UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 28 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 nister van Financiën voorschriften gege ven, die, zooals gemeld ,in de Staatscou rant van 23 December 1931 zijn gepubli ceerd. Belanghebbenden worden naar den inhoud dier voorschriften verwezen. Tevens kunnen zij inlichtingen bekomen bij de in specteurs en de ontvangers der invoerrech ten of der accijnzen. DE TEXTIELINDUSTRIE. Twente overweegt verplaatsing naar Indië. Wij lezen in „Humf. Fin.: „Naar ons dezer dagen van een tweetal zijden ter oore kwam, moeten bij de Twentsche textielindustrieelen serieuze plannen bestaan om hare industrieën naar Indië over te brengen. De zeer fnuikende Japansche concurren tie heeft de laatste jaren den export naar ons Indië, vroeger een der hoofdbronnen van bestaan voor Twente, geweldig doen afnemen en tot een uiterst klein percentage doen inkrimpen. De arbeiders-vereemgingen, die in deze tijden met beter weten te doen dan parool voor stakihg te geven, inplaats van de be drijven, voor welke verlaging ran den kost prijs een levensvoorwaarde is, te helpen steunen, doen den beker bij tal van fabrie ken overloopen. In dit verband worden er plannen over wogen om de fabrieken uit Twente over te brengen naar Java. Het gevolg hiervan zou zijn, dat men be ter concurreeren kan tegen Japan, omdat men in Indië werkt met goedkoopere ar beidskrachten. En voorts zal men niet bloot staan aan de telkens opduikende ar beiders-onlusten, die de sympathie voor de industrie niet doen toenemen. Bekend is het, dat verschillende fabrieken worden aangehouden ten behoeve van het perso neel, omnat zij geen of geen noemenswaar dige winst meer afwerpen in de tegenwoor dige omstandigheden. Voor de industrieele centra in ons land zou dit besluit te betreuren zijn. Maar voor de betreffende Maatsohappijen, die eok Ne- deriandsche Maatschappijen zijn en blij ven, al verplaatsen zij haar industrie naar Java, toe te juichen. liet is beter dat Nederlandsche Maat schappijen een bedrijf met winst voeren in onze Koloniën, dan met verlies in eigen land. Echter deze overplaatsing zou eventueel beteekenen, verdere vermindering van het aantal arbeiders, dat noodig is voor dezen tak van nijverheid in Nederland'. Aneta seint uit Semarang: De Locomotief juicht de plannen van Humfelds Financier toe. Het blad noemt deze plannen begrijpelijk en bepleit het verleenen van de grootste faciliteiten van overheidswege. (Deze mededeelingen, evenals den vorm waarin, blijven voor rekening van genoemd bankiersblad. Bed. L. Crt.). HILLE&OM AUTO RIJDT OP HET TROTTOIR TWEE PERSONEN AAN Beiden zwaar gewond. Donderdagavond tusschen 5 en 6 uur had alhier een hoogst ernstig verkeersongeval plaats. De vrachtauto van Gebrs. Meeuwis- sen (HaagRotterdam) kwam met groote vaart uit de richting Haarlem aanrijden. Even voorbij de Hillegommerbrug aan de Hootd- slraat schijnt althans volgens de meening van den chauffeur het stuur delect gewor den te zijn, daardoor reed de wagen langs de lantaarnpaal bij den confiseur van Dam het westelijk trottoir op. Hier werden een tweetal personen mej. L. van der Lans en de heer C. Granneman aangereden. Deze slachtoffers werden bij de heeren C. J. Spie- rings en J. Veelenlurf binnengedragen. De eerste heeft een kneuzing der borstkas be komen en werd van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Nadat beide ongelukkigen door de doktoren Versluys en Ten Hoopen waren verbonden, werden zijn naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De zware wagen verbrijzelde vervolgens met de achterzijde de beide étalages van den manu factuurwinkel van den heer H. C. Spierings. De dikke winkelruiten versplinterden, de goe deren der étalages werden zwaar beschadigd Beide puien zijn thans geheel dichtgetimmerd. Pe vrachtauto schoot vervolgens met vaart naar de overzijde, waar over een meter breedte de dubbele muur van den radio-win kel der firma Christoffers en Co. werd inge duwd. Toen scheen de kracht van den motor uitgeput. De zwaarbeschadigde wagen werd naar de garage Zeldenrust van den heer Boghout gesleept. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. Hel tramverkeer werd ver- Personalia. De heer J. B. Hendriks, on derwijzer aan de R.K. Joannes Jongens school aan de Mariastraat is met ingang van 16 Jan. 1932 in gelijke betrekking benoemd aan de Westergracht te Haarlem. Gemeentebegrooting. Doordat er stagna tie is ontstaan, met het cyclostielen der Me morie van Toelichting kon de gemeentebe grooting dezer gemeente niet behandeld wor den, vóór de eerste volle week van Januari. Ergerlijk. Door overklimming hebben onverlaten hulsttakken gestolen op de alge- meene begraafplaats, zelfs werden eenige jonge struiken uitgetrokken. De politie stelt een streng onderzoek in. Het is te hopen, dat de aanleggers van dit bedrijf hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Voor de werkloozen. Aan de werkloozen die zich daartoe hebben aangemeld, werd Donderdag een Kerstbrood uitgereikt door de coop, bakkerij en verbruiksvereeniging Onderling Belang"; voorzeker een mooie kerstgave. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar wordt aan werklooze leden dezer vereeniging een pakket levensmiddelen verstrekt ter waarde van 3.38. De vereen, is daartoe In staat gesteld door „de Handelskamer" te Rotterdam. Geboren: z: van R. HaarbrinkKwast d. van M. M. van der HoornLangelaan. Ondertrouwd: M. A. Grimbergen en S P. Kink. KATWIJK Dronkemans-werk. Zaterdagavond wei gerde alhier de conducteur M. een Katwij- ker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, tot de tram toe te laten. De be- schonkene wierp daarop een steen naar den conducteur, waardoor deze vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. Tegen de dader is proces-verbaal opgemaakt. LISSE Kerstfeest Mariacongregatie. In de groote zaal van het patronaatsgebouw waren gister avond de leden van de Meisjescongregatie „Maria Onb. Ontv." en van de damescongre gatie „O. L. V. van Goeden Raad" bijeen in feestelijke vergadering, ter viering van het jaarlijksche kerstfeest. De zaal was tjokvol en reeds vooraleer met de afwerking van het programma werd begonnen, heerschle er een echt feestelijke stemming. Mede waren aanwezig de plaatselijke geestelijkheid, bene vens de pater uit Huize „Pius", pater v. d. Poel kapelaan v. Tol, van de parochie van de H.H. Engelbewaarders en kapelaan Slijkerman. Kapelaan J. P. v. Zon richtte allereerst het woord tot de feestvierenden en zeide, dat men bijeen was om het Kerstfeest, de open baring van Gods barmhartigheid en liefde voor het arme menschdom, te vieren. Dit nu willen we hedenavond uitdrukken in de ver schillende gezangen en declamaties, opdat als resultaat de aanwezigen huiswaarts keeren met een dieperen geloofszin en met meer veredelende gedachten ten opzichte van Jezus' liefde voor het menschdom. Hierna kregen we een mooie declamatie over de ge boorte van Christus van mej. Stien Onderwa ter, gevolgd door een dito declamatie van mej. Schoone. Beide werden op mooie pas sende wijze ten gehoore gebracht en verwierf ven een dankbaar applaus. Hierna brachten de leden van de Congce- gatie-zangvereeniging onder leiding van den heer W. Mizee uit Leiden eenige mooie Kerst liederen ten gehoore. Over de uitvoering hiervan niets dan lof! Trouwens daar was ons de leiding borg voor. Vervolgens kregen we de clou van den avond, n.l. een kerstspel in vier bedrijven, hetgeen door eenige jonge dames en eenige kinderen onder leiding van mej. v. d. Eist op werkelijk onberispelijke wijze werd ten too- neele gevoerd. In alle stilte werd het mooie, leerzame stuk gevolgd en verwierf een uit bundig applaus. Het décor was ook uitste kend verzorgd! Ten bate van zuster Josepha's instelling, de wijkverpleging, werd ter afwis seling een verloting gehouden, waarbij als hoofdprijs een electrische strijkbout. Deze werd gewonnen door den pastoor. Deze liet hem voor hetzelfde doel op z'n Amerikaansch verkoopen, waarbij het den mooien prijs van f 8 opbracht. Door de dames v. d. Eist en M. Schoone werd vervolgens door elk een mooie Kerstdeclamatie ten gehoore gebracht, welke een dankbaar applaus verwierven. Onder leiding van den heer Mizee zongen de dames-zangers nog een paar mooie Kerst lieden, welke onberispelijk werden uitge- Na een dankwoord van den pastoor, ging men te ruim half twaalf huiswaarts. ROELOFARENDSVEEN. Tooneeluitvoering. „De vloek van een roeping". Dit mooie tooneelspel in 4 bedrij ven werd 2den Kerstdag voor een volle zaal opgevoerd door onze tooneelclub. Na een kort openingswoord van den weleerw. heer N Bijl, werd ongeveer 7.30 uur het doek opgehaald, waarna we te zien kregen hoe Manders, eigenaar van een groote zaak, zoo in zijn welvaart opgaat, dat hij zelfs zijn zoon Henk, die voor priester studeert, thuis laat komen, om ook die zaak te helpen groo- ter maken. Geleidelijk zien we dan, dat hem zulks niet gelukt, integendeel, het lijkt, of met de thuiskomst van Henk de zaken ach teruit in plaats van vooruit gaan. Na heel wat wederwaardigheden en misdaden zelfs, waarbij Henk een brandstichter is geworden, komt Manders tot inkeer, en moet toegeven, dat God zich niet ongestraft een priester laat ontnemen. Als de vader zoover geko men is, blijft hij ook niet langer aan God weerstaan, en Henk, die voor boetedoening zijn straf eerst moet ondergaan, is dan vrij om zijn roeping te volgen. We hebben van het spel genoten, een heer lijk spel, een echte greep uit het leven. Alle lof voor de spelers, die hun rol vertolkten, zoo echt, zoo mooi, zoo medelevend. In één woord: het spel was af. Een ieder die mooi tooneel en mooi spel wil zien, raden wij aan, om morgen naar de Pancratiuszaal zich te begeven, en allen zullen voldaan zijn. Deelen we nog mede, dat de muzikale me dewerking van de vioolclub een mooie pauze- OEGSTGEEST Viering 12 jaar bestaan St. Deus Dedit. Op den 2den Kerstdag vierde „St. Deus De dit" zijn 12 Yi -jarig bestaan. Begrijpelijkerwijze mocht dit feit niet on opgemerkt voorbij gaan en organiseerde men een intiem avondfeestje. De voorz., de heer G. Hogervorst, verwel komde bij de opening de talrijke aanwezigen. Voorts deelde spreker nog mede, dat door 'n parochiaan voor de werkloozen giften in na- tura waren geschonken, die na sluiting van den feestavond zullen worden uitgedeeld. Het woord was daarna aan het hoofdbe stuurslid, den heer Salman, die in een keurig betoog het nut van georganiseerd te zijn uit eenzette, de jubileerende vereeniging felici teerde en aantoonde, dat een gepaste feest viering ook in dezen tijd, zeer goed geoor loofd is. De heer A. J. Dofferhof sprak als voor zitter van den R.K. Volksbond de feestvieren de vereeniging toe en prees deze onderafdee- bng voor het zeer vele goede, wat lot stand was gebracht. De geestelijk adviseur, kapelaan Roest, bleef ook niet achter en liet zijn gelukwen- schen vergezeld gaan met eenige practische wenken en raadgevingen voor de toekomst. De heer J. Zandvliet, die mede als be stuurslid jubileerde, werd door den voorz. gehuldigd voor al hetgeen door hem voor St. Deus Dedit is gedaan. Als bewijs van erkentelijkheid werd hem een H. Hartbeeld aangebodep, waarvoor de heer Zandvliet, onder den indruk, met een kort woord dankte. Het woord was daarna aan het duo v, d. Berg en Homan, die op gepaste wijze de aan wezigen met eenige voordrachten vermaakten Gedurende de pauze had een kleine ver loting plaats, wat veel meewerkte tot verhoo ging der gezelligheid. Tegen het middernachtelijk uur sloot de voorz. dezen feestavond en toog men hoogst voldaan huiswaarts. Uitvoering St. Joseph-Gezellen-Vereeni- ging. Gisterenavond herstelde de St. Jo- seph-Gezellen-V ereeniging een oude tradi tie en gaf in St. WilJibrord wederom eens een echte Kerstuitvoering, die in alle op zichten geslaagd mag heeten. Bij de opening sprak Kap. Roest «yn vreugde uit over de groote opkomst, waar mee getoond wordt de belangstelling voor de Gezellemer., en verwelkomde de oud- vice-praeses Kap. van Schalk, die tot bij woning dezer uitvoering speciaal wa-s over gekomen. Verder gaf spreker een korte uitleg van het op te voeren tooneelwerk „De drievou dige Wijsheid van Vader Wang" van Henri Ghean. Zonder aan de praestatie der spelers te kort te doen meenen wij toch te moeten opmerken, dat de vereeniging met de op voering van dit tooneelwerk wat hoog heeft gemikt, ofschoon wij van harte hopen, dat de gezellen dergelijke zeer goede stukken zullen blijven geven. Over 't algemeen zijn de weiden van Gheon te zwaar voor nog jeugdige dilet tanten. Henri Gheon behoort tot de nieuwere schrijvers, die een gemeenschappelijke anti pathie hebben n.l. ze haten alle verouderde theotralen romantischen en melodramati- schen bombast, die de waarachtigheid der gevoelens verdringt, in holle donderende woorden, doch daartegenover eisc-ht men, en ook genoemde schrijver, terugkeer tot de werkelijkheid en geeft Gheon dit in zijü werk, dat ook nog geschiedkundige waarde heeft zoo objectief en zoo precies mogelijx weer. En het is juist deze noodzakelijke na tuurlijke weergave wat de vertolking too moeilijk maakt en waardoor zooveel van de spelkwaliteit wordt gevergd. Ondanks deze moeilijkheden werden de verschillende rollen vrij goed weergege ven, en hebben wij respect voor den moed der gezellen om met een dergelijk werk voor 't voetlicht te komen, dat getuigt van ernstig willen. De wil is er en. dan vinc^t men gemakke lijk den weg en wanneer men met de op merkingen door ons in het belang der ver eeniging- gemaakt in ons verslag van 26 October rekening wi] blijven houden, dan zijn wij er van overtuigd, de St. Joseph-Ge- zellen een blijvende belangstelling zullen I genieten van Roomsch Oegstgeest en zij nog vele goed-slagende uitvoeringen zullen geven. De uitvoering van gisteren is daar van het bewijs. Gedurende de pauze tus schen de bedrijven zang het Congregatie- koortje eenige Kerstliederen op buitenge woon verdienstelijke wijze onder leiding van kapelaan Roest. We zouden al een bijzonder eritisohe maatstaf moeten aanleggen, om daar iels van te schrijven. Wij brengen het koortje, dat in de toe komst een aanwinst voor ons kerkkoor zal beteekenen, gaarne onze hulde. Dat het publiek zoowel met het tooneel spel als met het gezang zeer was ingeno men, bewees de stilte gedurende de uit voering en het uit de zaal opda verende ap plaus na ieder nummer en bedrijf. Kap. Roest sprak het kort slotwoord, waarna Kap. van Schaik onder applaus het podium beklom en de Praeses feliciteerde, en zulke ijverige gezellen en de gezellen met zoo een krachtigen praeses. Hoogstvoldaan en dankbaar gestemd toog men daarna huiswaarts. RIJNZATERWOUDE. Het Molenpad Het Molenpad alhier, wat telken jare in het najaar onbegaanbaar was, wordt thans door het gemeentebestuur danig onderhanden genomen. Eerst wordt er een flinke laag puin op gebracht en daar over fijne koolasch zoodat het nu een flinke weg wordt. Inzameling. Evenals andere jaren zal ook nu weer een inzameling van gelden plaats hebben om op nieuwjaarsdag den minderbedeelden een geschenk uit te rei ken. Voeral in dezen tijd is het te hopen dat velen deze nuttige instelling mild ge denken. Wanneer er mild gegeven wordt kan de commissie ook veel uitreiken. HAZERSWOUDE. Geboren: Jan, z. v. J. van Waaij en L. P. de Goede. Johannes Cornelis Wilhel mus, z. v. W. Straver en K. A. van Velzen. Gehuwd: J. G. Arbouw, 21 j. en E. Delfos, 20 j. WOUBRUGGE Geboren: Petronella Baartje d. van D. Hoogendoom en P. de Vries. ZEVENHOVEN Ondertrouwd: C. H. van Rossenberg 26 j. en J. J. Konst 23 j. ALPHEN AAN DEN RIJN MEISJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN Tijdens vervoer naar bet ziekenhuis overleden. In den namiddag van eersten Kerstdag is het drie-jarig dochtertje van den arbeider S. aan den Steekterweg, dat onverwacht den Rijksstraatweg overliep, door een passeeren- de auto overreden, Zwaar verminkt aan het hoofd werd het kind door den autobestuur der naar dr. S. vervoerd, die onmiddellijke overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Leiden gelastte. Bij aankomst aldaar bleek het kind echter reeds te zijn overleden. Naar wij vernemen, treft de autobestuur der. D. D. uit Bodegraven, geen schuld. Botsing. Vrijdagmorgen werd op den ge vaarlijken hoek JulianastraatBruggestraat, een uit laatstgenoemde straat komende luxe auto, bestuurd door den heer P. v. D. uit Lei- muiden, aangereden door de uit de Juliana straat komende vrachtauto van D. alhier, De botsing was zoo hevig, dat de luxe wagen bijna kantelde en dan ook aanzienlijk werd beschadigd. Een inzittende kleine jongen werd licht aan het hoofd verwond. De politie stelt een onderzoek in. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft men zich door het uitsnijden eener ruit toe gang weten te verschaffen in het pakhuis van den stoffeerder de B. in de Julianastraat. De raadsvergadering, die door den voorz. om ongeveer 12 uur was geschorst zie ver slag nummer van 24 December wordt des namiddags om half twee voortgezet. Aan de orde is de begrooting 1932. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. Post voor post wordt door den secretaris voorgelezen, ten einde de raadsleden gemak kelijk in de gelegenheid te stellen om de noo- dige opmerkingen te maken of toelichting te vragen. Bij post 81. Onderhoud en aankoop van meubelen voor het raadhuis, vraagt de heer L. M. v. Noort, naar aanleiding van de ver melding, aankoop van een nieuwe schrijfma chine 350, hoeveel schrijfmachines er zijn. De secretaris zegt, dat er twee schrijfma chines zijn op de secretarie en twee op het politiebureau. De heer L. M. van Noort vraagt dan of een van de schrijfmachines niet kon worden cpgeknapt, in plaats van een nieuwe te koo- pen. De voorz. zegt, dat men niet moet uit gaan van de onderstelling, dat alle schrijf machines op één na up to date zijn. De ma chines van de politie zijn machines, die van de secretarie zijn gekomen, omdat zij voor het intensief gebruik aldaar niet meer ge schikt zijn. Er worden zeer veel kosten van drukwerk uitgespaard, omdat nagenoeg alles cp de secretarie wordt gedrukt, maar wil men zulks volhouden, dan moet men over goede machines beschikken. Met den post wordt accoord gegaan. Bij den post verlichting en verwarming van het gemeentehuis vraagt de heer L. M. van Noort waarom deze post voor 1932 op 800 is geraamd, terwijl over 1930 1031.49 is uit gegeven. De voorz. zegt, dat in 1930 meer olie is gestookt, dan vermoedelijk in 1932 gestookt zal worden, omdat in 1930 ook gestookt is tij dens den bouw, om deze droog te stoken. Verder kost de olie thans 31.50 per ton, ter wijl dit verleden jaar nog f 51.50 was. Bij de post abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken vraagt de heer L. M. van Noort, waarom thans slechts 350 wordt geraamd, terwijl in 1930 477.39 is uitgegeven. De voorz. zegt, dat als men de huistelefoon door het Rijk doet aanleggen men een bedrag betaald voor eerste aanschaffing en voorts jaarlijks een bedrag voor onderhoud. In de kosten van 477.39 zijn de kosten van eerste aanschaffing begrepen, vandaar dat zij hooger zijn dan thans wordt geraamd. Een praatje over kunstzinnigheid. Naar aanleiding van den post „uitgaven in het belang van het historisch aanzien der gemeente en van het artistiek en aesthetisch bouwen, geraamd op 100, is een voorstel ingekomen van de heeren J. v. Parera, W. Th. Lange veld, C. v. d. Klauw, Th. van Gijls- wijk en N. H. de Klerk om dezen post van de begrooting af te voeren. De voorz. wijst erop, dat, zooals licht te begrijpen valt, B. en W. tegen de afvoering van dezen post ernstig bezwaar hebben, B. en W. hebben de bouwverordening toe te passen en zonder dezen post die de me dewerking van de adviescommissie te Rotter dam waarborgt kunnen B. en W. dit niet op behoorlijke wijze doen. De heer van Parera is scherp gekant tegen het optreden der Rotterdamsche adviescom missie. Spreker is van oordeel, dat beslissing van B. en W. op de verzoeken om vergun ning daardoor belangrijk worden vertraagd. Bovendien bemoeit de commissie zich ook met het inwendige van gebouwen, terwijl zij toch alleen met het uitwendige te maken heeft. Ook heeft zij wel eens fouten gemaakt De voorz. zegt, dat, als allen die een fout gemaakt hebben, deze zaal moesten verlaten, we dan allen wel kunnen vertrekken, Weth. Warmerdam zegt, dat hij als min derheid in het college van B. en W. met de meening van den voorz. niet kan accoord gaan. De heer E. Oostdam Jaczn. zou de reden van de afwijkende meening van wethouder Warmerdam wel eens willen vernemen. Wethouder Warmerdam zegt, dat hij vindt, dat de adviescommissie zich te veel met de tails bemoeit, dat zij ook allemaal kleine ruitjes willen hebben, waar spreker niet veel voor voelt, dat voorts de burgemeester, de secretaris en de gemeente-opzichter voldoen de capaciteiten bezitten, om over het uiter lijk der gebouwen te oordeelen. De heer van der Klauw is ook van oordeel, dat nu de adviescommissie enkele jaren heeft gewerkt, men daarvan genoeg heeft kunnen loeren, om zelfstandig te oordeelen. De voorz. zegt, dat inderdaad van de ad viescommissie is geleerd en veel i> geleerd Voor zoover kon worden nagegaan, wordt er evenwel niets vermist. Op hol, Door den vischhandalaar K. is bij de politie aangifte gedaan, dat hij met zijn gespan, paard en wagen, tegen een onbeheerd staande ladder in de Julianastraat is gereden, waardoor zijn paard op hol sloeg. Door voor bijgangers kon het jaard spoedig worden ge grepen, waardoor ongevallen voorkomen werden. Voor het crisiscomité. Door het kan toor- en fabriekspersoneel van de firma Bos en Zn. werd besloten wekelijks een zeker be drag van het loon af te staan, ten bate van het plaatselijk crisis-comité. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert morgen, 's voormidags 9 uu. Agenda: 1, Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Rapport van de Commissie van onderzoek on voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1930. 3. Bespre king over de jaarwedde voor den nieuw te benoemen ambtenaar. 4. Wijziging van de begrooting, dienst 1931. Na de rondvraag onderlinge bespreking over de installatie van den nieuw benoemden burgemeester en over het gezamenlijk bezoek aan de opening Van de waterleiding op den volgenden dag. ook. Dat blijkt uit den voorgedragen post, want uitgetrokken is een bedrag van 100, dat is voor twintig adviezen ad 5. Zooals men weet worden gemiddeld per jaar 50 Louwvergunningen gegeven. Dat wil dus zeg gen, dat de meerderheid der aanvragen om bouwvergunning niet naar de adviescommis sie gaan. Maar noch spr. noch de secretaris, noch de gemeenteopzichter hebben een ar chitectonische opleiding genoten en al was dit wel het geval, dan nog kan het zijn nut hebben het oordeel van anderen eens te ver nemen. De adviezen der commissie komen ook vaak ten voordeele der aanvragers, die waardevolle wenken ontvangen. Zeker komt het voor, dat de adviescommissie wat eenzij dig is, maar belanghebbenden krijgen steeds de gelegenheid ora hun eigen inzichten daar tegenover te stellen, dat weet de heer van Parera bij ondervinding. Het beste bewijs dat tegen de bouwaanvragers met tact en beleid wordt opgetreden is wel dit, dat het sinds twee jaren niet is voorgekomen, dat een aan vrager tegen de door B. en W. genomen be slissing bij den Raad in beroep kwam, terwijl ieder tóch weet, dat zulks mogelijk is. Men moet niet te veel waarde hechten aan aller lei praatjes. Dat de beslissingen op de bouw- aanvragen noodeloos lang zouden worden op gehouden is absoluut onwaar. Als het een enkele maal voorkwam, dat op het advies der commissie niet gewacht kon worden, werd zonder dit advies een beslissing genomen. Steeds is door B. en W. den mees ten spoed en welwillendheid betracht, ook tegenover den heer van Parera. De heer van Parera zegt dit niet te be twisten. Een eigenwijs raadslid! Wethouder Oostdam zegt, dat van de ad viescommissie veel is te leeren. Ook de heer van Parera zou er veel van leeren, als hij niet zoo eigenwijs was. De heer van Parera vaart hierna heftig uit tegen wethouder Oostdam, en insinueert dat deze de belangen van bepaalde personen behartigt. De voorz. zegt, dat men over deze zaak lang genoeg gesproken heeft en brengt den betrokken post, zooals die door B. en W. op de begrooting is gebracht, in stemming. Deze wordt verworpen met 67 stemmen. Vóór stemden de heeren J, v. d. Berg \erdegaal, J. Geerlings, L. M. van Noort, jhr. J. H. Gevers, J. Passchier en weth. Oostdam. Tegen: de heeren Th. v. Gijlswijk, J. v. Pa rera, C. de Klerk, E. Oostdam Jzn., W. Th. Langeveld, C. v. d. Klauw en weth. Warmer dam. Bij den post „Verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weszenpensioen, in gevolge art, 36 der Pensioenwet 1922, brengt de heer Langeveld in bespreking het door hem ingediende voorstel tot verhooging der pensioensbijdragen van het gemeenteperso- neel. De voorz. zegt, dat hij zulks niet kan toe laten. De heer Langeveld heeft vanmorgen de voordeur gesloten gevonden en tracht nu door een achterdeur binnen te sluipen. Van morgen is tegen den heer Langeveld gezegd, dat behandeling van zijn voorstel in strijd is met het reglement van orde en met art. 125 der Ambtenarenwet. De heer Langeveld vraagt, hoe het dan met dezen post moet, als de betrekkelijke verhaalsvoorschriften gewijzigd worden. De voorz. zegt .dat de aanneming van dezen post niet belet te zijner tijd de pensioens bijdragen te verhoogen. Deze post is niet meer dan een raming, en die raming dient te geschieden in overeenstemming der op heden geldende verordeningen. Een onsympathieke belasting. Bij den post „zakelijke belasting op het be- dxijf", geraamd op 3000, vraagt de voorz. aan den heer van Parera of deze niets te zeggen heeft. De heer van Perera heeft wel iets te zeg gen, doch heeft het woord niet gevraagd, in verband met de opmerkingen die daar straks door den voorz. tot zijn collega Langeveld zijn gericht De voorz. zegt, dat dit heel iets anders is. Destijds is den Raad toegezegd, dat B. en W. van hun inzicht terzake dezer belasting bij de begrooting zouden doen blijken. Het resul taat van de besprekingen in de vergadering van B. en W. is geweest, dat B. en W. of althans de meerderheid van B. en W. hebben gemeend, dat deze post onveranderd op de begrooting moest komen. De heer van Parera kan zich daarmede niet vereenigen. Spreker vindt dit de meest druk kende en onsympathieke van alle belastingen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2