UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 JE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 TER-AAR. In een put gevallen. Dezer dagen wil de de deer P. Dobbe des avonds zijn ver warming nog eens goed nazien voor de Tuipentrekkenj, doch vlak voor het ketel huis kwam hij te struikelen, en viel in de diepe put. De heer Dobbe kwam terecht op een scnerp voorwerp. Ee.st voelde hij een weinig pijn, doch later bemerkte hij, dat het erger aangekomen was, dan dat hij wel dacht, Het bloed liep met flinke stralen uit de wonde. Direct werd dr. t^uartel ont boden. Per auto werd hij naar het huis van den dokter vervoerd, waar de woud weid gehecht. Ook bekwam de heer D. nog eenige verwondingen aan zijn hoofd. Do kelder waarin hij stortte was 2 Meter diep. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM ZEGWAART. GEMEENlEhJAAD. In plenaire zitting kwam de Eaad onzer gemeente, onaervoorz.tterscnap van burge meester L. K. Middelberg, bijeen. Secretaris de heer O. P. Blaauwhof. Bij loting werd de heer P. J. Smits tot voor stemmer aangewezen. De opening der vergadering geschiedde door voorlezing van het formu.iergebed. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en werden onveranderd vastgesteld. De mededeehngen werden voorgelezen en bevatten o.a. proces-verbaal van kasopname zij den gemeente-ontvan ger; schrijven van Ged Staten behelzende goedkeuring verordening beroep woning wet; rekening en verantwoording over 1930 en begrooting over 1932 van den keurings dienst voor waren; brief van Ged. Staten over de steunregeling; schrijven van de 6teuncommiss:e. Het laatste schrijven werd in handen gesteld van B. en W., de overige stukken werden voork ennisgeving aange nomen. üp het adres van de gemeente Wehl, tot het inste len van een departement van Landbouw, werd op voorstel van den beer G. van Straalen, met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen. Op het verzoek van de weggeldplichtigen werd besloten af te wachten, de bes issing omtrent de overname van den Zegwaart- schen weg. Het schrijven van het bestuur van den Palensteenschen Polder tot overname van den Slootweg, werd gerenvoyeerd naar het col ege van B. en W. Gesproken werd over de lage bijdrage die aangeboden werd, het welk den heer Van Straalen deed opmerken dat de gemeente hierin den polder wel mocht tegemoet komen, daar de polder ook welwi.Iend is jegens de gemeente. Punt 2 der agenda: Bouw Burgemees terswoning en geld.eeningsbes'uiten, lever de nogal besprekingen op De uitslag van de gehouden aanbesteding voor den bouw van de burgemeesterswoning werd medege deeld. Met de stemmen van de heeren J- La- mens en A. Zegwaart tegen werd tot den bouw besloten en tot het aangaan van een geldleening van 22.000. Met algemeene stemmen werd vastge steld een strafverordening, behelzende een parkeerverbod voor auto s; het verbod van leunen en gaan zitten tegen huizen, enz.; het verbod van rijden met rijwielen over de tro' toirs. De verordening betreffende de afkondi ging van strafverordeningen werd gewij zigd. Besloten werd de huur van de veldwach ters woning te bepalen op f 2U0. Met meerderheid van stemmen werd be sloten tot het verhuren van een arbeiders woning aan den Zegwaartschenweg aan den heer E. Versloot. Op voorstel van den heer Van Straalen werd punt T der agenda behandeld aan het einde. Na gehouden besprekingen en toelichtin gen van B. en VV. werd besloten den reini gingsdienst te reorganisceren. In een vol gende vergadering komt het college van B. en W. met de betrekkelijke voorsteken. Verschillende pensioensgrondslagen wer den vastgesteld. Tot lid van het Verlatenbe6tuur werd ge kozen de heer A. J. M. van Well, wethouder. De vergoeding ex. art. 101 der Lager On derwijswet werd voor het jaar 1928 vastge steld op f 10.53 per leerling. Aan den tuinbouwcursus werd een sub sidie toegekend. Een wijziging dre begroo ting 1931 werd goedgekeurd. Thans kwam punt 7 der agenda Verhuur sportterrein aan de Gymnastiekvereniging „Pro Patriaalhier, aan de orde. De besprekingen voerden ons in een theologische, kerkelijke en politieke sfeer. De hoofdinhoud der besprekingen waren het spelen van wedstrijden op Zondag, wat daarmede samenhangt en daarbij komt. Van de zijde van de heeren Lamens, Zeg waart en Van Straalen werd het spelen op Zondag beschouwd als Zondag3ontheiliging en van hun standpunt belicht. Nieuwe din gen werden hierbij niet naar voren ge bracht, de aanhalingen die zij, vooral eerst- gen.oemde, deden, zijn in den treure uitge sproken bij allerlei onderwerpen in den Baad. De voorzitter gaf zijn meening weer; hoe hij deze aangelegenheid zag en voelde. Ver schillende voorstellen werden gedaan en verworpen en werd ten slotte met een stem menverhouding van 4 tegen 3 het voo.stel van B. en W., om onder de oude voorwaar den het terrein te verhuren aan „Pro Pa tria" besloten, met de restrictie dat B. en W. een bespreking zullen houden met het bestuur dier vereeniging betieffende wen- schen door den Baad geuit. Bij de rondvraag vroeg de heer Lamens scherp politie-toezicht op den oudjaars- avond naar de vuurwerkgooiers. Dit werd hun door den voorzitter als hoofd der po litie, toegezegd. (De ouders van kinderen, lezers onzer krant, werken natuurlijk mede, dat hunne kinderen geen vuurwerk op bal dadige wijze gebruiken). Een kort toespraak van den voorzitter, in verband met. de jaarwisseling, besloot de vergadering. De Raad kwam gisterenmiddag in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer v. Breda. Te vroeg gevraagd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van bet R. K. Crisiscomité, waar bij het verzoek om bijstand van de gemeen te word ingetrokken, aangezien bet, mede leven der ingezetenen zoo groot was, dat het comité meent op voldoende wijze haar taak te kunnen vervullen. De heer Bis- scbops lichtte toe, dat met alleen vele git ten in geld zijn binnengekomen, doch ook schonken de winkelier» vele gaven in na- tura. Een schrijven was ingekomen van Ged. Staten om geen subsidies toe te kennen tenzij in geval van uiterste noodzaak. B. en W. zullen hiermede rekening houden. Prolesten tegen de salaris korting. Ingekomen zijn van de verschillende Ambwenarenvereemgingen aaressen, waar in ei tegen opgekomen wordt, dat, zonder overleg met de betrokkenen, de Baad heelt besloten 5 pet. pensioeu-veihaal op de ambtenaar-salarissen toe te passen. B. en VV. stellen voor deze aaressen voor kennisgeving aan te nemen en aan dun Commissaris der Koningin uiteen te zetten, dat de beslissing is genomen tijaens de l>e- grootingsbenanaeling zon-er dat vooraf gaan oveneg mogelijk was. ue heer a. W^.naar verklaarde zich we! j voor geoiganiseerd overleg, doen van den an-e^en aaut b.ijit ue Baau vrij om te oe- slissen over de salarissen der ambtenaren. Weth. \varnaar zeiue, dat het Rijk ïeeds bepaald heeft, dat 8>-a pet. verhaald mag worden op de ambtenaren; dus 5 pet. ze ker! Daarom acht spr. het 't beste aan den Uomnnsaaris de zaak uneen te zetten. De heer bcnrauia stelde het op pnjs, dat deze aai essen zijn ingekomen, in het regle ment is een bepaling opgenomen, uat ue organisaties zunen worden gehoord. De heer A. VVarnaar drong erop aan, dat aan ue organisaties toch eenig antwoord zal worden gezonden. De voorz. zegde dit toe. Hoeral We krijgen raads- commissies! Aan de oide was daarna het voorstel van B. en W. om een verordening vast te stellen, waarbij een commissie van Bij stand voor het beheer van financiën en openbare weruen worut ingesteld. De heer Van Zonneveld bleef' bij zijn meening, dat twee commissies beter zijn, een van linanciën en een van openbare we:- ken. De heer A. Warnaar sloot zich daar bij aan. I De voorzitter antwoordde, dat B. en W. 1 in meerderheid geen bezwaar hebben tegen I twee commissies. De heer Schrama gevoelt heel weinig i voor commissies. Spr. zou eerst uit willen I maken of de Raad commissies wenscht. I De heer Bisschops was evenmin enthou siast. De heer Verkieij geveelde meer voor twee dan voor één commissie. De heer Hoogevorst was dezelfde mecniag toege daan. Besloten werd dus twee commissies in tc stellen. De verordening werd goedgekeurd. De commissies zullen bestaan uit 4 ie- den met ais vooizitter een lid van het col lege van B. en W. Tot voorzitter der commissie van finan ciën werd aangewezen wethouder Warniar. Tot leden werden gekozen de heeren Van Zonneveld, Verkieij, Schrama en Speel man. Tot voorzitter der commissie van open bare werken werd aangewezen wethouder I Bader. Tot leden weiden gexozen de heeren Bisschops, Van Breda, A. Warnaar en Hoo- gervorst. De begrooting werd gewijzigd in ver band met betaling van den grond voor in richting van een vuilnis-begraafplaats. Daarna was aan de orde: steunregeling voor arbeiders, die uit de werkloozenk-is- sen hunner organisaties trekken. Hot gemeentebestuur van Noordwijker hout informeerde, of ingezetenen dier ge meente, wanneer zij zich 111 Sassenheim vestigen, recht hebben op uitkeering. "in dertijd is uit de regeling van Sassenhenn een dergelijke overeenkomst om verschil lende redenen geschrapt. Omgekeerd heeft Noordwijkerhout deze bepaling gehand- haafd. S De heer Van Zonneveld gevoelde niet 1 veel voor het verzoek van Noord wij kei hout» Wel kan men tegenover dergelijke perso nen misschien een soepeler kouuing aaa- nemen. Na een opmerking van den heer Sokra.ma, weid besloten de regeling, zooals zij thans is, te handhaven. De firma v. d. Laan en Co. verzocht oen terrein te mogen blijven huren in den Kaag- polder. Het perceel is groot 36 R.R. B. en W. stellen vóór ƒ50.— huur per jaar te vragen, tot wederopzegging, en op verschil lende voorwaarden. Hiertoe werd besloten. Werkloozen naar Vogelenzang. De voorzitter deelde daarna heb volgen de mede: Op 29 Dec. waren in de gemeente 203 werkloozen, van wie 122 gehuwden en bl ongehuwden. De ai beidsmogelijkheid is niet zoo ruim, dat de gemeente vlot de werkverschaffing kau doorvoeren. Daarom hebben B. en W. iets anders op 't oog. De terreinen van de Bulb-company te Vogelenzang zijn van eigenaar veranderd. De bollengronden alJaar, groot 11.000 R.R., eischen dat de grond wordt omgespit (schuim en twee steken). De heer Hermin v. Zonneveld is aangezocht door de eige nares, de Incassobank, deze Mak te tc- gelen. Deze heer is in contact getreden met B. en VV. en het Steuncomité, waarbij tot een regeling is gekomen. Hier is een mooie ge legenheid voor een 40-tal werknemers onzer gemeente om een behoorlijk loon te verdie nen. Het werk wordt niet in dagloon, maar in aanneming per R.R. uitgevoerd. Dit werk zou aan de gemeente Sassen- heim kosten 10 ct. per R.R., te betalen aan den vertegenwoordiger van den eigenaar. Door een toeslag op de kosten van het del ven kan dit werk voor de gemeente worden gereserveerd; anders geschiedt het door lvatwijkers, die voor lager prijs werken. Het loon, aan de arbeiders te betalen, bedraagt op deze wijze 40 ets. per R.R. Er bleek nogal oppositie. De heer Schrama merkte op, dat het ge bruikelijke tarief voor dergelijk soort van werk 60 ct. per R.R. bedraagt. Aan spr. is medegedeeld, dat de grond daar zoodanig is, dat de beste spitter per dag 8 R.R. ban verwerken. Het is daar een wildernis. De beste arbeiders kunnen hoogstens 16 k f 17 veraienen, en daar moeten zij een uur voor fietsen. Een ander motief, waarom spr. tegen dit voorstel is: dat naar zijn meening met dit subsidieeren van particulieren een gevaar lijk precedent wordt geschapen. Spr. actit niet juist, dat de gemeente particulieren helpt om werk te doen uitvoeren voor de heiib van den prijs. De voorzitter antwoordde, dat het niet gaat om een maatschappij te steunen, maar om aan een veertigtal gezinnen een behoor lijk loon te kunnen bezorgen. De heer Bisschops meent, dat als de cijiers van den heer Schrama juist zijn, er wel bezwaren zijn. Vreemd vindt spr., dat er geen gelegenheid is geweest met de or ganisaties te bespreken. De heer Verkieij wilde wel eens het oor deel der commissie voor werkverschaffing vernemen. De voorz. zeide, dat de commissie geeft bezwaar heelt gemaakt; daarin zitten ook afgevaardigden uer organisaties. De heer Speelman was het neg niet een? over het beginsel; er kunnen cols andere gegadigden voor een dergelijke sabai- dieveneening komen. Als de giond gjed öm moet, is het loon te laag. Het maakt verschil, of men verwaarloosd land moet delven. De voorz. antwoordde, dat het hier een Bpeciaal geval is. Ais wij 't niet acceptee ren, gaat een ander er mede heen. De heer A. VVarnaar herinnert aan de waarschuwing van den Minister tegen oen dergelijke wijze van werkverschaffing. Het geldt hier geen stuk werk, dat anders niet gedaan kau worden. Men maakt hier mis bruik van de tijdsomstandigheden. De heer Van Zonneveld zeide, dat als blijkt dat slechts 17 en 18 verdiend wordt, spr. er ook niet voor is. Maar nen kan toch pro-beeren, en zien hoe het uit pakt. De heer Dannijs wilde geen toeslag op het werk geven, doch. fiecs-toeslag. De heer Sohrama zou willen voorstellen, dat de eigenaar met B. en W. en de orga nisaties beraadslaagden over de prijs van heb werk. De voorz. antwoordde, dat er voldoende over geconfereerd is; de eigenaar is niet van plan er iets bij te deen. De heer Speelman verklaarde zich dan tegen het voorstel, hoe het ook allen zou spijten. \Veth. Warnaar achtte het 't beste elke zaak op zichzelf te bezien; er wordt zi. geen precedent geschapen. Het is geen voordeeltje voor de gemeente, maar alleen een voordeeltje voor de werkloozen. Spr. acht de practijk van het leven meer waard 1 dan alle theorieën over ioonstandaaid. Het i gaat erom de huisgezinnen te helpen. De heer A. Warnaar bestreed deze op- ratting; liet principe is zeer gevaarlijk, 'i De heer Speelman wil eersi een cumuiis- sie uit den Raad benoemen, die het terrein gaat bekijken, en dan een spoeaeischende vergadering te beleggen. De heer Verkieij was eenigszins huiverig. De lieer Bisscoops achtte, het loon zoo- I als het is opgegeven veel te laag. Bo- vendien leidt het tot zeer gevaarlijke con sequenties. Spr. wii de organisaties ermede i bemoeien. I De heer Hoogervorst achtte het loon te j laag; verdere besprekingen achtte spr. on- vruchtbaar. Weth. Warnaar zeide, dat de verzekering is gegeven, dat '24.— kon worden verdiend, i Daarum zijn B. en W. met dit voorstel ge komen. De Raad gaat het terrein kijken. Het vooistel van den heer Speelman, een ondeizoek ter plaatse in te laten stellen door eau commissie werd aangenomen. In ueze commissie werden gekuzen de hee.en Hoogenorst, Dannijs', A. Warnaar, Speel man en Van Zonneveld. Tot plaatsvervangend voorzitter van het Steuncomité (de heer Van Zonneield gaat op reis) werd gekozen de heer Verkieij. De hooge woninghuur. Bij de rondvraag bracht de heer Speel man ler sprake de nuur van ue huizen. Kan daaiov^r niet met de Kegeering gespro ken worden? Als er loonsverlaging komt, moeten ue huishuren verlaagd worden. Weth. Bader antwoordde, dat een een- lings niets beieikt. Spr. vertrouwt, dat ue ieQeering uit eigen beweging ingrijpt. De woningbouweieenigingmi in de oingevmg zullen tot een conferentie worden uitgeno digd. De heer Van Zonneveld protesteerde te gen het feit, dat waterpl* ijsver laging was luegezegd, terwijl hel een verhooging b.eck te zijn in de praktijk. De voorz. antwoordde, dat de Raad be sloten heeft de tai ïeven ie bepalen volgens ac huurwaarde der woningen. Deze is vroe ger dikwijls te laag ges.hal; dal komt r»u tot uiting, liet is wei degelijk ecu prijsver laging voor de minder-gcsituee.den, we ke het bedrijf 2^60.— kost. Na nog eenige discussie, volgde sluiting der vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. Pluimveetentoonste ling. Voor de op 7 8 en 9 Januari te houden jaarlijksche pluim- veetsntoonstelling zijn reeds 220 eere-prij- zen beschikbaar gesteld. BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemidde ing al hier staan heden als werkloos ingeschreven: 1 stoker, 1 schilder, 4 pakhuisknechts, 4 op perlieden, 6 timmerlieden, 1 houtbewerker, 7 fabrieksarbeiders, 1 machinist, 33 losse werklieden, 1 bankwerker, 2 smeden, 8 met selaars, 12 landarbeiders, 9 grondwerkers, 2 chauffeurs en 3 schippers. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor den gaarne ^erstrokt. Gevonden. 2 achterborden van een vrachtauto, een rozenkrans in etui en een zwart hondje. Verloren. Een bruin kinderhandschoen tje. Inlichtingen aan de ro'itiepost. Geboren: Hiliechienus, z. v. A. J. Lage er. H. Koope. Overleden: Teuntje van Vliet, 50 j. gehuwd met A. van V'iet. Ondertrouwd: H. J. Vermaak, 26 jaren en M. E. de RuiUer, 24 jaren. Getrouwd: J. Muijt. 26 jaren en H. Spelt, 21 jaren. Gevestigd: G. van Welzenis, zonder beroep, van Zwammerdam. A. Lagerak, boerenarbeider, van Langeruigeweide. A. Zwanenburg, zonder beroep, van Zegveld. C. J. Verweij, dienstbode, van Zwammer dam. A. de Vos, dienstbode van Waarder. Vertrokken: A. Schuring, dienst bode, naar Westerbork. J. Schuring, dienstbode, naar Beil-sn. C. Beerthuizen, dienstbode, naar Montfoort. M. Renes, dienstbode naar Voorschoten. Uil Je Landbouw wereld De temperatuur in den stal. De juiste temperatuur in den stal is van groot be lang voor de gezondheid en den welstand van het vee; een lage warmtegraad heeft een even nadeeligen invloed als een over matig hooge. In een kouden stal hebben de dieren ongerekend de onmiddellijke gevaren der koude, een veel grootere mas sa onderhoudsveeder noodig, terwijl van vleesch- en vetvorming in 't geheel geen s-prake kan zijn; daarin ligt dus een over- standige verkwisting van het- voeder. Een te hocge temperatuur heeft evenzeer na- deelige gevolgen. Het vee, dat den winter doorbrengt in stallen, die te warm zijn, is maar al te licht vatbaar voor ziekten door kouvatten ontstaan, zoodra het weer bui ten komt en door een kouden luchtstroom wordt getroffen. De stofwisseling is meer of minder gestremd, en in zeer warme stal len kunnen zich ook gassen ontwikkelen, welke gevaarlijk zijn voor de gezondheid. De staltemperatuur moet geregeld worden naar de soort, den leeftijd en het gebruik, dat men van de dieren maakt, en verswult dus nog al bij den eenen en den anderen stal. Oude en melkgevende dieren moeten warmer staan dan jonge en dan dieren, welke voor vetmesten of om te trekken bestemd zijn. Als gemiddelde warmtegra den zijn de volgende Zooveel mogelijk aan te bevelen: 14—18 gr. C. (58—66. gr. l'\ voor melkvee; 13—17 gr. C. (53—64 gr. F.) voer jongvee en dieren, die trekken moe- j ten; 12—16 gr. C. (54—60 gr. F.) voor vee, j hetwelk men vetmest; 12—1? gr. C. (54— I 64 gr. F.) voor paarden, en 12—15 gr. O. (5459 gr. F.) voor varkens. De. tempera- j tuur moet geregeld worden met behulp van een thermometer, die in 't mididen van den stal moet hangen. Aardappelen voederen. Matig gevoerd hebben de aardappelen een gunstigén in vloed op de spijsvertering, omdat ze de afscheiding van verte.ingssappen aanzet ten, en de ontlasting van het verbruikte voe-ingsmateriaal bevorderen. Daarom zijn aardappelen als bij voedsel aangewe zen naast zwaar verteerbaar voedsel en bij ziekten, die met verstopping gepaard gaan. De ondervinding leert bijv. dat paarden niet stillen kolder heluerder van geest zijn, wanneer ze nu en dan aardappelen als bij voegsel krijgen. Het rantsoen per dag is. voor paar ..en 510 halve kilo's, voor koe.en 20—30 halve kilo's, voor schapen 1—2 halve kilo's. Voedert men meer, dan zijn dunne ontlasting, zwakte, bloeddiarr- hee enz. te verwachten. Ten zeerste af te keuren is het voeren enkel en alleen van aaidappelen. In den eersten tijd wennen de maag en darhtèft er wel aan, maar spoedig tiecdt, vormoe-eiijk tengevolge van scher pe stoffen en zoutgebrex, een algemeene lichaamszwakte op. Schapen, welke lang met aardappelen, vooral uitsluitend daar mee, gevoerd worden, krijgen waterzucht aan bu.khoite, gewrichten, enz. Bij rund vee ontstaat uiet zelden een huiduitslag, z.g. mauke of mok, terwijl bij mannelijke schapen en essen de uitwendige geslachts organen uitslag vertoonen. Dit alles komt van scherpe stoffen in de urine, welke lang dien weg worden afgescheiaen. Oox bij het paard ziet men de z.g. uitslag in het voorjaar heviger óptiêdên bij aajvl- appelvoeren, ja, men beweert, dat sómmige paarden bij veel tce„ie.:e:i van aar-appc- mea door wegneming der prikkelende tracht aan deze nadeelèn tegemoet te ko len al hun haar vei liezen. Men heeft ge- stolfen. Men zocht dit te bewerken door doelmatig uitlocgen in gewoon water of in zout-houdend water. Het koken en broeien van aardappelen ontneemt eveneens een groot ge.-ee.te van .de schadelijke stoffen, en maakt clan de ove blijvende onschade lijk. Een minder lastige methode is het bij voeren van gemalen gerst (grof gemalen) of oliehoudende veekoeken. Spijkers in den hoef. Het komt nog al eens voor, vooral dan, wanneer op een hoeve of in een plaats veel gebouwd wordt, dat paarden spijkers in den hoef krijgen. Bemerkt men bijtijds den ingedrongen spij ker en trekt men dien terstond uit den hoef, dan is in den regel het kwaad mot zoo erg. Zoolang de spijker alleen in het hoorn, in de lederhuid of in het straalku3- sen ingedrongen is, doet hij weinig kwaad, is de knecht evenwel achteloos en ziet niet terstond naar den hoef, als een paard plotseling begint te kreupelen, dan wordt de spijker door 't herhaalde stappen steeds dieper in den voet getreden, en dringt eindelijk in de buigzenuw of in 't hoefgo- wrioht. In dat geval zijn in den regel de diereu verloren. Is de spijker niet diep in gezongen, en volgt na het uittrekken er van een kleine bloeding, dan moet men die bloeding zoo spoedig mogelijk door een warm bad trachten voort te zetten, opdat in elk geval de met den spijker ingedrongen schadelijke zwam kiemen uitgespoeld wor den. Bij dat warm voetbad voegt men een haif kopje creoline. Het is altijd goed de paarden al loopon ze niet kreupel, na 't uittrekken van den spijker een paar dagen te laten staan en den hoef in verband te zetten. Komt er na een paar dagen ettering, en fcoonen de paarden veel pijn te hebben, dan roepe men den veearts. Deze zal dan op de plaats, waar de spijker is ingedrongen, een snede maken om den etter te doen uit vloeien. Kan men geen veearts terstond krijgen, dan doe men dit zelf met een zeer scherp mes. Vervolgens zet men den voet weer in 'n creoline-bad, en bindt dan den hoef weer in. Een veearts in zoo'n geval toch altijd raadplegen! Een paard is een te kostbaar dier om het te verknoeien door eigen medicinale of chirurgische hulp. Kippenziekten. Verkoudheid, diphte- riti-s, pip, ontstaan vooral in den laten herfst. Do snelle teniperatuurs ver wissel ing heeft op de vogels en vooral op kippen, een nadeeligen invloed. Men verzuime dus niet de hoenders nauwkeurig gade te slaan, en do zieke dieren terstond van de gezonde af te zonderen. Droge, tochtvrije stallen en hokken, en een droge uitloop, zijn noodig, en -evenzeer afwisselend voeder, om de dieren gezond te houden. Ziekten voorko men is beter dan genezen. De karrervogels zijn evenals de planten zeer gevoelig voor gaslicht. De hoog han gende vogelkooi moet eigenlijk uit de woonkamer verwijderd worden, als men daar gas brandt. Overigens is het voor alle kamei vogels noodig, uat des avonds de lucht der kamer door 't openen der vensters wordt verversoht, onverschillig of er gaa, petroleum of spirituslicht wordt gebrand, liet verbruik van zuurstof is zoo groot, dat bepaald de lucht bedorven wordt. Frissche lucht is voor mensch en dier onmisbaar. Duffe haver wordt weer bruikbaar ge maakt, als men ze met houtskoolpoeclor vermengt, terdege omzet en dan een week lang laat liggen. De haver mag niet op een grooten hoop liggen. Vóór ze vervoe- derd wordt, dient men ze goed te wannen, om 't houtskoolgruis te verwijderen. Regenwater- en giertonnen moeten bij het begin van den winter of als strenge vorst intreedt, geledigd worden, anders worden ze door de vorst beschadigd I Uit Leiden vertrokken. P. van den Berg, Voorschoten, Wijn- gaarde aan 3c E. M. Bril, Veenendaal, Kerkewij-k 40. Th. Castermans, Maas tricht, Cellebroedersstr. J. C. van Ees, Oegstgeest, Duinzichtstr. 29. H. Eradus, Haarlem, Paarlaarstr. 7. A. Golddlïoorn, Middelstem. M. J. H. Hoogenboom, Uit hoorn, Thumerlaan 23. W. ïïu.s, Eiber gen, „Oldenkctlte"'. D. de Jong, Haarlem Leidschevaart 64. H. J. Kaper en Fa., Sassenheim, Iepenlaan 13. F. Koops, Den Haag, Emmastr. 11. H. H. van Kuijeren, l Voorschaten, ICnip'aan. A. van Muijen, I Katwijk, de Waal Malefijtstr. 49. A. M. j Ner.teboom, Hillegom, de Beuk. J. J. j kVtfe'rs, Amsterdam, Da Cosxfcakade 83 III. E. H. Schelke, Hogen, Zum Buchenheim j 9. H. J. van Sen den en Fam., Den Haag, A. v. Buerenstr. 90. C. J. Sonnevolt, He- i de', Maasdijk C 9. D. Sonneveït, Hedel, i Maasdijk CO. - Tj. van den Berg-ïkatzvk, j Voorschoten, Wijngaardel. 3c. M. de Vo- gel en Fam., Norg, Asserstr.weg. E. P. van de Werken, Koudekerk. In Lelden gevestigd. L. E. Ohristiaanse, Meezenstr. 2. M. Smit-van Diemen, Tuifmarkt. W. J. Gee- I ve, magazijnknecht, L. Rijndijk 87a. A. I Greve ing, steno typiste, Borneostr. 30. G. E. Gulich, kantoorbediende, Morschweg 9b. G. Chr. Lcm-Gunning, Wasstr. 1. J. Gutterswijk, loswerkman, Pieterskerkgr. 2b. A. Volker-van Hattem, Rijnsib.weg 31c. D. Heijmans, IJzerwerber, 4e Bin- nenv.gr. 60. S. Eman-Hollemans, Kort Rapenburg 2. J. Huidekoper, ass. labora torium, Plantsoen 51. C. M. Huisman, dienstbode, Warmondstr. 1. A. Keskn en Fam., kleermaker, Nieuwstr. 36. J. Lotte- Kramer, Oude Rijn 15. W. F. H. Lotte en Fam., koopman, Oude Rijn 15. C. van Of- wegen, dienstbode, P.antage 7. - E. A. M. van Oppen, Hoogewoerd 34. P. H. Pont en Fam., slijter, Heerenstr. 7a. J. A. Ch. Rompu en Fam., schilder. Koninestr. 13. Soemardi, 3 Octoberstr. 2Ga. W. J. Stip- donk, bakker, Hoogwoerd 165a. J. C. P. Ta ze aar, Rijnsb. weg 78. J. Verboog- Teske on Fam. Hnogewcerd 177. H. E. van Beest-van Valderen, Haarl. weg 63 d. J. van de Wakker, varensgezel, de FJIdder- str. 16. E. L. Walbeehm, verjpleegster, Meezenstr. 2. E. H. Welboren, Hooge woerd 57. E. van Zanten, officier LdH, Haarl. weg 11.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14