DE NIEUWE R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES BUITENLAND DINSDAG 5 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S EEN MODERN INGERICHT SCHOOLGEBOUW. EEN KIJKJE VOOR DE OFFICIEELE OPENING. We staan thans aan den vooravond van de officieele opening van de nieuwe R. K. Vakschool voor Meisjes, het imposante gebouw aan het Galgewater, dat den archi tecten, den heeren L. en ir. Jan A. van der Laan in alle opzichten eer aan doet. Reeds het uiterlijk aanzien van het ge bouw wettigt de veronderstelling, dat onze katholieke vakschool voor Meisjes thans een huisvesting bezit, harer waardig en die veronderstelling wordt werkelijkheid, wanneer men een kijkje binnenin mag ne men. Wanneer we hier schrijven, dat dit ge bouw deze vakschool waardig is, dan over drijven we daarin geenszins. Immers, de R. K. Vakschool heeft haar sporen op on derwijsgebied ten volle verdiend. Niet al leen voor Leiden en omgeving, ook voor het geheele land is zij een uitnemende leerschool geweest, waar kundige leer krachten, onder leiding van een bekwame directrice, jaren lang voor onze meisjes het beste van het beste gegeven hebben en als zoodanig heeft de school dan ook naam en gezag gekregen op het gebied van het nijverheidsonderwijs. Wij willen hier den staat van dienst noch de geschiedenis der school in onze kolommen memoreeren. Daarvoor zal zich morgen de gelegenheid ruimschoots ope nen, zoodat ook de bijzonderheden daar van niet in vergetelheid zullen geraken. We hebben onder leiding van de direc trice, mevr. van OerleNipper gistermid dag een bezoek aan het gebouw gebracht, eenige indrukken opgenomen en een en ander over de indeeling en inrichting ge-, noteerd. Onzen lezers bieden we het hier bij aan. Den hoofdingang van het gebouw bin nengaande, ziet mèn links de kamer van den concierge, van waaruit deze uitzicht heeft goowel op den hoofdingang als op den linkerzijingang, waardoor de leerlin gen met rijwielen binnenkomen. In die fiet senbergplaats bevindt zich «ook een trap naar het sous-terrain, waar de werkplaats van den concierge gelegen is. Rechts van den hoofdingang bevindt zich de ontvang-spreekkamer. Aan den ingang van den hal voert een gang ter rechterzijde naar het sous-terrain. Daar heeft men allereerst de kleedkamer voor de leeraressen en vervolgens drie kleed kamers voor de leerlingen. Achterin de gang heeft men toegang tot de keukenkelders en dienstruimten met centrale verwarming, centrale warmwater voorziening, hoogspanningshuisje en een aparten diensttrap, die voert tot boven in het gebouw. Vanuit het sous-terrain hebben de in terne leerlingen gelegenheid om via den tuin naar het Internaat te gaan. Door den hoofdingang de hal binnen gaand, treft hier allereerst de sierlijkheid van lijn, die een voornaam cachet aan het geheel geeft zonder dat er ook maar van eenige luxe in den bouw sprake is. Dadelijk daarop wordt het oog getroffen door een drietal glas-in-lood-ramen, waarover we thans echter niet verder zullen uitwijden, omdat dit in het verslag der openings plechtigheid wel naar voren zal bomen. Links in. de hal voert een klein trapje naar een drietal kamers, die der directrice, der docenten en der administratie van de school. De directie-kamer, evenals de twee an dere in een tusschenverdieping gelegen, geeft uitzicht op den hoofdingang, waar door alle in- en uitgaande personen kun nen worden opgemerkt zonder dat zij het zelf zien. De kamer is van eenvoudige doch moderne aankleeding en wellicht juist daarom bijzonder opvallend. In de docenten-kamer kunnen de leera ressen voor-, na en tijdens den schooltijd vertoeven, hetzij om te verpoozen, hetzij om te werken. Het kantoor-lokaal staat door een loket in verbinding met de gang, die terzijde van de hal loopt. De gang ter rechterzijde voert naar de bestuurskamer, de schoollokalen en het trappenhuis, dat toegang geeft tot de verdere schoolruimten. In de gang op de benedenverdieping komt men allereerst jn het theorie-lokaal; daarnaast ligt het teekenlokaal, volgens de modernste eisohen ingericht; daarne- ven de laboratorium-keuken, ingericht voor twintig leerlingen en waarvan het doel is om elke leerlinge geheel zelfstandig te laten koken. Men hoore eens hoe deze keuken is ingericht. Zij bevat speciaal in tafels ingebouwde gasstellen voor elke leerling, twee kastjes, waarin zich alle materialen, bij de spijsbereiding gebruikt, bevinden. Daaronder vindt men aluminium levensmiddelenladen en daaronder ziet men den gootsteen met twee aanrechten, waaronder op planken de pannetjes staan, voor elke leerlinge in afzonderlijke kleur. Onder de ingebouwde ovens bevinden zich de uittrekbare droogladen voor doeken. Mid,den in de keuken staat verder een groote tafel, ingedeeld in twintig kleine vakken, waarin elke leerling de bereide spijzen kan plaatsen. De keuken maakt een rustigen indruk, door bouw- en kleurencombinatie. De ven tilatie in dit heiligdom der vrouw is van bijzondere constructie ter voorkoming van opeenhooping van allerlei opstijgende dampen. Vanuit deze eerste keuken komt men door de koelruimte, waarin zich de ijskast en de provisiekamer bevinden, in de twee de keuken, de zg. gezinskeuken, die inge richt is voor vijf gezinnen, bestaande elk gezin uit vier leerlingen. Elk gezin be schikt over een fornuis, een gootsteen met aanrecht-, tafel en kast. Ook in deze kast bevinden zich aluminium levensmid delenladen en al het materiaal, dat bij de bereiding der spijzen gebruikt moet wor den. De rangschikking onderling is zoo danig, dat de leerares vanaf haar plaats de vijf fornuizen, waaraan gewerkt wordt, in haar geheel overziet en bovendien de daarachter gelegen tafels. Verder zijn de gootsteenen zoodanig aangebracht, dat elke daar verrichtte handeling door de leerares te controleeren is. Terloops vernamen wij, dat deze keuken op gebied van huishoud-onderwijs tech nisch zoo volmaakt mogelijk is ingericht, daar èn het werk der leerlingen èn het werk der leerares op doelmatige wijze overzichtelijk is gemaakt. Daarbij zijn verschillende practische vindingen aange bracht, zoodat het geheel zoo volmaakt is, dat de regeering reeds thans deze keuken als een voorbeeld heeft gesteld voor an deren. De keuken heeft zich dan ook reeds nu, nog voor de officieele opening, in een druk bezoek mogen verheugfen. We behoeven er eigenlijk niet aan toe te voegen volledigheidshalve moet het echter vermeld dat deze keuken zoo hygiënisch is ingericht, dat met een mini mum van een tijd een maximum van arbeid wordt verkregen. Vanuit de tweede keuken op de gang komend treft ons een expositie-kast, waar in op smakelijke wijze verschillende werk stukken der leerlingen naast leermiddelen zijn opgesteld. Verschillend kinderspeel goed heeft een plaats gekregen naast ge repareerd speelgoed, raffiawerk, kunst naaldwerk, enz. Achter deze expositie-ruimte ligt de be stuurskamer, meer nog dan het overige gedeelte van het gebouw sober en rustig. Vanuit de benedengang voert een lange, zonnige gang naar de keuken van de oude school en naar het internaat, waar thans 35 leerlingen en leeraressen een onder dak hebben gevonden. Dan gaan we naar boven door het trap penhuis, telkens door een glas-in-lood-raam keurig afgewerkt. Op de eerste verdieping komen we in het wasohlokaal, dat van twee kanten licht ontvangt en dat zoodanig is ingericht, dat telkens voor twee leerlingen een vol ledige kast is ingericht. In de kasten be vindt zich het voor de lessen benoodigde materiaal, dat in logische volgorde is op gesteld en waarin zich uitschuifbare man- gelbakjes bevinden, die gedurende de les sen gebruikt worden. Verder berinden zich hier de noodige leermiddelenkasten en een kast voor druipend goed, waarbij het druip- water onmiddellijk in een riool wordt af gevoerd. Aan den tegenovergestelden kant bevindt zich een goed geventileerde kast, waarin de uitkooktoestellen zijn geplaatst. De bedoeling hiervan is de leerlingen te leeren het uitkoken en de daarvoor benoo- digden toestellen buiten de woonruimten te houden. De^ warmwatervoorziening in dit lokaal geschiedt niet vanuit de cen trale, doch op de wijze, waarin het gezin van warm water voorzien wordt, een geyser en een electrisch nacht-doorstroom- apparaat. Vanuit het waschlokaal komt men in de droogkamer, welke geheel modern is ingericht met opdraaibare droogrekken en droogplanken, in kasten aangebracht ge ventileerde ruimten voor het vuile goed en diverse kastjes voor het opbergen van ge- wassehen goed. Van hier is het balcon te bereiken, dat een goede ventilatie en droging van ge- wassohen goed geeft. Vervolgens komt men in het strijklokaal dat gelegenheid geeft om aan tafels en planken te strijken door electriciteit, gas en eenvoudige kachelijzers. Practisch in gerichte kasten zorgen ook hier weer voor oordeelkundige berging van het gereinigd en nog te reinigen goed. Een veiligheidslamp op speciale veilig heid sinrich ting in dit lokaal aangebracht, evenals op de handwerkafdeeling. Een lampje op de gang toont aan, of er in het gebouw electriciteit verbruikt wordt. Hierna komt men in het eerste lokaal voor huishoudkunde. In dit lokaal heeft elke leerlinge een eigen kastje, waarin zich berinden de laden voor elk onderdeel van het werk, dat in dit lokaal verricht moet worden. Op de tafels- en aanrechtbladen, die zeer oordeelkundig zijn ingericht, be vindt zich een teakhouten blad. dat be schadiging van de te reinigen voorwerpen voorkomt. In het midden bevindt zich een groote demonstratie-tafel, waaraan de leerares vóór kan werken. Vanuit de eerste huishoudkundige-afdeeling komt men in 'n werkruimte, speciaal door ventilyatie en vloerbedekking geschikt voor nat en zeer stoffig werk. Achter deze ruim te is een goed ingerichte organisatie-kast. voorzien met materiaal voor 20 leerlingen en zoo ingericht, dat elke leerling in een bakje het noodige materiaal verzamelt om in het huis verschillende onderdeelen van de woning te reinigen. Het tweede h'uishoudkunde-lokaal geeft gelegenheid voor het bewerken en inrich ten van materiaal en voor de lessen in het dekken en dienen. Twee daartoe smaak vol ingerichte ruimten, kast en buffet, ge ven de daarvoor benoodigde materialen te zien, keurig gerangschikt. Ook hier treft het ons, dat de leerlingen in staat gesteld worden om zittend het huishoude lijk werk te verrichten. Aan den overkant bevindt zich het am- phitheaters-gebouwde theorie-lokaal, waar in de lessen worden gegeven in schei- en natuurkunde, plant- en dierkunde, verder warenkennis, hygiëne en voedingsleer. De voor deze lessen noodzakelijke schei- en natuurkunde-materialen, alsmede een goed ingerichte zuurkast en laboratoriumtafel met afvoer van water zijn mede aanwe zig. Glazen kasten bergen de voor de wa renkennis noodzakelijke leermiddelen. Dit lokaal is rustig aan de tuinzijde gelegen en ontvangt van twee kanten licht. In den gang zijn fraaie expositie-kastjes aangebracht voor het onderwijzend perso neel, om het allernieuwste telkens onder de aandacht der leerlingen te brengen. De tweede verdieping is geheel inge richt voor het onderwijs in de naaldvak- ken. We onderscheiden rijf handwerklo kalen en één paskamer, die elk van drie kanten licht ontvangen en waarbij mén door speciale bovenverlichting het afwer pen van schaduw voorkomt. Elk hand werklokaal bezit goed ingerichte kasten voor materiaal enz., terwijl serie-kasten aile naaibenoodigdheden def diverse leer lingen bevatten. Op deze verdieping zijn drie handwerk lokalen zoodanig met elkaar door schuif deuren verbonden, dat zij bij feestgelegen heden, lezingen, retraites enz. de gelegen heid bieden om in één groote zaal her schapen te worden. Ook de officieele ope ning zal hier plaats hebben. Aan het <#nde van deze gang bevindt zich nog een rus tig theorielokaal. Sanitair voldoet het gebouw natuurlijk aan de hoogste eisohen. De wasc/hbakken en daarboven aangebrachte spiegels zijn in sober gedistingeerde tegelomlij^ting ge vat. Op elke verdieping is een voldoend aantal closets en waschbakken aanwezig. Alle schoollokalen zijn met de gangen verbonden door glas-in-lood-ramen, waar door het geheel een buitengewoon vrien delijk en huiselijk voorkomen heeft. Mevr. van Oerle verzekerde ons. dat deze ramen niet storend werken op de aandacht der leerlingen. Zij gewennen aan het zoo nu en dan heen en weer loopen op de gangen en bovendien leeren zij zelf- baheereching door niet steeds naar de gang te kijken, wanneer er iemand pas seert. Tegelijkertijd ontstaat er onwille keurig een zeer wenschelijk contact voor de directrice met leerlingen en leerares sen, waardoor de goede toon bevorderd wordt. De kleuren van de verschillende lokali teiten, varieerend naar gelang van de be-, stemming van het lokaal, brengen een zon nig gedistingeerd efféct teweeg. Distinctie en zuinigheid speelden dan ook een groote rol bij de aankleeding van het geheel en niemand zal kunnen zeggen, dat men hier in niet ten volle geslaagd is. Dit resultaat is mede verkregen door de bijzondere kleur der gordijnen, die elk lokaal maken tot een warm en zonnig ge heel. De school is van het internaat geschei den door een goed aangelegden tuin, waardoor internaat en leerlingen zich niet omhuld gevoelen door dien schoolsfeer, die, op zichzelf goed, toch op tijd afgewis seld moet worden. Het oude gebouw aan het Noordeinde beantwoordt thans weer aan zijn doelniet bestemd te zijn voor leerlingen. De R. K. Vakschool voor Meisjes is thans gereed haar gasten te ontvangen voor de officieele opening en haar taak te beginnen. Een woord van hulde aan den bouwer, den heer N. Korswagen. die er zijn beste krachten voor gaf. communisten om het tramwegpersoneel tot staking aan te zetten. Ook voor ver schillende fabrieken werd getracht de werklieden tot het neerleggen van het werk aan te zetten, hetgeen slechts in enkele gevallen gelukte. Totaal werdeii negentien personen o. w. een communis tisch gemeenteraadslid aangehouden. Bij incidenten in het bruinkooldistrict werden 20 personen gearresteerd, een agent werd door een steen gewond. Te Dusseldorp hebben de communisten vanmorgen gepoogd de mijnwerkers van den arbeid af te houden. Een sterke poli tiemacht heeft deze poging echter verijdeld en ca. 140 personen gearresteerd. DUITSCHLAND COMMUNISTISCHE AGITATIE IN ESSEN EN KEULEN. De communisten hadden voor gisteren een krachtiger propaganda voor het neer leggen van het werk aangekondigd, die echter tot nu toe weinig succes heeft gehad. Volgen® mededeeling van de politie zijn gisternacht en gistermorgen vroeg ver schillende pogingen gedaan om stagnatie in het trambedrijf te Essen te veroorzaken. In het stadsdeel Borfeck werden op ver schillende plaatsen de rails losgemaakt en het plaveisel opengebroken. Tegen 0 uur werd een tramwagen omvergegooid, zonder dat hierbij echter persoonlijke on gelukken voorkwamen. De straten welke toegang tot een mijn gang verschaffen, zijn met prikkeldraad afgesloten. De politie heeft in totaal 80 personen gearresteerd. Slechts in drie schachten heeft een ge deelte der mijnwerkers gevolg gegeven aan den Communistischen oproep om het werk neer te leggen. In de mijn Mono polo Grillo" staken 168 van de 672 man, in „Westerholt" 516 van de 1008 en in .,Dier- gardt" 234 van de 637. In verscheidene mijnen zijn arbeiders omdat zij tot staking hebben aangezet, voetstoots ontslagen. Te Herten werden boomen oveT de straat gelegd, om de politie te beletten handelend op te treden, in Bottrop werden zeven winkelruiten ingeslagen. In Keulen verzamelden zich groepen SPANJE DE RECHTEN DER KERK. Een „collectieve verklaring" van het Spaansche episcopaat Het Spaansche episcopaat heeft een „collectieve verklaring" gepubliceerd, waarin o.a. het volgende wordt gezegd. De beginselen voorschriften der consti tutie op godsdienstig gebied beantwoorden niet alleen niet aan het minimum van eerbied, dat aan de godsdienstvrijheid en aan de essentieele rechten der Kerk ver schuldigd is, maar zijn bovendien hfet pro duct van een waarlijk sectarisohe en agres sieve houden zelfs tegenover deze rnini- mum-eischen. Het is diep treurig, dat wij het moeten bekennen, maar de Spaansche constitutie heeft men zelfs niet weten te plaatsen op het gemiddelde niveau van het moderne constitutioneele recht. Evenmin heeft men zich laten leiden door de eerbiedige ge voelens van godsdienstige «verdraagzaam heid, waardoor zich de meest vooraan staande volken, die zich na den oorlog een grondwet moesten geven, hebben laten inspire eren. Buitenmate bedroeft ons de constitutio neele bepaling, welke, naar van bevoegde zijde verklaard wordt, rechtstreeks be trekking heeft op de sociëteit van Jesus. Nog steeds zijn wij erover verwonderd, dat men een dergelijk onrecht heeft kun- i ne,n bepleiten en dat men nog steeds de j moreele en juridische absurditeit van de motiveering dezer bepaling niet inziet, i welke de sociëteit tot roem en eer strekt I maar voor den staat vernederend is. j Indien men deze motiveering inderdaad zou doen gelden, zou zij een radicale ver- i volging inhouden van alle religieuzen en van alle Katholieken, daar de vierde ge- i lofte der Jesuieten niets anders is dan de vervolmaking van de gehoorzaamheid, die I alle Katholieken en krachtens nog stren- i gere discipline» de religieuzen aan den i Paus versohuldigd zijn. In ieder geval is deze motiveering een belëediging van het" hoogste geestelijk gezag der wereld. Hoewel onwaarschijnlijk om haar absur de en anti-juridische motiveering, betee- kent de ontbinding van de sociëteit van Jesus, evenals die van iedere andere con gregatie, een schending van de rechten der Kerk, een ondankbaarheid jegens het Spaansche volk en een aanzienlijk gevaar voor den burgerlijken vrede der repu bliek. Op de excessen en onrechtvaardigheden, die de constitutie op godsdienstig gebied inhoudt, is van verschillende zijden en door personen van zeer yerschillende opi nie een ernstige en rechtvaardige critiek uitgeoefend. Zelfs onpartijdige niet-Ka- tholieken zijn van oordeel, dat de grond wet een agressief karakter draagt en be schouwen haar als een wraakmiddel. Hij, die thans de hogoste waardigheid in ons land bekleedt, verklaarde bij zijn no bel streven, om haar. een rechtvaardig en verzoenend karakter te geven, dat zij niet beantwoordt aan de eisohen der democra tie noch aan het criterium der vrijheid noch aan den eisch van rechtvaardigheid. Aan het slot van hun herderlijk schrij ven geven de bisschoppen uitvoerig de richtlijnen aan, die de Katholieken hebben te volgen. De geloorigen worden vooral aangespoprd, te handelen volgens de leer der sociale enclclieken van Leo XIII en Pius XI, hun geloof te versterken, te strij den vooral ook voor de vrijheid van on derwijs, de Ke*k niet te verwarren mei een of andere politieke partij, ondanks alle moeilijkheden te gehoorzamen aan het wettig gezag en langs wettelijken weg een oplossing van het conflict tusschen Kerk en Staat te zoeken. FINLAND FINLAND'S' ALCOHOLVERBOD. In Finland is een volksreferendum ge houden. over de opheffing van het alcohol verbod. Zeventig procent der bevolking sprak zich uit voor opheffing van het alcoholver bod, negen en twintig procent voor hand haring van het verbod en ongeveer een procent voor opheffing van het verbod voor dranken met minder dan twaalf pro cent alcoholgehalte. Congrespartij onwettig verklaard. Naar „United Press" meldt, is de Con grespartij door de Britsoh-Indische regee ring onwettig verklaard. Opnieuw botsingen. In enkele plaatsen is het tot bloedige botsingen met de politie gekomen. In Cawnpore was door de congresleiders «en groote protestvergadering tegen Gandhi'» arrestatie georganiseerd, welke door de politie met steun van de cavalerie' werd uiteengedreven. In Allahabad was iedere protestbet ooging door de autoriteiten ver boden. Er werd toch een optocht gehou den. die tot een ernstige botsing met de politie leidde. Drie personen werden ge dood, waaronder de directeur van een postkantoor, en vier demonstranten wer den gewond, tijdens een met de lahti uit gevoerde charge. Er zijn zestig personen gearresteerd, waaronder zich een aantal congresleiders bevindt. Te Karatsji, een stad van 250.000 zielen, werden door de congrespartij uitgeschre ven protestvergaderingen slechts door on geveer 3000 Hindoes bijgewoond. Men ge looft dat hier minder gevaar dreigt van de wederopl e vend e ongehoorzaamh eidscam- pagne, dan van het opnieuw uitbreken van de oude veete tusschen Mohammedanen en Hindoes. Te Bombay is het tamelijk rustig geble ven, hoewel er onophoudelijk door de me nigte werd gedemonstreerd. Tijdens deze betooging galmde voortdurend het woord boycot door de lucht. Er is een krachtig begin gemaakt met het aanwerven van recruten voor de zoogenaamde congres- vrijwilligers, die de campagne zullen moe ten voeren. De congresbladen melden dat er zich reeds 15.000 vrijwilligers hebben aangemeld. Voorts zijn er 270 noodraden gevormd, die de leiding in handen zullen nemen, indien de huidige leiders in hech tenis worden genomen. Zelfs indien eiken dag opnieuw de leiders worden gearres teerd, maakt deze reserve het mogelijk de agitatie negen maanden voort te zetten. Men verwacht, dat er nog een aantal con gresleiders te Bombay zal worden gear resteerd. Tal van scholen moesten heden worden gesloten, daar de leerlingen heden morgen niet verschenen. De politie te Cawnpore moest herhaal de malen ohargeeren, daar de betooger» na uiteengedreven te zijn, zich in stegen en slobjes weer groepeerden tot een nieu wen optocht van demonstraten. Zes van dergelijke optochten moesten uiteengedre ven worden. Thans is de staat van beleg afgekondigd. Sterke politie-afdeelingen patrouilleeren doof de straten, vooral in den omtrek der textiefabrieken. Te Helhi heeft de politie met stoksla gen een menigte van 2000 Indiërs uiteen gejaagd, die een ongeoorloofde vergadering hielden. Drie personen werden gewond, ter wijl er drie in hechtenis werden genomen. Verklaring der Indische regeering. De Indische regeering heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin zij het congres beschuldigt, dat dit het Delhi-pact schendt. In de verklaring wordt er verder met nadruk op gewezen, dat de Indische regee ring en de plaatselijke besturen nauwkeu rig de termen van de overeenkomst van 1931 naleven en geen middel onbenut laten om de moeilijkheden te overwinnen. .In de verklaring wordt nog gewezen op de actie tegen de landpacht, waardoor een zeer gevaarlijke situatie is ontstaan, Ten gevolge waarvan de regeering gedwongen was, af te zien van verdere politie ver draagzaamheid, en op de hoycott-cam- pagne tegen Britsohe koopwaren en instel lingen. Er heersohte een aanhoudende dreiging van burgerlijke ongehoorzaamheid en de Indische regeering had geen ander alter natief dan maatregelen te nemen om deze ongehoorzaamheid het hoofd te bieden, een ongehoorzaamheid, welke in strijd is met alle constitutioneele principes en welke eiken vorm van bestuur onmogelijk zou maken. De rustige ontwikkeling van Indië hangt af van de handharing van de autoriteit der regeering en van den eerbied voor de wet. De regeering zou haar plicht verzaken, indien zij zich haar functies door welke politieke organisatie dan ook liet ontne men. Tenslotte vraagt de regeering nog de medewerking van allen om haar te helpen, den weg naar constitutioneelen vooruit gang te vervolgen. BRITSCH-INDIE NA GANDHI'S ARRESTATIE. Ook zijn opvolger reeds gearresteerd. Babun Rajendranath Prasas, die door 1 iandhi tot zijn opvolger was benoemd als voorzitter van het Congres, is thans even eens gearresteerd. De autoriteiten nemen maatregelen ten einde in verschillende deelen van Indië het houden van betoogingen voor Gandhi te voorkomen. AMERIKA HOOVER EN HET CONGRES. Een nieuwe boodschap. President Hoover heeft het congres een bijzondere boodschap doen toekomen, waar in hij de spoedige afwikkeling van de eco nomische voorstellen eischt. Hoover legt er den nadruk op, dat do al- gemeene economische toestand op het oogenblik nog ernstigei is dan eenige we ken geleden bij de stichting van den Emer gency Board. Foover is van meening, dat Amerika zich economisch zal kannen heretellen, onafhan kelijk van de rest van de wereld. Het democratisch lid van het huis van af gevaardigden, Collier, voorzitter van de werkcommissie. heeft een voorstel inge diend, waarbij de volmacht voor de douane-> wetgeving over zal gaan van den president op het congres. Het voorstel machtigt den president een internationale economische conferentie bij een te roepen, met het doel, een verlaging der tolmuren to bewerkstelligen. Een bespreking nopens de schrapping of verlaging van internationale regeerings- schulden wordt nadrukkelijk van de hand gewezen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5