BUITENLAND SPORT DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 J DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F INTERNAT. CONFERENTIES DE A.S. SCHULDEN-CONFERENTIE. Fransch—Engelsche onderhandelingen. De besprekingen tussohen de Engelsche en Fransohe deskundigen, ter voorberei ding van de internationale conferentie over de herstelbetalingen, zullen dezer dagen hervat worden. Men hoopt er in te zullen slagen voor het bijeenkomen der conferentie in vele opzichten een gemeen schappelijke politiek te kunnen vasstellen. Men ziet in, aldus de Engelsche draad- looze dienst, dat de tegenwoordige omstan digheden ongunstig zijn voor het treffen van een permanente regeling. En daarom hoopt men, dat een tijdelijke regeling voor de herstelbetalingen zal worden ge troffen, totdat de crisis in Duitsohland voorbij is. De correspondent van de ,,Echo de Pa ris" te Londen verklaart het programma van de voorloopige FransohEngelsche j'olitiew ten aanzien van het sohadever- foedingsvraagstuk, aan welker opstelling de deskundigen van beide landen op het oogenblik werken, als volgt te kunnen om schrijven: le. Aan Duitsohland zal een voorloopig moratorium van drie jaar worden ver leend voor het beschermde deel der her stelbetalingen. 2e. Gedurende deze drie moratorium-ja ren moet Duitsohland het onbeschermde deel der annuïteiten uit hoofde van het plan-Young betalen, doch Frankrijk zal deze gelden, zooals ook gedurende het Hoover-jaar is geschied, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsohe Spoorwegen ter beschikking stellen. 3e. Duitsohland zal er in toestemmen, ook in de toekomst aan Frankrijk, Roe menië en Joegoslavië zoo weinig mogelijk leveringen in natura te doen. 4e. Na afloop van het driejarig morato rium zal Duitschlands betalingscapaciteit opnieuw worden vastgesteld. 5e. Duitsohland zal met de Amerikaan- sche, Engelsche, Fransohe en de neutrale banken een overeenkomst sluiten over de geleidelijke terugbetaling van de vast liggende credieten op korten termijn. 6e. De geallieerde regeerman zullen als schuldeischers van Duitschland de regee ring van Washington trachten te overtui gen, dat, nadat zij het economisch herstel van Duitsohland begunstigd hebben, hun schulden bij Amerika dienovereenkomstig moesten worden verlaagd. DUITSCHLAND DORTMUND IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Slechts partieele salaris-uitbetaling. Door den slechten economischen toe stand en de verhoogde uitgaven voor de werkloozenuitkeering is de kas-situatie van de stad Dortmund zeer sjecht, zelfs zoo, dat de autoriteiten zich genoodzaakt zien op 1 Januari 1932 slechts één zesde van de salarissen van het gemeentepersoneel en de ambtenaren uit te betalen. COMMUNISME AAN DE ROER. Voorbereiding tot staking, ook van huurders; betoogingsplannen. De „R/heinisch-Westfalische Zeitung" bevat een uitvoerig artikel over „commu nistische arbeid aan de Roer" waarin het blad mededeelt, dat de oommunistische centrale strijdcommissie der Roer-arbei ders zich in een oproep tot de arbeiders in het Roergebied richt met de aansporing een groote staking voor te bereiden. Bij vele bedrijven zijn de laatste dagen ledenvergaderingen der revolutionnaire organisaties gehouden om de noodige voorbereidingen te treffen. Op den avond van1 Januari zal een „alarm-bijeenkomst" worden gehouden. De eigenlijke staking zal waarschijnlijk 2 Januari beginnen. Bijzondere aandacht zal besteed worden aan den arbeid in de vrije en christelijke vakvereenigingen. Voor den eersten Januari zou voorts een huurdersstaking worden geproclameerd. Voorts zouden speciale werkloozengroe- pen worden georganiseerd ter bescherming van de stakers. Van 2 Januari af zullen bovendien be toogingen worden gehouden voor stempel- bureaux en raadhuizen. BRITSCH-INDIE EEN WAARSCHUWING AAN GANDHI. Rede van den onderkoning. Britsch-Indië's onderkoning, lord Wil- lingdon, heeft gisteravond op het jaarlijk- sche diner van de Eureopean Association een redevoering gehouden, die tegelijker tijd een Nieuwjaars wensch voor geheel In- dië, een waarschuwing aan het'aclres ?an Gandhi en een krachtige verklaring inzake de jongste ongeregeldheden was. De onder koning zei o.a., dat de Indische regeering geen enkele ordeverstorende beweging zou dulden, die de uitvoering van het grond wettelijke programma zou verhinderen. Toestand in Pesjawar-gebied verbetert. In het grensgebied van de Noordweste lijke provincie verbetert de toestand. De politie, door troepen gesteund, heeft de omsingeling van vijandige dorpen voortge zet zonder dat zich hierbij ernstige inci denten voordeden. In verschillende geval len verleenen loyale stammen hun hulp in het verrichten van deze taak. CHINA AFTOCHT DER CHINEEZEN IN MANDSJOERI JE. De Japanners zetten hun opmarsch voort. Over de terugtrekking van de Chinee- sche troepen uit Mandsjoerije binnen den Grooten Muur wordt nog gemeld, dat vol gens een verklaring van den voormaligen gouverneur van Mandsjoerije, Tsjang EUu- liang, het gewone garnizoen te Tsjintsjau zal blijven, terwijl ook de burgerlijke gezag hebbers en de neutrale waarnemers de stad niet zullen verlaten. Twee treinen met Chi- neesche troepen zijn echter reeds uit Tsjintsjau met bestemming naar Tientsin vertrokken. Het transport heeft Sjanhaik- wan, waar 500 Japanners in garnizoen lig gen, geapsaeerd, zonder dat zich inciden ten hebben voorgedaan. Door het terugtrekken der Chineesche troepen uit het gebied van Tsjintsjau is thans, naar de Amerikaansche gezant te Peking aan den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, Mandsjoerije zoo goed als gehsel door de geregelde Chineesche strijdkrach ten ontruimd. Intusschen zetten de Japansche strijd krachten den opmarsch naar Koejangtse voort en hebben Paitsiapau bezet. Een Ja pansche kruiser en drie torpedojagers zijn te Tsjinwangtau aangekomen. Aan boord bevinden zich versterkingen voor de strijd krachten in Mandsjoerije. Feng en Jen contra Nanking? Volgens een officieele mededeeling ie tua- schen generaal Feng en maarschalk Jen Sji-sjan een overeenkomst tot stand geko men betreffende een gezamenlijk optreden tegen de regeering te Nanking. In een proclamatie wijzen de beide ge neraals er op, dat de regeering te Nanking niet in staat is geweest, den strijd tegen Japan te voeren, en dat zij daarom een nieuwe regeering zullen vormen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. WEDEROM GAS-EXPLOSIES TE LONDEN. Paniek onder voorbijgangers. In de nabijheid van de Bank van Eng- i land te Londen is het gisterochtend weder- I om tot ontploffingen in de ondergrondsche gasleidingen gekomen. Het plaveisel werd op vele plaatsen opengescheurd en in de lucht geslingerd. Verscheiden meterhooge vlammen schoten uit de gaten omhoog. On der de talrijke voorbijgangers ontstond een paniek, doch gelukkig werd niemand ge wond. NOODLOTTIGE INSTORTING. Te Cornigliano (Italië) is een huis van 5 verdiepingen ingestort, waarbij 6 personen om het leven gekomen en 4 gewond zijn. ESTLANDSCH STOOMSCHIP VERMIST Vermoedelijk 20 slachtoffers. Men is te Reval zeer ongerust over het lot van het Estlandsche s.s. „Liro", dat op 11 December met een lading kolen uit Hull is vertrokken en sindsdien wordt ver mist. Men veronderstelt, dat het schip, waarop zich behalve de bemanning van 17 koppen, drie passagiers bevinden, tijdens den hevigen storm op de Oostzee is ver gaan. GROOTE BRAND TE BRESLAU. In het Breslausche Alte Schlosshof, een verscheiden honderden jaren oud gebouw, dat thans nog slechts als pakhuis dienst doet, is gistermiddag door onbekende oor zaak een groote brand uitgebroken, waar aan de geheele Breslausche brandweer haar handen vol had. Het vuur vond in de op geslagen voorraden hoofdzakelijk uit vod den, beenen en papier bestaande, benevens in de houten constructie van het gebouw zelf, waarin zioh balken van een halven meter dikte bevonden, rijk voedsel. Bij het verschijnen van de brandweercorpsen stond reeds de helft van het ongeveer 25 meter lange gebouw in lichtelaaie. Tegen half vijf was het gevaar voor de omliggende huizen in dit oudste deel van Breslau geweken. Tegen zeven uur was de brand op een paar kleine haarden gebluscht en een gedeelte van de brandweerlieden kon toen inruk ken. De schade wordt volkomen door ver zekering gedekt. Waarschijnlijk is de brand door kortsluiting ontstaan. DE SLOTBRAND TE STUTTGART. De financieele commissie van den Wür- tenbergschen landdag is gister bijeen ge komen en in deze zitting deelde 8taats-pre sident Bolz mede, dat de regeering een op roep zal publiceeren voor een inzameling ten behoeve van den wederopbouw van het oude slot te Stuttgart. Het geheele slot is verzekerd voor 800.000 mark. De minister van financiën raamt in ver band hiermede de uitkeering van de ver- op ongeveer 435.000 mark. DE FINANTIEELE POSITIE VAN DEN H. STOEL. Commendatore Bernardino Nogara, het Hoofd van het Vaticaansche Departement van Financiën heeft aan een onzer corres pondenten enkele belangrijke mededeelin- gen gedaan over de fmantieele positie van den H. StoeL Het budget van den H. Stoel bedraagt tegenwoordig ongeveer 180 mil- lioen Lire, waarbij echter niet inbegrepen zijn ongeveer 70 millioen Lire, die voor de Congregatie der Propaganda Fide noodig zijn. De inkomsten van den H. Stoel worden buitengewoon ongunstig be-invloed door do algemeen heerschendo economische crisis en door de-moeilijkheden, die sommige lan den op kerkelijk-politiek tererin meema ken. Uit Mexico b.v. wordt niets meer gezon den; Spanje dat tot nu toe ieder jaar vijf millioen bijdroeg, zal in de eerstvolgende jaren ook veel minder opbrengen. Zelfs de inkomsten uit Amerika worden veel minder. De Amerikaansche katholieken hebben reeds een verklaring afgelegd, dat zij gaarne bereid zijn in plaats van geldelijke bijdragen goederen in natura te leveren voor de Stad van het Vaticaan. Twee postboden overvallen. Gistermiddag werden twee postboden te Koennern a. d. Saaie, die met een hand kar de postzakken van het station hadden gehaald op weg naar het postkantoor door drie gemaskerde roovers overvallen. De roovers trachtten onder bedreiging met revolvers den beambten de postzakken te ontrukken. Zij konden echter slechts één postzak buit maken. Men vermoedt, dat in dezen postzak papieren van waarde zullen zijn. Van de roovers ontbreekt ieder spoor. ITALIË DE PAUS AAN MUSSOLINI. Bij het overlijden van Arnaldo. Op last van den H. Vader heeft de kar dinaal-staatssecretaris, Z. H. Em. Kardi naal Pecelli aan Mussolini, in verband met het overlijden van zijn broeder Arnaldo het volgende schrijven doen toekomen: „De H. Vader heeft onder de H. Mis zijn gebed ten hemel gezonden tot voor bede voor uwen u zoo dierbaren broeder en tot troost van alle aohterblijvenden, vooral van Uwe Excellentie. De Paus betuigt ook aan de familie van den overledene zijn deelneming en bidt den hemel om troost in deze groote smart". Antwoord van den duce. Mussolini heeft hierop het volgende schrijven als antwoord gezonden: .„Ik verzoek Uwe Eminentie aan Zijne Heiligheid mede te deelen, hoe diep mij Hare deelneming getroffen heeft en hoe lankbaar ik daarvoor ben. Ik dank, ook in naam van de familie van mijn broeder, voor Hare troostrijke woorden in onze droefheid". toetbaL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Wedstrijden afgelast Alle door den D. H. V. B. voor den Nieuwjaarsdag vastgestelde wedstrijden zijn wegens de gesteldheid der terreinen afgelast. R. K. Sportvereeniging S. m. C. Voor de competitie speelt het 2e elftal morgen tegen D. O. S. II te Roelofarends- veen. Thuis kreeg S. M. O. klop met 5—2, dus weten jullie wat je te wachten staat. Het zal daarom noodig zijn alle zeiion bij te zetten om met eere dezen strijd te. doen eindigen in een behoorlijken stand. Aan vang der match te 2 unr. Het 3e trekt naar V. V. B. IV te Ha- zerswoude. We zullen hopen dat de uit slag weer eens een paar punten oplevert, wat, met een beetje goeden wil, wel kan. Aanvang 12 nur, vertrek 11 uur. Het le elfbal speelt vriendschappelijk, succes te boeken zal een krachttoer wor den en we twijfelen niet, of Meerburg zal met de eer gaan strijken. Spelen echter alle spelers als één geheel dan zal de wed strijd niet cadeau gegeven worden, doch laat het vóór alles een eerlijke Strijd zijn, zonder gevaarlijke momenten, alleen dan kan er eer bij ingelegd worden. Aanvang 2 uur. De Juniores verwijzen we naar het pro gramma. R.-K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.). Op uitnoodiging van S. M. C. te War mond speelt Meerburg I morgen een vriendschappelijken wedstrijd tegen S. M. C. I om 2 uur in Warmond. Dit zal voor beide elftallen zeker een goede oefenwedstrijd zijn, daar ook S. M. C. in deze competitie goede resultaten behaald heeft. 'We achten het eerste, dat in dezelfde opstelling uitkomt als gisteren, echter wel in staat een kleine overwin ning te behalen. Algemeene m e d e d e e 1 i n g e n: De junioren worden er nogmaals aan herinnerd dat zij bij alle competitie-wed strijden moeten voorzien zijn van hun ju nioren-kaart. Naar aanleiding van her haaldelijke klachten van hceren scheids rechters heeft het Districtsbestuur moeten besluiten, dat allen, die de juniorenkaart niet bij zich hebben, niet mogen meespe len. Men bedenke dus, dat door vergeten van de juniorenkaart niet alleen de spe ler doch tevens het elftal en de vereeni- ging worden gedupeerd. Tevens wordt me degedeeld, dat de genoemde kaarten ook voorzien moeten zijn van de handteekening van de spelers. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-competitie. Uitslagen van 27 December: Afdeeling A. Lisse I—O. V. V. I 7—0; Teijlingen I— S. J. C. I 0—5. Afdeeling B. Meerburg ILisse II 10. Programma voor Zondag 3 Januari: Afdeeling A. Leiden I-S. J. C. I (S. Belt); R. W. D. IO. V. V. I (G. E. Bakker); D. O. S. I— Lisse I (H. v. Velen). Afdeeling B. S. M. C. IMeerburg I (A. Knecht); V. V. L. I-S. N. A. I (J. Righart v Gel der); Alphensche Boys IV. V. B. I (C. J. v. d. Zijden). Afdeeling C. R. W. D. II— Meerburg II (A. Waaijer). Aanvang van alle wedstrijden 12.30 uur Alleen de wedstrijd R. W. D. IO. V. V. I begint om 2 uur. In verband met ingekomen klachten van heeren scheidsrechters, wordt er nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat iedere junior verplicht is, zijn juniorenkaart bij een wed- s1 rijd bij zich te hebben. Kan een junior zijn kaart niet toonen aan den scheids rechter of aan een bestuurslid der tegen- jjartij, dan moet hem het recht om mede te spelen worden ontzegd. Heeft een ju nior de kaart dus niet bij zich, dan is dat niet alleen voor hemzelf onaangenaam, maar dan kan dat ook voor zijn olftal en voor zijn vereeniging minder prettige ge volgen hebben. H. H. Secretarissen wor den verzocht er voor te zorgen, dat iedere junior de voor hem bestemde kaart in zijn bezit heeft. Hieronder volgen de competitiestanden, bijgewerkt tot en met Zondag 27 Decem ber. In de ranglijst van afd. B. is niet ver werkt den uitslag van den Zondag jl. ge speelden wedstrijd Alphensohe Boys I V. V. L. I daar een nader onderzoek over het verloop van den wedstrijd gewenscht is DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 155. De slotenmaker, op alles bedacht, had zijn electri- sche lantaarn bij zich. En met deze lantaarn verlichtte hij eerst de kamer van het huisje van de heks, waar de uil de betooverde professor als steeds de wacht hield op het hoekje van de tafel. „Goed volk', zei de uil, „kom maar binnen". En de slotenmaker ging het eerst door het venster. Nou jij, zeide de uil tot den agent, „ieder op zijn beurt". 156. Daar stonden ze weer in de kamer en de uil was nieuwsgierig wat er nu zou gebeuren. „Heeft U den too- verring bij u", vroeg hij fluisterend. „Dat wil zeggen, ik heb een ring gemaakt, die er veel op lijkt" antwoordde de andere. En tot den agent, zeide hij: „nu mondje dicht, maar de oogen goed open". Afdeeling A. gesp. gew. gel. verl. t. pnt. R. W. D. I 6 5 1 23—5 11 S. J. C. I 6 4 11 17—5 9 Lisse I 5 3 1 1 22—3 7 D. O. S. I 5 2 2 1 10—4 6 O. V. V. I 6 1 1 4 8—30 3 Teijlingen I 5 1 4 5—21 2 Leiden I 7 1 6 623 2 Afdeeling B. Alph. Boys I 5 4 1 102 9 Y. V. L. I 6 4 11 11—6 9 S. N. A. I 5 3 11 10-6 7 V. V. B. I 5 2 3 5—5 4 Lisse II 5 113 3—6 3 S. M. C. I 6 1 1 4 8—13 3 Meerburg I 6 114 413 3 Afdeeling C. A. S. C. I 5 4 1 25-3 9 R. W. D. II 4 2 1 1 7—6 6 Meerburg II 3 1 2 3—10 2 S. M. C. II 4 4 0—16 Tevens nemen we d.e gelegenheid te baat om allen die op eenigerlei wijze hun medewerking verleenen aan onze junioren- competities, een Zalig Nieuwjaar te wen- sohen. De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. ZWALUWEN—BUDAPEST 2—3. Op het verlichte V. U. C.-terrein in Den Haag zijn de Hongaren er gisteravond in geslaagd een gelukkige overwinning te be halen op het Zwaluwen-elftal. Het geluk zat de bezoekers in zooverre mee, dat het tweede doelpunt door hen op zeer gemakkelijke wijze werd verkregen dank zij Odijk. die een kalm balletje van den Hongaarschen rechtsbuiten door zijn handen liet glippen. Overigens heeft de Hollandiaan-doelmnn verdienstelijk ge speeld. Het Zwaluwen-elftal was als volgt sa^ mengesteld Odijk; Weber, Lelyveld; Kools. Huizin- ga en Strijbosch; Wels, Van Reenen, v. d. Broek, Mol en W. Tap. De wedstrijd. Het begin van den wedstrijd was ge heel voor de Zwaluwen en in de eerste tien minuten had Odijk niets te doen, in te genstelling met zijn collega aan de andere zijde, die op uitmuntende wijze zijn doel verdedigde. Na een kwartier ondernamen de Zwaluwen een praohtigen aanval, met tot besluit een zeer fraai schot van Van Reenen, dat even fraai gehouden werd. Allengs wisten de bezoekers hun spel te ontplooien en de uiterst snelle vleugels deden vaak gevaarlijke oogenblikken voor ons doel ontstaan. Maar Weber, dook voor al Lelyveld, wisten steeds iederen aanval te brekem Eerst na 26 minuten doelpunt ten zij, toen Odijk, na goed gered te heb ben, niet tijdig kon terugkeeren en de linksbuiten gemakkelijk den bal in het ver laten doel kon trappen. Weber had toen juist even het veld verlaten. Tien minuten later maakte de rechtsbuiten het hierbo ven vermelde doelpunt, waarna twee mi nuten voor de rust van den voet van den rechtsbinnen een zeer fraai doelpunt kwam na een wcergaloozen aanval. Binnen twee minuten na de hervatting bracht Mol met een vervaarlijk hard schot den stand op 13. Aanval op aanval werd op het Boedapester doel ondernomen en een prachtig schot van v. d. Broek werd nog op het nippbrtje gered. Na een kwar tier volgde een voorzet van Tap, maar de gladde bal werd door iedereen gemist, ook door Wels, die zich echter vlug herstelde en er 23 van maakte. De Hongaren ga ven zich echter, na een paar benauwde oogenblikken te hebben beleefd, nog lang niet gewonnen, maar er werd door d6 Zwaluwen uitstekend verdedigd. Het veld en de bal werden door de natte sneeuw hoe langer hoe gladder, doch de bezoekers wisten zich beter aan den onaangenamen toestand aan te passen dan de Zwaluwen. Na een half uur verdween Wels door het oploopen van een blessure. Van Reenen loste o.a. nog een zeer hard schot, waaruit de bal via den uitersten paal Weer in het veld terugsprong. Steeds meer ge vaar ontstond er voor het Boedapester doel, maar het achtertiio redde hier voor treffelijk. Met 32 won ten slotte Boedapest eenigszina geflatteerd. De spelers. Do beste der Zwaluwen was wel Lely veld, die, in dezen vorm spelend ,de eerst aangewezen plaatsvervanger voor Van Run is. Deze Hagenaar heeft zeer veel gered. Vooral voor de rust, toen Strijbosch lang niet op volle kracht speelde. In de tweede helft deed deze Amsterdammer het echter beter, hoewel hij toen nog niet steeds den snellen Hongaarschen rechts buiten kon houden. Weber was eveneens heel goed, maar vond toch in Lelyveld zijn meerdere. Huizinga kopte bijwijlen zeer goed, maar was over het geheel te langzaam, terwijl zijn plaatsen vaak te wenschen liet. Kools was vooral na de rust in uitstekenden vorm en heeft er heel wat toe bijgedragen dat de Hongaarsche linksbuiten niet zijn vlotte spel kon ontplooien. In de eerste helft werd aanvankelijk te weinig op Wels gespeeld en moest het grootste gevaar van den linkervleugel komen. Dit bleef veelal uit, doordat Tap te langzaam speelde en Mol zijn vorm niet kon vinden. Van Reenen was als rechtsbinnen niet zoo gevaarlijk als op zijn oude plaats. Toen hij na de rust met v. d. Broek van plaats verwisselde ging het veel beter en verraste hij menigmaal door zijn schoten en door zijn plaatsen naar de vleugels. Dank zij een hevige sneeuw bui, die vrijwel gedurende de geheele twee-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5