23ste Jaargang DONDERDAG 14 JANUARI 1932 - No. 7100 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poEt f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt j het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen1 worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. STEUNT DE CRISIS-COMITE'S. Wij ontvingen volgend bericht: Naar het secretariaat van het plaatselijk crisiscomité te Utrecht mededeelt, h,eeft Z. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, een bedrag van 1000 ter beschikking gesteld van genoemd comité. Dit voorbeeld moge onder de Katho lieke overal navolging vinden Overal, waar plaatselijke crisis-conji- té's zijn opgericht. Wij wijzen er andermaal op, dat wij gaarne bereid zijn voor het plaatselijk crisiscomité te Leiden giften in ant- vangst te nemen en in ons blad te verant woorden. Door de crisiscomité's te steunen neemt men deel aan den „Kruistocht der Liefda digheid", door Z. H. de Paus aan de menschheid als plicht in dezen tijd heeft voorgehouden. DE VROUW IN OPENBARE BETREKKINGEN. DE MEENING VAN MINISTER RUYS. Door het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen is d.d. 14 Sept. 1931 het volgende adres tot den Mi nisterraad gericht: Excellenties, Naar aanleiding van de gehouden bespre kingen te dier zake in de Centrale Raads vergadering van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, d.d. 26 Juni te 's-Graven- hage, heb ik de eer, namens het Hoofdbe stuur van genoemden Bond, met versohul- digde eerbied Uwe Excellenties beleefd te verzoeken bij voorkomende vacatures bij openbare betrekkingen bij voorkeur man nelijke krachten daarvoor in aanmerking te doen komen. Daar een groot aantal vrouwen in open bare betrekkingen zijn geplaatst, die voor heen door mannelijke krachten werden ver vuld, of ambten vervullen, die even goed door mannen kunnen worden waargeno men, is het wenschelijk hierin verandering te brengen ter bevordering van het ver krijgen van een meer gezonden maatschap- pel ij ken toestand. En dit wel te meer, indien van Rej_ ringswege aan de Besturen van lagere Or ganen zou kunnen worden voorgeschreven aan dit verlangen, waar mogelijk, te willen voldoen. Vertrouwende, dat door Uwe Excellen ties aan deze wensch zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen, verblijf ik met verschuldigde hoogachting, Na-mens het Hoofdbestuur vhd van Uwe Exc. de ond. dn. J. H. KRAY, Bondssecretaris. Hierop is d.d. 27 November van den Mi nister van Staat, Voorzitter van den Raad der Ministers het volgende antwoord ont vangen Naar aanleiding van Uw tot den Minis terraad gericht adres, gedagteekend Breda, 14 September 1931, en houdende het ver zoek, te willen bevorderen, dat bij voorko mende vacatures in openbare betrekkingen bij voorkeur mannelijke krachten daarvoor in aanmerking worden gebracht, heb ik do eer, Uw Hoofdbestuur hierbij te doen toe komen een afschrift van eene aan alle Mi nisters gerichte circulaire d.d. heden No. 411 Kabinet M. R. naar den inhoud waar van ter bekorting moge worden verwezen. De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad vaii Ministers, w.g. RUIJS DE BEERENBROUCK. De bijgevoegde circulaire luidt: 1. Door den Raad van Ministers werd e-en adres ontvangen, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat bij voorkomende vacatures in openbare betrekkingen bij voorkeur mannelijke krachten daarvoor in aanmerking worden gebracht. 2. Als motief voor dit verzoek staat in Ihet adres vermeld, dat een groot aantal vrouwen in openbare betrekkingen is ge plaatst, of ambt-en vervult, die even goed door mannen kunnen worden waargeno men, en dat het ter verkrijging van een meer gezonden maatschappelijken toe stand wenschelijk moet worden geacht, daarin verandering te brengen, waartoe de besturen van lagere organen van Regee- ringswege instructies zouden moeten om vangen. 3. De Ministerraad heeft gemeend aan dit verzoek, in zijn zoo uitgebreide strek king, geen gevolg te moeten geven. 4. Inderdaad is thans een groot aantal vrouwen in openbare betrekkingen ge plaatst, welke evengoed door mannen zou den kunnen worden vervuld en die voor heen ook door mannen werden bezet. Naar de meening van de Regeering bestaat er echter geen enkele reden, om een onge- huwden man, niet-kostwinner, ter zake van het innemen van eene vacature te laten voorgaan bij eene vrouwelijke werkkraoht. Zou men de voorkeur van mannelijke candidaten zóóver uitstrekken, dat men zelfs ongehuwde mannen, niet-kostwinners bij vrouwen liet voorgaan, dan zou men daarmede terugkeeren tot den toestand van voorheen, toen de ongetrouwd blijven de vrouw als regel afhankelijk was en ten la-s te kwam van hare familie. 5. Intusschen acht de Regeering het niet juist, ten deze een absoluut afwijzend standpunt in te nemen. Wanneer men b.v. de keus heeft tussohen een man met een gezin en eene ongehuwde vrouw, met de zelfde capaciteiten, dan zou het uit een moreel oogpunt niet te verdedigen zijn, in dien aan de vrouw de voorkeur werd ge geven, omdat deze als werkkraoht goed- kooper is. Want een bloeiend gezinsleven is toch ongetwijfeld een zeer belangrijke factor voor de volkswelvaart. En een werk loos gezinshoofd kost den Staat ten slotte belangrijke bedragen aan ondersteuning. 6. Elk geval zal overigens op zioh zelf beoordeeld moeten worden, in verband met den aard der vacature en tal van andere factoren. 7. In het algemeen zal als richtlijn voor deze materie moeten gelden, dat de man kostwinner, bij volkomen gelijke capacitei ten, voor de vervulling van vacatures, die even goed door een man als door eene vrouw kunnen worden bezet, voorrang heeft boven een vrouwelijke werkkracht, die uitsluitend voor zich zelf te zorgen heeft. 8. Ik heb de eer Uwer Excellentie te verzoeken met de in de vorige alinea om schreven richtlijn in voorkomende geval len voor zooveel mogelijk rekening te wil len houden en te doen houden. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, Voor den Voorzitter van den Raad van Ministers, de Secretaris-Generaal van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw, w.g. FREDERIKS. ONZE TUINBOUWEXPORT NAAR ENGELAND. Een invoerverbod voor aardappelen en groenten uit Frankrijk noodzakelijk geacht. De commissie, welke in de op 2 Jan. j.l. op het Oentraal Bureau der Tuin bouwveilingen alhier gehouden vergade ring van kweekers en exporteurs werd benoemd in verband met de maatrege len der Engelsohe regeering inzake den invoer van tuinbouwproducten, is giste ren door den minister van Binnenl. Za ken en Landbouw, jhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck, in audiëntie ontvangen. Zij heeft den minister een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de moeilijkhe den, welke de export van onze groenten fruit en afgesneden tulpen naar Enge land ondervindt ten gevolge van de on langs door de Engelsche regeering vast gestelde invoerrechten. In het bijzonder heeft zij de aandacht van den minister gevestigd op het feit, dat eenige Neder landsche tuinbouwproducten ernstiger worden getroffen dan diezelfde produo- ten, uit andere landen afkomstig. Ten tweede -heeft de commissie den minister gewezen op de buitengewone beteekenis van het Engelsche invoerverbod voor Fransche groenten en aardap pelen met 'het oog op 'het in Engeland binnen dringen van den Coloradokever. De daardoor in zeer ernstige moeilijk heden geraakte Fransche tuinbouw zal ongetwijfeld pogingen aanwenden om zijn producten via andere landen naar En geland te exporteeren. Wat het gevolg is indien dit via ons land geschiedt, heeft onze export van versoh vleesoh ondervonden. Deze export werd name lijk eenige jaren geleden door een En- gelsoh invoerverbod totaal vernietigd. De beveiliging van den Nederlands chen tuin- bouwexport naar Engeland is dan ook al leen verzekerd, i .dien ook de Nederlandsche regeering gelijktijdig eenzelfden maatregel uitvaardigt, als Engeland thans heeft genomen. De commissie mocht van den minister de toezegging ontvangen, dat hij de door de commissie aangegeven punten in ernstige overweging zou nemen. DE COMMUNISTISCHE PROPA GANDA. Onder de miliairen te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, ia van communisti sche zijde getracht propaganda te maken onder de militairen in garnizoen te 's-Gra venhage op de volgende wijze. Aan de hoofdwacht en de politiewach ten der verschillende kazernes werden pakketten bezorgd geadresseerd aan de wachtcommandanten, welke elk inhielden een groot aantal doosjes lucifers en een pakje sigaren. De sigaren waren van een bekende sigarenfabriek, terwijl de etiket ten der lucifersdoosjes het merk van deze sigaren droegen. In een begeleidende brief werd verzocht deze doosjes lucifers als reclame uit te rei ken aan de militairen. Dank zij de oplet tendheid van een der wachtcommandan ten werd ontdekt, dat in elk der lucifers doosjes onder een laag lucifers, zich e»en communistisch geschrift bevond. De luci fersdoosjes hebben hun bestemming niet bereikt. Door de militaire autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. De relletjes in Groningen.— Verbod van samenscholing. De burgemeester van Groningen heeft een verbod uitg&vaardigd tot samenscho ling van meer dan drie personen, ingaande ;istermiddag om 4 uur. De relletjes, die listeravond daar zijn voorgekomen, staan slechts in zijdelingsch verband met de sta king in Jipzinghuizen en elders. Tusschen de honderde demonstreerende menschen bevonden zich slechts een 60-tal stakers. De overige werkloozen, die van de werk verschaffing geschorst zijn, wenschen aan deze wijze van agiteeren niet mee te doen zijn daarom thuis gebleven. Het groot ste gedeelte der demonstranten bestond uit opgeschoten jongens en het schijnt, dat de communisten er niet tegen opzien om deze kwajongens te gebruiken om opstoot jes te verwekken, want dat het een com munistische „hetze" is, blijkt duidelijk uit het feit, dat aan het hoofd van den stoet ©en paar communistische leiders liepen, voorafgegaan door een rij van meisjes van een jaar of zestien, die blijkbaar eerst de klappen voor hen moesten opvangen. De toestand in Finsterwolde was gister morgen onveranderd, de stakers, onge veer 60, zijn thuis gebleven en hebben tot dusver nog niet weer vergaderd. Er heerscht onder hen ©en eenigszins gedruk te stemming, alsof zij van meening zijn, dat hét mis is. De burgemeester heeft hier nog geen lijst ter teekening gelegd, zooals de burgemeester van Slochteren wel heeft gedaan voor hen die bereid zijn, het werk te hervatten. De burgemeester schijnt van meening te zijn, dat de stakers daartoe zelf maar eerst den wensch dienen te ken nen te geven. Tijdens de raadsvergadering te Delfzijl heeft voor het gemeentehuis aldaar een samenscholing plaats gehad, omdat er een punt op de agenda stond in verband met de staking. Toen dat punt was afgehan deld, is de menigte rustig uiteengegaan. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Prov. Staten hebben gisteren met 41 tegen 28 stemmen verworpen de motie- De Vries-Bruins, waarin zij zich zouden hebben uitgesproken tegen het geven van ongevraagd ontslag aan een ambtenares bij het aangaan van een huwelijk. Ten slotte hebben de Staten het ambte naren-reglement goedgekeurd met 60 te gen 4 stemmen, waarbij tegenstemden de heeren De Visser (c.p.), Menist (r.s.) en Spronkers en Bergmeyer (s.d.). Daarna is aan de orde gekomen de pro vinciale begrooting voor 1932, DE SALARISKORTING TE ROTTERDAM. Een verklaring van de S.D.A.P. Bij de gisterenavond voortgezette be- grootingsdiscussie heeft mr. Donker als voorzitter der soc. democratische Raads fractie een verklaring afgelegd. Hij stelde voorop, dat er twee wegen zijn om de door de crisis veroorzaakte kosten te dekken: le. door een zóó groote verzwa ring der lasten, dat de extra kosten in dat jaar ook door het dienstjaar kunnen wor den gedekt; 2e. door 't onderbrengen van de volledige orisiskosten bij een crisis dienst, zoodat de dekking over een groot aantal jaren kan worden verdeeld. Aan elk dezer methoden kleven bezwaren en daarom hadden de soc. dem. wethouders een tussohenstandpunt ingenomen. Ware hiervoor een meerderheid in den Raad te vinden geweest, dan zou voorgesteld zijn, naast het instellen van een crisisdienst te besluiten tot verhooging van personeele en straatbelaeting. Bekend was, dat de rev. soc. partij en de communisten niet bereid waren, aan belastingverhooging mee te werken. Daarom zijn besprekingen geopend met de Katholieken. Op 29 December j.l. bleek in het college geen meerderheid te verkrijgen te zijn. Men moet bedenken, dat deze beide be lastingen loopen van Januari tot Januari en dat voor het van kracht worden eener wijziging een Koninklijke goedkeuring noo- dig is. Met de regeering is overleg gepleegd en deze bleek bereid, alsnog haar goedkeuring aan belastingwijziging te hechten, mits deze uiterlijk 20 Januari zou worden inge zonden. Op 31 December heeft het ooilege we derom vergaderd. Indiep in deze vergade ring geen meerderheid zou worden gevon den, dan zou daarvan een wethouderscri sis het gevolg zijn geweest, want wethou der Nivard stond op het standpunt, dat de wethouders dan hun portefeuilles ter be schikking moesten stellen. Hij althans zou dit zeker doen. Daardoor zouden de belas tingvoorstellen niet tijdig genoeg gereed kunnen zijn, zoodat het tekort op de be- grooting dan met 1H millioen zou worden vermeerderd. De soc.-dem. wethouders hebben zich er rekenschap van gegeven, dat de mogelijk heid groot was, dat dan verder gaande maatregelen zouden moeten worden getrof fen. Zij hebben gemeend, van twee kwa den de minste te moeten kiezen en daar om zijn zij accoord gegaan met de voorstel len betreffende de korting van de gemeen- teloonen. De soc.-dem. fractie heeft zioh bij dit standpunt neergelegd. Aan de hand van 't resultaat der besprekingen in 't ge organiseerd overleg, zou men dan nader zijn houding bepalen. Dit nummer bestaat uit twee bladen Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Moet de presidents-kwestie in Duitsch- land door een „Volksbegehren" worden op gelost? (Buitenl. 2e blad). De brand in het circus Sarrasani. (Bui tenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De moening der regeering over het aan stellen van vrouwelijke ambtenaren, (lsto blad). Onze tuinbouwexport naar Engeland. (lste blad). Brand in het fort Pampus. (Gem. Ber. 2de blad). Inbraak in een juwelierswinkel te Haar lem. (Gem. Ber. 2de blad). Te Londen is plotseling overleden de jeugdige schaakspeler D. Noteboom Jr. uit Noord wijk. (Sport lste blad). De radiotelegrafist Zadelhof, de eenige overlevende van de bemanning van de OOIEVAAR, die te Bangkok verongelukt is, is Woensdag in ons land teruggekeerd. De aankomst te Utrecht SANATORIUM „BERG EN BOSCH". De eerste steenlegging. Naar wij vernemen, zal op 3 Februari, a.s. de eerste steenlegging plaats hebben van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" van Herwonnen Levenskracht. De plechtigheid der steenlegging zal ge schieden door den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond den heer A. O. de Bruyn, in wiens keuze voor deze plech tigheid vÜ zeker wel mogen zien het sym bool van de samenwerking welke ,er in onze eene, onverdeelde Katholieke Ar beidersbeweging bestaat om den lijdenden broeder te helpen, uit welke samenwer king als vrucht dit nieuwe sanatorium ge bouwd wordt. EEN AUTOBUSSENGIDS. Wij ontvingen een Autobusreisgids, of- ficieele uitgave van den Nedcrlandsohen Bond van Autobusdienst-ondernemere. Aan zulk een gids bestond behoefte. Bij de Waterstaatsbegrooting hebben sommige Kamerleden over de samenstel ling hun waardeering geuit en heeft ook de Minister van Waterstaat zijn inge nomenheid met deze te verwaohten uit gave uitgesproken. Door de welwillendheid van de -Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen wordt de gids in de stationsboekhandol op de perrons verkocht. Nagekomen wijzigingen worden ter kennis van 'het publiek gebracht door het gratis verkrijgbaar stellen van sup plementen aan de stationskiosken. Voor het autobusbedrijf dat zioh in de laatste jaren krachtig heeft ontwik keld in welke onbwikkeling wij een voornaam algemeen belang zien i« deze uitgave zeer toe te juiohen. Minister Deckers naar Indië. Onder leiding van pastoor J. Wubbe is te Batavia een comité gevormd, waarin afgevaardigden van de verschillende Ka- tholieke vereenigingen zitting hebben, met het doel den minister van Defensie bij zijn aankomst t'e Tandjong Priok te ver welkomen. De kerstrede van koningin Wilhelmina. Het Romeinsch orgaan, de „Osservatore Romano" publiceert op de voorpagina, onder den kop „Een hartelijke en god vruchtige radioboodschap" den volledigen tekst van de rede, die H. M. de Koningin den eersten Kerstdag voor de radio heeft gehouden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1