B MISTLETOE Minder bekend dan de hulst is de mistle toe, bij ons beter bekend als vogellijm of maietak. Bij de Germanen was de mistletoe het onderwerp van tal van sagen; haar af wijkend uiterlijk, bijzondere groeiwijze en levensvoorwaarden zullen daaraan wel niet vreemd zijn geweest. De mistel groeit im mers niet in de aarde, maar op andere hoo rnen en heeft gaffelvormige takken, 's Win ters, ah alle andere planten kaal en dor staan, prijkt zij in een rijkdom van blade ren en vruchten. Dit moest toch immers wel een wonderplant zijn? Bovendien was hot sap der takken een geneesmiddel te-gen verschillende ziekten en werd ook aange wend als voorbehoedmiddel tegen toovenj. De Germanen geloofden, dat de plant door de goden zelf op de aardbodem was ge plant of dat zij uit den hemel op aarde was neergevallen. Ook in onze dagen wordt de mistletoe nog in verschillende streken vereerd. In Frankrijk dragen de kinderen op Nieuwjaarsdag misteltakken van huis tot huis, terwijl zij roepen: „Het nieuwe jaar is aan den mistel gewijd". In Engeland hangt men op Kerstavond een bos mistle toe aan den zolder; als er een beisje on der komt, mag zij door iederen jongen wor den gekust. In ons land vinden wij den mistel bijna alleen maar in Zuid-Limbui3, en dan nog heel sporadisch. Zij groeit zoo wel op loofboomen als op coniferen; op eikenboomen vindt men de plant evenwel zeer weinig. De bessen van de mistletoe vormen voor de lijsters een bijzondere lek kernij en deze vogels zorgen ook voor de voortplanting van de mistletoe. Ah de 'ijs- ter de be-ssen van de mistletoe heeft gege ten, veegt hij zijn snavel aan de takken der boomen af. De zaadjes, welke dan nog aan den snavel van den vogel zijn blijven kleven, hechten zich dan aan de takken der boomen en gaan daar ontkiemen. Het worteltje boort zich dan verder een weg in den bast van den boom, groeit verder en vormt er ten slotte een onafscheidelijk ge heel mee. Zelfs door het snijden van Jen tak is de boom niet van den parasiet te ver lossen. Daar de wortels niet zoo heel diep in den boom uïing<en, heeft hij er ook oiet veel van to lijden. Hoewel de mistletoe een van ouds bekende plant is, is er in onze folklore maar heel weinig van te vinden. HET WONDER VAN KERSTMIS. Onder een scheefgegroeiden boom langs den weg naar de stad hurkte, totaal uitge put en ineengedrongen een oude landloo- pea', hij wist niet hoe ver hij vandaag al geloopen had; hij wist niet waar hij over nachten zou. De grond was keihard bevro ren. De laatste huizen der voorstad zagen er in den winternevel uit als grijze toege- klopte doodkisten. Wel sprongen hier en daar schreeuwende reclameborden in het oog, maar, hoe fel haar kleuren waren zij bleven dood en hadden met de kracht om hem op te beuren.... Daar viel een sneeuwvlok op de aarde, een tweede dwar relde naast hem neer en het duurde met lang of alles was met een wit kleed bedekt. Kerstmis kwam.... Het hield op met sneeuwen. De lucht klaarde opEen blauwe schemering lag over wijde, witte vlakten. Tallooze sterren st-onden aan den hemel; zij schenen dubbel zoo groot als vroeger. Het leek een sprookjesachtige too- verwereld. De grijsaard liet zijn blikken over de witte vreedzame vlakte dwalen; een lachje gleed over zijn verweerde trekken. Jeugd herinneringen stegen in hem op. Van de sterren dauwde de mildheid der eeuwig heid; zij zocht en vond ook de ziel van den grijsaard: in liefdevolle onbegrensdheid was de tijd verzonken.... in de diepste beschouwing vond huiverend de dwalen de. zich zelf terug.Stil.heel# stil was het uur. Plotseling hief de grijsaard het hoofd omhoogWat was dat? Door de sneeuw van den landweg kwam een kindeen kind met rozerood kleedje op bloote voetjes. De grijsaard tilde het op: een kind met bloote voetjes in den sjieeuw! Hij dacht absoluut niet na over het onge wone, dat hij hier beleefde. Diep medelijden vervulde zijn hart. Hij sprong op, rukte zijn armoedige jas van zijn schouders, snel de op den kleinen, eenzamen wandelaar toe, om den versleten ja-s onder zijn voetjes uit te spreiden. Zijn blik raakte gevangen in den blik van het kind. Waren het ge wone oogen, die hem aanzagen of wa ren het stralende sterren?Vasthouden, optillen wijde de bedelaar het bekoorlijke wezen, dat hij zeer bedreigd waande, maar als een luchtspiegeling ontgleed het hem.... Niets anders dan een melkwit, mysterieus licht bleef achterToen de grijsaard het kind aankeek, moest hij in zich zelf keeren en hij vernam daarbij een trillen en klingelen in zijn binnenste: „Wees getroost, gij armste der armen', sprak een stem tot hem, „ook voor u wordt het heil geboren evenals voor alle kinderen Gods: ook voor u staat de hemel open even als voor iedereen die er oprecht naar er langt. Een grof lauwe, welriekende lucht wolk- te over hem heenen toen hij onderzoe kend rondkeek, bemerkte hij dat het Kind in de verte reeds op een blauwen heuvel zweefde. Overal waar het langs gegaan had, vlamde het bovenaardsche licht, dat ook hem doorgloeid had.... zoet en rem, zacht en betooverend. De grijsaard voelde zich zoo licht, zoo oneindig licht.... hij zag de mysterieuze schemering groeien en groeien.... hij zag hem voortdurend machtiger worden.. Allen, die de zalige Boodschap des Heils vernomen hadden, werden aan dien glans deelachtigDe uren stonden stilde tijd diende de oneindigheidHetzelfde gevoel als de daklooze, eenzame zwerver hadden millioenen andere menschen. De menschheid trok, gedreven door hetzelfde verlangen het wonder tegemoet. Dezelfde glans straalde over eenieder.. Alle standen vonden elkander in de .ge meenschap van ware liefde. Naast den ai- beider liep, heel menschelijk geworden de groot-kapitalist, en zelfs de kromme, kruipende woekeraar had thans zijn ai'stoo- tend uiterlijk verloren en was een zoeken de, een kindOnder de velen bevond zich ook de oude zwerver. Met diepgebo gen hoofd en met bevende handen trok hij den lokkenden eeuwigen schemer n tot een groot dennenwoud trok de 't zoo voort. Tot den hemel reikten de sv.'.se toppen der statige boomèn. Zoo ontstonden tallooze hooge gevoelens: de lucht daar boven was strak en helderblauw. In het midden van het woud lag een stal.... de deur stond wijd open. In de armoedige ruimte verzorgden een verheven vrouw en een goedige grijsaard een kind, dat in een kribbe lag Van de hemelsche beminnelijkheid van het Kind gingen alle genadestroomen uit, welke den Keisltijd zijn zegenende macht verleenden. Boven den stal, hoog in net oneindige, zweefde de ster, die eens ae Koningin uit het Morgeuland geleid had.. dit vlamde in purperen gloed. De stralende zon had nog voor haar moeten verbleeken, als zij het gewaagd had met haar een weddenschap aan "te gaan. Het geruiseh der Engelenwieken vervulde de lucht. Uit de diepten steeg de kreet ten hemel: „Der wereld wordt het Heil geboren 1 Wijs geworden door liefde, diende allen, die toegesneld waren, het KindDankbaar heid dwong hen tot geven; hün handen wa ren open en wat zij ook geven mochten, al, al hun gaven waren voor het Kind.1 Het goud werd van zijn vloek ontheven en in innige waarde wedijverden de gees telijke schatten die de geleerden uit heilige diepten hadden gezongen en het kunstvolle speelgoed dat de handwerksman vervaar digd had. Zooals eens de herders en ko ningen knielden thans de menschen der ijzeren eeuw eerbiedig neer om te bidden. De reusachtige purperen ster boven het dak van den stal, vertoonde de liefelijkste kleuren en zijn zegevierende schemer sloot de biddende menschen in een kring van vuur. Melkwitte genadevolle stralen, welke van het Kind uitgangen, deinden en zweef den in dezen kring. Beschaamd met leege handen hurkte de zwerver op eenigen af stand van de anderen. Hij wist niet wat hij zou kunnen geven, hij wist niemand, wien hij wat had kunnen geven „En wat wilt gij mij schenken, grijsaard?" zoo spiak het Kink in de kribbe hem aan. Diepe schaamte overviel den ouden man bij deze woorden, hij liet het hoofd zinken, het liefst had hij het gezucht verborgen, want hij bemerkte heel goed, dat aller oogen op hem gericht waren. Hij stond op. met onzekere schreden ging hij op de Kribbo toe; zijn leege handen bewogen zich tegen zijne borst. „Niets dan mijn gansche hart!" zei hij met bevende, gebroken stem O wonder: Plotseling bloeide voor hem een heerlijk gevormde, dieproode reuzenbloem op en steeg, heerlijk geurend tot het Kerstkindje omhoog. Zaiig lachend sprak het Kind: „De armoede vermag het hoogste te schen ken: de armste heeft mij het beste ge schonken: zijn vlammend hart! Gij, die met rijkdommen bedeeld werd, vergeet nooit, dat God, als arm Kind in de kribbe lag en erkent in de armoede de verlokking van den weg die naar het Licht voert! Bedenkt, dat velen, voor wio de deuren gesloten blij ven omdat hij armoedig gekleed gaat^ mij in Liefde naderbij zijn dan zij, die in flu weel en zijde gekleed gaan. Bemint de ar moede, zooals zij Mij vaak bemint! Wat gij den minste der mijnen gedaan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan!".... En de oude zwerver voelde, dat helpen de handen hem omringden, dat hij als mensch onder de menschen leefde en dat ook hij een eeuwig vaderland hadHij weende tranen van vreugde.... toen deze den grond bevochtigden, verdwenen vorst en koude. Een hemelsche Lente breidde zich over de aarde uitwitbloeiend stond de slee doorn en witte leliën versierden het veld. Naohtegalen zongen hun betoovcrende zang en vereenigden hun lied met dat dei sterren en van de klokken der steden en dorpen. Overal weerklonk het: „Het Heil der wereld is nabij! De Verlosser is geboren!" Hoe Kerstmis in de verschil lende landen gevierd wordt Ieder land en bijna iedere plaats heeft zijn eigen gebruiken cn eigenaardigheden om het Kerstfeest te vieren. "Deze gebrui ken zijn meestal zeer oud en worden steeds in eere gehoudendikwijls ook zijn de kerstgebruiken van heidenschen oor sprong. Vooral de bewoners van het plat te land zouden niet gaarne afstand van hun eigenaardige Kerstmisgebruiken doen. Hoe ons eigen land het Kerstfeest viert, mag wel als genoegzaam bekend worden ver ondersteld. Met de gebruiken in het bui tenland zijn wij evenwel niet zoo goed op de hoogte en het is wel eens aardig hier over wat meer te vernemen. HET KERSTFEEST IN FRANKRIJK. 'n Aardige Kerstviering kent men in de Pro vence in Frankrijkdaar is het n.l. ge bruikelijk, dat de geheele familie bij elkaa* komt om zoo het Kerstfeest gezamenlijk te vieren. Op den vooravond van het feest, wanneer ieder van zijn werk komt, ver- eenigt de geheele familie, kinderen en kleinkinderen, zich in het ouderlijk tehuis, teneinde er gemeenschappelijk het sobere maal te gebruiken. Als dit is afgeloopen, krijgt het feest veel meer een religieus karakter. Het kribbetje zal worden opge zet en moet steeds zooveel mogelijk ver schillen, zoowel wat de eigenlijke grot aangaat als wat het landschap betreft, van den opzet van het jaar tevoren. Vóór mid dernacht is Maria, getooid met een blau wen hoofdoek, evenals St. Jozef, in stil gebed verzonken, in afwachting van het groote oogenblik. Tegen 12 uur wordt het Kindje op het gele stroo neergelegd, ter wijl heel spoedig daarna de herders en vele anderen uit de omgeving van Bethle hem en zelfs uit de Provence den He:land komen aanbidden. En bij dit alles vertelt ieder jaar grootvader hetzelfde verhaal van de geboorte geheel in het Provin- ciaalsch, behalve daar waar de engel ver schijnt en spreekt. De Kerst-stal blijft meestal tot Lichtmis behouden. Voor het overige vindt men in Frankijk geen ty- pisch-karakteristieke Kerstviering. Wel staan op de markt nog de vele Santon-kra- mers; veeleer echter vormen de restau rants, waar men danst en eet, Le Réveil- lon, les portuguises (oesters) et les escar- gots (slakken) het middelpunt van de be langstelling, welk gebruik in België alge meen wordt gevolgd. In Finland is het ge bruikelijk om Kerstmis niet alleen te vie ren op 25 December, maar geheel de maand lang wordt de z.g. Kleine Kerstmis ge houden. HET OUDE FINSCHE KERSTFEEST. In het begin van de Jonlupuu (zoo noemt men de Kerstmaand) gaan duizenden menschen uit bet land der zeven provin ciën te voet of op de ski's ofwel in klein typische sleden een grooten tocht maken en den velen vrieqden en kennissen, die over het land der duizend meren ver spreid wonen, een bezoek te brengen. Men weet dan den tocht zoo te regelen, dat men in ieder geval met Kerstmis bij zijn ouders thuis is om daar onder den stralend-vei- lichten kerstboom Kerstmis te vieren. Want het is in Finland een oude onge schreven familiewet, dat met Kerstmis ge heel de familie thuis bijeen is. Kerstnacht is het hoogtepunt van de Joulukuup. Ge durende de kleine Kerstdagen heeft men dus reeds voldoende gelegenheid gehad om geschenken uit te deelen aan vrienden en verwanten en ook is men in -staat geweest om werken van barmhartigheid te verrich ten aan de armen 'en ongelukkigen die men onderweg tegenkomt. In Finland geeft men kleine practische schenken, zonder eenige berekening of zonder eenige ophef. Er wordt met Kerstmis zoo goed als niet ge werkt. Overal heerscht een geest van ver- hoogdo hulpvaardigheid en wederzijdsche hoogachting. WEIHNACHTEN. Geen feest is in Duitschland wel zoo innig verbonden met het gevoelsleven van het gansche volk als het Kerstfeest. „Weihnachten" beteekent voor oud en jong een tijdperk van vreugde. Overal wordt het Kerstfeest gevierd, maar niet overal op dezelfde wijze. In vele streken van het Rijk worden nog de oeroude Kerstgebruiken in eere gehouden. Zij ge ven aan de feestdagen een bijzondere wij ding. Reeds gedurende den Advent, de vier weken, welke aan het Kerstfeest voor afgaan, heerscht bijna overal een plech tige feestelijke stemming. In talrijke plaatsen en wel voornamelijk in enkele streken van Silezië, worden dan de mid- deleeuwsche „Adventsspiele" opgevoerd, i'ooneelen uit het Kerst-evangelie worden daarbij door grootere kinderen opgevoerd. Zooals in alle oude volksstukken ontbre ken ook bier naar de zuiver religieuze tooneelen, ook de kluchtige scènes niet. Zoo ziet men b.v. hoe de bedaagde Jozef die vergeefs tracht een vuurtje te stoken, hoe de herders op het veld den tijd ver drijven, hoe een dikke herbergier weigert het heilig Paar onderdak te verleenen. In verschillende deelen van Baden, Wurtem- berg en Beieren trekken gedurende de drie Donderdagen voor Kerstmis de jonge lieden des nachts door de straten en wer pen erwten, boonen of steentjes tegen de ruiten der woningen. Deze nachten noemt men de „Rooknachten". Vermoedelijk wil men hier, volgens een oud gebruik, de booze geesten verdrijven, die in de dagen voor Kerstnvs meer dan ooit werkzaam zijn. Dergelijke geesten poogt men in Zuid- Duitschland tej verdrijven met hulp van wijwater of door het teekenen van drie kruisen op de huisdeur. Demonen worden ook verdreven met geweerschoten of door het knallen met de zweep. Maar als de bevolking van de Beiersche Alpen in dèn Kerstnacht schoten lost, doet zij dit ver moedelijk alleen nog maar ter eere van den Heiland zonder daarbij te denken aan de Demonen. Een ander oud gebruik bestaat daarin, dat men in den Kerstnacht een schoen over het hoofd naar de huisdeur werpt. Valt do schoen zoo neer, dat de punt naar de deur wijst, dan zal men in het nieuwe jaar een reis- ondernemen. Voor jonge meisjes beteekent dat orakel echter, dat zij in het komende jaar het huis als bruid zullen verlaten. In het Bergland bij Glatz gaan de jonge meisjes in den Kerstnacht luisteren aan de kippenren. Als dan eerst de haan kraait krijgt de luisteraarster in het nieuwe jaar een man. Kakelt echter eerst een kip, dan zal zij een jaar lang te vergeefs wachten op een bruidegom. Hier en daar geven de boeren hun vee io den Kerstnacht een dubbele portie voer. Dat brengt geluk. Laat men in den Kerst nacht een stuk brood en een penning op tafel liggen, dan zal men in het meuwe jaar geen geld- of voedingszorgen kennen Niet alleen in de dorpen, maar oök in de steden hebben zich trouwens voor het Kerstfeest bepaalde tradities vastgewor- teld. De Berlijner zelf eet in den Kerst nacht karpers- of haringsla. als de visch hem niet te duur is. Eet men echter kar per, dan moet het er een met kuit zijn, want dat beteekent geluk. Zooa's elders spelen ook in Duitschland de gerechten een belangrijke rol bij het Kerstfeest. Tot de spijzen welke dan bij voorkeur op den disch komen, behooren, behalve karpers, ook ganzen, erwten, kool cn kren tenbrood. De etalages van de bakkerswin kels zijn gevuld met „CkrislsLoHeu'' een lang brood, gevuld met amandelen e'i ro zijnen en bestrooid met suiker, dat vroeger alleen in Saksen werd gegeten, maar ge leidelijk het geheele Rijk heeft veroverd. In verschillende streken van het Rijk wor den met Kerstmis, in de kerk en woning, kerstkribben geplaatst, die vaak niet rijk houtsnijwerk zijn getooid. In vele muse? vindt men trouwens prachtige ouderwet- sche kribben, maar ook in talrijke gezin nen is deze nabootsing van den stal van Bethlehem een erfstuk, dat in eere wordt gehouden. In de laatste jaren zijn trouwens ook weer mooie, kleurige kandelaars voor het kerstfeest in den handel gekomen. Zij dragen in ruime mate bij tot het verhoo- gen van de gezelligheid. De kandelaars hebben trouwens door de eeuwen heen hun rol gespeeld bij het Kerstfeest, terwijl de kerstboom eerst in de 15e eeuw in Duitsch land bekend werd. Op oude etsen ziet men vaak, hoe het Kerstfeest wordt gevierd. Dan ontbreekt de kerstboom, maar niet de kandelaars met de brandende kaarsen. In Oostenrijk daarentegen ligt er een veel poëtischer sfeer over de viering van het Kerstmysterie, hier vormt de kerstboom 't middelpunt van het Kerstfeest. Dagen te voren wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de schoonmaak van het huis, terwijl de kinderen op den vooravond dui zenden boomen uit het Wienerwald slepen om, wanneer de boom netjes in orde is ge bracht, hem geheel behangen met zilveren slingers, kunstmatige watten, zilveren bal len, bonbons. De inwoners van Weenen hebben ook nog de gewoonte levendig ge houden om jaarlijks den 24sten December de dooden op hun graven een klein denne- boompje 'te gaan brengen, ofwel daar kaarsen te ontsteken. KERSTMIS IN ENGELAND. Ofschoon de Engelschen een volk zijn, dat weinig zanglustig is aangelegd, toch zouden wij onmogelijk de „Waits" kunnen missen, die des avonds door de straten der mistige stad trekken en er oude kerst liederen zingen. In de buitenwijken vaq Londen zijn het meestal enkele arme jongens, die in de brievenbus het „Glory to the new bom King" het huis inzingen in afwachting van een pennq. Echter doen ook heele zangvereenigingen hun ronde door de sleden, veelal ten bate van een liefdadig doel. In den huiselijken kring wordt het feèst met veel bloemen, met hulst en dennegroen gevierd, terwijl de onvergetelijke plumpudding met rum, wat ook in ons land in de smaak begint te ko men, een der hoofdrollen van het diner uitmaakt. Des nachts komt „Santé Claus" de opgehangen kousen vullen. V •7 O)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 18