KATHOLIEK NEDERLAND IN 1931. EEN DAG IN MANDSJOERIJE. UIT DE OMGEVING DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Het jaar is uit en t' enden geleefd van al zijn oude ellenden en heeft den last het ons ontgeven. Wanneer straks de laatste van de twaalf slagen weg siddert in de Eeuwigheid, zal het oude jaar gestorven, het nieuwe jaar geboren zijn. Geen droefheid heerscht er aan het graf, geen vreugde wekt de ge boorte van het nog schuldloos kind. Oude jaar heeft ons weinig goeds gebracht „meer sueis dan soets''. Van het Nieuwjaar mogen wij evenmin veel schoons verwach ten. Eu toch! Leeft niet in ieders hart <ie stille hoop, dat de welvaart zich dit jaar even ongemerkt herstellen zal, als zij on gemerkt geknakt werd? Handel, industrie en landbouw liggen lam geslagen door een vreemde en geheime ziekte; vele zijn de geneesheeren, maar er is er geen die ge nezing brengt. Onze stille hope blijft, dat de ziekte zichzelf genezen zal.... Naast de hoop op beter tijden, knaagt de onrust en de vrees. Zóó kan t toch met langer gaan? De wereld is zoo wreed ge schokt, niet slechts in welvaart en gemeen schapszin, maar, erger nog, in merg en boe nen. Het goede Geloof en de goede zeden strijden een, naar mensohelijke zienswijze, hopelooze strijd tegen de alom vooftvreten- de Goüsverwerping en het zedenbederf, dat de landen ontvolkt en de mensohen koud als steenen maakt. „Het Kijk der Hemelen lijdt geweldEn slechts Eén, die uitkomst geven kan. Van aile stoffelijke en zedelijke ellende krijgt ons eigen land in ruime mate zijn deel. Er is veel op godsdienstig terrein in Ne derland wat tot sombeue stemt. De altoos verder gaande afbrokkeling der Protestant- sche kerken, het steeds ijler worden van de geloofswaarheden bij velen onzer dwa lende broeders in de honderd-en-nog-meer Protesiantsche Kerkgenootschappen, de wassende vloed van Socialisten met bun God-loochening en klasse-haat het zijn allen feiten, die het christenhart treurig maken en benauwen. Maar daartegenover staan oök zoovele lichtende feiten van heohte trouw aan God, van een opgewekt, frisch en modern ge loofsleven in onze ééne en eeuwige Moeder kerk. Allerwege werden nieuwe kerken, kloos ters, gestiohten en patronaten gebouwd. Het katholiek vereenigingsleven ging vooral in de vakvereenigingen een nieuwe bloei tegemoet, waarbij de Bouwvakarbei ders wel de kroon spanden. Een kranige krachtsprestatie van het K. K. Werklieden verbond was de grootsche meeting te Utrecht, welke in zijn massale opzet schit terend is geslaagd, doch door de ongunst der tijden in zijn uitwerking werd gekort wiekt. Onder enthousiaste aanvoering van rec tor Timp neemt het leger van Jonge Mid denstanders dagelijks in aantal toe. Er werden in vele plaatsen, als Leidon en Hillegom, cursussen gehouden ter ver dediging van het Geloof. Congregaties wer den ingesteld voor de rijpere jeugd en de jonge mannen en vrouwen, om hun méér geloofskennis bij te brengen. In de Patronaten werd geijverd aan de opvoeding van de groote jongens al ont breekt in deze beweging nog de noodwen dige éénheid van gedachte en lijn. Harmo nieuzer en vol geestdrift en oorspronkelijk heid hebben de „Vrouwen van Nazaretti'' de zorg voor onze jonge vrouwen op zich genomen. De springlevende Graalbewe ging beleefde dit jaar haar schoonste uiter lijke glorie in het spieekkoor „Het Paasch- kruis" zoo unaniem in alle bladen van ons land geprezen. Met de bouw van net klooster op de Tiltenberg bij Noordwijkev- hout heeft de „Graal'' in ons bisdom vas ten voet gezet. Haar zij toegewenscht en toegeroepen: „ExceiSior, Alleluja, Vóór uit!" Een onaangenaam feit was het misluk ken van den Katholiekendag te Amsterdam, waarvan het bestuur, na het vermaan van den Aartsbisschop, wel nieuwe wegen zal inslaan. Ook dat „De Tijd" haar ochtend blad moest opgeven is een minder plaisan- te herinnering. Als komische noot moet nog even eraan herinnerd, hoe „De Dageraad" met de kous op de kop uit ons Koonische Limburg werd weggeduwd. üp politiek terrein kwamen wij er dit jaar bij de Staten- en Gemeenteraads-ver- kiezingen vrijwel zonder kleerscheuren af. De uitslag van deze verkiezingen gaf geen reden tot optimisme maar evenmin u>t pessimisme. De Kath. Staatspartij staat in deze zware tijden voor een hachelijke taak. Zij heeft te kiezen tusschen populariteit en landsbe lang. De gunst van het volk verkrijgt men door alles te beloven, wat het verlangt, al waren het de sterren van de hemel. (Belo ven is zóó gemakkelijk 1) Het landsbelang wordt gediend door den harden plicht. De vastberaden en aaneengesloten houding van onze Kath. Staatspartij mag daarom tot groote dankbaarheid stemmen. Dat onze, immers tot „de jaren van verstand' gekomen, kiezers, deze mannelijke en kloe ke houding zullen weten te waardeeren. Een voorbeeld van stoere, ijzeren plichts betrachting tot aan den rand van het graf is ons gegeven door onzen grooten leider en staatsman, mgr. dr. W. H. Nolens, die op 28 Augustus uit dit leven heenging, be treurd door gansch het, land. Zijn naam blijft in dankbare gedachtenis bij de katho lieken van Nederland, in het heden en in de toekomst. Van Mandsjoelie naar Charbin. NIETS TE BESPEUREN VAN OORLOG. Met zes uren vertraging rolde de trans- Siberische trein het station van Mandsjoe lie binnen. Zes uren vertraging, dat is zelfs te veel voor den Ohineeschen Ooste!ijken spoorweg. De aansluiting naar Charbin was verkeken. De trein daarheen was weg. Ik moest dus 'n heelen dag in 't kleine grens- nest Mandsjoelie blijven, dat op de meeste kaarten verkeerd als Mandjoeria staat aan- geteekend. Als je zeven dagen lang door 'n land bent gereisd, dan voel je in zekere mate den polsslag van dat land en raak je er aan gewend. In Rusland ging alles zwaargewichtig en bedachtzaam en lang zaam. De laatste controle op station 85, niet ver van de grenzen van Mandsjoerije. was dusdanig scherp, dat ik moest denken aan grensoverschrijdingen tijdens den we reldoorlog. Wij, buitenlanders, werden nau welijks lastig gevallen, men was koel, hof- fél ijk, zakelijk. De Kussen, die met ons me dereisden, werden daarentegen afer- scherpst onderzocht. De soldaten telden het geld en verlangden een blik te werpen in alle zakken afzonderlijk. Brieven werden gelezen en tenslotte werd de onderzoeking uitgebreid over de leege slaapwagencoupé's, waarin men de mati-assen, kussens en taoij- ten omdraaide en doorsnuffelde en onder zoekingen instelde in de electriciteitskast- jes, de toiletten en de samowars. Een der slaa.pwagenbedienden stond er met- zweet op z'n gezicht bij. Maar er werd niets ge vonden. Alleen gingen er waardevolle uren met deze inspectie verloren en toen wij ein de'ijk de Russische soldaten met gevelde bajonet zagen verdwijnen, was het al lang namiddag twaalf uur en wisten we, dat de trein naar Charbin weg moest zijn. Na een half uur ging de reis door een met rijp bedekte vlakte naar China. Dan rijden de het pompeuse station van Mandsjoelie binnen. De koffers werden in de douane loodsen gebracht en terwijl de beambten mijn photografische uitrusting onderzoch ten, stond er plotseling een oude bekende van de „Eurasia", de Duitsch-Chineesche vlieglijn, voor mij. Deze v'iegdienst is in den laat sten tijd in Europa bekend geworden, omdat in Mongolië een van zijn vliegtuigen omlaag is geschoten. Het was geen zuiver toeval, dat mijn vriend daar op het station stond. De eenige afwisseling name'ijk op deze monotone buitenposten zijn de treinen, die naar Europa gaan of er vandaan komen en zoo kwam hij op den dag van mijn aan komst naar het station, om eens te kijken der communisten staan Oostelijk, die der Witte Russen Westelijk van het baan vak. De Japanneezen hebben een eigen klein dorpje. En daartusschen wonen en le ven de Chineezen en Mongolen. Velen der laatstgenoemden komen tegenwoordig op hun fraaie, zwaar behaarde, ponies uit den omtrek naar het stadje en bieden vellen en ol aan, om daarvoor wat visch, zout en thee in hun jakken mede te nemen. Met ver momde gezichten gaan deze menschen uit de steppen langs ons heen. Hun slaapvel- mantel raakt bijna den grond. Bij hen ver geleken zien de Chineezen er in hun met bont gevoerde kleeren, in wier lange mou wen zij hun handen begraven, elegant uit. Op de straten treft ge slechts zelden een soldaat aan. Zij dragen dik gewatteerde kleeren met een muts van berenvel, die lijkt op die van de wacht van het Buckingham- paleis. Met mijn kennissen ga ik naar het Niki- tin-hotel. Daar drinken we thee en laten oude gramofoonplaten van Europa en Azië afdraaien en intusschen probeer ik uit a'le vertellingen een bee'd van den oorlogstoe stand te vormen. Het is moeilijk om de si tuatie te beoordeelen. Men verwacht hier aan de grenzen eigenlijk soldaten en offi cieren te zien en men ontdekt dat alleen de gevangenis wordt bewaakt. Zelfs onze s'aapwagen, die 's nachts voor het station stond, bleef onbewaakt. Pas 'n paar minu ten voor we den volgenden morgen wegre den verscheen er een gewapende wachtpost op het platform. Zoo ging deze eene dag in Mandsjoelie voorbij, vredig, rustig, zonder incident. En thans, nu ik zit te schrijven, rijden we door 't zoogenaamde „oorlogsgebied". Chailar ligt al aohter ons. Tsitsihar zullen we in een paar uur bereiken. Alles ziet er hier heel anders uit als men zich van een oorlogsge bied voorstelt. Tot dusver hebben we nog geen enkelen Japanschen soldaat gezien, een Chineeschen maar zelden. Alles staat in scherp contrast met dat wat wij onder oor log verstaan. De Oost-Chineesche spoorweg biedt ons weer alle gemakken, die men maar kan wenschen. Buiten den beambte, die er uit ziet als een verkapte heer, ben ik alleen in den slaapwagen. Deze Russische beambte vertelt mij, dat de spoorweg nog nooit ver nield is en met een zekere teleurstelling, dat alles er zoo rustig en onoorlogzuchtig uit ziet, ga ik slapen. Midden in den nacht plotseling een kleine opwinding. De trein reed een station bin nen, waar nooh de voorgeschreven seinlich ten, noch beambten waren te ontdekken. De stations wacht had haar salaris, dat maan denlang niet was uitbetaald, zelf uit de brandkast van den chef gehaald. De spoor wegbeambten waren dee's gevlucht, deels gewond en gedood. De Chineesche wacht was naar de roovers overgeloopen. Maar aan die dingen stoort men zich al heel wei nig in Mandsjoerije. Zij komen dagelijks voor. Zonder een minuut vertraging kwam onze trein den volgenden morgen te Char bin aan. WALTER BOSSHARD. Copyright „Leidsche Crt." Opera Mundi Press. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE of nog iemand den moed had gevonden, om op reis te gaan. „Merk je hier iets van den oorlog", vroeg ik. „Yan den oorlog?" antwoordde mijn ken nis. „Hier is het zóó rustig, dat je van ver veling zelfmoord zou willen plegen'.. En inderdaad toen wij later door de breede hoofdstraat van het stadje liepen, was het zóó stil en rustig, dat ik mij afvroeg, of do oorlog al misschien was afgeloopen. Mandsjoelie heeft een eigenaardige ge schiedenis achter zich. Het dankte zijn ont staan aan den Oost-Chineeschen spoorweg, dien de Russen kort voor het begin van de 20e eeuw begonnen aan te leggen. Voor dien tijd stonden er enkel maar een paar arm zalige hutten, zooals die thans nog overal in de omgeving zijn te zien. Mandsjoelie ontwikkelde zich spoedig tot een gewichti- gen grenspost. En als men thans al die groote gebouwen ziet, dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat dit al les eigenlijk nog voor grootere omstandig heden was berekend. Een reusachtig sta tionsrestaurant, geweldige telefoon- en tele- grafiebureaux, kantoorlokalen voor alle mo gelijke beambten zijn aanwezig, maar het verkeer schijnt zich niet in dien omvang te hebben ontwikkeld, dien men had ver wacht. Tiidens de Russische revolutie was Mand sjoelie natuurlijk geheel verlamd. Het dan weer begonnen verkeer wordt voortdurend door allerlei gebeurtenissen in gevaar ge bracht, zoodat deze grensstad heden ten dage den indruk maakt van een aristocraat, die aan lager wal is gekomen. Twee jaren ge'eden was het het Russisch-Chineesche conflict, dat zich gedeeltelijk in deze con treien *af speel de. Overal ziet men er nog de sporen van. Rondom de stad zijn nog de oude looograven te zien en eenive huizen zijn in elkaar geschoten of op andere wijze vernield en zijn sedert dien niet meer opge bouwd. Men vertelde mij, dat de Chineezen zelf die vernielingen hadden veroorzaakt, omdat zii aan de Russen alleen ruinen wil den overlaten. Mandsjoerije is heden ten dage nog inte ressant, omdat er Witte Russen, Sovietmen- schen, Japanneezen, Chineezen en Mongo len tezamen leven en zeer nauwe betrekkin gen onder elkander onderhouden zonder dat er zich de dagelijksche conflicten af spelen. die men als buitenstaander in dit tijdsgewricht daar zou verwachten. De hui- Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meulen, die de veigadenng opent met ambtsgebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken w.o. missives van Ged. Sta ten houdende goedkeuring van raadsbe sluiten. Van den Keuringsdienst van Wa ren balans van winst- en verliesrekening. Verzoek van de gemeente Wehl, adhacsie te betuigen aan een adres tot het ver krijgen van een Ministerie van Landbouw. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer S. de Bruin alhier met verzoek de straat, waarlangs woningen door hem zijn ge bouwd, Kamplaan te noemen, wat wordt goedgevonden. Schrijven van den heer H. van Wieringen alhier met verzoek tot dem ping van een sloot bij zijn woning of vol doende beschoeiing van gemeentewege. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Proces-verbaal van kas opname bij den gemeente-ontvanger. Vergoeding bijzondere scholen. Vaststelling heeft plaats van de vergoe ding van de bijzondere scholen over 1928 en 1929. De vergoeding voor 1928, berekend tegen een bedrag per leerling van 15.22 zal bedragen voor de Ohr. Sohool op het dorp J 1698.48%, reeds ontvangen 1438.72, nog te ontvangen 259.76%- De R. K. Scnool op het dorp 1780.74, reeds ontvan gen 1443.56, nog te ontvangen 337.18. De Uhr. School aan den Rijndijk 2305, reels ontvangen 1872.40, nog te ontvangen 432.60. De R. K. Sohool Oostbuurt 1466.98, reeds ontvangen 875.91, nog te ontvangen 591.07. De R. K. School Groe nendijk 1437, reeds ontvangen 633.32, nog te ontvangen 803.68. De vergoeding voor 1929 berekend tegen 17.75 per leerling zal voor de Chp. School op het dorp bedragen 2518.40, reeds ont vangen 1227.20, nog te ontvangen 1291.20 De R. K. School op liet dorp 2267.56, reeds ontvangen 1348.78, nog te ontvangen 918.78. De Chr. School aan den Rijndijk 2777.87, reeds ontvangen 1746.50, nog te ontvangen 1031.37. De R. K. Sohool Oost- buurt 1969.79, reeds ontvangen 1100, nog te ontvangen 869.79. De R. K. Sohool aan den Groenendijk 2043.10, reeds ontvangen 1065.60, nog te ontvangen 977.50. Hierop komt aan de orde: Voorstel tot wijziging van de regeling va-n de Werkver schaffing. Kerstgave. De voorzitter deelt mede, dat door bij zondere omstandigheden geen gevolg kon worden gegeven aan het plan van B. en W. vóór de Kerstdagen raadsvergadering te houden, üm nu ecliter aan de meening van den heer Scheel, op de laatstgehouden ver gadering geuit, tegemoet te komen, om a l. met de Kerstdagen de werkloozen in de ge meente een extra-tje te geven, werd door B. en W. besloten het loon ook voor dc Kerstdagen te doen uit betalen en opdracht daartoe gegeven. De heer Scheel merkt op, dat niet ten volle aan die opdracht van B. en W. is voldaan, daar bij hem klachten zijn ingekomen. Wenschelijk acht hij het, dat een comité in het leven wordt geroe pen om de zaken der werkloozen te behar tigen, waarmede de heer Jac. de Kort zich kon vereenigen. De voorzitter zegt, dat een grondig' on derzoek zal plaats hebben of er reden tot klachten is gegeven. Het benoemen van een comité voor de zaken der werkloozen acht I hij echter nog niet noodig, daar besloten I werd. dat B'. en W. met den gemeente-op- zichter, den heer J. Dekker en den heer P. Kerkvliet wekelijks ten Raadhuize zul len vergadeien om de zaken le bespreken, [n geval later blijken mocht, dat het noo dg is een conntè te benoemen voor deze zaak, dan zal daartoe worden overgegaan. I Werkverschaffing met rijks subsidie. De voorzitter merkt op, dat B. en W. het wenschelijk vinden in de gegeven omstan digheden wijziging aan te brengen in de regeling voor werkverschaffing en Rijksre geling met subsidie te aanvaarden. Een voorzichtig beleid zal hiertoe nopen, daar reeds een bedrag van 5000 voor werkvor- sohaffing is uitgegeven, en verder gaan op denzelfden voet, de draagkracht der ge meente zal te boven gaan. De Rijksregeling met genot van subsidie is te aanvaarden onder de volgende bepaling en voorwaar den: Tot 2 Januari e.k. bedraagt de Rijks bijdrage 25 pet. Voor na 2 Jan. e.k. zal de bijdrage nader vastgesteld worden. De voorwaarden zijn: a. Alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit een gezin) aio gen worden tewerk gesteld. b. Er dient zooveel mogelijk in accoord te worden gewerkt tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 0.30 per uur kan worden verdiend. c. De werkweek moet 48 uur bedragen. Zij die ter beoordeeling van B. en W. in verband met het gezinsinkomen niet re gelmatig het volle weekloon behoeven te ontvangen, moeten om de andere week ge plaatst worden. d. De kindertoeslag bedraagt 50 cent per kind beneden de 14 jaar, te beginnen bij het derde kind. e. De premie, welke verschuldigd is in gevolge de Ziektewet, moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. f. Het algemeen toezicht moet worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide maatschappij. Door verschillende leden wordt deze zaak in den breede besproken en op som mige bepaalde omstandigheden de aan dacht van B. en W. gevestigd, waarovor met den Minister zal worden onderhandeld. Het voorstel tot aanvaarding van Rijksre geling met subsidie voor de werkverschaf fing in stemming gebracht, wordt aangeno men met algemeene stemmen. Gemeentelijk Waterleiding bedrijf. Hierop stelt de voorzitter aan de orde: Voorstel tot aanwijzing van het Waterbe drijf als tak van dienst en vaststelling van regelen. De voorzitter wijst er op, dat met wijziging van de gemeentewet, alle takken van dienst in de gemeente afzonderlijk be- hooren te worden geregeld. Daarom zal het noodig zijn voor het Waterleidingbedrijf ook hiertoe over te gaan, en de in 1930 ge maakte verordening voor dit bedrijf op nieuw vast te stellen. De reeds bestaande verordening werd Opnieuw vastgestell. De voorzitter deelt mede, dat het wen schelijk is aan te sluiten bij het Centraal Bureau voor Nederlandsche Gemeenten, ter aanwijzing van een deskundigen boek houder voor controle voor het Waterlei dingbedrijf. Na eenige bespreking wordt besloten voorloopig voor een jaar hiertoe over te gaan. Diverse besluiten. Het suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1931 wordt vastgesteld tot een be drag van 10.Goedgevonden wordt wij ziging der begrooting dienst 1931, tot een bedrag van 2000.ten behoeve van de Werkverschaffing. Opheffing tol Gemeeneweg. Ter bespreking van een voorstel van B. en W. tot opheffing van den tol op den Ge meeneweg en overdracht van dien weg met daarlangs gelegen grond aan de Provincie, gaat de Raad geruimen tijd in geheime zit ting. Na heropening der vergadering deen de voorzitter mede, dat de gehouden con ferenties met Ged. Staten tot resultaat hebben gehad, dat door Ged. Staten wordt voorgesteld over te gaan tot opheffing van den tol op den Gemeeneweg, waarvoor jaarlijks een bedrag van 3500 zal worden vergoed; en overdracht van den Gemeene weg mcl daarlangs gelegen grond aan de Provincie, waarvoor zal worden uitgekeerd een bedrag van 20.000. Onder voorwaarde echter, dat de tol 1 Mei 1932 zal worden opgeheven, en door de gemeente voor on derhoud van den Gemeeneweg 600 per K.M. zal worden betaald per jaar. Bij de gehouden bespreking van deze voor de gemeente zoo belangrijke zaak, waaraan alle leden van den raad deelna men, worden verschillende zaken onder de aandacht van B. en W. gebracht. De heer C. A. van Dam dringt er ten slotte op aan, wanneer besloten wordt tot aanneming van de voorstellen van Ged. Staten, een clausule er aan toe te voegen, dat bij afkoop van den tol de rente niet hooger dan 4 pet. mag worden gesteld. Met algemeene stemmen wordt besloten tot op heffing van den tol en overdracht van den weg aan de Provincie, op de gestelde voor waarden, met do daarbij aangebrachte clau sule bij afkoop van den tol. Opcenten op de vermogens belasting. De voorzitter zegt, dat B. en W. het noo dig hebben geacht, wanneer de tol als bron van inkomsten zal worden gemist, nu 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbe lasting te moeten voorstellen en geeft dit punt in bespreking. De heer D. Buitenhuis merkt op, dat land- en tuinbouw door de gegeven omstandigheden al ten zeerste worden gedrukt en zou daarom willen voor stellen 25 opcenten te heffen, en het ont brekende op andere wijze te zoeken. De heer C. A. van Dam handhaaft zij'n mee ning, reeds op de vorige vergadering een punt van bespreking geweest, dat het ne slist noodig is het premievrije pensioeu voor alle ambtenaren in dienst der gemeen te, op te heffen, en wijst met nadruk1 op de billijkheid, dat de raad hiertoe besluit. Na zeer breedvoerige bespreking dezer zaak, wordt een voorstel hieromtx-ent door den heer C. A. van Dam gedaan, wat ge steund door den heer J. A. van Vliet, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot heffing van 50 opcenten op den hoofdsom der ver mogensbelasting wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer P. Plomp wordt tot 1 Mei 1932 benoemd tot tolgaarder. Bij de rondvraag vraagt de heer M. Scheel 'aan de werkloozen der gemeente een extra Kerst- of Nieuwjaarsgave te doen toekomen van gemeentewege. De heer Jac. de Kort steunt een voorstel hiertoe gedaan, wat echter met 9 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Hierop sluiting der vergade ring. N00RDWIJKERH0UT. Tuindersbond „De Eendracht". De Tuindersbond „De Eendracht" kwam in openbare vergadering bijeen. Do voorzitter-, do heer P. A. Warmerdam, opende de ver gadering waarna de notulen door den se cretaris, den heer L. M. van Nóort, werden voorgelezen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. van der Weijden, deze is te\ens boek houder. Herkozen werden de twee commis sarissen de heeren P. Bekker en H. O. Granneman. Hierna bracht de heer van der Weijden verslag uit over het afgeloopen jaar. De toestand was zeer slecht, kleine aanvoer en weinig omzet. De omzet bedroeg slechts 32.000.—. De Vereeniging zal moeten strijden om haar bestaan. Alhoewel het be heer zeer zuinig genoemd kan worden, kon den geen schuldaflossingen plaats vinden. Hierna worden de tuinders allen opge wekt om de veiling te steunen en om niet ondershands te verkoopen. Van de koopers is nog te goed 1100.De firma Dros en Tièleman te Leiden heeft beloofd we derom op de veiling te zullen komen koo- pen. De tuinders dienen echter te zorgen voor extra kwaliteit snijboonen en dubbele stamboonen zonder draad; naar deze pro ducten is de grootste vraag. Daar verder niets meer aan de orde is, wordt de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Geboren: Arie, z. v. A. Zuijderduin en E. van Zijl. Gahriella, d. v. J. P. Mos- tard en J. M. Meijer. Theodora Maria, d. v. J. P. van der Burg en W. Verhorik. Ingekomen: J. W. de Vink, Leid sche weg 142 van Leiden. J. J. van Haas ter, Veurscheweg 72 van Stompwijk. V etrokken: Th. M. Knijnenburg, naar 's-Gravenhage. M. H. Toussant, naar Voorburg. Verloren. Een rijwicl-belastingmcrk. ZOETERMEER-ZEGWAART. Eierveiling. Dezer dagen hield de eier- veilingvereeniging alhier haar algemeene ledenvergadering. Aanwezig 40 leden. Na opening door den voorzitter, den heer J. C. Swart, worden de notulen der vorige vergadering gelezen door den secretaris J. Akkerman, die onveranderd worden vastge steld. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat dit jaar zijn geveild 350.000 eieren, met een opbrengst van f 17.500.—, zoodat de gc- midde.de opbrengst dit 'jaar was f 5.— por 100 stuks. Het aftredende bestuurslid de heer G. van Staalduinen, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Onder de bezoekers werden een 20-tal kleine kistjes sigaren verloot, wat als altijd een gezelligheid in de vergadering gaf. Bij de rondvraag werd er door- verschil lende leden op gewezen, dai door enkele le den slechte eieren ter veiling worden ge bracht en dit niet in het belang van de vei ling is. Ook werd ter sprake gebracht het feit, dat er leden waren die hun eieren ver kochten buiten de veiling en dit zeer was af te keui-en. Hierover werd in den breede gesproken. Verschillende voorstellen wer den gedaan, welke het bestuur in overwe ging zou nemen. De vergadering werd daarna door den voorzitter gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13