BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW SPORT Agenda DONDERDAG 7 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TARWEWET EN MEELIMPORTEURS. Geldelijke steun van de meelfabrikanten? Het „Volk" meldt, dat de gezamenlijke Nederlandsche meelfabrikanten zich op be paalde voorwaarden bereid hebben ver klaard, een zeker bedrag ter besehikking te stellen tot schadevergoeding aan de bedrij ven van meelimporteurs e.a., die door de werking der Tarwewet gedupeerd zijn. Het blad voegt er aan toe, dat het voor deze schadevergoeding bestemde fonds van de Meelcentrale, te vormen uit de f 2.per 100 kg. toeslag op het onvermengde meel voor beschuitfabrieken en broodbakkers (7 1/2 van hun meelverbruik) tot dusver niet toereikend is gebleken. De regeering had gerekend op 1 miilioen gulden per jaar, doch gedurende de eerste zes maanden van zijn bestaan is slechts f 150.000 in het fonds gevloeid, omdat vele bakkers en beschuit fabrieken niet of slechts gedeeltelijk ge bruik maken van hun recht tot het ontvan gen van de onvermengde, aan toeslag on derhevige onvermengde bloem. De onder handelingen ter zake met de meelfabrieken zijn reeds eenigen tijd gaande. STAKING EN TOCH VOL LOON. Een dwangactie voor organisatie-aanslui ting door een N.V. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft in een adres aan den Minister van Ar beid haar bezwaren uiteengezet tegen de wijze waarop door de N.V. Groningscho Steenhandel, die nauw verwant is aan de Vcreeniging Nederlandsche baksteenindus trie „Het extra rood contract", de niet bij die organisatie aangesloten steenfabrikan- ten tot aansluiting te dwingen. De genoem de N.V. tracht dit doel namelijk te bereiken door met behulp van de werknemers-orga nisaties welke zich tegenover de fabrikan- tenorganisaties hebben verbonden ter be reiking vaq het gestelde doel de staking te proclameeren, waarbij dan aan de stakende arbeiders het volle loon wordt uitbetaald, terwijl zelfs de extra kosten uit herplaat sing aan andere fabrieken ten bedrage van 25 pCt. boven het algemeen geldend loon worden vergoéd. De Kamer oordeelt deze handelwijze hoogst immoreel en verzoekt den Minister te willen overwegen of niet aan deze on waardige actie een eind kan worden ge maakt. KWIJTSCHELDING VAN PACHT. De Bond van Melkveehouders in de pro vincie Utrecht heeft in het voorjaar aan hei, \;o.lege van B. en W. van Utrecht het ver zoek gericht om in verband met de moei lijke omstandigheden aan de pachters van de aan de gemeente toe-behoorende boerde rijen een zekere kwijtschelding van pacht te verleenen. Aanvankelijk kon men nog geen voldoende aanleiding vinden aan dit ver zoek gehoor te geven. De ongunstige tijden, die zich in 1930 in de veehouderij openbaarden, hebben echter aangehouden en doen zich thans in niet mindere mate eveneens in het geheele land bouwbedrijf gevoelen. Zooals bekend, hebben verschillende grondeigenaren zich door een en ander ge noodzaakt gezien aan de pachters van hun gronden voor de loopende verhuringen re ductie van de huurprijzen toe te staan. B. en W. zijn van meening, dat ook Utrecht hiertoe voor sommige pachten dient over te gaan. Intusschen achten B. en W. het wenschelijk, dat bij de toekenning van pachtvermindering een bepaalde ge dragslijn zal worden gevolgd. Er dient al leen een kwijtschelding van pacht te wor den verleend over het jaar 1931. Blijkt het een volgend jaar noodig, opnieuw zulk een maatregel toe te passen, dan moet dat te gen dien tijd andermaal worden overwogen. De kwijtschelding zal in het algemeen 20 pet. van de jaarpacht bedragen en zal al leen gelden voor de overeenkomsten van vóór 1 Jan. 1930. De huurders' van landerijen te Heems kerk,- welke eigendom zijn van de genie, zullen over het afgeloopen jaar 25 pet. pachtreductie ontvangen; huurders van bat terijen en daarbij behoorende gronden ont vangen 15 pet. reductie. CONTINGENTEERING. Naar de „Volkskr." verneemt, is in voor bereiding een contingenteeringsmaatregel betreffende den invoer van buitenlandsch vleesch en buitenlandsch© boter. Salarisverlaging. De directie der N.V. Kon. Maatschappij .,de Schelde'' te Vlissingen heeft wegens de tijdsomstandigheden, het personeel werk zaam op haar kantoren met ingang van 1 Januari 5 op het loon gekort en zal dit met 1 Mei nogmaals doen, zoodat de sala rissen dan 10 zullen zijn gedaald. Voor het overwerk betaalt de maatschap pij reeds eenigen tijd niet extra meer aan het kantoorpersoneel. Maandag is de loonsverlaging in de Til- burgsche wollenindustrie ingegaan. Van de zijde van het N.A.S. waren enkele dagen te voren pamfletten verspreid, waar in tot staking werd aangespoord. Er heeft echter niemand aan dezen oproep gehoor gegeven. Slechts aan één fabriek heerschte Maandag ochtend eenige aarzeling onder het personeel, of het al dan niet aan het werk zou gaan. Spoedig was die aarzeling echter overwonnen en des middags bij het aangaan van de fabriek had alles zijn ge wogen loop. Het gevaar van een conflict aan de Til- burgsche katoenspinnerij wegens het niet uitbetalen van de Kerstdagen is op het laatste oogenblik bezworen. Aan deze fa briek gaat de 5 procent loonsverlaging pas de volgende week in, maar men verwacht, dat het ook hier niet tot een staking zal komen. De nieuwe Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid. Dr. H. M. Hirschfeld te Rotterdam is be noemd tot directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Dr. H. M. Hirschfeld studeerde aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam, welke studie hij afsloot met een dissertatie over het ontstaan van het mo derne bankwezen in Nederland. Dr. Hirschfeld is daarna eenigen tijd werkzaam geweest in het boschwezen hier te lande, waarna hij als secretaris van de directie der Javasche Bank naar Indië is gegaan. Hier heeft hij zich in het bijzonder bezig gehouden met de bestudeering van den economischen toestand van Ned. Indië en bij genoemde bank de leiding van de statistische afdeeling op zich genomen. De nieuwe functionaris, die met verlof hier te lande vertoeft, is zijn werkzaamhe den ten Departement© inmiddels begonnen. Zijn taak is voorloopig beperkt tot de voor bereiding der hervorming van de afdeeling, waardoor vooral in de economische voor lichting zal worden voorzien. Totdat het oogenblik gekomen is om de leiding der af deeling over te nemen uit handen van den tegenwoordigen chef, den heer F. K. J. He ringa, blijft deze laatste-met de leiding be last. Personeele belasting en buiten gebruik ste'len van auto's. Het bestuur der Kon. Nederl. Automo- bielciub schrijft in een adres aan den minis ter van financiën, dat zeer vele automibi- listen in de huidige omstandigheden zich genoodzaakt zien, hun automobiel buiten gebruik te stellen, vooral ook ten gevolge van de hooge belastingen, welke aan het houden van een automobiel zijn verbonden en waarvan de personeele belasting de meest drukkende is. Om echter in deze belasting voor een mo torrijtuig niet langer te worden aangesla gen, is het niet voldoende, het motorrijtuig zonder meer buiten gebruik te stellen. De Hooge Raad heeft bij arrest van 3 Januari 1923 beslist, dat onder „houden" van een motorrijtuig dient te worden verstaan: „het ter beschikking hebben van een motorrij tuig met den wil om het overeenkomstig zijn bestemming te gebruiken". De houder zal dus slechts .dan niet langer als belas tingplichtig zijn aan te merken, wanneer hij het. motorrijtuig heeft afgeschaft of wan neer hij niet langer den wil heeft, het over eenkomstig zijn bestemming te gebruiken. Het afschaffen van een motorrijtuig gaat echter door de huidge omstandigheden met zeer belangrijk verlies gepaard, zoodat vele automobilisten om deze reden er de voor keur aan geven, het motorrijtuig niet lan ger overeenkomstig zijn bestemming te ge bruiken. De normen, waaruit dit voornemen kan worden afge'eid, ontbreken echter. Naar de meening van bovengenoemd be stuur ware deze leemte op zeer eenvoudige wijze aan te vullen door de gelegenheid open te ste'len, een der vitale onderdeelen van het motorrijtuig van rijkswege te doen verzegelen. De kosten aan een dergelijken maatregel verbonden, kunnen tot een gering bedrag beperkt blijven. Door een maatregel, als hier wordt be pleit, zullen volgens adressant de automo bilisten ernde fiscale rechtspraak ten zeer ste worden gebaat, aangezien onder vigeur van de thans geldende regeling tallooze aanslagen in de personeele belasting onge motiveerd zullen worden opgelegd, hetgeen even talrijke reclames van belanghebbenden tengevolge zal hebben met derzei ver na sleep van bewijsleveringsmoeilijkheden, waardoor de inspecties en Raden van Be roep nog meer dan thans met werk zullen worden belast. Architect C. J. Franssen t Te Roermond is in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer C. J. Franssen. De heer Franssen was in het Katholieke Zuiden een zeer bekend architect, die voor al een grooten naam had op het gebied van kerkenbouw. BISSCHOPSWIJDING MGR. J. VERRIET O. P. DE PLECHTIGHEDEN TE VENRAY. Het was gister een groote dag voor het kleine Venray; in de uit 1401 dagteeke- nende parochiekerk van St. Petrus Banden had door den Aartsbisschop de plechtige Bisschopswijding plaats van Z. H. Ex. Mgr. P. I. Verriet, benoemd tot Apostolisch Vi caris van Curasao. Het stadje was in feesttooi. Van den to ren der kerk, waarin de plechtigheid plaats vond, - wapperde de Nederlandsche drie kleur, omgeven door een viertal witgele vlaggen, terwijl ook de ingang tot de kerk fraai versierd was, evenals het huis, waar in de nieuwe bisschop verblijf hield. Van dat huis tot aan de kerk waren de Pater straat en de Grootestraat met over den weg gespannen vaantjes en wimpels ve»-- sierd, die echter door het slechte weer veel te lijden hadden gehad. Het regenweer der laatste dagen had aan de geheele versiering veel schade toege bracht. Onder deze versiering ging gister morgen om halfnegen de niet minder kleu rige stoet, waarmee Mgr. Verriet naar de kerk werd gebracht, waar hij in 1880 ook gedoopt is. Het was een grootsche stoet, die werd geopend door marechaussees te paard en waarin verder meeliepen verschillende schutterijen, oa. de schutterij H. Anna in haar blauwe en de schutterij Zandakker in haar groene kostuums; verder besturen van allerlei patronaten en congregaties, vakvereenigingen, fanfarecorps, bruidjes enz. De a.s. bisschop, benevens zijn consecra tor, den Aartsbisschop Z. H. Ex. Mgr. Jan sen, liepen onder baldakijns in den stoet mee. H.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch en J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, reden in een auto in den stoet mede. Als verdere assistentie werd medewer king verleend door den pa-stoor der paro chie, den Z.E. heer Thielen, als presbyter assistens en kapelaan Geurts als ceremo- niaaius1, benevens door een 16-tal paters Dominicanen. In de eenvoudig, maar smaakvol met dundoek, in hoofdzaak licht-blauw, geel en wit, en met bloemen versierde kerk, was voor het hoofdaltaar in het Priesterkoor het altaar voor de wijdeling opgericht; ter wijl aan weerszijden in het priesterkoor het wapen van den nieuwen bisschop prijk te. Het wapen bestond uit vier kwartieren. In den linker bovenhoek het wapen der Dominicaner-orde. In den rechter boven hoek St. Petrus Banden, Patroon der Pa rochiekerk van Venraay. In den linker be nedenhoek de vredesduif met weegschaal der rechtvaardigheid in den snavel. In den rechter benedenhoek de heliotroop, sym bool der godsvrucht, omgeven door een kroon. De wapenspreuk van den nieuwen bisschop luidt: Pax Justitiae et honor pie- tatis. (De vrede der rechtvaardigheid en de eer der Godsvrucht). In de kerk werd de stoet ontvangen met het Ecce sacerdos van Halier, uitge voerd door het koor der parochiekerk, on der leiding van den W.E. kapelaan Strij kers, dat ook de overige gezangen uit voerde. Gezongen werd de Missa Reginae Martyrum van Refice, het Te Deum van Perosi en de Cantate Domino van Hassler. Het orgel word bespeeld door Henri Hel- ting. De plechtigheid, die het gewone ver loop had dat bij elke bisschopswijding wordt gevolgd, maakte diepen indeuk op alle in de overvolle kerk aanwezigen. Na afloop der plechtigheden was er om elf uur receptie. I>e Bisschopsstaf werd aangeboden door de parochianen der kerk van St. Petrus Banden te Venray. Do ring is uit Curasao" gekomen. Verder heeft de familie Nolens hem het borstkruis van Mgr. Nolens z.g. geschonken. VEREENIGING „DE NARCIS". Inkrimping der cultuur. Bespre king verlaging keuringsgeld, ophef fing snijbloemencontract en contribu tieverlaging. De beplante opper vlakte met 21 pet. toegenomen. In de bovenzaal van het Krelagehuis te Haarlem, vergaderde de leden van de vereeniging „de Narcis" onder presidium van den heer H. yan Zonneveld. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom en sprak daarna een openings rede. Spr. sprak een woord van dank bot den heer Grullemans, die vanaf de reor ganisatie van de plaatselijke vereeniging „de Narcis" te Sassenheim tot landelijke vereeniging, het voorzitterschap heeft waargenomen. De nieuwe voorzitter re kende op de krachtige medewerking der leden. Zooals bijna elk artikel in de tegen woordige tijd, heeft ook het artikel Nar cissen te lijden onder over-productie. De voorraadige hoeveelheid zal ingekrompen moeten worden en de gezondheidstoe stand zal steeds' aan de hoogste eiscJien moeten kunnen voldoen, willen wij onze Narcissen tot een loonende cultuur ma ken. De notulen van de vorige ledenverga dering werden onveranderd goedgekeurd. Voorts bracht hij verslag uit over de vereeniging van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat de keurig te velde door '23 controleurs is verricht en in de natijd 5 tot 8 controleurs controle heb ben uitgeoefend op de voor export af gekeurde partijenij en op droge bollen om. op de gezondheidstoestand van de ter veilingen aangevoerde leverbare Nar- cissenbollen. In 1931 stonden 4507 bedrijven voor den keuringsdienst ingeschreven, met een totaal beplante oppervlakte van 1 miilioen 130 duizend R.R. Tot het snijbloemencontract waren toe getreden 5786 personen of firma's en hadden 36 personen het contract onge zegd, hoofdzakelijk omdat zij geen Nar cissen meer teelden. In '31 zijn er 754 nieuwe contractanten bijgekomen. De commsisie van Scheidslieden op het Narcissen snijbloemencontract behandelde in '31: 31 overtredingen en 1930: 34. In 19 gevallen is boete opgelegd; de hoog ste bedroeg 300.de laagste 5. Vervolgens bracht de administrateur verslag uit over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Verheugend wae daaruit, te mogen constateeren, dat de gezondheidstoestand der Nracissen op een zeer hoog peil staat en wederom met een niet onbelangrijk percentage was ge stegen. De beplante oppervlakte met Narcissen was ovre het geheel met 21 pet. toege nomen vergeleken bij 1930. Het meeste hiervan kemt op rekening der trompet narcissen, die op zich zelve reeds met 25 pet. vermeerderde. Ter vergadering werd uitgereikt het finantieel verslag over 1931. De inkom sten waren zeer bevredigend te noemen. De ontvangsten hadden 68531.41 bedra gen aan keuringsgelden, contributie enz. Blijkens de balans bedraagt het batig saldo f 1605.33. Evenals het vorig jaar heeft de vereeniging wederrm een be langrijk bedrag bijgedragen in het fonds voor wetenschappelijk onderzoek en on persoonlijke reclame (2 et. per Roefonds) n.l. 15435.04. In de vacature C. M. Grullemans werd gekozen de heer F. Boot (Boot en Co.) Voorhout, terwijl als bestuurslid uit het Hoofdbestuur der Algemeene Ver. v. BI. cultuur dó heer J. Valkering Tzn. te Limmen werd benoemd. Bij de vaststelling van het keuringsgeld voor 1932 drongen enkele leden op verlaging aan. Het bestuur durfde echter een verla ging niet op haar verantwoording^ te ne men. Het heeft getracht om de 2 cent voor het Twee cent per Roefonds te halveeren, maar de andere bij het Centraal Bloem bollencomité aangesloten organisaties wil len daar niet aan. Om het Centraal Bloembollencomité die het beheer heeft over de gelden van het twee cent per roefonds los te laten, acht het bestuur niet op den goeden weg, omdat dan geen reclame meer gemaakt kan wor den voor de Narcissen en ook het weten schappelijk onderzoek niet voortgezet kon worden, terwijl beiden beslist niet gemist kunnen worden. Nog werd medegedee'd dat de loonen voor de controleurs verlaagd worden, daar over is nog geen beslissing genomen. Na eenige discussie werd het voorstel van het bestuur aangenomen en werd Jiet keu ringsgeld bepaald op 42 cent per Are. Een der aanwezigen vroeg wat van de 2 cent per roe, voor de Narcissen gedaan werd. Hem werd medegedeeld dat er regel matig beplantingen van Narcissen zijn uit gevoerd over geheel Europa, in de Tuille- rien te Parijs, Tiergarten te Berlijn, Hyde Park te Londen, te Zagreb in Joego-Slavië enz. Voorts wordt bijgedragen in het We tenschappelijk onderzoek, enz. Het bestuur is ervan overtuigd dat die 2 cent zeer nut tig besteed worden. De heer K. van Leeuwen zou gaarne zien, dat alle partijen Narcissen meer aan de certificaten werden gebonden, door in te voeren dat elke zending Narcissen in het binnenland, van een geleidebi'jet moet zijn voorzien, zooals bij de Ver. „de Hyacinth" opdat niet één zieke bol naar het buiten land kan verzonden worden. De voorzitter antwoordde hierop dat die regeling voor Hyacinthen wel mogelijk is, omdat die meer in een centrum geteeld wor den en niet zooveel kweekers omvat. Voor Narcissen zou het veel te hooge kosten me debrengen. De teelt daarvan is Veel te uit gebreid en omvat veel meer kweekers. De Secretaris zette uiteen de werkwijze van den keuringsdienst, ten aanzien van do droge bollen en welke regeling er bestaat met de controleurs van den Plantenziekten- kundigen Dienst. In overleg met de Plantenziektenkundi- gen Dienst zal getracht worden in die re geling nog verbetering te brengen en de controle nog scherper door te voeren.. De heer N. Zandbergen Wzn. en A. War- naar stelden voor om het Narcissensnij- bloemencontract op te heffen. De Secretaris merkte op dat dit op formeele gronden voor 1931/32 te laat was, dat. het bestuur hier over reeds van gedachten gewisseld had. Men was er echter eenparig tegen om het bloemensnijden van den kouden grond vrij te geven. Het meent dat er dan veel bloemen van het veld gesneden zullen worden en er groo ten kans bestaat dat die bloemen in het buitenland op de markten geworpen zullen worden. Dit. zou een vrijwillige concurrentie be- teekenen ten opzichte van onze buitenland- schen afnemers die juist- in de dagen dat hier de vroeg op het veld bloeiende Nar cissen verschijnen, nog met kassen vol bloemen zitten en dan door onze veldbloe men beconcurreerd worden. Dat mag niet gebeuren. De heer Grulle mans pleitte, sterk om het contract te hand haven. Er werd geen beslissing genomen. Men wilde het liever voorloopig nog afkijken. De heer Grullemans richtte rich daarna tot. de vergadering om een woord van dank te brengen aan alle leden en aangesloten bij den keuringsdienst voor de wijze waar op zij tijdens ziin voorzitterschap aan den opbloei van de Narcis he-bb- ^drgewerkt en voor het blijk van waardeering hem ee- schonken in den vorm van een pracht schil derij van Narcissenbloemen. In het bijzonder dankt hij de heer v.. d. Laan als Secretaris voor de prettige samen werking die hij vanaf de reorganisatie in 1921 mocht ondervinden. Ter vergadering werd nog gevraagd om de contributie voor leden tot f 1.te ver lagen. De leden stemden ermede in dat dit in de eerstvolgende ledenvergadering aan de orde werd gesteld. Een der aanwezigen wees er nog op dat dit het gevolg kan heb ben dat er dan 4000 leden toetreden en het dan moeilijk vergaderen zal zijn. Het bestuur gaf te kennen geen men- schenvrees te bezitten en zou het zeer op priis stellen, wanneer er wat nieuwe leden bijkwamen. De vergadering werd hierna gesloten. VOETBAL Dr. MAX R. D. TETZNER OVERLEDEN. Naar wij vernemen, -is vannacht in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam na een kortstondige ongesteldheid overleden Dr. Max R. D. Tetzner, specialist te Amster dam. Max Tetzner, die 35 jaar oud is gewor den, is een zeer bekend internationaal spe ler geweest. Hij kwam vele jaren uit in het elftal van Be Quick te Groningen. In 1921 speelde hij te Kopenhagen in het Ne- derlandseh elftal mee in de ontmoeting Denemarken—Nederland. Op 13 November 1921 kwam hij te Parijs uit in den wed strijd FrankrijkNederland, terwijl hij nog éénmaal de Oranje-kleuren heeft gedragen in den wedstrijd BelgiëNederland op 26 Maart 1922. Max Tetzner, die gewoonlijk rechts-bui- ten speelde, was correspondent voor de Technische Commissie van den K. N. V. B. LEIDEN. fbnsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avond» van 7.308.30 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging. Bovenzaal St. Vin- centiusgebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, des avonds van 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Jan. a.s. -waargeno men door apotheek W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telefoon 594. Max Tetzner was een der steunpilaren van de withemden, het bekende Be-Quick te Groningen. ,0.m. speelde hij mee in de ploegen, die in 1919 en 1920 het kampioen schap van Nederland veroverde, Tetzner heeft te Groningen aan de Uni versiteit gestudeerd en vestigde zich later te Amsterdam als specialist in neus-, oor- en keelziekten. Behalve als voetballer was Max Tetzner ook op ander sportgebied een zeer bekende persoonlijkheid. Yooixlat Van der Scheer als hardrijder op de schaats naar toren kwam. was het Max Tetzner, die een zeer sterk rijder was. In 19211922 won hij" het Neder- landsch kampioenschap op de schaats en kwam hiermede in het bezit van de „Van Heloma-plaquette'^. In 1928—1929 heeft hij dezen wisselprijs aan Van der Scheer moe ten afstaan. In de tussc-henliggende jaren is voor dezen prijs niet gereden. De teraardebestelling zal plaats heb ben Zaterdagmorgen a. s. te Groningen op het Esserveld. SCHAATSENRIJDEN DE EUR0PEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN TE DAV0S. Op Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari zullen te Davos de Europeesche kampioenschappen op de schaats worden gehouden. Vrijdag vindt voor het>eerst de wedstrijd plaat-s over een afstand'van 3000 Meter. Op de beide andere dagen zullen de 500, 5C00 en 1500 en 10.000 meter worden verre den. De volgende rijders hebben ingeschre ven: Finland met Thunberg; Noorwegen met Ballangrud; Duitschland met Barwa; Nederland met Blaise, Heiden, Keetman. Koops, Sohenk, en Van der Ruit; Polen met Kalberczyk en Mevrouw Nerin-gowa; Hongarije met Eötvös en Oostenrijk met Moser en Ried-1. Het is voor de eerste maal, dab een vrouw aan deze kampioenschappen deel neemt. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. OHR. HUYGEXS (thuisr.) pass. 4 Jan. Perim. J. P. COEN (thuisr.) vertr. 6 Jan. 's mid. dags 12 uur van Southampton. POELAU TELLO (uitr.) vertr. 6 Jan van Suez. TABINTA (uitr.) vertr. 5 Jan. van Sa- bang. KON. HOLL. LLY0D. IMMO (uitr.) pass. 4 Jan. F. Noronha. IVO (uitr.) pass. 6 Jan. Vlissingen van Amsterdam. KON. NED. STB. MIJ. AJAX arr. 6 Jan. van Barcelona te Genua AMAZONE arr. 0 Jan. van Oran te Na pels. EUTERPE arr. 6 Jan. van Oporto te Lissabon. HER MES arr. 6 Jan. van Reshadige te Smyrna. IRENE arr. 6 Jan. van Triëst te Fiume. THESEUS vertr. 5 Jan. van Danzig naar Stettin. VENUS arr. 6 Jan. van Algeeiras te Genua. KON. PAKETV. MIJ. RANTAUPPAXDJANG arr. 5 Jan. te Shanghai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. D'ELFTDIJK, Rott.-Vanc. vertr. 6 Jan. van Londen. DINTELDIJK, Vanc.-Rott. arr. 5 Jan. te San Francisco. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. GROOTEKERK (uitr.) arr. 2 Januari te Yokohama. MEERKERK (uitr.) pass. 6 Januari te Gibraltar. EMZETC0 LIJN. JONGE ANTHONY vertr. 2 Jan. van Castellon naar Burriana. JONGE ELISABETH arr. 5 Jan. van Bona te Londen. JONGE JACOBUS arr. 31 Dec. van Philippeville te Valencia. ROTTERDAMSCHE LL0YD. JACATRA (uitr.) pass. 6 Jan. Pantel- la r ia. PATRIA (thuisr) arr. 6 Jan. nam. 2 uur te Marseille. TOSARI (uitr.) vertr. 6 Jan. 's middags 12 uur van Genua.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2