23ste Jaargang WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 No. 7038 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per pott f2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen j V De scheiding van de S.D.A.P. De leider der S. D. A. P., de heer Al- j barda, heeft in zijn Kerstrede verklaard j de waarde van het onstuimig enthousias- me der jongeren niet te miskennen, maar hun er ook op gewezen, dat zij moeten leeren, dat de strijd voor het socialisme beleid en volharding vraagt. Dat is heel goed gezegd. De strijd voor de doorvoering van be ginselen vraagt immer „beleid en volhar ding". En misschien mogen dat óók jonge ren in een ander kamp wel 'ns meer over wegen. Maar maar heeft de propaganda van de S. D. A. P. niet bij voortduring gesug gereerd, de overtuiging gekweekt onder de volgelingen, dat de S. D. A. P. bij machte is, om in afzienbaren tijd in ver meende en werkelijke wantoestanden ver betering te brengen! Heeft zij zelf niet opgevoed tot een gees tesgesteldheid, waarvan het. oppositie-blad in de partij „de Socialist" uiting geeft in een entrefilet: „Er uit met de veYraders", door een zekeren heer Barske, is aan het adres van niemand minder dan den heer Polak gericht. Naar aanleiding van diens uitspraak, dat alleen in het Parlement de zege van het socialisme kan worden bevochten, krijgen wij te lezen: „Deze „judassen" deze salonbroodschrij vers krijgen kolommen van onze kranten ter beschikking niet alleen, doch laten zich voor deze vuilschrijverij nog dik betalen, mede uit de meer dan schrale beurzen van duizenden kameraden, die het nog klaar weten te spelen om trouw elke week, van hun armzalige uitkeering, het abonne mentsgeld van hun krant af te knijpen. Er uit met deze verraders!" Zóó is in het „Volk" ook de politiek der ze; vamde „burgerlijke" partijen gemin acht! De leiders plukken nu zelf de wrange vruchten van de in de partij gegeven op voeding! Intusschen zal er toch klare wijn moeten worden geschonken, zal een afscheiding in de partij onvermijdelijk zijn. Degenen, die met „be'eid en volharding" willen werken, zullen daarvoor moeten blijven uitkomen, en zoo zullen zij ongetwijfeld meer en meer de partijgenooten van het „onstuimig enthousiasme" van zich verwijderen en afstooten. HOOFDEN VAN R. K. BIJZONDERE SCHOLEN IN HET BISDOM HAARLEM. Haarlem's Bisschop over sommige hedendaagsche Katholieke schrijvers. De vereeniging van hoofden van R. K. bijzondere scholen in het bisdom Haarlem heeft Dinsdag te Haailem haar zestigjarig bestaan herdacht. Te 10 uur, 's morgens, droeg de doorluch tige Beschermheer, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in de kerk van den II. Joseph, aan de Jansstraat een PPontificale Hoogmis van dankbaar heid op. Als presbyter-assistens fungeerde Mgr. M. P J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem en eere-voorzitier der vereeniging; troon-diakens waren pas toor H. C. J. Sondaal, waarnemend deken der stad, en dr. N. Th. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum te Haarlemdiaken was rector J. Kok en sub-diaken rector J. O. Aalberse. Als ceremoniarius fungeerde do zcercerw. heer Agterof, secretaris van hei bisdom. De lagere functies werden vervuld door studenten van het Seminarie War* mond. Het boor zong de Mis van Andriessen „Beatae Mariae Virginis". Om één uur werd een feestvergadering gehouden in de bo\enzaal van Brinkmaan, aan de Groote Markt. Daarbij waren o.a. weer tegenwoordig Mgr. J. D. J. Aengenent en Mgr. M. P. J. Möllmann. Het orkest van het R. K. Lyceum te Haarlem opende de bijeenkomst met een marsch, waarna de voorzitter, de heer Th. P. Badoux uit Den Haag de vergadering opende en een korte begroeting aan Mgr. Aengenent bracht. De secretaris las vervolgens een beknopt overzicht van het laatste decennium voor, waarna het orkest zich weer liet hooren. Hierna verkreeg Z. H. Exc. Mgr. Aenge nent het woord. -Zooals u bekend zal zijn» aldus mgr., heb ik geen oogenblxk geaarzeld dit feest te komen mede vieren toen ik uwe uitnoodu ging ontving. Ik wilde openlijk blijk geven van mijn warme sympathie voor uwe vor- eenigujg, omdat zij altijd als idcaaj voorop heeft gezet de belangen van het katholieke onderwijs op de meest verheven wijze te dienen. Van morgen hebt gij God gedankt voor het onuitspreklijk veel gucd, dat gij mocht verrichten en lk heb Gods zegen afge smeekt over u, over uw huisgezinnen, uw familie, uw scboleu. De kindereu van mijn diocees hebben g »cde katholieke onderwij zers. ik weet dat uit persoonlijke ondervin ding in Delft, en ik heb steeds meer kun nen waardceren den roonischen grondslag, die door mijn eerste leermeesters gch-gd werd. Ik dank hun nageJachtenis voor al les wat zij voor mijn opvoeding in die ja ren hebben gedaan. Opnieuw wensch ik deze vereeniging in haar geheel te vcrccren, ging Mgr. voort. Een uwer verdienstelijke bestuursleden, de heer Bertels, uw secretaris, kan ik thans het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice op de borst spelden. (Langdurig applaus en gejuich). Het onderwerp dat Pater Vlaar aan- stand zal behandelen „Het dienende Ge zag' heefl Mijn bijzondere sympathie. Voor al in deze woelige dagen is het gezag van zoon enorme beicekcnis. In da verband wilde lk u wijzen op de beteekenis van het gezag en de taak van de gezagsdragers in betrekking tot de lectuur, ik uicen dat over dit onderwerp wel ecu woord in liet openbaar gesproken op zijn plaats zal z«in. Ik doe het niet gaarne, maar hk acht Mij met verantwoord, wanneer Ik niet in act openbaar cemge waarschuwingen laat hoo ren. De laatste jaren is de lectuur in tijd schriften en boekeu, door Katholieken sa mengesteld, in veel gevallen niet bevor derlijk voor ouzo Rootusche zaak. Ik heb de nieuwe publicaties uiel groote aandaent gevolgd, ik deed dit niet uit sympathie maar omdat ik meende vei plicht te zijn c-p de hoogte te komen van wat op het ge bied van katholieke lectuur geboden wordt. En die publicaties wekten maar al te dik wijls mijn tegenzin op. Groote bezorgdheid vervulde mij. Waar moet het met de jeugd naar toe, als do ideeën, die in dergelijke boeken en tij J- sohriften verkondigd worden, gemeengoed zouden worden'! Klachten van ouders be reikten mij, klachten van zeer hoog staao- I de priesters over de lectuur, die van ka- j tholieke zijde en onder katholieke vlag I werd voortgezet. De klachten tegen zulke Roomsche schrijvers zijn drievoudig: Ten eerste: er is een groep van katholieke schrijvers, die in tijdschrilten en boeken schrijven over priesters en religieuzen, op een wijze, die het respect voor dezen absoluut en sysre- tra(isch moet ondermijnen. Dat zou een groote ramp zijn niet alleen voor deze priesters en 'religieuzen, maar ook voor cle Katholieken zelf. Wij vinJen onze groote kracht niet alleen in onze sterke, goed ge fundeerde katholieke organisaties, nviar vooral ook in de kinderlijke aanhankelijk- he.d van de geloovigeD voor de priesteis. En wanneer deze aanhankelijkheid zou ver dwijnen zou er een ramp ontstaan voor de positie van de Kerk in ons dierbaar vader land. Door deze minachtende wijze van schrijven kan zoo gemakkelijk ontstaan een geest van anti-clenkalisme. Wij priesters zijn lang niet allen volmaakte heiligen, en ook de religicusen hebben hun fout*n, niaar wanneer men klachten heeft moet men koméu bij de kerkelijke overheid, lu 't openbaar op minderwaardige wijze over de geestelijkheid schrijven zal verschrikke lijke en niet te verantwoorden gevolgen hebben. Ten tweede: Er zijn schrijvers, die in tijdschriften en boeken onderwerpen be spreken, die beter niet genoemd moesten worden. Zulke katholieke schrijveis kunnen soms een uiteenzetting van details gev.eu, met een vrijheid, die aan het ongelooflijke grenst. Bij velen is dan ook do vraag gere zen of hier een tendenz aanwezig is om een revolutie tot staud te brengen in de inora- hteilsbegrippen, die onder ons katholieke volk leven en gangbaar zijn. Wij zijn kinderen van den gevallen Adam en ieder heeft een strijd te voeren, die groot is. En wij weten „Wij bezitten on/.e deugd in broze vaten" en het spreekt dus vanzelf,- dat, wanneer wij die vaten bre ken, de deugd gekwetst wordt. Ten dorde: Er wordt door verschillende katholieke schrijvers niet dus.anige be woordingen over Bociale toestanden ge- sohreven, dat het opwekken van verbitte ring niet kan uitblijven. Deze schrijvers zoeken geen toenadering tusSchen de klas sen en het is alweer een groote ramp voor ons Katholicisme als die verbittering tus- schen de klassen door katholieke schrijvers wordt tot stand gebracht. Dit is in lijn rechten strijd met de Encycliek van Paus Pius XI „Quadragesinio Anno". Alleen door harmonische samenwerking en onderlinge liefde kan verbetering bereikt worden. Bij deze drie punten zou ik nog het vol gende willen toevoegen: Bij eenieder, die leiding heeft over anderen, moet woid^n aangekweekt een heilige schroom en een groote voorzichtigheid by het kiezen van lectuur. Voorzichtigheid is gewenscht om zich vrij te houden van de fouten, die door mij geschetst zijn. Het is de taak van censoren van katho lieke ICeszalen, directeuren en personeel van katholieke leeszalen oni nauwgezet na te gaan. of de lectuur die gevraagd wordt geeu uadceligcn invloed op den persoon in kwestie kan hebben. Het is de taak van de hoofdredactie van kaïnuiieke couranten om nauwgezet te be- oordcelcii, welke beschrijvingen van boe ken in hun koluinuicu mogen worden opge nomen. Hier wil ik speciaal wijzen op de lilin-recensues. Vele critici zijn geneigd een tilin to prijzen om de acsibciisene waarde, wclxe ik geenszins ontkennen wil. Maar wanneer de moraal ook uiaar ïots te wen- selieii overlaat, worxen diezeltae filmen ver-eri'eujk pp üct groote publiek. Het is de laak van katnoiicae ouders en van u, noorden van scuulen, die voor een grout gcüecrie van ueu dag de piaats van ue Kaïoiuiiexe uuuers inneemt cn die de Uuonisoue upvoeuing van bet kind in huu- uen uebt, aan le k*ccxen een geest van groote vuurzichtigneiü ui het kiezen van lectuur. ik oen er van overtuigd, dat deze woor den ij u een welkom uiiuiaal zullen nebben gevunueiu Jkuogt gij van hier gaan met de nog die pere overtuiging, liue ^uot uw veraniwoot- uei.jn.ueid is Uy ue opvuoumg van liet kind. jkuge uwe vereeniging dat besef van gruoie verantwuurueiyikueid by do leden in Ue vulgenue Ueu tanen juren scee-s xraoutig aanikweexeu. Moge de zegen van God de actie uwer vereeniguig steeds meei bcviUcnten. Uw vereeniging moge groeien in aantal icdcu en in innerlijke activiteit» Dan zaï zij een zegen blijven vuor het ka- tnoiiex leven in ons insuoin. Vervolgens was het wuoid aan den Zeer- eerw. Zeergej. beer dr. N. 'fh. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum te Haarlem. Deze sprak over: „Het dienend gezag". „Msbd." DE INVOER IN ENGELAND DE OP 5 JANUARI VAN KRACHT WORDENDE VERORDENING. Reuter seinde gisterenavond uit Londen:. De Minister van Landbouw heeft de eer ste verordening op grond van do wet no pens den invoer van tuinbouwproducten af gekondigd. Deze verordening treedt op 5 Januari a.s. in werking. De aangegeven termijn is met inbegrip van de 2 genoemde dagen cn het gewicht pond is een Engeisch pond van 453 gram. De te heffen rechten zijn voor versche vruchten: Kersen van 1 Mei tot 30 Juni 3 d. per pond; aalbessen van 1 Mei tot 31 Juli 2 d. per pond; kruisbessen van 1 Mei tot 30 Juni 1/2 d. per pond; kasdruiven van'5 Januari tot 30 Juni 4 d. per pond en van 1 Juli tot 11 December 2 d. per pond; pruimen van 1 Juni tot 15 Augustus 14 ah. per cwt., of 50 K.G. 600 gr.; aardbeien van 1 April tot 31 mei 2 sh. 6 d. per pond en van 1 Juni tot 15 Juni G d. per pond. Voor versche groenten zijn de invoerrechten: asperges van 5 Jan. tot 29 Februari 1 sh. per pond en van 1 Maart toi 31 Mei 4 d. per pond; snijboonen van 5 Januari tot 30 Juni 1 1/2 d. per pond, broccoli (lta iaansclie b'oemkool) en bloem kool van 5 Januari tot 31 Maart 4 sh. per cwt. en van 1 April tot 30 Juni 3 sh. per cwt. peen van 1 April tot 30 Juni 1 d. per pond; wit.of en andijvie (salade laitue en Chicoreé endive) van 5 Januari tot 30 April 8 sh. per cwt. en van 1 Mei tot 30 Juni 6 sh.; kom kommers van 1 Maart tot 30 Juni 12 sh. per cwt., en van 1 Juli tot 30 November 8 sh. per cwt.; champignons vna 5 Januari tot 11 December 8 d. per pond; doperwten van 5 Januari tot 31 Maart 14 sh. per cwt., en van 1 Apri! tot 30 Juni 9 sh. 4 d.; nieuwe aard- appe en van 5 Januari tot 29 Februari 18 l sh.*8 d. per cwt., en van 1 Maart tol 31 Maart 9 sh. 4 d. en van 1 April tot 30 April 4 sh. 8 d. per cwt.; rapen van 1 April tot 30 Juni 1 d. per pond. 1 Op de hierna genoemde gesneden bloemen moet van 5 Januari tot 11 December 2 d. per pond worden betaald: anemonen, anje- lioren, heide, margrieten, goudsbloemen, mimosa, narcissen, vogelmelk, viooltjes en siorgroen, behalve asparagus. Op de andere gesneden b'oemen moet, cvena's op aspara gus, van 5 Januari tot 11 December 9 d. per pond worden betaald. Het invoerrecht op rozenstruiken bedraagt van 5 Januari tot 30 April 30 sh. per honderd. DE TILBURGSCHE WOLLEN STOFFEN-NIJVERHEID. Een loonsverlaging aanvaard. Wij hebben enkele dagen geleden mel ding gemaakt van de voorstellen tot loons verlaging der Vereeniging van Tilburg- sche fabrikanten van wollen stoffen. De lodenvergaderingen der textielarbeiders- organisaties „St. Lambertus" en Uniras hebben de voorstellen echter met groote meerderheid verworpen. Thans heeft de werkgeversorganisatie een brief ontvangen van het hoofdbestuur van „St. Lambertus", waarin dit mededeelt na ernstig beraad en gezien de ontstano moeilijkheden in do wbllenstoffenindustrie het voorstel niet te mogen afwijzen. Alleen wordt nog de bijzondere aandaoht der werkgevers gevraagd voor de volgende punten: le. om voor de'uurwerkcrs, die slechts enkele centen buvon het vastgestel de minimumloon verdienen, geen verlaging boe te passen; 2e. de in de algemeene ver gadering der werkgevers vastgestelde ver goeding voor het aandraaien van kettin gen, indien er in twee ploegen wordt ge werkt, niet te doen vervallen; 3e. de kin- deibijslag te doen strekkeu tot 14 jaar in plaats van tot dertien jaar; 4e. bij voorko mende slapte niet steeds ongehuwde ar beiders werkeloos te stellen, maar het te verrichten werk zooveel mogelijk teJf**- deelen over de arbeiders. Het hoofJbostuur van de werknemersor ganisaties achtte het vanzelfsprekend, dat ook bij deze loonsherziening rekening or meao wordt gehouden, dat de stuk- en ta riefwerkers ten minste tien procent boven de vastgestelde minimumloonen blijven uit gaan. OPRICHTING CRISIS ZUIVELBUREAU Op Donderdag 24 December heeft de in stallatievergadering plaats gehad van bot crisis zuivelbureau, waarin met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden en do regelingen, die in verband daarmede noodig zullen zijn, zal woiden samenge werkt door den Algemcenen Noderland- schen Zuivelbond (F.N.Z.), de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkliygiëue (V.V. Z. M.) en den Boud van Kaasproducenten (B.v.K.). Deze drie oigauisaties zijn in dit bureau vertegenwoordigd door resp. 3, 2 en 1 lid, als hoedanig door den F.N.Z. zijn aangewezen de hceren dr. F. E. Posthuma, J. J. O. Araent en J. A. Qeluk, door de V.V.Z.M. de hceren G. J Blink en J. M. Wagenaar Humnielinck en door den B.v.K. do heer A. van Wijnen. Het crisis zuivelbureau heeft zich met een sehiijven tot don Minister van Binnen- laadsche Zaken en Landbouw gewond, waarin het kennis geeft van zijn oprichting en samenstelling en zich beschikbaar stelt vuor de uitvoering van regelingen op zui velgebied, die met het oog op de buitenge wone tijdsomstandigheden zullen blijken noodig te zijn. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan do thans urgent zijnde rege ling van den uitvoer van zuivel- cn melk producenten naar Frankrijk in verband met de daar te lande gcirufieu maatregelen. De weikwijze van het bureau is zooda nig geJaoht, dat het zich voor de onder deden der te behandelen vraagstukken zal doen bijstaan door speciale commissies, waarin ook vertegenwoordigers van andere vereenigingen van bij die onderdeden direct betrokken belanghebbenden zullen worden opgenomen. j Het crisis zuivelbureau zal voorloopig 1 worden gevestigd: Laan van Meerdervoort j 18, Den Haag. De benzinebelasting. Het is gebleken, dat er speciaal bij niet- handelaren in benzine een onjuiste opvat ting bestaat omtrent de beteekenis van de woorden in het vrije verkeer" in de uit drukking „benzine, die op 1 Januari 1932 in het vrije verkeer is". Als benzine in het vrije verkeer moet worden aangemerkt a le benzine, die hier te lande buiten entrepot aanwezig is, zoodat elk particulier cn elk handelaar, die op ge noemden datum meer dan 200 kilogram benzine in vooraaad heeft in tanks, vaten, blikken of in reservoirs van automobielen, enz., daarvan overeenkomstig de wet aan- i gifte moet doe" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zal de Herstelconferentie te Lausanne wordon gehoudon? (Buitenl. 2de blad). Nieuwe gevechten in Mandsjoerije. (Buitenl. 2de blad). BINNENLAND. Een oordeel van den Bisschop van Haarlom over bepaalde katholieke schrij vers. (1ste blad). De Engeïsche invoerrechton op vruch ten, groenten, vroege aardappelen en bloomen. (1ste blad). Rozen naar Frankrijk? (1ste blad). Overleden is de schrijfster Henrietta Campbell. (L. en K., 1ste blad). EEN BESCHOUWING OVER DEN POLITIEKEN TOE STAND IN SPANJE Bladz. 7 DE 0 ND ERWIJS-BEZUI NI- GING Bladz. 6 ROZEN NAAR FRANKRIJK. Wordt men wijzer? Naar aanleiding van het bericht in ens blad, dat in Frankrijk een tijdelijke optief- fing van de contingenteoring \an rozen is verkregen, schrijft men aan het „Vad.": Het schijnt, dat Frankrijk door schade wijzer gaat worden. Dit is al ©enigen tijd geleden gebleken uit het heftig verzet in do Kamor legen het regecringsvoorslel «»m de „taxe h I'lmportation" te verhoogen van 2 op resp. 4 cn 0 pet. Zopals bekend, ia dit voorstel naar een der commissies terug verwezen en wij ver moeden, dat het nog wel even zal duren, eer het weer in de Kamer wordt gebracht. Wat nu betreft de rozen, toen deze be gin December niet meer ingevoerd konden worden, doordat het contingent voor 1931 bereikt was, waren verschillende Holland- scho importeurs gedupeerd. Toch zagen zij den toestand niet te donker in, want de Fransche bloemkweckers, die door dezen maatregel beschermd moesten worden, wa ren niet in staat om te leveren 1 Het gevolg was, dat b.v. in Parijs de groote bloemen winkels door dezen regeeringsmaatregol ben zeerste gedupeerd waren en geen rozon konden krijgen. Ongetwijfeld hobben deze zaken hierdoor met de Kerstdagen schade geleden en zij hebben zich rcods vóór de Kerstmis tot de regeermg gewend, met het verzoek om opheffing van den contingen- teeringsmaatregel, en blijkbaar met suc ces. Het is to hopen, dat do Fransche re geering uit deze historie weer leering heeft getrokken en dat zij langzamerhand zal gaan inzien, dat iedere invoerbeperking niet alléén het buitenland, doch aok Frankrijk zelf treft. Onteigening in De Bildt ter bewaring van natuurschoon. Ingediend is oen wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van onroerend goed onder de gemeente de Bildt ter bewaring van natuurschoon, ge vormd door bosschen en andere houtopstan den. De stichting het Utrechtsch Landschap, die bij K. B. van 10 October 1920 is toege laten als uits.uitend werkzaam in het be lang van het natuurschoon, wenscht den eigendom te verkrijgen van de z.g. Eicken- steinsche bosschen onder de gemeente de Bildt. De stichting beoogt hiermede het be houd van het natuurschoon, dat dreigt ver loren te gaan als deze bosschen, zooals te verwachten is, zullen worden geëxploiteerd door de tegenwoordige eigenaresse de N.V. Mij. tot Exploitatie cn Administratie van onroerende goederen de Gezichtslaan de Bi dt. Vermits de eigenares de betrokken goede ren niet wil afstaan op voorwaarden, welke voor de stichting aanneme ijk zijn, zal toe passing van de Onteigeningswet moeten plaats hebben. Blijkens een advies van den Boschraad betuigt dit college instemming met den voorgestanen mactregel. Salarisverlaging. V.D. verneemt uit Arnhem, dat de maand salarissen bij de Algem. Kunstzijde Unie na afloop van de bestaande contracten over de geheele linie met 10 pet. worden verlaagd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1