HEERENBAAI GEMENGDE BERICHTEN UIT DE OMGEVING ACHTER EEN MASKER DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ONGELUKKEN. Door een molenwiek getroffen. In Klimmen bij Heerlen heeft een 65- jarige man een klap tegen het hoofd ge kregen van een molenwiek. Hij was bijna onmiddellijk dood. Knaapje doodgereden. Bij den rijksweg Sittard—Heerlen te Do „Msb." verneemt, dat ook reeds B. onder een auto. Tn deerniswekkenden toestand werd het jongetje naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, waar het ecnige uren later overleed. HET DRAMA TE OPENDE. De toestand van het meisje vooruitgaande. De „Msb." verneemt, dat ook reeds Zondagavond de dader Tuziek bad gehad met 't meisje, waarop hij thans een moord aanslag pleegde. De politie zag zich toen genoodzaakt den man voor dien nacht in arrest te houden. Maandag heeft hij zich daarna van een revolver met 50 patronen De toestand van het meisje, dat in het Academisch Ziekenhuis te Groningen wordt verpleegd, is thans vooruitgaande. VINDINGRIJKE SMOKKELAARS. Doorgezaagde biervaten. De Duitsche beambten aan de Nederland- sche grens zijn weer een zeldzaam geraffi neerd smokkelbedrijf op het spoor geko men. Uit het voorloopige onderzoek, dat nog in vele richtingen wordt voortgezet, is n.l. gebleken, dat in hoofdzaak tabak tusschen Herzogearath en Kohlsoheid, de grens langs en voorbij Kerkrade, werd in gevoerd. De smokkelaars gingen listig te werk. Zij zaagden hiervaten van de Maui- zer Aktienbiauerei in het midden door en legden een ijzeren band over de breuk. Van uit Aken weiden de vaten per auto naar oe plaats van bestemming gebracht. In net grenskantoor Pannesheide, (gelegen naa-«t het Hollandsohe kantoor JJleyerheide) kre gen de smokkelaars een transportbewys, dat de vaten, zooals gedeclareerd, met bier gevuld waren. Tusschen de kantoren Pannesheide en Strasz werden de vaten uit elkaar geno men en met smokkelwaren, meestal tabak, gevuld. Aan het kantoor te Strasz toonden de brouwersknechts het transportbewij6 van Pannesheide. De beambten koesterden geen argwaan en de smokkelwaar in de vaten werd daarna van het grensstation Herzogenrath naar Hamburg per trein ver zonden. Hier woonden natuurlijk handlan gers. De ledige vaten kwamen weer terecht aan het! station Aken-West. Ze maakten andermaal de reis over Pannesheide langs de Nederlandsohe (Kerkraadsche) grens, werden weer gevuld op dezelfde wjjze en via Herzogenrath per trein naar Hamburg geëxpedieerd. In de goederenloods te Herzogenrath konden nog 4 vaten, elk met een inhoud van 100 120 Liter, in beslag genomen wor den. Elke zending „bier" naar Hamburg bestond uit minstens 10 vaten. Deze geraf fineerde smokkelhandel moet al geruimen tij-1. duren. Het hoofd der bende wopnt vermoedelijk in de grensgemeente Herzogenrath. Diefstal van effecten. Gistermorgen heeft een persoon, die zich uitgaf voor belastingambtenaar, uit een perceel in de Van Woustraat te Am sterdam een geldkistje met inhoud ter waarde van 2500 gestolen. Onder meer zijn 4 certificaten der Union Shell Oil gestolen. Deze dragen de nummers 6405, 29155, 29156 en 37766. Voorts is een aandeel f 1000 van de Rotterdamsche Bankvereeniging ont vreemd met het nummer 155510. De commissaris van politie 5de sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en in beslagneming van deze papieren. IK BLIJF ZE ROOKEN jetuvaMM. U koopt (zonder prijrverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baal, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van D-E Echte Friesche Heeren-Baai De rooktabak bij uitnemendheid I Reeds na de eerste pijjx is het oordeel van lederen rooker.Ik blijf ze rookenAJIeen om de kwaliteit I" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per Va pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft U wolken van genot. FELLE SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. In het ft.s. Oostkerk. Gisteravond omstreeks kwart voor 12 is brand uitgebroken in het s.s. Oostkerk vin de Holland-Oosb-Aziëlijn, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, voor de loodsen der Holland-Amerikalijn. Terwijl men bezig was met lossen, we'd het vuur ontdekt in ruim I, geladen met copra, sojaboonen, grondnoten en bussen lijnolie. De brand woedde onmiddellijk zeer fel,' zoodat de brandweer met groot ma teriaal ter plaatse is verschenen. De Aziatische opvarenden, die hun logies vooruit hebben naast het luikhoofd, begon nen, zoodra het vuur ontdekt werd, in groo- te haast hun hebben en houden in veilig heid te brengen. Met dekens, jassen, plun- jeaakken en koffertjes, met borden en scha len en rieten mandjes kwamen zij aandra gen en legden alles neer in de midscheeps. In dien tusschentijd had personeel van de Holland-Amerikalijn 3 slangen uitgelegd op de terreinleiding. Langs bakboordzijde wer den deze slangen naar het dek van het voorschip geheschen en vandaar werd wa ter in de vuurzee gespoten. De luiken la gen open, zoodat men van het dek af vrij gemakkelijk blusschen kon, zij het dan ook, dat. men meer en jneer in een verstikken- den rook kwam te staan. Weldra arriveerden meerdere slangen wagens. Het resultaat was in 't begin zeer ge ring. Het had er veel van, alsof de brand zich eerder uitbreidde, dan dat hij vermin derde. Als men over den rand van het. laad-, hoofd keek, zag men diep onder zich een groote vuurpoel. Rozeroode en gele vlam men laaiden overal. Onder 't geweld van het water week het vuur op de eene plaats iets terug, om echter elders des te heviger weer op te laaien. Boven het geloei van de vlammen uit klonk af en toe het doffe knallen van een springend vat olie. De keeren, dat het vuur naar boven sloeg, werden echter na eenigen tijd minder en allengs werden de tusschenpoozen grooter. Maar daarmee kon nog niet worden ge zegd, dat,de brand gebluscht was. Nog steeds woedde diep in het schip het vuur voort en men veronderstelde, dat men hot niet pit zou krijgen, voordat het geheele i»n- derruiin onder water zou zijn gezet. Tn ruiiii II werd voortdurend toezicht ge-houden, om te zien of de brand niet tot daar doordrong. Om kwart vöor drié was het gevaar, dat de brand naar ruim II zou overslaan ge weken. Niettemin moest men in dat ruim de lading zoodanig verstouwen, dat het tusschenschot vrij kwam te liggen. Daarna heeft men dit tusschenschot voortdurend natgehouden. In ruim I woedde het vuur nog steeds zeer fel. De vlammen sloegen boven het ruim uit en de zijkanten van het schip stonden weldra roodgloeiend. Steeds meer materiaal van de brandweer werd aangevoerd. Er waren 4 drijvende spuiten en 2 stoomspuiten, beuevens een aantal slangen wagens. In totaal werd er met een 30-tal stralen water gegeven. Bo vendien werden de ballastpompen van boord in werking gesteld, met welke pom pen 130 ton water per uur in het ruim wordt gespoten. De bedoeling is, dat ruim geheel onder water te zetten, hetgeen echter nog wel tot in de ochtenduren zal duren. Daar er zich veel rook ontwikkelde moes ten de spuitgasten met rookmaskers wer ken. Het lossen in het achterruim ging on danks den brand door. De bemanning die voor een gedeelte bestaat uit kleurlingen, wier logies vlak bij het brandende ruim is gelegen, hadden dadelijk bij het uitbreken van den brand hun hutten moeten verlaten met medeneming van hunne bezittingen. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdman Keeman. De lichterschepen, die langszij lagen moesten worden weggehaald, terwijl boven dien een sleepboot was opgecommandeerd, om, indien noodig, het schip van den wal weg te sleepen. Toen er geruimen tijd met zooveel capa citeit water in het ruim was gespoten nam de vuurgloed iets af, zoodat het schip n'.et behoefde te worden verhaald. De moeilijk heid bij het blusschen was, dat het dek, waarop de spuitgasten stonden, warm be gon te loopen. Onmiddellijk werden toen een aantal stralen zoo gelegd, dat men de ijzeren platen koel kon houden. De lading, waarin de brand woedde, was hoofdzakelijk bestemd voor Hamburg en was afkomstig uit Oost-Azië. De schade aan het schip toegebracht zal waarschijnlijk aanzienlijk zijn, daar de platen in het voorschip door de hitte ont zet en uitgezet zijn. Tegen drie uur werd het blusschingswerk nog met volle kracht voortgezet. Notaris gearresteerd. Dinsdag is te Amsterdam gearresteerd een notaris, die zich aan verschillende de licten heeft schuldig gemaakt. De man is voorloopig op het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en zal heden ter beschikking worden ge steld van de justitie. Een bericht, dat deze notaris verduiste ringen zou hebben gepleegd ten nadeeie van zijn cliënten, werd van officieele zijde tegengesproken, aldus bericht de „Msb.". Men kon echter gisterenavond geen nadere mededeelingen doen omtrent de vergrijpen waarvoor de notaris zich zal hebben te ver antwoorden. Als ambtenaar van het O. M. treedt in deze zaak op, mr. van Dullemen. Waarschuwing. In het Alg. Politieblad waarschuwt de brigaue-command&nt der Rijksveldwac'ot te Wouw namens den Officier van Justitie te Breda tegen A. J. F. Schaap, directeur van het Instituut voor Muziek-Theorie ie Arnhem, Utrechtsoheweg no. 54. Deze per soon reist het land af tot het aanwinnen van cursisten, zegt propagandist te zijn voor dat instituut en noemt zioh gewoon lijk Brenner. Hij bezoekt veelal R, K.. gees telijken, kloosters en onderwijzeressen en 18 indringerig. Hij verzoekt den personen, die hij bezoekt, op een soort briefkaart naam en adres te plaatsen, waardoor deze personen zich verbinden voor een zekeren tijd aan dien cursus deel te nemen, vaak zonder dat zy dit begrijpen of willen. Hij heeft in een klooster voorgegeven door het moederhuis te zijn gezonden, hetgeen on waar is gebleken. Het is dus raadzaam, al vorens tot het teekenen van zulk een kaart of tot het daarop plaatsen van naam en adres over te gaan, eerst goed te infor- meeren, wat met een en ander wordt be doeld. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig op Dinsdag 29 December van 112.30 uur tot aan Katwijk wegens het schieten met geschut en op Woensdag 30 December van 9.302.30 tot aan het Wassenaarsche slag wegens het schieten met mitrailleurs. HILLEGOM. Tuin bouw cursus. De leerlingen der Tuin- bouwcursussen te Hillegom en Lisse blaakten gisteren onder leiding van den Ueraar W. A. van der Wal te Hillegom een excursie naar het bloemencentrum Aalsmeer. ZIJ bezochten de snijbloemen en potplantenveiliag der Cen trale Aalsmeersche veiling, waar vooral de zer dagen een indruk kan wordea verkregen, wat de Aalsmeersche kweekert omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar presteeren. Daarna werd de Seringentrekkerij van dc firma Al- derdes bekeken, alsmede de vormculturen der firma Helverda, waar 700 roedeo tuingrond in één complex als rozenkas onder glas is ge bracht. Langs den Uiterweg werd nog een kijkje genomen in de Begonia-kweekerijen van den heer D. Baardse en het pottenbedrijf van de firma's Eveleens en Spaargaren. 's Middags keerden de cursisten zeer vol daan huiswaarts: het was een leerzame en nuttige tocht. LISSE. Besmetteelijke Ziekten. In de week van 13 ot en met 19 December 1931 zijn binnen deze gemeente 3 gevallen van diphterie ge constateerd. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselijken correspondent der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemideling staan in totaal 339 werkzoekende personen ingeschreven. t,w. 272 landarbeiders; 17 timmerlieden; 7 metse laars, 9 schilders, 5 chauffeurs, 3 kantoorbe dienden, 7 metselaars, 9 schilders, 5 chauf feurs, 2 stoffeerders, 8 schippers, 2 fabrieks arbeiders, 1 machinist, 1 scheepstimmerman, 2 loodgieters, 1 smid en 1 slagersknecht. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlage van de N.V. Nederlandsche Petroleum Mij. „Purfina" te Rotterdam, om vergunning, ingevolge de Hinderwet, tot het oprichten van een onder- grondscbe benzinebewaarplaats met boven- grondsche aftapinrichting op Het perceel plaatselijk gemerkt Kanaalstraat nos. 103 107, kadastraal bekend gemeente Lisse in sec tie D. 1678. Op Woensdag, den 6den Januari 1932, des namiddags om 3 uur, bestaat er ten gemeen- tebuize, alhier, de gelegenheid hiertegen be zwaren in te brengen. SASSENHEIM. Bloemententoonsteling. Gistermiddag 2 uur werd in het gebouw „Bloemlust" alhier de jaarlijksche Kersttentoonstelling geopend van gebroeide bolgewassen. Verschillende fir ma's hebben door rijk gevarieerde inzendin gen deze tentoonsteling als altijd groote aan trekkelijkheid gegeven. Tweede Kerstdag zal de tentoonsteling ook geopend zijn. Wij kun nen iederen bloemenliefhebber raden eens. een kijkje te gaan nemen. Het zal een genot zijn in deze wintersche dagen zooveel lente- weelde bijeen te zien. Consultatiebureau. Het Consultatiebu reau voor zuigelingenvoeding zal met ingang van Woensdag 30 December a.s. voorloopig gehouden worden in het nieuwe Vereeni- gingsgebouw van de Herv. Kerk. Uitkeering Kindertoeslagfonds. In de gisterenavond gehouden zitting voor uitkee ring uit het Toeslagfonds voor groote gezin nen van arbeiders in het Bloembollenbedrijf, betaalde men een bedrag uit van 1344 ver deeld over 74 gezinnen. Ingekomen: Mevr. J. Knoppert, Hoofd straat 186, van Voorhout. Th. Looman, H. Baderstraat 14, van Huijbergen. Mevr. M. J. Stower-Folk, W. Warnaarlaan 4, van Arn hem. H. J. de Kaper en gezin, Iepenlaan 13, van Leiden. Mej. E. Kluinhaar, Hoofd straat 115, van Ermelo. Vertrokken: J. AL Schoo, van Menne- weg 73 naar de Kaag. Mej. W. Rogmans, van Hoofdstraat 332 naar Hamborn (D.) Mej. C. E. Smit, van Hoofdstraat 280 naar Haarlen. Geboren: Peter, zn. van A. H. Bergman en A. Koning Ondertrouwd: R. de Vries en J. Bak ker. J. H. AL van Haaster en J. AL Elfe- nnk. a Overleden: F. de Jonge, m., 69 jaar. G. J. M. Schutstal, vr., 56 jaar. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 38) U vermoedt, zei Scott, dat het pistool door een stuk touw aan den kop van de schroef werd bevestigd en dat de haan werd afgetrokken door een touw dat aan den stoel was verbondeu op het moment dat deze gedraaid werd Maar er werd door inspecteur Pearman geen koord of touw aan het pistool gevonden. De jonge Wonslade kwqm, z'ooals hij zelf verklaar de, het eorst binnen na den moord en zou zoo'n bewijsstuk» zeker niet over het hoofd hebben gezien. Precies, gaf Elisha met een matten glimlach toe. Dat is de hinderpaal op den weg naar de waarheid, het ontbreken van zoo'n stukje touw Dat zal den jongen doen hangen, vrees ik. De twee politiemannen keken elkaar weifelend aan. 'fc Kan iela te beteekenen hebben, zei Scott voorzichtig. Dit zou verklaren waar om difc soort pistool werd gebruikt, daar dit bij de geringste aanraking afgaat, 't Is juist dat pistool, wat me voortdurend door het hoofd speelt. Wanneer we maar kon den uitvjnden, waar dat vandaan komt, dan zou er heel wat meer licht in de zaak komen, 't Is juist zoo jammer dat er, zon der dat we verder van dat pistool iets af weten redenen genoeg zijn om de ver dachte te hangen. De detective keek Elisha vragend aan alsof hij half en half hoopte dat de oude man hem zou kunnen helpen. Maar ofschoon hij sterk in de verzoe king werd gebracht, bleef Elisha zwijgen, omdat hij wist dat er maar twee dingen waren die hem zou kunnen doen vertel len dat hij wist, zonder dat hij Dick Wens- lade er nadeel mee berokkende. Het eene was de werkelijke verklaring van de re den van Phyllis Vaughans' verblijf in den winkel van den antiquair, het andere een direct bewijs dat Ravenscar de val had op gezet, overtuigd dat Dominee Wenslade er in zou loopen, wanneer hij zioh aan zijn schrijfbureau zette. Ik zou wel eens willen weten, me neer Crowe, wat u op het idee gebracht heeft den secretaris te verdenken, vroeg Scott. Elisha wist het eerste oogenblik niet wat hij zou antwoorden. Wanneer hij de heele waarheid zou zeggen, zou hij moe ten vertellen dat do eerste argwaan bij hem was opgekomen, toen hij er bij was geweest dat Ravenscar kapitein Vaughan met een zeer weinig steekhoudend motief had gedwongen hem een eigenhandig ge schreven stuk te geven. Maar als hij dat deed, zou hij Phyllis in de zaak moeten be trekken, en dit was nu nog te gevaarlijk. Zoo kwam hij er toe de halve waarheid te Ik denk door mijn oordeel over zijn karakter en den invloed die hij op Lord Monksilver heeft, zei hij met een glim lach. U bent zelf detective meneer en u weet dus ook hoe ons soms bij ingeving dingen duidelijk worden. Het verschil tus schen een goed en een slecht detective is immers alleen dat de ingeving bij den eersten meestal goed is en bij den tweeden verkeerd. Scott knikte. U had reeds verdenking tegen Mr. Ravenscar toen u de studeer kamer doorzocht, denk ik 1 vroeg hij. Ja, antwoordde. Elisha kortaf. Hij voelde dat hij op dus ijs liep, wanneer hij de vragen van deze intelligente speurder beantwoordde en zweeg ostentatief. Ma joor Wilbraham meende dat de oude man moe werd en stond dadelijk op. We zijn u heel veel verplicht, Mr. Crowe .en ik hoef u nauwelijks te zeggen, dat wij uw theorie met de grootste aan dacht zullen overwegen, zei hij, terwijl hij den ouden man de hand toestak. Kom Scott. We zullen meneer Crowe niet lan ger lastig vallen, wij hebben al te veel van zijn tijd in beslag genomen. Toen ze op straat waren, op weg naar de herberg, om hun auto op te halen toonde de commissaris zich heel nieuwsgierig naar de meening van den rechercheur. Zit er werkelijk iets in de theorie? vroeg hij. Er zit wel wat in meneer, antwoord de Scott droogjes. Maar wat ter wereld moeten we doen om dat te bewijzen? We hebben nog maar drie dagen. Wat moeten we doen waar zullen we mee beginnen Sergeant Scott haalde de schouders op. Dat zou ik u kunnen vertellen, als ik evenveel wist als die oude heer daar. ant woordde hij !uet een vreemd lachje. Mr. Crowe weet heel wat maar dan hij losliet en. als ik mo niet heel erg vergis, denkt hij nog wel wat meer te weten vóór den dag van de tereohtzitting. Alles wat wc kunnen doon is opletten en afwachten. Ik ben uit gepraat. Laat die oude baas maar de kas tanjes voor ons uit het vuur halen. HOOFDSTUK XX. Het rolletje zilverdraad. Elisha Crowe stapte onbeschroomd de oprijlaan van de Priory in. Er was weer een dag verstreken en uit niets bleek, dat de beide politie-ambtenaren in staat wa ren geweest, voordeel te trekken uit den wenk dien "hij hen had gegeven. Waar schijnlijk, dacht hij, hebben ze zelfs niet ge tracht in die richting te werken, daar ze zijn theorie wel als een fantastisch idee van een kindsche grijsaard zouden be schouwen. Maar zelf had hij ook geen vor deringen gemaakt ten opzichte van het deel van het mysterie dat hij wilde ont sluieren: het vinden van Phyllis Vaughan, ofschoon hij Ravenscar met dat doel zoo goed het ging, was nagegaan. Als ze in de buurt was, dan kon hij toch niet ontdek ken, dat hij persoonlijk met haar in ver binding stond. Nu had hij besloten te probeeren Lord Monksilver zelf te spreken te krijgen en te proheoren er achter te komen in hoe verre diens klcptomanische neiging ver band hield met de tragedie op de pasto rie. Het was mogelijk dat de burggraaf, als deze den ring had gestolen, ook meer wist van de verdwijnin;. van het meisje. Elisha was overtuigd t de oude pair zich in de macht van zijn secretaris be vond en dan was het niet buitengesloten dat hij de misdaden van dien man ooglui kend toeliet. Mr. Crowe wist dat het niet mogelijk was direct tot zijn Lordschap door to dringen. Hij vroeg dan ook heel bescheiden naar Mr. Ravenscar en ver trouwde op zijn goed gesternte dat deze hem wel, vóór. hij het huis verliet, in con tact met zijn lordschap zou brengen. Toén hij gezegd had dat hij Mr. Ravenscar wil de spreken, dacht hij met boosaardigen humor, dat een onderhoud hem wel niet geweigerd zou worden. Ravenscar zou, bij al zijn minachting voor den kindschen bemoeial, toch willen weten of hij nog altijd voor „amateurs detective" speelde. Hij werd in de werkkamer van Ravens car binnengelaten. De secretaris zat achter een reusachtig schrijfbureau, met het ge zicht naar de deur, waardoor Elisha bin- nenn trad. Achter hem stonden aan beide zijde van den haard twee kleine laden- kastjes tegen den muur. Naast een van deze beide kastjes was een tweede deur, die vermoedelijk naar een aangrenzende kamer leidde, misschien wel het particu lier eigendom van Lord Monksilver. Wel meneer Crowe, hebt u dat idee fixe uit uw hoofd gezet of kunt u het nog maar steeds niet kwijtraken, sinds ik u den laatsten keer gezien heb? vroeg Ra venscar met een spottenden glimlach. Neen, meneer, neendie dwaasheid heb ik opgegeven en ik hoop dat u het vergeten zult, antwoordde Elisha een beetje zenuwachtig-doend. Ik ben zoo vrij postig om iets over mijn woning te komen vragen, meneer, het huisje, dat zijn lord schap zoo goed is mij te verhuren. O! antwoordde de secretaris met meer belangstelling dan de oude man ver wacht had. Misschien denkt u er over om het dorp te verlaten? U komt misschien de huur opzeggen? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10