UIT DE OMGEVING DINSDAG 5 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G WEINIG BEMOEDIGENDE VERKLARING VAN STIMSON. Staatssecretaris Stimson heeft een rede over de ontwapeningsconferentie gehouden, waarin hij waarschuwde tegen het koeste ren van overdreven verwachtingen en ver klaarde, dat de Ver. Staten op de ontwa peningsconferentie slechts weinig hebben aan te bieden, zoodat er nauwelijks moge lijkheden voor politieke transacties bestaan. De regeering der Ver. Staten weigert na drukkelijk eenig veiligheidspact met Frank rijk of andere Europeesche staten te onder teekenen. Veiligheid door wederzijdsohen steun is niet mogelijk. BUITENL. BERICHTEN. WAGEN VAN KABELSPOORWEG OMLAAG GESTORT. Tien ernstig gewonden. In de nabijheid van Lyon is een wagen van den kabelspoorweg, ten gevolge van een breuk in den kabel, pinlaaggestort. Tien passagiers werden daarbij ernstig ge wond. Het ongeluk geschiedde op dezelfde plek, waar het vorig jaar door een aard storting talrijke huizen werden bedolven. HOOGWATER EN STORM. In verschillende deelen van Duitschland. Uit het Donaugebied, de Allgaü, Neder- en Noord-Beieren komen thans steeds meer berichten van hooge waterstanden. Bijzonder sterk zijn de heken van het Beiersche Woud gestegen. Te Muüchen be reikte de Isar gisteren tegen den middag den z.g. kleinen hoog-waterstand. De ri vier stijgt nog steeds. De Weser is in de laatste dagen sterk gestegen. Ook de zijriveren van de Weser voeren massa's water mee. De electrisohe centrale in het Weserdal, zoo wordt uit Hameln gemeld, is geheel door het water ingesloten. De brandweer en de rijksweer moesten bewoners uit het Oostelijke gedeelte der stad met bootjes uit de overstroomde huizen halen. In de nabijheid van Hasperde zijn 40 auto's in het water blijven steken. Het lage gedeelte van Salzhemmendorf is over stroomd. Het plaatsje is van het post- en spoorwegverkeer afgesloten. Iti de nabijheid van Fuehlen moesten vele auto's uit het water worden gehaald, terwijl de woningen gedeeltelijk werden ontruimd. Uit Minden in Hannover wordt een ver dere stijging van de Weser gemeld. Het hooge water in het Ertsgebergte, aldus meldt een bericht uit Dresden, heeft een stand bereikt, welke nog hooger is dan die van de noodweercatastrofe in het Sohvvarzwassertai van 6 Juli 1.1. De Mulde is op verscheiden plaatsen buiten haar oevers getreden De laaggele gen huizen zijn overstroomd. De Loesnitzbee heeft het stadion te Aue over een breedte van ongeveer 10 M. overstroomd. Ook te Schwarzenberg zijn alle laagge legen huizen door het water overstroomd. Te Zwic-kau werden twee straten afgezet wegens het gevaar van het hooge water. Tengevolge van het dooiweer in het brongebied van de Saaie en haar zijrivie ren, zijn de Saaie en de Witte Elster sterk gewassen. De Saaie heeft bij Fic-hicht en de Witte Elster bij Greiz het eerste hoogwaterpeil overschreden. Ook andere rivieren melden hoog water. Uit Walkenried in.den Zuidelijken Harz wordt het hoogste water sinds 1909 ge meld. De brandweer moest des nachts ge alarmeerd worden om het vee in veiligheid te brengen. Ook de Wupper heeft hoog wa ter. Uit Hildburghausen wordt gemeld, dat door het plotseling smelten van de sneeuw en den velen regen de rivieren in het Thüringerwald voortdhrend wassen. De Itgrund bij Coburg is over een uit gestrekt gebied overstroomd. De verbindin gen tusschen de dorpen zijn verbroken. Van den spoorweg Elsfeld—Unterneu- brunn is een deel van den spoordijk wegge spoeld. zoodat het verkeer moest worden gestaakt. In het Zwarte Woud zijn de meeste ri vieren buiten haar oevers getreden. In Kehl staan de straten blank, het spoorwegver keer is gedeeltelijk gestagneerd en auto bussen onderhouden de verbindingen. Ook in het Westerwald en in den Tau- nus staan de riiveren, waaronder de Lahn, zeer hoog, speciaal ook de Neckar. De dijkdoorbraak bij Kehl. Omtrent de dijkdoorbraak in den spoor weg Appenweiler—Kehl wordt nog ge meld Door den hevigen regenval en het snelle smelten van de sneeuw gedurende de laak ste dagen werd de dijk ondermijnd. In de nabijheid van Neumuerl spoelde de dijk over een lengte van 20 tot 25 meter -weg, zóodat alleen de rails bleven hangen. De nacht-sneltrein, die om twee uur uit Kehl vertrok, kon den spoorweg nog pas- seeren. De latere treinen moesten echter in Kehl vastgehouden worden. De sneltrein Pariis—Munehen en omge keerd werden over Wintersdorf geleid. Radio-station onklaar. Door den hevigen storm is gistermiddag de antenne van het zendstation te Maag denburg vernield. Men hoopt morgenoch- fen de schade hersteld te "hebben. Intus- «rhen wordt getracht met een noodanten- ne te zenden. Overstroomingen in Schotland. Tengevolge van hevige en sedert 31 De cember aanhoudende regens in de Weste lijke en Zuid-Westelijke districten van Schotland zijn verscheidene rivieren bur- ten haar oevers getreden. Bebouwde landerijen zijn in meren her vormd, terwijl de straten te Galsgow, Kil marnock en andere plaatsen op kanalen gelijken. Talrijke huizen zijn overstroomd waar door eenige honderdtallen personen tijde lijk dakloos geworden zijn, Vooral op het platteland zijn verschei dene huizen door het water ingesloten. Storm in Italië. De provincie Ancona is hevig door ëen storm geteisterd. De sneeuw is in zulke hoeveelheden ge vallen, dat het verkeer en de telegraaf diensten geheel zijn stilgelegd. Verscheidene schepen konden de haven niet binnenkomen. Eenige er van bevinden zich zelfs in ontredderden toestand. Ook de omgeving van Vitérbo is door een hevigen orkaan geteisterd. Alle ver bindingen zijn verbroken, terwijl ook de geheele streek in duisternis is gedompeld, daar de storm de bovengrondsche electri- sche kabels van de palen heeft geslagen. Groote brand in een drukkerij. In de in de onmiddellijke nabijheid van het hoofdstation te Dresden gelegen boek drukkerij en papierhandel N. M. en B. Zocher is Maandagochtend een groote brand uitgebroken. Bij het blusschings- werk werden verscheidene brandweerlie den door den r.ook bedwelmd. Twee wer- .don door steekvlammen ernstig aan het ge laat en handen gewond. Groote branden. Een hevige brand heeft het Morrelblok in de zakenwijk van Dover (in New- Hampshire) verwoest. Tientallen personen in en bij dit blok wonende, moesten op straat vluchten. De brand heeft groote schade veroorzaakt. De hevige storm joeg de vonken tot bui ten de stad en de brandweer-autoriteiten, bevreesd dat het vuur zich zou uitbreiden, hebben de hulp ingeroepen van negen de partementen in drie staten. Een hevige sneeuwval heeft de vonken echter gedoofd, vóórdat zij nieuwe schade konden aanrichten. VATICAANSCHE BIBLIOTHEEK. Reeds weer geopend. De Vaticaansche bibliotheek, die na de instorting in den Sixtijnschen vleugel ge sloten was, is gisteren heropend. De Harvard-University en de bond van Italiaansche bibliothecarissen hebben den leider van de Vaticaansche bibliotheek te legrafisch hun medewerking toegezegd bij de vervanging van de boeken, welke bij de instorting van het dak van de bibliotheek verloren zijn gegaan. Naar in goed ingelichte kringen ver luidt, zijn van de bedolven 15.000 boeken ongeveer 2 k 3000 geheel vernietigd. Een roover neergeschoten. Gistermiddag tegen twaalf uur zijn twee gemask-erde mannen de kassierskamer van het administratiegebouw der mijn „Teuto- burgia" te Holthausen binnengedrongen. Zij hielden de aanwezigen met hun revol vers in bedwang, stalen 1200 mark en na men de vlucht. Een der roovers sprong op de tram en bedreigde een daar staanden rechercheur, dien hij kende, met zijn re volver, ten einde den rechercheur te be letten, hem te arresteeren. Een ahdere re chercheur slaagde er echter in, den roover met een schot neer te leggen. Bij onder zoek bleek, dat de man( die op slag dood was, de 1200 mark bij zich had. Borri ontploft. Bij het passeeren van een autobus, welke op weg was van Porto naar Balbom, is een bom ontploft, waardoor verscheidene personen, die zich in de bus bevondei., werden gewond. Verschillende personen zijn in verband hiermede gearresteerd, onder wie de ex-kapitein Ramalho. Brutale roof te Bazel. Maandagochtend werd in een juweliers winkel in de binnenstad te Bazel ingebro ken. Uit de étalage wérden behalve kost bare ringen dertig gouden horloges gesto len. De totale waarde van de buit der die ven bedraagt vijftigduizend Zwitsersche francs. DE GEMEENTEBEGROOTING. Verhooging opcenten gemeentefonds belasting. De Gemeentebegrooting, die de vorige maand reeds in commissoriale vergadering van den Raad is besproken, zal in deze maand in openbare behandeling komen. De begrooting is sluitend gemaakt door de opcenten op.de Gemeentefond«belasting van 28 op 60 te brengen. De gewone dienst sluit met een bedrag van 645.507.43 in inkomsten en uitgaven. In 1927 was dit bedrag 479.608.32 y2In vijf jaar tijd-s alzoo een vermeerdering van jaarlijksceh uitgaven van 165.899.10^, ter wijl de bevolking in dien tijd slechts met pl.m.^2000 is toegenomen. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Achtjarig knaapje gedood. Gisteren is in de Annastraat te Katwijk het achtjarige knaapje D. Harteveld van een vrachtauto gesprongeij, waarna het een der achterwielen over het hoofd kreeg. "Met een zwaren schedelbreuk is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij gisteravond is over leden. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke werkverschaffing zijn geplaatst 200 werke- loozen. Arbeidsbeurs. De stand der werke loosheid is volgens de inschrijvingen aan het bureau der Arbeidsbemiddeling als Volgt: Varensgezellen 8, visschers 188, ex peditieknechts 1, stokers 4, monteurs 1, kuipers 15, mandenmakers 3, grondwerkers 26, opperlieden 16, metselaars 14, timmer lieden 20, schilders 4, losse arbeiders 98, fabrieksarbeiders 1, warmoeziers 1, land arbeiders 23, zeilmakers 1, machinisten 3, totaal 528. Aan de vrouwen-afdeeling: fa brieksarbeidsters 1, werksters 1, huishoud kundigen 1, kantoorbediende 1, totaal 4. LEIDSCHENDAM. Huurverlaging. Door de bewoners van een 80-tal woningen, staande aan den Broekweg, is aan de eigenaresse, mevr. de wed. de Zwart, het verzoek gericht de huur dezer woningen met 1.per week te verlagen. De Hanze. Woensdag zal de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te Leidschendam op grootsche wijze haar 20- jarig bestaan vieren. Des morgens om 8.15 uur gezongen H. Mis met Algemeene H. Communie der leden. Na de H. Mis ge meenschappelijk ontbijt in het Patronaacs- gebouw. Des middags om 2 uur groot Kin derfeest voor de kinderen der leden; a.m. optreden van Jan Brink en Tom en Bib, de 2 dolkomische Augusten en opvoering der kinder-operette „Hans en Grietje. Om half 8 uur groote feestavond met mede werking van ëen variété-gezelschap onder leiding van Jan Brink; o.m. optreden van Jan Brink, de geestige humorist van dezen tijd, mr. Moelziek, de grappige muzikale clown, Zotte Henkie, de oerkomische kuns tenaar op het slappe koord. The 3 Nelsons, de wereldberoemde acrobaten. „Pimmel als Huisknecht", komische klucht in één be drijf. Alles bij elkaar belooft het een schit terende dag te worden, die alleszins zal slagen en naar ieders genoegen zal zijn. HILLEGOM. Bouwen. Aan de N.V. „Higo" is ver gunning verleend voor het bouwen van 6 winkelhuizen en 42 kleinere woningen in het verlengde van de Ambachtstraat. LEIMUIDEN. Auto' in de sloot. Zondagavond ge raakte een auto toebehoorende aan den heer Reekers te Nieuw-Vennep'en bestuurd door zijn zoon in de diepe sloot langs den Nieuwe weg. De vier inzittenden konden gelukkigerwijs spoedig het portier open doen, zoodat persoonlijke ongelukken zich niet voordeden. Met behulp van een vracht- auto trachtte men eerst de auto op het droge te krijgen, hetgeen echter niet mocht gelukken. De hulp werd ten slotte inge roepen van de firma Maarse en Kroon, die met zijn materiaal en personeel de auto weder op het droge bracht. De bevolking. Op 1 Jan. 1931 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2011 per sonen, n.l. 1010 mannen en 1001 vrouwen. In 1931 vertrokken 44 mannen en 54 vrou wen, er overleden 5 mannen en 4 vrouwen. In 1931 vestigden zich 43 m. en 60 vr,, ge boren werden 18 m. en 29 vr. De bevolking vermeerderde derhalve, in 1931 met 12 man nen en 31 vrouwen, zoodat op 1 Jan. 1932 de bevolking bestond uit 2052 personen t.w. 1022 mannen en 1032 vrouwen. Gevestigd: van Borgen H. Meijer en gezin; van Alkmaar P. de Prie; van Yerseke A. Slijkerman, pastoor en M. C. C. Welling, huishoudster. V er trokken: naar Rijnza ter woud e J. F. van Velzen en gezin; naar Monster A. H. J. Sprenger, pastoor; naar Lisse C. M. Brewe; naar Aalsmeer J. A. Treur en gezin; naar Warmond G. de Raadt; naar Loenersloot C. van Bostelen. Geboren: Albert, z. van Y. F. Rade- maker en R. Vis. Adrian us, z. 'van W. Vonk en M. Treur. Overleden: J. van Haaster 70 j., echtgenoot van B. C. Verhaar. SASSENHEIM. Retraiteclub St. Willibrord. Gister avond had in een der zalen van het K.S.A.- gebouw een ledenvergadering plaats van de retraiteclub afd. mannen. Te aoht uur opende de voorzitter, de heer J. Hoogen- straten, deze bijeenkomst en wenschte alle leden nog een Zalig Nieuwjaar, ook'in 't belang van de vereeniging. Spreker memo reerde, dat verleden jaar, wegens de M's- sie geen retraite is gehouden en hoopte dat •dit jaar velen zullen gaan. De goed ver zorgde notulen werden onveranderd goed gekeurd. Vervolgens werd door den pen ningmeester verslag uitgebracht. Deze bleek te hebben ontvangen 240.35 en uit gegeven 208, waarna hem dank werd ge bracht voor het finantieel beheer. Vastge- steld werd om van 12 tot 1 5jan. retraite te houden. Hieraan zullen 33 personen deel nemen. Vervolgens werd een verloting ge houden van 3 retraitekaarten, welke resp. werden gewonnen door D. Beijk, A. Elfrink en Joh. Kortekaas. De .bestuursverkiezing ging vlug onder de hamer door, daar allen bij acclamatie wei-den herbenoemd. Ook werd besloten geen commissaris-geldoplia- ler meer te benoemen, en dit werk in 't vervolg te verdeelen in hét bestuur. Bij de rondvraag werd meegedeeld, dat de werk- loozen hun kaart kunnen laten afstempe len voor drie dagen tegelijk. Verder, dat het bestuur a.s. zomer met medewerking van den directeur een propagandavergade- ring zal houden teneinde de vereeniging grooter te maken. Hierna sluiting. TER-AAR. Jubileum. Den len Januari, toen de heer Togni den dag herdacht 25 jaren in dienst te zijn geweest bij de Prov. Staten van Zuid-Holland, is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Aan het Bruggehuis wap perde de vaderlandsche driekleur. De technisek-ambtenaar L. Wiertsema met zijn gezin kwam den jubilaris gelukwen- schen en overhandigde hem een eervolle vermelding met een couvert. Bouwen. Aan de firma Wed. C. Aker boom is opgedragen te bouwen een dubbel woonhuis voor den' heer P. Egberts te Nieuwveen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 161. Terwijl de verkeersagent manmoedig de wacht hield met getrokken zwaard verwisselde»' de slotenmaker en de kabouter deo toovernng voor dun, welke door dsn slotenmaker was vervaardigd Ik ben nieuwsgierig of ze het zal merken, als ze wakker vv»rd /eule de s'oten- maker. „Ik denk het niet", antwoordde de andere, want de gelijkenis is sprekend. 162. Nauwelijks waren de ringen omgewisseld of er dreig de een groot gevaar. De groote spin, die steeds- boven het bed van de heks hing en daar de wacM hield, kwam dreigend naar beneden," zoo nijdig als een s dn natuurlijk. Ze zag wat men wilde en kwam naar hen toe, terwijl de agent met zijn zwaard bleef staan. „Vlucht, vlucht", riep de kabouter. Het gevaar is groot, en tel je vijand niet te licht. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan benoemd de volgende W. W. E. E. Heeren: 'Kfdam (H. Lamb.) J. J. Hogervorst, A'dam (H. Willibr. buiten de V.) S. Linthorst, A'dam (Begijnhof) H. van Spanje en Rijswijk F. Eppings, neom. P. DAMASUS SL00TS 0. F. M. f Plechtige uitvaart en begrafenis. Gisteren, 4 Januari, had te Weert de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van de zeereerw. Pater Damasus Sloot O.F.M., secretaris van de Nederlandsche Provin cie der Minderbroeders. Zondagavond werden plechtig de Met ten van de overledene gezongen, waarbij agens was de Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada, Provinciaal der Minderbroe ders, met assistentie van de twee priester broeders van den overledene, P. Cuniber- tus Sloots, archivaris en rector te Weert en P. Ephrem Sloots, lector te Venray. Nadat op Maandagmorgen de geheele klooslergemeente 't stoffelijk over schot van dien diep-betreurden overledene onder ge zang en gebed ter kerke had gevoerd, be gonnen de gezongen Lauden. Agens was daarbij de Hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek, oud-Provinciaal der Minder broeders, thans Pastoor te Amsterdam. As sistentie verleenden de P.P. Definitoren Marius Lamers, Magister te Wychen en Meinardus Broersen, Vicarius te Venra.y. De plechtige II. Mis van Requiem werd op gedragen door de Hoogeerw. Pater Pro vinciaal Honoratus Caminada met assis tentie van P. Damasenus Rombouts, direc teur van de R.-K. H. B. S. te Heerlen, waaraan de overledene ruim 12 jaar a-s leeraar was verbonden en P. Germanus Vrijmoed, Definitor, moderator der studen ten te Delft. Bij do plechtigheid waren talrijke en vrienden en geestelijken tegen woordig o.m. werden opgemerkt de Hoog eerw. Pater Simon Bennenbroek, oud-Pro vinciaal der Minderbroeders, pastoor te Oudewater, P. Sergius Emonds, als verte genwoordiger van het gymnasium te Ven ray, waaraan de overledene eveneens als leeraar verbonden was geweest, P. Petrus Nielen, rector te Heerlen, P. Luchesius Moeskops, rector te Kerkrade, P. Arca- dius van der Hoeven, gardiaan te Sittard, P. Theodorus Binnendijk, gardiaan te Heerlen, J. Canutus Peters, vicarius en leeraar aan het Missiecollege te Sittard, P.P. Gardiaan en Vicaris van het klooster der Duitsche Paters Franciscanen te Wa- tersleyde, een vertegenwoordiger van het studiehuis van de Duitsche Franciscanen te Exaeken, de Overste van het Pensionaat St. Louis te Weert, Ir. Jules- Kayser te Venlo enz. enz.* Na afloop- van de plechtige H. Mis werd de absoutte verricht door P. Provinciaal met. bovengenoemde assistentie, die ook de begrafenis deden in tegenwoordigheid van de heele kloostercommuniteit en .tal rijke familieleden, waaronder vooral de tegenwoordigheid van de bejaarde moeder grooten indruk maakte. De belangstelling op schriftelijke wijze was bij dit overlijden overweldigend groot; van zeer talrijke geestelijke en wereldlij ke overheidspersonen werden de innigste bewijzen ontvangen van hartelijke deelne ming met het overlijden van dezen eminen- ten Minderbroeder, waaruit ten duidelijk ste blijkt, hoe deze zachtmoedige, beschei den, eenvoudige, maar ook rijkbegaafde zoon van Sint Franciscus zich onbewust de hartelijkste sympathie van zijn mede broeders. en talloos, vele anderen had ver worven. Hij rust nu zacht na een zeer welbesteed en een diep-religieus leven op het klooster kerkhof te Weert. Moge Sint Franciscus dezen kleinen en armen broeder reeds in het hemelrijk hebben gevoerd. Maar moge ook zijn schitterend voorbeeld van een echt kloosterlijk en priesterlijk leven aan alle Katholieken dit ééne leeren wat men schreef bij de dood van zijn voorgan ger P. Silverius BreidfeldGa de kloos ters eerbiedig voorbij. Want daar wonen de voornaamste, edelste en waardie-ste kin deren van onze II. Roomsche~Kerk. DE DERDE ORDE. Gewestelijke Directeuren- en Besturen- congres te Haarlem. 't Is een verblijdend verschijnsel, dat in steeds breedere kringen de Franciscus-geest doordringt. Want Franciscus-geest is goed heid. soberheid, offergeest, deugden in on zen tijd zoo broodnoodig. Ter gelegenheid nu van 't zevende eeuw feest van haar Patrones, de H. Elisabeth van Hongarije, heeft de Derde Orde van St. Franciscus in verschillende deelen van 't land directeuren en bestuursleden der Derde Orde samengeroepen tot een gewes telijk Congres. In deze bijeenkomsten wordt ons getoond, ten voorbeeld, Sint Elisabeth, de koningin van de Charitas. Er wordt gesproken over de daadwerkelijke liefde,'over charitatieve actie., over armen- en ziekenzorg volgens Franciscus' Derde Orde-regel. 't Laatste Congres nu zal voor Noord- Holland gehouden worden en wel op 13 Januari a.s. te Haarlem (Kleverpark). Onnoodig te zeggen, dat zoo'n bespre kingen van het grootst belang zijn voor de Derde Orde zelf, voor de Charitatieve actie in 't algemeen. Want wat is er tegenwoordig van actu- eeler aard dan de zorg voor den noodlijden den evenmensch? We verwachten dan ook van dat Congres van directeuren en be stuursleden rijk succes. De aanwezigen zul len vernemen, wat de werkdadige liefde in de Derde Orde heeft gedaan en kan doen. 'n Sterke terugslag zal snoedig merkbaar zijn in alle Derde Orde-afdeelingen. Moge 'fc Congres door ijverige deelname en vruchtbare besprekingen de Elisabeth- geest in deze Provincie nog hooger doen op bloeien.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6