PFAFF C. F. MEERPOEL's DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT UEKDE BLAD PAG. 9 Door de afdeeling Hilversum van den Ne derlandschen Bond van Leeraren bij het NIJVERHEIDSONDERWIJS is bij gelegenheid van het zilveren jubileum van den bond aan den voorzitter, den heer Menke, zijn geschilderd portret aangeboden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AUTO MET VIJF INZITTENDEN IN DE VAART GEREDEN. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Uit Smilde wordt gemeld: Een ontzettend ongeval heeft gistermid dag in de nabijheid van het Oranjekanaal alhier plaats ge-had; tengevolge van de gladheid van den weg slipte bij het passee- reu van een anderen auto, een auto waarin gezeten was de familie Visser uit Sema- rang (Midden-Java), met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche hoofdvaart verdween. Door omwonenden werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om de inzit- 1 tenden te redden. Na veel moeite mocht het gelukken man, vrouw en 3 kinderen op het droge te brengen. De man en de 3 kinderen waren bewus teloos; de vrouw bleek nog goed bij ken nis te zijn. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij het viertal op te wekken. Bij 2 zoons, een van 10 en e-en van 12 jaar, mocht dit gelukken, doch de vader en een dochtertje Van circa 6 jaar, bleken te zijn overleden. De familie was met vacantie uit Inilië over. De man, die inspecteur is bij de Wa terleiding te Semarang, was Dinsdag uit Marseille gekomen en de familie had den nacht in Hengelo doorgebracht, vanwaar zij gistermorgen om 11 uur vertrok naar fa milie in Groningen. Nader vernemen wij omtrent het auto ongeluk te Smilde, dat het gezelschap, dat te water is geraakt, bestond uit den hoer en mevr. Visser, een zoon en twee dochter tjes en niet twee zoons en één 'dochtertje. Zooals gemeld, is de vader en het jongste dochtertje, ongeveer 6 jaar oud, overleden. De ongeveer 10-jarige zoon en het 12-jarige dochtertje zijn bij keunis gebracht en naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waarheen ook mevrouw Visser zich heeft begeven. De lijken der beide slachtoffers zijn ondergebracht in de marechaussee kazerne. WEER EEN AUTO MET VIJF PERSONEN TE WATER. Ditmaal allen gered. Gisterenmiddag te half zes is ondor Weesper Karspel op den Abcouderstraat weg een taxi, waarin behalve de chauffeur vier visschers gezeten waren, in de gevaar lijke bocht bij den spoorwegovergang, ten gevolge van de gladheid van den weg ge slipt en in het water van de Bijlmervaart gereden. De wagen verdween bijna geheel in den modder. Omwonenden en voorbij gangers snelden onmiddellijk toe en slaag den er na veel moeite m alle inzittenden op het droge te brengen. Na van droge kleeren voorzien te. zijn, zijn de drenke lingen met een andere auto naar hun plaats van bestemming, Amsterdam, over gebracht. De auto is later uit de vaart ge haald. ERNSTIGE AANRIJDING. Ten gevolge van deD gladheid van den weg is op den Rijksstraatweg te Duiven- drecht gisterenmiddag, omstreeks halfzes, een benzinetankwagen van de Texaco- Maatschappij geslipt en tegen een boom gereden, waardoor de wagen dwars op den weg kwam te staan. Een tegemoetkomende Belgische tractor met aanhangwagen kon niet bijtijds stoppen en reed tegen den tankwagen op. Vervolgens kwam de trac tor in botsing met een boom en werd, evenals de benzine wagen, zwaar bescna- digd. Beide voertuigen konden hun reis niet voortzetten. De Belgische vrachtwagen was op weg naar Meohelen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Auto in een sloot geraakt Gistermiddag reed de heer van Gunst uit Dedemsvaart per auto in de richting Emmen. Even ten Noorden van Holsloot- brug moest hij uitwijken voor een wagen die van Erm kwam. Hij was niet meer in staat den wagen op den weg te krijgen. De wagen maakte rechtsomkeert op den weg en kwam vervolgens ondersteboven in de sloot terecht. De heer van Gunst wi.it zich te redden door een ruit stuk te slaan. Hij wa-s slechts licht gewond. De wagen is ook niet zwaar beschadigd. Auto in een huiskamer gereden. Gistermiddag is op den rijksweg Noord te Sittard door de gladheid van den weg een auto tegen een huis terechtgekomen. De botsing was zoo hevig, dat de voorgevel wegsloeg en de auto in de woonkamer te- reoht kwam. De auto zelf was ongeveer \>n- bcschadigd. De iiizittenden kregen slechts lichte schrammen. Jongen overreden. Gisterenavond heeft er in de Witten Vrouwenstraat te Utrecht een ongeluk plaats gehad, waarop wij in het bijzonder de aandacht willen vestigen, omdat het veroorzaakt werd, doordat er twee auto's achter elkaar reden, waarvan de tweede door den eersten werd gesleept. Een fiet sende knaap bemerkte waarschijnlijk door de duisternis het touw niet, dat de twee Ie wagen verbond en wilde achter den eer sten auto den weg oversteken. Hij kwam tegen het touw en werd door den tweeden wagen overreden. Met tamelijk ernstige wonden is hij naar de Rijksklinieken over gebracht. Mijnongeluk. Maandagavond geraakte in de mijn Laura een Zuidslavisohe arbeider met het hcofd bekneld tusschen een wagen en een stuk van een zijwand. Hij is een half uur later aan de gevolgen overleden. Van een hooizolder gevallen. Tijdens het voederen van zijn vee had de 58-jarige ongehuwde veehouder K. Ja- piks te Wormerveer het ongeluk, door een luik in den hooizolder te vallen. Hij kwura beneden op zijn hoofd terecht en werd in zorgwekkenden toestand opgenomen. Woensdag is hij aan de gevolgen overle den. Verdronken. Gisterochtend wilde te Utrecht een twee-en-zestigjarige bewoonster van de Oude Gracht, mevrouw v. d. Heuvel, zich via de werf naar den kelder begeven. Zij is daarbij vermoedelijk uitgegleden, te water geraakt en verdronken. Kinderverlamming. Een vierjarig kindje der familie T. te Castenray is aan kinderverlamming over leden. Brand te Blaricum. Gisternacht omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de woning van den heer M. J. J. H. Lauxterman aan den Eemnes- serweg te Blaricum. De brand is ontstaan door het omvallen van een petroleum kachel. In minder dan geen tijd stond de geheele achterkamer in lichter laaie. On middellijk hebben de bewoners hun drie kindereu, die boven te bed lagen, uit de woning gebracht, terwijl een inwonende dame slechts in nachtgewaad het huis kon verlaten. De politie, die onmiddellijk van den brand in kennis werd gesteld, wist met eenige 'braödblusetiapparaten en door ansluiting van een brandslang op de wa terleiding, het vuur te blusschen. De ka mer op de benedenverdieping alsmede de hall brandde geheel uit. Niets kon worden gered. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Naaimachinehandel Breestraat 171 Leiden Telefoon 2S57 REPARATiES AAN ALLE SOORTEN NAAIMACHiNES p.f. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 1 Januari. Huizon, 298 M. 8.30 NCRV. Morgenwijding door S. Eigenhuis. 9.30 KRO. Concert. 10.45 Uitzending van de Hoogmis uit de kerk van de i±. Autonius van Padua te Am sterdam. 12.UU Sextet, o. 1. v. Piet Lustenhouwer. I.45 Gramoioonmuziek. 2.30 Haitvelt-kwartet. 4.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.40 Sextet o. L v. Piet Lustenhouwer. 6.45 Gramoioonmuziek. 8.00 Orkest o. 1. v. Gerritsen. 9.15 Vaz Dias. II.00 Gramoioonmuziek. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA. Tijdsein en orgelconcert o. 1. v. Jan Nieland. 9.30 Voordracht. 9.45 Orkest o. L v. Hugo de Groot. 10.00 VrRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Concert vervolg. 10.50 Vocaal Kwartet. 11.30 Voordracht door Kees Bakker. 11.40 Vocaal kwartet. 12.00 AVRO. Tijdsein en Omroeporkest o. 1. v. Nico Ireep. 1.00 Uitzending uit de Standaart Orgol- fabrieken, öohiedain. 1.30 W. Vogt: AVRO's Nieuw jaars- wensch. I.45 Omroeporkest. 2.30 Giamuioonmuziek. 3.U0 Kovacs Lajos en zijn orkést. 4.00 VARA. 'i'ijusein en kindercooneel. 5.00 Orkest o. L v. Hugo de Groot. 6.30 Vuoruracht Janny van Gogen. 6.50 Vervolg concert. 8.00 VPRu. iijdsein en concert. 8.30 „Nicuwjaarsgedachton". 8.50 Concert. 9.50 Duet uit het Requiem Verdi. 10.30 Vaz Dias. II.00 VARA. Septet o. L v. Is. Eyl. Daventry, 1554 M. 12.20 Gramoioonmuziek. 1.00 Orgeirecital door Walter. I.50 Gramoioonmuziek. 4.20 Coucert. 8.20 B. B. C. dansorkest o. L v. Jack Payne. 9.55 Concert. Langenberg, 472 M. 6.20 Concert. 12.1.0 Concert o. 1. v. Wolff. Hamburg, 372 M. 6.20 Havenconcert. 7.50 Concert. 5.50 Concert. 7.20 Concert o. 1. v. José Eibenschütz. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. II,20 Instrumentaal ensemble. I.20 Gramoioonmuziek. 10.05 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 12.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 8.20 Gramufüonmuziek. 9.20 Concert. P a r ij s, 1725 M. 12.50 Gramoioonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Gramofoonmuziek. Rome, 441 M. 4.35 Orkestconcert. 8.20 Populaire muziek. B e r 1 ij n, 418 AL 7.20 Opera. N.B. Kijk s.v.p. naar Golflengte: Hil versum is 1875M., Huizen is 298 M. Programma's voor Zaterdag 2 Januari. Huizen, 298 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Trio o. 1. v. Piet Lustenhouwer. II.30 Godsdienstig halfuurtje, Pastoor Perquin. 12.00 Tijdsein en Politieberichten. 12.15 Kunst-ensemble o. 1. v. Piet Lusten houwer. I.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kinderuurtje door mevr. Nieuwen- huis-van der Rijst. 4.00 Esperanto-nieuws. 4.15 Ensemble o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 4.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.20 KR O-Kunstensemble. 6.40 Esperantocursus. 7.10 P. G. Oomes; Verhooging van het lectuurpeil: een cultureel volksbelang. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Salonorkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. Tusschentijds om 9.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. II.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. 6.45 VARA. Lichaamsoefeningen. 7.30 Idem o. 1. v. G. Klcerekooper. 8.00 Tijdsein en gramcfoonmuziek. 10.00 VPR Morgen wijding. 10.15 VARA. Uitzending voor arbeiders in het Continubedrijf. 12.00 Septet o. 1. v. Is. Eyl. I.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.15 I.V.A.O.-kwartiertje. 2.30 Het orkest van de Haagsche Toon kunstenaars Bond o. 1. v. Henri Zeldenrist. 3.30 A. F. Muller: „Do ontwikkeling Jer Industrie. 4.00 V ervolg concert. 5.00 Beoefening der huismuziek. 5.45 Actueel Allerlei uit de Arbeiders beweging. 6.00 Viool-recital, 6.30 A. M. de Jong: Literair Halfuurtje. 7.00 Volks'iederen door de zanggroep „De Wielewaal" van de Amsterdamsehe A.J.C. o. 1. v. Piet Tigger". 7.30 Bestunrsmededeelingen door A. de Vries. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Tijdsein en Nieuwjaarsrijm. 8.30 Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 9.C0 Bij de Pomp. Wekelijksoh nieuws van Teun de Kelpperman. 9.15 Mandoline-kwartet o. 1. v. Joh. B. Kok. 9.25 Optreden van de Humorist Max San- tiel. 9.40 Mandoline-kwartett. 9.50 Mex Santiel. 10.05 Orkest. 12.'J VARA-Varia en Voetbalmededee- lirgen van Vaz Dias. 10.35 Max Santiel. 10.50 Orkest. II.35 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. I.20 Populair concert. 4.20 Concert. 9.55 Concert. L a n g e n b e r g, 472 M. 6.25 Concert. 10.40 Gramofoonmuziek. 12.25 Omroeporkest o. 1. v. Kühn. 10.50 Gramofoonmuziek. Hamburg, 372 M. 6.10 Populair concert door het kleine No- ragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz. 10.20 Populair concert. 3.50 Concert door het Norag-orkest. 9.50 Dansmuziek door het Scarpa-orkest. Kalundborg, 1153 M. II.20 Strijkorkest o. 1. v. Bandix. 3.00 Omroep-orkest. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 12.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert. 6.20 Gramofoonmuziek. 10.05 Omroep-symphonieorkest. P a r ij s, 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 7.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek. Rome, 441 M. 4.50 Vocaal en instrumentaal concert. B e r 1 ij n, 418 M. 7.20 Dansmuziek. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 42) Wat er ook inwendig in hem mocht om gaan, Mr. Ravenscar toonde geen verras sing toen hem voorloopig werd bespaard, wat voor de meesle getuigen steeds min of meer een beproeving is. Evenmin kon iemand, die op hem lette en er waren minstens drie in de zaal die dat deden eenige emotie bespeuren op zijn gezicht. Hij scheen do afwijzende houding van den ver dediger als iets heel natuurlijks te beschou wen, als een gevolg van het zuiver for- meele van zijn getuigenis. Maar voor iemand die altijd zoo matig als hij was, deed hij iets heel eigenaardigs: hij drong zich haastig door de menigte in de zaal heen en in de bar van het aangrenzende hotel sloeg hij twee glazen cognac achter elkaar naar binnen. Toen hij in de rechtzaal terugkwam, werd net inspecteur Pearnian ondervraagd en van dat oogenblik af tot aan de pauzo werd het net met onfeibare zekerheid sa mengetrokken om den jongen man die daar zoo rustig in de bark der beschul digden zat. Andere poütie-getuigen- volgden op den inspecteur, do commissaris, de teekenaar van den plattegrond van de pastorie, de veldwachters die in den tuin tevergeefs naar eenig spoor van een vluchteling had- doe gezocht. De dienstbode kwam verkla ren dat niemand door het achterhuis de plaats van de misdaad had verlaten. Alle getuigenissen wezen dreigend naar één punt dat niemand anders dan Dick Wenslade het schot kon hebben gelost, dat zijn vader gedood had. Sergeant Scott, die met al zijn Scotland Yard-routine er niet in geslaagd was, eenig spoor van het moordwapen te vinnen, werd niet als getuige gehoord, maar hij was wel in de zaal, toen de pauze begon. Hij versmaadde de attracties van twee groole hotels en sloeg een zijstraat in om een onaanzienlijk café binnen te stappen. Hij liep de gelagkamer door en ging de trap op naar de eerste verdieping, waar hij hartelijk werd begroet doorElisha Crowe. Ja, Mr. Crowe, we hebben succes ge had, zei hij. We gaan dé goed richting uit. Vyner heeft den ouden Lord ondervraagd en hoorde wat hij wilde weten, zonder zich in de kaart te laten kijken. Maar onze man is slim genoeg en ik kon zien dat bij het niet erg prettig vond toen er gevraagd werd naar den duur van de familie-bij eenkomst. Een oogenblik dacht ik zel:'s dat hij in de gaten had wat er achter *»- vraag zat. Maar toen Vyner hem bij zijn verhoor met meesterlijke nonchalance had behandeld, ging hij er van door om zich niet een hoop cognac wat moed toe te drin ken en nou voelt hij zich weer boven Jan Goed zei Elisha. 't Is wel vervelend, dat ik hier moet wachten, inplaats van bij de zitting te kunnen zijn, maar hij kon eens bang worden en er vandoor gaan. Wanneer zou ik aan de beurt zijn 1 Niet vóór drie uur. Ik zal u op tijd laten halen, 't Hangt er van af, hoe lang Vyner over zijn pleidooi doet. Nou moet ik weg om een oogje op onzen vriend te houden, ofschoon ik niet geloof, dat hij er op het oogenblik al tusschen uit zal knij pen. Hij weet niet, neem me niet kwa lijk, meneer Crowe, dat het „fret" aan het werk is geweest en hem op de hielen zit. Elisha grijnsde, maar werd toen plotse ling heel ernstig. U begrijpt toch goed, meneer Scott. dat het een kwestie van le ven en dood is om toe te grijpen als hij eens aanstalten mocht maken om een schuilplaats te zoeken 1 In de vreugde van onze triomph mogen we het gevaar waar in het meisje verkeert, niet vergeten. Ik zal als een klit aan hem gaan han gen, zoo gauw Vyner zich bloot gegeven heeft, antwoordde Scott en hij ging er van door, na snel wat gebruikt te hebben in het café. Hij haastte zich naar het ho tel waar Ravenscar en Lord Monksilver samen lunchten. Op zijn terugweg naar de rechtzaal ontmoette hij majoor Wilbraham die er opgewonden en zenuwachtig uit zag, iets wat in aanmerking genomen het feit dat de zaak uit politie-oogpunt zoo glad verliep, op zijn minst genomen eigen aardig was. Heb je je voorbereid op onverwachte gebeurtenissen? fluisterde de commissaris zonder te blijven stilstaan den ander in het voorbijgaan toe. De rechercheur knikte bijna onmerkbaar Ofschoon het onmogelijk scheen dat de verdachte zou kunnen ontkomen aan een veroordeelend vonnis, waren de aanwezi gen in de rechtzaal toch buitengewoon be nieuwd naar het pleidooi van mr. Vyner. Het was merkwaardig hoe zeker van zijn zaak dc verdediger scheen, toen hij op stond om zijn plei 'ooi te houden, en de beroemde advocaat had nog geen vijf mi nuten gesproken of iedereen was over tuigd, dat hij sterkere argumenten tot zijn beschikking had dan een plotselinge aan val van verstandsverbijstering, waarin zijn cliënt de moord zou hebben gepleegd. Hij begon hee! rustig met zijn dank uit te spreken voor de onbevooroordeelde wijze waarop de zaak was behandeld. Hij gaf toe, dat de bewijzen tegen zijn cliënt zoo overtuigend waren, dat er geen speld tusschen te krijgen was. Maar hij had iets ontdekt, dat het openbaar ministerie en de politie onbekend was en waardoor hij hoopte te bewijzen dat de verdachte on danks alle bezwarende getuigen-verklarin- gen, onschuldig was. De Voorzienigheid was tusschenbeide gekomen om te belet ten dat een jonge man langer onschuldig moest lijden voor de daad van een ander. Dominee Wenslade, ging de advocaat voort, had het doodelijk schot niet van zijn zoon ontvangen, met wien hij ongeluk kigerwijze tevoren een twist had gehad, maar was met voorbedachte raden ver moord door een buitengewoon sluwen boosdoener, die voordeel uit deze twist had getrokken, die hij bovendien eerst zelf aangestookt had, om zoodoende een mogelijke verdenking van zich af te lei den. Do persoon had het pistool waarmee het schot was gelost, op zoo'n danige wijze in de boekenkast van de studeerka mer van den predikant bevestigd, dat, toen Mr. Wenslade zich aan zijn schrijf bureau zette, de beweging van den stoel, waarop hij was gaat zitten, do trekker overhaalde zoodai de kogel hem van acli- ler in het hart trof. Zcro'n sluwe en dui- velsrhe valstrik had in de geschiedenis der misdaad nog nooit iemand opgezet om zijn alibi te kunnen bewijzen. De moeilijkheid, om de draad waarmee het pistool was bevestigd onmiddellijk te vernietigen na het gebruik, was overwon nen op geraffineerd vernuftige wijze door het gebruik van magnesium metaaldraad, waarvan fotograven zich wel bedienen en dat zóó bevestigd was,( dat de vlam van het afgaande schot er mee in contact moest komen en het draad deed verteren zonder dat het een spoor achterliet. De advocaat verklaarde deze theorie tot in alle onderdeelen te kunnen bewijzen en hij zou dan ook de invrijheidstelling van Ri chard Wenslade vragen niet uit overwe gingen van clementie maar om de eenvou dige reden, dat iemand anders dan hij de daad moest hebben voorbereid en indirect gepleegd. Hij, de pleiter, stond hier thans meer als aanklager dan als verdediger en hij zou er dadelijk toe overgaan, zijn getuigen op te roepen. Maar voor hij dat deed wilde hij in verband met de verrassende feiten, die aan het licht waren gekomen, een naam noemen: den naam van iemand, die ze ont dekt had en die een inwoner was van Bea con Audley, een oud-detective, die in jon ger dagen in Amerika een groote reputa- tie had gehad en die aangetrokken door het ingewikkelde probleem en gesteund door zijn bekendheid met de betrokken partijen, in het strijdperk was getreden om te voorkomen dat onschuldig bloed zou worden vergoten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9