23ste Jaargang DONDERDAG 7 JANUARI 1932 No. 7094 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE INSTALLATIE VAN NIEUWK00PS BURGEMEESTER 9e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief bereken<L Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De rooilijn en een andere lijn. In één der laatste nummea-s van het „Ge meentebestuur", het orgaan van de Ver. van Ned. Gemeenten, no. 11 van 1931, schrijft mr. J. Vink van Utrecht een arti kel over.: „Een onvoorzien gevolg van de gewijzigde Woningwet". Het wetstechni sche van deze beschouwing, hoe belangrijk ook voor aillen, die interesse hebben voor wetgevenden arbeid, laten we buiten bespre king, doch die kern van 'het artikel komt op 't volgende neer. In art. 2 der nu gewijzigde Woningwet leest men om.: „Ten aanzien van woningen en andere gebouwen stelt de gemeenteraad voor schriften vast: a. ter bepaling van de voorgevelrooilijn, waaronder wordt verstaan de lijn, die bij het bouwen, het geheel vernieu wen of veranderen, of het uitbrei den.... aan de wegzijde niet mag worden overschreden; enz. Op die gespatieerde woorden vestigt de schrijver nadrukkelijk de aandacht, en hij acht het niet juist, dat de Minister er de Kamer niet attent op gemaakt heeft. Immers, de bedoeling der wijziging heet te te zijn, een einde te maken aan de „ver warring en onzekefheid", welke er (althans volgens de Regeering) ten aanzien van de rooilijn heerschten. Welnu, die onzekerheid wordt door deze wijziging opgeheven, maar er komt meteen de ongedachte zeker heid, dat deze nieuwe bepaling de voorge velrooilijn als middel ter regularisatie of verbreeding van straten zoo goed als ge heel verlamt en onbruikbaar maakt aldus merkt de schrijver in „Gemeentebe stuur" op. Waarom? Tot nu toe moest men n.l. zich aan de rooilijn houden bij alle, ook bij g e d e e 1- t e 1 ij k e, vernieuwingen of veranderingen; in het vervolg zal slechts bij volledigen nieuwbouw terugplaatsing van den gevel gevorderd kunnen worden. Als de gemeenteraad een rooilijn voor een straat had vastgesteld, om deze bin nen afzienbaren tijd te kunnen verbreeden, dan kregen de huiseigenaren, wier percee- len buiten die rooilijn vielen, geen verlof meer voor verbouwing (b.v. van woonhuis tot winkelhuis) tenzij zij zich terugtrokken binnen de rooilijn. Dat zal nu is de wetsinterpretatie van mr. Vink juist in den vervolge niet meer zoo gemakkelijk gaan. Enwij betreuren dat niet. Wij betreuren dat niet, omdat de ge meenten, voorzoover ons bekend (in Lei den b.v.) maar eenvoudig een rooilijn vast stellen en daardoor eigendomsrechten be perken of opheffen, zonder te denken aan eenigerlei schadevergoeding voor do betrokken eigenaars. Zoo plegen heel fat soenlijke gemeentebesturen |op te treden! In den vervolge zal men waarschijnlijk boaiwverbod of onteigening ter hand moe ten nemen. In dat laatste geval zal toeken ning van schadevergoeding vanzelf spre kend zijn. Maar de gemeentebesturen mogen, ook eens bij bouwverbod of bij vaststelling van een rooilijn meer denken aan de lijn v.an rechtvaardigheid meer dam vaak tot he den het geval was. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Prov. Staten hebben gisteren breedvoe rig voortgezet de debatten over het voorstel tot aanvulling van het provinciaal wegen plan, met het volgende resultaat. De Staten nemen het wegenverslag voor kennisgeving aan, keuren het voorstel tot aanvulling van het provinciaal wegenplan en de motie-Schilthuis zonder stemming goed en verwerpen met 31 tegen 21 stem men een in den loop der vergadering door den heer Trouw ingediende motie ten gunste van plaatsen van een weg van Zuid- land naar het Voornsche kanaal op het Pro vinciale Wegenplan. VAN VELE ZIJDEN GELUKWENSCHEN. (Vervolg). Dr. H. J. Lovink, burgemeester van Al phen aan den Rijn, met den gemeente secretaris, den heer Salverda bij de instal latie aanwezig, verkrijgt nu het woord en richt zich het eerst tot den afgetreden burgemeester. In 'n zeer sympathieke toe spraak, herinnert hij er aan hoe de samen werking tusschen de twee gemeenten steeds buitengewoon hartelijk was en ver heugt zich zeer over de voldoening, dat zijn zoon hem is opgevolgd. Van den zoon zegt spreker, dat de jeugdige leeftijd tel kens is genoemd doch indien dit een na deel is, dan is dit een nadeel, dat eiken dag minder wordt. Spreker hoopt, dat de aangename samenwerking steeds intact zal blijven. Pastoor H. P. A. van Dijk, sprekend te vens namens zijn confrater van Noorden, Pastoor Borsboom, zegt zijn parochianen reeds te hebben opgewekt tot eerbied, lief de en gehoorzaamheid jegens het nieuw opge.treden gezag, wenscht den functiona ris nu ook geluk met de roeping, in over heid te zijn gesteld, zegt dat ongetwijfeld reeds vele gebeden zijn opgegaan opdat Hij de daaruit voortvloeiende plichten ge trouw mag vervullen en hoopt dat hij tot in de grijsheid tot heil en zegen van ge heel de gemeente mag werkzaam zijn. Wethouder P. Augustinus verplaatst zich in den geest 12 jaren terug, toen de afge treden burgemeester van der Weijden hier geïnstalleerd werd en sindsdien is de taak zeker niet lichter geworden, waar nog bij komt de moeilijke tijd van heden. Spr. zegt echter, dat burgemeester van der Weij den op de steun van den geheelen raad kan rekenen, indien hij zich bewust is de bur gervader te zijn van allen, wenscht hem ge luk, en hoopt dat hij de kracht mag hebben de opgelegde taak te vervullen tot geluk en voorspoed, groei en jdoei van Nieuw koop. De lieer C. Breedijk, lid van den gemeen teraad, wenscht den burgemeester en ook zijn familie geluk met deze installatie. Spreker noemt het ambt er een van veel gewicht en zorg, door goede verhou dingen en samenwerking zal er nog veel opbouwend werk verricht kunnen worden en noemt eenige perspectieven als indus trie en tuinbouw, in verband met de sme den-actie en het ontginningsbedrijf. Al zitten wij thans in een donkeren tijd, er zal wel weer licht komen en daarop moeten we voorbereid zijn om dan de ge meente, eventueel met de hulp van Rijk en Provincie tot verhoogden welstand te brengen en wenscht hiervoor Gods zegen toe. De heer P. Stam, lid van den gemeente raad wenscht den functionaris geluk en zegt ook gaarne het gebed van hem en de zijnen toe, opdat hij met hart en ziel zich aan zijn taak zal kunnen wijden, hoopt dat de raadsvergaderingen steeds een prettig en vlot verloop zullen hebben, zonder dat verschil van meening nog behoeft ,uit te blijven. De gemeente-secretaris, de heer C. J. Groenendijk zegt zijn zwijgende rol in de raadsvergaderingen even het zwijgen op te leggen om mede namens alle gemeente ambtenaren een kort woord te spreken. Spreker heeft 12 jaren dag aan dag met den geinstalleerden burgemeester samen gewerkt eerst als volontair en later als ambtenaar en meent, dat wel niemand bui ten de familiekring hem beter kan kennen dan hij en zegt dat wel niemand zich meer verheugt over deze benoeming dan ook hij. Spreker kent den functionaris als een stoer werker, als een man met hoof- sche manieren in zijn optreden en boven dien doorkneed in de theorie en prac- tijk van de gemeentelijke administratie. Spreker ziet in hem een chef, die zeer ze ker kennis neemt van'de ambtelijke advie zen, doch die ten slotte zooals het ook be hoort een eigen en geheel zelfstandige be slissing neemt en ook zelf de. verantwoor delijkheid zal aandurven. De leeftijd laat toe niet alleen het zilver maar ook het goud en spreker wenscht hem dit van harte toe. Dat de nieuwe burgemeester op de volle toewijding zal kunnen rekenen van het ge- heele ambtenarencorps spreekt van zelf, zegt spreker, en dat zulks geschieden zal geheel con amore behoeft evenmin gezegd. Spreker wenscht ook de ouders en familie leden geluk en hoopt dat de voldoening van dezen dag immer bestendigd blijft. De heer J. G. Zwart, lid van den ge meenteraad heeft de leefaijd aanvankelijk vreemd aangedaan, doch gelooft thans dat het juist wel goed is. Jeugdige menschen, jeugdige ideeën en deze hebben wij noo- dig om de gemeente tot bloei te brengen en zeer bijzonder de smedenindustrie en het ontginningsbedrijf te ontwikkelen. Wie werkt maakt fouten, doch deze zullen even tueel vergeven worden. De burgemeester van Zevenhoven, de heer W. J. Bocxe, biedt mede zijn geluk- wenschen aan, acht zich overtuigd dat hier een goed keuze is gedaan, ziet een ge meente bier vol idealen en hoopt dat de functionaris deze in zich op zal nemen en tot werkelijkheid mag brengen. De waarnemend burgemeester deelt nog mede, dat bericht van verhindering zon den dominé van Wijngaarden, dr. M. Koert, raadslid Alb. van Houten en jhr. K. de Muralt, burgemeester van Ter Aar en waar niemand meer het woord verlangt, dankt spr. de aanwezigen voor de bewe zen eer en sluit de vergadering met gebed. Rondrit door de gemeente. Het weder was zeer ongunstig, en het regende als het in geen maanden gedaan had, toen 14 auto's voor- en afreden voor het maken van een rondrit door de ge meente. Bij de dorpsschool, de R.-K. Jon gens- en Meisjesschool, de Christelijke School en ten slotte ook bij de R.-K. School te Noorden werd een oogenblik stil gehou den en had de burgemeester een kinder- hulde in ontvangst \te nemen. De burge meester hoofde deze hulde op de school pleinen staande aan, dankte en liet voor elk der kinderen een traetatie achter. De belangstelling was trots het slechte weer algemeen en de buitenwijken stelden het buitengewoon op prijs, dat men ook daar passeerde. Bij de aankomst in het dor-p had het fan farecorps „Eensgezind" plaats genomen in de muziektent en klonken er weldra de vroolijke toooen over het dorpsplein. Na e9n half uur kwam de zangvereeni- ging „Amicitia" een zanghulde brengen, welke eveneens uitstekend slaagde. Op de receptie, welke te half vijf aan ving was het zeer druk. Wij merkten op zoo goed als alle onderwijzers van de verschil- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De gisting in Britsch-lndië. (Buitenl., 2de blad). De Japanners rukken steeds verder in China op. (Buitenl., 2e blad). Storm- en hoogwater-berichten. (Bui tenl., 2e blad). Een ramp op de eilanden Bali en Lom bok? Alle verbindingen verbroken. (Ned.- Oost-Indië). BINNENLAND. De Bisschopswijding van mgr. Verriet, Apostolisch Vicaris van Curasao. (1st© en 2de blad). Vergadering van de Vereeniging „De Narcis". (L. en T„ 1ste blad). De storm van gisteravond. (Gem. Berich ten, 3de blad. Vrachtboot vergaan. (Gem. Berichten, 3e blad.) EEN BESCHOUWING OVER HET GOUD ALS WAARDE METER Bladz. 7 lende scholen, een reputatie van het Vei- lingbestuur te Vinkeveen, een deputatie van de Lichtfabrieken te Leiden, het be stuur van de zangvereeniging „Amicitia", het bestuur van de gymnastiek-vereeni- ging, die tevens een bloemenmand aan bood, en tal van gemeentenaren en be kenden. Nog tal van bloemstukken werden aan geboden. Na de receptie werd in het Patronaats gebouw aan verschillende genoodigden een diner aangeboden waaronder behalve de familieleden o.m. aanzaten de Eerw. Gees telijken en de leden van den gemeente raad. Het gemeentehuis was op smaakvolle wijze met palmen en bloemen versierd. De nieuwe Burgemeester van NIEUWKOOP en de beide wet houders op het bordes van het Raadhuis.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1