VOLANTS 1 EXPOSITIE WISBRUN&LIFFMANN UIT DE OMGEVING DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 voor onze schitterende Zijden Stoffen WOLLEN- en ZIJDEN „VOOR DEN AVOND'' DE NIEUWSTE GENRES 11781 IN DE MODETINTEN HAARLEMMERSTRAAT 116-120. DE CATASTROFE IN HET VATICAAN. OFFICIEEL RELAAS OVER DE GELEDEN VERLIEZEN. Dag en nacht wordt het opruimingswerk voortgezet. Men seint uit Rome dd. gisteren aan do „Msb.": De „Osservatore Romano" bevat een officieel relaas van den pro-prefect der Vaticaansche bibliotheek, mgr. Tisserant, over de catastrofe van gisteren. In dit relaas wordt gezegd, dat de zoo genaamde Braccio Vecchio onder Paus Sixlus V in 15861588 gebouwd werd, met het deel, de bibliotheek er in onder te brengen, wijl de lokalen, gebouwd onder het bestuur van Paus Sixtus IV, te klein geworden waren. Tussehen het appartamento Borgia en de Nicchione van Innocentius V had Bra mante een groote trap laten aanbrengen van elf meter, gelijk aan het liggingsver- schil tussehen den Cortile del Belvedere en den Cortile della Pigna. Zoodoende werden de beide hoofdmu ren op het terrein van verschillende hoogte gebouwd. Door de gebouwen liepen rijen van zui len en pijlers, welke moesten dienen om drie boven elkaar gelegen verdiepingen te schragen. Aan de sousterrain-ruimte was nooit een definitieve bestemming gegeven. Zij dienden voor de meest verschillende doel einden, in den laatsten tijd als magazijn voor fragmenten van beeldhouwwerken. In de bovenverdiepingen waren sinds 1890 een oonsultatiezaal en andere studie zalen der „Vaticana" -ondergebracht, als mede voorts de onder den naam Salono Sisto V bekende exploitatiezaal. Van de consultatie-bibliotheek gingen verloren: een deel der boekwerken over Engeland en de meeste over Duitschland. Verder worden vermist: gedeelten van de verzameling bceken over canoniek recht, burgerlijk recht, heiligen levens, liturgie, paleografie, Pausen, kardinalen, de „Vaticana" en de catalogus der biblio theek en de collecties der historische, phi- losofische, theologische, Ocstersche en bibliografische werken. Getroffen zijn ook de groote werken, meest reproducties van codices, waarvan een deel evenwel gered is. Het totale verlies bedraagt ongeveer 15.000 boekdeelen, welke echter bijna alle door voorhanden zijnde copieën kunnen worden vervangen, die in andere biblio theken aanwezig zijn. Een ander deel zal bijna niel te vervan gen zijn, wegens de groote zeldzaamheid van sommige werken, vooral wat de Vati caansche catologie betreft. Vijfhonderd drukken zijn verloren, wel ke van bijzonder groote waarde waren. Vooral voor de geleerden beteekent zulks een groot verlies. In den Salone Sisto V verliest men slechts minder beteekenisvolle werken, wijl, na verwijdering van de manuscripten uit de daar geplaatste kasten, deze slechts werken van minder beteekenis te bergen kregen. Van de kunstvoorwerpen, die daar ge- exposeerd waren, zijn vernield: een groote schaal van malachiet; andere schalen van rose graniet en het doopbekken van den kei. ci'lijken prins van Frankrijk. Z.H. de Paus heeft een nauwkeurig on derzoek door deskundigen gelast, die hun werkzaamheden reeds begonnen zijn. De Cortille del Belvedere is voor ieder een afgezet. Het opruimingswerk gaat ook heden Woensdagnacht door, daar de beide werklieden, die onder de puinen liggen, nog niet gevonden zijn. De lijken der beide andere arbeiders zijn in de kleine kapel aan de Via del Polegrino opgebaard, waar morgen vroeg een rouwdienst plaats heeft Kardinaal Ehrle, de bibliothecaris der H. Kerk, bezocht onmiddellijk de plaats des onheils en bezichtigde alles nauwkeu rig.. Door het afsluiten van den electrischen stroom au eet bij het begin van het oprui- mingswe-k, verhinderde de Vaticaansche brandweer het uitbreken van een brand, die alle schatten aan boeken en manuscrip ten zou vernietigd hebben. De Paus aan gevaar ontsnapt. Volgens een relaas in de Engelsche bla den had de H. Vader, tien minuten voor dat de instorting plaats vond, de Vaticaan sche bibliotheek verlaten, zoodat hijzelf ternauwernood aan het gevaar van bedol ven te worden is ontkomen. Terstond na het ongeval werd hem me degedeeld, dat professor Vappasso (de jonge geleerde, waarvan wij reeds meld den, dat hij mede bedolven was) en drie arbeiders vermist werden De H. Vader knielde hierop neder en bleef eenige oogenbükken in gebed ver zonken. Zijn eerste bevd was, dat geen steen op den anderen mooht worden gela ten, totdat de slachtoffers waren gevon den. DE EERSTE KRANT BIJ DE PAPOEA-NEGERS. Het vorig jaar werd te Port Moresby begonnen met de uitgave van een krant voor de inboorlingen; de bedoe'ing hiervan was om de inboorlingen van Nieuw-Guinea en van Polynesië eenigszins bekend te ma ken met de uitvindingen van den modernen tijd. Thans heeft de uitgever de Antropo loog F. E. Williams een overzicht gegeven van de resultaten dit in het afgeloopen jaar bereikt werden. Bij de oprichting van het b!ad was men van het standpunt uitgegaan dat het blad niet bestemd was voor de blanken op Nieuw Guinea of voor de bui tenlanders die op de eilanden woonden, maar juist voor de inboorlingen, voor de ne gers; derhalve moest het blad slechts arti kelen, berichten en mededeelingen bevat ten die betrekking hadden op de Papoea's of hun belangste ling (rokken. Ofschoon Williams bij de redactie van zijn bad er vaak op aangedrongen heeft om de oude ge bruiken te laten varen en zich aan te pas sen aan de uitvindingen dei rauderne tech niek, is hij toch niet van plan om van deze natuurmenschen een modern volk te maken met al de nadeelen die er aan onze over- beschaafde cultuur verbonden zijn. „Jul ie hebben van je voorvaderen heel veel goeds ge'eerd; bewaar dat als een kostbaar erf deel". Daar Williams zijn krant uitsluitend heeft bestemd voor de inboorlingen, wil hij ook negers a's medewerkers trachten te krijgen. Hij heeft daarrm in zijn krant een I opToeoing gedaan dat de lezers hem in hun landstaal op de hoogte zul'en brengen van I de gebruiken van hun land en volk en dat zij hem hun fabels, sagen en vertellingen zullen raededeelen. Naast deze fo'kloristi- sche bijdragen stelt de hoofdredacteur ook prijs op berichten over familie-aangelegen heden en plaatselijke gebeurtenissen. De berichten die er onder de rubriek plaatse lijk nieuws binnenkomen zijn gewoonlijk zoo breedsprakig dat het b'auwe potlood van den Redacteur veel dienst moet doen. Toch zou Williams het op prijs stollen, indien al de redacteurs aan de bladen in de beschaafde wereld dezelfde ondervindingen mochten opdoen van hun medewerkers en correspondenten, die hij van de Papoea's heeft gekregen. Met voldoening kan Wil liams in zijn overzicht mededee'en dat zi.in blad in een jaar tijd er zeer veel toe heeft bijgedragen om de Papoea's on te voeden tot goede staatsburgers, en dat volgens zijn meening de regeering niet beter ban doen, dan een krant uit te geven voor de primitieve volkeren; dat is een zeer goed hulpmiddel voor de regelmatige kolonisatie der volkeren; het blad mnet op bevatte'ijke wijze datgene bevatten, hetgeen deze pri mitieve vo'bere'n interesseert. De krant van Williams die iedere maand verschijnt, heeft ongetwijfeld groote betee kenis: ieder nummer lipeft blijvende waar de; daarom staat er ook boven iedy exem plaar gedrukt: „Werpt deze krant niet weg. Leest haar iederen keer weer onnieuw. Laat alle nummers inbinden en draagt er zorg voor, dat ge dit boek leert liefhebben, om dat gij het gaarne leest". MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten WARMOND. Uitvoering. „St. Mathias" zal 2en Kerstdag en a.s. Zondag haar tweede win- teruitvoering geven. Op zullen treden de afdeelingen zang, tooneel en damestooneel. Opgevoerd zal worden het fcooneelspel „Tilly". GEMEENTERAAD VAN LEIMU1DEN Aanwezig alle leden. Voorzitter de burge meester, de heer J. A. Bakhuizen, De voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en door de vergadering onveranderd vastgesteld. De voorz. doet mededeeling van de ingeko men stukken, o.a. van een schrijven van Ged. Staten, waarbij afschrift van een schrijven toegezonden wordt aan de Coop. Centr. Vei- lingsvereeniging Ter'Aar en Omstreken, G. A. betreffende de voortzetting van de crediet- verleening aan noodlijdende tuinders. Na voorlezing besluit de Raad woorloopig dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Telefoonkantoor dag geopend. i nacht Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met den kantoorhouder van het telefoonkantoor betreffende open stelling van de telefoon dag en nacht. Over dag zai telefoneeren in de gesloten uren 25 ct. extra kosten, na tien uur des avonds lot 8 uur des morgens zal voor ieder gesprek een gulden extra moeten betaald worden. De kantoorhouder int zelf de verschuldig de gelden bij de betrokkenen, alleen de ge meente behoeft zich slechts garant te verkla ren. De Raad besluit met algemeene stemmen de overeenkomst met den kantoorhouder aan te gaan. Voorstel van B en W. tot aankoop van een verkeersmaouette met losse figuren van den A N. W. B. Toeristenbond voor Nederland voor gebruik op de lagere scholen. B. en W. hebben gemeend het voorstel tot aankoop van de maquette te moeten doen. De drie in de gemeente gevestigde scholen kunnen dan ieder op de beurt een tijd deze maquette krijgen om onderwijs in de verkeersregelen te doen geven. De maquette kost 50. De raad besluit met algemeene stemmen tot den aankoop. Van den heer K. Duyser is een adres inge komen inzake het onderhoud van de Molen kade. Genoemde heer deelt in zijn adres me de, dat het verkeer op het Molenpad steeds dtukker wordt, dat door de waterleiding-aan leg zijn pad veel geleden heeft en dat bij het 'oekomstige houltransport dit nog meer te lijden zal hebben. Hij verzoekt daarom aan de gemeente het onderhoud over te willen nemen. B. en W. geven toe, dat het verkeer over het eerste gedeelte van het pad vrij druk is, en dat meerdere personen van het pad gebruik ma ken. B. en W. stellen daarom voor om wan neer het noodig is op het eerste stuk wat puin of grint te laten brengen. Overname van het onderhoud van het pad is te veel gevergd. De Raad kan zich met deze wijze van handelen zeer goed vereenigen De voorz. deelt mede. dat in Juli f.1. een besluit is genomen, waarbij aan het Centraal Bureau voor Verificatie ons te 's Gravenhage opdracht verleend werd tot het zelfstandig opnemen van kas en boeken bij den gemeen te-ontvanger. Dit besluit moet in dien zin gewijzigd worden, dat aan B. en W. de be voegdheid gegeven wordt om de kasopneming op te dragen aan het Verificatie-Bureau der Ver. v. Ned. Gemeenten te 's Gravenhage. De Raad besluit deze wijziging aan te brengen. De werkloosheid en de tuin* bouwcrisis. Adres van de Centr. Tuinb. Ver. Ter Aar en Omstreken waarin verzocht wordt om een subsidie te willen verleenen om te voorzien in de dringend noodzakelijke voorlichtings dienst in het tuinbouwbedrijf. Het Dept. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zijn medewerking reeds toe gezegd, maar kan niet alle kosten dragen. B. en W. stellen voor eerst eens af te zien v.at de gemeenten Ter Aar en Nieuwveen, die in hoofdzaak ui' tuinders bestaan, doen. Met algemeene stemmen wordt besloten voorloopig de beslissing op dit verzoek aan te houden. Adres van de gemeente Wehl. om adhaesie te willen betuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken om tot de instelling van een Ministerie van Landbouw over te gaan. B en \V. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het college wil heelemaal niet beweren dat het niet gewenscht zou zijn om tot instelling van een apart Ministerie van Landbouw over te gaan. Er zijn echter wel hoogere orpanen en autoriteiten die dit kunnen beoordeelen. De voorz. deelt mede. dat reeds in deze rich ting gewe-kt wordt. Het adres word» daarna voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de be grooting. dienst 1931 gewijzigd. De post werkverschaffing aan werkloozen moet b.v. met 1000 worden verhoogd. Op het oo^enblik zijn, deelt de voorz. mede, reeds 33 werkloozen bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst. Op een drietal reclames schoolgeld wordt gunstig beschikt. Bij de rondvraag zegt de heer Rietdijk dat het middenvak op de Algemeene begraaf plaats zeer laag ligt. Hij geeft in overweging om dit dpor werkloozen on te laten hoogen. De voorzitter zegt, dat hij dit in de vergade ring van de Commissie belast met de te werk stelling der werkloozen zal bespreken. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Bezittingen: gebouwen f 115.000.inven taris f 18.000.—, van koopers nog te ontvan gen f 27.791.84. Schulden Boerenleenbank I 27.021.36, aan principalen nog te betalen 1 f 7213.35. Raiffeisenbank f 8676.91. Het i winstsa do is f 22.887.50. Het rapport vai? den accountant was zeer gunstig. De exploitatierekening en de ba lans werden goedgekeurd. Besloten werd, in plaats van het Bankcrediet ad f 45.000.— oen crediet-hypotheek te sluiten groet f 60.000.—. Het onkostenperoentage blijft als vorig jaar. Na rondvraag deed de voorzitter versUg van zijn reis met andere belanghebbenden naar Engeland ter bespreking van de beUn- «en der bloementrekkers hetgeen voor de 5leden wel interessant was doch lichtpunten konden niet naar voren worden gebracht» Hierna, sluiting der vergadering. TER-AAR. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft verworpen met 85 stemmen het voorstel tot den aan'eg van een weg naar het veilinggebouw. Een nieuwe regeling voor de werkverschaffing werd goedgekeurd. Inste ling Crisis-comité. Op initiat:ef van den Burgemeester is al hier een crisis-comité opgericht, bestaande» uit 15 leden van verschillende corporaties. Het comité stelt zich ten doel ge'den in te zamelen tot het lenigen van individueeen nood, voorzoover die een gevolg is van de crisis. Met steunverleening zal zoo spoedig moge ijk worden ebgonnen. Het dag. bestuur bestaat uit de heeren: A. Kammeraat, voorzitter; L. Koning, secr.; M. H'.lscher, penningmeester; C. v. Spron- sen; H. Harkraan. Verder hebben zitting de heeren: C. v. Vliet, C. W. v. d. Hoorn Anz, J. de Regt, G. Morgenrood, G. Otto, R. Treur. C. de Boer, Mej. K.ein, C. Lok, G. van Harten. KATWIJK. Insta latle Crisiscomité. Door B. en W. dezer gemeente waren verschillende ingezetenen uitgenoodicd ter bijeenkomst ten gemeentehuize om te ko men tot de instelling van een crisis-comité. De Burgemeester snrak een welkomstwoord en zeide de aanwezigen dank omdat zij had den willen voldoen aan het verzoek om met spr. een p'aatselijk crisis-comité te vor men als afdee'.ing van het Nationaal Crisis- comité. Dan bracht de burgemeester de namen ter kennis van het comité: de heeren C. A. Veltkamp, wethouder; J. Dubbeldam, wet houder; D. C. O. Boekhoven, gemeente secretaris; J. Vinken A. J. v. d. Heijden, besturenbond; P. Slingerland. Patroonsver- eeniging; C. v. Tongeren, Middenstandsver- eeniging, G. v. Duyn, Diaconie Ned. Ferv. Gemeente: P. Haasnoot, idem; J. de Wal, en P. de Vries, Diaconie Geief Gemeente: Nic. J. Winters. R. K. Armbestuur; D. F. E. Meerburg, Reederij. Vers; Movr. Cleveringa Mevr. v. d. Eem. Mevr. de Wed. de Jon?, Mevr. D. Perlevliet-v. d. Toren, Mevr. V. Riessen, Mevr. Schokking. De heeren: Dr. v. Dorp J. v. Duyn. H. Ecdheek, H. Grim bergen, Hettinga, Tromp, Ho'trust, Hueting G Meiier, R. Ouwehand, de Ruyter-Zylker. Op een desbetreffende vraag aan a'len, antwoordde de heer de Wal wegens drukke werkzaamheden niet in het com'té ritting te kunnen nemen. Bes'oten wordt dat de heer de Wal iemand uit zijn kring zal aan wijzen. De Burgemeester deelde verder mede dat het de bedoeling is van de gelden 10 af te draven aan het Nationaal comité. Behal ve geld, kunnen ook giften in natura wor den ingezameld. Op de secretarije is men bezig periodieke bijdragen io te zame'en. Er zijn ook plaatsen waar zulks op de scholen gebeurd. Ook het geven van ont wikkeling in daarvoor geschikte gelegen heden werd warm aanbevolen, evenzoo het bevorderen van gepaste ontspanning. Na bespreking van enkele minder be'angrijke aangelegenheden, dankte de Burgemeester allen voor hun tegenwoordigheid cn sprak den wensch uit dat het streven goed succes moge hebben en vee! zal kunnen worden ge daan tot leniging van den nood. RIJNSBURG. Veilingvereeniging „Flora". De vei- ingsvereeniging Flora" hield haar jaarver gadering in het veilingsgebouw. Ongeveer 500 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer T. Kralt, leidde de vergadering. Uit hot jaarvers ag vermelden we, dat de vereenigmg op heden 792 leden te t. De aanvoer was dit jaar zeer groot, doch de cmzet was lager. Enkele Warmond- sche leden, Narcissenkweckers, hadden een verzoek ingediendem niet eerst alle tuloen te vei'en en pas daarna de narcissen. Het bestuur meende, vooral als het weer in Aprii of Mei warm is, hieraan de hand te moeten houden. Dan kwam in behandeling de ver'ies- en winstrekening per 30 Sept. 1931. Deze re kening sluit in uitgaven en ontvangsten met een bedrag van f 79.476.26. De voor naamste cijfers zijn: Loonen f 33.971.76, on kosten f 9840.31 en het winstsaldo ad f 22.887.50. Aan veilingkosten is be taald f 76.150.64. De balans geeft per 1 Oct. een eindcijfer in bezittingen en schulden van f 182.510.55. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Eindelijk was de ring, die zooveel op dien van de heks geleek, gereed en vol vieugdc liet de slotenmaker hem aan den koning, die nog altijd zijn kroon droeg en aan het verkeersagentje zien. „Dat is een mooi stuk werk', zeide de koning, toen hij den ring grondig had bekeken. „Dat vind ik ook", beaamde de verkeers-agent, „men ziet wel: het werk prijst den meester". En weer was het nacht en weer vergulde het maantje alles in een zilveren glans. Toen gingen de slotenmaker, nu vergezeld van Kecsie, den agent, opnieuw naar de hut van de heks. Natuurlijk had de agent zijn zwaard bij zich en de s'otenmal-er /.i;n ring en de gereeds-'happentasch. „Vooruit", zeide Kersie. „Moedig maar vooruit, moed ver loren, alles verloren". VOORHOUT. IJsclub. In café ,3oerhaave" verga- derde do Voorhoutsche IJsclub. Te onge- veer 7:40 uur «pende de voorzitter, de heer Van elzen de vergadering en heette alle aanwezigen, voornamelijk den burgemees- tor> die m deze vergadering aanwezig was, hartelijk welkom, en gaf voorts het woord I aan den secretaris, den heer P. Vester, die de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd, j onder dank van den voorzitter. Hierop werd het woord gegeven aan den pennigmeester, den heer G. M. Prins, die een. uiteenzetting gaf van de financieelo positie van de Vereeniging. Hieruit bleek, dat er een batig saldo was van het vorige dienstjaar van ƒ59.86, contrittëtie van 129 leclon 129. Rente en opbrengst, loten 64.23, zoo Jat de totale ontvangsten wa ren ƒ253 09 en aan uitgaven werd geboekt totaal 134.43, waarmede een ba tier soldo voo" dit jaar was geboekt van 118 66. Hierna verzoekt de voorz. de heeren O. Prins, B. Warmerdam en G. Witteman de rekening en verantwoording van don pen ningmeester na te zien, welke bij monde van den heer B. Warmerdam voor goed gekeurd werd gedechargeerd. Vervolgens las de Secretaris een keurig jaarverslag voor, waarvoor de voor?, den secretaris hartelijk dank bracht. Gekomen aan punt 4 van de agenda, in gekomen stukken en mededeelingen, w.o. schrijven van de Zuid-Hollandsche Ijsbond waarin zij mededeelt, de statutenwijziging dezer bond. welke wijzigingen bij den se cretaris ter inzage liggen, die hieromtrent gaarne verdere mededeelingen verstrekt. Vervolgens deelde de secretaris nog me- de, dat indien het ijs sterk genoeg is in de komende winter, er te Lisse een wed strijd zal worden georganiseerd en wel om een beker, waartoe hij de ieden aanspoort om van de gelegenheid gebruik te maken om aan dezen wedstrijd deel te nemen. Daarna komt aan de beurt de bestuurs verkiezingaftredende zijn de leden H. J. Ve3fer, P. L. Warmerdam, P. van den Berg en J. Verdegaal, die met volledige meer derheid zijn herkozen. Ten slotte wordt overgegaan tot het laatste punt van de agenda, de verrassing. Gratis wordt aan elk der aanwezige leden een lot uitgereikt, en overige loten worden bij opbod verkocht; het zij nog vermeld, dat vele waardevolle prijzen aanwezig zijn, en elk lot recht geeft op een prijs. De to tale opbrengst van de verkoop der loten bedraagt 36,65, hetgeen bevredigend mag genoemd worden. De vergadering had een gezellig verloop. KATWIJK AAN DEN RIJN. St. Josephgezellenvereeniging. Gister avond hield voor de Sint Joseohgezellen- vereeniging de heer E A. van Daalen, di recteur van Gem. Bedrijven een lozing in hot Parochiehuis over het gas- en electri- citeitsbedrijf. Na een kort openingswoord door den praeses, pastoor Schiphorst, ving de heet van Daalen zijn zeer interessante lezing aan. Achtereenvolgens behandelde spr. de oorsprong der kolen, de bewerking tot ga» en de andere nuttige elementen, daarin vervat, en ten laatste de distributie Als slot gaf hij een zeer gedocumenteerde uit eenzetting van de overeenkomst en het verschil tussehen gas en electriciteit als bron van licht, warmte en kracht. De lezing werd geïllustreerd door tal van proeven welke in de vaardige hand van den heer van Daalen buitengewoon goed slaagden en de volle bewondering weg droegen van het luistergrage gehoor. Aan het einde der vergadering mocht de praeses dan ook wel namens alle aanwe zigen den snreker noemen een docent van de allereerste rang en hij hoopte dat wij nog meniemaal den heer van Daalen bij een ontwikkelingsrond als inleider moch ten aantreffen. Het was een zeer ieerzame, keurige avond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6