BUITENLAND WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit den Le'dschen Raad. De gemeenteraad zou Maandag de in den nacht van 11 op 12 December afgebro ken begrootingsdebatten voortzetten. Dat was het plan. Maar als men een dergelijk plan wil doorzetten, moet men den Leid- schen raad geen werkloosheidsonderwcrp te verwerken geven, want dan komt er van andere dingen niets terecht. Zoo heeft de raad dan ook den gehee- len Maandag over niets anders gespro ken dan over het aanbod van de rijksre- geering om subsidie in de werkloozenon- dersteuning, waaraan tevens verbonden was aanvaarding van de rijksregeling. De zoete subsidie lokt iedereen aan, maar het bittere zit in die rijksregeling, welke over het geheel voor de werkloozen minder gun stig is dan de gemeentelijke regeling. Veel woorden had men er piet over vuil behoeven ,te maken, want de standpun ten der verschillende partijen waren be kend. De socialisten weigeren nu eenmaal om rekening te houden met het finan cieel mogelijke wat zij zich als optosi- tie-partij zonder regeeringsverantwoorde- lijkheid kunnen veroorlooven en kun nen dan met een gefust gemoed fulminee- ren tegen de snoode regeering, wier booze lusten gericht zijn op het omlaag druk ken van het levenspeil der arbeiders en op het vermoorden van de gemeentelijke autonomie. Voor hen is "het gemakkelijk de rijksregeling en daarmee de subsidie hooghartig af te wijzen, evenals de com munist, die uitsluitend in den raad zit ter- wille van de Russische propaganda. De rest van den raad voelt evenwel de verantwoordelijkheid niet alleen tegenover de werklooze arbeiders, maar tegenover de geheele bevolking, en acht het dure piicht om de toegestoken hand in deze benarde tijden, niet af te wijzen, al betreurt men het levendig, dat een deel der bevoiking min of meer gevoelig wordt getroffen Van den anderen kant hoopt meu de noodzake lijke verslechteringen naar twee kanten' tot een minimum te beperken: vooreerst door alsnog te trachten van de regeering eenige concessies los te krijgen (en het voorbeeld van Utrecht en Haarlem is er, om le too- nen, dat dit niet tot de onmogelijkheden behoort) en vervolgens door een extra toelage op de kas-uitkeeringen te ver strekken, waartegen de regeering hoogst waarschijnlijk geen bezwaar zal maken. Aldus stonden de standpunten der beide groepen reeds dadelijk tegenover elkaar en het was duidelijk, dat geen van beide zich zou „bekeeren". De eenige, die een afwij kende houding aannam en daardoor m een volkomen isolement kwam te staan, was de heer Eikerbout, die de rijksregeling nog niet wenschte te aanvaarden maar eerst met de regeering wilde onderhande len over de verbeteringen, welke „de ge heele raad geyvenscht achtte. Hij leefde in de zonderlinge hoop, dat de regeering Bang zou worden, wanneer Leiden zijn „tanden zou laten zien"; tanden, die ove rigens vrij stomp zouden zijn, want als de minister bleef weigeren, wilde de heer Eikerboutbijten? neen, gedwee ant woorden: „Dan kan ik het niet helpen". Veel heil en zegen met zoon dreigement! De houding van den heer v. Eek kwam trouwens in den grond op hetzelfde neer. Want al kan de leider der Leidsche S. D. A. P. zich verbeelden hij is nu een maal van een „bodemlooze naïviteit", zoo als de heer Knuttel zei dat Leiden thans nog financieel bij machte is om de werkloozenondersteuning zelf te bekosti gen, hij moest toegeven, dat de gemeente dat 6p den duur niet zou kunnen volhou den. En wat dan? Wanneer het rijk dan geen betere rege ling toestaat, moeten de wethouders maar staken Zal er op die wijze een betere re geling komen Geen enkele gemeente is tot nog toe zoo bruut geweest, ook niet die gemeenten, waar de socialisten mede zit ting hebben in het dagelijksch bestuur. „En als u op de wethouderszetel hadt ge zeten, meneer v. Eek, hadt u precies het zelfde gedaan als de andere wethouders", wierp de communist zijn ietwat verschoten rooden broeder toe. Waarlijk de heer Knuttel had het college geen beteren dienst kunnen bewijzen; hij i sloeg den spijker op z'n kop. Deze commu nist in minder „naïef" dan de heer v. Eek, hij is een eigenaardig soort realistische fantast. Een woordenkoppeling, welke oogenschijnlijk een innerlijke tegenspraak is; maar bij al z'n Russische fantasterijen toont de heer Knuttel realisme bij zijn middelenkeuze en vooral toont hij een scherp oog voor de werkelijkheid te heb ben bij het ontdekken van socialistische denkfouten. Wat den raad (dit tusschen haakjes) menig vroolijk oogenbükje be zorgt. Overigens is het twijfelachtig, waaraan de heer Knuttel harder werkt; aan de afbraak van het kapitalisme of aan de afbraak van het socialisme. Wanneer wij evenwel het eeuwige ge krakeel tusschen de roode broeders, hetgeen den raad heel wat tijd kost, laten ruoten, dan blijkt, dat ten slotte tegen het mid dernachtelijk uur het volgend resultaat is bereikt. De raad aanvaardt de rijkssubsidie, aan vaardt daarmee ook de rijksregeling, daar bij den wensch te kennen gevend, dat als nog bij de regeering aangedrongen zal worden op een viertal met name genoemde verbeteringen. Met den steun van deze raadsuitspraak in den rug zal wethouder Romijn zich minder gemakkelijk door den minister met een kluitje in het riet laten sturen. Verder heeft de raad zich uitge sproken vóór een toeslag op de kasuitkce- ringen en. het voorstel-Knuttel verwezen naar de prullemand. De overige voor- stellen-v. Stralen hadden na aanvaarding der rijkssubsidie geen zin meer. D? aanvaarding van de rijkssubidic beteekent een belangrijke vcrlichtiiïg der financieele lasten, welke op andere wij zen den werkloozen weer ten goede zal kunnen komen. Ideaal is de rijksregeling zeer zeker niet, maar men kan beter op minder ideale wijze blijvend steunon, dan het gevaar riskeeren totaal vast te loo- pen. VAN HET VATICAAN DE PAUS „BUITEN HET VATICAAN". Door kinderen toegejuicht. De Romeinsche correspondent van de „Times" meldt aan zijn blad: Het is eerst thans bekend geworden, dat de Paus eenige dagen" ge'eden voor de derde maal het Vaticaan verlaten heeft. Dit geschiedde, toen Z. H. bezig was, het werk te inspecteeren, dat uPgevoerd wordt ter voltooiing van een nieuwe trap, welke moet dieren om bezoekers 'n staat te stellen, het Vaticaansche museum te bereiken, zonder door de stad te behoeven te gaan. Gedurende eenige minuien stond de Paus buiten de opening, wcïke in den grensmuur gemaakt was, dus op Ita liaan sch grondgebied. Het is een eenzame plek en het duurde eenigen tijd, vóór spelende kinderen lot de ontdekking kwamen, wie de in het ;vit geklcede figuur was, die zij daar zagen. Toen zij uitriepen: ,Lang leve de Pauskeek Z:>4ie Heiligheid op, zag, dat hij buiten de grens van zijn eigen ge bied gegaan was, wuifde de lrindercn vriendelijk toe en verdween door de ope ning in den muur. VOLKENBOND BONDSCOMMISSIE VOOR MANDSJOERI JE. Thans samengesteld. De Volkenbondsraad heeft thaqs de enquête-commissie voor Mandsjoerije sa mengesteld. Zij bestaat uit Lord Lytton (Engeland), die als voorzitter zal optreden generaal Claudel (Frankrijk), Rijksdagaf gevaardigde Schnee (Duitschland), graaf Aldobrandini (Italië) en de Amerikaan Hines. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS' BETALINGS- CAPACITEIT. Besprekingen te Bazel duren nog voort. Gisteravond even voor tien uur zijn de besprekingen van het redactie-comité der speciale commissie van advies van de Bank voor Internationale Betalingen ver daagd. De vertrouwelijke bijeenkomst der commissieleden, die volgens het oor spronkelijk plan onmiddellijk daarop zou volgen, is niet doorgegaan, daar verschei den gedelegeerden zich door oververmoeid heid niet in staat verklaarden, hedennacht te blijven werken Het tweede hoofdstuk van het eindrap port, dat betrekking heeft op de oorzaken van de economische en financieele crisis in Duitschland, is in groote trekken tot stand gekomen. Er bestaan wel is waar nog moeilijkheden, doch men hoopt deze te kunnen omzeilen. Heden, Woensdag, zullen de besprekingen worden voortge zet. Omtrent deze moeilijkheden wordt be weerd, dat de Fransohe vertegenwoordi ger bezwaar heeft gemaakt tegen de zin sneden, waarin sprake is van den grooten invloed der herstelbetalingen op de we reldcrisis. Prof. Rist ontving daarbij den steun van den Joegoslavischen gedele geerde. De middagzitting der redactiecommis sie, waarkan ook werd deelgenomen door de technische deskundigen der Duitsche, Fransohe, Engelsche en Italiaansche dele gaties, moest om zeven uur 's avonds ver daagd worden. Dr. Melchior en Rist ver lieten de vergaderzaal, teneinde zich met hun delegaties in. verbinding te stellen. Later werd, zooals gemeld, tot bijna tien uur opnieuw vergaderd. CHINA TSJINGSJAU WORDT VERDEDIGD. Mcdedcelingen van China aan den Volkenbond. Na de opening van de vierde conferen tie van het centrale executieve comité der Kwomintang, welke de regeering moet reorganiseeren, is Tsjang Kai-Sjek met zijn vrouw per vliegtuig naar zijn geboor- teplaats^Feghua vertrokken. Hij laat het aan de partijleiders over te beslissen over de samenstelling der nieuwe regeering. De binnenlandsche politieke situatie overheerseht op het oogenblik zelfs de Mandsjoerijsche kwestie. Niettemin stelt het ministerie van Buitenlandsche Zaken den Volkenbond eiken dag op de* hoogte van de ontwikkeling, in verband met den dreigenden Japanschen aanval op Tsjin- tsjau. Zondag heeft China den raad mede gedeeld, dat de Chineesche troepen zich uit zelfverdediging zullen verweren als Tsüngtsjau mocht worden aangevallen. Minister Wellington Koo heeft een ver klaring aan de pers verstrekt, waarin hij een beroep doet op de Vereenigde Staten cm de heiligheid van het negen-mogend- heden-verdrag Ie handhaven. Mandsjoerije is een integraal deel van Ohina, zoo zegt hij, en daaarom heeft China het volste recht de controle over dat gebied te be houden. De Japanners bezetten Fakoemen. De Japansche strafexpeditie heeft thans Fakoemen, het voornaamste bolwerk van de bandieten, ingenomen. Generaal Honjo, heeft een verklaring gepubliceerd waarin hij zegt, dat het Ja pansche leger gedwongen is geweest een beslissende actie te ondernemen, met het doel de ongeregelde troepen-afdeelingen, die in totaal 100.000 man tellen en het ge bied ten Westen van de Liau-rivier be dreigen uit te roeien. Berichten uit Sjanhaikwam zeggen, dat de Chineezen hun verdedigingslinies in de nabijheid van Tsjingtsjau versterken. Ge neraal Tang Jce-lin heeft drie brigades cavalerie uit Jehol gezonden. De United Press-correspondent Bess meldt, dat de Japanners blijkbaar niet op de verwachte moeilijkheden stuiten en dat zij hun opmarsch geleidelijk voortzet ten. Men wil de Chineesche troepen te Tsjintsjau dwingen zich terug te trekken liefst zonder dat gevechten plaats heb ben. De buitenlandsche militaire attaché's die te Moekden zijn aangekomen, meld den, dat het den Chineezen volkomen aan de kracht tot verzet ontbreekt. Handige Japansche pressie zal er waarschijnlijk in slagen de ontruiming prompt te bewerk stelligen. De huidige bewegingen der Ja panners hebben tèn doel de verkeersmid delen te beschermen. In het Japansche hoofdkwartier vertrouwt mep, dat het Tsjintsjau-leger zonder ernstige gevechten tot ontruiming kan worden gedwongen. AMERIKA DE V. S. EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Crediet van 450.C00 dollar gevraagd. Hoover heeft het Congres gevraagd een crediet van 450.000 dollar toe te staan ter bestrijding van de kosten der Amerikaan- sche delegatie naar de komende ontwa peningsconferentie. Minister Stimson heeft verklaard, dat Amerika's actieve deelneming beslist noodzakelijk is, als men niet wil, dat de conferentie mislukt. Europa, zoo zeide hij, wordt door een nieuwe bewapeningswedloop bedreigd. Hij verwachtte dat de conferentie mogelijk 8 maanden zou duren. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. AUTO-ONGEVAL VAN HITLER. De inzittenden gewond. Op den weg Kyritz-Pritzwalk heeft de auto, waarin zich bevonden Adolf Hitler, Goebbels, generaal Epp en eenige andere leiders der nationaal-sociahsten, zoomede de predikant, die onlangs Goebbels in den echt heeft verbonden, een ongeluk gehad als gevolg van de groote snelheid, waar mede de auto rcèd. De chauffeur werd zwaar gewond; de overige inzittenden kon den, nadat zij verbonden waren, de reis voortzetten. STORMACHTIGE REIS VAN DE „TUSCANIA". 36 Passagiers gewond. Het stoomschip „Tuscania" is gistermor gen uit Amerika te Glasgow aangekomen met niet minder dan 36 gewonden aan boord, als gevolg van het slechte weer, waarmede het schip op den Atlantischen Oceaan te kampen had. Een oude dame heeft doodelijke verwondingen opgeloopen, terwijl 35 andere passagiers lichter ge kwetst werden. Slachtoffers van het ijs. In Hohenkirchen speelden drie knapen oud G, 11 en 12 jaar, op het ijs van den dorpsvijver. Zij zakten er plotseling door heen en verdronken. Scheepsongeval op de Eems. Ten gevolge van den dichten mist is op de Eems het Duitsche stoomschip „Prins Heinrich", dat het verkeer onderhoudt tU3- schen Borkum en Emden, dicht bij de haven van Emden tegen een steiger gevaren. De j voorste mast en de commandobrug werden ernstig beschadigd.- Bij een poging om weer vrij te komen, voer het schip achter uit op een steenen dam, waar het bleef lig gen tot het bij opkomend getij weer vlot raakte. De passagiers werden aan boord van een Nederlandsch schip naar Emden vervoerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. DE OVERSTROOMINGEN OP MALAKKA. Het overstroomingsgevaar in de distric ten Pahan en Kelanthan vermindert thans, ofschoon een van de grootste bruggen van de Oostkustspoorlijn door het water is ver nield, waardoor het verkeér tusschen ge noemde districten is verbroken. Het on middellijke gevaar is voorbij; toen de over stroomingen haar hoogtepunt hadden, zijn vijf menschen om het leven gekomen, ter wijl groote schade is aangericht. Hevige koude in Beieren. In Pfronten-Ried en in Pfronten-Stoi- nach is de temperatuur gedaald tot 2530 gr. Celsius onder nul. De herten komen naar het dal om voedsel te halen. DE BRAND IN HET „ALTE SCHLOSS". Twee dooden, vijf-en-dertig gewonden. De instorting bij den brand in het „Alte Schloss" te Stuttgart heeft thans twee doo den geëischt. Een der gewonde brandweer lieden stierf na opn'eming in het zieken huis, terwijl e'en tweede brandweerman dood onder de puinhoopen lag. Het lijk icon slechts bevrijd worden, nadat met een zuur- stofvlani eenige ijzerdeelen waren verwij derd. Eén der brandweerlieden, die door de instorting zwaar gewond werd, zou juist afgelost worden, doch had vrijwillig aan geboden op zijn post te blijven. Tegen half twaalf werden aan den kant van de Markt nog done stralen uitgelegd, en tegen één uur stortte onder een regen, van rook en vonken het dak van de slot kerk in. Het aantal brandweerlieden, dat bij het blussohirigswerk gisteren en eergisteren werd gewond, bedraagt 35. Nog steeds wordt water in het smeulende gebouw ge worpen. Onderbroken storten balken en resten van muren omlaag. De binnenhof van het slot is geheel afgesloten, aangezien de gebouwen er om heen elk oogenblik kun nen instorten en men zich dus niet op den hof kan tfagen. Ook de zuidelijke toren, waarvan de bo venste verdiepingen geheel zijn uitgebrand, dreigt in te storten. Het gevaar, dat het vuur naar de beide nog onaangetaste vleugels overslaat, is nog niet geheel voorbij. Het vuur woekert voort. De brand in het „Alte Schloss" duurde gisteravond nog stee-is voort. Het was boen nog niet gelukt den brand in den oosteiij- ken vleugel meester te worden. De toene mende rook-ontwikkeling bewijst, dab het vuur nog steeds voortwoekert. De brandweer is geheel uitgeput, doch spant nog steeds alle krachten in. Het slot toont een troosteloozen aan blik. Aan de uitgebrande vensters hangen dikke ijskegels. MUITERIJ IN GEVANGENIS TE BUEN0R AIRES. Met bo/r.rr.en en gifgas bedwongen. In de strafgevangenis bij Buenos-Aires ontstond een ernstige muiterij, toen 92 ge vangenen trachtten uit te breken. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die door militairen werd gesteund. Er ontstond een hevig gevecht. De gestraften sloegen alle vensoers stuk en wierpen, met alleiiei voor werpen naar de bewakers, de politie en soldaten. Deze gingen ten slotte over tot heb werpen vifn bommen en met gifgas ge vulde patronen, terwijl op eenige punten, waar de gevangenen dreigden uit te bre ken, van macuinegeweren werd gebruik gemaakt, üp deze wijze slaagde men cr ten slotte in de gevangenen te overweldi gen en in afzonderlijke cellen op te sluiten. Gcheimznnig kerstpakket. Uit Santa Monica in Californië wordt ge meld, dat cle bekende filmster Marion Da- vies een kerstpakket ontving, dat bij ope ning een ontvlambaar poeder bleek te be vatten, waaruit dichte rookwolken opstc gen. De politie stelt een onderzoek in. De BEKENDE ELFTWEG bij Grave is gemoderniseerd en veranderd in een DE WERKZAAMHEDEN voor het nieuwe kanaal DE BEKENDE KUNSTSCHILDER modernen auto-baan. Voor het verkeer tusschen Noord en Zuid beteekent dit GroningenNocrdhernerga zijn in vollen gang. H. M. KRABBE, vice-voorzitter van de een groote verbetering. Ver. St. Lucas, Ridder in de Orde van Oranje Nassau is in den ouderdom van 63 jaar te Amsterdam overleden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5