UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 7 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STORM EN HOOG WATER. Boven Zuid-Engeland aangegroeid tot een orkaan. De storm, welke sinds eergisteren bo ven Zuid-Engcland woedde, is gisteravond aangegroeid tot een orkaan. De passa giersschepen, die te Plymouth moeten aankomen, hebben geseind, dat zij ver traging zullen hebben. Roddingsbooten zijn verscheidene ma len door middel van E.O.S.-signalcn te hulp geroepen. Twee kleine schepen zijn vergaan. De bemanningen konden wor den gered. Langs de Belgische kust. Langs de geheele Belgische kust woedt een hevige storm. Vooral onder de vis- schersbevolking heerscht ernstige onge rustheid, daar tal van visschersbooten zich nog op zee bevinden. De maildienst OstendeDover heeft zonder stagnatie plaats. De doorbraak van den Muldedijk. Nadat de brandweer te Bitterfeld en omgeving Dinsdagavond reeds herhaalde lijk hulp moest verleenen, zijn in den loop van gisternacht en gistermorgen na de doorbraak van den Muldedijk afdee- lingen politie uit Halle en Bitterfeld aangekomen. Talrijke hofsteden en lan derijen staan onder water. In Anhalt zijn gistermorgen politietroe- pen aan het werk gezet, aangezien de stad Jessnitz en eenige dorpen in groot gevaar verkeeren. Sedert de vroege morgenuren huilen de sirenes over het ondergeloopen land en luiden in alle dorpen de stormklokken. De tabellen van den Anhaltschen wa terstaat zijn niet voldoende om de hoog te van de vloedgolf te berekenen, aange zien het water hooger gestegen is dan in de overstroomingsjaren 1897 en 1909. De straatweg van Dessau naar Rosslau staat geheel onder water en is omgeven door een strook water van 5 K.M. breedte De hooge waterstand van de Mulde zet zioh voort tot den zoogenaamden „hoek" bij Woerlitz, waar de Mulde in de Elbe uitmondt, beneden Dessau. Het gevaar wordt hier vergroot door het feit, dat de vloedgolf hier samenvalt met de hoogwatergolf. Aardschokken in Opper-Silezië. Terzelfder tijd, waarop Maandag de instorting in de mijn Karsten Zentrum bij Beuthen plaats- had, r" - in de Flo- rentinermijn in Oost-Opper-Silczië aard schokken gevoeld. Hevige koude in Spanje. In geheel Spanje blijft de buitenge wone koude aanhouden. In het Noorden des lands vriest het 15 graden, terwijl in het Oosten temperaturen van 6 tot 25 graden vorst waargenomen zijn. DE „AMBASSADEUR" VAN DEN NEGUS. Zijn uitlevering door Nederland gevraagd De politie van Antwerpen is er tot nu toe nog niet in geslaagd den medeplich tige van den zoogenaamden aambassa- deur van den Negois van Abessinnië te ontdekken. Men heeft eohter vastgesteld, dat het eveneens een neger is, Jacobsen genaamd en geboortig uit Zuid-Afrika. De beide mannen waren voornemens een aantal banken op te lichten. Zij wilden de bestellingen, welke zij gedaan hadden, door eenige banken, waarvan zij valsche chèquea bezaten, laten betalen. De goederen zouden zij dan elders weer verkoopen. Scotland Yard onderzoekt, hoe de ge arresteerde in het bezit is gekomen van een diplomatiek paspoort, dat werkelijk echt is, en waarvan alleen de naam en het portret vervalsoht zijn. De Nederlandsche regeering heeft de uitlevering van den gearresteerden neger verzocht, die zeeman en portier in een Amsterdamsch hotel is geweest. N00RDWIJKERH0UT. Gemeenteraad. De Rfaad dezer gemeen te vergadert op Dinsdagmiddag te twee uur. Agenda 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 3 November 1931 No. 74, tot aanvulling der bouwverorde ning; 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlaging van de huur van de bij de Gebrs. Broekhof in gebruik zijnde losplaats aan de haven van Schippersvaart, ingaande 1 Januari 1932; 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de plaatselijke Raiffeisenbank voor 1932; 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het steunen van behoeftige kweekers in den vorm van een crediet in rekening-courant bij de plaatselijke Raif feisenbank; 6. Wijziging der begrooting, dienst 1931; 7. Vaststelling der gemeente lijke vergoeding per leerling aan de bestu ren der bijzondere scholen, ingevloge arti kel 101 der L.O. Wet 1920. over het jaar 1929; 8. Reclame tegen de bedrijfsbelasting dienst 1931. ALKEMADE. Vleeschkeuringsdienst. Gedurende de maand December werden te Alkemade ge keurd: 16 koeien, 1 nuchter kalf, 36 varkens en 1 big, bedrijfsslachtingen zijnde en 29 varkens, huisslachtingen zijnde; aan inge voerd vloesch 240 K.G.; voorts noodslach- tingen van 3 koeien, 1 kalf, 3 varkens, 8 schapen, 6 biggen en 1 geit. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag van 371.50. Loop der bevolking. Het aantal ge boorten bedroeg over het afgeloopen jaar 205, het aantal overlijden 59, zoodat er oen geboorte-overschot is van 146. Er vestigde zich 224 personen, terwijl er 249 vertrok ken, hetgeen een nadeelig verschil ople vert van 25. De toename van de bevolking bedraagt dus 121, waarmee een aantal in woners bereikt is van 6161. Het aantal ge sloten huwelijken bedroeg 40, tegien 07 m het vorige jaar. Geboren; Anna Agatha Theresia, d. van G. Th. van der Zwet en M. J. Turk. Petrus Bernardus, z. van P. L. Straathof en M. A. M. Verkleij. Hubertus Johan nes, z. van H. Bouwmeester en A. Spring in 't Veld. Overleden; Cornells van der Lip 81 j. Willem van der Meer 78 j. Gevestigd: Anna M. Verbeij uit Woubrugge. A. van der Aar uit Li*36. P. J. van Es en gezin uit Uithoorn. A. Th. Elsgeest uit Sassenheim. Th. C. Keijzer uit Hilversum. A. O. Leeuwen- burgh en echtgenoote uit Sassenheim. Q. E. van Hameren uit Sassenheim. M. Q. A. van Hameren uit Noordwijk. M. C. Zandvliet uit Wassenaar. H. M. van Schie uit Boskoop. J. C. van Hame ren uit Warmond. H. van Kan uit Don gen. Vertrokken: M. A. Smout naar Am sterdam. Ch. J. de Geus naar Vree land. J. Th. Borst naar Woubrugge. Th. H. H. de Mari naar Voorburg. C. van Vliet naar Alphen aan den Rijn (met gezin). Wed. J. van der Hoorn en gezin naar Noordwijkerhout. C. Ch. van der Ploeg naar Zoeterwoude. G. Seide naar Bottrop (Duitschland). DE KWAKEL. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Uithoorn zal op Dinsdag 12 Januari 1932, des namiddags 2 uur in openbare zitting bijeenkomen. Agenda nog onbekend. Liefdadigheidsvoorstelling. Zijn wij goed ingelicht, dan zal St. Genesius, de too- neelvereeniging, op Maandag vóór Aseh- woensdag ten bate van de hulpbehoevenden opvoeren „Het Hoogste Goed". Moge zij in haar pogingen slagen. HILLEG0M. Aanbesteding. Gisteren had de open bare aanbesteding plaats van het bouwen van een enkel woonhuis aan de Van Meer beekstraat alhier, onder architectuur van den heer H. Kijne Wz., arch. N.I.V.A. te Hillegom. De uitslag wa6 als volgt: Fa. A. F. Moes, Amsterdam f 14.8S9; Gebrs. de Graaff, Voorschoten f 14.375; J. van der Putten, Haarlem f 13.358; Th. J. Reeuwijk, Hillegom f 12.542; H. N. van Leeuwen. Katwijk aan Zee f 12.041.73; H. Smidt en P. Füpsen, Haarlem f 11.665; J. Brevoord, Haarlem f 11.600; A. Meeuwissen, Lisse f 10.978; NijmanRusman, Hillegom f 10.900; K. Vermey en Zonen, Hillegom f 10.744; B. Imthorn en Zoon, Hillegom f 10.650; A. J. Seijsener, Hillegom f 10.553; P. Bakker en Zonen, Nieuw-Vennep f 10.449 J. Kes, IJmuiden f 10.400; Fa. Daudy Co's, Lisse f 10.392; C. van der Wilden, Hil legom f 10.180; D. van Kerkhoven, Abbenes f 9950; De Vries en Courijn, Hillegom f 9495; P. S. Botbijl, Heemstede f 9490; W. Botbijl, Hillegom f 8760. Gunning aangehouden. OEGSTGEEST. Geitenfokvereeniging. In St. Willi- brord hield genoemde vereeniging een alg. vergadering onder voorzitterschap van den lieer C. v. Dijk. De belangstelling waa groot. Bij de opening verwelkomde de voorzit ter speciaal de heer v. Tol, rijksveeteelt- consulent, die ©en lezing hield over de geitenfokkerij. Aan dp hajid van ©en serie lichtbeelden toonde spreker vele gebre ken, als ook goede resultaten aan. Onder hilariteit kwamen ook eenige afbeeldingen der Oegstgeester afdeeling op het doek. Vervolgens trok de loterij. De rondvraag bracht niets belangrijks ter spraJie, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. SASSENHEIM. „St. Deus Dedit". Dinsdagavond hield de landarbeidersorganisatie een feestverga- dering in het K.S.A.-gebouw. Dat hiervoor veel animo bestond, bleek hieruit, dat de zaal tot in de uiterste hoeken was gevuld. Het was goed gezien van St. Deus Dedit, om zulk een avond te organiseeren voor de leden, die in dezen tijd van werkloos heid verstoken zijn om iets moois te zien en te hooren. Voor deze bijeenkomst was aangezocht het welbekende gezelschap van Frits Bouwmeester. Te ongeveer half acht opende de voor zitter, de heer N. v. d. Zwaan, deze fee*t- vergadering met een woord van welkom. Spreker hoopte, dat de leden in dezen slechten tijd schouder aan schouder zullen staan. Spr. vraagt de volle aandacht voor het spel, wat ten gehoore zal worden ge bracht. Daarna werd het scherm opgehaald voor een sociaal spel in 4 bedrijven, getiteld „Storm". De aanwezigen hebben hiervan genoten. Dat bleek uit het aandachtig ge hoor en het daverend applaus na elk be drijf. De vertolking van het spel was dan ook af te noemen. Het was voor deze ge routineerde spelers geen moeilijke taak om de aanwezigen in spanning te houden tot aan de ontknooping. Het lijkt ons overbo dig een volledige beschrijving over het spel te geven, daar bovengenoemd gezelschap meermalen met dergelijke stukken op tour nee gaat en dit stuk meermalen heeft ver tolkt. De avond is een succes te noemen voor de leden van St. Deus Dedit en zeer vol daan gingen de bezoekers huiswaarts. De storm. Bij het stormweder van gis teravond werden van verschillende huizen honderden pannen afgerukt en kwamen op den weg neer. Persoonlijke ongelukken kwa men echter niet voor. Gevonden voorwerpen. 1 Bruine bal, 1 zwart lederen beurs met inhoud, 1 reserve autoband, 1 sohoolgarnituur. 1 grijs grauwe herdershond, 1 spiegel van auto en l'rozen- krans. Verloren voorwerpen. 1 zilveren broche 1 ring met sleutels, 1 bruine portemonnaie met inhoud. Inlichtingen worden door de politie ver strekt. Geboren: Johanna, d. v. M. Both en L. de 'Rtoode. Johanna Maria Charlotte, d. v. J. v. d. Pijl en W. P. Selis. Geer- truda Elisabeth Wilhelmina Maria. d. v. L. M. v. Reisen en A. C. v. d. Zalm. Corne- lis Petrus Johannes, z. v. G. Boekei en E. P. Weijers. Petrus Jan, z. v. A. V. Duijven- bode en C. Smit..Hendrika, d. v. E. de Boer en A. Dekker. Gehuwd: R. de Vriest en J. Bakker. J. H. M. van Haaster en J. M. Elferink. Overleden: H. Bruijnen, vr., 78 jaar. N. Noordermeer, m. 43 jaar. Ingekomen: Mw. H. Jorna-Wasse- naar, Hoofdstr. 362, van Haarlemmermeer. A. van Ginhoven, Hoofdstr. 158, van Lis se. V ertrokken: Mw. H. Verbeek-Baren- drecht, v. Charbónl. 21 naar Den Haag. Mw, M. J. v. Haaster-Elferink, van Tijloos- str. 55 naar Lisse. Mej. C. F. Versluijs, van Hoofdstr. 324 naar Utrecht. J. M. Koppers, van Floris Sohoutenstr. 31 naar Den Haag. R0EL0FARENDSVEEN. Vastenavonduitvoeringen. Maandag a.s. opent de muziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" de reeks van vastenavond uitvoeringen voor eere-leden, donateurs en kunstlievende leden.-Na een goed verzorgd muziekprogramma zal de tooneelclub van de harmonie voor het voetlicht treden. Naar het zich zal laten aanzien belooft de avond heel wat te zullen worden. Er be staat ruim gelegenheid om zich bij den voorzitter of penningmeester nog aan te melden als donateur. Voort-s ziju er nog kaarten tegen een matigen prijs bescnik- baar. De uitvoering is als gewoonlijk weer in de Pancnatiuszaal. Wie een echt gezel- ligen avond wil hebben verzuime niet er heen te gaan. TER-AAR. Personalia. Tot Bestuurslid van den Noord-Eind en Geerpolder in de vacature C. J. Kempenaar, die ontslagen is op eigen verzoek, is gekozen de heer Herm. van Har ten. Grasverpachting. Dinsdag werd in het café Hoogendijk te Langeraar het grasge was verpacht van den Noord-Eind en Geer polder. Ie perceel vanaf Katteburg naar N. v. Harten f 5.00, door den Polder zelf. 2e per ceel vanaf N. v. Harten tot S. Kroft f 2.00, door S. Hoogervorst; 3e perceel vanaf S. Kroft tot het Bruggetje f 1.00, door D. den Haan; 4e perceel vanaf Het Bruggetje tot Pulmot f 1.00 door D. den Haan. WARMOND. Mollenvanger. Door het bestuur van de Vereenigden Hof-Groot en Klein Hemmeer- polder is als mollenvanger ever het jaar 1932 aangesteld de heer J. van Werkhoven te Oegstgeest. Rectificatie. In het opgericht Crisis comité voor deze gemeente heeft eveneens zitting de heer G. Onderwater alhier, we'ke abusievelijk bij de reeds genoemde perso nen niet is ongenomen. Uitvoering St. Mathias. De afdeeling muziek en tooneel van bovengenoemde ver eeniging zullen Zondag en Maandag a.s. een uitvoering geven in Hotel de Zon. Gezien het met zorg samengestelde programma be looft het weer een prachtavond te worden Verloren en gevonden. Bij de politie is aangifte gedaan van het verliezen van 2 belastingplaatjes waarvan een in étui en het vinden van een sleutelring mot sleutel. ALPHEN AAN DEN RIJN. Melkprijs. Gisteren is de melkprijs alhier met 1 cent per Liter verlaagd. Een strop voor de autobezitters. In verband met de in werking treding van de benzinebelasting, waarbij het in voor raad houden van 200 K.G. of 270 liter benzine geoorloofd is, worden heeren automobilisten en houders van motorrij wielen er aan herinnerd, dat ingevolge de gemeentelijke verordening krachtens de hinderwet zij, welke geen pompinstal- latie of een andere volgens de hinderwet toelaatbare bewaarplaats hebben, slechts 60 liter in bussen van 10 liter in voorraad mogen houden. Bij een door de politie, in samenwerking met rijksambtenaren, momenteel ingesteld onderzoek is- ge bleken, dat velen met deze laatste be paling niet bekend waren. Bij voortdu rende nalatigheid zal het zeker bij geen waarschuwing blijven, doch zal proces verbaal volgen, daar op een en ander in verband met brandgevaar streng za-1 wor den gelet. BOSKOOP. Kostelooze inenting. B. en W. alhier maken bekend, dat op Woensdag 13 Jan. a.s. des namiddags om half drie (precies) de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in het gymynastieklokaal der openbare lagere school aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vac- cinebewijzen van de namen en voorna men en geboortedata is het gewenscht, dat bij het nazien worden medegebracht de trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen. Gevonden voorwerpen. Enkele huis sleutels 1 manchester jas 1 over jas 1 heerenrijwiel 1 rozenkrans en een haarkam. Vertrokken: C. Vermeulen van Ridderbuurt 29 naar Alphen aan den Rijn Wed. D. v. Leeuwen, van Burg. Co- lijnstraat 155 naar Amsterdam. Gevestigd: A. Driessen, los werk man, Goudsche Rijweg 4. WOERDEN. Consultatiebureau voor Zuigelingen. Het jaarverslag van het Consultatiebu reau voor zuigelingen, alhier,' brengt naar voren de groote verdienste van dit bureau. In 1931 werden 175 zuigelingen ingeschreven, terwijl 1023 bezoeken door moeders werden gebracht. Het bureau geniet de volledige mede werking. van zuster Hermien en mej. Hoo- gendoorn, die door hun raadgevingen aan moeders het hooge nut van dit bureau onder de oogen brengen. Zooals bekend gaat het bureau uit van het Groene Kruis. Inleggeld be draagt 1. Plotselinge dood. Toen zekere v. V. uit Breeveld, alhier een godsdienstoefe ning bijwoonde, werd hij plotseling onge- steld en overleed bijna onmiddellijk. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 165. Ze kwamen in de cel waar de anderen, de uil en de muis wachtten. „Hier hebben we den tooverring', riep de slotenmaker verheugd en legde den ring slechts even om het muisje. „Laten we er maar dadelijk een goed ge bruik van maken. „Hpe eerder, hoe beter*'. 166. En werkelijk, de tooverring had uitste :end gewerkt. De muis veranderde in een prinses, zooals ze altijd vroe ger was geweest. Verheugd sprong ze op en riep: en nu zoo spoedig mogelijk naar mijn ouders".'„Zoover zijn we nog niet", zeide de slotenmaker. GROENENDIJK. Tooneelver. „Onder Ons". Door de tooneelver. „Onder Ons" zal de jaarlijk- sohe uitvoering worden gegeven op Don derdag 7 en Zondag 10 Januari in de R. K. school. Opgevoerd wordt „De Botsing" (spel van 't platteland in 3 bedrijven) en „Napoleon's Horloge" (kluchtspel in 3 bedrijven). HAZERSW0UDE. Crisis-comité opgericht. Op initiatief van den Burgemeester der gemeente, den heer J. v. d. Heulen, is alhier een crisis-comité opgericht, Daartoe werd ten raadhuize een verga dering gehouden, waartoe afgevaardigden van Armbesturen, Diaconiën en Corpora ties waren uitgenoodigd. Aanwezig waren de burgemeester, de heer J. v. d. Heu len, de wethouders de heeren D. de Bruyn en A. J. de Jong, benevens een 24-tal genoodigden. De voorzitter gaf een uit eenzetting van het doel tot opriohting, waarna het comité door hem werd ge ïnstalleerd. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: Voorzitter de Burgemeester, secretaris de heer B. den Braver, en pen ningmeester de heer A. Heesterman. Besloten werd in den loop van deze week aan de ingezetenen der gemeente een circulaire te doen toekomen, waarna spoedig een aanvang zal worden gemaakt door het comité met huisbezoek. Personalia. De heer G. Starreveld, kantoorhouder aan den Rijndijk, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot kan toorhouder van de P. en T. te Maasland. ZOETERWOUDE (H. R.). St. Elisabeth-vereeniging. De actia, door het dames-comité op touw gezet, ten einde gelden in te zamelen voor aan koop materialen, heeft een zeer bevre digend resultaat. AUerwege mocht men sympathie ontmoeten voor het goede doel en heeft bijna ieder naar vermogen bijgedragen. Jammer is het, dat e<ikelen, boewei zeer goed in staat iets te geven, de dames met leege handen hebben weg gestuurd; mogen dezen bij nader inzien toch begrijpen, dat het een plicht is, zoo veel mogelijk bij te dragen tot leniging van den nood van arme gezinnen. Be halve geld, mochten de dames ook van verschillende ingezetenen, goederen in natura ontvangen. Er kan nu dus alvast onverwijld begonnen worden met den aanmaak van het hoogst-noodzakelijke. De meisjes welke zioh hiertoe hebben opgegeven worden morgenavond, Vrijdag, half'8 verwacht in het patronaat. Zij ge lieven hun naaigereedsohap mede te bren- gen. Verdere bijdragen in geld en natura worden ingewacht bij de dames van het comité. Voorloopig hartelijken dank aan allen, die hebben bijgedragen voor dit mooie doel. NIEUWKOOP. Rijksveldwachter. Tot Rijksveldwach ter alhier is benoemd de heer van Schaik, thans Rijksveldwachter te Bunschoten. ZOETERWOUDE. Oprichting crisis-comité. Dezer dagen zijn door den burgemeester verschi.lende personen uitgenoodigd tot een bijeenkomst ten gemeentehuize, teneinde te bespreken de wenschelijkheid van de op richting van een plaatselijk crisis-comité. Aan de uitnoodiging hebben allen gevolg gegeven n.l. de heeren G. van Diemen, als vertegenwoordiger van het R. K. Armbe stuur, Hooge Rijndijk; J. van Leeuwen Jzn., 'R'. K. Armbestuur, Zuidbuurt; Jac. de Jong, St. Vincentius-Vereeniging; Jac. Doorepaal, Ned. Herv. Gem. Zoeterwoude Dorp; J. Rodewijk, R. K. MiddcnstandsvereenigiDg „de Hanze"; Jac. van Leeuwen Adrzn., Land- en TuinbouwbondC. J. van Haas- tregt, R. K. Volksbond Dorp; L. N. van Noort, R. K. Vo'ksbond Hooge Rijndijk; P. Meijdam namens de Ger. Gem. aan den Hooge Rijndhk; J. de Graaf namens de Ned. Herv. Gem. aan den Hooge Rijndijk en H. Smeets, secretaris werkloozencommis- sie en arbeidsbemiddeling. Nadat door den voorzitter het doel van het op te riohten comité was uiteengezet, n.l. het verleenen van steun aan personen die door de tijdsomstandigheden in behoef tige omstandigheden zijn komen te verkee ren, werd met algemeene stommen tot op richting van het crisis-comité besloten. Vervolgens werd een dage'ijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren P. Wap, burgemeester, voorzitter; H. Smeets, secre taris en J. de Graaf, penningmeester. Vervolgens werd besloten een collecte langs de huizen te houden voor het verza melen van gelden en giften in natura. De verschillende comité-leden zullen twee aan twee de diverse wijken der gemeente bezoe ken in de week van 10 lot 16 Januari a.s. Aangezien het aantal comité-leden niet toe reikend is om deze collecte te houden, is aan eenige heeren verzocht hunne mede werking in d«ze te verleenen. terwijl aan de geestelijkheid zal worden verzocht om a.s. Zondag bedoe'de collecte aan te kondigen en aan te bevelen. Nadat de collecte is ge ëindigd zal het comité opnieuw vereaderen teneinde te besluiten hoe en op welke wijjze de eecollecteerde gelden zullen worden be steed. Verder werd nog besloten aan diverse vereenigingen in deze gemeente een ver zoek te richten om eene biidraee te ver leenen, terwijl tenslotte werd besloen om geen aansluiting te vran-en bij he» nationaal erisiseomite. doch indien noodig wel een verzoek tot genoemd comité te richten om eene. bijdrage. Met een woord van dank sloot de voor- 'ter de bijeenkomst.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6