23ste Jaargang DINSDAG 12 JANUARI 1932 No. 7098 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING e£eid^okc0ou/iXMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Steuncomite's uit den tijdl 't Is de klassenstrijd, die de volgelingen van de S. D. A. P. opvoedt tot de be krompen opvatting, dat er buiten de partij geen vrienden van de arbeiders worden gevonden. 't Is de klassenstrijd, die in de S. D. A. P. zooveel beroering heeft gewekt naar aanleiding van het toetreden van enkele leiders der sociaal-democratische vakbewe ging tot het Nationaal Crisis-Comité en de plaatselijke afdeelingen van deze in stelling. 't Is de klassenstrijd, die zoo velen in de S. D. A. P. smalend doet oordeelen en spreken over de liefdadigheid, welke in een socialistische samenleving niet meer noodig zoo zijn! Ongetwijfeld daar zijn er, die aan liefdadigheid willen overlaten, wat het recht moet doen toekomen. Dat is onchris telijk; dat is sohijn-braafheid. Maar ook bij een zoo volkomen moge lijke toekenning van wat rechtvaardig heid eisoht blijft er een terrein, een breed terrein open voor de liefdadigheid. „Zorgt dat onze macht zcogroot wordt, dat steuncomité's uit den tijd raken". Dit schrijft een sociaal-democraat in het weekblad der S. D. A. P. Naar aanleiding hiervan merkt het „Huisgezin" op: „Tengevolge van den langen duur der crisis heerscht in honderdduizenden ge zinnen bittere nood: er is op den duur een tekort ontstaan dat niet allereerst de dagelijksche nooddruft treft, maar al het geen een gezin behoeft om in stand te kunnen blijven: kleeding, schoeisel, dek king enz. Nog pas heeft het Nationaal Crisiscomi té, dat, nu ettelijke weken in actie, beter dan wie ook den toestand over heel het land kan overzien en beoordeelen, geschre ven, dat de nood „ontzettend" is en dat het dringend de medewerking inroept van die industrieën en maatschappijen, die gratis levensmiddelen, dekens, lakens, kleedingstukken en brandstoffen kunnen verschaffen. Het comité heeft afdeelingen in alle of nagenoeg alle plaatsen, zoodat een be hoorlijke en billijke distributie is verze kerd. Nu zou men de Overheid de volledige voorziening in den nood kunnen opdragen, maar meent men inderdaad dat die via de organen, waarover ze beschikt of die ze voor deze gelegenheid in het leven moet roepen, vlugger, soepeler en goedkooper zou kunnen werken? Zou de goedgeefsohbeid der landgenoo- fen zoo groot zijn, de offervaardigheid zoo algemeen, indien de Staat de hulpverlee ning ter hand nam? En meent men in ernst, dat, indien wij hadden wat elke sociaal-democraat moet begeeren, een socialistische regeering, deze allen nood uit de openbare middelen zou kunnen bestrijden, de verwachting, dat een socialistische regeering bij machte zou zijn den nood te voorkomen, mag veilig als hersenschimmig worden ter zijde ge steld." En met zulk een hersenschimmige voor stelling wordt het gezond oordeel van de massa door de socialistische dagbladlec- tuur vergiftigd UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Ontslag te Hengelo. Op de Hengelosohe Bontweverij, waar de werklieden in staking zijn, is den bazen aanzegging gedaan dat zij zijn ontslagen. Dit geschiedde, na-dat zij aan de directie hadden meegedeeld, dat zij niet bereid wa ren besmet werk te verrichten. Het aantal bedraagt ongeveer 20. Bij de Koninklijke Weefgoederenfabriek is aan 70 werklieden ontslag aangezegd wegens gebrek aan werk. Onder hen zijn ongeveer 45 wevers. Loonsherziening. Tusschen de besturen der arbeidersor ganisaties in de textielindustrie en de Ned. R. K. vereeniging van werkgevers in de textielnijverheid zijn reeds sedert ge- ruimen tijd onderhandelingen gevoerd over een loonsherziening in verband met de huidige crisis. Naar wij vernamen is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij met behoud van de in 1929 gesloten collec tieve arbeidsovereenkomst met ingang van 13 Januari e.k. d.i. de tweede volle werkweek in 1932, de loonen over het al gemeen worden verlaagd met 5 procent. Deze regeling omvat de 55 bij deze werkgeversvereniging aangesloten fabrie ken, die in normalen tijd ongeveer 10.000 arbeiders in dienst, hebben (momenteel ruim 6000). De fabrieken zijn gevestigd te Eindhoven, Geldrop, Helmond, Goirle, Hilversum en Dinxperlo, terwijl daarbij tevens zijn aangesloten de Ti'.burgsche band- en veterfabriek en de N.V. Tilburg- sche Katoenspinnerij. Ook de te Tilburg gevestigde fabrieken van de firma van Puyenbroek te Goirle vallen onder de nieuwe regeling. NOG MILLIOENEN NOODIG! Armenzorg keerde in 1929 ruim vier millioen meer uit dan in 1928. Het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte de gegevens omtrent de uitgaven voor armenzorg, in het jaar 1929 in ons land gedaan. Er blijkt uit, dat door het rijk, de pro vinciën, de gemeentebesturen en 7475 ge meentelijke instellingen van weldadigheid te zamen in 1929 voor maatschappelijk hulp betoon 94.1 millioen werd uitgegeven (na aftrek der terugontvangsten). In genoemd jaar werd bijna 4.2 mil lioen of 4.63 pCt. meer uitgegeven dan in 192S (toeneming van de gemiddelde bevol king 1.34 pCt.). Deze stijging zal wel voornamelijk veroorzaakt zijn door de lang durige strenge vorstperiode in de eerste maanden van 1929. Door de overheid werd in 1929 3.3 mil lioen (4.87 pCt.) en door de kerkelijke en particuliere instellingen te zamen 0.9 millioen (3.88 pCt.) meer uitgegeven dan in 1928. Van het totaal bedrag der uitgaven voor de armenverzorging gedaan, kwam 70.5 millioen voor de rekening van de overheid; het aandeel der kerkelijke en particuliece instellingen van weldadigheid te zamen bedroeg 23.6 millioen of 25.11 pCt. vau het totaal der uitgaven. Aan armlastige Nederlanders in het buitenland werd in 1929 evenals in 1928 bijna één millioen gulden ondersteuning verstrekt. De opgaven betreffende de uitkeeringen aan werklooze valide werklieden zijn niet in de armenzorgstatistiek opgenomen. Evenmin de uitgaven voor werkverschaf fing, welke verbetering van de arbeids markt door verruiming van werkgelegen heid beoogt. Wel echter de uitgaven door de besturen van instellingen van welda digheid, gedaan voor ondersteuning van armlastigen wegens werkloosheid. In verband met het feit, dat in de laat ste jaren veel aandacht is gewijd aan een betere nakoming van den onderhoudsplicat, is de stijging van de terugontvangsten ter zake van ondersteuning met geld en le vensbehoeften met ruim 14 pCt. te verkla ren. Veel meer dan voorheen wordt door bloed- en aanverwanten bijgedragen in de kosten der ondersteuning. PROF. DR. J. KORS O.P. Aan de Belgische grens teruggewezen. De Zeereerw. pater Prof. dr. J. Kors O.P., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, die gisteren ©en spreekbeurt zou vervuilen op de V redes vergadering te Leuven, werd, toen hij de grens passeerde, door de Belgische grenswacht te Visé aan gehouden. Zonder opgave van redenen werd Prof. Kors de toegang tot België ont zegd. De beambten hadden opdracht van hoogerhand, om aldus op te treden. Het paspoort, dat prof. Kors bij zich had, werd afgenomen door de beambten en hem eerst teruggegeven, toen hij zich in den trein naar Nederland bevond. Het 0. L. V. Gasthuis te Amsterdam. Den geneesher -directeur van het Onze Lieve Vrouwegaaihuis, dr. N. P. van Span je, is door de regenten op de meest eer volle wijze ontslagen uit deze functie; in zijn plaats is benoemd dr. L. M. Van der SpeK, die thans geneesheer-directeur is van het Groote Ziekenhuis te 's Hertogenbosen. Dr. Van Spanje zal echter niet voor Ju i of Augustus van het O. L. V. Gasthuis af scheid nemen. RELLETJE TE ROTTERDAM. Werkloozen maken het wethouder De Zeeuw en het Raadslid mr. Donker lastig. Tijdens de Raadszitting, die gistermiddag plaats vond had zich een groep werkloozen voor het stadhuis verzameld. Toen om kwart over vier na afloop der vergadering wethouder A. B. de Zeeuw, vergezeld van zijn partijgenoot mr. Donker, voorzitter van de sociaal-democratische Raadsfractie, naar buiten kwamen, werden zij door de werkloozen uitgejouwd. De hee- ren De Zeeuw en Donker liepen daarop in flinken pas door langs de Coolsingel in de richting van het Oallandplein, waarbij zij door werkloozen werden gevolgd. Deze ble ven eerSt op eenigen afstand, maar bij de Academie voor Beeldende Kunsten geko- rjien, begonnen zij er den looppas in te zet ten, zoodat even verderop, bij het Gymna sium, een vrij groot troepje den wethouder en het Raadslid had ingehaald. Joelende drongen de werkloozen steeds meer op, zoodat de beide S.D.A.P.'ers hun pas nog versnelden. Een aantal agenten, waarbij eenige meldden blanken sabel in de hand, rende naderbij om de heeren De Zeeuw en Donker te ontzetten. De joelende groep werd toen verspreid, waarbij eenige klap pen werden uitgedeeld. Van deze gelegen heid maakten de wethouder en het Raads lid gebruik om te verdwijnen. Een en ander veroorzaakte op het druk ke Gallandplein nog al wat consternatie. KANONNEN VOOR DUITSCHLAND. Herhaalde tegenspraak. Op de volgende vragen van den heer Albarda: 1. Worden in het antwoord op de derde vragen d.d. 30 December van den onderge- teekende, betreffende de vervaard'igiug hier te lande van kanonnen en granaten voor Duitschland, met „munitie" niet alleen projectielen maar ook kanonnen bedoeld? Zoo ja, waarin bestaat dan de „contrdle op de vervaardiging, het vervoer en den op slag" van kanonnen, die grond opleverde voor de stellige verklaring, dat hier te lan de ook geen zwaar geschut voor Duitsch land vervaardigd is of vervaardigd wordt? 2. Indien de controle op de vervaardi ging enz. van munitie alleen betrekking heeft op die van projectielen, wil de re geering dan alsnog mededeelen, of zij ook met stelligheid kan verklaren, dat het ge rucht omtrent de kanonnen onjuist is, en op welken grond die verklaring dan berust? heeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voor zitter van den raad van ministers, thans geantwoord: Vraag 1. Inderdaad betreft de stellige tegenspraak, vervat in het antwoord op de derde der vragen van 30 December 1931, niet alleen het bericht betreffende de mu nitie, doch ook dat, betreffende de kanon nen, zooals reeds kon worden afgeleid uit den meervoudsvorm „berichten", voorko mende in de laatste zinsnede van het ant woord. De controle op de vervaardiging, vervoer en opslag van kanonnen, wordt van Over heidswege uitgeoefend ingevolge de bepa lingen der Vuurwapenwet, met dien ver stande, dat het toezicht op de vervaardi ging automatisch een gevolg is van de con trole op het voorhanden hebben van vuur wapenen (vergelijk o.a. art. 9 van de Vuur wapenwet). Aangezien voorts de vervaardiging van geschut een fabrieksinrichting eischt, die niet aan het oog van de inspecteerende autoriteiten is te onttrekken, heeft de re geering op grond van de strenge controle, die van Overheidswege wordt uitgeoefend, de in de vorige vragen bedoelde geruchten ten stelligste kunnen tegenspreken. Vraag 2. Behoeft in verband met bet vo renstaande geen beantwoording. Prof. Dr. A. A. GRUNBAUM t Zondag is prof. dr. Grünbaum, bijzonder hoogleeraar in de ontwikkelingspsycholo gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op 46-jarigen leeftijd overleden. Abram Anton Grünbaum is te Odessa geboren, waar hij hët middelbaar onder wijs volgde en het einddiploma met lof en gouden medaille verwierf. Gedurende de volgende vijf jaren studeerde hij aan de universiteiten van Leipzig, Heidelberg en Würzburg, aan welke laatste hij in 1907 magna cum laude promoveerde op proef schrift „Ueber Abstraktiou der Gleich- heit". Bij het uitbreken van den oorlog was hij te Bonn gevestigd, dat hij evenwel moest verlaten, waarna hij zich te Amsterdam vestigde. In 1916 werd dr. Grünbaum privaat-do cent in de experimenteele psychologie aan de medische faculteit te Amsterdam. Van 1923 tot 1927 had hij cle leiding over hei- psychologisch laboratorium dor Valerius kliniek aldaar. „DE SOCIALIST" EN „DE FAKKEL" MOETEN VERDWIJNEN. Een ontwerp-resolutie van het bestuur de S.D.A.P. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade ring van het bestur der S.D.A.P. is, naar „Vooruit" meldt, een ontwerp-resolutie vastgesteld voor het aanstaande Partijcon gres. In de ontwerp-resolutie wordt o.m. Het Congres der S.D.A.P., gehouden te Haarlem op 26, 27 en Maart 1932 1. stelt vast, dat zoowel in de afdeelin gen der Partij als in haar pers, met name in het daarvoor uitgegeven weekblad „De Sociaal Democraat", de vrije meenings- uiting gewaarborgd is 8. eischt van alle leden der Partij, dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groe peeringen, alsmede van andere handelin gen, die de eenheid der Partij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden 9. eischt derhalve, dat de bladen „De Socialist" en „De Fakkel" zullen worden opgeheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partijge- nooten, die ten doel hebben de taktiek der Partij te behandelen en belegd zijn dooi andere dan de daartoe door de Partij be voegd verklaarde instanties 10. draagt aan het Partijbestuur op, voor de naleving van deze eischen met ge strengheid te zorgen, voor zoover de af deelingen daartoe geen gebruik van ma ken van haar statutaire bevoegdheid en machtigt het Partijbestuur om zoo noodig hen, die tegen dit Congresbesluit hande len, den Partijraad gehoord, als lid der Partij te royeeren; R. K. Verbond van Technici in Nederland. In den R. K. Teohnicus, het orgaan van het R. K. Verbond van Technici in Neder land van Januari 1932 wordt een uitvoerig verslag gegeven van het Plaatsingsbureau van voornoemd Verbond. De Arbeidsbeurs voor de R. K. Technici gaat met groote schreden vooruit. Waren er in 1930 honderd elf ingeschrevenen, in 1931 verdubbelde dit cijfer bijna tot twee hon derd en vier. De malaise-tijd, ook voor do Technici, spreekt hieruit, alhoewel het ledenaantal van het Verbond sterk is toegenomen. In 1930 werden door 40 werkgevers directe aanvragen gedaan; in 17 gevallen kon de Arbeidsbeurs aan de aanvragen voldoen. Met aandrang wordt den leden er op ge wezen, medewerking te verleenen tot ver krijging van directe aanvragen in dezen grooten malaisetijd. Verzonden werden in 1931: a) 427 vacatures Bouwkundige betrekkin gen. b) 165 vacatures Werktuigkundige en Machinebouw. c. 73 vacatures Electrotechnische be trekkingen 112 vacatures diverse betrekkingen. In 1930 waren deze cijfers a) 675, b) 244 c) 49. Uit deze cijfers concludeert men, dat de vraag sterk vermindert en hoopt men, dat de economische toestand nog niet slechter zal worden. Niettegenstaande dea slechten toestand werden door de Ar beidsbeurs 23 Technici geplaatst. De cor respondentie nam aanmerkelijk toe. Het to taalcijfer van de verzonden stukken be draagt in 1931: 4545 tegen 3291 in 1930. In 1930 werd een verbeterde uitgave ver strekt van de vacaturelijsten, welke verbe tering ten zeerste wordt gewaardeerd. Het Secretariaat van het Plaatsingsbu reau is gevestigd te Heerlen, Caumermo- lenweg 25. Met een aansporing om in dezen malaise tijd samen te werken om meerdere plaat singen te verkrijgen voor de technici sluit het verslag. Uit de verwarmingsindustrie. De bond van werkgevers in de verwar mingsindustrie heeft aan de moderne, r.-k. en christ. metaalbewerkersbonden het col lectieve contract opgezegd. Van werkge verszijde wordt o.m. een loonsverlaging van 10 pCt. voorgesteld. Dit nummer bestaat uit twee bladen KATWIJK AAN DEN RIJN. Kiesvereeniging. In verband met de te houden vergadering van de R. K. Staten- Centrale Leiden, zal de R. K. Kiesvereeni ging „Plicht en Eensgezindheid" een leden vergadering houden op a. s. Vrijdag in het Parochiehuis. Dit omdat in de vergadering van de Staten-Centrale zal moeten worden voorzien in de bestuursvacature van wijlen den heer Boskamp te Katwijk aan den Rijn en het gewenscht geacht wordt, dat hiervoor in de plaats iemand uit Katwijk gesteld wordt. Verder komen de gewone int ten der jaarvergadering aan de orde. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De indruk van Brünings verklaring In het buitenland. (Buitenl. 2de Blad). De kwestie der verlenging van Hinden* burgs ambstperiode. (Buitenl. 2de Blad). BINNENLAND. Berooving na bedwelming te Rotterdam. (Gem. Ber., 2de blad). De Zesdaagsche te Dortmund. (Sport 2de en 1ste blad). Nederlandsche Ski-successen te Zermatt (Sport, 2de blad). Prof. dr. J. Kors O.P. aan de Belgische grens teruggewezen. (1ste blad). LEIDEN. De gemeenteraad heeft een voorstel In zake een geldleening van 250.000 gld«, voor grondaankoop, aangehouden. (2de blad). OMGEVING. Te Noordwijkerhout Is een jongetje overreden en gedood. (2de blad. SASSENHEIM. St Jozefgezellen Vereeniging. Zondag a.s. zal de St. Jozefgezellen Vereeniging haar 2de jaarvergadering houden in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw. Deze avond zal, zooals gewoonlijk, met eenige feestelijkheden gepaard gaan. Vooreerst i« er des morgens voor alle leden en adspi- rantleden een algemeens H. Communie. Des avonds wordt er aan de leden, ouders der leden en genoodigden een gezellig avondje aangeboden. Deze avond is ook toegankelijk voor huisgenooten en belang stellenden tegen een kleine vergoeding. Dien avond zullen een 18-tal jongeman nen, aspirant leden, hun definitieve aan neming doen. Voorzeker een mooi getal. Laten wij hopen, dat dit getal spoedig grooter zal worden. Jongemannen, die iets voor het vereenigingsleven voelen, komt eens kennismaken met de gezellen, Don derdags, des avonds half acht. De avond zal verder gevuld worden door de Tooneel- club „Ons Genoegen", die de avond zal afwisselen met voordrachten. „Vineta" zorgt voor gezellige muziek, terwijl er tevens gelegenheid wordt gege ven voor een dansje. Tijdens de pauze at tractie. De ouders der leden krijgen hun kaar ten aan huis, terwijl tevens kaarten ten verkoop zullen worden aangeboden. Ook Zondagavond aan de zaal kaarten ver krijgbaar. Het belooft een gezelligen avond te worden. Nieuw kerkorgel. Zondag is het nieuw gereed gekomen kerkorgel in de Herv. kerk voor het eerst in gebruik genomen. In de avondgodsdienstoefening heeft Ds. Krij- kamp dank aan de commissie en de gevers van dit geschenk gebracht. Intusschen had de heer Visser, adj.-direc- teur van de N.V. Van Dam, bouwer van het orgel, ruimschoots de gelegenheid om in de begeleiding en verschillende voorspelen zijn vaardigheid te toonen en de verschillende eigenschappen van het instrument te laten hooren. Het orgel is gebouwd volgens het eleo- trisch Unit-svsteem en heeft. 2 klavieren en pedaal. De dispositie telt 34 registers. Ook is het voorzien van een zwelkast en gene- raal-crescendo. Ook is ingebouwd een klok kenspel. wat in Holland nog slechts enkele malen is toegepast. De groote der klavieren bedraagt 5 octaven. Men wordt getroffen door de bijna natuurgetrouwe Vox Humana, met aparte tremulant speciaal uit Amerika, geïmporteerd. De omvang van het orgel is berekend naar eventueele vergrooting van de kerk. Het ligt in de bedoeling eerdaags een concertavond te geven. Op naar Vogelenzang. Naar aanleiding van het in de laatste raadsvergadering be handelde agendapunt, om te gaan spitten met toelage van gemeente en principaal te gen den pr\'s van 40 ct. per R.R.,hebben gisteren een 20-tal personen het werk aan gepakt. Ook zijn hedenmorgen weer eeni- i geen meegegaan, zoodat het gevraagde aan tal 40 werkloozen spoedig aan het werk zal zijn. Voor hoelang weet men echter niet.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1