Nazien van Ipi I Uitlotingen DONDERDAG 7 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. OUDE MAN DOOR DEN TREIN VERMORZELD. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg bij wachtpost 26 onder de gemeen te Deurne de 60-jarige H. de Lorte door den sneltrein van 9.20 uur uit Helmond overre den en gedood. Het lijk was onherkenbaar verminkt. De oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan de doofheid van het slachtof fer, tengevolge waarvan hem reeds vroe ger kleinere ongevallen zijn overkomen. De man laat een vrouw achter. TREIN TEGEN EEN ST00TBL0K GEREDEN. Hoofdconducteur zw^ar gewond. Gistermorgen reed op het stationsem placement te Nijmegen de trein uit Groes- beek, die te 8.32 op het eerste perron moest aankomen, te ver door, waardoor de loco motief op een stootblok liep, dat zich aan het einde van dit perron bevindt. De rei zigers werden op en over elkaar geworpen, doch kregen, doordat de trein nog slechts geringe snelheid had, geen letsel. De hoofdconducteur J. Elberse uit Nijmegen, die zich in den bagagewagen bevond, bracht het er minder goed af. Hij geraakte beklemd en kreeg een zware schedelbreuk. Hij werd naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De materieele schade is gering. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Dinsdagavond is de 59-jarige H. te Doe- tinchem door een vrachtauto overreden. H. is met zeer ernstige verwondingen naar 't ziekenhuis overgebracht. De chauffeur wijt het ongeluk aan het verblindend licht van een juist passeeren- den motorwagen van de Geldersche tram. STORM ENk REGEN. DE STORM IN AMSTERDAM. De storm uit het Zuid-Westen, die gis teravond overeenkomstig de verwachtingen van den stormwaarsohuwingsdienst met volle kracht is uitgebroken heeft in Am sterdam op verschillende plaatsen schade en ongemak veroorzaakt. Volgens de berichten welke wij daarom trent te ongeveer 9 uur ontvingen was in de haven het Engelsche stcomsohip „Sel- vistan" van de Engelsche boeien losga slagen. Met assistentie van den havendienst kon het schip zonder dat eenige schade was aangericht weer worden vastgelegd. De zwaarste taak was, zooals gewoonlijk bij storm in de hoofdstad het geval is, voor de brandweer weggelegd. Uit alle deelen van de stad werd zij vrijwel onop houdelijk gealarmeerd voor ongevallen als omgewaaide antennes en schuttingen, los geraakte uithangborden, en wat dies meer zij. Ernstige ongelukken waren tot negen uur toe gelukkig niet geschiedt, hoewel het verkeer in verschillende straten min of meer gevaar voor lichamelijk letsel op leverde door neervallende dakpannen, stukken zink en andere zaken, waaraan de storm het houvast had ontnomen. Wat IJmuiden betreft heeft het binnenkomend stoomschip „Erato" van de K. N. S. M. ten gevolge van den Zuidwester storm in de sluis de reeling van de Noorder-middendeur ingedrukt, terwijl de reeling op den muur verbogen werd. Het schip zelf kreeg geen schade en kon de reis naar Amsterdam voortzetten. Voorts hebben verschillende uitgaande schepen moeten vastmaken. De loodsdien- sten van IJmuiden en naar wij vernemen, ook van den Nieuwen Waterweg zijn in den loop van den avond wegens het slechte weer stopgezet. Ernstig ongeval in de haven. Ook na negen uur is de brandweer nog herhaalde malen gealarmeerd voor door den storm aan perceelen, schuttingen, enz. aangerichte schade. Voor zoover heden avond te ongeveer half twaalf bekend was, hadden zioh in de stad geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In do haven zijn tot omstreeks genoemden tijd alleen moei lijkheden geweest ter hoogte van de En gelsche boeien bij de graansilo, waar de Engelsche schepen „Selvistan" en „Gol- densea" gemeerd liggen. Zooals wij reeds meldden is eerstgenoemd schip door den storm losgeslagen. Wij vernemen hierom trent nader dat er vier sleepbooten van de firma Goedkoop gerequireerd moesten worden om het sohip weer vast te leggen. Kort daarop is ook de „Goldensea" op drift geraakt. Ook aan dit schip moesten de vier sleepbooten te pas komen. Het weer op hun plaats brengen van beide schepen is helaas met een ernstig ongeval gepaard gegaan. Een der opva renden van de sleepboot „Henrietta Goed koop", de stoker J. uit IJmuiden, een nog jonge man is nl. in een tros bekneld ge raakt waarbij hem een arm tot aan den schouder werd afgeknepen. De ongelukkige is dadelijk naar den wal gebracht en per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. De storm ging in de hoofdstad voor het grootste gedeelte van den avond gepaard met hevige regenvlagen. DE STORM TE ROTTERDAM. Ook te Rotterdam heeft gisteravond een hevige storm gewoed tengevolge waarvan evenals elders vele antennepalen, schuttin gen en uithangborden het moesten ont gelden. Voor zoover tot hedenavond twaalf uur bekend was, zijn geen persoonlijke on gevallen voorgekomen. In de haven is het zeer kalm geweest. Slechts enkele schepen, waaronder ook een elevator die ter hoogte van de Wilhel- minakade in de Maas lag, geraakten los, zij konden echter alle weer met behulp van sleepbooten op hun plaats vastge legd worden. Op het baanvak RotterdamHofplein Den Haag brak op het viaduct ter hoogte van de Teilingerstraat een voedingsdraad van het electrische geleidingsnet, even na dat de trein die te kwart voor negen van het station Hofplein vertrokken was Ten gevolge hiervan kwam het treinverkeer stil te staan. Den geheelen avond kon men van het station Hofplein niet vertrekken, terwijl aldaar ook geen treinen aankwamen. De reizigers werden verwezen naar het sta tion D. P. vanwaar de dienst via de Cein tuurbaan op het gewone traject Hofplein Den Haag werd onderhouden. STAGNATIE TREINVERKEER. Op de lijn Amsterdam- Alkmaar. Het treinverkeer Amsterdam—Alkmaar heeft gisteravond stagnatie ondervonden, doordat tengevolge van den storm een stroomdraad van het electrische geleidings net tusschen de Hembrug en Zaandam is gebroken en op den grond afhing. Het verkeer in deze richting is in ver band hiermede geleid via Haarlem Bever wijk en Uitgeest. De technische dienst van de Spoorwegen was in den loop van den avond druk doende met het herstellen van het euvel. Op de lijn Den Haag PijnackerRotterdam. Omstreeks 9 uur gisteravond is tue- schen de stations Bergweg en Rotterdam Hofplein tengevolge van den storm een gedeelte van de bovenleiding der Z. H. E. S. M. naar beneden gekomen, waardoor het treinverkeer in beide richtingen ten eenenmale onmogelijk werd. Voor de reizigers Den HaagRotterdam en omgekeerd was dit niet zoo heel erg, daar die via Delft en Schiedam vervoerd konden worden. Erger was uiteraard de stagnatie voor de tusschenstations op het traject via Pijnacker. Uitsluitend ten be hoeve van reizigers voor die stations wer den vice versa eenige stoptreinen inge voegd, die over Schiebroek langs een zij lijn naar station D P. werden gedirigeerd Uit Leidschendam vertrok onmiddellijk na het gebeurde een hulptrein met per soneel en materiaal, zoodat het herstel- werk zeer spoedig ter hand kon worden genomen. Men hoopte hiermede vannacht gereed te komen, zoodat dan het verkeer hedenochtend weer normaal zou zijn. DE SCHIPBEEK BANDJIRT. De Toornemansbrug onder Bathem weggeslagen. Men meldt uit Deventer aan de „Msbd.": Door den regenval van de laatste dagen voert de Schipbeek groote watermassa's af. Door den hoogen stand en den sterkon stroom is. Dinsdagavond de Toornemans brug onder de gemeente Bathmen wegge slagen. Voor de betrokken streek vormt dit een groote belemmering van het ver keer. Bij Colmschate, waar een oud brughoofd den stroom sterk versnelt, dreigde een doorbraak van het nieuwe talud naar de hier nog liggende oude bedding. Door in allerijl takkebosschen aan te voeren is er ger voorkomen. SCHIP GESTRAND BIJ VLISSINGEN. Op eigen kracht vlotgekomen. Nabij de buitenhaven te Vlissingen is een tankschip gestrand. Het vaartuig ligt dwars voor den wind en is zeer moeilijk te bereiken. De nationaliteit van het schip is nog niet bekend. Pogingen worden aange wend om het vaartuig te bereiken en de opvarenden van boord te halen, doch het ruwe weer en de ongunstige positie waar in het schip verkeert., zijn oorzaak, dat men tot heden nog geen succes heeft ge had. Nader wordt gemeld, dat het schip, een Engelsche tankboot, op eigen kracht is vlot gekomen en op de reede van Vlissin gen voor anker is gegaan. De sleepbooten, die ter assistentie waren uitgevaren, heb ben geen hulp behoeven te verleunen. „Tel." GRONINGEN DOOR HET WATER BEDREIGD. Door den hevigen stdrin en den velen regen is het water in de provincie Gro ningen, dat Dinsdag goed daalde in ds om geving van Slogteren met 3 c.M. geste gen Tal van huizen kunnen nog steeds niet dan met moeite worden bereikt. Ook in het Westerkwartier begint men last van het water te krijgen. Ih de buurt van Tolbert is het kanaal buiten zijn oevers getreden. In de buurtschap Kret is de weg naar school onbegaanbaar. Nader wordt gemeld Door den hevigen storm van gister nacht en den velen regen is de stand van het water in de provincie Groningen, die Dinsdag gunstiger was, weer gestegen. In de buurt van Slogteren bedroeg de stij ging ongeveer 3 c.M. Verschillende huizen UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 8 Jan. Huizen, 298 M. Uitsluitend N. C. R. V.-uitzending. Algemeen Programma. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoon. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gramofoon. 12.30 Concert (piano, viool, cello, bari ton). 2.00 Gramofoon. 3.00 Concert Utrechtsoh strijkkwartet. 4.30 Gramofoon. 4.45 Pauze. 5.00 Orgelconcert. 6.00 H. J. Steinvoort: Knutselpraatje. 6.30 Radiopraatje. 7.00 Tuinpraatje. 7.45 Toeristenpraatje. 8.00 Concert. Symphonie-orkest v. d. H. O. V. 9.00 W. van Rijswijk: Diamant. 9.30 Concert (vervolg). Persberichten. 11.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. 6.45 en 7.30 Gymnastiek. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.30 Viool- en pianoconcert. 11.05 Voorlezing. 11.20 Pianoconcert.. 12.00 Concert. Trio (viool, piano cello). I.30 Gramofoon. 2.00 Voor de scholen. 2.30 Concert. Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 4.00 Gramofoon. 4.30 Knutselhalfuurtje. 5.00 Gramofoon. 5.15 Concert. V. A. R. A.-orkest o. 1. van H. de Groot. 6.45 Dr. J. Tinbergen: De afzetcrisissen. 7.15 Vervolg concert. 8.00 Cafchechisatie. 8.30 Solistenconcert (cello, piano, aopr.) 9.00 D. de Beer: Neutraliteit in het on derwijs. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persberichten. 10.15 Literaire causerie. 10.45 Gramofoon. II.0012.00 Gramofoon. H. Durandi, hu morist. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. staan nog steeds onder water. Ook in het Westerkwartier, dat anders nogal hoog ligt, begint men last van het water te krij gen. Het kanaal bij Tolbert is buiten zijn oevers getreden, waardoor de weg onder water staat. In de buurtschap het Kret was de school hedenmorgen niet te berei ken. Ook in de buurt van Ten Boer is het water over den weg geloopen. Vele tuintjes staan onder water, doch het ergste is het in de omgeving van Eelde en Peize. Daar staan uitgestrekte landerijen onder wa ter. De toestand in de Eelderwolderpolder is nog steeds critiek, daar niet alleen gevaar dreigt op de plaats waar men bezig is met een dijk voor een afwateringskanaal, zoo dat de polder daar onbeschermd is, doch ook van den kant van Peize. Tot dusver is men er nog in geslaagd het water te keeren, doch als de wind aanhoudt, weet men niet of men het water de baas zal kunnen blijven, daar de scheidingsdijk eenige kilometers ver buiten de stad Gro ningen groot gevaar loopt. Reeds thans staan daar huizen onder water, zoodat bruggetjes en vlonders zijn aangelegd om de huizen te bereiken. De waterstand in de provincie Gronin gen bedraagt 61 boven Westerkwartier- peil, terwijl de normale stand is 10 bene den dit peil. De stand van de kanalen, 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelconcert. I.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.30 Prelude's en fuga's van Bach door James Ching (piano). 7.10 en 7.25 Lezingen. 8.20 Concert. Militair Orkest. H Bor. (piano). 9.209.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Vaudeville-programma. II.0512.20 Dansmuziek. R' a d i o-P a r i s" 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 „De Tooverfluit". Opera van W. A. Mozart. Orkest en solisten. Langenberg 473 M. 6.25—7.20 Gramofoonplaten. 10.4012.10 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Concert. Orkest. 5.20 Concert. Strijkkwartet. 7.208.20 Goethe-programma. 8.209.20 Concert door Kaaner-orkest. Daarna tot 11.20 Orkestooncert. Kalundborg 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.20—4.20 Orkestooncert. 7.20 Orkestconeert. 7.50 „De Wevers". Tooneelspel van G. Hauptman. 9.5010.20 Kamermuziek. Strijkkwartet. B r u s s e 1, 508 en 338 M. 608.5 meter: 12.35—2.05 Gramofoonplaten, 5.20 Orkestooncert. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.2010.20 Orkestconcert. Opera-muziek. 338.2 meter: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Oikestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 8.50 „De Terechtstelling". Hoorspel van Johannsen. 9.331020 Vervolg ooncert. Rome. 441 M. 5.00 Orkestconeert. 7.50 Gramofoonplaten. 8.15 Operette-uitzending. Zee sen, 1635 M. 1.202.20 Gramonfoonplaten. 3.50 Ooncert. 5.50 Huismuziek. 7.20 Concert. Daarna tot 11.20 Orkest- concert. vooral van het Eemskanaal en Damster- diep, is ook zeer hoog. In een vergadering van den Eelderwol derpolder, waar zooals men weet de over stroomingen het ergst zijn, is gistermiddag protest aangeteekend tegen de wijze, waar op de inpolderingswerken door de Eelder- en Peizermade zijn uitgevoerd. Naar de meening van het bestuur zijn onvoldoende voorzorgsmaatregelen getroffen en is on danks de waarschuwing van het polderbe stuur het afgraven van den dijk tooh voort gezet, waardoor het gevaar, daar de stevi ge wind en de vele regen nog steeds aan houden, blijft bestaan en de toestand uiterst critiek is. Het bestuur is er van overtuigd, dat wanneer voldoende voor zorgsmaatregelen waren genomen, gevaai voor de groote doorbraak niet mogelijk zou zijn geweest. DE MAAS WAST SNEL. Men meldde ons gisteren uit Venlo: De Maas is in de laatste 24 uur snel ge wassen. De uiterwaarden rond de stad zijn overstroomd, evenals de los wal. De sche pen zijn naar de hoogere los- en laadgele- genheden verhaald. De peilschaal teekende vanochtend 13.75 meter. Men verwacht nog meer was. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 47) Haal de menschen uit de volgende hut uit hun bed en vraag of ze vanavond ook iets gehoord of gezien hebben van de Standish'en, zei Wilbraham. En kijk of de boot van Standish er nog ligt. Het kan zijn, dat ze naar zee zijn gevlucht, in de hoop dat een of andere voorbijvarende boot ze oppikt. Dick, die bekend was met de visschers- bevolking, ging met den inspecteur mee. De naaste hut stond eenige meters verder op en op hun geklop werd door een man, in nachtgewaad met een brandende kaars in de hand, argwanend de deur geopend. Wel allemachtigDat is de jonge me neer Wensladeriep hij met geveinsde hartelijkheid. We hebben vanavond al van den goeden afloop gehoord, maar ik had niet gedacht dat ik u zoo gauw zou zjen. Is er iets waarmee ik u van dienst kan zijn? Dat hoop ik Horrocks, antwoordde Dick, die den maii kende als niet zoo bijs ter betrouwbaar. Dit is inspecteur Pear- man uit Wroxford. Er is vanavond iemand vermoord, tenminste zoowat, in de hut van Standish. Heb je misschien op de een of andere manier iets verdachts opge merkt? Vermoord? herhaalde de man. Nee meneer, ik We om We a**r W gegaan en na dien tijd heb ik niets ge hoord. Maar ik ben om zeven uur al naar bed gegaan, omdat het morgen weer vroeg dag is met de visscherij. Ik zal de vrouw eens vragen. Marthariep hij de ka mer in, heb jij vanavond soms nog vreem de geluiden gehoord 1 Een vrouwestem antwoordde iets onver staanbaars en Horrocks keerde zich weer naar zijn bezoekers Neen heeren, zei hij ze heeft niets gehoord Maar is Standish of zijn dochter niet thuis? Neen, die zijn er niet, antwoordde Pearman kortaf. Waar heeft Standish zijn boot liggen? Horrocks wees naar een donker voor werp. Daar ligt ze. Maar als u het niet vertrouwt bij dit slechte licht, zal ik er wel even heengaan om te kijken. De inspecteur wees het aanbod van de hand en liep zelf met Dick naar de boot. Ze streken een lucifer af en lazen het opschrift: ,.The Foam King. M. Standish, Beacon Audley." Ik vertrouw dien kerel maar half, maar dit is in ieder geval de boot van Stan dish, zei hij. Ze kunnen dus niet naar zee gegaan zijn, of het moet met een andere boot gebeurd zijn. Hij heeft alleen deze boot, antwoord de Dick, dat weet ik zeker. Dan zijn ze over land gevlucht en dan kunnen ze nooit ver af zijn, zei Pearman. Laten we naar het zigzag-pad gaan om te kijken of we ook een spoor van hen kunnen vinden. Ze zijn dien weg wel langs gegaan, want zc zullen het wel niet geris keerd hebben, om door het dorp te gaan. Ze gingen terug en terwijl ze weer voor bij de hut van Standish kwamen, zagen ze Awm dokter naar binnen gaan. Ze wachtten niet op nieuws omtrent Scott's toestand, haalden alleen maar een lan taarn en liepen naar het pad. De bodem was hard, zoodat ze geen afdrukken van voeten konden zien, maar bij de tweede wending stond Pearman plotseling stil. Wat is er? vroeg Dick in spanning. Kijk, daar is een stukje van een vrouwenjapon achter de duindoorn blij ven haken. Ik zal het meenemen. Nadat hij het lapje er af gehaald had, gingen ze verder, om na eenige stappen weer iets te vinden een knipmes met hoornen handvat, dat aan den kant van den weg lag. Toen ze het mes met de lantaarn van dichtbij beschenen, zagen ze de initialen M. S. Dat doet de deur dicht, zei inspec teur Pearman. Ze zijn hier langs ge gaan en ze moeten wel haast gehad heb ben, dat Standish zijn mes heeft verloren zonder het te merken. Laten we terug gaan en hooren wat de dokter van Scott zegt. We zullen Ravenscar en zijn edele compag non nu wel te pakken krijgen voor ze nog een paar mijl verder zijn. Maar ofschoon Dick zich omkeerde om met de inspecteur naar beneden te gaan, kon hij diens optimisme niet deelen. 't Was heel aardig om zoo luchtig over de arrestatie te spreken, maar hij had gehoopt van aangezicht tot aangezicht te staan met zijn vijand om van hem het ééne te hooren, waarvoor hij aan deze achtervol ging deelnam: het geheim van het lot van Phyllis Vaughan. HOOFDSTUK XXVI. Tegenslag. De begroeting, die Ravenscar ten deel viel, toen hij na zijn vlucht uit Wroxford de hut van Michael Standish binnen trad, was niet bijzonder enthousiast. Eerst her kenden vader en dochter hem niet in zijn vermomming bij het schaarsche licht van een petroleumlamp en daarop uitte zij een kreet van ontsteltenis, toen de vluchteling vertelde hoe het proces afgeloopen was. Dat is dan wel heelemaal mis ge gaan en ze houden u voor de moordenaar, zei Standish zonder zijn gast een stoel aan te bieden. Ik vind het niet erg voorzich tig van u om nu in het huis van een ar men visscher te komen met misschien de politie op uw hielen. Ella's brutaal-knap gezicht stond som ber en norsch nu al haar verwachtingen den bodem waren ingeslagen, maar naast haar eerzucht om een „lady" te worden, hield ze op haar manier van Ravenscar en bij de tijding van het ineenstorten van haar schitterende verwachtingen, dacht ze eerst aan zijn veiligheid. Je kunt hier niet lang verborgen blij ven, ook al wordt je niet gevolgd, zei ze. Wat ben je van plan Hoewel hem geen stoel was aangeboden, ging Ravenscar toch zitten en keek met een koelen blik van den een naar den an der. Ik heb mijn maatregelen genomen, dat ze me niet konden volgen, zei hij en binnen een uur kan ik alles voor elkaar hebben. Mijn bedoeling was je te vragen, Standish, om me dadelijk naar de ruïne te brengen Daar wou ik blijven tot morgen en als die vriend van jou dan komt, met zijn boot. kan hij mij morgenavond meene men. Dan ga ik mee naar Hamburg en dan kan ik nog eens zien, wat ik verder ga doen, misschien naar Amerika. I Ella keek hem scherp aan. Je wilt zeker met dien Franschman uit den to ren gaan, die zooveel van bonbons houdt, vroeg ze. Neen, zei Ravenscar met een veelbe- teckcnenden en ietwat angstigen blik op Standish. Diens vertrek wordt door je vader op een ander manier geregeld. Zoo als je vermoedde was hij in de moordzaak betrokken en de gebeurtenissen van van daag hebben onze plannen in dat opzicht gewijzigd. Ik zal me schadeloos stellen door beter gezelschap aan boord mee te nemen. Ik heb gezorgd dat ik voldoende duiten bij me heb gedeeltelijk van Lord Monksilver om alle drie een nieuw le ven te laten beginnen en al deze narigheid te vergeten. Er gleed een glimlach over het gezicht van den visscher. U wilt Ella en mij meenemen en die ander achterlaten? vroeg hij fluisterend. Juist, antwoordde Ravenscar. Het zal je beter aanstaan, Michael dan altijd kreeft en visch vangen langs de kust van Beacon Audley. Ik heb ongeveer tiendui zend pond bij me, gedeeltelijk in contan ten, gedeeltelijk effecten, die zonder gevaar verkocht kunnen worden. Dat is vol doende Standish keek naar het ondoorgronde lijke gezicht van zijn dochter. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9