Het Oude Jaar. DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 18 Half Mei werd president Doumcrgne vervangen door president Doumer, die de overwinning behaalde op Briand, eveneens candidaat voor het presidentschap. Deze nederlaag zat Briand zoo dwars, dat hij voornemens was te bedanken als minister van buitenlandsche zaken, dooh op aan drang van zijn vrienden is hij gebleven. Verder valt nog to vermelden de ontzet tende ramp met het schip de St. Philiberl, dat ter hoogte van St. Nazairo verging, op Zondag 14 Juni, welke ramp aan meer dan 500 personen het leven heeft gekost. En ten slotte zij even herinnerd aan den strijd van de Franse he gendarmes tegen de Corsicaansc.ho bandieten in het najaar. Oostenrijk heeft zich in verschillend op zicht bij Duifcschland aangesloten oa, door het befaamde tol-unie-plan en de mede- instorting van zijn financiën (men herinnere zich slechts de krach van dc Krèdit An- stalt). Vervolgens heeft Oostenrijk op 13 Sep tember een mislukte Putsch meegemaakt., wier hoofdleider dr. Pfrimer in December is vrijgesproken door e.;n jury, die zich liet intimideeren door de bedreiging „Willen de heeren gezworenen soms den rooden liaan op hun dak zien kraaien?" Hongarije heeft zich doen hooren in den trein-aanslag bij Bia Torbagy, eveneens op 13 September, toen Matuschka den D- trcin Boedapest—Weenen in de lucht liet vlieg© i en 25 dooden veroorzaakte. De da der b.oëk later ook schuldig aan den trein aanslag bij Jüterbog in DuitscHland. Joego-Slavië zag de dictatuur van koning Alexander op 2 Sept. jj. opgeheven en kreeg van den koning een nieuwe grond wet, terwijl Litauan zich onledig heeft go- houden met de Katholieken te vervolgen. Polen heeft in het begin van het jaar een schrobbeering gekregen van den Volken- bondsraad wegens dc onderdrukking van de Duitsche minderheid in Opper-Silezië. En in Rusland, nu jadaar ie alles bij het oude gebleven. Er zijn een paar opzien barende grootseheepsche processen gevoerd tegen de Mensjewiki, waarbij de beklaag den ongelooflijk berouwvol waren, zelfs zóó, dat zij zich beschuldigden van misda den, welke zij onmogelijk konden hebben bedreven. Zuiver propaganda. CHINA. Van de gebeurtenissen in Azië trokken (behalve de reeds uiteengezette geschiede nis in Britsch-Indië) het meest de aandacht de rampen, waarmede het ongelukkige China is geteisterd. Reeds op 10 Januari vinden wij een bericht over een afschuwe lijk bloedbad in Zuid Kansoe, waar Mo hammedaans cbe bandieten circa 30.000 menaohen hebben vermoord. Het geheele jaar door is er trouwens in China gevoch ten tegen de bandieten, die vooral missio narissen ontvoerden om losgeld machtig te worden. In Juli komen de groote overstroomin gen los in Kwantoeng, in Hoenan en Hoe- peh, waar ten slotte een gebied vier maal zoo groot als Nederland onder water is ko men te staan. Ongeveer 250.000 Chineezen zijn daarbij naar schatting verdronken. Het beruchte conflict in Mandsjoerije met Japan is in begin September uitgebro ken, na maandenlange twisten tusscben de gele rassen in Korea. Aanleiding tot het uitbreken van het conflict was de moord op kapitein Naca-mura, waarvoor de Japan ners van de Nanking-regeering geen vol doende satisfactie konden krijgen. Toen zou Japan zelf wel eens zijn onderdanen in Mandsjoerije beschermen. En zoo ont stond de opmarsch der Japansche troepen in dat gebied, zoogenaamd om de spoorwe gen tegen de Chineesche soldaten te be schermen en om de „bandieten" te verdrij ven. Onder dit voorwendsel bezette Japan, ondanks alle protesten van den Volken- bondsraad, bij wien China de kwestie aan hangig had gemaakt, ongeveer geheel Mandsjoerije. Een Volkenbondscommissie gaat nu onderzoeken hoe de vork in den steel zit. AMERIKA. Het rijke Amerika bedoeld zijn dan de Vereen. Staten van Amerika heeft een vrij belangrijke rol gespeeld, in het Euro- peesche drama, daar het als crediteur van de Oude Wereld ten nauwste bij den gang van'zaken betrokken is. Zonder dieper op do zaken in te gaan, brengen wij slechts even in herinnering: het Hoover-morato- rium, de deelneming voor het eerst aan de Volken bondsactie inzake Mandsjoerije, het aandringen op bewapeningsbeperking, de tijdelijke inzinking van den dollar, de stij gende werkloosheid, het bandieten-wezen te Chicago en te New York, de moord op Jaek Diamond, de dood van den uitvinder Thomas Alva Edison, enz. enz. Mexico heeft zich dit jaar noga! rustig gehouden, behalve dat zoo pas een decreet is afgekondigd, waarbij het maximum aan tal katholieke priesters is vastgesteld; een belachelijk schijntje. Zuid-Amerika heeft natuurlijk de noodi- ge revoluties gehad; vooral in Peru en Chili is het erg onrustig geweest. Sohwamm drüber, 't komt daar meer voor. AFRIKA. Van dit groote werelddeel valt gelukkig niet veel te vertellen. Een paar aanslagen °P Egyptische ministers, eenige roerign'" onder de negers van den Congo en de af schaffing van de slavernij in Abessynië is Net eenige wat te memoreeren valt. AUSTRALIË. Australië prijkt eveneens met een bijna smetteloos verleden, 't Is te ver weg ian dat de gebeurtenissen daar aan het andere einde der wereld hier veel weerklank vin den. In Februari schokte een aardbeving Nieuw Zeeland en werd de stad Napier geheel verwoest. Het aantal dooden liep in de honderden. Dit is het meest schok kende nieuws. Verder is ook dit uitgestrek te Dominion niet ontkomen aan de crisis n het heeft daarvan doen blijken, door dc tebetaling aan Engeland eenvoudig stop zetten. LEIDEN IN 1931 HET WEL DER EN WEE De gewoonte getrouw willen we bij de uitvaart van het Oude Jaar heel in 't kjrt e^n terugblik werpen op hetgeen het jaar 1931 wederom voor Leiden heeft gebracht. Zonder vrees voor tegenspraak mogen we wel zeggen, dat het niet altijd even ge makkelijk is in een kort en zakelijk over zicht weer te geven al hetgeen zich in hot voorbije jaar weer aan belangrijks heeft afgespeeld. Wat ons persoonlijk treft of onze aandacht vraagt is voor dezen of genen lezer van minder belang. Bovendien, waarin w ij meenen iets bijzonders te moe ten zien of wat ons een langere beschou wing waard blijkt, is voor een ander van minder belang. Omstandigheden kunnen bovendien aanleiding zijn, dat wij het een of andere feit, het verscheiden van dezen of genen bekende met een anderen blik be schouwen, wellicht minder met de waarheid overeenkomend, misschien zelfs in flagran te n strijd daarmede.... We vragen er bij voorbaat excuus voor, indien we personen of zaken in het verle den verkeerd beoordeeld hebben of zulks in de toekomst zouden doen.... DE ALGEMEENE TOESTAND. Onze eerste terugblik betreft natuurlijk den algemeenen toestand der gemeente en daaromtrent mogen we met blijdschap oon- Bbateeren, dat in dezen tijd van malaise en crisis de toestand der Sleutelstad ongunstiger" genoemd behoeft te worden dan die van andere, grootere of kleinere strdea. De crisis doet zich ook hier gevoe len on gezocht wordt naar middelen om iet daardoor geschapen leed zooveel mogelijk te verzachten. De crisis oplossen, de werk loosheid buiten de deur houden, alsof zij niot reeds haar intrede binnen de oude mu ren had gedaan, is een utopie, waarvaor geen gezond denkend mensch ook maar een middel meent te kennén. Echter, ieder weldenkend mensch moet naar vermogen meehelpen de werkloosheid te bestrijden en de werkloozen te steunen zooveel in ieders vermogen is. Gelukkig is de toestand hier niet erger dan elders, maar ieder voelt zijn eigen leed het zwaarst en dus mag verwacht worden, dat de getroffenen in eigen stad het eeist geholpen worden. Een schittereud voor beeld van naastenliefde wordt hier ge geven door het R. K. Comité voor Werk- loozenzorg, doch daarover willen we net later hebben. Wat het Léidsch Crisiscomitó zal doen, moeten we nog afwachten. In navolging van don oproep van Prinses Juliana ten aanzien van het nationale Comité, is hier ter stede eerst sedert enkele weken, even- ale in andere steden, het plaatselijk comité aan den arbeid. We hopen, dat ook dit co mité, evenals het reeds in vorig jaar zoo uitstekend werkende katholieke comité, succes moge hebben, maar ook, dat het werk, dat verricht wordt, gewaardeerd worde, niet in het minst door degenen, die er de voordeelen van zullen genieten. Naast dit nieuwe vraagstuk heeft het aigeloopen jaar ook het oude, het stadhuis vraagstuk niet vergeten. Er is al weer heel wat over vergaderd, heel wat over geoon- fereerd en gesproken, nog meer echter over geschreven. In ons vorige jaaroverzicht ook hebben we deze kwestie aangeroerd en er toen op gewezen, dat men sedert den rampzaligen dag van den brand nog niet verder was gekomen. We hebben daarbij tevens gezegd wat er o.i. gedaan had moeten worden, on middellijk na den brand. Ziet, dat is nu, na ruim drie jaar gebeurd Thans zijn we zoover, dat meerdere ar chitecten door den raad zullen wor-den uit- genoodigd plannen te ontwerpen voor len bouw van een nieuw raadhuis op het zoo noodig naar de zijde van de Korenbrug- steeg uit te breiden terrein aan de Brce- straat en wel met behoud van den ouden gevel. In hoeverre de ministerieele brief op dit besluit van invloed is geweest valt moeilijk te zeggen. Wij gelooven, dat het zonder dien brief toch wel zoover zou zijii geko men. Intusschen ia men nog niets verder geko men met de kwestie zelf. Er is nog geen plan ingediend en ook het komende jaar zal wel voorbijgaan met het werk aan de.... plannen. Een gewichtig jaar was het voorts in verband met de plaats gehad hebbende ge meenteraadsverkiezingen. We mogen er ons ongetwijfeld over ver- 1 wc w rechtsche rr.ee: derheid ot houden is, r*car daarnaast staat i.rii tevens het liet te miskennen feit, dat de linkerpartijen beslag hebben weten te ig- gen op d® twee meerdere zetels, die ter be schikking waren. Waar dat heen moet? Wie zal het zeg gen? Vast staat echter wel, dat er door de rechtsche partijen terdege gewerkt zal moeten worden en daarmede bedoelen wij speciaal de twee andere dan de katholieke. Over dc taak dezer laatste spreken wc nog nader. De samenstelling van het ooilege van wethouders vertoonde hetzelfde beeld als bij de laatste verkiezingen het geval was. Een weigerachtige S.D.A.P. en een prafi- teerende Vrijheidsbond, die daardoor zijn laatste bolwerk op wel wat gelukkige wijze behouden ziet, bracht weer een college van R. K., A.R., Chr. Hist, en Vrijheidsbonds afgevaardigden. Intusschen krijgt deze par tij nog weer een klein kansje tot herop leven, indien de jeugdige wethouder, die den heer Reimeringer na zijn heengaan heeft vervangen, blijk geeft genoeg in zijn IN 'T KORT HERDACHT mars te hebben, om zijn aanhang te behou den en wellicht to vergrooten. Hebben we hierboven reeds een en an der gememoreerd, waarbij de raad betrok ken was, in bet kort willen we tooh nog enkele besluiten aan de vergetelheid ont rukken. Pe raad benoemde tot directeur van de Gemeenteleiniging den heer J. H. de Jong uit Meppel, tot gemeente-archivaris mr. J. W. Verbnrgt, tot directeur van het Sted. Museum de Lakenhal A. Ooert. De vermakelijkheidsbelasting werd her zien; besloten werd tot een semi-permanon- ten bijbouw van het Gymnasium, dat -not het oog op het toenemend aantal leerlin gen, binnen afzienbaren tijd wel meerdere uitbreiding zal moeten ondergaan. Voort gegaan werd met den aanleg van het Cen trale Rioleeringsplanbesloten werd tot overdracht van den Zijldijk, de Zijl, de Spanjaardsbrug aan de Provincie en tot ophefiing van den tol aan het Zijlhek. Er werd geld verstrekt voor den bouw van een nieuwe bijz. school in het Morsc-hkwartier, er werd grond aangekocht nabij den Haag- weg en achter den Rijnsburgerwcg over welk laatste besluit het laatste woord een ter nog niet gesproken schijnt te zijn er werd een bedrag van 150.000 meer ter beschikking gesteld van Maatschappobjk Hulpbetoon, in verband met de heerschen- de werkloosheid, het Noordeinde werd eindelijk, na enkele natuurlijk niet ge slaagde proefnemingen van een nieuw wegdek voorzien, de Singelverbetering vor derde goed thans zijn aan de beurt do Zoeterwoudsche Singel en de Haarlemmer trekvaart besloten werd tot demping van een gedeelte der Middelste Gracht, do rijksregeling voor den werkloozensteun werd aanvaard, een nieuwe leening van twee millioen werd aangegaan welke in één dag werd overteeüend en de ge- meentebegrooting maakte weer vele kost baren tijd en.... oenten zoek, zonaer dat het goede voornemén der rechtsche par tijen eenigen invloed uitoefende op de lang dradigheid der besprekingen. Zietdaar het voornaamste voor zoover het den gemeen teraad betreft. Er blijft natuurlijk voor het nieuwe jaar nog het een en ander te wenschen. Hopelijk komen we dit jaar aan de plan nen tot demping van het Levendaal, welke reeds in de Commissie van Fabricage zijn aangeland en tot den aanleg van do nieuwe Veemarkt. Het oude jaar begon met de feestelijke heruenaing van het gouden jubileum van den referendaris ter gemeente-secretarie, den heer F. G. Rosier, oio nog immer met jeugdigen ijver dagelijks de gemeentebelan gen behartigt en voor iedor, die hem noo dig heeft, de vraagbaak en hulpe is. Pe groote Havenbrug werd in begin Ja nuari voor het groot rijverkeer opengesteld, waarmede de laatste obstakelen voor dc verbinding tusschen het Noorden en het overig gedeelte der stad waren uit den weg geruimd. In het begin van het jaar verscheen het uitvoerige rapport van de Commissie voor Handel en Industrie, tot de instelling waar van bij een begrooting-behandeling was aangedrongen. We hebben het lijvige rap port in onze kolommen opgenomen. Sinds dien is er geen woord meer over geschreven en, vergissen we ons niet, ook ni3t meer over gesproken. Bij de behandeling der begrooting in dc maand Januari werd ook oe Sleutelstad vergast op werkloozenrelletjes, waarbij de bekende van der Lubbe werd gearresteerd. Sindsdien hebben we gelukkig geen relle tjes meer gehad. Het jaar ging verder vol afwisseling. We kiegen de bogende en met succes bo- kroonde campagne tegen den Naaimachine- zwendel, de Leidsche Hout werd officieel geopend, de Gemeentelijke H.B.S. voor Meisjes en de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen vierden op luisterrijke wijze haar gouden bestaansfeest. Gememoreerd dienen verder te worden de plannen, die zijn aangewend om te ko men tot een fusie der Toonkunsten in de Sleutelstad, hetgeen voor de muziekliefheb bers van geen geringe beteekenis was. De besturen zijn niet volledig tot. het ge- wenschte resultaat gekomen, hetgeen o.i. voor een niet gering deel het gevolg is van den toch nog steeas hoogen lidmaatschaps- prijs. Mogelijk brengt 1932 een definitieve oplossing, waardoor net mogelijk is, dat het peil van het muziekleven niet alleen be houden, maar ook hooger opgevoerd worde. De 3 Octoberfeesten slaagden wederom, ondanks 'ontijdige van Indonesische zijde gevocide actie, uitstekend. Het verlangen naar een mildere toepas sing van de Zondagswet werd eindelijk door deu burgemeester bevredigd, tengevolge waarvan thans muziek- en bioscoopvoorstel lingen op Zondagmiddag kunnen wordon gegeven. Zijn de resultaten er van ten aan zien van het eerste met bijster groot wat uitvoeringen betreft de café's profitee- ren er natuurlijk van temeer is zulks het geval met de bioscoopvoorstellingen. Door den dood werden aan de gemeen schap ontrukt R. Nijk, oud-directeur van het Gem. Bouw- en Woningtoezicht, E. J Schoo, referendaris der Sted. Lichtfabrie ken, mr. J. J. Neuman de Loos, oud-griflder bij het Kantongerecht te Leiden, ir. W. Massink, oud-directeur der Gem. H.B.S. voor Jongens, de heer Th. van Leeuwen, oud-stadsbeiaardier en architect Jac. v. d. Heyden. Er hadden enkele doodelijke verkeers ongelukken plaats. Voorts valt te vermel den den diefstal van een schilderijtje uit het Sted. Museum de Lakenhal, een ont ploffing in de vuurwerkfabriek der firma A. J. Kat en branden bij de firma van der Steen, in de Leege Werfsteeg, op do Hoogewoerd, in de Synagoge en in het Volksgebouw aan de Heerengracht. Geluk kig hebben deze ge>en van alle overmatige krachtsinspanning van de brandweer noch gelukkig slachtoffers goëischt. HET KATHOLIEKE LEVEN. Schokkende gebeurtenissen hebben zich in het afgeloopen jaar op katholiek terrein niet voorgedaan. Tenminste, wanneer men de groote over winning op politiek terrein, zich uitend in het behalen van één katholieken raads- zetol meer, als zoodanig niet wil aange merkt zien. Velen cloen dit wel, anderen echter niot. En tot laatstgenoemde categorie behooren de optimisten, die zich ervan bewust zijn, dat de katholieken zeker recht hebben op minstens acht zetels m den raad. Dit moge inderdaad waar zijn in verhouding tot hot aanbal als katholiek te boek staande por- soncn, do vraag is maar, of men die altijd mag rekenen tot de katholieek stemmers. Aan de ijverige propagandaclub „Dr. Sonaepman", welke in het. afgeloopen jaar ook voor de gemeenteraadsverkiezingen zulk uitstekend werk heeft verricht, is net behaalde succes zeker voor het grootste gedeelte te danken. We vertrouwen, dat dit succes een spoorslag moge wezen om op den ingeslagen weg voort te gaan en de actie steeds hooger op te voeren. Dan zal er ongot.wijfeld nog meer vreugde zijn m het katholieke kamp. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat de achtste zetel bij de volgende verkiezing niet meer op een over schot zal behaald worden. Het werk van „Dr. Schaepman" bleef niet tot de verkiezingen alleen beperkt. Ook op ander terrein maakten de propa gandisten zich verdienstelijk. In de eerste plaats mogen we daarvan wel noemen hetgeen gedaan wordt voor do R. K. werkloozen. inuerdaad het R. K. Comité voor Werkloozenzorg kon zich moei lijk betere workers toegevoegd hebben dan deze. De Propagandaclub toch beschikt thans over een degelijk ingericht katholiek bevolkingsregister dank zij het indertijd genomen besluit tot oprichting van een ka tholiek bevolkingsbureau waardoor het werk veel overzichtelijker en beter geschie den kan. De Schaepman-r&sultaten voor do R. K. Werkloozen-actie zijn tot heden nog niet volledig bekend', doch we bobben ge gronde hoop, dat zij wel zullen meevallen. Tegelijkertijd mogen we wel noemen liot werk van het R. K. Comité voor Werkloo zenzorg, dat, evenals het vorig jaar, maar thans intensiever de zorg voor onze werk loozen heeft aangepakt. Daar wordt prach tig werk van christelijke naastenliefde ver richt, zoo zelfs, dat niet-geloofsgenooten er niets dan warme hulde over uiten. Men moet ze gezien hebben die lange rijen en stapels levensmiddelen, om te beseffen weik een voortreffelijk werk hier wordt verricht, maar daarnaast kan men slechts gissen hoeveel arbeid en tijd dit van de leden van het comité vraagt. Ook de Vincentius-Vereeniging bleef" haar roeping getrouw en droeg den roep der katholieke charitas weer verre uit, daarnaast zioh speciaal wijdend aan Uet werk der Stille Armen, waai van de buiten staander uit den aard der zaak niet veel meer te hooren of te zien kreeg dan de lijst ran ingekomen giften in de courant. Het katholieke leven naar buiten uitte zich ook dit jaar weer op heerlijke wijze in het Eucharistisch Ziekentriduum, waarvan weer vele zieken overvloedig hebben kun nen genieten. Moge pastoor Vijverberg nog vele jaren dit door pastoor Leusen begon nen werk op dezelfde voortreffelijke wijze voortzetten 1 In de Hartebrugskerk en in de Stads gehoorzaal werd op plechtige wijze het Ze vende Eeuwfeest van St. Antonius' afster ven herdacht. De St. Josephkerk en de Kloosterkerk aan don Haagweg verkregen een prachtig beschilderd priesterkoor de eerste als geschenk der parochianen ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor Vijverberg. De Graal opende haar huis aan de Hooi gracht en deed daarmede voorgoed haar intrede in de Sleutelstad, die zij verder vol bewondering deed staren naar den Licht- stoet op den vooravond van Allerheiligen en de uitvoering in den Schouwburg. Hot bestuur van de R. K. H.B.S. kocht grond aan voor een nieuw gebouw aan Jen Rijnaburgerweg, de R. K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater naderde haar voltooiing en aal in de eerstvolger.de week op plechtige wijze worden geopend, hot St. Elisabethsziekenhuia werd verrijkt met een fraaie nieuwe Röntgen-aldeeling, de R. K. Onderwijzersdag slaagde op uitnemende wijze.... We memoreeren slechts in 't kort enkole van de voornaamste gebeurtonissen. Op sociaal terrein valt voornamelijk wel te vermelden den groei van De Hanze, Jie dank zij intensieve propaganda, een aan winst van meer dan honderd nieuwe leden boekte. De heer H. G. de Boer, een in Leiden cn omgeving, ja in het goiieele land zeer ge ziene persoonlijkheid op onderwijsgebied, viertie onder zeer talrijke blijken van be langstelling zijn zilveren jubileum als schoolhoofd; het St. Antonius-Patronaat, de R. K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant houders en Slijters en de R. K. Bond voor Groote Gezinnen vierden onder tal van blij ken hun koperen bestaansfeest. Door den dood ontvielen ons: W. A. Wonterlood, die vooral voor De Leihsciio Courant zich vele verdiensten wist te ver werven als secretaris van het College van Commissarissen, verder Chr. W. Driesscn, voorzitter van de R. K. Handelsreizigers Vereeniging en lid van het hoofdbestuur dier organisatie en tenslotte mej. Marie Swart, die gedurende veertig jaar onder wijzeres was aan de bewaarschool-Groene- steeg, veel voor de St. Elisabeth Vereeni ging en den R. K. Vrouwenbond heeft ge ijverd en zich deswege deze vereenigingen ten zeerste aan zich verplicht heeft. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op universitair gebied zijn geen bijzon der grooto gebeurtenissen te vermelden. Het algcmeeno leven ging zijn gewonen gang en werd gedurende het geheele jaar niet door bijzondere dingen gekenmerkt- Het Academie-jaar van prof. dr. Vogel als rector magnificus is er een geweest van bezonken rust. Het eerste gebeuren van eenige beteeke nis was do opening van het Academisch Historisch Museum. Eenige afwisseling m den gewonen gang van zaken bracht de Bilderdijk-herdenking in het Groot Audito rium, waarvoor do belangstelling grooter had kunnen zijn. Rot voornaamste feit in het afgeloopen jaar, waardoor de Leidsche Alma Mater zich haar internationalen naam weer ten volle waardig toonde was het gehouden In ternationale Oriëntalisten-congres, dat van 7 tot 12 September uit tal van landen man nen en vrouwen van wetenschap binnen Leiden's muren verzamelde en een enorme hoeveelheid van bolangrijke en minder be langrijke vraagstukken aan de orde stelde. Nieuw en geheel passend in onzen moder nen tijd is de instelling van het Instituut Wetenschappelijke lezingen over de Jour nalistiek, waarvoor echter de allereerst belangstellenden, de journalisten, maar ma tige belangstelling kannen toonen, wijl zij niet dan na betaling van volledig college geld hieraan kunnen deelnemen. Voorla werd een cursus ingericht in het Hindi. Do mutaties onder de hoogleeraren, pri vaat-docenten, lectoren enz. waren vrij tal rijk. Eervol ontslag vroegen en verkregen prof. mr. G. André de la Porte, prof. dr. P. N. van Kampen, prof. S. G. de Vries en dr. J. W. C. Goedhart (tevens directeur van s Rijksherbarium). Benoemd worden tot hoogleeraar of hun intiede als zoodanig deden dr. J. Rahdor in de Japansche taal- en letterkunde, dr. L. G. M. Baas Becking in de plantkunde, dr. H. Boschma in de dierkunde, mr. J. M. van Bemmelen in het strafrecht en de stral- vordering, mf. H. Idema in de faculteit der rechtsgeleerdheid, dr. C. de Boer in de Roniaansche taal- en letterkunde, mr. B. M. 'leiders in het Volkenrecht en dr. L. J. van Hoik in de godgeleerdheid. Dr. C. J. van der Klaauw werd benoemd tot lector in de wis- en natuurkunde, toe gelaten als privaat-docent werden mej, dj'. S. A. Krijn in de Deensche taal- en letter kunde, dr. Tj. Halbertsma en dr. J. Munk, resp. in de Kindergeneeskunde en Kinder- kygiëne. Tot conservator in de tandheelkunde werd benoeihd J. van der Meulen, tot con servator in de heelkunde dr. W. F. Suer- mondt. In September droog prof. dr. J. Ph. Vo gel de rectorale waardigheid over aan zijn opvolger prof. dr. J. J. Blanksma. Niet minder dan tien gouden doctoraten werden herdacht, n-1. van prof. dr. P. van Romburg te Utrecht, mr. B. H. Carp te Middelburg, mr. J. W. van Groningen te Deventer, dr. L. van der Hoeven te Den Haag, dr. G. C. Nijhoff te Den Haag, mr. J. H. van Heirs to Baarn, mr. D. Z. van Duyl te Leeuwarden, dr. H. Heller te Wil lemstad, mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke te Wassenaar, mr. dr. R. T. Mees te Den Haag en dr. C. A. van Gey- tenbeek te Arnhem, terwijl mr, H. J. Dijck- meester te Den Haag zijn diamanten pro motie-feest mocht herdenken. De Leidsche Sterrewacht zond een expe ditie uit naar Mombassa in Midien-Afrika, welke anderhalf jaar zal wegblijven. De Leidsche Universiteit mocht twee schenkingen ontvangen, n.l. van P. A. Gil- demeester en mr. Menno Rijke. Memoreeren we tenslotte nog den brand op de Parijscho Koloniale Tent-oonstelling, waai bij de Leidsche Universiteit en in hot bijzonder het Ethnographisoh Museum zoo nauw waren betrokken en de viering van het eeuwfeest van het Loidsch Studenten Muziekgezelschap Sempre Crescendo, en we meenen ook van de Universiteit en haar betrekkingen het voornaamste uit het af- afgeloopen jaar te hebben vermeld. Het oude jaar is ten einde, we gaan het "nieuwe tegemoet. Wat zal het brengen? Zoo ooit dan is nu die vraag te beantwoor den wel zeer moeilijk. We houden niet van voorspellingen, 't Zijn, de ondervinding heeft het maar al te veel geleerd, grepen in de ruimte, zon der eenige vastheid, zonder ©enigen grond, die, vinden ze soms bij dezen of genen ge loof, maar al te veel teleurstellingen bren gen. Het Nieuwe Jaar staat voor de deur. 't Is de tijd van wensohen, van heilwenschen, waarin alle goeds voor het onbekende, ko mende jaar wordt neergelegd. Ook wij willen onze wenschen hier neer schrijven en meenden zulks niet bet©r te kunnen doen dan in ©en versje van don ouden, sinds jaren afgeschaften stadsom roeper, wiens taak door het dagblad zoo niet geheel dan toch wel mede voor een zeer groot deel is overgenomen. Wij besluiten daarom aldus: De Nieuwjaarsdag brak aan, Zijn vroolijk licht mag gloren; Hij, die zijn ambt getrouw, Hier 't Nieuws maakt openbaar, Beschouwt hot als zijn plicht -Zijn wensch u te doen hooren, En komt opnieuw tot u, Bij d' aanvang van het jaar. Dat Zijn band dit jaar u hoede, Weinig tegenspoed u kwel En Gods zegen u verzei. Staag in ruimen overvloede: Wenscht d 'Omroeper blij te moe U bij dit Nieuwjaar toe!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 18