UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 28 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HERSTEL-BETALINGEN. DE A.S. HERSTEL-CONFERENTIE. Waarschijnlijk te den Haag. De Engelsche premier MacDonald heeft verklaard na ontvangst van het rapport van de deskundigencommissie van dé Bank voor Internationale Betalingen te Bazel (welke commissie een onderzoek heeft inge steld naar Duitschlands betalings-capaoi- teit), dat de regeeringen, zonder een dag langer uitstel dan noodig is, bijeen moeten komen. De Engelsche regeering is onmiddellijk daartoe bereid. De premier voegde er nog aan toe: „Laat ons in 's hemelsnaam on middellijk bijeenkomen". Het is waarschijnlijk, dat deze reparatie- conferentie te den Haag zal bijeenkomen en wel op 18 Januari. De regeeringen van Frankrijk en Enge land moeten het hierover reeds eens zijn geworden en voornemens zijn, dienovereen komstige voorstellen aan de overige be trokken landen te doen. RUSLAND. EEN ZWARTE KERSTMIS TE MOSKOU Kerstviering met rouw^omfloerste altaren. Zou er wel ergens ter wereld een volk dit jaar zoo'n droevig Kerstfeest gevierd hebben als het Russische volk? Zeker, er zijn nog enkele kerken open en hier en 'daar voorden nog lederen dag de liturgi sche oefeningen gehouden en de H. Mis op gedragen; het Lof wordt 's avonds nog gecelebreerd, maar het aantal kerken dat nog voor den eeredienst is bestemd is in ieder geval zeer gering. Tachtig procent der kerken van Moskou zijn reeds voor de geloovigen gesloten. Het vorig jaar heerschte er nog een echte Kerststemming waarvoor niemand zich schaamde. (Jok al had toen de Gepeoe verklaard, dat het Kerstfeest was afge schaft, toch heeft Moskou desondanks Kerstfeest gevierd. Dit jaar was de Sovjet campagne tegen het Kerstfeest veel feller. Op 1 December begon de felle propagan da tegen Kerstmis reeds met radiolezingen en toespraken. Op 5 December werd de heerlijke kathedraal van den Allerheilig sten Verlosser te Moskou opgeblazen, juist nadat het klokkenspel van het Kremlin de Internationale gebeierd had. De geloovigen van Moskou hadden be sloten om ten teeken van rouw dit jaar het Kerstfeest te vieren door een akte van eer herstel te doen. Dit is wel een unicum in de geschiedenis van het Christendom: een Kerstmisviering terwijl de altaren in rouw gehuld zijn. Zoo is ondanks den tegenstand der Sov jets het Kerstfeest toch gevierd, zij het met rouw in het hart en rouw op de altaren. SYRII VREESELIJK BLOEDBAD TE DAMASCUS? Menigte door de troepen onder vuur genomen. De communistische „Humanité" publi ceert berichten, gedateerd 26 December, volgens welke Fransche (een bericht van het Russische telegraafagentschap spieekt van inlandsche) troepen te Damascus ge schoten zouden hebben op een menigte van verscheiden duizenden personen. Hierbij zouden 32 mensclien gedood en 600 gewond zijn. De menigte zou de stern-urnen ver nield hebben. Ook uit Beiroet en Aleppo hebben volgens genoemd blad, ernstige on lusten plaats gehad. BRITSCH-INDIE NIEUWE ONRUST IN BR.-INDIE. Jawaharlal Nehroe gearresteerd. Zaterdagmorgen is Pandit Jawaharlal Nehroe, de president van het Congres, ge arresteerd, toen hij op weg was van Alla habad naar Bombay, om daar tegenwoordig te zijn bij de ontvangst van Gandhi, die de den, Maandag, aankomt. Hij werd met nog eenige anderen in den trein gearresteerd, toen deze zich buiten Allahabad bevond, klaarblijkelijk op grond van het regee- ringsdecreet, waarbij hem is verboden Alla habad te verlaten. Als gevolg van deze arrestatie heeft de Congrescommissie te Bombay de regeling, welke getroffen was voor een grootsche ontvangst van den mahatma, geannuleerd. Als protest tegen de arrestatie is een „hartal" (rouwdag) geproclameerd. Te Pesjawar hebben de autoriteiten een groot aantal vooraanstaande agitatoren gearresteerd. In de stad zelf zijn 95 leden van onwettige organisaties in arrest ge steld en in vijf districten van de Noordwes telijke grensprovincie 180. Tweehonderd „rooden", die in een kamp te Kohat bijeen waren, werden eveneens gearresteerd. Te Kohat nabij Pesjawar hebben gevech ten plaats gehad tusschen troepenafdeelin- gen en aanhangers van de beweging der „roodhemden", welker leider, Abdoel Ghaf- foer Khan, dien men wel den „Gandhi der grensdistricten" heeft genoemd, Zaterdag is gearresteerd. Bij een dezer gevechten werden elf personen gedood en een vijftig tal gewond. Later zagen de troepen zich genoodzaakt op de menigte te vuren, omdat zij weigerde uiteen te gaan. Het aantal slachtoffers als gevolg hiervan is niet be kend. In het district Pesjawar zijn de auto riteiten thans den toestand meester. Er is een beperkte censuur ingesteld op brieven en telegrammen. AMERIKA COMMUNISTISCHE AGITATIE IN CHILI. In de steden Vallemar en Copiabo heb ben communisten een aanval op de infante- riekazernes gedaan, waarbij twaalf perso nen zijn gedood. Het gaat hierbij om een door de communistische partij op touw ge zette' actie tegen de regeering van presi dent Montere. De politie is de communistische leiders, die de overvallen georganiseerd hadden, reeds op het spoor. Maatregelen zijn geno men om een herhaling der gebeurtenissen te voorkomen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. LANGE LIJST VAN VERKEERS ONGELUKKEN IN DE V. S. 200 Dooden in twee dagen. Tijdens de twee Kerstdagen zijn door verkeersongelukken in de V. S. ongeveer 200 personen om het leven gekomen. Circa honderd personen werden het slachtoffer van auto-ongelukken. Zestien personen werden gedood bij twee botsingen op een spoorwegovergang. Te Sacramento (Californië) vloog plotseling de ketel van een locomotief van een express- trein in de lucht, waardoor de machinist en de stoker den dood vonden. Voorts zijn op de beide Kerstdagen ne gen personen bezweken na het gebruik van vergiftigen alcohol, terwijl te Springfield in den staat Massachusetts vijf personen levend verbrandden bij een hotelbrand. Het aantal personen, dat op de beide Kerstdagen door allerlei oorzaken verwon dingen heeft opgeloopen, is eveneens zeer groot. AUTO-ONGELUK BIJ MECHELEN. Drie dooden; een zwaargewonde. Op den straatweg Mechelen-Putten is een auto, waarin vier personen gezeten wa ren, in volle vaart tegen een muur van een bakkerij gebotst. Tusschen de overblijfse len van de auto vond men de lijken van twee der inzittenden, die op slag waren gedood. Het waren de 53-jarige P. en de 23-jarige de V., beiden slagers uit Putten- Grasheide. De twee anderen werden levensgevaar lijk gewond. Een hunner, de 28-jarige Van Aken, eveneens uit Putten-Grasheide, is m den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de be komen verwondingen overleden. De toestand van den vierde gewonde is zorgwekkend. GEBOUW INGESTORT TIJDENS SLOOPING. Twaalf slachtoffers. Uit Port Elizabeth (New Jersey) wordt gemeld: De muren van een gebouw, dat langzamerhand gesloopt werd, stortten gis teren plotseling in. L)e brokstukken kwa men in een kantoorruimte terecht. Onge veer twaalf personen schijnen om het leven te zijn gekomen. HET ALTE SCHLOSS INGESTORT. Zondagmorgen tusschen vijf en zes uur heeft met vreeselijk lawaai een instorting plaats gehad in de resten van het Alte Scbloss te Stuttgart. Thans staan alleen nog de buitenmuren overeind. Er dreigen nog meer instortingen, ook in een deel' van het gebouw, dat tot dusver gespaard was gebleven. DE INSTORTING IN HET VATICAAN. Men seint uit Rome: Uit de puinhoopen van do Vaticaansche bibliotheek is thans het vijfde slachtoffer van de instorting geborgen. Dit is een arbeider, zoodat er vier arbei ders zijn gevonden en de geleerde Vattasso. De begrafenis der slachtoffers heeft op kosten van het Vaticaan plaats gehad. UNI VERS ITEITSBR AND TE JOHANNESBURG. Groote schade. In de universiteit te Johannesburg brak Donderdag oen brand uit, waardoor het hoofdgedeelte van het gebouw met de bi bliotheek vernield werd. Het grootste deel der 35.000 deelen tel lende boekenverzameling, waaronder on vervangbare historische documenten, werd een prooi der vlammen. De totale schade wordt op 100.000 pond sterling geschat. AARDBEVING IN ITALIË. Vele huizen beschadigd. Den Eersten Kerstdag zijn talrijke plaatsen in Friaul door een aardbeving ge teisterd. In Artegna zijn zeer vele huizen beschadigd. Te üsop^o en Gemona vertoo- nen verscheiden gebouwen scheuren in de muren. De aardbeving werd ook in Udine en Venetië waargenomen. EEN SMOKKELAARSBENDE GEARRESTEERD. Een doode. Uit Ostende wordt gemeld: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkten col- beambten de Belgische motorboot „l'Auro- ra", welke gestrand wa» tusschen Zeebrug- go en Blankenbergh. De bemanning, bestaande uit vier kop pen, wierp na de stranding de lading in zee. Deze bestond uit een twintigtal Liter-bus sen, welke alcohol bevatten. Daarop spron gen de opvarenden zelf in zee om dc aun- spoelénde bussen op te pikken. De douane-ambtenaren, welke zich vev- dekt hadden opgesteld, achtten toen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Zij zagen op het zelfde moment een vijfde per soon, welke op den uitkijk stond in de dui nen, in de nabijheid van een auto. Toen de man zich ontdekt zag,1 sprong einde is gemaakt. hij op een gereedstaande fiets en reed weg. Twee der douane-ambtenaren snelden den man na. Toen de man niet voldeed aan hun verzoek om te blijven staan, losten zij enkele schoten in zijn richting. De man werd in den rug getroffen en viel dood neer. Het bleek de man te ziju, voor wien de smokkelwaar bestemd was. Ondertusschen hielden de andere drie tolbeambten de matrozen van de boot m bedwang. Een gevecht ontstond, waarna de mannen tenslotte werden aangehouden. Het waren een Belg en drie Nederlanders. De motorboot en de auto werden in beslag genomen. GEMASKERDE OVERVAL OP STATIONSBEAMBTEN. Groot bedrag aan loongelden gestolen. Donderdagavond heeft, naar uit Lyon gemeld wordt, nabij het station Seyne- Triage een brutale overval plaats gehad. Tegen half negen des avonds werden de stationschef en een bureaubediende door vijf gemaskerde en met revolvers gewapen de bandieten overvallen. De bandieten wisten zich in het bezit te stellen van een geldzak met 150.000 francs in bitjetten van 1000 francs, 50.000 francs in biljetten van 500 francs en 60.000 francs in biljetten van 100 en 50 francs. De bandieten, die met den toestand ter plaatse zeer goed op de hoogte schijnen te zijn geweest, arriveerden bij het station, juist voordat de chef en zijn bediende met het geld kwamen. Met de revolvers dreigden zij de beule mannen en dwongen hen tot afgifte van het geld. Daarop wisten zij in een auto te ontkomen. Het geld was bestemd voor de uitbeta- ling van loonen. De politie is de dieven tot dusver nog niet op het spoor gekomen. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS TE T0KIN. Vier gedetineerden gedood. In de gevangenis te Haiphong is een mui terij uitgebroken. Bij de onderdrukking van den opstand werden vier gevangenen ge dood en vier soldaten licht gewond. De muiterij brak midden in den nacht uit, doch de gendarmerie wist door krachtig ingrij pen spoedig de orde te herstellen. FATAAL AUT0-0NGELUK VAN ESTELLE TAYLOR. De filmstad Hollywood is Vrijdag opge schrikt door een auto-ongeluk, dat een van haar bekende bewoonsters is overkomen. De filmactrice Estelle Taylor, die niet zoo heel lang geleden van haar echtgenoot Jack Dempsey, derf voormaligen wereld kampioen zwaar gewicht boksen, is geschei den, was met eenige kennissen een autorit gaan maken. Door tot nu toe onbekende De Woensdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is er een van lan gen duur geworden. Van twee uur tot bijna halfacht aan een stuk is er vergaderd, is er gesproken en nog eens gesproken. Minstens één uur van den kostbaren tijd werd er ver spild met onnoodige plagerijen van den heer Oldemans (S.D.), die over alle onbenullig heden liet steramen en bij de behandeling van het Ambtenarenreglement op elk artikel een amendement indiende. De vertooning wordt wel wat kinderachtig en geen enkel raads lid zal er toch voor voelen voor dergelijk gedoe uit den weg te gaan. Langdurig werd gediscussieerd over een verzoek om adhaesiebetuiging aan een adres \an den gemeenteraad van Wehl aan de Kroon om instelling van een ministerie van Landbouw. Dit stuk was na de vaststelling der agenda ingekomen en volgens een vasten regel stelden B. en W. voor dit voor kennis geving aan te nemen. De wethouder v. d. Marei (C.H.) moest daar echter niets van hebben en pleitte sterk voor behandeling. Alleen de heeren weth. Batelaan en de heer Oldemans zijn daar tegen, zoodat zich 'n dis cussie en een zeer langdurige, ontspint. De heer v. d. Marei verdedigt hartstochtelijk de kelangen der boeren, daarin gesteund door de heeren Boer en Huitkar. De heer Olde mans moet er niets van hebben, terwijl de heer v. d. Poll (R.K.) van meening is, dat de instelling van een ministerie niets helpt, dat het adres niets zal uitrichten en dat het dus een heele schijnvertooning wordt. Weth. Ba telaan gaat nog verder en noemt de instel ling van een landbouw-ministerie op dit oogenblik een rem. Het voorstel-v. d. Marei om toch adhaesie te betuigen wordt echter aangenomen. Tegen: de heeren v. d. Berg, Keltkens, Oldemans, Baan Batelaan, v. d. Poll en weth. Batelaan. Een subsidie van 50 wordt verleend voor 5 jaar ten behoeve van de verbetering van de Iiollandsche Kade. „Willem Teil" krijgt een prijs voor den nationalen wedstrijd in het schieten. De heer Oldemans is tegen die schieterij, de heer Jongeneel er voor. maar tegen het geven van een prijs. De heer v. d. Berg (S.G.P.) was „Dritte im Bunde" zonder echter te vertellen waarom. De pensioengrondslagen van het gemeente- personeel worden opnieuw vastgesteld. De heel Oldemans wilde over elk voorstel stem men, maar kreeg geen kans. In de werkloosheidsregeling wordt een kleine wijziging aangebracht. Ook losse ar beiders, die regelmatig werk hebben gedaan en lid zijn van een organisatie, zullen er on der begrepen kunnen worden. Deze wijziging ontving aller steun. De heer Oldemans wilde er nog een Kerst-cadeau bijgeven, in den vorm van een halve extra uitkeering en een mud brandstoffen. Aanleg vuilnisbelt en een woon wagenkamp. Zeer ernstige oppositie kwam tegen een credietaanvraag van ƒ3000 voor den aanleg van de vuilnisbelt en een woonwagenkamp. Vrijwel alle leden voerden hier over her haalde malen het woord. De heer Jongeneel, die eenig verstand heeft van bouwen is in dergelijke gevallen steeds de eerste. Ook nu. Ernstig teleurgesteld was deze door de ge ringe toelichting van de voorstellen. Hij vond het voorgestelde veel te duur en ge deeltelijk onnoodig. De plaats voor het woon wagenkamp tenslotte ongeschikt. Hij pleitte voor uitstel, opdat tevoren uitvoerige inlich tingen kunnen worden verstrekt. De heer Beijen stemde met dit pleidooi voor uitstel in. De tweede deskundige, de heer Helfkens, was evenmin tevreden. Een andermaal wees hij er in de discussies op, dat een toelichting met alleen een teekening van de plannen zeer ontoereikend is Evenzoo ver klaarden de heeren Oldemans en Huitkar. De voorz. gaf nu een en andermaal uitvoerige inlichtingen, die de heeren echter niet meer konden overhalen naar het schuitje van B. en W. over te stappen. Er heerschte nu eenmaal een zekere geest van verzet, die den voorz. oorzaak is baar wagen verongelukt. De filmster werd in zeer ernstigen toestand opgenomen. Aan den schedel had zij diepe snijwonden opgeloopen, terwijl bovendien bleek, dat zij een stuk van haar tong miste. Hoe dit''is gebeurd, kon nog niet worden vastgesteld, maar de mogelijkheid ie niet uitgesloten, dat zij door den schrik een stuk van haar tong heeft afgebeten. De vrees bestaat, dat hierdoor aan haar car rière als actrice van de sprekende film ecu einde is gemaakt. de opmerking ontlokte op een opmerking van den heer Kelfkens toen deze een preciese opgave van te gebruiken materialen vroeg, dat als de heeren voortaan de plannen precies wilden gaan narekenen, dat er dan een andere methode van werken gevolgd zou moeten worden. Tenslotte was het de wethouder v. d. Ma tei die verklaarde geen bezwaren te hebben tegen uitstel en daardoor de laatste kansen voor aanneming van het voorstel wegnam. De wethouder bleek ook zelf nog wel eenige be denkingen te hebben, die nu eerst nog eens konden worden overwogen. Eindelijk werd met 103 stemmen een voorstel-Jongenecl- Boer, dat uitstel vroeg tot een spoedig te houden vergadering en tusschenlijds verstrek ken van inlichtingen ter plaatse onder leiding van den gemeenteopzichter, met 103 stem men aangenomen. Alleen de heer Baan Ba telaan stemde met de wethouders mee. Nog meer lange discussies volgden toen 't Ambtenarenreglement behandeld werd. De heer Oldemans poogde over elk artikel te laten stemmen, maar vond den voorz. ge waarschuwd. Aangenomen werd na lange besprekingen een vooratel-Deijen om de ambtenaren te verbieden bijbaantjes te vervullen. B. en W. hadden voorgesteld toestemming tot het te gendeel te doen geven door hen. H^t voor- stel-Beijen bracht die toestemming aan den Raad. Een voorst el-Oldemans om onder geen voorwaarde bijbaantjes goed te keuren, werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel- v. d. Poll om de bepaling van het volgende artikel: „de toestemming wordt alleen ge weigerd wanneer de belangen van den dienst worden geschaad" te doen vervallen. Aan genomen werd eveneens een voorstel-Baan Batelaan om de bestaande gevallen buiten deze regeling te laten. De heer Oldemans stelde voor het ge- meentepersoneel dat daarom vroeg vrij te geven op den eersten Mei. De heer v. d. Poll steunde dat voorstel, maar verbond er een voorstel aan, om deze gelegenheid eveneens te openen voor Allerheiligen en Maria He melvaart. De heer Oldemans nam dat als sub-amendement op zijn amendement over. Tegen deze samenvoeging kwamen echter bezwaren. Meerdere leden gaven te kennen wel de katholieke feestdagen te willen vrij maken, doch niet 1 Mei. Zij vonden dat onge lijksoortige grootheden. De heer v. d. Poll maakte toen beide voorstellen, die hij niet als een geheel bedoeld had, los. De voorz. achtte beide amendementen onnoodig, daar deze zaak volgens het reglement door B. en W. geregeld kan worden. Het voorstel- Oldemans werd toen verworpen met de stem man der katholieke fractie en den heer Ol demans voor. Het voorstel-v. d. Poll werd aangenomen. Het geheele reglement werd tenslotte aan genomen met de stem van den heer Olde mans tegen. Op dien- verlangen werden tenslotte nog een heele serie stemmingen gehouden voor de comm. van toezicht op het L. O. en dit tot wering van schoolverzuim. Alle aftreden den werden natuurlijk herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. Veelenturf in de eer ste comm. gekozen werd mej. A. J. Stolwijk. Tot gemeente-geneesheer werd benoemd dr. Weeber, terwijl met algemeene stemmen werd besloten de leverantie van de genees middelen op te dragen aan de apotheek. De heer Oldemans protesteerde er tegen, dat over dit laatste voorstel niet schriftelijk was gestemd. Hij zou ter bevoegder plaatse daar over wel reclameeren. De vergadering werd vervolgens gesloten. i BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het, corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan heden als werkloqs ingeschreven: 1 stoker, 1 schilder, 4 pak huisknechts, 4 opperlieden, 5 timmerlic den, 1 houtbewerker, 7 fabrieksarbeiders, 1 machinist, 30 losse werklieden, 1 bankwer ker- 1 smid, 7 metselaars, 10 landarbeiders, 8 grondwerkers, 1 chauffeur en 2 schip pers. Inlichtingen aan heeren werkgever* worden gaarne verstrekt. Slachthuis. In het gemcentelk slacht huis alhier zijn in de maand November go- slacht: 141 koeien, 110 varkens, 119 gras kalveren, 655 nuchtere kalveren, 11 schapen en geiten, terwijl nog 70 keuringen heb ben plaats gehad voor huisslachtingen. Gevonden. 1 rijwielbelastingmerk en 1 grijze kinderhondschoen. Verloren. 1 rijwielbelatsingmerk. In lichtingen politiepost. Geboren: Pietje Marigje d. v. J. van Rijn en H. M. Hak. Overleden: B. van der Woensel 67 j. wed. van F. van Wensveen. Getrouwd: J. Muijt 26 j. en H. Spelt 21 j. Gevestigd: P. van Wijk. dienstbode, van Zwammerdam. G. A. Wijman veeh.- knecht van Zegveld. G. van Welzenih, zonder beroep van Zwammerdam. Vertrokken: M. C. Muste, mon teur naar Zwammerdam. M. C. Boo- gerd, zonder beroep, naar Zwammerdam. C. van Wijk, landarb., naar Reeuwijk. G. A. Huisman, boerenknecht, naar Zeg veld. A. van der Vliet, veeh.kn., naar Barwoutswaarder. N. Zuidam, dienst bode, naar Barwoutswaarder DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 149. Ze kwamen en nog altijd scheen de maan, aan het water, dat om de hut van de heks liep. „Dat is leelij ker merkte de agent op. „Water is goed als jp dorst hebt of een boot om er over te komen, maar ik ben geen reus, dat ik daarover kan". ,.Ja. dat. gaat ook niet", zei de slotenmaker, „ik ben nooit van mijn leven een vèrspringer geweest, maar is hier nou geen mouw aan te passen?" 150. Gelukkig was in hun nabijheid een oude, holle wilg, welke zooals men weet, meestal aan den waterkant groeit. En even gelukkig was het dat de agent- zijn sabel bij zich had en de slotenmaker zijn hamer. „En twee maken het werk lichter". GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7