CENTRALE VERWARMING SUS SANITAIRE INSTALLATIES 8EOMDSÏI1ILTE VurJiait bij LeiJsit - TelefoonSassanhsim 4532 LAND- EN TUINBOUW Stillen de hoest Maken los DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Het koude weer bracht eeni ge verbetering in de prijzen van verschillen- de producten. Het zijn echter maar weinigen die hiervan profiteeren; de aanvoer is maar matig, zooals dat in deze tijd gewoonlijk het geval is. De tuinbedrijven liggen op heden ge heel stil. Met het noodzakelijke werk wordt nog wat gewacht. Alleen de tuinders-bloem bollentrekkers krijgen spoedig weer volop werk. De kassen staan bij bijna alle trekkers vol. De eigenlijke handel begint na 1 Janu ari. Wat het dan worden zal, wordt met vree- ze afgewacht. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Voor wat werkelijk eer ste kwaliteit is zijn nog wel koopers aanwe zig, zoodra het artikel iets afwijkt brengt het zoo goed als niets op. Hyacinthen in ver schillende kleuren gingen in 1ste kwaliteit voor ƒ7,109 70. Een enkel extra partijtje ging tot 11. Narcis Paperwhite ging per do zijn voor 710 cent, Gele Margrieten 79 cent. Spaansche peper per mand 2.302.90 Tulpen per 100: 1ste soort Scharlet due 0.90 tot 1.20. Proserpine 1.301.80. Brillant Star 1.10—1.30. Duce de Berlin 1.10—1.40. Sal- vator Rose 1.401.70. King of the Yellow 3.tot 3.40. Tulpen per dozijn: Due de Berlin 1015 cent. Witte due max 914 cent Proserpine 1723 cent. Scharlet due 78 ct. Klein-bloemige Chrysanthen 2022 cent per bos. Hplst 1619 cent per K.g. Tuinbouw. De vraag voor de diverse winterproducten blijkt bij zulk weer als we de laatste dagen hebben wel te vergrooten en de prijs wordt dan iets gunstiger. Voor breek- peen was aanmerkelijk meer vraag dan vo rige week met een verhooging van prijs tot 40 pet. Dit artikel bracht nu van 3.103.75 per 100 K.G. op. Uien in de beste kwaliteit liepen van 4.205.10 per 100 K.G. Een re delijke prijs. Roode en gele kool konden nog geen hooge prijs opbrengen, van 3.104.70 per 100. Voor andijvie was veel beter vraag. De prijs was aanmerkelijk hooger, *"tot 2.50 per 100. Spruiten van 57 j>er 100 K.G. CONGESTIES, hartbeklemming, benauwd heden, angstgevoel, prikkelbaarheid <^er zenuwen, migraine, zwaarmoedigheid, sla peloosheid kunnen door het gebruik van natuurlijk „Franz-Josef" bitterwater spoe dig overwonnen worden. 11777 OEGSTGEEST. Het Crisiscomité. Dinsdagavond te 8 uur had in het „Witte Huis" een vergadering plaats van het Crisis comité Oegstgeest, die als voortzetting kan worden beschouwd van de constitueerende bijeenkomst van 17 dezer. De voorzitter, de heer H. Ch. Gooszen, deelde in de eerste plaats mede, dat het op die bijeenkomst verkozen bestuur in bestuur in zijn vergadering van Zaterdag j.l. zich ge lukkig kon prijzen Mr. L. Sprey en Mevrouw C. Timmermans-Sparnaay bereid te hebben bevonden de functies onderscheidelijk van Secretaris en Penningmeester voorhands op zich te nemen. Na eenige discussie en inlichtingen door den voorziter gegeven, werd vervolgens met algemeene stemmen vastgesteld, dat het Plaatselijk Comité zal werken in aansluiting met het Nationaal Crisiscomité, welke kwes tie in de eerste vergadering was aangehou den. Aan het Bestuur werd voorloopig een alge- heele delegatie en machtiging verleend tot regeling der verdere werkzaamheden. Nauwe verbinding en samenwerking zal worden ge zocht met ter plaatse reeds bestaande instel lingen, corporaties, vereenigingen, ten einde, waar noodig, tot een doeltreffende hulpver leening te geraken. TER-AAR. Een pretlge manier om „goed te doen". Het bestuur van de Lidwinavereeniging zal dit jaar, om nog meer te voorzien in de nooden van vele menschen, een uitvoering geven. De Tooneelclub, die gevormd is door eenige dames van de Naaikrans. zal dit jaar voor het voetlicht brengen „Weerge vonden", een drama in 3 betfrijven, en voorts een zangblijspel „De Ontevreden Wasoh vrouw". Dus, Parochianen, een genotvolle avond wacht U, terwijl U door het bezoeken van deze uitvoering een daad van naastenliefde stelt. De entreeprijs is zoo laag mogelijk ge steld, terwijl de opbrengst geheel ten goede komt aan de Lidwinavereeniging, van wie wij weten dat zij haar geld zoo mooi be steed. We hopeny dat 2e Kerstdag en Zondag 3 Januari de dames van de Naaikrans haar tooneel talen ten zullen ten toon spreiden voor tjokvolle zalen! GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Woensdag 23 Decem ber 1931 des voormiddags te 10 uur. Tegen woordig alle raadsleden. Voorzitter de Bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige en voorlaatste zit ting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Een adres van B. en W. van Wehl om adhaesie te betuigen aan een aan de Konin gin ingezonden adres om te geraken tot een afzonderlijk Ministerie van Landbouw wordt voor kennisgeving aangenomen. Het bonnenstelset. Ingekomen is een adres van de besturen van den R. K. Landarbeidersbond St. Deus dedit en van den Ned. Christ. Landarbei dersbond met verzoek om de geldwaardige bons, die vanwege de Gemeente als steun aan de .werkeloozen worden verstrekt en alleen gelden voor de Noordwijkerhoutsche winkeliers ook te doen gelden voor die coö peraties, waarvan Noord wijkerhoutsche werkeloozen lid zijn. Bij het adres is een memorie van toelichting. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstel len aan dit verzoek te voldoen. De heer de Klerk is verwonderd over de houding van B. en W. De regeling is nog pas op voordracht van B. en W. vast gesteld. De voorzitter zegt, dat de heer de Klerk zeer goéd weet, dat ter zake door B. en W. steeds een zeer neutraal standpunt hebben ingenomen. Het bonnenstelsel is m de re geling gekomen, niet op initiatief van B. eu W. maar op aandrang van den Raad, in een vroegere vergadering ter kennis van B. en W. gebracht. Nu blijkt, dat de arbeiders organisaties overwegende bezwaren tegen deze regeling hebben, is er voor B. en W. geen enkele aanleiding om niet aan die be zwaren tegemoet te komen. De steun der Gemeente wordt tot een minimum beperkt om in de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien. Het is rede lijk, dat de menschen het ontvangen geid kunnen besteden zooals hun dit het best en voordeehgst voorkomt. Bovendien schijnen de coöperaties, evengoed als diverse Noord- wijkerhoutsche winkeliers, crediet gegeven te hebben. Men kan over het optreden der coöperaties oordeelen, zoo men wil, doch men zal moeten toegeven, dat zij prijsnivel- leerend werken en als zoodanig een goede strekking hebben. De heer de Klerk kan zich met de be schouwingen van den voorzitter niet ver eenigen. Spreker meent, dat de winkeliers wel goed zijn om mede te betalen aan aller lei lasten, doch dat zij worden uitgesloteu als er eenig voordeel zij het dan ook een klein voordeel te bedingen valt. Men moet niet vergeten, dat alleen de toeslag op de uitkeering in bons wordt verstrekt. Met 2/3 van hetgeen de menschen ontvan gen kunnen zij doen,- wat zij willen. De voorzitter informeert of het waar is, wat gezegd wordt, dat de winkeliers onder ling zijn afgesproken, dat op bons geen geld wordt teruggegeven, zoodat zij ten volle moeten worden besteedt. De heer de Klerk zegt, dat hier niets van aan is. Wel heeft spreker gehoord, dat er iemand is, die de bons tegen verminderden prijs opkoopt. Zelfs zeide een vrouw tot spreker, dat zij blij was, dat er bons wa ren, want dan wist zij zeker, dat zij ze kreeg. De heer van der Klauw zegt, dat dit wel een uitzondering zal zijn. De heeren J. W. van Par era en L. M. van Noort meenen dat het bonnenstelsel moet blijven gehandhaafd. De heer van der Klauw is een tegenge stelde meening toegedaan. Spreker is van oorueel, dat de winkeliers door het bonnenstelsel zichzelf zullen be- nadeelen. Ook is er kans, dat de menscnen die bij de ooöperatie zijn aangesloten, hun kerstgave van 3.50 zullen missen. Het voorstel van B. en W. om aan bet verlangen der organisaties te voldoen wordt hierna verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Th. v. Gijlsw:jk, C. v. d. Klauw, J. Passchier en de beide wethouders. Tegen stemden de heeren J. v. d. Berg, Veruegaal, L. M. v. Noort, W. Th. Lange- veld, Jhr. J. H. Gevers, J. VV. v. Rare.a, E. Uostdam Jac.zn., N. H. de Klerk en J. Geerlings. Ingekomen is een voorstel van den heer W. Th. Langeveld om de bijdragen voor pensioen der gemeente-ambtenaren te bren gen op 5ya pet. voor het eigen pensioen en 3 pet. voor het weduwen- eu weezenpen- aioen. De voorzitter zegt, dat dit voorstel he den niet kan worden benandeld. Dab is in strijd zoowel met het Reglement van orde als met de ambtenarenwet 1919. Na ampele discussie wordt besloten een perceel 'grond langs de Leidscne Vaart te verkoopen aan J. P. v. d. Berg voor 1.50 per M2. 'legen dit voorstel stemde de heer W. Th. Langeveld. De gemeentelijke vergoeding per leerling aan üe besturen der Bijzondere scholen, ingevolge art. 101 aer L. ü.-wet 1920 wordt bepaald voor 1927 op 16.22 en voor 1928 op ƒ8.93. De rekening.en de balans van het grond bedrijf over 1930 worden vastgesield op een voor inkomsten en uitgaaf gelijkstaand cijfer van den gewonen dienst op ƒ3917.82 en van den kapitaaldienst op 15120.36. De gemeenterekening. Aan de orde komt thans de gemeentere kening, dienst 1930. De-gemeenterekening is onderzocht door de heeren L. M. v. Noort, jhr. J. H. Gevers en J. W. van Parera, als commissie daar toe door den Raad benoemd. Namens deze Commissie wordt door den heer L. M. v. Noort rapport uitgebracht. De oonimissie vindt do uitgave van 380.67 voor reis- en verblijfkosten wel wat naar den hoogen kant en is van oor deel, dat op deze uitgaven wel bezuinigd kan worden. De voorzitter zegt, dat de Raadhuisbouw ter zake bijzondere uitgaven heeft medege bracht. Spreker is het inbusschen met de commissie eens dat ter zake in den tegen- woordigen tijd soberheid gewenscht is en I zal daarnaar streven. Ten aanzien van de straatverlichting merkt de commissie het volgende op: „In het Dorp 55 lampen zijn vernieuwd, terwij} in de Zilk niet minder dan 47 nieu we lampen moesten worden aangebracht. Aan C. v. Dam werd terzake betaald 115.35 welk bedrag met 13.60 moet wor den verminderd wegens algeheele schoon maak der lantaarns in het Dorp. Deze 55 lampen hebben in totaal 101.75 of per stuk f.85 gekost, iu De Zilk hebben 47 lampeu 105.45 gekost of ongeveer 2.26 per stuk. Opvallend groot is het aantal lampen, dat stuk is gegaan in De Zilk. Het komt ons onverklaarbaar voor. In het Dorp is hot aantal straatlantaarns yeel groot-er dan in De Zilk. Gaarne verneemt de oommissie hoeveel straatlantaarns er zijn in De Zilk en hoe veel in het Dorp". De voorzitter antwoordt, dat er in het Dorp 72 en in de Zilk 29 straatlantaarns ziju. Dat in de Zilk de straatverlichting veel en veel uuurder uitkomt dan in bet Dorp, is aan B. en VV. bekeud. Reeds sne den jaar bij de begrooting hebben B. eu W. de aanaaclit daarop gevestigd. B. en VV. hebben destijds overleg gepleegd met de lichtfabrieken te Leiden, doch die konden geen afuoende verklaring geven. Mogelijk is de oorzaak gelegén in het verschil m stroomsterkte, maar ais dat zoo is, is er toch mets aan te veranderen. Voor ©enigen tijd zijn B. en VV. in contact gekomen met een firma die Antivibration-lampou in don handel brengt. Met dezo lampen wordt thans een proel genomen. De commissie merkt voorts op, dat de openbare werken 33531.19 kosten. Bij eeu zoo belangrijke post acut de oommissie ge wenscht, aai B. en VV. door een commissie van bijstand worden terzijde gestaan. De voorzitter zegt, dat men het cijfer van 33531.19 op zyn juiste waarde moet schat ten. Als men uit cijfer ontleedt, komt tnon tot de conclusie, dat daarin is begrepen een bedrag van J 8U3U aan renten, J 10490 aan aflossing en 7276 kan salarissen, zoo dat men 7685 overhoudt wat wordt be taald aau materiaal en losse werklieden. De vraag is of daar nog een commissie voor noouig is. B. en W. zullen binnenkort ko* meu met een voorstel omtrent de verand^-. ring van het wegdek van den Langevelder- weg. Wil men aan een oommissie ad hoe benoemen, dan heeft spreker daar vrede mee. De heer Geerlings vindt een oommissie wel gewenscht, als raadsleden lid der oom missie zijn, houden zij van zelf meer toe zicht op de wegen. De voorzitter zegt, dat als men de zaak zoo opvat, hij zich met een commissie wel kan vereenigen. B. en VV. zullen deze aan gelegenheid echter vooHoopig even w be raad houden. Beweringen. De heer van Parera lanceert nu oen aan tal opmerkingen aan het adres van B. en VV. De voorzitter zegt, dat deze opmerkingen feitelijk ene beschuldiging inhouden aan het adres van don gemeente-opzichter. De neer van Parera zegt, dat hij het niet heeft over den gemeente-opzichter maar over den betrokken post. De voorzitter zegt, dat hij van de bewe ringen van den heer van Parera geen notitie zal nemen, tenzij deze beohoriijk op schrift worden gesteld. 11 De heeren L. M. vj.n Noort en jhr. J. H. Gevers, verklaren, uat hetgeen de heer van Parera beweert voor zyn eigen rekening is. De opmerkingen van den heer van Pa rera staan los van het door de commissie ingezonden rapport. Hunnerzijds bestaat er geen behoefte aan, dat een commissie wordt ingesteld, die een onderzoek in ste't naar hetgeen de heer van Parera beweert. Wel achten Zij een commissie voor de toe komst gewenscht. Verder maakt de commissie aanmerking op den post Geineentereiniging. Speciaal is de commissie van oorueel, dat de post 1131.25 voor de afvoer van vuilnis per scnuit zeer noog is. L/e vuuiziuei ucaamt dit ten volle, doch de vraag is, nue krijgen we nier bezuini ging. ntiu üneiai jaren is deze aangCiegen- heiu onoerzoent eu de tonus gevoigucn weg ais uo beste besououwu. nocu de oinstaau-goeden kuuncu zicu wijzigen en B. eu v*. zuneu opuieuw overwegen oi eeu andeer oplossing megenjk is. in ei* geval, zal uet ieit, uat tuuiis ue lusp'laats aau z-iet ijrijzeu-uiug is u^geneveu ©en aanmer- kenjke besparing brengen. L»e gemeen te.e^eimio Uienst 1930 wordt daarna vastgesueid ge»one ütenst oatvaug- St/eu J llo.».wi.i9, Uitgaven J lUö.uoU.i.3, ai- zoo met een baug saiuo van j ö.'iuz.öo, ka- piiaaloienst out^aiigateu J z4lil.3U, Uitga ven j iio.bdJ.z3, amuo met ecu iidueewg saluu van J i.u.-i-i-i.un, zm*s met iu tegcu 1 Siöai, uiO van uea neer van l-'arera, ter wijl ue tuiuuuueis uveioenkonisi.ig de wet Zicu vau stemming onuneiuuu. ie circa lz uur worut ue veiguuenag door den vooiznier gescnorst om in den namiddag te woiden hervat. UIT VERGEELDE BLADEN Een ijselijk ongeluk en een kranige jongen. Ruim honderd jaren geleden werden de anders zoo rustige Groenestegen door het volgende voorval in rep en roer gebraoht. De ruim zeven-jarige Petronella Fran ken, welke met baar moeder bij haren Grootvader P. van Spaan inwoonde aan de Groenesteeg, nabij de Heerengracht, al hier, had het ongeluk om in een put te vallen, welke ziob gelijkvloers in de achter keuken van bedoeld huis bevond, en uit welke welput de Grootmoeder een oogen- blik te voren nog een aker (emmer) water had geschept, en welke zij blijkbaar onna denkend niet weer had afgedekt. De Groot moeder, nog in de directe omtrek vertoe vende, bemerkte gelukkig dadelijk dit on geval, en riep in hevige ontsteltenis, hare dochter, de Moeder van het kind, die m het voorhuis werkzaam was, en ook haar man, die beidén op het gegil der Groot moeder ter hulp snelden, doch zonder fei telijk eenige hulp te kunuen bieden. In dien uitersten nood riep men ook de buren ie, terwijl van alle kanten menschen toe scho ten, teneinde, zoo mogelijk het ougelukki- ge kind te redden. Doch allo pogingen daar toe bleven vruchteloos, ofschoon men aan vankelijk met een lange lat en daarna door het laten zakken van een touw getracht had het meisje tegemoet te komen. Helaas alie pogingen faalden en men had van het kind zelf nog niet de minste beweging ge hoord of gezien. Tot het kind, de grootte van het gevaar blijkbaar opeens beseffende op deerniswaardige en hartverscheurende wijze om hulp begon te roepen. Vreeselijk! liu dezen benauwenden toestand, en aan het toppunt harer angst roept de Moeder in vertwijfeling uit: „Mijn God is er dan niemand die mijn kind redden kan". üp deze uitroep treedt een jongen van 14 jaar naar voren, welke zooeven van het geval had vernomen, en daarop ook het huis is bmnengeloopen, roepende: ik zal het kind redden, en zich in een oogenblik van bovenkJeereu ontdoende eu de omstan ders aanmoedigend om hem aan het touw te binden verdwijnt hij door de nauwe opening welke slechts 14 duim (36 c.M.) be draagt. Onder de armen vastgebonden, laat men den jongen geleidelijk zakken, doch welko diepte ae put had of welke omtrek van on deren, was aan niemand der omstanders bekend. Na zoo geruimen tijd boven liet water in de diepte te hebben gehangen en nog niets van het kind ontdekkende, roept hij, dat men het touw nog meer moet vie ren, zoodat hij daardoor tot over het mid den in het ijskoud water kwam, tot hij eiu- delijk het kind bespeurd, moeite doend om hem te grijpen; na eenige oogenblikken en na herhaalde pogingen h^d hij de drenke ling te pakken, en roept nu luidkeels naar boven dat men hem zoude ophalen, het geen met de noodige omziohtigheid muet gebeuren. Hij had het geluk gehad het hoofd van het kind te vatten, en toen zijn beenen kruiselings om haar hals geslageu, daarna had hij met zijn eene hand bet armpje, hetwelk zij opgestoken had weten te grijpen. In deze uiterst beperkte ruimte en benauwende toestand heeft hij kans ge zien, het meisje zoolang vast te houden tot dat hij even boven den rand van de put was opgetrokken en enkele omstanders, voorover op den grond liggende, nu de ge legenheid kregen het kind over te nemen. Het meisje was van doorgestane koude ge heel verstijfd en de jongen tot aan den hals doornat. Door Gods zegen, en door het tot- dienen van gepaste middelen herstelde- de geredde volkomen. Het was bijna niet denkbaar, dat dusda nige edelmoedige daad onopgemerkt zou kunnen worden voorbijgaan en zoo is het dan gebeurd dat het Leidsche Departement tot nut van 't Algemeen zich van dezo hel dendaad een raport deed «a^mstellen waarop in een vergadering van Departe mentsleden werd besloten: a. Dat Heimanus Rietbergen, door liet redden van Petronella Maria Franken, uit een put zioh zeer verdienstelijk heeft ge maakt. 2e. Dat het Departement zijne goedkeu ring over deze edelmoedige daad, met een geschenk zal aan den dag leggen. 3e. Machtigt eene Commissie, daartoe reeds ingesteld, om dit besluit op waardi ge wijze ten uitvoer te leggen. Dit prijzenswaardig voornemen werd Jan ook spoedig ten uitvoer gebraoht, door een feestvergadering daartoe expresselijk bij eengeroepen en welke werd gehouden in de zaal vau 't Gewezen genootschap „Kunst wordt door arbeid verkregen" in het bijzijn van Leden en Begunstigers van het De partement en een aanzienlijke schaar ge- noodigden en de kinderen van de School van genoemde instelling. De voorzitter van het Nut 3. C., de heer C. van der Reijden, hield eene voor deze gelegenheid schoone en zeer toepasselijke redevoering over do Vreugde. Daarna overhandigde hij met oen zoowel sierlijke als hartelijke aanspraak, aan don verdienstelijken en bij deze gele genheid zeer aangedane jongen een zilve- rei tabaksdoos (Zou deze tabaksboos uog bestaan?) op welker deksel het volgende zes regelig vaersje gesneden was: C. Rietbergen, zoudt Ge uw deugd, door zilver zien beloonen. Zou 't Leidsch Departement „Tot nut van 't Algemeen" De redding van een kind met dit geschenk beloonen? 't Erkent uw eed Ie daad, maar loont haar niet, o neen! De zaligheid der deugd, Schenkt ons het ruimst genot Uw loon zij in uw hart, bij bra vennen bij God. Nadat voorts, eerder genoemde voorzit ter, het geredde kind en derzelver Moeder, welke hier ook aanwezig waren met ge paste woorden had toegesproken, eindigde hij met Rietbergen, den kinderen ten voor beeld te stellen. Aldus het verhaal volgens de Leidsche Courant van Dec. 1807 over het voorval, dat zooveel consternatie in de Groeuesteeg teweegbracht. L. V. EXPORT VAN ZUIVELPRODUCTEN. Boterprijs in binnen- en buitenland. De Alg. Ned. Zuivelbond hield gisteren middag te Amsterdam een algemeene ver gadering onder leiding van dr. F. E. Poebhuma. Deze hqette in het bijzonder welkom den heer Joustra, Rijkslandbouw- oonsuient te Berlijn. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deed verschillende mededeelingen ojn. over de prijzen der producten. De prijzen van alle zuivelproducten heb ben gedurende het geheele jaar vrij be langrijk beneden die van het vorige jaar gelegen. De koersdaling van het pond" sterling heeft aan verschillende exporteurs van zui velproducten gevoelige verliezen bezorgd. Van ernstiger en meer blijvend karakter dan deze directe verliezen, is de»koersda ling van het geld in Denemarken, waardoor dit land vooral op de wereld-botermarkt een gevoelige concurrent geworden is, daar het bij den huidigen stand van de kroou ongeveer 30 procent lager kan aanbieden dan wij. Wat er verder in Engeland op het ge bied van invoerrechten ten aanzien oruer producten zal gebeuren, moet nog worden afgewacht, maar ook in dat land staat niet .veel goeds te wachten. De contingenteering in Frankrijk is de ergste maatregel voor onzen exsport, dien men tot nog toe van buitenlandsche zijde getroffen heeft. Zooals bekend, heeft er reeds een twoc- tal conferenties met vertegenwoordigers der Fransche regeering plaats gehad om te trachten tot een voor ons laqd gunstiger regeling te komen. Er is eenige hoop, Jat de contiugenteeringsmaatregelen na 1 Ja nuari a.s. te onzen gunste zullen worden gewijzigd. In verband met de buitengewone facto ren welke den laatsten tijd invloed uitoefe nen op den internationalen boterprijs waardoor deze meer gedrukt wordt Jan ouder meer normale omstandigheden het geval zou zijn, heeft de binnenlandsohe markt, mede door het toenemende gebruik, de neiging om in sommige weken vrij aanzienlijk hooger te ligegn dan de bui tenlandsche. Dit veroorzaakt groote moei lijkheden voor de bedrijven, die in hoofd zaak op export zijn aangewezen, waartoe n.l. de coöp. verkoopvereenigingen behoo- ren. Om deze moeilijkheden te ontgaan, hebben verkoopvereenigingen getracht, de binnenlandsche markt te drukken door het doen van aanbiedingen tegen internationa len prijs. Hierdoor wordt echter afstand gedaan van de mogelijkheid om van den hoogeren binnenlandsehen prijs te profi- MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooien 20 «n 30 ct. Bij Apoth. en Drogiilen teeren. Dit is tegen liet belang der boeren, die toch al tegen eén veel te lagen prijs moeten produceoren, zoodat uitgezien moet worden naar een middel om dit te voor komen. Dit middel is te vinden door het betalen van een toeslag op den export. Hot geld hiertoe kan gevonden worden in een omslag over alle geproduceerde boter, zoo dat in dezen samenwerking van alle boter- produoenten noodig is, zal men een derge lijke regeling zonder régeeringshulp ku:i- nentreffen. Hiertoe, zijn thans- besprekingen over dit onaerwerp in alle aangesloten bonden ge houden, met het resultaat, dat overal in principe besloten is aan de tot stand ko ming ©ener zoodanige regeling mede te. werken. Zal deze regeling eohter effect hebben en uitvoerbaar zijn, dan dienen ook de particuliere zuivelfabrieken hieraan mede te werken. Ook uit andere hoofde bestaat thans de wenschelijkheid eener samonwerking jn crisisverband met de andere op zuivelge bied werkeudo organisaties, waartoe wij de V.V.Z.M. en de B. v. K. rekqnen. Het bestuur heeft daartoe besprekingen ge-* voerd met de besturen der beide genoem de organisaties. Deze besprekingen hebben voorloopig tot eeu gunstig resultaat geleid. Het bestuur ziet deze samenwerking m de oprichting van een crisiszuivel-bureau, waarvan de drie genoemde verèehigingen lid. zullen zijn en waaronder regelingen, zooals ten aanzien van den boterprijs en de contingenteering van den export kun nen woroen uitgevoerd, met medewerking van eventueele andere groepen van belang hebbenden bij een of ander onderdeel. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werd herkozen prof. B. van den Burg tz Wageningen. In behandeling kwam daarna de samen werking der zuivelfabrieken onderliug. Men moe.t met de andere bonden komen tot een crisis-verband. Deze maatregelen zullen gesteund moeten worden door de Regie ring. Er moet voorts komen een centraal punt waaruit gehandeld moet worden in crisisverband.. De Bond van Kaasprodu- oenten en de Bond van particuliere fabrie ken hebben daartoe reeds besloten en door den F.N.Z. zullen drie afgevaardigden be noemd worden. Na een korte discussie werd het voorstel aangenomen. 1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11