ligt MAANDAG 4 JANUARI 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 23ste Jaargang No. 7091 e Seicbofie 0ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Medodeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. „Het Schild". In „Het Schild5' herdenkt de hoofdre dacteur prof. J. P. Verhaar het 121/2-ja- rig apostolaat van dit apologetisch maand blad der A. V. Petrus Canisius. Met voldoening wordt geconstateerd, dat het aantal abonné's de 11.000 nadert, en wij onderstreepen gaarne den daarbij geuiten wensch, dat iedere lezer er nog één abonné bij winne. of voor een gratis abonnement zorge Wij bezitten in „Het Schild" een apolo getisch tijdschrift van groote waarde; en wij moeten daadwerkelijk toonen, dit bezit te waardeeren. In hetzelfde artikel wijst de hoofdredac teur naar de bedoeling, het karakter van „Het Schild" in deze woorden: Wij zijn er diep van overtuigd, dat de Katholieke Kerk door Christus is gesticht en dat zij de zuivere Christus prediking altijd bewaard heeft en ook nu nog bezit. Daarom hp.minnen en verdedigen wij deze Kerk als de Kerk van Christus, daarom spreken wij het openlijk uit, dat hare leer de onze is, en dat wij elke Kerk moeten afwij zen, die niet de volledige en zuivere Christus-leer bewaart of niet terug gaat tot den tijd van Christus. Maar wij willen dit doen irenisch en liefde vol: omdat Christus primair vrede en liefde predikte. Wij willen het goede erkennen, dat anderen bezitten, maar het verkeerde wijzen wij af, wel in liefde, maar toch principieel. En wij willen, ondanks de verschillen, die niet behoeven te worden weggedoezeld, elkaar zoeken in samenwerkende lief de daar, waar wij streven naar een gemeenschappelijk doel: aan de meiiscbheid te geven het geluk en den vrede, waarvan de engelen zongen in den heiligen nacht van Christus' ge boorte. Het irenische, het vrede-lievende, be hoort tot het karakter onzer apologie, zoo als het behoort tot het karakter van den Katholiek, als zoodanig, in woord en in daad. V Een retraite. Wat beoogt en bereikt het Katholieke Geloof; welken invloed kan het hebben en welken invloed heeft feitelijk het Katholie ke Geloof op de Katholiek? Deze vraag wordt gesteld door zoovele zoekers en twijfelaars. En ook door ande ren die niet zoeken en niet twijfelen al thans zich geen twijfel bewust zijn maar tóch belangstelling hebben voor het groote en machtige m de Katholieke Kerk, dat over heel de wereld en door de eeuwen heen millioenen menschen heeft getrokken en geleid. En daarom is het van zoo groote betee- kenis op zoo veler houding tevenover bet Katholicisme, dat Katholieken in den om gang, in het dagelijksche leven handelen overeenkomstig de Katholieken beginselen! Dat een Katholiek zich in een gemengd gezelschap gedraagt naar de Katholieke leer, dat is: de besteapologie! En daarom is niet alleen voor een zoo gewenschte persoonlijke deugd-verster- Jring. maar ook onder apologetisch opzicht zulk 'n uitstekend nuttig werk: de retraite voor dienstplichtigen! ï)e Katholieke militairen zullen zicb in de kazerne Katholiek moeten toónen, kleur zul len zij moeten bekennen; blij en opgeruimd levend, hulpvaardig en voorkomend voor anderen, zullen zij onverzettelijk moeten staan tegenover alles wat geloof en deugd belastert en bekampt Dat kan ook zonder de voorbereiding daartoe door een retraite worden bereikt. Maar een daaryoor speciaal gehouden re traite is toch wel een zeer deugdelijk mid del, om tot het beoogde doel te komen. Gaarne drukken wij hier nogmaals af den volgenden oproep: In de volgende maanden gaan weer duizenden jonge mannen soldaat worden. Er is geen betere voorbereiding op den militairen dienst denkbaar dan een re traite. Niet alleen om den zegen, die iedereen van een goede retraite onder - NIEUWE GEBOUW VAN DE R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES, aan bet Galgewater, dat Woensdag a.s. officieel geopend wordt. EEN KIJKJE IN DE FRAAIE HAL van de R. K. Vakschool. vindt, maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazernetijd. Zulk een retraite speciaal ingericht voor dienstplichtigen zal te Noordwij- kerhout worden gehouden van 36 Fe bruari. Men gelieve zich daartoe op te geven bij ondergeteekende. De kosten bedragen f 6.50 en kunnen tijdens de retraite wor den voldaan of -vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart met verdere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huijgenstraat 6, 's-Gravenhage. Telef. 116534 Giro 92320. Voor wie niet in staat is het bedrag van f 6.50 te betalen, zal de parochie-pastoor wel gaarne bemiddelend willen optreden. De retraite voor dienstplichtigen zij krachtig aanbevolen! ROTTERDAM EN DE CRISIS. Loonsverlaging van 3 pet. door B. en W. voorgesteld. In de memorie van antwoord uit de Rotterdamsche Gemeentebegrooting, kon digen B. en W. de volgende maatregelen aan, om de crisismoeilijkheden het hoofd te bieden: a. bezuinigingen op diverse begrootingen, b. beperking van groote werken, die nog niet in voorloopige uitvoering zijn; c. verhooging, van de straatbelasting met 50 pet.; d. verhooging van de personeele belas- tii% met 15 tot 25 opcenten (progressief); e. aanhangig maken bij ,het Georgani seerd Overleg van een voorstel tot vermin dering van het totaal bedrag aan loonen en salarissen met drie procent. B. en W: deelen in de memorie van ant woord mede, dat de uitgaven voor uitkee- ringen door Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1931 geraamd waren op ruim 5.4 mil- lioen. Het bedrag is in 1931 opgeloopen tot 12.6 millioen gulden. „Deze uitgaven", schrijven B. en W., „zullen voor 1932 op minstens hetzelfde bedrag zijn te stellen, ook al worden de normen, door de regee ring gesteld, strikt in acht genomen". BOND VAN BOOMKWEEKERS. Thans de tijd voor aanbren gen van beplantingen. Aandrang op de overheid om steun. Onder voorzitterschap van den heer H. Gorter uit 's-Gravenland vergaderde de Bond van Boomkweekera in Utrecht, ten einde den ongunstigen toestand van de boomkweekerijbedrijven te bespreken. Door de voortdurende belemmeringen in den ex port van planten worden deze bedrijven ten zeerste getroffen en vooral de groote zaken zijn genoodzaakt sterk in te krimpen. Van vele leden waren adviezen ingekomen, ten einde verbeteringen in den toestand te krijgen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten alles in het werk te stellen, ten einde de afname van boomen en planten te bevorderen. De gemeenten, de provinciale besturen en de regeering zullen worden aangespoord om eventueelo beplantingen van parken of wegen nu te doen uitvoeren. In het bijzon der zal gewezen worden op de mogelijkheid om op de zeer breede bermen van de nieu we rijkswegen heestergroepen aan te bren gen, die zeer zullen bijdragen tot het land- schapBchoon. Eveneens werd besloten er bij den mi nister van Waterstaat op aan te dringen geen uitbreiding te geven aan de Staats- boomkweekerij. De houding van verschillende bankin stellingen, die in deze zeer ongunstige tij den te spoedig tot executie van oentrale bedrijven waren overgegaan, werd ten zeer ste gelaakt. Door enkele gedwongen ver- koopingen werd de toch al schrale markt nog meer overvoerd. Besloten werd, dat de Nederlandsche Tuinbouwraad deze kwestie onder de aan dacht van de overheid zal brengen, ten einde zoo mogelijk tot een soort „Stillihal- te" te komen. De ex-keizer van Duitschland ziek. Uit Doorn wordt gemeld, dat de ex-kei zer op Oudejaarsdag voor het laatst bui ten is geweest. Op dien dag heeft hij nog zijn gewone dagelijksche bezigheid, het hakken van hout verricht. Op Oudejaarsavond de intreding van het Nieuwe Jaar werd op Huize Doorn op zeer eenvoudige wijze gevierd voelde de ex-keizer zich niet zeer goed en sinds dien is hij binnenshuis gebleven. Zondagochtend was zijn toestand in die mate slechter geworden, dat de lijfarts van den ex-keizer hem voorgeschreven heeft, het bed te houden. Hoewel er geen direct gevaar is, bestaat er op Huize Doorn in verband met den hoogen leeftijd van den ex-keizer toch eenige ongerustheid. Hitler-beweging in Nederland. Dezer dagen kwam via het Duitsche blad de „Völkische Beobachter" in de Neder landsche bladen een bericht voor, dat in Nederland een nationaal-socialistische par tij is opgericht. ,De stichting van deze nieuwe partij, al dus lezen wij in „Het Volk", de nationaal- socialistische Nederlandsche arbeiderspar tij (N. S. N. A. P.) had plaats op het kasteel „De Binckhorst" bij den Haag. De leider van de partij is Adalbert Smit, die reeds vroeger in de fascistische partij, welke het tijdschrift „De Bezem" uitgeeft, een leiden de rol heeft gespeelt. Tot eersten secretaris is benoemd dr. E. 'Rfidder van Rappard. Het program van de N.S.N.A.P. komt in het algemeen overeen met dat van de Duit sche nationaal-socialistische partij. HET ST. ANTON1US-PATRONAAT TE LEIDEN gaf gisteravond een zeer bijzon deren feestavond, waar verschillende beeldengroepen, betrekking hebbend op het Kerstfeest, ten tooneele werden gebracht. Hierboven een der mooiste tafereelen. Foto's van deze groepen tegen den prijs van 2.50 en f 1.— zijn verkrijgbaar bij Ars Catholica, Nieuwe Mare 21. De opbrengst komt ten goede aan het St. Antonius- patro naat. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gandhi te Bombay gearresteerd. (Bai- tenl. 2e blad). De Japanners hebben Tsjingtsjau bezet. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Een onderzoek naar den crisis-invloed op het bedrijfsleven, (lste blad). Een familiedram te Middelburg. Man en vrouw krankzinnig? (Gem. Ber., 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken en branden. (Gom. Bex., 3de blad). LEIDEN. Leerling-monteur verbrand, (lste blad). Dak van een huis ingestort in de Bouwe- louwesteeg. (lste blad). Opening der Christelijke Kweekschool. (lste blad). WIJ GEVEN IN DIT NUMMER DE KINDERRUBRIEK, MET PRIJSRAAD SELS. SOCIALISME EN COMMUNISME. Debatvergadering tusschen de heeren P. J. Schmidt en L. de Visser. Door de Socialistische Democratische Studentenclub te Amsterdam was gister morgen in het Concertgebouw alhier een debatvergadering belegd over „Socialisme en Communisme" tusschen de heefen P. J. Schmidt, die juist dezer dagen wegens politieke meeningsverschillen uit het Par tijbestuur der S. D. A. P. trad, en den heer L. de Visser, het Communistisch lid van de Tweede Kamer. Er bestond voor deze ver gadering groote belangstelling en de groote zaal van het Concertgebouw was geheel gevuld toen de voorzitter van de S.D.S.C. de vergadering opende. De heer P. J. Schmidt, die het eerst het woord kreeg, begon met te wijzen op het feit, dat ondanks het deelnemen van de so ciaal-democratie aan den oorlog en on danks het verliezen van de sociaal-demo cratie van eenige revoluties, de groote massa der klassebewuste arbeiders in West Europa nog achter de sociaal-democratie staat. Men kan dit feit betreuren, maar ontkennen kan men het niet. De algemeene staking in Engeland, en ook het Textielconflict in Twente, waarbij de modern-georganiseerde arbeiders over hun leiders heen naar den strijd hebben gegrepen, bewijzen, dat ook bij deze arbei ders het revolutionaire sentiment en het klassebéwustzijn leeft. Wat heeft de Com munistische Internationale gedaan om hiervan gebruik te maken Spr. critiseert de in West-Europa gevoerde tactiek tegen over de sociaal-democratische arbeiders, die oorzaak is van het feit, dat ondanks de gunstige omstandigheden de communisti sche beweging zoo betrekkelijk weinig in vloed heeft, zooals spr. aan de hand van communistische cijfermateriaal aantoont. Alle critiek die De Visser aanstonds op de sociaal-democratie zal uitoefenen, wil spreker al bij voorbaat onderschrijven, maar voor spr. gaat het er om, dat zoolang er revolutionaire arbeiders in de S. D. A. P. zijn en spr. het vrije woord in deze partij heeft, acht hij het zijn revolutionaire plicht in deze beweging te blijven werken om de ze arbeiders te onttrekken aan het refor misme van de huidige leiding. Indien Al- barda zou doordrijven, dat de links-socia listen uit de S. D. A. P. zouden worden ge zet, zouden zij zich dan moeten onderwer pen aan de dictatuur van de Communisti sche Internationale? Eerste voorwaarde is en blijft voor spr. de mogelijkheid om vrij te mogen denken, wat in de Communisti sche partij, gezien heb voorbeeld-Wijnkoop niet mogelijk is, doch wat. een levensvoor waarde is voor een werkelijk revolutionaire partij. De heer L. de Visser begint met de op merking, dat, wanneer hier een debat zou zijn geweest over de sociaal-democratie, niet Schmidt maar Albarde tegenover hem had moeten staan. Schmidt heeft niet ge sproken over de sociaal-democratie, maar over de fantasieën, die daaromtrent bij Schmidt leven. De wetenschappelijke grond leggers van het socialisme Marx en Engels, hebben bewust gekozen voor het commu nisme en tegen de sociaal-democratie, zoo als spr. met tal van citaten aantoont. Do

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1