^OE LE1DSCHE COURANT^ MODEPRAATJE. De tegenwoordige mode laat al meei en meer het ideaal van natuurlijke schoonheid herleven. Nog slechts tot vóór korten tijd was het streven van vele vrouwen er zoo mannelijk moge lijk in hare kleeding uit te zien, en gaf zij daarvan niet alleen in kleeding, maar zelfs bii het kapsel blijk. Geluk kig, is de mode nu echt vrouwelijk en worden er weer rokken met strookjes en kokette hoedi*»s met struis- en andere veeren gedragen en heeft de gladde, weinirf flatteeren^e iongenck^*" plaats gemaakt voor het bekoorlijke geonduleerde kapsel, wat dan ook ge heel «n overeenstemming is met de kleeding. Hoedjes. De hoedjes zijn er voor ontworpen om coquet gedragen te worden; soms worden ze ondeugend schuin op het hoofd gezet en laten de mooi geper manente of geonduleerde kapsels zien. Bij de keuze dezer hoedjes moet ech ter wel degelijk rekening worden ge houden met kapsel, gelaat en gestalte, want ongestraft laten zich deze kleine dingen bij lange na niet door iedereen dragen. Het hangt geheel en al af van de wijze, waarop men een hoed draagt ol hij flatteert en alleen zij die onberis pelijk zittend haar hebben, kunnen de hoeden dan ook schuin op het hoofd dragen. We zien ook nog de kleine hoedjes met de miniatuur voile, niet meer de lange, ruim afhangende, waarin men bij het minst of geringste een gat constateerde, maar een zeer kort. pikant stukje tulle, dat het voordoe' heeft het kapsel in orde te houden. Nieuwe garneeringen. De dunne stoffen voor avondjapon nen worden vaak eenige malen onder elkander ingerimpeld, b.v. 4 of 5 maal aan 't schouderstuk, op 't voorpand van den rok of aan de volants. Het rijgen der lange naden vordert veel tijd, zoo dat men de spanning der naaimachine zeer los kan nemen en het in te rim pelen gedeelte op de machine naait, men heeft dan een der spanningdiaden aan te trekken en het rimpelwerk ziet er keurig gelijk uit. Kraagjes ziet men veel met ingerim- pelde kantjes afgewerkt. Een mooie garneering voor onder- kleeren is om inzetstukjes van kant op het betreffende kleedingstuk te rijgen en er daarna op te festoneeren, terwijl de onderliggende stof wordt wegge knipt. Mouwen en kraagjes. Bij het maken van avondjaponnen worden alle restjes stof zorgvuldig be waard, daar deze een buitengewoon sierlijke en goedkoope garneering voor oude zoowel als nieuwe japonnen vor men. Men kan er aardige kraagjes en manchettten van maken, door in de schuinte smalle biesjes te knippen en deze aan beide zijden om te vormen en te rijgen, waarna deze biesjes dan alle op gelijken afstand met een afsteken de kleur zijde aan elkander worden vastgehecht met kleine flanel steekjes. Een roomkleurig garnituur zal mooi staan op een zwart japonnetje, even als een garnituur, dat gedeeltelijk ge maakt wordt van biesjes zwart met turkoois blauwe zijde aan elkander tor of een koel briesje u een stevige verkoudheid bezorgen. 12. Ga naar den dokter. Als on danks goede voorzorgsmaatregelen, verkouden blijft of kou blijft vatten, raadpleeg dan uw huisdokter. Wie vaak kou vat en die niet kwijt raakt, heeft dringend geneeskundig advies noodig. ELEGANTE AVONDJAPON. Bijzonder elegante avond-japon, die gemaakt wordt van velours chiffon, crêpe satin of crêpe georgette, gecom bineerd met kant. Het bovenstuk is van kant en heeft vanaf de schouders afhangende volants over een strak aansluitende mouw; de rok heeft een ruim vallende kanten volant, terwijl op de hoogte van het middel een toef bloemen wordt gedragen. MENU VAN DE WEEK. Zondag: Koninginesoep, Duitsche biefstuk, Worteltjes, Aardappelen, Blanc, manger. Maandag: Varkenslapjes, Knol raap, Aardappelen, Tutti-frutti. Dinsdag: Runder-rollade, Andijvie, Aardappelen, Drie in de pan. Woensdag: Magere erwtensoep, Koud vleesch, Spruitjes, Aard appelen. Donderdag: Kalfsgehakt, Peer tjes, Aardappelen, Griesm. schotel. V r ij d a g: Magere erwtensoep, Schel- visch met peterseliesaus, Aard appelen. Zaterdag: Runderlapjes, Roode .kool, Aardappelen, Appelmoes. HUISHOUDELIJK ALLERLEI Tapijten. Bij de keuze van tapijten moet men vooral niet overijld te werk gaan, maar rustig zijn keuze overdenken; daar het een voorname factor vormt van den totaal indruk, die een kamer maakt. Soms ziet men bijzonder druk bewerk te kleeden, met arabesken, vierkanten, punten en streepen in veel te helle tin ten, die de oogen op den duur ver moeien. Veel rustiger doet een kamer aan, waarin een tapijt ligt met zachte kleu ren, hoewel een geheel beige kleed gauw min of meer eentonig staat, even als één tint grijs, het beste is dezo kleuren te combineeren met outS* blauw, terra, groen en zacht oranje. BIJ DE PLAATJES. (1) Zeer modern zwart rood geheel; de overslaande mantel is van zwarte diagonaalstof en heeft ondermouwen van zwart Breitschwanz, waarvan ook de kraag is. Bij dezen mantel behoort een donkerroode japon, die geome trisch gegarneerd is met dunner, soe pel Breitschwanz, evenals de onder mouwen; de rok is een weinig klok kend met diepe plooi aan de voorbaan. (2) Zwarte crêpe satin namiddag japon een ronde pas sluit om de schou ders en de heupen en wordt gegar neerd met een smalle plissée, die eveneens de pofmouw versiert. Zeer gekleede donkerbruine crêpe de chine japon, het heupstuk is het verlengde der taille en heeft van vo ren en van achteren scherpe punten, terwijl het op de heupen rond is. Het puntig toeloopende plastron en de on derkant van de mouwen maakt men van donkerbeige kant, vanaf het arms gat tot aan den elleboog valt een vo lant, die het geheel een zeer chique aanzien geeft. gehecht en gedeeltelijk van turkoois met zwarte zijde. Een japon, die den afgeloopen win ter veel gedragen is en waarvan elle boog en ondermouw leelijk dun ge worden zijn, kan boven de elleboog af geknipt worden en gemoderniseerd door een wijde ondermouw, b.v. van geruite stof; deze wordt dan ingerim peld en de bestaande mouw wordt er op gestikt; de onderkant wordt even eens gerimpeld en met 'n smal boordje afgewerkt. Knoopen en kettingen. Er is in sierknoopen grooter ver scheidenheid dan ooit te vinden; kristal, porselein, hoorn, been, metaal enz.; zelfs ziet men houten knoopen in figuren uitgesneden en beschilderd, waarbij passende halskettingen van houten kralen gedragen worden. Verder ziet men bloedkoraalknoo- pen met bijpassende ketting en oor bellen. Nog steeds worden veel groote kralen gedragen voor halskettingen, terwijl er nog een groote voorliefde bestaat voor witte en zwarte kettin gen. Alle modegrillen kunnen echter niet door iedereen slaafsch worden nage volgd, maar de goed-gekleede vrouw weet uit al het verleidelijke wat de mode haar biedt, datgene te kiezen wat bij hare persoonlijkheid past. Primaire kleuren zijn zelden rustig, en worden dan ook in den regti slechts in ultra modern ingerichte huizen toe gepast. Complementaire kleuren vor men contrasten en mogen slecht dan aangewend worden, wannee/ men een speciale tegenstelling van k'euren op het oog heeft. -o- M JERSEY BLOUSES. Aardige jersey's zijn in dezen tijd van het jaar een prettige dracht. Ze zijn warm en staan vroolijk door de aantrekkelijke kleuren. Ze behoeven niet veel te kosten en vormen met een eenvoudig rokje een modern ensemble. SMAAKVOLLE KLEUREN COMBINATIE. Wat is het grondbeginsel van artistieke harmonie? Zonder nu juist te kunnen verklaren waarom, voelen heel veel men- schen aan, welke kleuren harmoni- eeren en welke kleuren men in een kamer bijeen moet voegen. Om die reden zal het misschien nut tig zijn, om de artistieke samenstel ling van kleuren uit een technisch oogpunt te beschouwen. Aan de succesvolle samenstelling van kleuren, of zij nu het gevolg is van artistiek voelen, dan wel van wetenschappelijke samenvoeging, lig gen bepaalde regels, definitieve begin selen ten grondslag; er bestaat dus een wetenschappelijke basis van kleur-harmonie. Een kleurenplan kan volgens be paalde regels heelemaal juist zijn, en toch niet bij de omgeving passen, dus een onharmonieuse sfeer geven. Hoe mooi helder gekleurde, in het oogloopende, tooneeldecoraties ook mogen zijn, deze passen niet in onze woonkamer. Daar zijn drie fundamenteel0 kien ren, rood, blauw en groen, de z g. primaire kleuren. Het geheim van suc cesvolle kleurensamenstelling ligt hierin, dat zij deze primaire kleuren ■*ovatteT». alhoewel het niet noodzake lijk is, dat zij in hun oorspronkelijke, harde toon aanwezig behoeven te zijn. Kijkt men lang op een roode, en daarna vlug op een witte oppervlakte, dan krijgt men een flauwe weergave van hetzelfde voorwerp in groen, daar om wordt groen de complementaire kleur van de grondkleur rood genoemd. Mengt men blauw en geel dan krijgt ~»en groen, zoodat men de gevolgtrek king mag maken, dat, wanneer men naar de primaire kleur rood kijkt, een beeld van de complementaire kleur wordt opgeroepen, die weer bestaat uit een menging van twee primaire kleuren. Mengsels van twee primaire kleuren vormen de samenstellingen, oranje, groen en paars, terwijl oranje groen en paars twee aan twee gemengd, de nieuwe kleuren bruin, blauw grijs en citroen geven. In een vertrek kunnen al de bestand- deelen van een harmonisch kleurplan aanwezig zijn en toch kan de alge- meene indruk niet artistiek zijn, wan neer de schakeeringen te helder öf te dof öf de kleuren verkeerd gerang schikt zijn. ELEGANTE SWEATERS. Sweaters worden elk jaar weer in eenigszins anderen vorm gelanceerd; dit bewijst wel, dat de vrouwen van deze praktische en flatteuse kleeding- stukken nog geen afstand willen doen. De hier afgebeelde sweater is bij zonder elegant, omdat zij schijnbaar met de hand gebreid is. HOE VERKOUDHEID TE VOORKOMEN. Twaalf nuttige wenken voor iedereen. (Voor Alles Gezondheid). 1. Blijf uit de buurt van verkou den personen. Vooral tijdens een griep-epidemie is hat verstandiger, thuis te blijven, dan zich te begeven naar slecht geventileerde plaatsen, waar veel publiek bijeen is, zooals bioscopen, kerken, trams en bussen. 2. Geef uw lichaam weerstands vermogen. Eet voedzame spijzen (maar snoep niet te veel), slaap acht uur per dag, beweeg u zooveel moge lijk in zonlicht of buitenlucht en drink minstens zes glazen water per dag. 3. Hard uw huid. Door veel baden wordt de huid bestand tegen plotse linge wisselingen in temperatuur. Baad u eiken morgen in water, dat koud genoeg is om een gloeiing te ver oorzaken, nadat ge u hebt afgedroogd Als koud water u rillingen bezorgt, kunt u met lauw beginnen en de tem peratuur eiken dag iets verminderen Het afsponsen van hals, borst en rug met koud water, gevolgd door stevig afdrogen, is ook goed, doch alleen als tijd of gelegenheid voor een volledig bad u ontbreekt. Doe dit direct na het opstaan en gebruik een ruigen 6. Laat ontstoken amandelen ver wijderen. Deze werken de mond- ademhaling in de hand. Hetzelfde geldt voor slechte tanden en kiezen 7. Wasch dikwijls uw handen. Doe het minstens voor eiken maaltijd. U kunt nooit weten, waarmee ze in aanraking zijn geweest. Borstel ook uw gebit twee- of driemaal per dag. 8. Ventileer uw vertrekken. In huis of onder 't werk kan men zich beter bevinden in een vertrek waar de thermometer op 60 gr. dan op 70 gr. staat. Oververwarmde kamers ver oorzaken meer verkoudheid dan ver trekken met minder verwarming. Ook in den winter moeten ramen en deu ren minstens tweemaal per dag geheel open, om alle lucht te ververschen Is de lucht op uw werk met stof of gassen bezwangerd, neem dan de noo- dige maatregelen daartegen. Tracht elke rustpoos te benutten om zoo lang mogelijk in de buitenlucht te verkee- ren en uw longen met zuivere lucht door te spuien. 9. Slaap met open vensters. Doe het in zomer en winter. Het begrip ..frissche lucht" beteekent niet koude, maar versche lucht. 10. Houd uw voeten droog. Een reservepaar schoenen en kousen of sokken op de plaats waar u werkt is een verstandige maatregel. Trek ze aan als. een bui u heeft overvallen en uw voeten nat geworden zijn. Flink afdrogen met een ruigen handdoek, beschermt u tegen kouvatten door natte voeten. 11. Laat u geleidelijk afkoelen Als u transpireert door hitte of in spanning, kan een electrische ventila- badhanddoek voor het afdrogen. 4. Kleed u met verstand. Draag genoeg kleeding om u behagelijk te voelen. Nu veel huizen, kantoren en winkels centraal verwarmd en daar door dikwijls oververhit worden, is het beter dikke overkleeding aan te trekken als men uitgaat, dan binnens huis warme onderkleeding te dragen. Winterschoenen behooren dik gezoold te zijn en bij regenweer verdienen overschoenen aanbeveling. Wollen sokken zijn bij koud weer een ver standige en aangename dracht. 5. Adem door den neus. Op haar weg door de neuskanalen wordt de ingeademde lucht als het ware gefil terd. De longen nemén haar gezuiverd ;n ontvangst. Bij mond-ademhaling van<*t men eventueele bacteriën direct in de keel on Raadpleeg een dokter, als rfe moeilijk door den neus adem haalt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 16