BUITENLAND UIT DE PERS LAND- EN TUINBOUW MAANDAG 4 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 7 DUITSCHLAND DE GESTOORDE REDE VAN HINDENBURG. Omtrent het onderzoek naar de commu- nistische uitzending tijdens de radiorede van rijkspresident Von Hindenburg wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de sto ring in een zoogenaamde kabelbundel ligt. De daders hebben er kans toe gezien, uit een grooten bundel kabels juist de lijn te vinden, waarover de rijkspresident sprak. Daartoe is, behalve een langdurige voorbe reiding ook een groóte technische kennis noodig. Wanneer eenmaal de juiste kabel gevon den is, zijn er slechts geringe technische hulpmiddelen noodig om het tusschen de uitzending door spreken over denzelfden zender mogelijk te maken. Uit dit alles leidt men af, dat hier lie den aan het werk zijn geweest, die niet al leen met de telefonie en de radiotiechniek, doch bovendien met den plaatselijken toe stand, zooals de positie der onderaardsche kabels, nauwkeurig op de hoogte moeten zijn geweest. Men neemt aan, dat personen, die inder tijd aan den aanleg of aan reparatie van den kabel hebben meegewerkt, de hand in het spel hebben. Hierdoor concentreert het politie-onder- zoek zich tot een bepaalden kring van per sonen. Naar verluidt, zou jde politie reeds belangrijke aanwijzingen hebben. Er zijn zelfs reeds een paar personen ge arresteerd, welke men evenwel weer heeft moeten loslaten. SPANJE ULTIMATUM AAN SPANJE'S REGEERING. Generaal Sanjurjo dreigt met ingrijpen. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de commandant der gendarmerie, generaal Sanjurjo, aan den minister van Binnenlahd- sche Zaken een soort ultimatum gericht. Generaal Sanjurja is verontwaardigd over de gebeurtenissen te Badajoz en Oastiblan- eo, waarbij vijf gendarmes het léven heb ben verloren. Hij heeft thans aan den minis ter medegedeeld, dat hij als de regeering geen krachtige en snelle maatregelen neemt in verband met den chaotisehen toestand, zelf deze maatregelen zal nemen, om het in gebreke blijven goed te maken van een re geering bestaande uit radicalen en socia listen, die zich door radicale elententen de wet laten voorschrijven. MAHATMA GANDHI, de bekende leider der. Britsch-Indische Nationalisten, is te Bombay gearresteerd. FRANKRIJK GENERAAL PAU t Generaal Pau, voorzitter Van de centrale commissie van het Franschè Roode Kruis, is Zaterdag te Parijs overleden. BRITSCH-INDIË GANDHI GEARRESTEERD. Langdurige strijd verwacht. Naar uit Bombay wordt gemeld, is Gandhi Zondag aldaar gearresteerd. In een personderhoud vóór zijn arresta tie sprak Gandhi, voor zich uitstarend „Ik heb mijn best gedaan, maar het is me niet gelukt". Zich daarna tot de journalis ten wendend, zeide hij„Ik aanvaard de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een opleving der ongehoorzaamheidsca-m- pagne, en ik zal alles doen wat in mijn ver mogen is opdat de strijd zonder, kwaadaar digheid en komen geweldloos worde ge voerd11. Gandhi gaf uiting aan de verwach ting, dat de strijd jaren duren zal; hij ver-' onderstelde, dat de strengste oliderdmk- kingsmaatregelen ertegen zouden worden genomen, met inbegrip van stokslagen en kogels. De te Calcutta verschijnende „States man" verklaart, dat de regeering onmid dellijk een veelomvattende nieuwe verorde ning zal afkondigen, waarin dé congres partij en verwante organisaties onwettig worden verklaard. Met deze verordening zal dé regeering verder een krachtige hou ding aannemen tegen de personen, die de beweging tot afscheiding van Indië finan4 eieren. Zij zou voornemens zijn de Congres partij met haar eigen methoden te beant woorden, n.l. met een soort „non-coöpera tie1' die o.a. bestaan zal ill het ontzeggen van spoorweg-, telegraaf en postfacilitei ten aan die Indische zakenlieden, die de ongehoorzaamheidscampagne steunen, en het in beslag nemen van hun bezittingen. Een vijftigtal Congres-leiders, die eert campagne tegen het betalen van pacht voe ren ten Noorden van Madras, is aangezegd hiermee op te houden. Bovendien heeft de regeering ijlings 500 man naar het betrok ken district gezonden. Vliegtuigen hebben op eon aantal dor pen in de buurt van Pasjawar proclamaties laten vallen, waarin er bij de dorpelingen op wordt aangedrongen geen onnoodige wanorde te veroorzaken, maar rustig aan hun dagelijkschen arbeid te blijven en zoo doende de invoering van hervormingen te steunen. Het bestuur van de Indische nationale liberale federatie heeft den onderkoning dringend verzocht, deputaties van deze fe deratie, beuevens van de Ind. Welvaarts- Liga, de Ind. Kamers van Koophandel en ander organisaties te willen ontvangen alvo rens hij optreedt tegen de burgerlijke onge hoorzaamheid. De federatie vraagt, dit verzoek in te willigen en ondanks het ant woord, dat lord Willingdon in het politiek en economische belang van Indië reeds tot Gahdhi heeft gericht. Zoowel Gandhi als Patel zijn overge bracht naar de Jerwada-gevangenis te Poona. CHINA DE BEZETTING VAN TSJINGTSJAU. Groote opwinding in heel China. Volgens een bij het Japansche ministerie van Oorlog ontvangen officieel telegram, hebben de Japansche troepen onder bevel van" luitenant-generaal Moero Zondagmor gen om 10.40 de stad Tsjngtsjau bezet. De bevolking der stad zou, volgens dit telegram, het binnenrukken der Japansche troepen met opgewonden demonstraties hebben begroet. Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft het gemeentebestuur van Tsjingtsjau en do zich daar bevindende Chineesche Ge nerale Staf zich binnen den Grooten Muur teruggetrokken. Japansche marine-artillerie heeft den spoorweg tusschen Peking en Moekden be- I zet en het verkeer op eenige andere pun- I ten onmogelijk gemaakt, j Naar uit Sjanghai wordt gemeld heeft 1 de bezetting van Tsjingt-sjau door de Ja- j panners in geheel China groote opwinding teweeg gebracht. Veelvuldig wordt de mee- ning uitgesproken, dat de Chineesche re geering thans beslissende stappen tegen Japan moet ondernemen, ten einde de re- gêéring te Tokio te dwingen den opmarsch van haar troepen te doen staken. De Chi neesche Studentenorganisaties verklaren, dab zij een der dagen Van de volgende Week als treurdag zullen doorbrengen en Van de regeéring zullen éischen, dat zij Japan den oorlóg zal verklaren. Tsjang Kai-Sjék naar Nanking geroépen. Na een spoedvergadering van de centrale executieve der Kwomintang hebben de nieuwe Chineesche staatspresident Lin- Sen én de prenlier Soen-fo een telegram aan maarschalk Tsjang Kai-Sjek gezonden, waarin zij dezen met nadruk uitnoodigeii onmiddellijk naar de hoofdstad Nanking terug te keeren. I Dit telegram wordt in goed ingelichte kringen van het grootste belang be- i scliouwd, in verband met de berichten, dat negen militaire provinciale gouverneurs, die allen volgelingen van Tsjang Kai-Sjek zijn, overleg hebben gepleegd en ernstig van plan moeten zijn, de nieuwe regeering omver te werpen. Amerikaansch officier bij Tjingstjau aahgehöudeh. Uit particuliere bron wordt medegedeeld, dat een Amerikaansch officier, lid van de neutrale enquête-commissie in Mandsjoe- rije, door Japansche militairen gearres teerd is, toen hij zich met drie Chineesche spoorwegbeambten met een loc-omotief naar een station, dat kort daarvoor door de Japaünners bezet, wilde begeven. De bevelvoerende Japansche officier mo tiveerde de arrestatie met de verklaring, dat de Amerikaan en de Chineezen, indien zij weer naar de Chineesche troepen terug keerden, de strategische positie van de Ja panners zouden kunnen verraden. Een Japansche bombardement. Onze correspondent in Mandsjperije meldt, dat de Japanners het station Koe- pangt.se Woensdagavond gebombardeerd hebben. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGELUK IN CIRCUS TE PARIJS. Schijnwerper tusschen het publiek gevallen. In het groote circus Médrano te Parijs is Zaterdag tijdens de voorstelling een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij elf bezoe- kere min of meer ernstig werden gewond. Een groote schijnwerper, die onder het dak van het gebouw was aangebracht, geraakte door een nog onbekende oorzaak los en kwam midden in de toeschouwers terecht. Een ernstig gewond meisje verkeert in levensgevaar. KRANZINNIGE DRINGT HET VATICAAN BINNEN. Vrijdag is in het Vaticaan een jonge Fransche dame aangehouden, die klaarblij kelijk in haar geestvermogens gekrenkt was en dringend om een audiëntie met den Paus verzocht, teneinde hem een geschenk te kunnen aanbieden. In haar tasch werden verschillende brochures, speelgoed, poppen enz. gevonden. Aangezien zij haar naam niet wilde op geven werd zij aan de vreemdelingenpoli tie van Rome overgeleverd die vaststelde, dat haar naam Vandan was. Nieuwjaarsontwijding. De Berlijnsche politie deelt mede, dat de oudejaarsnacht te Berlijn betrekkelijk rustig vcrloopen is, In totaal werden gedu rende den eersten nacht van het nieuwe jaar 22 vrouwen en 429 mannen wegens zedelooze gedragingen, dronkenschap, vechtpartijen, het toebrengen van lichame lijk letsel en het niet opvolgen van door de politie gegeven bevelen ingerekend. Daarvan zijn in totaal 66 personen vast gehouden, terwijl de overigen na eenigen tijd weer in vrijheid zijn gesteld. De brandweer moest 26 maal uitrukken voor het blusschen van kleine branden en het verleenen van hulp bij lichte ongeval len. Te Wilmersdorf werd een nationaal- socialistischen chauffeur vermoedelijk door politieke tegenstanders door een schöt in het onderlijf gewond. Slachtoffers van Nieuwjaar. De jaarwisseling in dë Vereettigde Sta ten heeft aan slachtoffers van ongevallen bij het afsteken van vuurwerk, roofoverval len, verkeersongevallen, zelfmoorden en slachtoffers van het drinken van vergifti gen alcohol meer dan honderd dooden ge- eischt. Te Chicago reed een auto met twee fami lies, tezamen uit negen personen bestaan de, waarschijnlijk tengevolge van dronken schap van den chauffeur in het water. Alle negen inzittenden van den gesloten wagen verdronken. Gezin door gas vergiftigd. In het Noorden van Berlijn heeft zich een tragische gebeurtenis afgespeeld, die drie slachtoffers heeft gebiecht. In hun woning aan de Strehlitzerstrasse zijn de 58-jarige invalide Franz Wernitz, zijn 47-jarige vrouw en hun 21-jarige doch ter door gasverstikking om het leven geko men. Toen eenige familieleden pp Nieuwjaars morgen de woning van de ongelukkige fa milie betraden, vonden zij de drie slacht- offers. 0VERSTR00MINGSRAMP IN Z.-AFRIKA. Port Elizabeth volkomen geïsoleerd. Uit Port Elizabeth wordt gemeld: Enor me overstroomingen hebben de vruchtbare valleien der provincie geteisterd en een schade aangericht, die aanzienlijk grooter is dan die, welke door de overstroomingen van 1928 werd veroorzaakt. De wilde ri vieren voeren de lichamen mee van vee, dat door de overstroomingen is omgekomen, voorts ossenwagens, meubelen, kafferhut ten, vruchtboomen, groente, etc. Gisteren was Port Elizabeth geheel van de rest van Zuid-Afrika afgesneden wat de verbindingen te land betreft en van de telegraaflijnen functionneerde er nog slechts één. De watermassa's dreigden den grooten dam in een der meren te over- stroomen, doch dit gevaar is thans gewe ken. De toestand in de Gamtoosvallei is nog onbekend, daar het verkeer volkomen gestremd is. HEVIGE STORM BOVEN DE NOORDZEE. Sneeuwstormen van de Deensche kusten gemeld. Uit Cuxluven wordt gemeld: Volgens zoo jui.st binnengevallen visschers woedde op de Noordzee een hevige storm. Vele schepen zochten beschutting in Cuxhaven, terwijl men drijfhout vermoedelijk afkom stig uit de lading van een stoomschip, zag aanspoelen. Vrijdag heerschte een hevige sneeuw storm in de Deensche kustwateren, die grooto verwoestingen aanrichtte. Men meldt groote materieele schade. Hevige koude in het Fransohe gebergte. In geheel Z. O. Frankrijk, zoomede in de Pyreneeën heerscht he\ige koude. Uit de Vogezen wordt 20 gr. vorst gemeld. Bijna 48 ulir achtereen valt reeds sneeuw. Ook uit de Jura wordt sinds Zaterdag voortdu rend sneeuwval gemeld. De thermometer wijst 19 gr. beneden het vriespunt. Te Grenoble vriest het tien graden. De Middellandsche Zee wordt door een hevigén storm geteisterd waardoor het scheepvaartverkeer ernstige stagnatie on dervindt. De passagiersschepen op Algiers hebben vertraging tob 12 uren toe, terwijl de uitvaart naar de Noord-Afrikaansche havens in verband met de weersomstandig heden is uitgesteld. Sneeuw in Hongarije. Op Nieuwjaarsdag heeft het in Honga rije zoo hevig gesneeuwd, dat het treinver keer geheel ontwricht werd en gedeeltelijk gestaakt moest worden, vooral in het Oos ten en Zuiden des lands. Ook het telefo nische en telegrafische verkeer ondervindt belangrijke storingen. BELEGERING VAN EEN MISDADIGER. Hij schiet zeven politie-mannen neer. Op een farm in de omgeving van Spring field (Missouri) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Een langgezochte moor denaar, die ten slotte door de politie werd ontdekt, barricadeerde zich en opende met een machinegeweer het vuur op zijn achter volgers. Daarbij werden zes agenten en de sheriff gedood. Het is den moordenaar een slotte nog gelukt te ontkomen. Het vreese- lijk gebeuren heeft onder de bevolking van de geheele omgeving groote opwinding ver oorzaakt. De politie is een achtervolging begonnen, waarbij zij door talrijke burgers wordt bijgestaan. Nader wordt gemeld: De boerderij ligt 'ongeveer twee uur gaans buiten de stad Springfield en be hoorde aa i de moeder van den bandiet. De sheriff en de negen agenten verdeelden zich bij aankomst in twee groepen, waarvan er een zich bij de achterdeur opstelde en de andere naar de voordeur ging. Zonder voorafgaande waarschuwing werd door de brievenbus op hen gevuurd, waarbij de vijf agenten onmiddellijk werden gedood. De andere groep nam toen onmiddellijk de vlucht, doch ook op haar richtte de ban diet zijn machinegeweer, met het gevolg dat er een gedood en de vier anderen zwaar gewond werden. De twee lichtstge- wonden sleepten zioh naar een publieke telefooncel en alarmeerden de politie, wel ke onverwijld Verscheen, bijgestaan door een groot aantal gewapende burgers en ge wapend met machinegeweren en traaiigas- b ommen. Een nieuw salvo van een machinegeweer, opgesteld in de nabijheid van de boerderij, bracht hen echter tot staan. Een geheelen dag werd doorgeschoton en tegen het val len van den avond deden de belegeraars een aanval op de boerderij, welke zij echier verlaten vonden. Politie en burgerij ten getale van duizend man, hebben dén ge heelen omtrek doorzocht zonder echter iets van de misdadigers te ontdekken. BRUTALE TREINR00F IN WESTFALEN. Geldkist uit postrijtuig gestolen. Twee gemaskerde bandieten Zijn bet postrijtuig binnengedrongen, dat op het station te Bottrop gereed stond Voor het vertrek naar Essen. Terwijl de eene niet de revolver in de hahd de postconducteurs in bedwang hield, nam de andere een 40 K.G. Zware geldkist met 50.500 mark in beslag. Beide roovers konden met een ge- reedstoanden auto ontsnappen. MUSSOLINI AAN DE TELEFOON. Hij schenkt een terdoodveroordeelde gratie Twee menschen zaten in de koude ge vangenis ven (Jaltanisetta, Sicilië, te wach ten op de voltrekking van het doodvonnis dat den volgenden morgen in de vroegte zou plaats hebben. Op hetzelfde uur zat Mussolini, de al* machtige dictator, in de huiskamer van zijn woning, te Rome om het Nieuwjaarsfeest te vieren. Het scheen den veroordeelden, ciat er geen kans meer was om kan den dood te ontspringen. Zij waren veroordeeld wegens het vermoorden van een 12-jarigen jongen. Deze executie zou de eerste zijn sinds 1870, daar de doodstraf voor burgerlijke misdrijven in Italië toen is afgeschaft. Om elf uur echter, greep de Duce naar de telefoon en belde den commissaris tan Caltanisetba op, dien hij beval de doodstraf van een der moordenaars, n.l. Francesco Calafato, te veranderen in levenslange ge vangenisstraf. Het blijde nieuws werd den man in zijn cel medegedeeld. Zijn vreugde werd getem perd door net feit, dat hij zijn heele leven in de gevangenis zal moeten doorbrengen. Den anderen moordenaar Diego Migne- mi werd geen gratie verleend. Het tweetal was in October door het ge rechtshof van (Jaltanisetta veroordeeld We gens moord op een 12-jarigen jongen. Inbreker doodgeschoten. Eenige mannen, die des nachts de woning van een leeraar ie Bremen wilde binnen dringen, wekten den bewoner uit zijn slaap. De leeraar haalde een jachtgeweer vuor den dag en loste een schot. Een dor indrin gers werd in het hoofd getroffen en Was op slag dood. De andere daders zijn ont komen BEZUINIGING OP ONDERWIJS- GEBIED. „Op de eenige plaats, waar zij te vinder» is: de leerlingen- schaal". Pater dr. Cassianus Hentièn O. F. M. schrijft in de T ij d, een artikel, dat hij als volgt besluit: We staan weer voor de noodzaak van ingrijpende bezuiniging op bet lager ou derwijs. De Regeering kwêm 10231024 eerst met „kleine" middelen, een reeks van voorstellen, die èn paodagogiseh ón politiek (voor de gelijkstelling en hot bij zonder onderwijs) in veel bedenkelijk wa ren, als: de opschorting van don toela- tingsleeftijd voor de lagere school met een jaar, het instituut van hulponderwijzeres sen, salarieering alleen naar 't aantal „leerplichtige" kindoren, de verplichte be noeming vnn wachtgelders, dn stopzetting der uitbreiding van het aantal lacere scho len en dn terugkeer to het zesjarig leer plan. De rechterzijde, waarbij de Katho lieke Kamerfractie voorging, slaagde er in, de Regeering tot andere gedachten te brengen. De bezuiniging werd nu voorn a* melijk gevonden or> de eenige plants waar zij te vinden is: de leerlingenschaal. Te onzalicer ure heeft de vorige Regeering eind December 1023 dit voornaamste, dit eenige „groote"mlddel ter bezuiniging op gegeven. De geschiedenis vnn het voorjaar 1924 moge allen, wie het aangaat, leeren, dat het groote middel ter bezuniuing list in de leerlingenschaal, en dat men niets verder komt met de kleine middelen als opschorting vnn den toelatingslceftijd, maar we! gevaar loopt stukken te maken. Nu de linkscho elementen onder aanvoe ring vnn „Volksonderwijs" overal in den lande vergaderen en pronageeren een be zuinigingsprogram. dat alleen van hot bij zonder onderwijs de offers vraagt., nu mó gen wij wel dubbel toezien, om niet met „kleine" middelen hun in de kaart te spe len. No jarenlang onderzoek kon de zoo deskundige Rtnntficomm'issio-Rutpers tot geen nndere conclusie voor. de bezuiniging op bet lager onderwijs komen dan deze: afdoende en ook pfeedttgofriich mogelük kan alleen bezuinigd worden door mid del van de leerlingenschaal. Deze moet oi. vooreerst uniform zijn en vervolgens een getal leerlingen per leerkracht vaststellen, dat financieel mogelijk is voor de open bare kas. Ën bij dit laatste moge men te vens bedenken, dat er nog ander onderwijs is dat bekostigd moet worden dan het ge woon en uitgebreid lager: dat met name ons bewaarschool- en ons nijverheidsonder wijs de düné wordt van een te hoo£ opdrij ven der eischen voor het gewoon en hot uitgebreid leger onderwijs. DE WESTLANDSCHE VEILING- OMZETTEN. Reeds eerder is erop gewezen, dat de omzetten aan de Westlandsche \eilingen dit jaar niet onbelangrijk zijn verminderd. Vooral de druiventeelt heeft aan het ha- deelig verschil niet liet vorig jaar veel in vloed gehad, en in de laatste maanden wer den de verschillen steeds grooter. Nu het jaar 1931 is afgesloten, blijkt dat aan de twaalf veilingen van den Bond WfeStland, m totaal 1.311.513.82 minder is omgezet dan in hel voorgaande jaar. Toch ÏB die vermindering niet in hooge mate teleurstellend, lil verschillende krin gen had inêt» een raming van over de twoe millioen. Er moet echter rekening worden gehou den niet het feit, dat de tuinbouw ui het afgêloopen jaar zich niet onbelangrijk heeft uitgebreid, zoodat de vermindering töóh nog grooter is, dan in cijfers wordt uitgedrukt. De eenige veiling die m omzetcijfer is gestegen, is die le Mohster. De oorzaak «au dit feit is in hoofdzaak gelegen, dat in het afgeloopen jaar door het openen van eèh nieuwe Veilmginrichtiüg dezo veiling verschillende nieuwe leden tot zich trok. Het omzetcijfer der Wesllandsche blue métiveilnlgen over 1931 geeft wel een ty pisch beeld van de gtöote Uitbreiding dei- bloementeelt in het Westland. Aan de Centr. Westl. Snijbloemenveiling te Honselersdijk, bedroeg de omzet over het afgeloopen jaar een vermeerdering niet 377.894.87. Hierbij komt dan nog de om- Zet der bloemenveiling te Poeldijk, die voor pl.iil. ƒ38.000 heeft omgezet sinds haar ope ning in October j.l. „Dit is een echt Kortihgin-Viótoria-lafel- tje. Dat kunt u wel zien aan de pooten". „Ik heb de poolen van Koningin Victo ria nog hooit gezien."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7