het knaapje beklemd geraakte. In bewusteloozen - toestand werd het naar de ouderlijke woning gebracht. Een ontboden geneesheer kon helaas niets an ders dan den dood constateeren. De politie heeft naar de toedracht van dit ongeluk een onderzoek ingesteld en de autobus in beslag genomen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Wielrijdster aangereden. Op de Oastzanerdijk te Oostzaan tor hoogte van de veenderij kwam gistermid- dageen luxe auto mejuffrouw W., die zich per rijwiel naar Zaandam begaf, achterop rijden. De auto raakte de wielrijdster, waardoor haar kleeren scheurden en zij te gen den grond werd geslingerd. De auto reed door. Dank zij de hulp van haar vrien din, die naast haar reed, werd mej. W. in een nabijzijnde woning binnengedragen. Mej. W. had een paar ribben gekneusd en werd per auto naar haar woning in Landsmeer vervoerd. Vrachtauto te water gereden. Gistermorgen ongeveer 12 uur is de vrachtauto van den vrachtdienst, welk® den dienst onderhoudt tusschen Amster dam en Den Helder, even voorbij Westeinr den in het Noord-Hollandsch kanaal gere den. De chauffeur trachtte den wagen uit den berm van den weg, waarin hij was go- raakt, te halen, doch daarbij slipte de wa gen op het gladde asfalt en sloeg over den kop in het water. De zoon, die met den chauffeur meereed, werd uit den wagen geslingerd en kwam op de auto terecht. Aan zijn aanwezigheid is het te danker^ dat de chauffeur gered werd, daar deze geheel onder den wagen kwam. De chauf feur werd vrij zwaar gewond aan het hoofd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5