23ste «laargang DINSDAG 5 JANUARI 1932 No. 7092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Op reis naar Tsitsihar. BINNENLAND S)e SckidclveGoti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'B ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Een Chineesch boemeltreintje. TSITIHA, December. Azië isvoor mij altijd het land geweest van het nooit-gedachte, van het onvoor ziene. Men maakt in Europa plannen, en zoo gauw is men niet in Azië, of men be merkt, dat zij absoluut niet deugen. Zoo geviel het ook nu. Ik had .een programma voor tien dagen voorloopig opgesteld en het beviel mij zelf uitmuntend. Doch reeds op den eersten dag was het niets gedaan met mijn urenplan. De trans-Siberische trein kwam een dag te laat aan het Chi- neesche grensstation aan. Inplaats van een gezeliig oponthoud in een hotel te Charbin, kon ik meteen op den dag mijner aan komst de reis naar Tsitsihar aanvaarden. Twee dagen later reisde ik naar het hoofd kwartier van generaal Ma. En dan moest ik opeens eea eerste vlucht ondernemen met een Japansch vliegtuig over Mandsjoe- rije naar Moekden. Maar daarover zal ik la ter schrijven. Voor vandaag wil-ik het een en ander vertellen van de reis naar de stad, die eenige weken geleden nog nau welijks in Europa bekend was en die nu plotseling door de vijandelijkheden tus- schen China en Japan in alle nieuwsbla den wordt genoemd. Aanleiding tot mijn reis naar Tsitsihar was de aankomst der vreemde militaire attaché's uit Tokio. Wanneer men na een reis van tien dagen uit zijn slaapwagen stapt en op heb platvorm plotseling staat tegenover een Poolschen majoor in een met ordeteekenen bezaaide uniform, een Fransch kolonel en een officier der „Royal Scotch" bespeurt, dan grijp je aan je vooï- hoofd en vraagt je af, wat er wel in die tien dagen in 's hemelsnaam mag zijn ge beurd, dat deze vreemde officieren in Ja- pansche begeleiding hiér opduiken Een half uur later wist ik, dat deze heeren op een „inspectiereis" waren naar het tooneel van den oorlog. Dat ik daarbij moest zijn, sprak natuurlijk van zelf. Maar men maakt plannen, en dan komt alles anders uit. Mijn Engelsche collega en ik beloerden iedere beweging dezer mili taire heeren. Wij kwamen ook met 'n paar iri gesprek. En hun Japansche begeleiding deelde ons vriendelijk mede, dat de hee ren niets tegen ons gezelschap hadden in te brengen, voor het geval, dat wij onze eigen automobielen medebrengen en onze eigen spoorwagens zouden huren. Dat bracht bezwaren mede, maar die waren ten slotte te overwinnen. Toen we echter 's avonds om negen uur in Agansi, een sta tion, dat ongeveer veertig kilometer van Tsitsihar verwijderd ligt, ahnkwamen, ver dween deze militaire missie dusdanig snel en zonder ook maar een spoor achter te laten onder bescherming van duisternis en menschengewoel. dat we haar heel den dag uit het oog verloren. Heden weet ik, dat de Japanneezen de pers op dezen „circus- reis" zooals een vreemde attaché ziet uitdrukte niet mede wilden hebben. Met de ..Kukusjta" (een miniatuurspoor- wegie) reisden we twee uur lang naar Tsitsihar. Een moeilijke, pijnlijke tocht. De zitplaatsen waren zóó smal, dat zij nau- welijlc voldoende waren voor iemand in boni/jas. Toen er aldoor meer passagiers instegen gingen zij op de uiterste randen der banken zitten en plantten hun voeten stevig in de middengangen om bij de vele onevene ongerechtigheden van het baan vak niet van hun plaatsen te worden ge worpen. Men vertelde mij, dat de man, die deze spoorweg gebouwd had, een beetje voor zijn eigen zak had gewerkt en de railseinden uit elkaar liet, driemaal lan ger dan gebruikelijk is te doen. Elke paar seconden vielen nu de wielen, dan links, dan rechts, met groot lawaai in zulk een railsgat. In het midden van den wagon stond een kleine ijzeren kachel met een pijp door het plafond van den wagen. De plaatsen rondom dezen warmteverbreider waren zeer begeerd. Zoo gauw de trein maar aantrok en men wist, dat hij werke lijk ging, leverden degenen, die het dichte ste bij zaten, hun bijdragen. Hoopen hout waren spoedig bijeen en er werd gestookt tot 't kacheltje gloeiend rood stond en een hitte uitstroomde, die zich met het luchtje van de schapenvelmantels tot een bijtenden reuk vereenigde. Doch zooals alles op deze wereld, had ook deze reis ten slotte een einde. Kort voor middernacht kwamen we op 't station REGELING VAN UITVOER NAAR FRANKRIJK. Bij Kon. besluit van 4 Januari is het vol gende bepaald: Artikel 1. De in dit besluit voorkomende uitdrukking „uitvoer" omvat hétzelfde als daaronder in de wet van 24 December 1931, Staatsblad no. 553, is te verstaan. Artikel 2. 1. Voor den uitvoer naar Frankrijk kunnen door of vanwege onzen minister van arbeid, handel en nijverheid certificaten van oorsprong worden uitgege ven. Ieder certificaat wordt verleend voor een bepaalden tijd en voor eene zoodanige hoeveelheid goederen als in eene door of vanwege Onzen voornoemden minister voor allen gelijkelijk bepaalde verhouding staat tot de hoeveelheid van gelijksoortige goe deren, welke in een voorafgaand tijdvak door den houder van het certificaat naar Frankrijk is uitgevoerd. Dit tijdvak wordt mede door of vanwege Onzen voornoemden minister bepaald. 2. Onze voornoemde minister is bevoegd voor den uitroer van bepaalde goederen commissies in te stellen, belast met het ge- van van advies in zake de vaststelling van de in het eerste lid bedoelde hoeveelheid, en voor deze commissies instructies vast te stellen. 3. Het moedel der certificaten van oor sprong wordt door Onzen voornoemden mi nister vastgesteld. Artikel 3. 1. Certificaten van oorsprong worden slechts verleend aan hem, die zich gedurende een door onzen voornoemden minister vast te stellen voorafgaand tijd vak met den uitvoer van die goederen naar Frankrijk voor eigen rekening heeft bezig gehouden. 2. De certificaten zijn geldig gedurende het tijdvak, waarvoor zij zijn verleend. Artikel 4. 1. Hij, die een certificaat van oorsprong wenscht te verkrijgen, diqpt daartoe een door hem zelf of door zijn ge machtigde onderteekende schriftelijke aan vrage in bij Onzen voornoemden minister of, indien Onze voornoemde minister aldus heeft beschikt, aan een door hem aangewe zen persoon of aan een commissie, als be doeld in het tweede lid van artikel 2. 2. Het model der aanvrage wordt door of vanwege onzen voornoemden minister vastgesteld. Artikel 5. De aanvrage wordt niet in be handeling genomen, tenzij ten genoegen van hem, bij wien de aanvrage ingevolge artikel 4 moet worden ingediend, het be wijs is geleverd, dat de voorwaarde, ge steld in artikel 3, is vervuld. Artikel 6. Ter bestrijding van de kosten, aan het uitgeven van de certificaten ver bonden, wordt bij het verleenen daarvan een door Onzen voornoemden minister be paald bedrag van ten hoogste 5 pet. van de waarde der goederen in rekening ge bracht, waarvoor het certificaat wordt ver leend. Artikel 7. Door onzen voornoemden mi nister wordt ingesteld eene commissie, welke hem van advies dient over geschillen ter zake van de uitvoering van dit be sluit. Artikel 8. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag na dien der dag- teekening van de Nederlandsche Staats courant, waarin het is geplaatst. (5 Ja nuari. Red.). BOTEREXPORT NAAR ZWITSERLAND. Invoerrecht met de helft verhoogd. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten, het invoerrecht op boter tijdelijk te verhoo- gen van 120 tot 180 francs per 100' kg. Opgemerkt zij, dat de Nederlandsche bo- teruitvoer naar Zwitserland in de afgeloo- pen elf maanden slechts 55 ton heeft be dragen voor f 66.000. van Tsjitihar aan. Een kleine dikke Ja- pannees kwam op ons toe, stelde zich als consul voor, verklaarde, dat hij van onze komst had gehoord, nam ons mede in zijn auto en bracht ons in een hotel, waar hij al reeds kamers had besteld. Ik vroeg hem, of de vreemde attaché's ook zouden komen? Meneer de consul Shimuzu wist niets bepaalds. Misschien zou hij den vol genden dag iets te weten komen. Hij nam afscheid en wij legden ons te slapen ach ter met ijsbloemen bedekte vensters op harde Chineesche bedden. WALTER BOSSHARD. AUTOBUSSEN EN GLADDE WEGEN. Het slipgevaar grootendeels te vermijden door langzaam en voorzichtig rijden. De eerste dag van dit jaar heeft zich ge kenmerkt door buitengewone gladheid op de wegen en zooals wij reeds meldden, ziju tal van automobielen op de bevroren weg dekken aan het glibberen en glijden ge raakt. Al zijn er gelukkig geen belangrijke per soonlijke ongelukken mee gepaard gegaan voorkómen is beter dan genezen en aan gezien we, zonder overdreven pessimisme, mogen voorspellen, dat de winter met deze enkele witte dagen nog wel niet zal zijn afgeloopen, deed zich eens te meer de vraag voor, of, en zoo ja, wélke voorzorgs maatregelen de automobilisten, en in het bijzonder de bestuurders van autobussen, aan wier beleid zoo vele menschenlevens zijn toevertrouwd, in dergelijke gevallen kunnen nemen. Wij hebben de technische leiders van eenige belangrijke transportondernemin gen alsmede een der grootste importeurs van uatobussen en touring-cars naar hun meening en bevindingen dienaangaande eD antwoorden, welke wij van hen ont vingen, kwamen vrijwel overeen. Eenparig waren onze zegslieden vau oordeel, dat een afdoend voorbehoedmiddel tegen slippen ten gevolge van ijsgladheid nog niet is gevonden en dat het derhalve vóór alles de plicht van iedereen automo bilist is, op gladde wegen voorzichtig te ijrden. Wat in dit geval dan meer -in het bijzonder zeggen wil: zóó langzaam, dat de omvang en de gevolgen van een even- tueelen „slipper" tot een minimum worden beperkt; en zóó behoedzaam, dat men zoo weinig mogelijk kans loopt, in de noodza kelijkheid te komen om te remmen, het geen altijd groote slipkans met zioh mee brengt. Des te meer is het gemotiveerd, in der gelijke omstandigheden de uiterste voor zichtigheid te betrachten en de snelheid aan de veiligheid op te offeren, daar dagen van zulk een buitengewone gladheid door „bevroren regen" veroorzaakt, in ons land slechts zelden en bij uitzondering voorko men. De enkele malen, dat dus inderdaad de wegen een ijsbaan gelijk zijn, geve men er alle punctualiteit aan en rijde liever met een vijf-kilometer-gangetje dan vrijwel de zekerheid te loopen van vroeger of later tegen een boom of in een sloot terecht te komen Men weet, dat bij gladheid en sneeuw de tram in de stad werkt met pekelwagens en zandstrooiers. Voor deze aan rails ge bonden voertuigen goede middelen, waar van het eerstgenoemde ook voor de ge meentelijke autobussen wordt toegepast: zoo is de TrAmdirectie gewoon, bij gladheid o.a. het traject van de bussen naar de Kalf jeslaan te laten pekelen. Voor autobussen van allerlei onderne mingen, die buitenwegen door ons geheele land berijden, is het natuurlijk ondoenlijk al deze trajecten, te zamen vele duizenden kilometers lang, gauw even met pekel of zand te bestrooien. Zou het niet mogelijk zijn, de bussen op gladde dagen van inrichtingen te voorzien, waarbee zij. zand voor zich uit kunnen spreoien, als slipgevaar dreigt? De deskundigen, tot wie wij ons wend den, stonden tegenover deze mogelijkheid vrjj «ceptiscb. Ons werd uiteengezet, dat het aanbrengen van een dergelijken strooier, al is het niet ondenkbaar, op groote moeilijkheden zou stuiten. Wil men een ©enigszins afdoend resultaat bereiken, dan zou gestrooid moeten worden niet al leen bij de vóór-, maar ook bij de achter as immers een wagen kan ook met de achterwielen slippen en niet alleen vóór het vehikel, maar met het oog op ton ronde wegen ook links en recht daar naast. Een tweede moeilijkheid is het be rekenen en meenemen van de benoodigde hoeveelheid zand en in de derde plaats zouden bijzondere maatregelen moeten worden genomen om het chassis van de rij tuigen voor verontreiniging door het kor relige goedje te beveiligen: zand is een aarts-vijand van eiken motor, daar het sto ringen provoceert en slijtage verhoogt. Al met al zou dus een tamelijk ingewik keld mechanisme noodig zijn, waarvan het de vraag is, of het /ijn omslag en kosten (de motor wordt er ook zooveel zwaarder door belast) zou opbrengen. Want afdoen de is ook dit voorbehoedmiddel niet. Even min als sneeuwkettingen om de wielen, die bij dik sneeuw goeden dienst doen, maar op bevroren wegen lustig mee glijden en bovendien de dood zijn voor ieder asfalt- dek. Uit dit alles valt te concludeercn, dat een afdoend en practisch voorbehoedmid del tegen slippen op bevroren wegen nog neit is uitgedacht. Aan de bestuurders van auto's, bussen en vrachtauto's dus de dure plicht, onder zulke gevaarlijke omstandig heden verstandig en voorzichtig te chauf- feeren! „Hbld." NIEUW RESULTAAAT VAN PROF. KEESOM. Men deelt aan de „Msb." mede: In de afgeloopen week vergaderde de Wis- en Natuurkundige Afdeeling der Kath. Wetenschappelijke Vereeniging te Breda, in het O. L. Vrouwe-Lyceum. De volgende voordrachten werden gehou den: Dr. H. StruyckenAcoustieke demonstra ties met toelichting; Dr. J. van Kol: Een afbeelding van een kongruentie van cirkels in R 4; Mej. Dr. J. Hol: Oude en nieuwe theo rieën omtrent gebergtevorming (met licht beelden); Ir. F. Teilegen: Dioxaan en afgeleiden; Dr. J. Reith: Over de micro-methodiek der jodium bepalingen. Aan het 'slot deelde de voorzitter, prof. Dr. W. Keesom, mede, een week te voren in het Ivryogeen Laboratorium te Leiden er in geslaagd te zijn, een ruimte van 10 c.M.3 af te koelen tot 0.75 gr. K., de laagste tem peratuur op aarde ooit verkregen, zoover bekend. ENGELANDS INVOERRECHTEN. Een invoerrecht op tomaten van f 23.— per 100 K.G. Zooals men weet, werden in het jongste decreet van den Engelschen minister van Landbouw no ens e- echten op tuin bouwproducten, de tomaten niet genoemd, terwijl juist de tomaat zulk een hoogst be langrijk uitvoerproduct is in onzen handel met Engeland. In de afgeloopen elf maan den b.v. zond ons land 50 van de 84 mil- lioen kg. export-tomaten naar Engeland. Zooals wij reeds vreesden, zal de vreugde echter slechts van korten duur zijn, want de „Daily Mail" weet mede te deelen, dat zeer binnenkort een nieuw decreet zal worden uitgevaardigd, waarbij invoerrechten zullen worden gelegd op een nieuwe groep tuin bouwproducten, met inbegrip van tomaten. Het blad voegt er aan toe, dat Engeland in het .afgeloopen jaar heeft ingevoerd 152 millioen kg. tomaten, waarvan dus een der de deel uit Nederland kwam. De waarde van dien invoer bedroeg 4.500.555 pond ster ling. Het blad verwacht thans een invoer recht van 3 pence per Eng. pond, dat is dus op het oogenblik ongeveer f 23.— per 100 kg. De tomaten, afkomstig van de Engelsche kanaal-eilanden Jersey en Guétnsey zullen worden vrijgesteld van dit invoerrecht. Tenslotte meldt het blad nog, dat de drui ven-invoer in Engeland over het afgeloopen jaar een waarde heeft vertegenwoordigd van 1.800.000 pond sterling en dat de regee- ring aanvankelijk van plan was geweest, ze met een shilling per Eng. pond te belasten, doch dat zij het invoerrecht tenslotte heeft vastgesteld op 2 pence. „Hibld." GROOTE ORDER VOOR AMSTERDAM. Het havenbestuur te Limerick in Ierland heeft de inschrijving van de Nederland sche Maatschappij voor Havenwerken te Amsterdam voor de uitbreiding van het drijvende dokkenmaterieel geaccepteerd. De inschrijving beloopt een bedrag van 139.947 pond sterling. Met het werk zal worden begonnen 1 Maart a.s. De toestand in de textielindustrie. Wegens slapte in het bedrijf zijn Maan dag door de firma D. J. ten Hoopen Zoon, weverij, Haaksbergen, een 44-tal ar beiders (mannen en vrouwen) op drie na allen gehuwd, ontslagen. Een werkweek van vijf dagen. De directie van de N. V. Van den Bergh's Margarinefabrieken te Rotterdam heeft aangekondigd, dat zij met ingang van heden een werkweek van vijf dagen in stelt. De Zaterdag zal als werkdag verval len. Deze maatregel wordt genomen in ver band met de verplaatsing van een groot deel van de productie, welke voor Enge land is bestemd, naar de fabrieken, welke in Engeland werken. Het R. K. Bouwblad. De inhoud van het laatst verschenen nummer is de volgende: Kerst-Plastiek. Het klooster der E.E. Z.Z. Kannelitessen te Egmond aan den Hoef (N.H.). Het kerkelijke wetboek en de architect. De papieren leerstoel. Nieuwe Uitgaven: Het Hollandsche inte rieur. Tentoonstelling: Nederl. Bouwten- toonstelling 1932. AllerleiModerne klok ken. Landbouw en schoonheid. De kerst boom bij den nieuwen levensvorm. Week staten van 18 tot 31 December. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Collectieve verklaring van het Spaansche episcopaat over de rechten der Kerk welke door de nieuwe grondwet worden geschon den. (Buitenl. 2e blad). De toestand in Britsch-lndië na Gandhi's arrestatie. (Buitenl. 2e blad). Hoog water in Duitschland en elders. (Buitenl. Ke blad). BINNENLAND. De Bisschop van Roermond mgr. Schnj- nen is voorzien van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden (1ste blad). Uitvaart en begrafenis van Pater Da- masus Sloots O.F.M. (Kerkn., 2de blad). Regeling van uitvoer naar Frankrijk. (1ste blad). Prof. Keesom bereikt een jiieuw resul taat met koude-proeven. (lste blad). Doodelijke ongelukken door den electri- schen stroom. (Gem. Ber. 3de blad en Laat ste Ber.) Moordaanslag op een dienstbode te Rijs wijk. (Gem. Ber. 3de blad). Mislukte overvallen op een oude vrouw en op een bankbediende. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Wij geven een beschrijving van de nieuwe R. K. Vakschool voor Meisjes. (2de blad). LtlDSCH CRISIS-COMITE. Personeel C. en A. Bremiinkmeijer, Lei den 36.75. We deelen ten overvloede waarschijn lijk nogmaals mede, dat wij gaarne gif ten voor het Leidsch Crisis-Comité ont vangen, in ons blad verantwoorden en afdragen. 't Behoeft toch niet herhaald, dat het Leidsoh Crisis-Comité rekenen mag en moet op een algemeenen daadwerkelijken steun algemeen d. w. z. van allen, die in staat zijn, iels van het hunne af te zonde ren voor anderen. MGR. L. SCHRIJNEN. De laatste H.H. Sacramenten toegediend. Aan Z.H. Excellentie Mgr. Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond, zijn Maandagavond uit voorzorg de laatste Heilige Sacramenten toegediend. Gisteren is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleden, 68 jaar oud, do heer S. van den Burg, notaris te Mak- kum. Langer dan 25 jaar was hij lid der Prov. Staten, totdat hij in 1927 niet vo<jr een herbenoeming in aanmerking wensch- te te komen. Ook in den strijd voor de Friesche taal trad hij naar voren. Hij was eerst secretaris, later voorzitter van het „Selskip for Fryske Tael en Skriftenken- nisse". Gedep. Staten van Noord-Holland hebben op het verzoek van de N.V. Ilaar- lemsche B r o c k w a y-Buamaatschappij te Heemstede om vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst tus- schen Haarlem en Santpoort en terug, af wijzend beschikt. Wetenschappelijke Berichten De ziektekiem van spinale kinder verlamming ontdekt. Naar de New York-Herald uit Nieuw Orleans meldt, heeft dr. Frederick Ebersón klinisch geneesheer aan de universiteit van Califomië in een vergadering van de American Association of Science mede- deeling gedaan van de ontdekking der ziektekiem die de spinale kinderverlam ming verwekt. Inenting van apen met do gekweekte kiemen had tengevolge dat dc j dieren ziek werden en alle verschijnselen van kinderverlamming vertoonden. Eigenaardig is dat de kiem in zijn meest vigelanten straat ultrafiltrabel is (door alle filters heengaat), maar door filters wordt tegengehouden in de cultures.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1